Përpjekja për të kthyer anti-amerikanizmin si gjendje normale

8 Prill 2023, 18:30Editorial Mero Baze

Ajo që po ndodh me betejat e përditshme të Berishës dhe Metës kundër SHBA, në të vërtetë është një përpjekje tinzare për ta kthyer anti-amerikanizmin si një gjendje normale në politikën ditore në Shqipëri.

Përkundër pritshmërisë që kanë shumë opozitarë, që Berisha duhet ta shmangte debatin me SHBA dhe të bënte sikur nuk ishte në luftë me ta, ai ka katër ditë radhazi që këmbëngul tek beteja me SHBA, madje së fundmi kërcënoi se do ballafaqohej dhe ligjërisht me ambasadoren e SHBA, që sipas tij, ka shkelur ligjin elektoral.

Është e qartë për të gjithë se deklaratat e ambasadores nuk kanë të bëjnë me fushatën elektorale, por me qëndrimin zyrtar të SHBA ndaj Berishës. Dhe ajo e ka detyrë ta bëjë publike atë sa herë ja kërkojnë, duke e konfirmuar.

Edhe Sali Berisha e di këtë, por nuk i intereson. Ai do që njerëzit të mësohen me idenë e luftës së përditshme ndaj SHBA, apo siç do ta thoshte dikur ai kur ishte në Partinë e Punës, me revolucionin permanent kundër SHBA.

Të njëjtën gjë bën dhe Ilir Meta. Edhe ai përpiqet të përfshihet në betejë duke i kundërvënë SHBA-së kandidatët e bashkive, për t’i treguar se nuk ka punë vetëm me Berishën e Metën, por me 61 njerëz të tyre.

Më tej sëmundja është shpërndarë në gjithë gazetarët pro Berishës që mbushin ekranet, që janë bërë të gjithë ekspertë të SHBA dhe gjykojnë për gabimet e saj në Shqipëri, sikur të ishin Komisioni i Jashtëm i Senatit amerikan.

Ky lloj “normaliteti” në perceptimin e betejës politike të Berishës kundër SHBA, është në fakt një nga gjërat më të hidhura të debatit politik në Shqipëri, pasi në një farë mënyre ka legalizuar betejën me SHBA, si betejë elektorale në Shqipëri, dhe ka cenuar konsensusin kombëtar për SHBA si aleat strategjik i Shqipërisë.

Berisha po përpiqet ta relativizojë këtë gjë, duke arritur të krijojë perceptimin që SHBA dhe mund të bëhet palë në zgjedhje dhe të votohet kundër saj.

Dhe po e bën me të gjitha mjetet që ka në dispozicion, sidomos paratë e pista të korrupsionit, që bëjnë që ai t’i mbijetojë një beteje të financuar nga krimi kundër SHBA, me media të korruptuara prej tij dhe me një enturazh politik opozitar thuajse të tredhur prej tij.

25 Komente

 1. S
  Shkullaku bytha e Berrishes

  I forte eshte Shkullaku koke palari ne kazanet e Prishtines perfaqesone bolshevikun e Vetfundosjes Kurti ne Tirane perfaqesone komunistit Berrisha Bukuria eshte kur koke palari Shkullaku kerkone te perdori ironine ne studio haaaaa

  1. k
   k

   Rroftë USA dhe j. Kim si shpresa e vetme për të shporrur non gratat agjentë të rusisë dhe armiq të kombit.

  2. K
   Komunistët nuk njohin gjuhë tjetër veç forcës.

   Duke qënë një komunist konseguent dhe bolshevik i vendosur, Berisha nuk njeh gjuhë tjetër përveç forcës. Ndoshta ka ardhur koha t'i thyhen dhëmbët. Shkaqe për t'a bërë këtë ai jep vetë në mënyrë të përditshme. Kush mendon se mund të ketë zgjidhje tjetër për këtë situatë të paprecedent, gabon rëndë.

   1. A
    Alb

    Bishti i qenit do mbetet, deri sa te ngordhe e ta mbulojme me gure

    1. S
     Skraparliu

     Po pse ke turpe o mero thuaja emrat si lubonja,bushati,sonila,cim peka,bejtja,fevziu,shkullaku,gazetari familjes bole koka,eni vasili,gazetari e analisti currrrri si dhe famozi greku arjan sahani atj,ketyre gazetareve apo analisteve qe te cajne trapin kur flasin dhe gjoja bejne analiza jane bere te gjithe te pasur me leket e shkelzenit e monikes ketyre lloje gazetaresh me mire tju shashe MAMIN se nuk merziten se sa tju shashe salihun apo ilirin.

