A po kompenson Edi Rama braktisjen e luftëtarëve të UÇK nga shteti i Kosovës? 

10 Maj 2022, 19:56Editorial Mero Baze

Kryeministri Edi Rama ka vizituar katër drejtuesit e lartë të UÇK në dhomat speciale në Hagë, më shumë se një vit e gjysmë pas ndalimit të tyre. Vizita ka shkaktuar polemika, pasi është vizita e parë një kryeministri shqiptar në qelitë e drejtuesve të shtetit të Kosovës, të cilët ende nuk janë vizituar nga presidenti apo kryeministri i Kosovës.

Disa muaj më parë, Hashim Thaçi refuzoi takimin me ekipin e Ministrisë së Drejtësisë së Kosovës si të politizuar, të cilët me qëndrimin e tyre kishin rënduar pozitat e të burgosurve në Hagë.

Në përpjekje për të ndryshuar masën e arrestit për katër të ndaluarit, Gjykata kishte marrë informacione nga Kosova se të katër personat janë njerëz me ndikim të fortë në polici dhe shtetin e Kosovës, duke u paraqitur kështu si arsyetim se ata nuk mund të liroheshin dhe të shkonin në Kosovë.

Qëndrimi diabolik i administratës së qeverisë së Albin Kurtit ndaj katër drejtuesve të UÇK, reflekton hakmarrjen politike dhe nivelin e ulët të komunikimit politik në Kosovë dhe për çështje të ndjeshme siç është burgosja e ish- krerëve të shtetit.

Por a e kompenson vizita e Edi Ramës braktisjen e luftëtareve të UÇK nga shteti i tyre?

Edi Rama ka dëshirë ta kuptojmë kështu. Edhe pse ai ka raporte personale shumë të afërta me katër drejtuesit e UÇK, ai ka shkuar aty si kryeministër i Shqipërisë, pasi Gjykata e Hagës ka dështuar në motivin me të cilin nisi gjyqin, në argumentin për organizatë kriminale dhe në gjetjen e fakteve.

Akuzat ndaj liderëve të UÇK u bazuan mbi raportin e Dick Marty, i cili i akuzonte ata për trafik organesh, një akuzë monstruoze që u përdor për të sensibilizuar opinionin ndërkombëtar.

Sot në Hagë kjo akuzë është fshirë nga dosjet e tyre dhe nuk e përmend askush. Pra ajo u përdor vetëm si beze e kuqe për të tërhequr mbështetje për arrestimin e tyre dhe sot nuk ekziston më. Përkundrazi, Dick Marty është i kërcënuar nga serbët me vdekje, me qëllim që të fajësohen shqiptarët.

Pra është e qartë që ka rënë motivi për të cilin u sensibilizua opinioni ndërkombëtar për këtë gjyq.

Së dyti, akuzat për organizatë kriminale janë të pabaza, pasi UÇK nuk ishte një organizatë e centralizuar, e krijuar nga lart poshtë. Ajo kishte tendencë të qartë të kontrollohej politikisht nga lart, por lindja dhe zhvillimi i saj në terren ishte spontan dhe nuk krijohej nga ndonjë kupolë drejtuese, por nga gjeografia e krimeve të Milosheviçit. Aty ku ai shkonte, digjte fshatra e vriste njerëz, krijohej UÇK dhe u bashkohej pjesëve të tjera të këtij organizmi.

Aq e vërtetë është organizimi spontan i saj, sa dhe në kulmin e ndarjes me UÇK dhe FARK në vitin 1998, kur njësitë ushtarake të krijuara nga Qeverisa e Kosovës, hynë në Kosovë me simbole të UÇK. Kjo tregon se dhe rivalët e tyre kishin të njëjtin simbol. Kjo e bën UÇK lëvizje popullore, por jo organizatë, e aq më tepër kriminale.

Së treti, pafuqia e Gjykatës së Hagës pas një viti e gjysmë për të formuluar një akuzë buron nga fakti, se ata janë mbytur në faktet dezinformuese të ofruara nga zyrtarë të policisë serbe për UÇK në Kosovë, dhe tani duhet të qëmtojnë të vërtetat dhe gënjeshtrat, duke vonuar procesin në mënyre ekstreme dhe duke rrezikuar seriozitetin e gjyqit.

