Fushata simbolike e PD në Tiranë, do t'i japë identitet betejës në gjithë vendin 

26 Mars 2023, 19:27Editorial Mero Baze

Të dy emrat e përzgjedhur për garën e Tiranës nga Partia Demokratike Roland Bejko dhe Jonila Godole kanë të përbashkët faktin që janë rreshtuar qartazi kundër Sali Berishës pa pritur vendimin e Bashës për ta përjashtuar më 9 Shtator 2021. 
Godole, e cila vjen nga shoqëria civile, por me një angazhim për gati një dekadë në një OJQ afër me PD për zbulimin e krimeve të komunizmit, natyrisht ka më pak emocione për Berishën se nuk e ka pasur kurrë kryetar. 
Kurse Roland Bejko e ka më të plotë dhe më të qartë historinë si një nga personazhet që ka bashkëjetuar me PD që ditën e parë të themelimit të saj e deri më sot, pa qenë kurrë berishist. 
Ai hyn tek ato figura të Partisë Demokratike që e ka të plotë kontributin e tij që nga themelimi i saj, më pas në një periudhë të gjatë si kryetar i PD në Gjirokastër, Prefekt në Berat, pedagog në Tiranë pas studimeve në Francë dhe më tej sërish një protagonist i fortë politik në PD, sidomos në përballjen fizike të 8 janarit mes banditëve të Berishës. 
Ai hyn tek ata njerëz që siç thuhet andej nga Jugu, “Berisha nuk ja ka shkelur dot hijen”. Ai thjesht nuk është i kompleksuar prej tij. E ka njohur dhe kur ka pasur shumë pushtet dhe kur i është lutur ta presë në Gjirokastër, kur nuk dilte dot nga Tirana dhe kur e ka pasur në Kryesi të PD dhe kur e ka nxjerrë nga lista më 2013 dhe nuk e ka mundur dot as në bastionin e demokratëve në Lazarat. Dhe atje mes kandidatit të Berishës dhe Bejkos, Lazarati zgjodhi Bejkon. 
Ky formim i tij politik, jashtë “hijes së Berishës” e bën atë një zë prestigjioz për të artikuluar atë që në të vërtet është qëllimi i kësaj beteje elektorale të PD- ndarja me berishizmin. Dhe po të kemi parasysh se fushata e Tiranës rrezaton mesazhet e saj në gjithë Shqipërinë, ai është zëri i duhur për tu dëgjuar . Dhe natyrisht për tu votuar.  
Sulmet raciste kundër tij nga pala e Berishës, duke e “akuzuar” për origjinën nga Jugu, mund t'i ketë në favor. Tirana i ka pranuar Berishës dhe kandidat nga Tropoja dhe nuk është kompleksuar. Tirana është qytet kozmopolit, ku të gjithë kanë të drejtë të kandidojnë; qoshin nga Jugu apo Veriu, qofshin me ngjyrë apo të bardhë. Kjo është diferenca e kryeqytetit me provincat, ku kërkojnë “vendali”. 
Nuk u premton dot transport publik falas demokratëve nëse fiton, por një taksi falas për Berishën për të shkuar në shtëpi dhe mund ta paguajë. 

32 Komente

 1. S
  Suksese

  Jane nga ata kandidate tipike qe nuk I voton as fisi i tyre.

  1. E
   Engjell

   Nje parti qe nuk nxjerr dot 61 kandidate nuk e meriton të ekzistoje. Kthejini saliut vulen se skeni per cfare e mbani Edhe njehere u mor vesh kush ka shumicen

   1. P
    Penda e arte e Meros

    Te kujtohet kur ne vitin 2005 u fute tek Saliu dhe i kerkove te hiqte Roland Bejko nga zona e vet elektorale ne Gjirokaster dhe te fuste Artur Roshi ? Sepse Artur Roshi ta ngrohu xhepin ty o Mero evlati. Kaq simbolike eshte…

    1. R
     Rrapo

     Po mire se me Belon e keni te sigurt voten e bregut te Lanes. As ai i shkrete nuk merr me shume pa portofolin e Metes e Sales..

     1. k
      kta nuk dine ku kane partine e jo te luftojne

      Po ca beteje do bejne keta o Mero,njesoj si te luftoj(ai po lufton)saliu me blinken e usa,edhe keta servila e frikacake qe nuk dine se cfare po bejne dhe nuk dine se me ke parti te shkojne per ndonje kocke ,duan te luftojne me ps qe eshte ne pushtet dhe kane nje organizim. Eshte njesoj si ato stervitjet tona dikur me pushke druri,edhe keta,saliu sulmon alibashen,e alibashet luftojne me pambuk sali kriminelin qe do vdesi duke lehur e pa karrike.