     1. Z
      ZHEI

      Ke harruar ate fshatarin si jevg Sano Pako a ca dreqin e ka, nje kokzbarhur te ri qe ben si i eger Hisni Gura dhe nje si pede we flet nga Franca ca e ka ai

      1. Z
       ZHEI

       Ke harruar ate fshatarin si jevg Sano Pako a ca dreqin e ka, nje kokzbarhur te ri qe ben si i eger Hisni Gura dhe nje si pede we flet nga Franca ca e ka ai

        1. M
         Mendimi im

         O skraparlliu , harrove anal-istin, juristin kompetent Sejmenin a Semjamin si e quajne tek emisionet e bashkepuntorit konseguent qe ka marre pjese edhe ne vrasjen e Azmit, i moren dhe telefonin bodigardit te Azemit ne spital, Ylli Rakipi. E ke pare videon? Dumani ne spak po e ben duman me pordhe. Do vene flaka prokuore e gjykates se jane ata baskepuntore te krimit dhe mbrojne ate.

         1. M
          Mendimi im

          O skraparlliu , harrove anal-istin, juristin kompetent Sejmenin a Semjamin si e quajne tek emisionet e bashkepuntorit konseguent qe ka marre pjese edhe ne vrasjen e Azmit, i moren dhe telefonin bodigardit te Azemit ne spital, Ylli Rakipi. E ke pare videon? Dumani ne spak po e ben duman me pordhe. Do vene flaka prokuore e gjykates se jane ata baskepuntore te krimit dhe mbrojne ate.

          1. D
           Deda

           Jam shumë dakort me ju skraparlli, por,me një ndryshim të vogël. Jo me paret e zenit por me paret e shqiptarve që zeni iu ka vjellur.

          2. E
           Evisa

           SALI BERISHA, JA PSE DUHET TË HESHTËSH NDAJ AMERIKËS! ------------------------------------------------------------------ Zoti non grata! Ju kujtohet kur ambasadori i mrekullueshëm amerikan zoti Rajerson dilte hapur në fushatë në 1991 në mbështetje të forcave demokratike që luftonin në atë kohë për ndryshimin e domosdoshëm pas shembjes së komunizmit? Ishte vetë koha që e kërkonte atë ndryshim dhe zoti Rajerson bëri atë që duhej bërë në atë moment, u vu në ndihmë hapur në mbështetje të forcave demokratike. Sot zonja Kim po bënë gjithçka për largimin e kësaj klase të urryer, bastarde, që ka mbërthyer për gryke këtë popull, pra ajo hapur po tregon se Amerika është përsëri në mbrojtje të demokracisë dhe lirisë në këtë vënd, me një fjalë, po bënë atë që bëri Rajerson atëhere. Zoti Berisha, kur ishe në anën e së mirës, Amerika e përfaqësuar nga ambasadori Rajerson të përkrahu, sot kur je modeli dhe pengesa më e urryer për ecjen e demokracisë përpara, Amerika e përfaqësuar nga Juri Kim po bënë atë që koha kërkon,të flaku në koshin e mbeturinave. Sepse je ti që nuk dite të tërhiqeshe realisht nga politika, por bëre sikur u tërhoqe në 2013 dhe nuk lije fije pa lëvizur nga pas. Pra, kur koha e kërkonte që të përkraheshe, sepse ishe në anën e së mirës, Amerika të përkrahu, sot që përfaqëson të ligën në këtë vënd (pasi vetë me qëndrimet që mbajte tregove fytyrën tënde të vërtetë) Amerika është kundër teje, hapur dhe fare pa droje. As mos prit që Amerika të gjykojë për çfarë bërë në fillimet e demokracisë, ajo sot të gjykon me atë që bëre gjatë ushtrimit 32 vjeçar në pushtet. Them 32 vjeçar sepse shumica e përkrahësve të tu nuk e quan pushtet përfaqësimin në parlament, ata pushtet quajnë atë që u jep mundësi të vjedhin. Sepse kështu i mësove ti, vetëm për të zhvatur, duke dashur të siguroje në këtë mënyrë qënien tënde kurdoherë në majë të pushtetit. Qëndrimi i sotëm i Amerikës është gjithashtu edhe një kujtesë për të gjatin, për të cilin me ato që bënë tregon se është një kopje e shëmtuar jotja. Por dhe Rama nëse nuk do dijë të tërhiqet atëherë kur koha t'a kërkoj si domosdoshmëri, ka për të pësuar po të njëjtin fat, ashtu si dhe joti. Në demokraci, kush nuk e ka të qartë se duhet të tërhiqet REALISHT atëhere kur koha e kërkon si domosdoshmëri, nuk mund të ketë fat ndryshe nga ky i Berishës sot.

