Përse Berisha e Meta po e bëjnë fushatën thellësisht politike 

9 Prill 2023, 21:17Editorial TEMA
Përse Berisha e Meta po e bëjnë fushatën thellësisht

Kishte një mënyrë se si Sali Berisha dhe Ilir Meta t’u jepnin pak më shumë shanse kandidatëve të tyre në këtë fushatë, duke ndenjur të tërhequr, për shkak të ngarkesës politike që kanë dhe duke nxjerrë para qytetarëve vetëm kandidatët. Kjo sidomos në qytetet e mëdha, ku ata shpresojnë të ketë një farë gare, dhe ku kandidatët e tyre edhe pse mund të mos jenë fitues, duket se investojnë një lloj identiteti politik.

Por ky shans jo vetëm që nuk është lejuar prej tyre, por me një vetëdije të qartë po eklipsohet çdo lloj identiteti i kandidatëve, duke vënë në plan të parë dyshen Berisha- Meta. 

Të dy bashkë kanë vendosur të bashkohen në prezantimin e kandidatëve të primareve, në çdo tribunë dhe qytet, duke i dhënë shumë peshë anës politike të zgjedhjeve, në raport me profilin e kandidatit apo akoma më keq, premtimet e tij.

Fushata e tyre, e cila mes të tjerash është dhe dukshëm e shtrenjtë dhe nuk rrezaton as modestinë financiare të Carës apo Boçit, dhe as gjendjen formale financiare të koalicionit të tyre, që “de jure” nuk ka financime zyrtare.

Fushata e tyre ngjan si një fushatë karshillëku politik, për t’u treguar shqiptarëve se ata të dy nuk kanë vdekur.

Në përpjekje për të zbukuruar fushatën e kandidatëve të “Foltores”, ndonjë aleat i vogël i tyre propozoi që kandidatët të çanin gardhin e “Foltores” dhe të artikulonin mendime politike, që nuk janë në një gjatësi vale me dyshen Berisha- Meta.

Por kjo jo që nuk ka shanse të ndodhë, por dyshja Berisha- Meta po iu imponohen kandidatëve publikisht, duke i lënë ata në hije thjesht si ushtarë të tyre.

Dhe logjikisht kanë të drejtë. Ata të dy nuk i shikojnë këto zgjedhje si zgjedhje bashkiake, por si betejë të tyre për mbijetesë politike. Ata duan t’u imponojnë shqiptarëve fuqinë e tyre politike, të cilën e kanë të vetmin kapital për të mbijetuar më tej përballë drejtësisë apo proceseve të tjera të daljes nga politika që i presin. 

Ata nuk duan t'ia dinë fare sa kandidatë bashkish do fitojnë. Ata duan që në fund të thonë ne kemi kaq për qind të votave dhe duhet të flisni me ne. Natyrisht nuk ka ndërmend të flasë njeri me ta, por ata atë objektiv kanë. 

Ndaj mos prisni që Këlliçi, Cara, Boçi, Spahia apo ndonjë kandidat tjetër, që kanë nevojë të shfaqin personalitetin e tyre, ta kenë këtë luks në këtë fushatë. 

Kjo nuk është fushatë e tyre, por e atyre dy të mëdhenjve, që e shikojnë këtë si betejë për jetë a vdekje. Ata duan t’u thonë shqiptarëve ose na pranoni ne të dyve, ose nuk duam t'ia dimë për kryetarë bashkish. Ky është halli i tyre i vetëm, që i bën këto zgjedhje, zgjedhjet më politike në historinë e Shqipërisë, për shkak të atyre të dyve, dhe jo për shkak të kandidatëve të tyre në këtë fushatë. 

Ndaj mos na lodhni shumë me tullumbacet e premtimeve të kandidatëve të “Foltores”. I vetmi premtim që ata kanë, nuk është për shqiptarët, por për Berishën e Metën. U janë betuar që do bëjnë ç'të mundin t’i shpëtojnë faqen dhe t’u marrin ca vota që të mos duken të braktisur. Për kaq është kjo fushatë!

18 Komente

 1. Z
  Zoti na rujt

  Drejt Mero.Ne zgjedhjet parlamentare 2021 shoqeria israelite qe kujdesej per imazhin e L.Bashes e keshilloi te mbante larg SB,sepse kishte bere studime qe prania e tij ne fushate e demtonte.Koha do ta tregoje ne keto zgjedhje sa kishte te drejte.Megjithese SB as nuk i intereson sa kryebashkiake do te fitoj.Ai thjesht kerkon legjimitetin si lider i opozites dhe ta perdore si mburoje per hallet personale.Mjere ata qorra qe i vene pas,me shprese se do te marin ndonje gje me gjithe kete angazhim.Mendojne se DASH me ne fund do te dorezohet perballe ketij "lideri legjendar".

  1. L
   L.Xh

   Kjo fushatë, për Salën e Shiqeres dhe Liken e Monës, është si ajo shprehja shkodrane ( siç thotë Jozefina) “m’ka çu nana, me la gojën”, prandaj, ata kanë vendosur “të zënë rradhën e qumështit” si dikur në vakt të Verukut kur dilnin dynjaja në 1.00 të natës duke vënë ndonjë shishe bosh, për të zënë rradhën e qumështit. Kështu edhe këta kandidadët e PiDHi- së, të futur në prezervativin e Likes së Monës, janë si shishet bosh, në një rradhë që e kanë të sigurt që nuk marrin qumësht.

   1. E
    Edi

    Ti Liza Xhuvania L.XH meqe qenke nostalgjike e kohes pordhes Enver-Talloniste e meriton qeverine qe kemi.

