Standardet e Ramës dhe ato të SPAK për drejtësinë 

7 Maj 2022, 18:42Editorial Mero Baze

Edi Rama padyshim që do të përbënte një skandal real në një vend perëndimor, me qëndrimin qortues ndaj një institucioni të drejtësisë si SPAK. Edhe pse ai është kryeministri më i përmbajtur në historinë e 30 viteve në reagimin ndaj drejtësisë, duke mos komentuar vendime gjykatash edhe për bashkëpunëtorët e tij më të afërt, nuk është se ka të drejtë t’i soset durimi një ditë dhe të shpërthejë. Një nga dënimet e të qenit pushteti i parë është dhe të durosh pushtetet e tjera. Sidomos ato për të cilat ke kontribuar vetë.

Dhe në këtë pikë jam dakord me reagimin e SPAK, që thotë se ne reagojmë kryesisht mbi dosjet e ofruara dhe faktet që i çojnë drejtësisë. Me disa përjashtime të vogla jo për çështje shumë të ndjeshme, të gjithë ministrat e Edi Ramës dhe vetë Edi Rama, e kanë konsideruar si punë të bezdisshme denoncimin me fakte të paraardhësve të tyre.

Nën parimin se nuk është mirë të denoncosh paraardhësit, thuajse nuk ka asnjë denoncim serioz për çështjet më të bujshme korruptive të administratës së Berishës, ndërkohë që familja Berisha vazhdon pastron paratë në sytë e të gjithëve, me mediat e tyre, me bizneset e paverifikuara që presin fatura sikur shesin boronica dhe brekë të shtrenjta në Bllok. Administrata e Edi Ramës është gardiane e tyre, gjë që nuk do ndodhte qoftë dhe për arsye primitive në kohën e Berishës.

Por SPAK ka dy standarde në këtë qëndrim. Ka standardin me te cilin reagon ndaj retorikës së çmendur të Ilir Metës dhe Sali Berishës në rastin Dvorani, dhe standard tjetër ndaj bashkëpunëtorëve të Edi Ramës dhe vet deklaratave të tij.

Ardian Dvorani u fut nën hetim jo vetëm pa asnjë fakt, por vetëm se SPAK ishte i kompleksuar nga retorika e Sali Berishës dhe Ilir Metës kundër tij.

Sali Berishën e kuptoj. Vëllai i Ardian Dvoranit është një nga 26 të vrarët në Gërdec në biznesin e maskuar të djalit të Sali Berishës, që mori 26 jetë njerëzish dhe plagosi rreth 350 të tjerë. Dhe në logjiken primitive të Sali Berishës, tani ai është në gjak me fisin Dvorani dhe mendon se nëse Dvorani qëndron në sistemin e drejtësisë, do marrë gjakun e vëllait.

Dvorani është një gjyqtar shembullor dhe natyrisht që nuk ka ato kritere, por armiqtë e drejtësisë në Shqipëri kanë kriteret e tyre.

Nga ana tjetër, ai ka qenë gjyqtar në pakicë kundër shfajësimit të Ilir Metës në çështjen e përgjimit bërë publike nga ish- ministri i tij Dritan Prifti. Pra thjesht ai është një armik personal i Sali Berishës dhe Ilir Metës, për shkak të detyrës dhe jo për shkak të ndonjë gjesti të tij personal.

Me kriteret e tyre ata e kanë klasifikuar si armik të rrezikshëm, që duhet hequr qafe. Edhe pse SHBA e kanë shpallur një nga 12 kampionët e drejtësisë në botë, Ilir Meta dhe Sali Berisha e kanë masakruar në ligjërimin e tyre publik, dhe për fat të keq SPAK është vënë në veprim jo për shkak të ndonjë fakti, por për shkak të sulmeve të tyre.

Pra SPAK ka dëshmuar totalisht mungesë profesionalizmi dhe komplekse inferioriteti ndaj dy politikanëve të rëndësishëm në vend, por të afishuar si armiq të reformës në drejtësi.

Dhe përderisa SPAK e ka demonstruar këtë standard, Edi Rama ka të drejtë të përdor ndaj tyre të njëjtën gjuhë për t’u vënë në lëvizje. Nëse ata nuk vihen vetë në lëvizje nga faktet që dalin në publik apo që njihen publikisht, le të vihen nga gjuha kritike dhe sulmet ndaj tyre, siç janë vënë në rastin Dvorani.

Ata nuk mund të jenë krenarë dhe profesionistë kur flet Edi Rama dhe me “bisht në shalë” kur flet Sali Berisha dhe Ilir Meta. Ata duhet të vendosin standardin e tyre në raport me drejtësinë dhe standardi që kanë vendosur deri tani, është se kush i sulmon i hapin rrugë dhe kush sillet korrekt, siç sillet shumica, i trajtojnë “profesionalisht”. 

Ndaj sot, kur Edi Rama me standardin e një shoqërie perëndimore e ka tejkaluar të drejtën e tij, SPAK sikur të ishte sjellë deri më sot si një institucion i pavarur, kishte të drejtë të reagonte. Por nuk është sjellë si i tillë. Ndaj më mirë të kishin heshtur.Të paktën të ruanin standardin që kanë krijuar vetë.

57 Komente

 1. E
  Elisa Spirokari

  Një e vërtetë tronditëse ka pushtuar rrjetin në mbarë botën dhe bën fjalë pikërisht për një të vërtetë të errët që fshihet pas jetesës luksoze dhe udhëtimeve të sponsorizuara të vajzave shqiptare që shkojnë në Dubai. Videoja tregon disa pamje me të vërtetë të pakonceptueshme, se si vajzat detyrohen të përmbushin fantazitë seksuale më të çmendura të sheikëve për shuma të mëdha parash. Në videon e përmendur, një sheik detyron një eskortë luksi t’i hajë jashtëqitjen teksa e bën mbi gojën e saj dhe më pas e detyron ta lëpijë. Pamjet e neveritshme janë bërë virale, teksa e gjithë bota është shokuar nga kjo e vërtetë që po qarkullon me shpejtësi në rrjet. Ky trend i ri që duket se aplikohet nga të gjithë sheikët në Dubai quhet “Dubai Port Potty”, që do të thotë të përdorësh gojën e dikujt, në këtë rast të një modeleje apo blogereje si nevojtore.

  1. V
   Vjosa

   Ashtu eshte Kraja nuk duhet të kethente pergjigje. Por kjo tregon që Ai vepron me dy standarte .Duke lexuar pergjigjen e Arben Krajes mu kujtua batuta e nje filmi (Memecit i erdhi goja) Po si mund të hetoj e denoj komshijte e Lalezit?

   1. S
    Shaqo

    O Mero, cfare thua ti, qe te denoncoj qeveria e ministrat paraardhesit, a nuk te mjaftojne ty dosjet qe jane aktualisht ne prokurori si nga parlamenti e Romeo Karaj, qe shpesh i je permendur edhe ti, tani del e thua s'ka denoncime. Eshte per te vene duart ne koke kur e degjon kete nga Nero Baze. Nuk e di cfare ka ndodhur, nuk te lexova deri ne fund, me terbove qe ne fillim

    1. M
     Mal Cori

     O z. Shaqo. Dakord me ty, mirëpo ç'bën qeveria? Ka 10 vjet në pushtet dhe përton të bëjë një kallëzim penal për Berishën. Çfarë bëjnë gjithë ditën që nuk gjejnë kohë të ulen dhe të bëjnë padi apo kallëzim për krimet e kryera dhe vjedhjet e bëra. 1- Rama nuk ka bërë kallëzim për 21 janarin, vrasjet në bulevard. 2- Rama nuk ka bërë kallëzim për fshirjen e serverit të kryeministrisë më 21 Janar, por prishësi u bë deputet. - Po mjekët që mashtruan duke thënë se vrasjet janë bërë nga afër? Askush nuk I shqetësoi. Pse? Sepse do deklaronin, na urdhëroi Berisha. 3- Rama nuk ka bërë kallëzim për mos zbatimin e urdhrit të prokurorisë, nga Berisha për ndalimin e drejtuesve të policisë së shtetit. 4- Rama nuk ka bërë kallëzim për çështje CEZ-DIA. 5 - Rama nuk ka bërë kallëzim për shitjen e ARMO-s. 6- Rama nuk ka bërë kallëzim për tenderin korruptim të ALBPETROL. 7- Rama nuk ka bërë kallëzim për privatizimin e terreneve sportive të Partizanit. 8- Rama nuk ka bërë kallëzim për çështjen kriminale të Gërdecit. 9- Rama nuk ka bërë kallëzim për Shkëlzenin në veçanti për korrupsionin në Gërdec. 10 - Rama nuk ka bërë kallëzim për Mediun për përfshirjen në korrupsion në Gërdec. 11- Rama nuk ka bërë kallëzim penal për Metën, për videon e D. Priftit. Pseee !!!??? Sepse Rama ka vetëm fjalë, FJALËËËË! Po të kishte bërë Rama, jo të gjitha këto, por një prej tyre, Berisha po erdhi në pushtet, do ta varë në litar në mes të sheshit Skënderbe. Imagjinoni tani Ramën të varur në mes të sheshit. Ja pra pse prokurorët e SPAK, marin nga 5 milion lekë në muaj, dhe nuk e rruajnë çfarë thotë Rama, por çfarë denoncon me shkrim e me fakte Rama.