           1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

            Mendoj se gazetarët që ju përmenden emrat janë me testën e Berishës në xhep dhe të paguar nga pronarët e korruptuar. Janë militantët e Berishës dhe jo analist. Përpara ekranit ja kalojnë çdo anëtari të Foltores. Bojkotoni këta analist . Berisha e di fundin po të dorëzohet.

            1. P
             Populli

             Teme shume serioze e Editorialit. Nje konkluzion madhor: vetem strtaegjia e armiqesimit te popullit te Shqiperise me SHBA e shpeton Berishen dhe varros te ardhmen e kombit shqiptar.

             1. L
              Lugu gjat

              Z. Mero Baze. Ka ardhur momenti te heqesh dore nga zhveshja e lakuriqit te nates. Ai tani ka dale vete ne driten e diellit ashtu lakuriq i shtremeruar, i krusur, i pa ditur injorant, ashtu si ka ADN_ne. Me mundin tend dhe injorancen e tij lakuriqit doli nga shpella. Pusho pak Z. Mero pusho, erdhi momenti i se vertete.

              1. G
               Gjeneral Kakardhia

               Se di valla sa jan kan pa burgos Hashimi e Karia naj kan thij carin përë ditë, tu than na e kem çliru ketë Kosoven. Krejt me tituj jan u bonen gjenerala ani pse do as shkollen fillore se kanë! Gjeneral kaqurreta! Gjeneral kaquba! Gjeneral laceki! Gjeneral kacija. Gjeneral llulla. Gjeneral lluga. Gjeneral qyrri. Gjeneral zdrali. Gjeneral zhapini. Gjeneral gjarpni. Gjeneral sugjuki. Gjeneral kepa. Nja 12900 gjenerala jan edhe 53000 tjer veteran kolonela,majora,kapitena,togera e nentogera! Ne bazë ktyne gradav del qe kta ishin te strukturun sa as ushtria e hitlerit so kan ma e strukturune. Po tash ne Hag kta mutat qe i kan mshel ne kafaz tu terhjek tu terhjek sdojn me met as ushtar te thjesht. Hashimit e Karis jav qifsha avradin e nones.

               1. K
                Keta kundershtaret e Amerikes te deformuar nga sur

                I nderuar Mero jo njehere e ka bere te qarte qe me me Sali nongraden do hani ( mut ) bar e kete gje me mire se vete Sali katrani nuk e di njeri por kafsha mbetet kafshe e per kete kane merite i gjthe kazani mediatik sidomos tv i familjes me krye komandat Cim Peka ,Bled Kokkari ,Sonila ,Krasta , Shkullaku , Bejtja, Cani, Curri ,Faro megjth kerrin(djale) e ka plot gomer qe i jane kundervene Amerikes , nga Franca me gjyq dhe ate turi shtrmberin Burim i nevojtores ketej i tere tabori i hedhur ne sulm me Kerric e Lucin ,Iglin qe betohen e ster betohen se gjthcka falas tamam si Sudja dhe e kane alergji t’ja u kujtosh se kane nje pengese nongrada te pa kalushme. .

                1. w
                 we people

                 Nese ka “antiamerikanizem” me te madh ai eshte ne Amerike dhe konkretisht nga ata qe shpiken Non Graten duke perfshire dhe kupolen e WH..Ajo qe gabon pambarimisht artikullshkruesi eshte fakti se jo gjithe Amerika eshte kunder Sali Bastardit..mjafton te kujtojme turboberishistin F.SH qe eshte siamez me trampojanin E.B I cili ne nje interviste te Syri e kritikonte rendshem administraten Biden per gjynahet e Usaliut..Mendoj se demi qe ka bere Makartisti Rajerson ne 1991 eshte strumbullari I kesaj katraure sot..Sepse jo vetem shkeli ligjin electoral ..jo vetem na I pruri me arome Beogradi por dhe nje Komunist Kanibal ku Ramiz Alia duket shenjtor pra salih bibershes..Kemi te drejte te mendojme se Berisha po arrin te poshtroje Ameriken apo eshte kjo e fundit qe vazhdon pokerin e Rajersonit qe nga koha e 2 prillit qe doli ma zi se 7 prilli

