Një paralajmërim zyrtar, për mungesën e të ardhmes së opozitës me Sali Berishën

4 Prill 2023, 19:39Editorial Mero Baze

SHBA paralajmëruan zyrtarisht votuesit shqiptarë të mbajnë distancë nga personat që SHBA kanë dizajnuar si “non grata”, duke ju referuar me emër Sali Berishës, udhëheqësit publik të një lëvzije anti-amerikane në vend, si dhe politikanëve të tjerë “non grata”, të cilët kanë deleguar ndikimin e tyre në politikë tek njerëz të afërm apo të besuar të tyre, duke nënkuptuar persona që kandidojnë në listën e qeverisë.

Paralajmërimi i SHBA përmes ambasadores në Tiranë, vjen në një kohë kur Sali Berisha ka shtuar retorikën kundër SHBA dhe po përpiqet të instrumentalizojë betejën elektorale, edhe si betejë kundër SHBA. 

Një gjë të tillë e bëri një vit më parë në zgjedhjet e pjesshme të 6 marsit, në gjashtë bashki, ku faktin që ai triumfoi mbi Partinë Demokratike zyrtare të mbështetur nga SHBA, e konsideroi si një fitore të tij ndaj SHBA, edhe ps humbi thellë në raport me qeverinë.

Një vit më pas PD zyrtare është dobësuar dhe më shumë nga presioni i Berishës për të rekrutuar deputetët e mbetur dhe betejat e vogla brenda tyre, kështu që Berisha çdo rezultat që do të arrijë, i cili pritet të jetë negativ në raport me qeverinë, do ta paraqesë si rezultat kundër SHBA.

Qëndrimi i qartë publikisht i SHBA kundër tij, është një paralajmërim për mungesën e perspektives politike të opozitës me Sali Berishën. 

Luftërat e brendshme në opozitë dhe përpjekjet e Berishës për të krijuar një monopol së bashku me Ilir Metën, nuk është një përpjekje për të fituar pushtet, por përpjekje për të pasur një imunitet politik kundër SHBA, me shpresë që do të konsiderohen faktorë nëse fitojnë disa bashki.

Shpresa e tyre e vetme janë disa fitore të vogla, por të vetme të opozitës, që sipas logjikës së tyre do gjunjëzojnë Perëndimin para tyre.

Paralajmërimi është i qartë. SHBA nuk do të bashkëpunojnë kurrë me Sali Berishën, por as me kandidatë të qeverisë që mbështeten nga persona “non grata”, njësoj si Berisha. SHBA nuk po paralajmëron votuesit kundër Berishës dhe shokëve të vet, se ka frikë se mos ata fitojnë.

SHBA po u del borxh qytetarëve shqiptarë, që të marrin parasysh pasojat që do ketë Shqipëria dhe ata vetë, në rast se mbështesin armiqtë e SHBA në Shqipëri. 

Nuk është një luftë mes Berishës dhe SHBA që mund ta fitojë edhe Berisha. Nuk ka një luftë të tillë. Lufta ka mbaruar dhe Sali Berisha është vrarë politikisht nga kjo luftë dhe nuk ngjallet më. Tani thjesht po u thonë, mos vdisni bashkë me të, po shikoni jetën tuaj.

24 Komente

 1. M
  Murgu

  Sa e vështirë është të zgjosh nga endërrat me sy hapur ndjekësit e Sali foltores !? Kur të zgjohen do thonë "E po i kishim dhënë besën". Gjithmonë të vonuar ne shqiptarët !

  1. L
   L.Xh

   Dikur, dikur në vaktin e Mao Ce Dunit, Kina i bënte paralajmërime serioze Amerikës, duke theksuar “p.sh se ky është paralajmerimi i 649 serioz) Duke ardhur në kohët sot, më duket se edhe Amerika është bërë si Kina e asajë kohe, duke i bërë Sali Berishës dhe Ilir Metajt, paralajmërime serioze, por ata nuk e vrasin mëndjen, mbasi e dinë që janë vetëm publicitet propagandistik nga ambasadorja Juri Kim.

   1. D
    Dakord

    Murgu, je i lutur te mos i referohesh te gjithe shqiptareve se as 25% nuk merr kerma. I mire i keq Kreshnik Spahiu, por ka shkruar se foltoristet jane llumi dhe pjesa jo patriote e Shqiperise dhe kete nuk e luan as topi.

    1. k
     koment

     Lesh Lesh. Patronazhiste dhe aktiviste trima nje urra per Edvin Ramen. Urra Urra Urra !!

     1. J
      Jamie

      Te gjithe ju qe jeni me tradhtarin Rama dhe luftoni Sali Berishen jeni ndyresira dhe miq te Vuciqit

     2. A
      Altin spurdhjaku

      Sikur do hetohej nga spaksit ky Saliu?! Edhe ket e ka then hamutika, apo jo?

      1. A
       Altin spurdhjaku

       Sikur do hetohej nga spaksit ky Saliu?! Edhe ket e ka then hamutika, apo jo?