    2. B
     Bardhyli nga Kosova

     Edi Rama përfundimisht po çmendet. Kësaj here e ka marrë përsipër ta kërcënojë Kosovën nga zemra e Serbisë, Beogradi. Ai ka folur përçart, duke refuzuar ta sheh veten të dështuar në Beograd, që nuk arriti dot ta bindë Kosovën, që t’i shkojë pas dhe ta pranojë nënshtrimin ndaj Serbisë, ashtu siç bënte disa vite së bashku me Hashim Thaçin, duke krijuar një treshe, me ngjyrim dhe besim sllavë. Ai ka marrë guximin ta kërcënojë Kosovën, shqiptarët, duke i barazuar raportet tona me ato të boshnjakëve dhe malazezëve, se ato vende që refuzojnë ‘ballkaninë’ e tij e të Vuçiqit, do të detyrohen që para dyerve të qeverive të tyre, në Tiranë e Beograd, të shkojnë të përgjërohen, përulen, por, nuk do ta kenë më lëvizjen e lirë! “Po ju them mos u habisni që kompanitë nga Mali i Zi, Bosnja dhe Kosova do të kërkojnë të vijnë para qeverive, për të mos pasur probleme kur hyjnë në kufijtë e vendeve tona. Mos u çudisni! Kjo nuk është një tekë, as konspiracion, as iluzion halucinant, kjo është një kërkesë ulëritëse, ekonomitë tona, të njerëzve, qytetarëve, sipërmarrësve, studentëve, akademikëve, njerëzve që duan të lëvizin për turizëm”, ka kërcënuar Rama të enjten nga Beogradi, pas përfundimit të samitit të quajtur, “Ballkan open”. Pra, Rama ka marrë përsipër të përmbushë, interesat e Serbisë në rajon, dhe ka shkuar aq larg sa merrë përsipër tensionimin e raporteve Shqipëri-Kosovë, dhe të vetë raporteve ndërshqiptare. Kosova ka prioritete krejtësisht të tjera, në raport me kërkesat që Rama i parashtron nga Beogradi apo të cilat atij ia jep detyrë Vuçiqi. Ndërsa, Kosova është e kërcënuar nga Serbia për konflikt në veri, nëse Qeveria e Kosovës vepron haptazi për vendosjen e rendit dhe ligjit atje, për zbatimin e kushtetutshmërisë. Derisa Serbia së bashku me Rusinë projekton shkaktimin e konfliktit në Bosnje dhe Kosovë, Edi Rama nuk resht së ushtruari trysni ndaj Qeverisë së Kosovës, për ta bërë shtet sa më të brishtë. Në vend që t’i adresonte haptazi kritika Serbisë, duke i kërkuar që të heqë dorë nga mbrojtja e strukturave kriminale në veri, dhe të çdo lloj krimi që e kryejnë serbët në Kosovë, ai përpiqet ta fusë në senduiq Kosovën, dhe ta bëjë t’i dorëzohet interesave serbe. Rama duhej t’ia bënte të qartë Serbisë, se rruga e saj për në Bashkimin Europian kalon nëpërmjet Prishtinës e Tiranës, sikurse edhe hyrja e saj në NATO. Kryeministri i Shqipërisë po ashtu do të duhej t’i godiste përpjekjet serbo-ruse për ta destabilizuar Kosovën. Do të duhej t’ia bënte të qartë Serbisë se nuk ka ‘open Ballkan’, derisa ajo nuk heqë dorë nga Serbia e madhe, nga ndërtimi i strategjive për shkatërrimin e Kosovës, ashtu siç edhe ia ka dalë, duke gjetur njerëz të devotshëm për shkatërrimin e ekonomisë së Kosovës, shëndetësisë…, e deri tek arsimi. Rama nuk ka pasur guximin t’ia thotë asnjë kritikë të vetme Serbisë, e cila mori guximin të shkelë çdo rregullë dhe etikë, të Komitetit Olimpik Botëror (IOC-së) dhe të Organizatës Botërore të Boksit (AIBA-s), duke ia ndaluar Kosovës të merrte pjesë në kampionatin Botëror, që u organizua në Serbi. Çfarë lëvizje të lirë ofron “Open Ballkan-i”, derisa Serbia nuk e lejoi as lëvizjen e sportistëve të Kosovës në këtë Kampionat Botëror! Po ashtu, po të ishte në rolin e mirëfilltë të mbrojtjes dhe zhvillimit të interesave të Shqipërisë, Rama sot do të duhej t’i kërkonte hapur Serbisë, që ta braktiste ‘kolonën e pestë’ të saj, në Shqipëri, sepse koha dhe roli me ndikim i udb-së (BIA-s) serbe po përfundon, me apo pa dëshirën e Ramës! Shqiptarët kanë zgjedhur qiellin perëndimor, qiellin amerikan, dhe po i thonë përfundimisht lamtumirë tutelës sllave! Vuçiqi në retorikën e tij është treguar më i matur, pasi e ka ‘ndërsyer’ Ramën ndaj Kosovës. Por, ai nuk ka mundur ta fshehë krejtësisht motivin e tij, dhe të megalomanisë serbe, për të dalur në detin Adriatik nëpërmjet Shqipërisë. “…Mund të kalosh në skanerin e sigurisë, por ecën e shkon përmes saj në Tiranë apo Durrës”, tha Vuçiqi. Pasardhësi i “kasapit” të Ballkanit Millosheviqit, kështu e ka zbuluar ëndrrën serbe, daljen në Durrës! Por, në këtë rrugëtim, i ka mbetur një pengesë e pakapërcyeshme, Kosova. Agjenturat serboruse dhe argatët e tyre shqipfolës e kanë bërë lesh arapi Shqipërinë dhe shqiptarinë. Kjo është traditë në llymin e botës shqiptare. Asnjë cub politik nuk ulet në fronin e pushtetit në Shqipëri pa përkrahjen serboruse - pra as Toptan Rama me partinë PS. Deri kur do ta durojmë thikën e tradhtisë në shpinën e kombit ore "narod" i shkuar për lesh? Kosovë, ajka e kombit, na shpëto nga Toptanët e ditëve të sotme, siç shpëtove çdoherë Shqipërinë nga tradhtitë e tradhtarët e kombit. Rreth 15 vjet më parë pata bërë një analizë për Edi Ramën, më shumë si një përpjekje portretizuese të profilit të tij politik në raport me shqiptarët. Ishte koha kur ai po garonte në një proces zgjedhor, duke dashur ta lë Tiranën, dhe ta merrte Qeverinë. Atëherë ua thashë se zgjedhja e tij do të ishte një fatkeqësi për shqiptarët. Në kohën që shqiptarët ende s’kishin arritur të qetësoheshin nga traumat dhe dhuna serbe, e përcjellë me gjenocid, etnocid, masakra, krime masive e makabre, dëbimin masiv duke na sjellë pranë zhdukjes... ai që në rastin e parë dekoroi një adhurues dhe promovues të Millosheviçit me “Çelësin e Tiranës”, këngëtarin Goran Bregoviç. Të cilin e pamë sërish në Tiranë vitin që shkoi, duke u mirëpritur sërish nga Rama dhe mbështetës të tij, tash në cilësinë e kryeministrit. Atëherë thuaja askush nuk reagoi në media, ndoshta në mungesë të rrjeteve sociale, meqë ende ishin në fillim, e në media të shtypura hapësira ishte e kufizuar dhe media tjera në Kosovë zakonisht mbështesnin të majtën, si duket nga ta edhe ishin formuar. Rasti tjetër kur fytyra e tij antishqiptare u rizbulua është kur me gjithë forcën u përpoq ta ndalonte ndërtimin e rrugës së kombit, e të cilën rrugë kurrë se përfundoi as në dy mandate të tij, madje as tani që është në mandatin e tretë, dhe po ashtu nuk hezitoi ta pengojë lëvizjen e lirë të shqiptarëve me vendosjen e taksës në rrugën e kombit, e cila kurrë nuk do të bëhej, pa dashurinë dhe vullnetin e hekurt të neve shqiptarëve këndej kufirit, që nuk hezitonim të rrugëtonim gati një milion veta në vit, edhe 12 orë në ditë në një drejtim, vetëm t’i kalonim pushimet në tokën mëmë, t’i linim atje paratë dhe ta ndihmonim në rindërtimin e ekonomisë së shkatërruar bashkë me shpirtin shqiptarë nga etërit e filozofisë komuniste të Edvin Kristaq Ramës. Pastaj aktivizoi mekanizmat mashtrues propagandistik, me takime, deklarime, drone... dhe atëherë kur ndodhi ai në Beograd, e interpretova se ishte një kurth, sepse simboli “Shqipëria...”, ishte e shtrirë në një fushë të zezë, pra jo në simbolin e kuq shqiptar, por me një simbol vrastar, kombëtar... dhe kobi i tij nuk u ndal. Ka sa vjet që në emër të patriotizmit të rrejshëm na nxjerr kurthin e vrasjes së atdheut, copëtimit të tij, në emër të bashkimit... Kulmin e arriti me përpjekjet e tij për zhbërjen e Republikës së Kosovës, ose duke ia dhuruar një copë Serbisë me mbështetje të Hashim Thaçit, o gjysmën e saj me minishengen... dhe tani me “Ballkanin e Hapur”. Kjo politikë e Ramës është e njëjtë me atë që bënte Fatos Nano, kur në kulmin e përpjekjeve të shqiptarëve të Kosovës për ta bind dhe tërhequr perëndimin, që me një luftë të përbashkët ta shporrnim Serbinë, ai në Kretë me Millosheviçin i jepte legjitimitet vazhdimit të okupimit nga Serbia. Dhe tani kur Kosova po bën betejën përfundimtare për të hequr qafe diplomacinë serbe nga pengimi i përmbylljes së shtetndërtimit të Kosovës me anëtarësimin në organizmat kryesore botërore, NATO (ku mungon vetëm anëtarësimi formal, pasi de fakto NATO-n e kemi këtu nga 12 qershori 1999), BE, OKB... e merr përsipër Rama ta mbarojë me Vuçiqin, atë që ka lënë përgjysmë Nano me Millosheviçin, dhe kërkon madje mbështetje në Kosovë nga PDK-ja, e harlisur nga Thaçi dhe kriza e fatit të komandantëve të dështuar, që u bën gati ta falin një pjesë Kosove për të shpëtuar nga gjykata speciale që e krijuan vet, me shpresë se do të gjejnë pafajësinë nëpërmjet krijesës së tyre. Kur ndodhi tragjedia e shkaktuar nga tërmeti në Thumanë, Durrës, u zbulua pandjeshmëria e tij psiko-sociale. U dëshmua se ai mund ta parandalonte një numër vdekjesh po të ishte sjellur seriozisht pas paralajmërimeve nga banorët. Një njeri që ka treguar kaq pamëshirësi me shtetasit e vet, do ta vazhdojë rrugën e mashtrimit, të nisur me propagandën e bashkimit kombëtar. Eksperti gjerman Hense, pas projektit të miratuar nga Rama për minishengenin, me të drejtë shtronte dilemën për shqiptarët, se a duan t’i bashkohen “Jugosllavisë” (krijimit të një jugosllavie të tretë, ndoshta me emër si Ballkani) apo t’i bashkohen Europës? Aq i pështirë ishte gjesti i mbulimit të skulpturës së Adem Jasharit, në Elbasan sa nuk ka nevojë për asnjë analizë për ta dëshmuar, varësinë e tij, deri në idiotizëm ndaj Vuçiqit dhe Serbisë! Kjo të kujton frazën e famshme, ‘skllevë bijë skllevërish, ju lirinë se meritoni’! E si e meriton ky atëherë ta qeverisë Shqipërinë!? Prandaj, ishte dhe është thelbësore që institucionet në Shqipëri, Kuvend, Qeveri, Presidencë, SHISH... Akademi, Universitete... diplomaci, të shpërlahen nga agjenturat serbe para së gjithash, pastaj greke etj. S’ka dy rrugë, rruga e Ramës na çon në Serbi. Lavdi marrëzisë, dhe as tradhtisë kurrë nuk mund t’i thuhet. Edi Toptan Rama, s’ka purgator për ty. A e dëgjuat Zelenskin? Shqiptarët vend i vogël me shpirt të madh, edhe pse ka vende të mëdha, por kanë shpirt të vogël, ka edhe njerëz me trup të vogël por me shpirt të madh si Shën Nënë Tereza, dhe ka njerëz me trup të madh, por me shpirt të vogël si Edi Rama. Ky është mesazhi që e dha për Qeverinë e Shqipërisë, Zelenski