      1. B
       Berisha, qyqja që i çon vezët në folenë e Monikës.

       Që kandidati për Bashkinë e Tiranës duhet të jetë nga radhët e politikës kjo as që duhet vënë në dyshim. Po ashtu, që Bejko është një dalë i aftë dhe trim përballë falangave berishiste kjo as një vihet në diskutim. Edhe që është 1000 herë më i ndershëm se Lali bythëdhjeri kjo është më se e vërtetë. Por vetëm pse Bejko ka qënë një kandidaturë e fortë në Gjirokastër, mendoj se ekziston rreziku që do e shihnin si shumë periferik. Kështu më duket mua, por jo se kam të drejtë në këtë që them. Sidoqoftë, në raport me kandidatin e Berishës Këlliçin është ku e ku më i mirë. Në raport me Këlliçin, Bejko do të merrte shumë më tepër vota. Por të vjen keq, kur mendon se mund të fitonte edhe ndaj Veliajt, Berisha me veprimet që bënë shkon dhe ja dorëzon në pjatë Bashkinë përsëri një aventurieri fjalaman si Veliaj.

       1. T
        Taulant

        Keta nuk i voton as familja e tyre....

        1. A
         Aleanca për mbrojtjen e tallashit

         Mero djali,"Affentheater",thot gjermani ose teater majmunash. Mbajtja me oksigjen e PD-së,është një strategji e rrezikshme! E para,i jep mundësi socialistëve të vjedhin akoma,dhe Ramës pushtet absolut, e dyta dhe akoma më e rëndësishme,kultivon dhe konservon berishizmin, më të egrin fashizëm që bota njohur ka! PD-ja nuk mund të deberishizohet,sepse,ajo nuk është parti,ajo është një klan i mirëfillt, që shërben si trasta pas bythës kalit(të xha Lates) që pret të dalin bajgat nga bytha e gërdallës me inicialet S. B. Gjithçka tjetër është vetëm humbje kohe. Mero djali,kasollja me emri PD,e kreu misionin e vet,shkatërrimin e Shqipërisë. Jepini mundësinë një force reale të djathtë,pa qelbësirat berishiste. Posht fashizmi berishist. Shqipëria do të bëhet.

         1. A
          Aleanca për mbrojtjen e tallashit

          Mero djali,"Affentheater",thot gjermani ose teater majmunash. Mbajtja me oksigjen e PD-së,është një strategji e rrezikshme! E para,i jep mundësi socialistëve të vjedhin akoma,dhe Ramës pushtet absolut, e dyta dhe akoma më e rëndësishme,kultivon dhe konservon berishizmin, më të egrin fashizëm që bota njohur ka! PD-ja nuk mund të deberishizohet,sepse,ajo nuk është parti,ajo është një klan i mirëfillt, që shërben si trasta pas bythës kalit(të xha Lates) që pret të dalin bajgat nga bytha e gërdallës me inicialet S. B. Gjithçka tjetër është vetëm humbje kohe. Mero djali,kasollja me emri PD,e kreu misionin e vet,shkatërrimin e Shqipërisë. Jepini mundësinë një force reale të djathtë,pa qelbësirat berishiste. Posht fashizmi berishist. Shqipëria do të bëhet.

          1. S
           Suksese Bejko

           Bejko një burrë dinjitoz dhe super i ndershëm. Edhe mundet të mos fitojë aq vota sa do të donte,por do afirmohet si një politikan dinjitoz dhe me të ardhme. Suksese!

           1. v
            votuesi

            Mero mos e mbani peng te djathten shqipetare me kete parti te dale boje!Ajo e ka kryer misionin e vet shkateroi dhe dogji Shqiperine per hesap te vet ,vrau,vodhi,pervehtesoi prona publike beri lufte civile ndaj emri i saj duhet te harohet!Bejkot nese jane demokrate duhet te marrin iniciativen dhe te formojne nje te djathte te re ,moderne dhe konkuruese e vertete me te majten,kuptohet pa berishistet,Mul Noket,Mzinjt ,Tritan Prasin,Alibehaj e te tjere te ketij kallepi.Vetem ne kete menyre e djathta mund te behet e besueshme dhe alternative qeverisese per vendin.

