PD nuk e ndihmon dot më Berishën, edhe sikur të bëhet me të 

24 Mars 2023, 19:05Editorial Mero Baze

Ndarja në Partinë Demokratike ka ndodhur. Dhe ka ndodhur për shkak të Sali Berishës. 

Partia është ndarë në dy kampe, pro dhe kundër tij. Spekulimi se Berisha ka më shumë dhe PD zyrtare më pak, është një perceptim që vjen nga 6 marsi dhe akoma më shumë, nga fakti që PD zyrtare ka ngrirë aktivitetin politik gjatë këtij viti.

Debati që bëhet tani në forumet drejtuese të PD zyrtare mbi mënyrën se si do të marrin pjesë në këto zgjedhje, nuk është një debat që ka qëllim real të ndalë përçarjen apo ndarjen e PD në dy pjesë. 

Përçarja ka ndodhur me kohë. Është një gotë e thyer që nuk ngjitet më. Njerëzit e zemëruar me Sali Berishën tek PD, por dhe rrotull PD, janë një shumicë e konsiderueshme. Ndoshta nuk janë më shumë se sa mbështetësit fanatikë të Berishës, por janë mjaftueshëm shumë, që e asgjësojnë politikisht Sali Berishën. Janë varri që ai ka hapur vetë para syve të tij.

Tani ky debati i disa krerëve politik në PD, që të tregohen të mëshirshëm me Berishën dhe të mos i bien në qafë në zgjedhje, është një gënjeshtër. Ata nuk e përfaqësojnë shumicën e heshtur kundër Berishës. Ata përfaqësojnë politikanë që s'dinë me kë të bëhen, por jo një elektorat që e di me kë nuk është.

Elektoratin anti Berishë e përfaqësojnë vetëm ata që janë qartazi kundër Berishës. Dhe vetën ata mund ta vënë në lëvizje.

Deputetët apo politikanët që janë dhe me Berishën, dhe me Bashën, dhe me Alibeajn, dhe me Këlliçin apo Boçin, në fakt janë njerëz që kërkojnë një strehë, por nuk janë njerëz që kanë mbështetje në bazë. Ata nuk i duan as berishistët, as antiberishistët.

Baza është bardhë e zi kundër Sali Berishës. Ata që janë kundër Berishës, si në Tiranë, ashtu dhe në rrethe, janë të qartë.  Ata mund të dalin të votojnë vetëm për dikë që është një figurë e qartë anti Berishë. Për çdokënd tjetër ata nuk dalin nga shtëpia.

Ndaj çdo debat brenda PD nuk e ndihmon dot Berishën. Nëse PD gjen 61 kandidatë qe janë të qartë anti Berishë, ajo mund të marrë vota dhe nga elektorati gri anti Berishë dhe mund të dalë me dinjitet. Nëse nuk e bëjnë këtë, nëse zhvillojnë teoritë e mos kandidimit apo kandidatëve laramanë, prapë nuk e ndihmojnë dot Berishën. 

Votat anti Berishë nuk shkojnë për Berishën. Ato ose rrinë në shtëpi, ose shkojnë për dikë tjetër. Ndaj në të gjitha rastet ata nuk e ndihmojnë dot Berishën. Dhe për më tepër as ai nuk ua di për nder.

Edhe sikur Lulzim Basha të votojë hapur pro Berishës, ai do t’i thotë prapë “prej teje humba, se votove për mua”. Sido që të dalë më 14 maj, ai do t’i fajësojë ata që humbi për shkak të tyre. 

Problemi është nëse këta do të ndjehen krenarë për këtë gjë, apo do t’u vijë keq për Berishën. Ky është i vetmi debat.

22 Komente

 1. L
  L.Xh

  Shqiptarët malokhone, edhe barë dhije, lope e deleje do të hanë, por parimet e hajdut-kriminelit Sali Berisha, nuk do ti shkelin. Rroftë shoku Sali Berisha, shoku dhe miku i udheheqesit tonë të lavdishem, tavarish Enver Hoxha.

  1. D
   Draper dhe Çekan

   Sali kurven shaje nga liria, goca mbesa nga karmina , por te lutem enver hoxhen mos e ze ne goje se po rotullohemi majtas djathtas para mbrapa, dhe spo gjejme dot nje njeri qe I ngjan atij , e Jo me me te mire se ai. Me kuptove moj kacurrelse. Ha nonje trangull andej nga diplomacia e lere enver gjigandin ne vendin e vete.

   1. G
    Gozhda dhe Sqepari

    A të dhjefsha Drapërin dhe Çekanin, dy vegla që kurrë nuk i përdorët për përparimin shoqëror, por vetëm për të korrur dhe goditur kundërshtarët e sundimit tuaj barbar. Pastaj, akoma nuk e ke marrë vesh se të dy këto vegla janë vendosur në muzeum dhe sot Partia e shoku Enver kanë shpikur kompjutera, satelitë, celularë që shkruan dhe bisedon me këdo në sekondë anë e kënd botës? Akoma nuk e ke marrë vesh ti që borgjezët e mutit takuan në Mars shokun Enver i cili kishte shkuar në atë planet për të bërë një mbledhje të partive M-L ndërplanetare për të bërë të mundur triumfin e revolucionit proletar në mbarë galaktikën tonë? Vallahi o "Drapër dhe Çekan" ti vërtetë do qirë për mënd!

