Si e shfryu Escobar, tullumbacen antiamerikane të Berishës? 

14 Prill 2023, 20:20Editorial Mero Baze

I dërguari special i SHBA për Ballkanin, Gabriel Escobar, çmontoi propagandën anti-amerikane të Berishës përmes tre qëndrimeve të qarta në intervistën e tij në Top Channel.

Së pari, ai rrëzoi legjendën që ka ngritur Berisha brenda demokratëve, sipas të cilës, nëse ata votojnë Berishën, SHBA do gjunjëzohet dhe do të rishikojë qëndrimin ndaj sanksionimit të Berishës si person “non grata”, për minim të demokracisë, për përfshirje në korrupsion madhor të tij dhe familjes së tij, dhe për shantazhim ndaj sistemit të drejtësisë. 

Deklarata e zotit Escobar pikërisht shfryu këtë tullumbace, duke deklaruar se nuk ka asnjë rast që SHBA të ndryshojë qëndrim për personat e sanksionuar si “non grata” për shkak rezultateve elektorale. 

Dhe është normale. Shumë liderë në botë, të sanksionuar nga SHBA, bëhen popullorë në vendet e tyre si anti-amerikanë. Dodiku në Bosnjë është fuqizuar dhe më shumë tani që është sanksionuar nga SHBA. Të tjerë në Rusi apo ish- republikat sovjetike po ashtu janë bërë heronjtë anti-amerikanë të vendit. 

Problemi i Berishës është se gjendet në një vend pro-amerikan, se po të ishte në Rusi apo Kinë, hero kombëtar do ishte. 

Këtu njerëzit nuk janë të lumtur të kenë udhëheqësin e tyre kundër SHBA, dhe Berisha e di këtë ndaj i gënjen duke thënë se nëse marrim vota, SHBA ndryshon qëndrim. Deklarata e Escobarit i preu shpresat në këtë drejtim.

Së dyti, Escobar deklaroi qartë për t’u dalë borxhit mbështetësve të tij se Sali Berisha i përket të shkuarës së Shqipërisë. Kjo është një përsëritje e qëndrimit të SHBA për Berishën, me të cilin nuk duan të kenë më punë. Dhe kur thonë nuk duan të kenë punë me të, kanë parasysh se ai nuk do të vijë kurrë në pushtet.

Por si opsion anti-kombëtar mund të ekzistojë në pakicë. Ka dhe rryma të tjera anti-kombëtare në Shqipëri por që janë në pakicë. Nuk është problem se shtohet dhe një parti anti-amerikane.

Puna është që Berisha po përpiqet t’i mashtrojë njerëzit, duke shpikur që çështja ndaj tij është çështje inatesh personale të disa zyrtarëve të SHBA. Nuk guxon të dalë hapur si anti-amerikan, ashtu siç është në të vërtetë. Kjo tregon që mes të tjerash është dhe burracak.

Teza e tretë e Escobar-it, e cila lidhet me akuzat e Berishës se SHBA po mbështet Edi Ramën, ishte dhe më e qartë. Escobar tha se SHBA ka aleancë me shqiptarët, jo me politikanët.

Është një deklaratë standard amerikane prej vitit 1990, kur janë rikthyer në Shqipëri. Ata gjithmonë këmbëngulin që nuk mbështesin individë në Shqipëri, por institucione. Ndaj dhe kanë qëndrime kritike të përvitshme në Raportin e Departamentit të Shtetit.

Në kontekstin e sotëm kjo deklaratë është një përgjigje për ata që akuzojnë SHBA se po mbështet Edi Ramën personalisht. 

Nuk po e mbështet personalisht. Mbështet institucionet, Shqipërinë dhe siç e theksoi vet Escobar, ka një aleancë me shqiptaret, dhe aktualisht marrëdhëniet mes dy vendeve janë në nivelin e tyre më të lartë në të gjitha kohërat.

Dhe për të kuptuar se çfarë i kishte bërë Berishës intervista e Escobarit, mjafton të shikoje sot konferencën e tij për shtyp, ku vazhdoi me egërsi sulmet ndaj ambasadores së SHBA në Tiranë dhe përpiqej të tallej me intervistën e të dërguarit special të SHBA, duke ja nxjerrë fjalitë nga konteksti dhe duke e interpretuar intervistën, si frikë të SHBA se Sali Berisha do fitojë zgjedhjet.  

Kështu është kur shikon ëndrra në diell në pleqëri. Të kujtohet rinia e të duket vetja djalë i ri.