            1. S
             Skender Cala

             Artikujt e Bazes, kundra PD. jane si leter higjenike, qe Shqipot kane fshire b…. prej 10 vitesh. Baze vete, i rrahur ne Gjirokaser, nga Ruci, ne Durres, nga Bizhga, dhe ne Tirane nga Qytetare te thjeshte, per shpifje e pislleqe, te ben te thuash : “ Kaq i pa fytyr e na qeka ky qafe trashi yne ,!’

             1. r
              raul

              O Mero o 1 sh . Je pende e arte. Ajo shprehja jote ne fund qe Roland Bejko nuk premton transport falas po fitoi ne Tirane por do ti paguaje bileten taksise per ta cuar Berishen falas ne shtepi , eshte vertet nje shprehje shume filizofike, epike e kam lexuar 3 here kete shprehje se nuk ngopesha o Faik Konica i ri i Shqiperise.

              1. L
               Lindi

               Raul ngopu me kete athere se ju shqiptaret ngopeni me luge bosh. Bole. Te te rroje merua

              2. a
               alibasha

               Pavarësisht rreshtimit tuaj në krah të Bejkos, për të qenë kryetar i Bashkisë së Tiranës nuk mjafton vetëm të jeshë kundër Berishës Mero djali.

               1. T
                TemaTiku

                Nga Socialistet e der tek Mjerot e tyre neper Media, i pelqen sa s'ka te lavderojne kete kok-rrocin Bejko (per te cilin kane hedhur lume sharjesh nder vite) Sepse ja lehteson vjedhjen e zgjedhjeve hajdutit e rrenacakut te tyre ne gare qe dikur "ka shitur Fiq". Por kjo estrade me kete PD "zyrtare" ne fakt i sherben mire fare edhe Sali Berishes, pasi eshte rasti qe keta te shihen qarte nga opinioni se sa jane kufoma karagjoze me nje Vule PD te varur ne qafe nga Pushteti Rama.

                1. T
                 Trotski

                 Kandidature Interesante.ia vlen ta mbeshtesim

                 1. s
                  socialisti

                  Kemi urdher partie tja mbeshtesim ketyre interesanteve te Alobese... por mos harro, vetem ketu neper rrjetet sociale! Voten tek ushkuret e Timonierit si gjithmone, mos dil nga istikami.

                 2. P
                  PD nuk ka qene kurre parti

                  Germo Mero germo, por nuk do nxjerresh gje nga ai stan lepujsh.

                  1. K
                   Km

                   Roland Bejko c'è premton:-"Do ta bej Tiranen Lazarat"

                   1. s
                    sinqeritet pushtetar

                    Fushata SIMBOLIKE e PD (asaj "zyrtares") - Mero Baze po thote sot qarte pra deshiren e ketij Pushteti, qe PD e "noterizuar" me urdher qeverie, te jete ne keto zgjedhje ashtu SIMBOLIKE!

