Albin Kurti po e bën Perëndimin më të urryer se Serbia, në Kosovë 

22 Nëntor 2022, 19:46Editorial Mero Baze

Kosova tani po vuan nevojën e Albin Kurtit për të pasur një luftë. Nëse dikur Kosova kishte një luftë por i mungonte Albini, tani Albini do një luftë por nuk duhet ti shkoj pas Kosova.

 

Dështimi i një raundi bisedimesh nuk është ndonjë dramë e madhe, sikur ai të mos jetë qëllim. Ajo që ka ndodhur dje në Bruksel nuk ishte dështim i një raundi bisedimesh, por hapi i parë i një objektivi politik të Albin Kurtit, për ta zhvendosur konfliktin nga Beogradi në Bruksel.

Nëse shikon deklaratat e sotme të Kurtit dhe stafit të tij, ata kanë një vetëndjerje krenarie për atë që ka ndodhur dhe vazhdojnë t’i kërkojnë llogari Borellit dhe Evropës. 

Pra jo vetëm që nuk ka një reflektim për spiralen ku po hyjnë, por ka një qartësi të objektivit të tyre, se beteja kundër Beogradit, fitohet duke mundur Perëndimin, duke e bërë kështu automatikisht Evropën aleate të Serbisë.

Pra drama nuk është se dështon një seancë bisedimesh. Drama qëndron tek fakti se udhëheqja politike e Kosovës në pushtet, po e trajton Bashkimin Evropian, Britaninë e Madhe dhe SHBA, si aleatë të Serbisë. Kjo qasje i legjitimon ata pastaj që betejën të mos ta zhvillojnë më me Beogradin, por me Brukselin dhe Uashingtonin.

Kjo qasje është e rrezikshme për Kosovën, së pari se nuk është e vërtetë. Dhe çdo politikë e ngritur mbi të pavërteta dhe mbi gënjeshtra populiste të fut në qorrsokak.

Të shpallësh Perëndimin aleat të Serbisë, një shtet të cilin e ka bombarduar për shkak të Kosovës, dhe pastaj të ndërtosh strategji politike si mund të luftosh Perëndimin si aleat i Serbisë, bazuar në gënjeshtra dhe paranoja, është një marrëzi që buron nga qëllime të qarta populiste për të hyrë në histori si “Viktimë” e luftës së Perëndimit ndaj Kosovës.

Nga ana tjetër, kjo qasje është e rrezikshme për Kosovën, pasi edhe si gënjeshtër i bën boll punë Serbisë, e rehabiliton atë në sytë e Perëndimit dhe krijon një imazh pozitiv për qasjen që kanë në dialog. 

Mjafton të shikosh se si Vuçiq, i cili në fakt është nxitës i largimit të serbëve ndaj institucioneve, përgjërohet që ata të kthehen në institucione, ndërsa Kurti, që vuan pasojat e këtij largimi, sillet sikur është gëzuar që i kanë ikur, se mund të gjejë të tjerë. 

Përfaqësimi politik i serbëve në veri, nuk është çështje numrash dhe serbët nuk kanë dy alternativa kombëtare në Veri. Ata kanë vetëm një dhe ajo është komandohet nga Beogradi.

Megalomania e Kurtit dhe Osmanit, që bëjnë sikur do gjejnë serb të tjerë të mirë të bashkëpunojnë me ta, të kujtojnë Slobodan Miloshevicin e fund viteve ’80, kur gjente shqiptarë “të mirë” në Kosovë për të përfaqësuar Kosovën në Serbi. Por Miloshevici kishte fuqi dhe e bënte atë teatër. Kurti as teatër nuk ka fuqi të bëjë.

Së fundmi, qasja që Perëndimi është aleat i Serbisë, krijon një perceptim të pavërtetë për Kosovën si vend primitiv, që nuk është në një gjatësi vale me Perëndimin dhe bën të besueshme çdo akuzë ndaj saj, përfshi dhe akuzat fals për keqtrajtim të pakicës serbe.

T’i heqësh vendit tënd certifikimin si vend aleat me Perëndimin dhe t'ia japësh me zor një vendi si Serbia, do të thotë të certifikosh Serbinë si vend perëndimor, ose të konsiderosh Perëndimin një sistem diktatorial, racist, pro rus etj. 

Tani Albin Kurti mund të zgjedhë kë të dojë nga këto opsione, por një gjë e ka arritur në krye të qeverisë së Kosovës, duke e zhvendosur konfliktin Kosovë-Serbi në konflikt Kosovë-Perëndim. 

Sot në fjalorin politik të Kurtit dhe mbështetësve të tij, Josif Borreli është më i urryer se Vuçiqi dhe SHBA e BE më të rrezikshme se Rusia. Dhe e gjithë kjo, në emër të “patriotizmit” shqiptar.

Me sa duket shpresa e vetme e Albin Kurtit për të hyrë në histori është të mbijetoj përmes konfliktit permanent, që justifikon dështimet në qeverisje, një politikan që i trembet normalizimit, dhe betejave në një shoqëri normale.