në fjalimin e tij para Kuvendit të sajë, duke iu treguar shqiptarëve, se keni tepër shpirt fisnik për të shkuar pas një budallai apo një njeriu me prirje të hapura që dëmtojnë interesat e shtetit dhe interesat e shqiptarëve kudo. A nuk iu përgjigj Edi Ramës, se politikat e tij antishqiptare nuk duhet të kenë vend, sidomos ato me serbët dhe Serbinë, duke i ofruar asaj një pushtim të butë të tokave dhe ekonomisë shqiptare nga Serbia. A nuk ishte një mesazh narrativ i Zelenskit, se ti që je në paqe, duhet ta ruash si unë që jam në luftë, atdheun nga kafshimet dhe hienat, serbo-ruse! Për Zelenskin Serbia që nuk i ka vënë sanksione Rusisë është një me të, armike e përbashkët! Në fakt, kështu do të duhej të ishte edhe për shqiptarët, Rusia si Serbia, janë një. A nuk i tha Zelenski në një mënyrë, o t’i shtatgjati (shalëgjati) ‘budalla’, ne po luftojmë me Rusinë të mbrojmë Europën, e ju pasardhësit e Skënderbeut që luftonit po me perandorinë më të pamëshirshme të kohës, atë Osmane, për ta mbrojtur Europën, ju i hapni dyert dhe u ofroni vendpushime për barbarët rus!? Pra, thirrja e tij është për t’i mbajtur të izoluar rusët, për të ndikuar që të vetëdijesohen, se derisa pranojnë të udhëhiqen nga një diktator, duhet të përjetojnë mohimin e botës demokratike dhe të civilizuar. Natyrisht që ky është një nëntekst i kuptuar nga kultura jonë atdhetare, jo e thënë nga Zelenski, por që gjithsesi kërkoi sanksione efektive ndaj Rusisë dhe ndalim të ardhjes së turistëve rus. Por, ai i tha: “Dikush është i madh në madhësi, por është shumë i vogël për të qenë trim”. Sigurisht se kjo ndërlidhet edhe me kujtesën, se Zelenski, nuk i ka harruar takimet e Ramës me Llavrovin, njeriun kyç të Putinit, madje të shpeshta. Pra, Rama me gjithë shtirjen e tij, nuk është një trim, sepse nuk do t’i nënshtrohej Serbisë, dhe ta nëpërkëmbte vullnetin e shqiptarëve, për t’i vënë sanksione Rusisë, dhe bllokim Serbisë, dhe jo më të bëhet apologjet i saj, siç po bën Rama. Ku është këtu shpirti i madh e fisnik shqiptarë?! Shpirtvogëlsia e Ramës për të fituar ca lekë në ekonominë që e ka drobitur, me buxhetin e vjedhur vit për vit, me tokën e kthyer në vend droge në vend të drithërave, që e bëri bazë të trafikut ndërkombëtar të drogës në Europë, dhe duke mos përfituar thuajse asgjë shteti krahasuar me shkallën e lartë të trafikimit, pa pasur mundësi as të blejë asnjëlloj arme serioze moderne, asnjëlloj përgatitje serioze për të bërë luftë, bile as mbrojtëse, lë më kundër Rusisë ndaj ndonjë rakete që mund ta nisë Putini i marrë, paradoksalisht në drejtim të saj, por, as për mbrojtje nga Serbia nga sistemet raketore kineze, që Rama ia ‘lavdëronte’ se i ka blerë për vetëmbrojtje, por se nga kush nuk na e thotë Rama dot. Sipas Ramës Serbia po mbrohet nga Kosova dhe nga Bosnja, dy shtete thuajse pa armatë, dhe që mbijetojnë në saje të ndihmës ushtarake ndërkombëtare, se nga Shqipëria nuk mund të hamendësohet të jetë e rrezikuar Serbia, jo për aq kohë, sa ai do të jetë ‘regjent’ i Vuçiqit! Zelenski nuk është ai që po shpërndan armatime në botë, dhe po ju thotë vendeve luftoni, ja armët ku i keni! Ai po u thotë regjimeve hibride, hiqni dorë nga marrëzitë e pushtetit, autoritarizmi dhe filozofitë që nëpërkëmbin liritë dhe të drejtat e popullit tuaj. Edhe televizioni gjerman në një hulumtim të tij, arrin në përfundimin se “Rama e ka krijuar Kolumbinë e Europës,1/3 e ekonomisë është droga”. Pra, nga një vend referent për vlera të larta të traditës njerëzore, që shqiptarët lidhnin të shkuarën e tyre të lashtë e të brishtë, kulturën e tyre fisnike, doke, zakone, etnopsikologji, folklor, veshje, me Besë, me kulturën e sotme të Europës, sot janë kthyer në shembull të karakterit të shthurur, shembull të së ligës, aq sa shumë shpesh transmetohet në Europë, ndërsa shteti dhe qeveria e tij vetëlavdërohen për arritje dhe rol të rëndësishëm edhe përtej rajonit, e që në fakt është kthyer vetëm në levë të Serbisë. Natyrisht që Zelenski nuk ishte i përqendruar në dhënien e mesazheve për shqiptarët, se si duhet të sillen me Serbinë apo qartësisht me Ramën, por për ne që na intereson fati jonë, karakteri i sjelljes së tij dhe Ukrainës ndaj Rusisë, të jep mesazhet e plota, se si duhet sjellur me një shtet armiqësor, që nuk të njeh dhe tenton të të grabitë në çdo moment, dhe në një moment të përshtatshëm edhe t’ju pushtojë pjesërisht apo plotësisht, t’ju dëbojë dhe asimilojë. Zelenski tashmë ka krijuar një shkollë politike, apo të paktën po e rindërton një kulturë të tërë perëndimore. Asgjë nuk ka mbaruar dhe asnjëherë asgjë nuk përfundon, derisa ka shtete dhe mundësi që brenda tyre të udhëheqin njerëz me ligësi të papara, autokratë e diktatorë, dhe shpirt mizorë. Para ca ditësh Edi Rama, deklaroi se "Hashim Thaçi do të ishte një president perfekt dhe i pranueshëm për Shqipërinë"! Madje ai shkoi edhe më tej kur tha se Thaçi mund të ishte presidenti i përbashkët i Kosovë-Shqipërisë! Në deklaratën e tij, Rama hamendësoi qëndrimin e tij përtej se kritik për Gjykatën Speciale të Kosovës në Hagë, pse kjo gjykatë e mban të arrestuar Hashimin! Po të mos ishte i arrestuar, edhe pse i akuzuar, Rama tha se do ta zgjidhte Thaçin për president të Shqipërisë. Që në fillim duhet pranuar se me diskurse të tilla kryeministri PiS zhvillon lojën e vet politike provokative. Tërheq vëmendjen nga skandalet e shumta e të rënda që e kanë zënë. Dhe këtë lojë manipulative ai do ta zhvillojë me sukses derisa shërbimet sekrete europiane të shohin se në Shqipëri do të ketë një opozitë të fuqishme e të papajtueshme me skandalet e Edi Ramës. Në këtë moment skandalet e tij do të publikohen dhe Rama me poture do të gjendet krejt i pambrojtur përballë akuzave të rënda korruptive e të bashkëpunimit të tij me mafien shqiptare e ndërkombëtare. Prokurorit të dënuar me urdhër, Adriatik Llallës, nuk i është dhënë kot statusi i azilantit politik në Itali. Por te deklarata e Edit për Hashimin ka diçka reale. Ish-presidenti i Kosovës, sot në Hagë, i mungon shumë kryeministrit të Shqipërisë. Duke humbur Thaçin, Rama humbi ndikimin e vet në Kosovë. Lidhjet me Hashimin ia mundësonin Edit strategjinë e përçarjes së faktorit politik në Prishtinë. Pra Rama duke patur në krah ish-presidentin e Kosovës u përpoq të realizojë një sërë projektesh të Beogradit, për të cilat ai kishte biseduar paraprakisht me Aleksandër Vuçiq. Krijimi i Jugoasllavisë së re dhe ndarja e Kosovës ishin kryesoret! Por këtu hyn edhe asosacioni i Komunave Serbe. Nëse Hashim Thaçi do të ishte president i Kosovës ose prezent në politikën e saj, atëherë me shumë mundësi se presioni ndaj qeverisë do të kishte ndikim maksimal, me qëllim përkrahjen nga ana e Kosovës të iniciativës serbe të Open Balkan. Edhe pse kjo nismë është krejtësisht jo europiane, siç e tha përfaqësuesja e BE-së për Shqipërinë. Ndërkaq ky Hashim Thaçi, i cili i mungon shumë Edi Ramës ishte në listën e zezë, sipas raportit të fundit të Freedom Hause, për shkak të korrupsionit! Mungesa ndihet më së shumti për shkak të ndërprerjës së bashkëpunimit midis dy liderëve politikë në korrupsion dhe pastrimin e parave të pista. Pikërisht kjo është pika e dobët edhe e Edi Ramës. Hashimi ia ka mundësuar kryeministrit të Shqipërisë shtimin e aseteve korruptive dhe anasjelltas. Hashimi dhe Edi kanë këmbyer midis tyre miliona për manipulim zgjedhjesh në të dy anët e kufirit dhe i kanë ndihmuar njëri-tjetrit për të marrë pushtet e për ta përdorur atë në interes të të dyve. Edi ia ka plotësuar ish-presidentit të Kosovës të gjitha dëshirat dhe kërkesat që ai ka pasur për akses financiar në Shqipëri. Madje ata në projektin e ndarjes së Kosovës kishin rënë dakord që njëri të bëhej president e tjetri kryeministër i Shqipërisë së Bashkuar me gjysmën e saj! Dhe në fund të fundit, të dy ishin si duart e të njëjtit person. Njëra dorë lante tjetrën, sa herë ajo bëhej pis. Por një ditë prej ditësh Hashimin e mundi zollumi i vet dhe përfundoi si Zhukovi. Në avion iu lexua akt-akuza e prokurorit special të Prokurorisë Speciale të Kosovës në Hagë. U detyrua të zbresë nga avioni pa shkuar në destinacion. Por nuk dha dorëheqje nga detyra e presidentit me preteksin se “ishte i pafajshëm”! Në fakt i duhej të mbyllte punët e pista që kishte bërë, deri te blerja e armëve pa zhurmë për stafin tij kriminal! Eshtë e sigurt se zullumi i tij do ta mundë dhe fundosë edhe Edi Ramën! Edi Rama në dëshprim e sipër i shkoi për vizitë në seli dhe në shtëpi pas shpalljes së akt-akuzës. Nuk ishte thjesht vizitë solidariteti. Ishtë gjithashtu vizitë këshillimi, bashkëpunimi kundër Gjykatës Speciale të Hagës, por edhe dakordimi sesi do të koordinoheshin punët e mëpasme pa Hashimin! Thaçi i mungon shumë kryeministrit të Shqipërisë, Edi Ramës, por ky i fundit duket edhe se bën gjithashtu pak shou me emrin e ish-presidentit në Hagë, sepse rolin e tij ka zënë eminenca gri, Baton Haxhiu. Prej se iku Hashimi në Hagë Batoni u transferua në Tiranë, ku merr shpërblimet e majme për punët e pista që Hashimi i la në mes të rrugës. Në një farë mënyre Rama e ka kompensuar mungesën e mikut të tij. Megjithatë Thaçi i mungon shumë, jo vetëm Edi Ramës, por edhe Aleksandër Vuçiqit. Sikur ta dinte ky i fundit se do i mbetej pa realizuar projekti i ndarjes së Kosovës, kurrë nuk do të insistonte për ngritjen e Gjykatës Speciale dhe as që do ta dërgonte dosjen me shpifje ndaj Hashim Thaçit në këtë gjykatë. Të jemi të qartë: Thaçi nuk do të dënohet për krime kundër serbëve, sepse nuk ka bërë asnjë krim të tillë. Ai ishte dhe mbetet mik i Beogradit, deri në marrëzinë e tjetërsimit të territorit të vendit të tij në favor të Serbisë! Nëse dënohet, kjo do të ndodhë për shkak të vrasjeve të kundërshtarëve politikë brenda Kosovës, pra të shqiptarëve. Le ta dijë mirë çdo shqiptar i Kosovës kudo që jeton e ndodhet