                 1. r
                  realitet ballkanik

                  Anti-amerikanizmi eshte nje normalitet ne mbare kete bote. Flamuri amerikan eshte i vetmi flamur qe djegin kudo neper protesta te ndryshme neper vende te ndryshme. Kjo sepse politika amerikane e futjes se hundeve ne punet e brendeshme te vendeve tjera vazhdon. I vetmi vend ne glob eshte Shqiperia ku flamuri amerikan gjendet ne c'do zyre shteti nga ajo e Presidentit, e Kryeministrit e der tek e nje Kryetari Komune ne c'do katund te larget a te afert. Te jene ne Shqiperi me te zgjuarit e mbare bota ka budallenj apo shqiptaret jane me naivet ne glob, kjo pastaj le shteg per diskutime...

                  1. T
                   Trotski

                   Boll Ma me Sale Koleren !!! Ai po e degdis nje pjese te PD ne gremine ku do te pershihet familja dhe Oborri i Tij i Korruptuar.Ka hapur defteret e "Shokut "ENVER -Kunder Imperializmit Anglo-Amerikan .O Mjerane qe i veni Pas .A jeni ne Vehte Xhanem ??? Ku ju shpie Mushka e Sali Kermes ? A nuk e dalloni dot Fundin Tuaj te neveritshem ===

                   1. F
                    FCB

                    Shume vone merroo , kimetja ja vuri shkelmin pro Amerikanizmit.

                    1. R
                     RETROSPEKTIVE

                     Keta me te zjarrtet Filo-amerikanet e sotem jane ato zagaret e djeshem qe ngazelleheshin nga rrena e asaj laperes Anila Basha kur ne rastin e vizites ne Shqiperi te ish-Presidentit Bush ne Kruje paturpesisht hodhi lajmin se "...gjate takimeve me banoret, Bushit i vodhen oren e dores.."!

                     1. m
                      meshirojeni ushtarucin Mero

                      Perpjekje titanike te Ushtarit mire Mero Baze per te mbetur "i vetmi trim ne lufte" nga Kazani mediatik i Rames qe nuk pranon per qamet ta zere ne goje ate Kollodokun 111 milion Euro te atij Italionit qe hengri ne prapanicen e derrmuar ai te cilit me pare shpesh i ka botuar ate Kartelen e Psikopatise.

                      1. S
                       Shqiperia Etnike

                       Pyetja qe shtrohet natyrshem eshte; Nje cope muti dhe rrot k.. si Sali Berisha, per cfare dreqin mund ti duhen keshilltaret e mencur?! Ja ka dhene vete pergjigjen; Keshilltaret e Lulzim Bashes dhe PDse (rrjedhimisht te vetet) , jane mizarabel. Dhe duhet te jene patjeter te tille! Ne nje parti ku dominon kafsheria, tribalizmi, kafsheria, idjotesia, llumi shoqeror, askush nuk duhet te jete me i zgjuar se hajvanet ordinere dhe halabaket qe e drejtojne. Te gjithe keshilltaret e PDse, pasi dalin nga ai gjiriz, shkelqejne ne idjotesi dhe hajvaneri tribalo berishiste, neper tallavarat e gjithollogjise. Por fatmiresisht per shkak te nivelit te tyre moral dhe intelektual mizarabel, nuk kane asnje influence mbi shoqerine, biles nuk kane asnje influence as mbi Berishen qe " duhet te keshillojne", i cili i zgjedh me kujdes si idjote per ti keshilluar dhe perdorur (duke i sodomizuar me pare poshterueshem, si nje kafshe shpelle, vrimat e sperdredhura te qytetit), si kamikace te interesit familjar te tij.

                       1. G
                        Gjeli

                        Respekte Mero.E urrej shkaterrusin e shtetit Shqiptar por nuk beri vetem Mero por e beri me bekimin e te kurruptureve te Amerikes.Amerika shkaterroj Shqiperin tone vendosi krimin e organizuar,vendosi qeveri te korruptuara qe vodhen pasurit tona kombetare.Mos u bej me amerikan sa amerikanet se nuk jane ashtu si duken Rrofte Shqiperia ????????????‍♂️

                        Lini një Përgjigje