Ndërsa gjyqi ndaj Milosheviçit dhe palës serbe mbaroi shpejt, pasi faktet ishin sheshit dhe konkrete, gjyqi ndaj këtyre po dështon, pasi në fakt është një histori e bazuar mbi kërkime në shtyp dhe jo mbi kërkime për krime lufte.

Vizita e kryeministrit të Shqipërisë, është një sinjal se drejtësia ndërkombëtare nuk mund të justifikojë dështimin e vet, duke bërë një padrejtësi të re ndaj viktimave të saj. Edhe pse kjo mund t’i pëlqejë dikujt në Kosovë.

25 Komente

 1. V
  Visi

  Po ,Edi Rama po e kompenson "braktisjen" e luftëtarëve të UÇK së duke lobuar çdo ditë për Serbinë dhe Vuçiçin. Mero je po aç hipokrit , sa edhe shefi yt që tashmë hapur është shndërruar në avokatin e Serbisë. Apo duke parë se OPEN BALLKAN mori goditjen fatale nga Gjermania dhe tani ndoshta ka ndërruar qasje dhe do të paraqitet si Shqiptar i madh dhe kërkon të mbulojë lobimin e deritashëm për Serbinë duke kujtuar se Shqiptarët e kan kujtesën e pulës dhe do ta harrojnë lobimet e tij pro Serbisë.

  1. N
   Na mbyten idiotet e Komunistit Sali

   Mire ky Skypion Bardhyli me poshtë qe punon rrogetar tek Saliu, po ti ç'ne more Visi? Ti je nga ata gomeret qe shiten pa para fare. Po nuk ke faj. Kaq me.

   1. I
    I paduruari

    Tu thafte goja !