se Edi Rama, Hashim Thaçi dhe Baton Haxhiu (bashkë me PS, PDK, LDK, AAK) janë tradhtarët e gjithë shqiptarëve, janë pazarxhinjtë e trojeve shqiptare. Janë ata të cilët me pazaret e tyre me Vuçiçin dhe Beogradin i kanë bërë dëmin më të madhë të ardhmes së shtetit të Kosovës. Këta pseudo-atdhetarë mendonin se me asociacione serbe, shkëmbim territoresh dhe "Open Bakllava" do të dekoroheshin së bashku me Vuçiçin me çmimin Nobel për turpin e tradhtisë. Ndërsa vendosnin taksë e tra në mes dy shteteve të të njëjtit Komb. Këta esadistë e haxhiqamilistë nuk do të mund ta lajnë surratin e tyre të shurrosur nga tradhtia kundër kombit. Shqipëria amë, është e miliona e miliona shqiptarëve në Shqipëri, në Kosovë, në Maqedoninë e Veriut, në Malin e Zi , në Luginën e Preshëves dhe e tërë mërgatës shqiptare, anekënd botës, atje ku jetojnë e punojnë. Shqipëria amë, nuk është pronë e Edi Ramës, e këtij kryeministri prej maskarai e tradhtari kombëtar shqiptar. Nëse PiS Rama e vazhdon rrugën e "Ballkanit të Hapur" ("Open Bakllava"), pavarësisht rreziqeve permanente që vijnë nga terroristët e Beogradit ndaj shqiptarëve dhe botës demokratike, i takon Kuvendit të Shqipërisë të merret me Edin dhe të kërkojë shkarkimin nga detyra e Kryeministrit. Është çudi pse nuk paditet Edi Rama në Gjykatën Kushtetuese për politikën e jashtme që po bënë. Epiqendra e shkeljes së Kushtetutës së Republikës është pikërisht "Ballkani i Hapur". Çështja tash nuk është se nuk dihen të këqijat e këtij mekanizmi. Këtë e theksuan mirë në Berlin. Vetë Kancelari bëri thirrje para Ramë poturës që të punohet në bazë të "Procesit të Berlinit". Këtu del qëndrimi i qartë kundër "Ballkanit të Hapur". Por, edhe sikur mos të ishte kjo, armatosja e Serbisë, qëndrimet pro Rusisë dhe qëndrimet amerikane, lidhur me pozitën ndaj Rusisë, kërkohet qartësi nga Beogradi. Këtë nuk po e bëjnë terroristët e Beogradit. Ata po vazhdojnë me përkrahjen e Rusisë. Prandaj Kosova duhet të intervenojë sa më parë ushtarakisht në Shqipëri. Nuk duhet lejuar këtë milet hibrid të rreshkasë kah blloku i pansllavizmit satanik serbo- ruso-grek. Ndërsa Edi Ramën duhet dënuar për tradhti kombëtare. Kryeministri i Shqipërisë PiSiste dhe vëllami i fashistit Vuçiq, Ramë poturja mori goditje të drejtpërdrejt, kur para opinionit të brendshëm po mundohet ta paraqes veten, si një proamerikan të ‘thekur’, por, po e tradhton qëndrimi i tij pro Serbisë, duke e paraqitur atë si properëndimore dhe larg Rusisë. Në të paktën katër raste, Rama ka deklaruar publikisht, se Serbia, sipas tij nuk është antiperëndimore, por është rreshtuar përkrah tij, veçmas pas dy rasteve të votimeve në OKB, të cilat më shumë ishin çështje formale se sa e përmbajtjes, pra në këto raste pa pasoja për Rusinë. Dy raste të tjera, ishin: Njëri kur Rama mezi arriti t’i bind autoritetet serbe, që t’i zbatojnë kontratat e ligjshme për miell dhe drithëra, për importim nga disa kompani të Shqipërisë, duke e paraqitur tejet pozitivisht Serbinë, dhe kinse si rezultat i “Ballkanit të hapur”, në vend që ta kritikonte për qëndrimet e saj proruse, dhe mosvendosje të sanksioneve, në ditët e para të pushtimit rus ën Ukrainë. I dyti, shumë më vonë, kur para pak ditësh do të deklaronte, i pyetur nga gazetarët për armatimin serb, se ajo po blen ‘armë për vetëmbrojtje’, dhe sërish nuk tha asgjë për mos vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë. Rama vazhdon të sillet sikur ende nuk e ka kuptuar mesazhin e BE dhe SHBA, dhe përgjegjësinë që duhet t’i ngarkohet Serbisë dhe mikut të tij Vuçiqit. Ai edhe e mbrojti Serbinë për armatimin e blerë, kryesisht me qëllim të ndarjes së Bosnjës dhe për një inkursion në veri të Kosovës, ndërkohë, që edhe BE-ja edhe SHBA-të, po e akuzojnë se një armatim i tillë nuk ka se çfarë duhet. Rama është i shkolluar dhe i përpunuar nga Serbo-Rusia në Francë me ndihmën e Fatos Nanos, ky idiot tradhtari në pushtetin që ka është instaluar nga Serborusët me një qëllim, zhbërjen e shtetit tonë Kosovës. Ngujimi i tij në raportet Serbi-Rusi, është një gurë prove se ai i takon atij grupimi, dhe se pozicioni tij është shkatërrues për projektet shqiptare. Humbja e besimit të tij tek shqiptarët është proces i pashmangshëm. Vite më herët Serbia mobilizonte Ivicën për lobim dhe për fushata anti Kosovë por kjo i kushtonte shumë.Tash Serbia ka gjetë një lobues gratis me emrin Edi Rama i cili e mbron ne çdo rast, ia pastron imazhin, e përmend edhe në takime me aleatët, ia zbut krimet, ia relativizon fashizmin… Suksesi më i madh i Serbisë nga Lufta e Kosovës deri sot është rekrutimi i kryeministrit të Shqipërisë si lobues për interesat strategjike serbe. Dhe kjo ndodhë në momentin kur shqiptarët do duhej t’ishin të bashkuar në synimet e tyre integruese drejt Evropës dhe ta ndihmonin e kuptonin njëri-tjetrin. Sidoqoftë, qasja e re dhe aktive pro serbe e Edi Ramës na lejon të kuptojmë shumë gjëra dhe sjellje të këtyre viteve të fundit në kurriz sidomos të Kosovës. Kjo na lejon ndoshta edhe ta kuptojmë pse Batoni paguhet 16 mijë euro në muaj nga një spital që për pacient ka vet Shqipërinë. Tashmë është më se e qartë se Edi Rama, po e ndjek rrugën e gabuar. Vetëm pak orë pasi kaluan nga deklarata e tij, se armatosja e Serbisë nga Kina nuk paraqet asnjë rrezik, si për ta zbuluar tradhtinë e tij, ndodhën sulmet e armatosura dhe të tjera për disa ditë rresht ndaj policisë së Kosovës në veri. U desh reagimi ndërkombëtar që ta shtyjë një departament qeveritar të Shqipërisë, që të kërkojë kapjen e të dyshuarve, dhe madje vetëpërmbajtje në aksion. Kosova po vazhdon të pengohet tmerrshëm nga Edi Rama, në mënyrën më të pabesueshme, njeriu që vite më parë premtonte edhe bashkim të shqiptarëve në një shtet nga Ulqini, duket se jo vetëm ka tradhtuar ato qëndrime, por se ato i ka thënë për të ndihmuar për të nisur zbatimin e projektit serb, për krijimin e ‘botës serbe’. Për të ndërtuar apo motivuar palën serbe që të vinte në pah projektin ‘botën serbe’, i duhej asaj një ‘armik’ imagjinar, deklarativ, ‘bashkimi i shqiptarëve’ në një shtet! Pra, Edi Rama në asnjë mënyrë nuk ishte në favor të idesë së bashkimit kombëtar, por të dy lojërave, të projektit që çonte apo mund të çonte në shuarjen e gjykatës speciale dhe në projektin për të ndihmuar Serbinë, në realizimin e aspiratave të saj, ndërsa një projekt i tillë, si bashkimi kombëtar duke humbur një pjesë të territorit, do të mund të mbulonte sipas tyre turpin e tradhtisë. Për këtë grupim që synonte realizimin e qëllimeve të veta, i duhej një partner në lojë, dhe për këtë ia mësynë dyerve të Serbisë dhe Rusisë, që të marrin bekimin e tyre për ndarjen e Kosovës, me të cilën do të kënaqej Serbia, pasi e ka humbur të tërën, shkulja e një pjese, ishte e mirëseardhur për të. Për të marrë bekimin rus, edhe përkrahjen e tyre, Hashim Thaçi në detyrën e presidentit të vendit, e takoi personalisht diktatorin Putin, duke marrë premtimin nga goja e tij, se nëse ai dhe Vuçiqi pajtoheshin ata do ta pranonin çfarëdo marrëveshje. Po të njëjtën gjë, por në një nivel më të ulët e bëri Edi Rama, duke e takuar së paku dy herë ministrin e Jashtëm të Rusisë, Sergej Lavrovin, dorën e djathtë të Putinit. Por, zhvillimet në Ukrainë, realisht zbuluan jo veç mungesën e koherencës politike dhe demokratike të vetë sistemit, në shumë shtete të Perëndimit, por edhe ndërlishmërinë e saj me shtetet më të vogla. Mbështetja e madhe për Serbinë, rezulton që nuk ishte thjesht perëndimore, por edhe e relacioneve që kishin deputet, politikanë e zyrtarë të shteteve perëndimore me Rusinë, për të luajtur rol përjashtues ndaj Kosovës. Një karikaturë prej letre e patriotizmit të tij, është shëmbëllimi i asaj që ndërtoi vetë me mbështetësit e tij, për të mashtruar opinionin në Kosovë nëpërmjet retorikës patriotike, dhe në prapavijë duke mbështetur hapur projektet kyçe serbe në raport me shqiptarët, jo vetëm me Kosovën. Dëshmi e kësaj ishte mbështetja e të gjitha projekteve të Serbisë, si e minishengenit ballkanik të transformuar më pas në “Ballkanin e hapur”, pas një reagimi të ashpër atë kohë nga institucionet e Kosovës, dhe opozita. Dyshimet se ky ishte një projekt i Serbisë, e konfirmoi me refuzimin kategorik që ia bëri këtij projekti kancelari gjerman Olaf Shulc, duke ia bërë të qartë Ramës në Berlin, se ai do ta ringjallë procesin e Berlinit, i cili e bën të detyrueshme arritjen e një marrëveshje të Serbisë me Kosovën, e cila përfshin njohjen e saj. Pra, “Ballkani i hapur” ishte thjesht një proces për ta zvarritur dhe penguar procesin detyrues, që Serbia të shkonte drejt njohjes së Kosovës. Por, tashmë me dështimin e projektit rus, të Putinit, jemi afër të shohim dështimin e projekteve serbe, dhe që Serbia pa shmangshëm të shkojë drejt një faze, të ndjekjes së modelit rus, dezintegrimit! Edi Rama duke e marrë në mbrojtje Serbinë, po i bën edhe një favor jo të vogël Rusisë, duke bërë të pamundurën që t’ia ruajë një aleat të vogël Putinit në Ballkan. Këtë e bëri në disa raste, përfshirë atë më skandalozin të blerjes së raketave nga Kina, ndërsa për sulmet në veri, heshti, duke mos e dënuar aktet dhe duke mos kërkuar përmbajtje nga Serbia! Por, si mund ta bënte këtë, një rob i Vuçiqit! Edi Rama përfundimisht duhet të izolohet dhe të ndiqet nga drejtësia për krimet e shumëfishta të tij. Por, para se të ndodhë kjo, duhet që inteligjenca shqiptare, mediat, atdhetarët t’ia heqin çdo atribut patriotizmi që mund t’i jetë mveshur apo mund t’ia ketë vënë vetvetes, përfshirë edhe zhvlerësimin e qeverisjes së tij. I mbuloftë jashtëqitja ata shqipfolës që fyejnë kosovarët, ajkën e shqiptarizmit. Sigurisht të tillët janë produkt i spermes serbe nga vellamëria me Milladinat dhe Mugoshat. Zoti e bekoftë Shqipërinë, Zoti e bekoftë Kosovën dhe të gjithë shqiptarët kudo janë…Poshtë tradhtarët.