   2. k
    kur permend litarin ne shtepine e te varurit

    Sa shume si gur mulliri o Mero rrotullohesh, e nje gje per militantet nuk po sqarohesh # Po ben pyetje perdite me vehten per gjithcka, por ama vec per nje pyetje ajo by... nuk po ta mba # Ajo gjobe fort e kripur e atij italian Becchettit, do te shkoje ne Surrel...a ne Buxhet te Shtetit ?

    1. F
     Flutura

     Ku eshte Alibeaj? Ku mshihet ai? Ky duhet te jete editoriali i radhes. Flm

     1. E
      Evisa

      Alibeajt i fillon aktiviteti 1 muaj para zgjedhjeve, siç parashikon ligji. Ai nuk ka ndonjë hall t'a filloj më shpejt, siç ka Berisha, për më tepër e di që është njëkohësisht edhe në shkelje të ligjit. Pastaj ju duhet t'a dini Flutura, se Berisha dhe Alibeaj ndryshojnë si nata me ditën, Berisha kurrë nuk hedh qoftë edhe një hap pa qënë në shkelje të ligjit, kur Alibeaj nuk hedh hap nëse është në shkelje të ligjit. Berisha si diktator që është, kënaqësinë e ndjen kur shkel ligjin, për të treguar se ligji është ai vetë.

      1. P
       PPSH (Partia Patronazhisteve Shqiptare)

       Alibeaj ne fushate? Vec ne i shkofshin anetaret e partise sone me urdher qeverie...

     2. L
      Luani

      Non grata plak dhe i shpifuri like floriri kanë marë rrugën e kanalit, pof turpi do tu ngelet atyre që e ndjekin pas dhe të pjellëve të tyre, do zë dalin vetëm natën..!!

      1. o
       opozitat e sajuara jane te Deshtuara

       Fushate opozitare me kete pushtet te keture sejmeneve te Rames qe kane nga 8 vjet e der ne mbi 20 vjet drejtues vjedhjesh neper Bashki (rasti qesharak i njefare Topciu andej nga Maliqi) eshte vetem koalicioni i drejtuar nga Berisha e Meta. Nese ti Mero Baze do shkruash se fushate opozitare me kete pushtet po ben Vula Alibej do ti gajasje te gjithe me budallallekun tend.

       1. E
        Emiljano

        Nese ti mor plak beson vertet se saliu dhe likja jane opozita e vertete ty te rujt zoti.Nese beson kete gje ke nevoje per ilace te forta se truri jot ka crregullime te fuqishme

        1. U
         Une

         Emiljano femijoshi, nese ti sheh si opozite te ketij pushteti Rama ate Alibej me Vule PD te varur ne qafe nga pushteti, atehere ato ilacet jate tuat e ti perdoresh se do mbetesh i pa rritur deri ne plakje.

       2. P
        Po Rama pse bën fushatë gënjeshtrash?

        https://sot.com.al/politike/mediat-nxjerrin-blof-kryeministrin-rama-qeveria-akordon-rreth-156-milio-i581829

        1. G
         Gjeneral Qkula

         Se di valla sa jan kan pa burgos Hashimi e Karia naj kan thij carin përë ditë, tu than na e kem çliru ketë Kosoven. Krejt me tituj jan u bonen gjenerala ani pse do as shkollen fillore se kanë! Gjeneral kaqurreta! Gjeneral kaquba! Gjeneral laceki! Gjeneral kacija. Gjeneral llulla. Gjeneral lluga. Gjeneral qyrri. Gjeneral zdrali. Gjeneral zhapini. Gjeneral gjarpni. Gjeneral sugjuki. Gjeneral kepa. Nja 12900 gjenerala jan edhe 53000 tjer veteran kolonela,majora,kapitena,togera e nentogera! Ne bazë ktyne gradav del qe kta ishin te strukturun sa as ushtria e hitlerit so kan ma e strukturune. Po tash ne Hag kta mutat qe i kan mshel ne kafaz tu terhjek tu terhjek sdojn me met as ushtar te thjesht. Hashimit e Karis jav qifsha avradin e nones.

         1. A
          Aleksander Hajdar Gjoka

          Ju qifte Albin Kurti nenat, motra, grate dhe çikat mu ne vrime te bythes se pidhin ua ka shkerdhyer Edvin Vuçiq shkjau tash 13 vjet. Moterqira interneti. Pabuksa. Gezuar.

          1. R
           Rrnofte LEXHENDA !

           Aleks hajdar gjok...shto emer.. Car..magjar. ..UTAJ...etj

          2. F
           FCB

           Mos qaj hallin e fondeve te Sali Berishes Merrooo...... 1,3 milion euro vetem Fiqua i Vores ....

           1. P
            Per komentuesit e zellshem dhe te paduruar.

            Ing.Mero ! Me gjithe respektin per Ju me duhet te them se Miqte e tu te dikurshem po u jep shume performance negative apo pozotive pak rendesi ka. Nje njeri pa vlere thjesht e braktis. Por siç vazhdon loja e vjeter 32 vjeçare...Ne shajme Njeri Tjetrin dhe Dhjamosemi....Zagaret Popull zihen kush me Hajdut eshte se Ne.

            1. V
             Votato jane vjedhur,pa filluar.Te rroje sala me me

             Kane filluar qe tani shoqeruesit e non- grates te justifikojne humbjen me gjoja vjedhjen.Vjedhje votash vetem non- grata ka bere qe ne 1996 se è kuptoi qe nuk mund te fitonte edhe pse populli ja dha voten ne menyre plebishitare,por e kuptoi se ky ishte nje pseudodemokrate ,por thjesht nje pinocet qe me ato metoda mban peng opoziten per ta patur si mburoje ndaj USA.I genjen mendja se mund tu ktheje mendjen.

             Lini një Përgjigje