   2. B
    Bardhyli nga Kosova

    Gjithmonë dyshonim se karshi Kosovës dikush nga shqiptarët po luan lojën e djallit, por se gjendën disa nga çlirimtarët në djepin e tradhtisë duke i marrë me vete komplet dy partitë më të mdhaja PDK-në e Polarit dhe LDK-në e Ibrahim Rugovës, si dhe argatët e ndarjes dhe tradhtisë si Lutfi Hazirin, Isa Mustafën, Gimo Mitaqin, dhe bashkpuntorët e ngushtë të Taçit, Vuçiqit dhe hynë në vallen ruso-serbe-kineze për ta shkatrruar vendin e vetë askush se mendonte...Kush ka menduar se gjendet shqiptar që lobon për ta zhvlerësuar njohjen e Kosovës dhe gjykatën ndërkombëtare ku i dha Kosovës të drejtën për vetëvendosje, këtë tradhti nuk ka menduar askush  se mund të bënte ndonjë shqiptarë pa kanë 9 herë shka, këtë shërbim kaq të rëndësishëm për Serbinë, dhe kaq besnik kush ka mujtur ta bëjë, pos nipit të Rankoviqit dhe stërnipit të Radosllav Danilloviqit, Hashim Polari nga Broja e Drenicës! Sipas informatave që kemi katragjysh i Hashimit del të jetë Radosllav Danilloviqi, këtë e kanë vërtetuar myftiu i Shkupit Mulla Ibrahim Mitrovica ku thotë: se popi Radisllav është përjashtuar nga kisha, arsyeja e përjashtimit ishte se Radosllav Danilloviqi ishte martuar me një rome, dhe kisha ortodokse e ka përjashtuar. E ku prej inatit të tyre e pranon fenë Islame dhe e merr emrin Jusuf. Jusufi që në të vërtet është Radisllavi, është baba i gjyshit të Hashimit, Sinanit i cili ka vdekur në vitin 1929, kështu ka pohuar me gojën e vet Myftiu Mulla Ibrahim Mitrovica dhe thotë se nuk i beson atij. Ky informacion vjen dhe vërtetohet nga lista e arkivit serb të Malit të Hilandarit, listë kjo e popave serbë e evidentuar në Serbicë (Skenderaj) se Isufi është Radosllavi i vdekur në vitin 1929 në Serbicë. Kjo na jep me mendu se serbit kemi me ja pa sherrin derisa të ekziston kjo tokë Dardane mbi këtë dhe. Prapaskenat e luajtura nga djajët që i polli Serbia dhe na i la kopila në derë si përshembull stërnipat Danilloviqve, vetëm Amerika mund t’i ndalon askush tjetër, prandaj neve na mbetet t’i themi ”thank you USA", se veç ti ua ke zbukuar zuzken këtyre tradhtarëve të atdheut me gjuhë shqiptare e me zemër Danilloviqe si lloji i polarit, Isa Mutafës, Lutfi Hazirit, Gimo Mutaqit dhe rrethi i tyre me defatore dhe tupangjitë që dilnin me propozime për ndarje dhe mbështetnin gjithçka çka propozonte stërnipi i Danilloviqit dhe spiuni i Millosheviqit, Isa Mutafa me deputetët e tij të LDK-së. Askujt nuk i shkonte mendja se ka kësi tradhtarësh që luajnë lojen serbe ruso-kineze për ta zhbërë shtetin e fituar me shumë gjak mund dhe sakrifica, kjo na doli se Serbia, Rusia dhe Kina paskan investuar para në politikanë shqiptarë dhe në bizneset e tyre, për t’ju nënshtruar okupimit në tavolinë...! Okupimit rusë në tavolinë nuk ju ka nënshtruar Zelenski as Ukraina dhe si rrjedhojë e mos nënshtrimit ka fillua lufta fatale që po zhvillohet sot në Ukrainë. Gabelin e Brojës e ka frikësuar së tepërmi Putini dhe Rusia, kjo është e ditur se gabelët frikësohen fort, gabeli i Drenicës një anë kërcënohej nga gjykata speciale për të ligat që vet i ka bërë duke vrarë shqiptarë me porosi, e në tjetrën anë kërcënohej se nëse nuk jepet Mitrovica veriore me të gjitha pasuritë si dhe zajdnica me kompetenca ekzekutive me fshatra të përkthyera në komuna serbe 'e kallum Kosovën"'dhe t’i do përfundosh i vrarë, nëse shpëton do përfundosh në burg për krime. Pikërisht kjo e ka shtyer polarin t’i nënshtrohet  presionit dhe ka shkuar aq larg me tradhti sa që edhe në konferenca për shtyp me Vuçiqin dirixhohej që të mos tregojë marrëveshjet e fshehta në mes tyre. Paramendoni sa larg Serbia ia ka hulumtuar gjenezën polarit për të investuar në të dhe në vëllain e tij Ganiun. Aq më keq se Hashimi i merrte shtruar projektin serbo rus të ndarjes