21 Komente

 1. E
  Erla Mehili moderatore , sekretare Berrishes

  Haaaa Tv kazan jane kapur nga Rama dje te top channel ish deputete PS Grida Duma me te ftuarin idiotin A .Cani dhe caniche tij (qen kone i vogel ) jevgu Curri provincial dhe nje fare Lela Lela qe ka pas hequr breket kur e rrahen para kryeministrit dhe nje vocerrak tjeter te gjithe te PS cfare te degjoje njerie karr a gjoze se tjetri shume emisione i rendomte . Rama ka kapur mediat po pse moj Grida nuk kishe ftuar edhe nga PD dhe foltore-nevojtore e non grates per te ballancuar debatin ne emisionin . Rama ka kapur median haaaa duhet te keshe semundjen e nongrates ta besoshe

  1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

   Berisha e ka ndjekur gjithë frikë intervistën e Escobarit . Si në goglat që u hodhën në komisionin qendror të zgjedhjeve, për rradhitjen e partive politike dhe kandidatëve, Berisha ishte i gëzuar që "ekstradimi" i kishte rënë Ramës.

   1. L
    L.Xh

    “Këndvështrimi tjetër”, mendoj që të shtojmë edhe që Saliu dhe Likellarët e tjerë, me këngën tuj-tuj pulat e detit, si puna e tollombaces që fryhet e fryhet, dhe pastaj një spickë e hollë, e çpon dhe gremiset në humnerë, lëre pastaj ta krahasosh me punën e Atijë mikut mashkullor që kur fërkohet fryhet e tërbohet, por një pikë ujë i ftohtë apo një thupër thane mu në kokë, dhe zgërlaqet, qulltohet, fishket e bëhet përnjëherë loqe - paloqe shiroke….

   2. N
    Nemesis

    Nga niveli i komenteve qe behen ketu kuptohet niveli intelektual i militanteve Ramiste. Po ne vend qe te komentoni Merove, shkoni e rrembeni lopatat o njerez, merrni shembull nga kryebrigadieri juaj, pse harxhoni kohe kot me malokun, Ai eshte e shkuara. Shihni te ardhmen me gjelberim ne betoniera qe ju pret, shihni perpara njerez, vetem perpara. Perpara eeee, mbrapa jo.

    1. N
     Nemmesis te rroshe vet se pellumbat fiuuuuu

     Nemesis shume qenke i prekur per nivelin e komentuesve por shikoje qe ju s'keni nivele fare je fikse ujku Fierit si eshte me mire per ju komunistet e foltore-nevojtore te mbjellesh nje peme apo te presesh nje peme se per 32 vite ju keni prere peme rruge fabrika uzina djegie shkollash jeni talibane mos me mere per socialiste se nuk i perkase asnje grupi po rrugacet e foltore-nevojtore 1997 gerdecin firmat piramidale nuk i harroje dhe nuk i votoje kurre

     1. N
      Nemesis

      Mua pellumbat, ndersa ti nuk ke mesuar kurre te shkruash e te kendosh, shume gabime gramatikore, shume. Tamam per lopate je, bjeri.

      1. S
       Smbaron lufta, edhe po u mbaruan fishekët Ymer !

       Na rrofsh trapin ti rripjellës sufllaqexhi. Ëngjëll Eskobari shfryu tullumbacen e Berishës dhe fryu tullumbacen e Ymerit nga Pështani. ( me porosi te McConigalit kjo ). O Ymer shko zgjidhja qimet e bythës Ramazonit se kësaj herë I janë ngatërruar keq. Me siguri Ymeri thotë me plasi per Ramen, kam Erionin. Ja kam lepire deri ne tre shtresa. Zhulin e anusit. Gjthsh djali punon me te. Po Erioni seshte kar si Edvini. Smban gjarperinj katundi afer. Nga ballkoni do te te shtyje edhe ty Ymer Gël Baze ! Pa dëshirën tënde.

     2. L
      Lanabregsi

      Nuk eshte puna as e SALI MUTIT,as e Escobarit,por e popullit shqiptar qe eshte mesuar me lider komunist,nga Enveri Hoxha te kopja e tij e shemtuar shpellari nga Vicidolit.

      1. D
       Dajti

       Shija e Saliut eshte muti dhe shurra,kujtoni si e beri Shqiperine mbasi 90,sidomos Tiranen,shikojeni sot Tiranen dhe gjithe qytetet,njeri me i bukur se tjetri.Ne se do te ktheheni perseri te muti dhe shurra votoni Saliun.

       1. T
        Turpi i kombit

        Nje mut ka qene ky,si rini,dhe ne pleqeri,lindi i dhjere,dhe i dhjere po e mbyll

        1. M
         Mos beg,se ka hendeg

         SB eshte nje moster,qe per hallin personal mban peng opoziten.Ai nuk ka fituar dhe ne ditet e tija me te mira(perjashtim 1992,si i panjohur),jo me tani i damkosur familjarisht.Ti vesh nga pas atij,eshte thjeshte te shohesh enderra me sy hapur,se mund te vesh ne pushtet.