     1. k
      kthhh

      O Moderator i gazetes Tema per cfare e lejon kete psikopatin te postoje te njejten idiotesi disa here ne dite?

      1. M
       Mal Cori

       Po paske ken bole o Bardhyl pi Kosovet. Kujton se ke shokë budalla si ty, me lexu librin tand me 250 faqe?

       1. N
        Njeres pa (qe sduan)pune

        "Bardhuli" nuk eshte as bardhul e as pi Kosovet , eshte ndonje Fari Balli a ndonje tjeter dora e vicidollit

       2. m
        moli

        Nuk eshte psikopat por ka mizen nen kesule!Ai eshte dhendri qe perdor si vjerri pseudonime te kahereshme.

       3. s
        sherbimi mendor

        Lidheni Baardhylin nga Kosova se na lodhi bythen duke e lexuar. lidheni qenin e rrugeve!

        1. d
         daja

         Me gjithe kte shkrim e paske marre nje dore te mir eurosh .

          1. P
           Pero

           Kush eshte ky filozof që shkruan roman ketu?A ka njeri në bote që të lexoje pralla me mbret si ky i fandaksur ketu?

           1. A
            Aron

            O ti Bardhyl, ik se na cave trapin per Zotin, paske qene debil krejt duke ardhur e postuar carcafet e tu ketu.

            1. o
             odin

             ???????????? Vetëm Bardhyl nuk gjen dot ne Kosovë. Bajga Berishes shfaq mediokritetin me dialektin "kosovar" dhe bardhylin debil. I duhet Kosova i duhet, por lumi nuk ndalet dhe pastron bajgat, pavaresisht se disa mbeten anash.

             1. T
              Tirana

              O Bardhyl qe nuk je nga Kosova, ti mendon se Kosova duhet te rrethohet me nje klon telash me gjemba dhe fortifikata, me qellim qe te mos hapet me asnje shtet tjeter, as me Shqiperine, sepse keshtu, e izoluar ne habitatin e vet, sipas teje, do te konkuroje Korene e Veriut?

              1. M
               Mesuesi

               Po ç'e kishe gjithë këtë koment-çarçaf o kojshiu im. Më mirë e kishe bërë një shkrim dhe e botoje në disa gazeta në Kosove dhe Shqipni, e ta lexonte gjithë bota. Kështu e ke shkrue dhe do ta lexosh vetëm ti, dhe mos kujto se e lexova dhe unë, veç i hodha një sy ashtu përciptas. Për më tepër që je jashtë përmbajtjes së shkrimit dhe kësisoj i takonte që komenti yt më së paku duhej t'i referohej atij.

               1. T
                Theodhori Tahiraj

                Zotri ke shkruar aq shumë dhe me aq neveri sa edhe vetë e di që të gjitha janë shpifje, janë inate personale, janë budallallëqe të paskrupullta. Analiza juaj është anadollake, me akuza injorante të rëndomta. Ju nuk kuptoni as nga politika as nga diplomacia. Ju vetëm jeni një inatderrë që me shpifje akuzoni qeverin e Tiranës. Duke mos llogaritur që është e zgjedhur me votën e 1 milion shqiptarëve dhe është një shtet sovran dhe si i tillë bënë politikën e jashtme në përputhje të plotë me ShBA -në dhe BE. Doktrat që ju thoni, janë aq naive që edhe një çoban bagëtish do çuditësh. Ballkani i hapur është në përputhje të plotë me proçesin e Berlinit dhe mbështet plotësisht nga ShBA e BE. Dalja në detin në Adriatik e turistëve serb është bërë që në fillim të demokracisë dhe nuk është ankuar njeri. Ballkani i hapur nuk ka filluar akoma dhe serbët vazhdojnë të dalin në Adriatik, kështu pse do të quhet skandal një gjë që nuk ka ndodhur për arsye të Ballkanit të hapur?. Në se nuk e kuptoni çfarë është Ballkani hapur kjo është tjetër gjë. Por doni o nuk doni ju në një BE që ne do jemi nesër vëndet e Ballkanit nuk mund të mbyllin kufijtë sepse BE i ka të hapur midis shteteve që e përbëjnë. Ju mendoni: " po të acarohet politika me Serbinë, Kosova do të jetë më mirë"!!! Ndërsa Rama mendon: "një politikë bashkëjetese e paqësore ma midis vendeve të Ballkanit perëndimor është më e mirë dhe më premtuese për të ardhmen". Sidoqoftë Shqipëria ka zgjedhur këtë politikë të ketë shkuesi të mirë me të gjitha vëndet e Ballkanit dhe gjithë Europës. Populli shqiptar nuk e do luftën, prandaj kërkon paqen. Ju akuzoni Ramën, sikur të ishit një prokuror dhe kërkoni dënimin e tijë!!! Kjo është shumë e çuditshme kur e thotë një kosovar. Sidoqoftë ju jeni kosovar, por përfaqësoni vetëm veten dhe jo popullin kosovar. Unë si shqiptar i Shqipërisë, respektojë Kosovën, popullin shqiptar të Kosovës dhe qeverinë legjitime të shtetit të Kosovës. Është absurde që unë të flasë kundër qeverisë së Kosovës dhe pastaj të them se e dua Kosovën!!. Siç ju bëni kundër qeverisë shqiptare dhe pastaj doni Shqipërinë!!! A e dini ju që qeveria delë nga vota e popullit dhe ne se ju keni sulmuar qeverinë, keni sulmuar edhe vullnetin e popullit??? Ka disa si puna juaj që hiqen patriot duke sulmuar qeverinë shqiptare!!! Sipas jush çfarë mund të bëjë më shumë një serbë o grekë në se sulmon qeverinë shqiptare??? Sipas jush Rama është thjesht një individ si ju o si unë, apo është përfaqësues i një shteti sovran??? Ju lutem, shuheni inatin tuaj duke thyer dërrasa dhe jo duke sulmuar qeverinë shqiptare, qeverinë e "shtetit mëmë" siç doni t'a thoni kur doni të hiqeni patriot ( fallco)!! Ju përshëndes dhe ju uroj shëndet e gjithë të mirat. Nga Italia