dhe zajednices si projekte të tij. Me ardhjen e spiunit serb, Isa Mutafës në krye të LDK-së, Hashimit iu lehtësua puna për t’i bërë votat për tradhti, ngase polari qysh moti e kishte bërë për vete Lutfi Hazirin dhe Agim Mutaqin si dhe defatoret e tupangjitë e LDK-së së bashku me të dyha partitë LDK-PDK. Mjerë për popullin shqiptar: në Shqipëri Edi Rama vlleh, në Kosovë Hashim Thaqi serb, në Maqedoni Ali Gruevski makedonc, në Mal të Zi Dritan Abazoviqi serbomalazez. Një retorikë habitëse po ndodhë, por jo e papritur për njohësit e zhvillimeve Serbi-Kosovë. Presidenti i Serbisë ka filluar ta ndijë mungesën e Hashim Thaçit dhe sigurisht të vartësve të tij. Në shumë lëvizje të politikës së Kosovës Serbia po ankohet, sigurisht duke e parë një rrjedhë përmbysëse, të politikave ku Serbia jo vetëm ishte partnere, por dominuese. Hashim Thaçi i mungonte prej muajsh, por veçanërisht në tryezën në Berlin, ta kishte përballë, jo si një palë të barabartë, madje as si një partner, por si një vartës të tij, siç ishte mësuar për vite të tëra. Aq sa më, shqiptarët në Kosovë nuk e dallonin në bisedimet në Bruksel, se cilat ishin projekte shqiptare, dhe cilat serbe. As kush po e udhëhiqte fatin e tyre. Që nga takimi i fundit në Berlin, Vuçiqi, thuajse nuk ka ditë që nuk mundohet të sqarohet para opinionit serb dhe kundërshtarëve politik, dhe t’ua bëjë me dije, se pozicioni i Serbisë ka ndryshuar dhe është dobësuar, dhe se Perëndimi nuk do ta lejojë lojën serbe. Po ashtu ai është ankuar se nuk ka më në Kosovë, një përkrahje apo një politikë, që ai mund ta dominojë, përkundrazi ka një politikë, që e deklason atë. Dhe në këtë mes edhe pse nuk e thotë, aleat besnik i ka mbetur vetëm Edi Rama, kryeministri i Shqipërisë, i cili nuk ka javë thuaja, që ai mos t’i dalë në mbrojtje Vuçiqit. Aq sa bëri thirrje që shqiptarët në Kosovës të bëjnë paqe me Serbinë dhe ta harrojnë të shkuarën, pra edhe luftën e fundit, në të cilën Serbia kreu gjenocid dhe etnocid, ku përveç mbi 12 mijë viktimave, dëboi rreth një milion shqiptarë nga vendi. Por, Rama thjesht po e vazhdon frymën e Thaçit, i cili kërkonte amnisti për serbët, madje e pat inicuar një ligj, për faljen e krimeve të serbëve, në emër të harresës kolektive. Kur cubat e malit si Thaçi, Veseli, Haradinaj dhe Limaj bashkë me kukuvajkën Ldk erdhën në pushtet, dhe në vend të fuqizimit të sovranitetit dhe të integritetit të shtetit, ata vendosën, në kundërshtim të plotë me Vendimin e GJND-së për njohjen e legalitetit të Shpalljes së Kosovës shtet të pavarur dhe sovran, ta kthejnë në bisedime, duke u dhënë mundësi serbëve dhe aleatëve të tyre, që ta atakojnë, pikërisht sovranitetin e shtetit të Kosovës. Tradhtari Hashim Thaçi pranoi bisedime pa kushte me Serbinë, duke e pasur në qendër të vëmendjes fatin dhe vullnetin e serbëve të Kosovës, dhe me këtë edhe qëllimet e institucioneve në Serbi. Për ardhjen në pushtet në qeverisje, dhe më keq akoma në krye të shtetit të Thaçit, mbajnë përgjegjësi udhëheqësit e LDK-së. Po në këtë perspektivë duhet të shihen edhe relacionet që mban aktualisht LDK-ja dhe kryetari i saj Lumir Abdixhiku,  përballë klanit mbizotërues të Thaçit në PDK, edhe pse ai vet është në Hagë. Dhe meqë Hashimi gjendet prapa grilave për vrasjen e shqiptarëve, tradhtinë ndaj Kosovës po e vazhdon Rama me paramilitarët e opozitës kosovare (PDK, LDK, AAK dhe Serpska Lista e Vuçiqit. Nuk janë të rastësishme takimet e paradoditëve të Ramës me Memli Krasniqin, Lumir Abdixhikun, Ramush Haradinajn dhe Goran Rakiçin. Dëshmi se Kosovës vazhdon t'i gatuhet tradhtia nga "problematic gays" Hashim Thaçi, Edi Rama dhe Aleksander Vuçiq. (Më gëzon fakti që më lexoni masivisht dhe pëlqeni fort opinionet e mia analitike. Me dashuri, me qetësi, me buzëqeshje e lumturi, i juaji Bardhyli.)