                    1. B
                     Bardhyli nga Kosova

                     Mikpritje për një racist serb. Shqiptar i mirë është vetëm kopshtari i mirë, i cili s’di ta dallojë sheqerin nga bora: mbi një intervistë të dramaturgut serb Dushan Kovaçeviq, shfaqjen e një drame të tij në Tiranë dhe naivitetin medial shqiptar. Në vjeshtën e vitit 2015 mediat në gjuhën shqipe njoftuan se në Teatrin Kombëtar në Tiranë do të shfaqet drama “Spiuni i Ballkanit” i dramaturgut serb Dushan Kovaçeviq. Lajmin për këtë shfaqje e kopjoi nga mediat e Tiranës edhe ndonjë medium në Prishtinë. U tha se Dushan Kovaçeviqi ka shkruar “një dramë familjare, plot humor dhe batuta të ndërthurura mjeshtërisht”. Me brohoritje u njoftua pastaj se drama po rikthehet në Teatrin Kombëtar në Tiranë, me gjasë interesimi ishte i madh. Çfarë nuk u përmend atëbotë në raportimet e mediave në gjuhën shqipe ishin deklaratat permanente antishqiptare të akademikut serb Dushan Kovaçeviq. Para 10 vitesh, pra para shfaqjes së dramës së tij në Tiranë, Kovaçeviqi në librin e tij “Dvadeset srpskih podela” (Njëzet përçarje serbe) shkroi se çdokush ka të drejtë të heq dorë nga shtëpia e tij, nga oborri dhe nga vend-varrimi, por askush nuk ka të drejtë të heq dorë nga territori shtetëror, e më së paku “nga Kosova e Metohia”. Së fundi Dushan Kovaçeviqi i dha një intervistë revistës “NIN” të Beogradit. Nga kjo intervistë në botën mediale shqiptare u përfol vetëm pjesa që tingëllonte si humoristike ku Kovaçeviqi thotë se nëse shpërthen lufta, ai do të themelojë me shokët e tij një legjion të pleqve për të luftuar dhe se njohja e Kosovës nga Serbia është e pamundur për arsye morale e ligjore që gjoja vlejnë në Serbi. Intervista e Dushan Kovaçeviqit përmban deklarata të tjera që dëshmojnë se kemi të bëjmë me një racist të regjur serbomadh dhe jo me një humorist. Në intervistë ai në mënyrë permanente u drejtohet shqiptarët si “šiptari”, të cilët “hapin zjarr ndaj fëmijëve, arrestojnë, rrahin njerëz dhe me përmes çdolloj terrorizmi të mundshëm të butë tentojnë të nxisin serbët që të futen në luftë”. Kovaçeviqi shpjegon se pse i quan shqiptarët e Kosovës “šiptari”, një emërtim me konotacion racist që përdoret nga nacionalistët serbë. Ai thotë se këtë emërtim e ka dëgjuar nga “njerëzit prej Shqipërisë”. “Kur kanë qenë mysafirë në teatrin Zvezdara (të Beogradit) më kanë thënë po ashtu se nuk do të dëshironin të bashkëjetonin me njerëz të cilët, thënë më së buti, merren me punë të dyshimta”. Ndoshta Kovaçeviqi gënjen. Por po aq e mundshme është që ndonjë “mondialist” nga Tirana “i pangarkuar me nacionalizëm” (sipas vetë-prezantimit) t’ia hap zemrën një dramaturgu nacionalist serb dhe t’i ankohet për “šiptari” të Kosovës me të cilët “nuk do të dëshironin të bashkëjetonin”. Pastaj Kovaçeviqi me plot krenari tregon se e ka takuar një shqiptar të mirë. Ndodhi kjo në Korfuz ku Kovaçeviqi me gjasë kalonte pushimet, ndërsa shqiptari punonte kopshtar në një hotel dhe derisa kosiste barin këndonte këngë argëtuese serbe. Qe, pra, çka është shqiptari i mirë sipas një akademiku nacionalist serb: ai kosit bar në mërgim dhe këndon këngë serbe. Në diskursin serb shqiptari më i preferuar është hamalli, i cili gjatë ditës kryen punë të rënda për “pasanikët e kulturuar” të Beogradit, natën e kalon duke fjetur në ndonjë kolibe dhe në mëngjes hap një konservë me sardele para se padronët serbë ta ngarkojnë me qymyr. Në librin e tij “Arnautët dhe Fuqitë e Mëdha” (të botuar më 1913 edhe në gjermanisht) mjeku dhe politikani serb Vlladan Gjorgjeviq i përshkruan shqiptarët si të vetmit në botë që ende kanë bisht. Këta “njerëz me bisht”, sipas tij, janë të etur për gjak, të ngjashëm me shtazët dhe rrjedhimisht të paaftë të dallojnë sheqerin nga bora. Para tij këtë përrallën për sheqer dhe borë e kishte shkruar Ivan Jastrebovi, konsulli rus në Prizren. Kryeministri serb Nikolla Pashiqi theksonte se insistimi në pavarësinë e Shqipërisë nuk do të ishte as në interes të Shqipërisë, as të Europës, sepse shqiptarët nuk janë të gatshëm për pavarësi, as nuk e meritojnë atë. Ata, sipas Pashiqit, nuk kanë njerëz që dinë të qeverisin vendin, andaj nëse Shqipëria do të ishte e pavarur, ajo do të ishte përherë vatër e trazirave në Ballkan. Kjo retorikë e politikanëve serbë kishte për qëllim prezantimin e shqiptarëve si të padenjë për shtet dhe shpaloste ambicien e Serbisë për të dalë në bregdetin shqiptar. Kur më 1912 ushtria serbe pushtoi Durrësin, ushtarët serbë ngulën shtizën e flamurit serb në bregdet dhe brohoritën: “Živelo srpsko more” (Rroftë deti serb). Më shumë se 100 vjet më vonë, në pranverën e vitit 2019, kryeministrja e Serbisë Ana Bërnabiq duke folur për liderët e Kosovës me biografi politiko-ushtarake tha se “kemi të bëjmë me njerëz që vijnë nga mali”. Kjo deklaratë nuk qëndron larg definicionit racist të Dobrica Qosiqit mbi shqiptarët si “bërllok social” i Ballkanit dhe si “popull tribal dhe barbar”. Në këtë traditë “argumenton” edhe dramaturgu Dushan Kovaçeviq kur merret me karakteristikat fizike të kryeministrit të Kosovës, i cili, sipas tij, i ngjan “Mister Binit”, por “nuk duhet të mashtrohemi nga kjo, sepse në shpirt ai është Bin, por Bin Laden”. Kështu flet intelektuali i një populli që në vitet 90-të ka zgjedhur një udhëheqje politike e cila ka kryer gjenocidin e parë në Europë pas Luftës së Dytë Botërore, menjëherë pas nazistëve. Ndoshta në ndonjë teatër shqiptar është duke u përgatitur shfaqja e radhës e Dushan Kovaçeviqit. (Vafsh në djall populli im shkërdhatë që voton Edvuçin e gjatë. Dhe, për fund: Ngushëllime për ngordhjen e Open (Vuçiq) Balkan. Urime Procesi i Berlinit. Rroftë Albin Kurti. Vdekje tradhtarëve. Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli).