     1. D
      Draper dhe Çekan

      Gozhda e loqes , sqepari I sateme , po flasim per burime njerezore o kurve patetike se teknologjite e fundit I blejme edhe po mos ti shpikim vete si komb.ja ti qirje e raskapitur shkruan nga iPhone lexon nga kompjuteri dhe satellite Albania 1 dhe Albania 2 ti dergoi America ne qiellin blu , dhe prape ti gozhde nen sqepar ngelesh , I varfer ne tru I varfer ne zemer Jo qe nuk u bere njeri por kalove nje faze me lart, u bere homoseksual. Te qifshin qente e kamzes kur do te flasesh dhe ti si gjenius. Nje moterqir qe karrikon telefonin nga hidrocentralet qe ndertoi enver gjigandi dhe jo kurvat e demokracise qe ti i quan goditje te kundershtareve , Apo je burri I asaj kurves me lart , qe mos qofsh se sa ka ajo si ty , ti je per numerator.

     2. M
      Mihali

      Sala ishte komunist, sic esht bir dhe nip komunistash Edvinit. Por nuk kuptoj se cfar keni me Salen, kur per 10 vitet e fundit po na drejton nje shkerdhat si Edvin blloku. Mero Baze , njeher ishte mik i Sales, mbasi u pasurua me te, tash vjell vrere. Ndoshta Edushka e paguan me mire. O popull, zgjohu edhe con ne plehra te gjith, sepse te till jane

     3. I
      I Madhi Morricone

      Ja dhe nje trushkulur si kjo L.XH qe mendon se ka tre lloj barerash dhije lope dhe dele. Te keqen moj rilindje qe kur ka ik endrri fuga ka rene cilesia e patronazhisteve.

      1. T
       Tallja

       O Morris one! Po ky "qytetari dixhital" tashe moshe 10 vjecare, nuk te duket si " patronazhist" apo "aktivist"? Thiajsni ketij nongrats " ta them une tye" qe nese flet per patronazhist apo aktivist eshte njelloj si Qytetari digital. Ndjehem keq qe te ma fus me genjeshtra nje fshatar "digital" nga Vucid...

       1. I
        I Madhi Morricone

        O tallja , saliu ka 10 vjet qe I qihet motra gruaja cdo gje pidherore, dhe ti me shoket e tu patronazhista prape fajin ta ka saliu , saliu saliu. Po mua po mi ha taksat alda klosi arben ahmetaj me shoke , cme duhet sali kurva mua ? A jeni loqe apo beni vete ! Nuk ka armiq rama o bythqira e trushpelare ka vetem miq ne politike. Armiqte jane imagjinare qe tu zgjatet jeta ne politike. U fute te me tallje po dole I tallur o koqe kandari

     4. F
      Flutura

      Njerez pa shtylle kurrizore, qe shkojne pas nje kufome politike. Saliu duhej te ishte tani krejt i vetem. jane te trashe apo kane frike dhe cfare frike kane?

      1. 7
       77 vite komunistët në pushtet

       Tani ç'ta ndihmojnë më Berishën! I morrën vulën, do i marrin edhe ca vota. Ja dhjenë bashkë me Ramën. Kaq ishte filmi.

       1. P
        Populli

        Berisha-Luli-Alibeu sot, dhe të gjithë AliBeriBashët që do pjellë PD-ja nesër, do vazhdojnë të mbajnë peng Shqipërinë dhe Demokracinë. Prandaj, PD-në nuk e shpëton asnjë PD. PD-në e shpëton vetëm shuarja e saj. PD-në e shëpton vetëm dalja në skenë e një Partia NATYRALE Demokratike.

        1. w
         www.mentealternativa1.blogspot.com dhe www.whale.t

         Te gjitha televizionet edhe gazetat ne Shqiperi i komandon Shoqeria e Hapur e Sorosit ne Tirane. Shoqeria e Sorosit i ka urdheruar qe televizionet edhe gazetat te shkruajne idiotesira sikur nga Shqiperia paskan emigruar 500 mije ose 600 mije qytetare pas 2013. Edhe termin fashist “shpopullimi” keta Sorosi ua ka urdheruar ta perdorin keta idiotet e dobishem. Edhe Top Channel edhe bere nje hale e PD me gjithe ata antaret e PD qe kane hapur emisione ne Top Channel. Por e verteta eshte ndryshe. Shqiperia ka 4,45 milione banore rezidente edhe edhe kjo domethene qe Shqiperia ka 800 mije banore me shume se sa ne 1990. Me 1,4 milione emigrantet ka gjithsej 5,85 milione shtetas. Kjo eshte e verteta e madhe. Edhe kete mund ta vertetojne lehtesisht te gjithe shqiptaret me numrin e nxenesve qe eshte 620 mije ne te gjithe vendin edhe jo 280 mije si genjen INSTATi.