    1. d
     daja

     Shpif shpif or bardhyl se dicka ngelet kush qe ai bark qe te polli ty ?

     1. S
      Shqiptari e ka memorjen sa te pules

      "Bardhyl" ,ose je koqe ,ose je i shitur qe i ngaterron muabetet me mendjen tende te semure.....Edi Rames i ben nder kjo gje qe beri .

      1. S
       Shqiptari e ka memorjen sa te pules

       O debil , shkrimet e tua zgjasin vetem dy rreshtat e para , pastaj kuptohet qarte qe sje mire...mos te genjeje mendja qe njerezit lexojne deri ne fund pacavuret e tua

       1. B
        Bashkimi

        Ooooo Burre merre vehten me t'mire pak,se po plase e nuk e di cfare do bejme nese na mungojne Patriotat si ju

        1. Z
         Zhzh

         Na çave trapin o Dhyli. Mos kujto se ka ndonjë idiot të lexojë trapllëqet e tua o kar me zile.

         1. K
          Kosova

          Faktet ku jane, o bardhyl Me te thena nyk shkojme asgjekundi Ketu po merresh me nje person qe eshte ne gjykate dhe ka vajtur vete qe te provoje pafajesine Ne nje koment tjeter i beje elozhe Berishes qe cfare skabere per tia futur shqiperise e kosoves per perfitime personale qe faktet jane sheshit, Komentet duken si te servirura

          1. P
           Pero

           Pse nuk shpallet ky hajvani Bardhyl : “Person non grata “ për idiotesite , budallalleqet dhe gomarlleqet e super të gjata që zhgaravit perdite????

           1. B
            Bujar

            TI QENKE NJE BERISHJAN IFELLIQUR

           2. N
            N.VJOSA

            Burgosja e Heronjve te Kosoves martire eshte nje absurditet! Nuk burgosen kriminelet serbe ne rolin e agresorit dhe genocidit serb ndaj nje populli te tere dhe i burgosen Kosoves djemt me te mire te saj!... Natyrisht qe lufta eshte nje masaker... Por ne lufte dallohet kush eshte agresori dhe kush eshte viktima! Te denosh çlirimtaret me akuzat e agresorit, eshte nje tragjedi komedi... Sa me pare te lirohen Heronjt e Kosoves! Gjesti i Kryeministrit shqiptar eshte nje gjest patriotik dhe fisnik!

            1. E
             Edkari

             O trubole, keta herojte rrinin ne Tirane e luften e bene te tjeret. hashim Thaci rrinte ne Tirane ke ambasadat kishte seline . Ti o trubole quan heroj dhe ata morracaket qe gjoja ishin partizanet tane. Pika ne bythe ty.

            2. H
             Hašim Danillovič Hagabagla

             Ku osht lufta ktu? Tuj u mshef si minukat naper kaquba e tuj bo filma mo do kallasha t'nryshkt bre nonen n’zuze t’pidhit jau qifsha. Edhe grat e fmit i kini lon n’dore t’shkive mej masakru e qnjerzu. Asnji milimeter tu Kosoves nuk e kini qliru more qenefa.Tash jini bo krejt veterana t’karit e po ja merni popllit edhe buken o gojes bre avradin e nones jau qifsha. E kini okupu Kosoven ma zi se shkiet more cuba t’malit. Jau pshurrsha luften qe ma kini bo. Asni shka se kini vra po kini vra shqipetar pa faj e per qata ini n'Hag tuj dhi n'gazanice. Ni mut si ju e Vuqka osht edhe Ram faqeziu tradhtari. Poshte Uqkurcat, Liri Kosoves.

             1. A
              AGUSH

              UDBASHI BARDHYL A PO T PAGUAN AJATOLLAH MULLAH ALBINDENOVICI BOTOKSI DHE DOSA OSMANIVICIT SE FORT PO SHPIF EDHE PER ATA QE QAJNE AKOMA SE HASHIM GJIGANDI I SHKEPUTI NJEHERE E PERGJTHMONE NGA NENA SERBI

              1. M
               Myslimani.

               Rama po shkon te bashkepuntoret e Vucicit. Qellimin nuk e di. Po te ishin luftetaret e ndershem te Uck keta nuk ishin aty ku jane.

               1. n
                nord.al

                Prap paska shkruar ky " gomari nga Kosova "!