       1. J
        JF

        REPORTAZH ME SALITAR NE GRYKE Në një kohë që Shqipëria eshte nen nivelin e vilajeteve te kohës osmane dhe te pakten dy administatat e fundit amerikane qe jane “power full “ ne atë vend..te shpallin Non Grata nje person (drejtues shteti) qe hapur fare ka pranuar se ka vrare ne 21 JANAR 2011..biles mburret me kete veprim biles kalon ne egzaltim kur thote qe do VRISJA KREUN E OPOZITES me doren time…nuk besoj se eshte Berisha Fajtor..Ai eshte krimineli me I sinqerte per te gjitha kohrat biles dhe me trimi se po I thote Amerikes nuk me rruhet Kimja per ju..ose mazamakeq …kjo eshte nje radioloje si ne prill 1991..ne ..2005 apo ne maj 2011 kur ne kete te fundit krimineli Lul I Arvizuse

        1. N
         Nemesis

         Kenaqesia qe nuk do shoh me surratin e kesaj qe livadhis Shqiperine eshte e pafund... Ahhhhhhh

         1. C
          Ciao

          O Ymer, Sala ishallah vdes nesër, po Yuri s'ka më asnjë kredibilitet në Shqipëri,ia ka shit s.men pushtetit. Si ti pak a shumë...

          1. i
           i drejti

           haaaaaaaaa orgazem sapo foli kinezja mero kari me bythlepirsat haaaaaa keni frig nga sala e sulmoni se po e perdhos duke ja nxjerrur te palarat yurit haaaaaaa edhe ambasadorja e ka frig saliun haaaa gallat nje plak tetedhjet vjecar ju vjen hakut ju qet te palarat ne shesh e o burra te gjithe te shajn por e verteta djeg shum.

           1. .
            ......

            Nuk di sa vjeç je, por t'ja bësh hahahaha pas çdo fjalie që shkruan dhe të lumturohesh aq shumë për ato që shkruan, ty të ruajt zoti, se besoj nuk duhet të gjëndet shoku për idiotësi.

            1. A
             Am

             Juri ka ardh ketu per te perfaqsuar interesat e shtetit te vet. SHBA e kane deklaruar kete engjellin person te padesheriuar. Domethene po te thone ty o syshqiponje qe po i vajtet nga mbrapa ketij engjellit tuaj s’i keni mire punet me ne. Ato te palarat e Yurit jane punt e saj me shtetin e vet.

            2. G
             Gabele Tirane kandidat i nongrates

             Zonja ambasadore foli po kush e kuptone ? me ate nivele qe kane njerzit aty votojne edhe Enver Hoxhen .... Ambasada duhet te sanksionoje te gjithe ata qe i shkojne pas non grates duke filluar nga Gabeli Kerriçi kandidat per Tiranen

             1. M
              Mjere ti per mendte e kokes

              Ti po qe paske NIVEL. !!!!!

             2. M
              Miradije Hoti

              Ja honkshi karucin Albin Kurtit.

              1. P
               Prishtinali jom

               Albina osht femen fatkeqsisht

               1. M
                Miradije Hoti

                O ti Flliqtinalia i opoZites serboruse qoja nonen e motrat ti jebat Albini dhe e provon a osht femen a mashkull Kingu i shqipetaris.

              2. S
               Sara

               Mesazhi eshte i qartë, vetëm ata që s'duan ta kuptojnë se kuptojnë. Berisha po krijon bërthamën e talebaneve në Shqipëri. Nuk besoj se do të ketë përkrahës pervec atyre që kanë vjedhur e vrarë bashkë me të. Eshte koha që të largohen të gënjyerit dhe fanatikët nga ai. Prandaj bejne sqarime amerikanët.

               1. L
                Labi

                Po mi Sara , ta mbeshtes komplet ty. Por ja qe se kuptojme dot ne kte Amerikanen ketu. Jo per gje po ngaqe e kalon i “ çik” cakun e Diplomates, dhe sikur ja mbesgtet “çik” teper Edit , sikur flet “çik” broçkulla dhe fut “çik” hundet aty ku si takon. Dhe ne fakt kjo eshte aq infantile ne inatin e saj me Berishen saqe po i ben nder me keto deklarate naive qe po ben. Pa dashje mbase nga injoranca ,por ,siç e tha edhe Batoni, kjo i beri sherbimin me te mire te mundshem Berishes

               2. F
                FCB

                "SHBA paralajmeruan zyrtarisht votuesit Shqiptare " Kush SHBA merrro , ata qe ju vene gjoba Biznesmeneve apo SHBA e atij merhumit qe fol me vete , apo SHBA e Diplomateve qe vijne ketu me 1 pale kepuce e ikin me miliona $, rri e merro pash zotin mos na hap barkun , nuk eshte kjo SHBA qe ne njohim merrrooo , keta jane gjobvenesit e Sorrosit.

                1. R
                 Rruga e Elbasanit

                 ish-Ambasadore Yuri deshtoi plotesisht ne shume diktate ne Shqiperi, nderkohe qe ne Guvernimin e saj ketu ky vend eshte ne kolaps ekonomik, varferi absolute dhe ikje masive per te kerkuar AZIL. Por super-deshtimin e ka ne emerimin e opozites "zyrtare" ne Shqiperi. Ai Alibea eshte simboli i turperimit saj, ashtu me nje VULE te PD ne qafe varur nga pushteti ne aleance me Yurin. Si shembull i qarte se opozitat kurre nuk mund te emerohen as nga Zoti ne qiell e jo me nga Yuri ne Rrugen e Elbasanit.

                 1. D
                  Dauti

                  Le te flase usa, sa te doje , ku marrin vesh maloket.

                  1. Y
                   Ymer Abazi

                   Ik Mero e pergatit Editorialin e neserm ku me nota optimiste e pse jo, edhe me thirrjet " EDI RAMA Tungjatjeta" ti ngopesh ca rilindjotet me "sihariqin" me te fundit te zbritur mbi shqiptaret nga Shtatmarrezia Surrelit, ate gjoben 111 milion Euro qe Becchetti ja rras ne Rames ne Culo e Rama shpreson qe edhe me ndihmen e pacmuar te Kazanit Mediatik, t'ja rrase ketij populli-dele!

                   Lini një Përgjigje