                1. B
                 Bardhi

                 Bardhyl o idiot, si nuk perton qe shkruan kaq gjate o njeri. Po as te vjen marre. kaq i rrjedhur je. edhe ti vete nuk e lexon dot veten tende jo me ne te te lexojme ty. shko pi ilaqet ate bej.

                 1. x
                  xheJ. eN. Bi.

                  Bardhyl trapi nga Kosova... Sot u binda dhe t'i heq kapelën Dr. Adhamudhi Bërishës që ka aftësinë të mbledhur tretë vetes gjithë trupat dhe ai vetë Kr/trapi. Vërtet je trap që ka ndëgjuar të bësh këtë çarçaf duke mbledhur të gjitha komentet bashkë.

                  1. M
                   Muzaka i Ri

                   Hajde gomar hajdeee, po te terhequr qe beka, po le per Samar si qenka kull fare.

                   1. P
                    Pirro

                    Kjo qe shkruan ti ketej nga ne quhet "Pordhe me rigon"

                    1. Q
                     Qiriako KARDERRIS

                     O Bardhylkaaaaaa……………… E para, ke shkruajtur aq gjate, sa nuk të lexon njeri, këtej dhe andej nga ana juaj si PAKOQEVARË që jeni. E dyta, ruani motrat, nënat, gratë dhe vajzat tuaja, mbasi ju si PAKOQEVARË që jeni, shkërdheheni midis vedi, ja fusni njeri tjetrit. E treta, shkërdheni një herë Albin Kurtin dhe Vjosa Osmanin, pastaj vërsuluni Ramës këtej nga ana jonë. E katerta, ju meritoni tu ritregojmë atë fabulën ku ZOGU I DHJERË NGRITI KOKËN, DHE E KAPI SKIFTERI, kështu edhe ju PAKOQEVARËT, duhet te kujtoni vazhdimisht këtë fabul, mbasi ju hani shumë mut për Shqipërinë mëmë, prandaj, KUR JENI TË DHJERË ME MUT E SHURRË, mos ngrini krye, për të shitur pordhë, mbasi për këto, kemi pordhë akoma edhe më të mëdha e të forta vetë. Bardhylka, ku ta keshë, qysh ta keshë, betrqavers si ta keshë, ti dhe gjithe soji juaj i kurvave…..

                     1. V
                      Vranakonti

                      Bardhyl,na rrofsh bythen,se kete komentin tend dhe me keto qe shkruan ti,nuk mund te shkoi as ne nevojtore.Pis deqi.Malok koketrash. Kosovar muti.

                      1. m
                       mirel

                       Bardhyl Carcafi pej Kosove....pu, pu, pu

                       1. N
                        NjeQytetarOptimist

                        Bardhyl, s'te ndalon njeri te mbyllesh vetem. It's ok man you good !!!!

                        1. T
                         Tani

                         Shumë i lodhshëm qenke o Bardhyl. Deliriant, konfuz, komplet në ajër. Me këtë urrejtje që paske për të gjithë, qenke për të ardhur keq. Shkrim me përçart kisha kohë pa lexuar

                         1. G
                          Gjergji

                          Kar=Bardhyl. Karabardhyl.

                          1. t
                           ta

                           do jesh nxenesi i saliut,pastaj cpune i prish kosova nese do te lidhet me serbin pastaj kosovaret me shume duan serbin se kane jetuar me te jane bere si kusherinjte,shqiperine e duan qe tiu beje favore......

                           1. E
                            Emigranti

                            O shoku Bardhyl , ti je ne te drejten te shkruash , per disa probleme qe jane pjese e njeres ane te medaljes. Te gjithe e dine qe medalja ka Dy Ane . Shqiptaret , kerkojne te dine per anen tjeter te medaljes. Dhe kjo ane eshte korrupsioni galopant nga cdo ane, si nga PD si tani nga PS. Shumica e ligjeve, urdheresave e udhezimeve si nga parlamenti, dhe qeverisjet kane nje filozofi, te shtojne pasurine e politikaneve dhe te mbysin me propagande qytetaret shqiptare. Prandaj trekendeshi i Bermundes e hedh dhe e pret sa nga njera ane ne tjetren. Por ketij " pingpongu" politik po i konsumohen " fishekzjarret"

                            1. C
                             Cipini

                             "Bardhyli nga Kosova" punon me ore te plota tani per Shkelzen Berishen. Alla "analisti" Bledien Koka, pastruesi i toiletit te familjes Berisha.

                            2. B
                             Buda

                             Nuk diskutohet se per te arritur ne pavaresine e Pushtetit Gjyqesor jemoi akoma larg. Pavarësia e Gjyqesorit do të kërkonte natyrshëm zgjedhjen e Presidentit të një juristi konstitucionalist me votim direkt nga populli. Edi Rama dhe Kuvendi i Shqipërisë duhet të zgjedhe në postin e Presidentit një jurist me integritet profesional dhe moral, i cili do të kete si objektiv të përforcojë të gjitha hallkat e Pushtetit Gjyqesor dhe ta shndërrojë Kontrollin e Lartë të Shtetit në një institucion me atribute penale. Sipas standardit demokratik amerikan, qe njoh dhe jetoj, ky eshte Ardian Dvorani.

                             1. k
                              kthhh

                              Emerimi i Arben Krajes ne krye te SPAK eshte nder gabimet historike te popullit tone dhe do te kete pasoja shume te renda per kombin shqiptar.Shume here me te renda se berja e Metes president. Eshte e turshme qe te dy keta jane zgjedhur me aprovimin e Edi Rames.

                              1. A
                               Aron

                               Fatkeqesisht ne kete stan te gjithe Arben Kraja jane. Problemi eshte qe Edi mundohet qe ti fusi ne sistem dhe te drejtohen nga ligji dhe drejtesia e re, por keta palaco nuk duan t'ia dine per asgje, madje as per Ameriken qe kaq here ka bere edhe ata thirrje per te filluar te bejne hetime te medha, jo te vogla.

                              2. E
                               ENTSOE

                               Perfect M. Blaze, po I sherben POPULLIT dhe vendit si askush sot!

                               1. F
                                FAZLLIQ-qires i familjes Berisha

                                Mero,shkrimi qendron,po ate togfjaleshin 'pushteti i pare' nuk e kuptova per ke e kishe fjale4n e ke konsideron 'pushtet te pare ' ne demokraci e republike parlamentare se pikerisht ketu jane rrenjet e krimit !?

                                1. A
                                 Aron

                                 Mero, akuza ka plot dhe me tonellate. Akuzat ua ka bere Amerika hapur me vendime dhe u ka rradhitur problemet. U ka thene hapur filloni hetimet dhe kerkoni ndihme e do u sjellim ato te dhena qe u duhen dhe vazhdojne e bejne sikur nuk degjojne nga ai vesh, ndaj Rama eshte plotesisht ne rregull duke pare qe keta te korruptuar nuk kane aspak ne mendje te bejne ndonjehere drejtesi ne kete vend. Nqs nuk kane byth te bejne kete pune te ikin dhe mos te rrine aty e te paguhen me leket e shqiptarve duke edhe i tallur.

                                 1. J
                                  Juristi

                                  Qe nga emerimi i Arben Krajes ne krye te Spakut,ka mbaru kjo pune.Arbeni eshte ne nje nivel me poshte se mesatarja, nga ana inteligjences,me nje fjale tip provinciali.Nuk ka asgje,intelekt,elokuence,kulture,pergatitje profesionale etj,keshtu qe mos prisni ndonje gje nga Spaku.Harrojeni qe te hapet proces per Salen,Liken etj.Edhe Arbeni eshte nakatos me shtepira nga Gjiri Lalzit,e ka ble me rrogen qe merrte i shkreti,keshtu qe drejtesia vetem perpara do eci.

                                  1. g
                                   gardiani

                                   "Administrata e Edi Ramës është gardiane e tyre, gjë që nuk do ndodhte qoftë dhe për arsye primitive në kohën e Berishës". Je i sakte Mero. Kjo sepse drejtuesit e strukturave hetimore ne Polici dhe ne BKH, jane jo vetem idhtare te Saliut, por njerez qe kane drejtuar fushatat e PD-se. I keni drejtora drejtorish ne strukturat e hetimit ne Drejtorine e Pergjithshme. Ata e mbrojne me se miri PD dhe LSI, dhe referojne hetime per punonjesit e administrates se Rames. Nuk ka ndonje keshilltar socialist ky Rama?!

                                   1. S
                                    Skrapari

                                    Kraja qysh i vogël e ka mësuar se shtetit po ia gjete anën bëja nonën, vidhe digje dhe dhite mu në ligje e rregulla, ama me robin mos u gris, mos e vidh, mos e pri e vri se ai të vret e pret me ligjin KANUN! Ky është Kraja ! Kët formim ka dhe mos prsni të punoj për shtetin e së drejtës ! Nuk ka faj! Në fund të fundit ai është një shkodran ... zotri !.

                                    1. L
                                     Lame

                                     Mero në do ta lexojmë gazetën Tema mos boto komentet e një Bardhyl antishqiptari.Ato le ti bëjë tek syri i pekës.Ai nuk është shqiptar por nji maskara që di shqip.