                1. K
                 Kosovari

                 Me vizitën e tij në Hagë, Edi Rama nuk i ndihmon askujt, aq më pak Hashim Thaçit. Shteti i Kosovës është duke paguar miliona euro për mbrojtjen e të gjithë atyre që janë të akuzuar nga Gjykata Speciale e Republikës së Kosovës. Milionat janë të qytetarëve të Kosovës, ndërsa shou propagandistik është i Edi Ramës. Dhe si i tillë duhet të shihet: si shou për të shkaktuar përçarje mes shqiptarëve në Ballkan! Gjykatën Speciale e kanë themeluar partia e Hashim Thaçit dhe Lidhja Demokratike e Kosovës e Isa Mustafës. Albin Kurti e ka kundërshtuar (sipas mendimit tim ka qenë qëndrim i gabuar i Kurtit, por kjo s’është relevante). Kush e kundërshton Gjykatën Speciale nuk ia do të mirën Kosovës, pak a shumë ky ka qenë qëndrimi i Thaçit kur e ka themeluar Gjykatën Speciale ndërsa atakonte Kurtin duke tentuar ta paraqiste si antiperëndimor. (Në atë kohë Edi Rama e quante Vetëvendosjen “pasuri kombëtare", por edhe kjo është histori tjetër e hipokrizisë shqiptare). Në një mbledhje të Këshillit të Sigurimit Thaçi ka thënë se “nuk e përjashton mundësinë” që ndonjë pjesëtar i UÇK-së të ketë kryer krime. Këtë e ka thënë në prani të ambasadorit rus dhe kinez në Këshillin e Sigurimit të OKB-së. Pas publikimit të raportit të Këshillit të Europës më 2010 Hashim Thaçi ka bërë thirrje për hetim ndërkombëtar. Jemi të hapur për hetime, ka thënë ai. Një bashkëluftëtar i tij, politikisht i papjekur dhe i veshur me funksionet më të larta shtetërore, në janar 2011 po ashtu pati bërë thirrje për hetim ndërkombëtar, sepse “Kosova nuk ka kapacitet t’i mbrojë dëshmitarët”. Albin Kurti nuk është pjesë e lojërave me Gjykatën Speciale. Edhe nëse s’pajtohemi me qëndrimin e tij ndaj Gjykatës Speciale, faktet nuk duhet të rrëzohen. Edi Rama me a pa vullnet (me gjasë me vullnet) bëhet pjesë e lojërave që nuk do ta ndihmojnë as Hashim Thaçin, as Kosovën. Do të mund të shtrohej pyetja, me këtë rast, se çfarë kanë bërë të deleguarit e Edi Ramës në Këshillin e Europës pas publikimit të raportit të rrezikshëm të Këshillit të Europës mbi krimet e supozuara të UÇK-së? Nuk kanë bërë ASGJË! Natën e mirë, hipokritë!

                 1. E
                  Edkari

                  Rama veç thiken mbas shpine Kosoves dhe mundohet tja levize ne plage.

                  1. S
                   SALIKARI

                   ik ore kar se ti je idiot nga Laci

                  2. @
                   @Skëterizi

                   @ Bardh_ul = izi_skëter . Vazhdon jashtë teme e sofre, ec të bënë mirë duke ngrënë në hale ...jepi shqepu.

                   1. U
                    U Ç K -- ja legjioni i nderit të Kombit.

                    Me mashkuj si ti o Bardhyl Viçidoli, duhet nisur biseda me fjalen "krejt kombi Shqiptar ta shkerdheftë rracen". Nga gogësimat dhe vjellja që bën ti o biri i një kurve, dukesh që han shumë byrek Viçidoli me lakra Serbie, ushqim i cili ta kthen gojen, trurin dhe doren në bythë, dhe të detyron që shkulavesh në romanet që ti dhien si komente në këtë gazetë. Po duket qartë, që ju llumi i mutit Shqiptar, do pastroheni me dizenfektues rradikal, siç pastrohen burimet e kolerës. Bardhoshi i dadës, ktheje surratin e majmunit nga unë, edhe pak, edhe pak, hë rri aty e mos lëviz ni sekondë, Pt'huuuu qelbësirë, ta kam sovatue surratin me këtë gelbazë. ps- Bardhosh, a ekziston hala në Viçidol stalla e dhive, ku Vuk shkau e nderzeu dosen Shiqere dhe ja la kopilin Sali në derë ?!!

                    1. A
                     ALBAN DEGA

                     NJE ANALIZE E SHKELQYER QE DUHET TE KONSPEKTOHET NGA POLITIKA E PRISHTINES - PERGEZIME !

                     1. H
                      Hanko Halla nga Dardania

                      Në Kosovë,sistemi intelegjent Jugosllav,lejonte ,,Restorantet Private“ aty ushtrohej prostitucioni nga kengetaret e Sllave,të njohura si Konobarica. Shumica e Konobaricave jan martuar me ishë Shqiptar,Projugosllav. Fëmijet e Konobaricave(Kurvave,Sllave),jan anti UÇK të perbetuar dhe militant të vv‘jes sikur puna e‘këtij Pisit ,,Bardhyli nga Kosova“.

                      Lini një Përgjigje