Kosova tani po vuan nevojën e Albin Kurtit për të pasur një luftë. Nëse dikur Kosova kishte një luftë por i mungonte Albini, tani Albini do një luftë por nuk duhet ti shkoj pas Kosova.

43 Komente

 1. N
  Neutrino

  Serbia nuk e kupton se çfarë fati ka që nuk i ka kosovarët nën juridiksion.

  1. M
   Met lafsha

   Ik ore muti mutit shporru nga portali se nuk flitet keshtu Pleher i ndyre

   1. S
    Shqipo

    O moderatore te Temes po si lejoni nje tekst te tille te ndyre qe lavderon Serbet vrasesit e Shqiptareve te Kosoves e Shqiperise dhe perdor gjuhe te ndyre dhe sulmon Kosovaret.Ky monster qe shkruan NEUTRINO ,SUNIT e emer tjere qe perdor duhet zbulohet e demaskohet si antishqiptar qe mbjell percarje midis fese dhe krahines. Ku permendet sharje kunder Turqise ,arabeve,Myslimaneve te Shqiperise,Kosovareve eshta prapa MONSTRA NEUTRINO apo SUNIT

   2. L
    L.Xh

    Shumë saktë Baze. Vija e sjelljes, mentaliteti filokomunist, dhe agresiviteti i Albin Kurtit dhe Vjosiçka Osmënit, kunder perëndimit, BE, SHBA, Angli, etj, e barazvendos këtë duet (Albin

    1. A
     Arjan

     L XH KATUNAR JE BYTHLEPIRES PLEHRE .ANTISHQIPTARE.SOT NE SI POPULL DUHET TE JEMI ME KOSOVEN .

    2. L
     L.Xh

     Ej TEMA, më keni përgjysmuar komentin, duke humbur kuptimin, llogjikën dhe çka ka dashur të them. Më mirë mos ta kishit botuar fare. Më e drejtë.

     1. M
      Miradije Hoti

      Ja hongsh karin Albin Kurtit Mretit te Shqipetaris.

      1. K
       Karaxhiç beri sex me Sheqeren dhe doli KaraSaliu

       Te shkerdhefsha ty dhe Al-bin Kurven dhe Dosa Osmanin

     2. U
      UÇK

      Kurt majmuni do qe t’i çojë kosovarët në Afrikë. Ata i mbeten aleatë tani. Pika ju rëntë që zgjodhet dhe mbani kete klloun te drejtoje Kosovën!

      1. L
       Ladi

       Eshte çuditeshme, se si gjithmone gjate gjithe historise tone, ne momentet me deçizive kur ato jane ne favorin tone, ( e kam fjalen per boten perendimore) çfaqen lidere, (lexo antishqiptare te terbuar), qe e kthejne historine mbrapa, krejt ne demin tone??!! Ka vetem nje shpjegim: jane tradhetare.

       1. A
        Arjan

        LADI PO TE ISHIN TRADHTARE DO KISHIN BERE MARREVESHJE DHE DO ISHIN NE OPEN BALLKAN BASHKE ME VUCICIN .DO KISHIN KRIJUAR ASSACIONIN PER KOMUNAT SERBE . KU E KE LLOGJIKEN TA NGRENE MACJA.

       2. J
        Ju njohe kush jeni

        Ju jeni anti kombetar Mero dhe kompani, mbroni armiqte e popullit shqiptar, turp te keni; ju mbetshin ne fyt ato qe merrni nga filo ruset e serbet per mbeshtetjen qe u beni!

        1. 1
         19

         Po ju akoma se keni kuptuar qe albini eshte agjent serb .me pseudonimin Zelezhnicari.

         1. U
          Uauuu

          Jo vetem aq Po ka te dhena te sigurta qe Albini eshte edhe agjent i zimbabves.

         2. J
          Jimi

          Pse ti Mero mendon qe Serbia nuk eshte aleate e Putinit dhe qe USA dhe Europa nuk eshte aleate e Serbise !? Mero! Mos e glorifiko politiken e perendimoreve ndaj Kosoves. Mbase dje rrethanat e detyruan perendimin qe te futej ne lufte me Milloshevicin per politiken e tij cfarrosese qe ushtronte ndaj Kosoves, por qe sot per cudi duket qe sikur jane penduar per ate qe kan bere dje ! Per nje gje jam i ndergjegjshem, ne si vend i vogel nuk kemi asnje mundesi qe tu imponohemi te tjereve dhe si te till jemi te detyruar ti themi derrit daj ! Abini kete e konsideron te papranushme, prandaj politikes dhe politikaneve konfioremist u duket budallallek nga ana e tij.

          1. K
           Kosova

           E cuditeshme eshte se ku jane politikanet e pergjegjshem te Kosoves. Ku jane profesoret? Ku jane ata qe derdhen gjak per Kosoven? Ku jane kosovaret amerikane, kosovaret gjermane, kosovaret zvicerane? Si eshte mundur qe nje Kosove e bere me vullnet Perendimor, te cbehet me vullnet te nje arrivisti si Kurti??????!!!!!!!!!!!