                                     1. U
                                      Unfortunately

                                      Ne vendet perendimore o Mero qe ta dish dhe mos ta permendesh kete budallek nje kryeminister apo president shprehet per ceshtje te rendesise se larte sidomos kur ka kosto politike. Drejtesia eshte e pavarur ne vendime dhe ne drejtim por jo e pavarur nga llogaridhenia. Nese do nje shembull konkret shiko SHBA dhe vendimin e gjykates se larte per abortin sesi politika ka shperthyher. Presidenti amerikan kercenoi hapur qe nuk do ta njoh vendimin e gjykates. Shumica te thyhen brinjet kshu funksionon demokracia.

                                      1. S
                                       Skenderbegasi

                                       O Bardhyl Kosova ke shkruar me shume se c'ke lexuar. Nuk pate kohe te shkruaje me shkurt.

                                       1. s
                                        shqip

                                        Në planin njerëzor socialistët kanë një dallim të madh ndaj pedereve. Mjafton fakti i qysqive dhe vareve, për të kuptuar botën e dy kampeve. Saliu përveçse është sadist , është edhe tepër i pa besë. Pabesia ka qenë ADN e tij që nga fillimet e lëvizjes studentore, tek pabesia e qeverisë së stabilitetit, tek lincimet kundrejt Cekes, Çupit, Imamit e me radhë. Pa ç'ka se ndonjë prej tyre lepiu atë që kish vjellë. Kemi që nga koha kur u nis kjo reformë, Saliu dhe I Meta trumbetonin me të madhe kapjen e sistemit nga gjoja Rama ( mazhoranca). Tani besoj te gjithë e kanë të qartë që drejtësia është e kapur nga Berisha dhe Meta. Është e thjeshtë fare. "Hajduti bërtet kapeni hajdutin". Këta kanë kapur pikat kyçe të shtetit. Në gjykatën kushtetuese raporti i njerëzve në shërbim të Saliut apo Metës është dukshëm 3/4 në favor të tyre. Spaku nuk hap dosjet e shekullit, por merret me kryebashkiake periferike, apo me ministra që i kanë dalë nga blloku I Metës. Dënohet Sajmir Tahiri vetëm me ca pëshpërima telefonash, dhe rri jashtë ministri i Gërdecit. Ku i biri sy peshkaqeni, djali i mongoles dhe shpellarit, hynte në zyrën e ministrit sikur të ishte guzhina e shtëpisë së tij. Pamjet filmike të 11 Janarit tunden botën mbarë. Makabriteti i pa pare ne sheshet e kontinentit të vjetër pas luftës së dytë botërore, bëri të skuqen rrugët me gjak te pafajshëm. Edhe këtu spak nuk paska denoncime. Lista mund të jetë aq e gjatë dhe reale, por do kufizohesha me kaq. Vetëm Cez-i do bënte të hetoheshin njëherazi në Shqipëri, Çeki e ndonjë vend tjetër, një dyzine me qeveritare e me sekserë. Pa përmendur këtu naftën, kromin e plotë pasuri kombëtare. Shumë të shitura e të ri shitura, e shumë të tjera për skrap. Rama jep dorëheqjen. Ai post nuk bën për tipa që duan të jenë më tolerant se papa. Dhe e fundit fare. Reforma në këtë pikë si është konfiguruar, mund të quhet dështim. Dështim se nëse këtij vendi do tu vije radha të qeveriset nga një njeri që e ka djegur dhe vjedhur sistematikisht, atëherë po, ky është dështim.

                                        1. M
                                         M

                                         Vetë Kraja duhet hetuar dhe shkarkuar ,mund të jet i koruptuar dhe përderisa ja ka hipur kallamit nuk bënë asnjë gjë për drejtësinë ....fundi i fundit çdo ligj ka dhe Maliq ..e në këtë rastë është shumica që kërkon drejtësi për diçka që është parë dhe dëgjuar e ky " birbo" na kërkoka qiqra në hellë " gjoja vepron vetëm me akuza penale ....çfarë akuza dëshiron ky ?! Ku jeton dhe banon ky në stratosferë ! Nuk i ka parë, dëgjuar ,nuk shikon reagimin e shumicës( edhe sikur kjo shumicë të ishte një pakicë prapë duhej të bënte në lëvizje) çdo strukturë të SPAk_ut për të sjellë dritë çdo akuzë që ngrihet në rrjetet sociale .O popull a i keni dëgjuar vargjete Nolit të madh Anës lumenjve:"çohuni dhe bjeruni ,Korini dhe shtypni...........https://youtu.be/zKC4MicGsts" Mos prisni gjë tjetër

                                         1. l
                                          lexuesi

                                          Mero te me falesh ,po ku e ke bere kete editorial?Me bene te dyshoj qe ke qene ne banjo!Ju andej nga anet Tuaja keni nje shprehje :Ku ishe ,asgjekundi! Adriatik Llalla eshte zgjedhur me bekimin e "kishes "ne rrugen e Elbasanit,ndaj dhe "Llalla 2 "ka te njejtin stil pune si paraadhesit e tij!Jo rastesisht jane zgjedhur keta!KurVun kete ne krye te ketij institucioni biseduan holle e holle Beri me toto Liken dhe toto Likja propozoi kete!Beri si finok e pyeti nese personi ne fjale eshte me ta apo jo!Toto Likja me ate buzeqeshjen e Baftiarit iu pergjigj:Jo nuk eshte me ne ;Po atehere i tha bashkebiseduesi Beri disi i merzitur!Pernjehere nderhyri toto Likja duke i dhene argumenta per ta bindur:Ndigjo "doktor rrumpalla" ai eshte aq i mefshte sa nuk do e kuptoje kurre rendesine e ketij institucioni!Per rrjedhoje ne nuk na bie kurr radha qe te na therasin.Saliu pasi e kuptoi ironine e toto Likes iu pergjigj:E çfare beri "Juridiku tek Plepat".Ka zera qe" Tik Llalla 2 ",i ka mbetur hatri se Rama nuk i ka paisur me makina dhe nuk u ka rritur buxhetin! Ai te gjitha instruksionet i merr nga "kisha tek rruga e Elbasanit.

                                          1. B
                                           Bujar Kanapari

                                           Me nje fjale, Berisha paska te drejte qe ka 5 vjet qe ben thirrje se Vetingu ka deshtuar, nderkohe, Rama dhe Juri Kim e reklamojne si arritjen me te madhe te 30 vjeteve Reformen ne Drejtesi.

                                           1. H
                                            HIGO

                                            Ne pergjigje te artikullit tend , si trap qe je. O Bardhylit nga Kosova nje gje eshte me se e qart, qe duhet te dishe ti dhe shume te tjere zvaranik dhe plehra si zotria jote, qe jetoni si mbreda dhe jashte Shqiperis ne Kosove e kudo qe jeni. Kombi Shqipetar do te njohi vetem dy burra Shteti: Themeluesin e saj Z.Ismail Qemali dhe: Reformatorin Z. Edi Kristaq Rama. Me keqardhje po te them ty dhe shume zvaranikeve dhe plehrave si puna jote , doni apo nuk doni ju : Mbas vitit 2030 , Z.Edi Rama do te vlersohet nga populli Shqpetar si nje nga reformatoret me te guzimshem te kombit e duke i dhene atj nderin me te lart Babai i Kombit. Vleresim te cilin une e mbeshtes vetem ne fakte dhe argumenta dhe jo mbi pasione. Koha do e vertetoj.

                                            1. D
                                             Doni me per Belul Ramen?

                                             Nderkohe Gjermania sjell Pako-Postale Bodyguardin e Saje Qorrit edhe ky i denuar per trafik droge e me bashkepunim me grupe kriminale, fiks si eprori i tij, ai "Ministri me i suksesshem" i Rames, i vetmi Kryeminister ne glob qe vazhdon rri ne detyre me plencin ne surrat qe i vuri Saje Qorri.

                                             1. H
                                              HIGO

                                              ))RJ)RRR)J)JJ?)JTJGJ=JF=SEJ)T=JG=J?()G?SDJGF=DGMJ?)DFJG?)DRJGDR

                                              1. S
                                               Sadra

                                               SPAKU gënjen kur thotë merremi me denoncime,sepse siç ka deklaruar disa herë Z.Romeo Karaj ka disa vjet që ka bërë denoncim për aferat e Çez-Dias dhe paturpësisht gjykata dhe prokuroria i kanë mbyllur në mënyrë skandaloze.

                                               1. .
                                                ...e te tjera, e te tjera...

                                                Si gjeli maj plehut Rama beri betim - Per rroga der 400 mije, taksa do jete Zerim! Si gjeli ne pleh Rama beri be - Per rroga der 500 mije, pergjysmim takse tek ne!...Tani ja ku i keni rrogetaret neper Shqiperi / Pyetini ca per Rrenat e Shtatmarrezise Tij / Kampion i Rrenes ky kok-Susaku / Ed Rama dora vete, ky simbol Rrenacaku! - Betimet e Rames si ngahera "Pritni per Rilindje dhe 47 vite tjera" Rrenave te Rames i kane dale era....e te tjera, e te tjera...

                                                1. E
                                                 Eni

                                                 Mero...nivelet e dyta ne administrate jane super te korruptuara.Drejtore doganash,tatimesh, Keshi , ujesjelledi, jane super te pasur...me prona ne emer te kuneterve....kta duhen hetuar...jane me qindra fatkeqsisht...ka qe deklarojne kafeneve qe kane miliona Euro...drejtore kontrollesh tatimore..kane bere dhe burg...po te kerkoje prokuroria nuk e ka veshtire ti gjeje....sekuester pronash per kta....por kta blejne dhe dreqin.....veshtire ndonese te gjithe I njohin....

                                                 1. E
                                                  Eni

                                                  MERO ne perendim kryeministrit I kontrollon prokuroria zyren ne mes te dites dhe e detyron te japi doreheqje dhe e fut ne hetim per gjera te paimagjinueshme per standartin Shqiptar....per nje ore. Me vjen te qesh kur degjoj te gjatin qe thote I kemi permbushur kushtet per ne BE...kenaqen....kuptohet ai se do BE dhe dihet pse....