                     1. P
                      Pilo Lala

                      Dje grushti i një hajni i porositur nga Rama e goditi Berishën, sot grushti i Shqipërisë po e godet Edi Ramën. Të vetmen zgjidhje Shqipëria e ka që të bashkuar si asnjëherë më parë ta ndjekin këtë Ramovič hajdutin dhe rrethin e tij, si shitës të interesave shqiptare nga pushteti dhe rrethi i tij. Urime fitorja e madhe Sali Skenderbeg Berisha. Shporrnu ore copa muti jau qift robt Albin Kurti.

                      1. O
                       Olsi Hipopotam Curri

                       Shporru ti produkt i spermes serbe cop muti te qift robte Bardhyl psikopati.

                      2. F
                       Ferdi

                       Do e mbeshtesim Rolandin. Ky eshte njeri me vlera per demokracine. Ti pisi i Fahri Ballmutit, pusho, ti je djal i nje familje kriminele qe i keni sherbyer Sigurimit dhe keni vjedhur e keni vrare ne Gerdec. Te kesh turp ti palaço i pa shkolle e budalla te shpifesh e te pergojosh Profesor Bejkon. Pusho vagabond dhe trego udhetimet tua ne Mal te Zi me pasaporte me emer tjeter. Pse. Çfar pislleku ben atje?

                       1. D
                        Dante

                        O mero. Pse e degjeneron veten deri ne kete pike. Me 16 kandidatet e tij te dhjere alibeaj vertetoi dhe njehere qe e mban vulen kot ne xhep. Partia eshte fryme. Dhe dihet ke duan demokratet. Mos humb dinjitetin si gazetar. Ate pak qe te ka mbetur nga emri gazetar Urrejtja dhe ligesia te kane errur syte dhe spo e kupton qe flet gjera qe nuk kane as baze etike dhe qytetare as moral politik. Pse e ben temen me keq se tv shijaku athere!

                        1. T
                         Tomas

                         Roland Bejko nuk votohet as atje ku ka lindur! Mjer alibeaj ku ka katandis.

                         1. N
                          Nertili

                          Nje parti qe nuk ben dot 61 kandidate per kryetar bashkie ka shumicen e demokrateve apo pakicen?

                          1. D
                           Dante

                           Alibeaj te ishte parimor, me dinjitet me integritet si njeri dhe politikan nuk vinte kandidat roland bejkon qe eshte thjeshte funderrine! Qe se voton askush dhe qe do turperohet perballe Kellicit ne Tirane. Alibeaj duhet te linte mandatin e deputetit dhe te kandidonte vete ne Tirane duke treguar qe i ve shpatullat asaj particke qe pretendon te perfaqesoje PD ne dhe te ardhmen. Por kuptohet gjirizi basha vetem gjirizin alibeaj mund te zgjidhte, dhe gjirizi Alibeaj vetem gjirizin Bejko

                           1. F
                            FCB

                            Vetem 16 kandidate paskan gjetur Alibashet Merrooo :)) , por skane gjetur akoma komisioneret per kto 16 qe sipas informacioneve dhe keta 16 do terhiqen ne mes te gares me pretekstin se me gjasme do ja lene votat kandidateve te Primareve :)) Nuk e kupton se sa qesharak je bere Meeerrrooo ?

                            1. R
                             RRahman Rrajca, deputet.

                             Pasi u dhame ate, VULEN, na kerkuan edhe tu sigurojme Komisioneret ne zgjedhje. Kur edhe Komisioneret ja premtuam, na kerkuan edhe tu gjejme Kandidatet neper 61 Bashkite...

                             Lini një Përgjigje