         1. I
          Ilirikum

          Deklarata me e pazakont, e thene nga nje zyrtar i superfuqise absolute te kohes sone, se Shteti i SHBA-se eshte me proshqiptari ne bote, mediat duhet ta theksojne ne te gjithe aspektet. Se ne shqiptaret (njerzit e politikes e te pushtetit) i marrim me lehtesi veprimet politike te kundershtateve tane. Ne shkollat tona, ne librat e Akademis sone, historia mesohet si historia e luftrave, por ne kohen tone po shikohet qarte se historia fillon me luftrat dhe perfundon si histori e demografise, pra sa njerez ka shteti dhe sa e flasine gjuhen e tyre. Nje shkrues i Temes theksonte se sot ne Ballkane jetojne 12.5 milion shqiptare ne 6 shtete, pra populli me i madhe i Ilirikumit(duhet hequr emri ballkan per gadishullin). Pyetja duhet bere si dhe perse shkoi historia jone keshtu. Perse Rusia sa here fitonte luftra me Turqine, haraçine e kerkonte ne Ilirikum. Rusia sa here i shterngonte dhembet Anglise, Frances, syte ketej nga Ilirikumi i drejtonte. Ne vitin 2022 Kroatet kane prodhuar nje film me emrin Ilirikum. Pra edhe ata e kane kuptuar se ne gjeneze jane Ilir, dhe se sllavizmi vetem do ti pengoj e asimiloj ne te gjitha drejtimet. Pra proshqiptarizmi i Shtetit te USA, eshte qe shqiptaret te kene shtetin e tyre dhe te flasin gjuhen me vjeter ne toke. Cdo devijim nga proamerikanizmi i shtetit apo partive tona politike me logjika te tjera pseudopolitike, ideologjike, morale, apo fetare, i kundervihet proshqitarizmes.

          1. a
           amerikanino

           Pa dashur ti pres oreksin MeroBazese - Escobarja beri nje Autogol kur tha se nuk dinte ndonje te sanksionuar te cilit me pas i ish hequr sanksioni!. Ai si zyrtar i larte i DASH nuk e dinte se pikerisht DASH dikur e sanksionoi ish-Presidentin Indian per t'ja hequr me pas sanksionin kur ai fitoi zgjedhjet. Dhe kjo nen presidencen Obama, pra te nje demokrati si vete Escobarja.

           1. A
            Amerikan o bufi pulave

            O budalla i foltore-nevojtore njeri pylli kur e pyete nje indian ku jetone ai te thote :Ne nje fshate me 8 milion banore . Qe je banore i Bathores dhe qe komenton me pseudo te ndryshem kuptohet po a e di ti injorant qe india ka armen atomike qe eshte puissance apo s'ka gje varria keshtu ka thene kumunisti Birrisha

           2. K
            K

            Si ja rruejti bolet Berishws Fabriel Eskobar. Ky duhet te jetw titulli

            1. G
             Gabriel

             Por ama, ai tha një gjë: - "Janë e shkuara". Pra nuk qenka shpallur "non-grata" për siç thuhet por, për ti hapur rrugën "të ardhmes". Është krejt e qartë: përcaktim i motivuar politikisht.

             1. F
              FCB

              Po kujt po i ha cari per escocarin o merrroo

              1. p
               pune komunistesh, gjelle qensh

               Tollumbacja antiamerikane e shfryre ka qene rrena e hedhur pkerisht nga keta qe sot po hiqen si Dishepuj te amerikanizmit atehere kur ne viziten ne Kruje te te vetmit President amerikan qe ka vizituar Shqiperine, genjyen paturpesisht : "...Presidentitt Bush gjate takimeve me banoret e Krujes i vodhen oren e dores..."

               1. P
                Pune debilash injorantesh

                Merde mos ma ofendo komunistin e foltore-nevojtore shokun non grata Berrisha per oren e supozuar e vjedhur ke lexuar ndonje gazete serbe apo koqevare se nuk eshte e vertete te rroje partia dhe shoki Sali urra urrra urra

                1. s
                 sa per saktesi

                 Qe te mos vdesesh keshtu injorant ti - Pune debilash! Ate rrene me ore te vjedhur te G.W. Bush ne viziten e tij ne Kruje e ka hedhur gazetare ne sherbim te Ramski Beogradskit bythlopa Anila Basha. shko e pyet andej nga kryeministria se ta tregojne ku e ke.

                 1. P
                  Per pa saktesi foltore-nevojtore

                  Per saktesi po mbaje nje pseudo o i mbaruar se nuk jemi ne kohen e largeqoftit te 1997 dhendrit te Serbis katundarit komunistit te vicidolit nin grata Berrisha. Mua me kane thene njeri nga gosa e Kavajes qe kete histori e ka shpikur dashnorja e Bashes ne kosove nje fare Argida Berrisha. Mbasi e kenaqi mire Lulja zonjen Argida babi Sali e beri kryetar te PD po me nje kushte te punonte edhe Sllobodanken e Beogradit ..... Thuhet qe pallonte edhe Berrishen po une se besoje qe Lulja ta bente kete pune ..

               Lini një Përgjigje