                                                  1. m
                                                   malsori

                                                   BARDHYL TE GJITHE KETE SHKRIM SHKRUAJE NE GAZETAT E KOSOVES SE PER NEVE NUK NA RRUHET PER SALI MILOSHEVICIN QELBESIRA.

                                                   1. A
                                                    ALBAN DEGA

                                                    HAJDE DREJTESI E SPAK HAJDE ! Denoncim publik edhe per SPAK tek SPAK-U WASHINTONI KUSHTRON SPAKU LETARGJION…! – A mos valle duhet nje riveting edhe per SPAK- un!? – Gojet e liga thone se edhe kryetari i tij ka nje resort ne Gjirin e Lalezit!? – Ishalla nuk eshte e vertete!? Por Sovrani thote: Ku ka ze nuk eshte pa gje! Amén! – SPAK ligjzbatimi … rrogat e privilegjet si harron e cironka perdite peshkon - Mos valle presin qe Joe Biden e Antony Blinken te leshojne Shtepine e Bardhe e DASH e te bejne detyrat e tyre ligjore te shtepise!? - Si veprimi kriminal edhe mosveprimi ndaj krimit jane krime - As SPAK as Sali Berisha, as Ilir Meta, as Edi Rama… ASKUSH NUK ESHTE MBI LIGJIN ! Shqiperine dhe cdo lemi te jetes politike,mbrojtjes kombetare, ekonomise, financave, shendetesise, shkollimit, moralit, jetes e solidaritetit shoqeror e njerezor i ktheu në skrap dora e zeze e Beogradit, Moskes e Athines në Tirane me Sali Berishen ne krye. Ne ndryshim rrenjesor nga cdo vend tjeter ish- komunist ne Lindje e Perendim “ Ceku i Bardhe” dhe “ Kuota Zero” e Salí Berishes, Genc Rulit, Gramoz Pashkos… e inspiruar nga Beogradi dhe Athina rrenoi gjithcka. “Njeriu i Ri” i Enverit u kthye në Njeriun Faqezi te Saliut. Deri në ate shkalle vetshkaterruese sa edhe Reformen Agrare mbare boterore qe kishte lindur perpara komunizmit “Toka i takon atij qe e punon” e degjeneroi ne ”Toka i takon atij qe e zapton!” Sali Berisha dhe “Banda e Gangstereve” kane kryer me vetedije te plote, me qellim, me zerin e figuren e tij e te tijeve krime kombetare e nderkombetare te mirefillta kunder njerezimit Konkretisht: 1- Shkelja flagrante e embargos se armeve dhe Naftes e vendosur nga OKB- ja kunder regjimeve kanibale te Ruandes, Somalise dhe “Hitlerit te Ballkanit” ne Bosnje e Kosove Sllobodan Milloshevic, qe per pak coi në perjashtimin e Shqiperise nga OKB-ja në vitet 1994-1996. 2- Rrembimi, marrja peng, torturimi dhe zhdukja e kufomes se atdhetarit shqiptar Remzi Hoxha 3- Katrahura mbareshqiptare e Piramidave me 10 mije viktima, prej te cileve gati 4000 te vrare, dhe 4 miliarde dollare te plackitura e bera shkrumb e hi te shqiptareve duke i dhene goditje nokauti Kapitalit fillestar te shqiptareve, cka solli nderhyrjen e forcave paqeruajtese evropiane per te shpetuar Shqiperine nga zhberja pasi shteti kishte rene plotesisht 4- Urdheri Makaber i Sali Berishes per te derguar mercenaret e tij dhe avionet luftarake per te bombarduar Jugun e Shqiperise 5- Grushti paramilitar fashist I 14 shtatorit 1998 qe perdhosi kufomen e e perdori arkivolin e Azem Hajdarit si dash jeniceresh turq per te shqyer dyert e Kryeministrise dhe ishte nje thike mbas shpine per vellezerit tane shqiptare në Kosove në kulmin e genocidit Serb. 6- Kercenimi me zerin e figuren e Sali Berishes per ekzekutimin pa gjyq te Shkelqim Haklajt “ E dua ate djale gjalle a vdeke në Tirane” ne mitingun e tij në Bajram Curri per nje thirrje kunder tij qe hapi siparin e masakrave te Tropojes me mbi 175 viktima në vitet 1998-2000 ose mbi pesefishin e ekzekutimeve me vendime gjykate per krime te renda ose ne perleshje me arme me bandat diversioniste te Beogradit, per 46 vjet dekrature. 7- “ Hiroshima”- Gerdeci me 26 te vrare, qindra te plagosur dhe nje fshat te tere te rrafshuar, por qe Sali Berisha nuk e dinte as ku binte e as qe i biri ishte në krye te tij, as se vellai i tij ligjor ishte vrare aty, por ama e dinte edhe ne cfare motelesh shkonte e motra e Taulant Balles, sikur t’ia kishte mbajtur pishen, bishtukun, sic themi andej nga Vendlindja jone e perbashket 8- Tragjedia e 21 janarit 2011 hoqi edhe iluzionin e fundit per antikomunistin 24 karat komunist Sali Berisha. Ekzekutimi pa vendim gjykate i 4 protestuesve krejt paqesore, plagosja, rrembimi dhe torturimi qindra te tjereve nga “xhuponet e zinje” te tij hoqi edhe masken e fundit te Sali Berishes si nje diktator qe per sundim e Pushtet vret edhe nenen e vet, 9- Kercenimi, shantazhi i hapur, fyerje publike ndaj Presidentit nga Partia e tij dhe kryeprokurores se Shqiperise deri tek orvajtjet per te rrembyer, marre peng e zhdukur Bamir Topin, sic shkruan vete ky në librin “ Nocturn” 10- Kercenimi publik per te ekzekutuar pa gjyq qindra protestues paqesore dhe ish- liderin e opozites Edi Rama i perseritur me dhjetra here me zerin e figuren e tij eshte fakt e prove e pakundershtueshme per Sali Berishen si vrases e diktator i pakorrigjueshem…. Secili e te gjitha keto krime kunder njerezimit nuk mungojne por teprojne per denimin e shumefishte te tij me burgim te perjetshem. Shtoi atyre edhe korrupsionin masiv te Qeverise, familjes se tij biologjike e politike dhe barren e krimeve madhore te atij vete, qe po zbulohet cdo dite e me shume, dhe masa e ndeshkimit ligjor shumefishohet. Aq i madh eshte ky korrupsion sa ai dhe familja e tij biologjike dhe pllitike e ka sterkorruptuar edhe vete fjalen korrupsion. Nderkohe SPAK, Prokuroria e Pergjithshme, ligjzbatimi shqiptar flene gjume mbi malin e larte te provave dhe fakteve me zerin e figuren e tij. A e dine SPAK e Prokuroria e Pergjitheshme te pakten ti perdorin Google Search apo YouToube e te kerkojne rregjistrimet live te Top Chanal, Klan Tv, Vizion Plus e te dhjetra televizioneve te tjera, ndersa bejne thirrje publike per denoncime krimesh ordinere e cironka, arrestojne ndonje sardele lokale per te thene se jane gjalle me megarroga qe nuk harrojne ti marrin cdo jave pa asnje vonese, nderkohe qe mbyllin syte e veshet e flene gjume perballe megadosjesh krimesh teper te renda deri kunder njerezimit me zerin e figuren e shkaktareve te tyre dhe kerkojne edhe zgjatje afati per karriket e tyre e vetingut, qe po ecen jo me hapin e breshkes por te kermillit. Mos valle SPAK-u e Prokuroria presin qe Presidenti i Amerikes Joe Biden, e krahu i tij i djathte Antony Blinken te leshojne Shtepine e Bardhe dhe DASH-in e te vine e bejne kryetarin e SPAK dhe kryeprokurorin e Shqiperise !? Washingtooni e dha qarte e sakte kushtrimin shpetimtar per shqiptaret e Shqiperine. Denoncoi hapur e fuqishem korrupsionin masiv, shkeljen dhe dhunimin e parimeve demokratike ne sherbim e ne dobi te families se tij biologjike e politike dhe e shpalli Salí Berishen dhe familjen e tij Nongrata, te padeshirueshme per SHBA- me. Jo veten kaq por si Sekretari i Shtetit Blinken edhe vete Presidenti i SHBA-se Joe Biden e vleresoi kete korrupsion dhe antidemokraci te Berishes si “ NJE KERCENIM SERIOZ PER SIGURINE KOMBETARE TE SHBA-SE” duke permendur acik Shqiperine. E kur Sali Berisha me korrupsionin e tij kercenon Sigurine Kombetare te superfuqise boterore, mikut dhe aleatit kryesor strategjik te Shqiperise, Kosoves dhe kombit shqiptar, SHBA-se cfare duhet te themi e cfare duhet te bejme perballe ketij rreziku shumefish me te madh per nje shtet e popull te vogel si Shqiperia!? Zot ruajna mendte e krese ! Cfare po ben ligjzbatimi e drejtesia shqiptare perballe ketij kercenimi serioz kur faktet, provat, deshmite per krimet e tij teper te renda jane me zerin e figuren e tij e ai ka cinizmin deri në cmenduri te kerkoje prova e fakte nga Blinken e Washingtoni qe dine shume e shume me teper se Sali Berisha di per veten e vet e te vetit biologjike e politike! A thua ky ishte qellimi dhe suksesi i Reformes ne Drejtesi dhe Vetingut !? Ligj e Drejtesi qe te behet Shqiperi! Shenim: Analizen e mesiperme ia dergova si Ekskluzive kryeredaktorit te gazetes me te lexuar shqiptare “Dita”, por si duket nuk e ka marre…!? Shkruar dhe Publikuar ne “ Facebook” On Tuesday, November 30, 2021, 3:31:22 AM, Alban Dega I pari publicist shqiptar qe e ka cilesuar Sali Berishen “Fatkeqesia dhe Katrahura Kombetare” qysh ne pranveren e vitit 1997 eshte autori i kesaj analize ala maja e ajzbergut me fakte te gjalla.

                                                    1. a
                                                     anticensura

                                                     Pse e censurutë komentin “Mero kopjon Saliun”. Nuk kam ofenduar njeri. Nqs e quani ofendim emërin e postuesit, bravo ju qoftë. Nuk kisha menduar se Tema çensuroka.

                                                     Lini një Përgjigje