         1. w
          www.mentealternativa1.blogspot.com dhe www.whale.t

          Te gjitha televizionet edhe gazetat ne Shqiperi i komandon Shoqeria e Hapur e Sorosit ne Tirane. Shoqeria e Sorosit i ka urdheruar qe televizionet edhe gazetat te shkruajne idiotesira sikur nga Shqiperia paskan emigruar 500 mije ose 600 mije qytetare pas 2013. Edhe termin fashist “shpopullimi” keta Sorosi ua ka urdheruar ta perdorin keta idiotet e dobishem. Edhe Top Channel edhe bere nje hale e PD me gjithe ata antaret e PD qe kane hapur emisione ne Top Channel. Por e verteta eshte ndryshe. Shqiperia ka 4,45 milione banore rezidente edhe edhe kjo domethene qe Shqiperia ka 800 mije banore me shume se sa ne 1990. Me 1,4 milione emigrantet ka gjithsej 5,85 milione shtetas. Kjo eshte e verteta e madhe. Edhe kete mund ta vertetojne lehtesisht te gjithe shqiptaret me numrin e nxenesve qe eshte 620 mije ne te gjithe vendin edhe jo 280 mije si genjen INSTATi.

          1. M
           Maliqi i Lefterajve

           Vulehumburi dhe koqethari vjen verdalle neper Shqiperi per te treguar se nuk e jane varrosur akoma, por qe ka vdekur kete e di edhe ai vete! Habia eshte me ata trutharet qe i shkojne nga pas dhe ato vrimat me ere shurre si Vokshi e Garo! O Zot sa tyryfycka qe jane! Eshte fatkeqesi t’i quash gra, apo femra! Ato turperojne cdo femer ne mbare boten!

           1. E
            Evisa

            Duhet pranuar, se ju zoti Baze jeni një nga njerzit me qartësinë më të madhe për situatën në Partinë Demokratike. Për gjithçka thoni në këto dy editorialet e fundit keni plotësisht të drejtë. Ajo që të shqetëson më shumë për situatën aktuale në këtë parti është prezenca e një numri jo të vogël njerzish me karakter të lëkundur në kupolën e saj. Kishim gjykuar se ishin me kokrra individë si Salianji, Mëziu, e ndonjë tjetër, por shohim se qënkn shumë. Të mos arrijnë të kuptojnë se sot Berisha është politikisht një i vdekur i pa kallur, kjo është një fatkeqësi e paimagjinueshme. E mbajtën njëherë deputetët sharlatanë në 3 Mars 1997 dhe gjithçka që pasoj ishte një mënxyrë e vërtetë. Por t'a mbash sot kur lufta politike bëhet midis njerëzve që kanë nder dhe atyre që me pandershmërinë e tyre i kanë bërë vetëm varrin këtij vëndi, kjo tregon se në situata politike ku fati ynë është në fije të perit, politikanët tanë nuk bëjnë atë që koha kërkon. Kjo vërtetë është fatkeqësi e paimagjinueshme. Nuk i dëgjuam sugjerimet e mikes tonë të madhe Amerikë në 1997 dhe e pamë ç'na gjeti, nëse edhe sot që na dhanë një ndihmë të pashembullt duke damkosur djallin i cili ka 32 vjet që shfaqet si ëngjëll, ne vërtetë jemi të mallkuar si popull.

            1. a
             alphade

             Ku behet krahasimi midis Berishes dhe Enver Hoxhes, njeri Everest, tjetri kakardhi !

             1. D
              D. Pavli i shastisur nga habia

              PD nuk ndihmon Berishën ! Thotë Mer humi I Peshtanit. Po ndihmon Ramazanin me McConigalin vallë ?

              1. R
               RRahman Rrajca, deputet.

               Matuf i madh po tregohesh or Mero! Po ate Vule PD ne qafe atij kulimit Alobeaj ja varem qe te na ndihmoje NE mor e jo Saliun, a as kaq nuk e kupton?

               1. D
                Dardan

                Nese ka nje te vertete te madhe se pse Edi Rama po e sundon kaq gjate Shqiperine eshte se perballe tij qendron kryeagjenti serbo-rus, kryekrimineli dhe kryehajduti Sali Sheqere Vuk Berisha.

                1. R
                 Ramsi i pari KM shqiptar ne Beograd pas 70 vitesh

                 Qenke loqe fare mor Dardanele. C'i duhet Saliu agjenturave serbo-ruse kur mbajne poshte tavolines te Open Ballkan te palos me dysh vete Shtatmarrezine e Tij shokun Ed dora vet.

               2. i
                i drejti

                hajde orgazma e radhes e mero bythes me saliun haaaaaaa

                Lini një Përgjigje