           1. B
            Bardhyli nga Kosova

            Cili eshte fenomeni me i peshtire, shpifaraku me i ndyre, intriganti me i felliqur, zvarraniku me i pafytyre, gjirizori me i perdhosur, ne gazetarine shqiptare te ketyre viteve? Per fat, s’ka 2, eshte vetem 1. Flet si biznesmen, hiqet gazetar. Qahet pafund se si po duan gazeten t’ia mbyllin, por s’thote nje fjale si qe puna kur ia hapen. Ben zhurme te madhe per nje ambient si e qysh po ia marrin, por hesht si peshk si dhe pse ia dhane. E nisi lakuriq me dur’ ne xhepa, vazhdoi dhe po vazhdon si gazetar, tani flet per afera dhe deme dhe padrejtesira ne kurriz te tij me qindra mijera Euro dhe ngaterresa me vila ne Golem. Gazeten, ne te njejten kohe, edhe e shiti edhe vazhdoi ta kishte, edhe e bleu pasi e shiti, edhe s’i mjafton. Ka shkruar me qindra, ndoshta me mijera, artikuj me miliona fjale, por asnje artikull, madje asnje fjale, nuk i mbahet mend nga askush. Pretendon stil, mbahet per Pavarot i tekstit, mirepo tekstet, zhurma e te cilave i ngjan perplasjes se legeneve, i ka me te shkretetirta se shkretetira, vetem fjale fjale-fjale dhe vetem fjale si karvane devesh ngordhalaqe te etura dhe te uritura mes dunash rere mbi te cilat kuisin puhiza grindavece. Hiqet i thelle, dhe teksti i tij vertet te fut e te qit neper ura te ngushta, llageme te erreta, tunele dhe vargmale, por ne fund e kupton se te gjitha ishin si ne ato hekurudhat e lodrave te kalamajve ku per ta bere ate qejf te duhet te paguash 500 leke te vjetra. Kapardiset fytyrevreret si demek serioz, i drejte, i paanshem, sikur gjithe kohen mbron pa reshtur te njejten kauze njerezore ne te mire te Shqiperise dhe shqiptareve. Por, nga njera fjale tek tjetra, nga nje artikull ne tjetrin, sidomos nga njera stine politike ne tjetren, e kthen aq shpesh dhe aq paturpesisht pllaken, saqe s’kuptohet fare cileve ia dedikon gjithate drejtesi, c’ka ne fund te fundit deshmon se ndaj te gjitheve dhe gjithckaje eshte i shtrember dhe vetem i shtrember. Hiqet trim. Por me proverbin “Trimi i mire me fjale pak e shoke shume” s’ka absolutisht asnje lidhje, per arsyen e thjeshte sepse tjerr aq shume gjurulldira fjalesh, dhe shok ka vetem veten. Por, sa i perket fjaleve, per te mos ia ngrene hakun, edhe nje gje duhet thene; me teper se fjale ka auto-atentate me bomba dhe kacavida mbi makina te shtrenjta. Hiqet njerezor, i ngrohte, i afert, i dashur, por s’guxon te shohe kerrkend ne sy, madje syte s’i ngre kurre. Mbahet i ndershem profesionalisht, por, mes dreqnive te shumta, me te shumtat e te cilave i di vetem vet’, ne fund te programit televiziv lexon SMS me pyetje te sajuara sepse programin e ka te regjistruar. E c’te thuash per kete monster qe fryme s’merr dot po s’qe i zhytur me llum ?! Per kete shpellar qe s’ka asnje haber nga qyteterimi. Per kete deshtak i cili kudo qe vete mbjell humbje. Per kete te pacipe per te cilin turpi nuk ekziston. Per kete hije te zeze qe po t’ia permendesh emrin, shumica te thote se nuk e njeh, disa bejne xheste neverie, te tjere zene hundet me duar. Per nje te lindur per te sherbyer, per kete gelbaze mediatike, kete qurre turbekulare plot qelb e gjak dale nga fyti i semure i vet’ Djallit kur iu semuren mushkerite?! Si i behet?! A ka zgjidhje qe te rehatohen syte dhe veshet e shqiptareve nga nje peshtirosje e tille?! I behet. Me vullnet te mire, pak durim dhe pak imagjinate, gjithmone gjendet nje zgjidhje. Se pari duhet bere cmos qe truri i hendekhedhurit te analizohet neper laboratore. Natyrisht nuk eshte e thjeshte. Sepse, qe ky tru te merret, per kete i duhet care koka. Qe t’i cahet koka, merua paraprakisht duhet vene me shpatulla pas nje muri. Qe, jo muri, por merua te mos levizi, pa i rrezikuar jeten, i duhet ngulur ne fyt nje thike e trashe e ndryshkur. Pa narkoze qe te ver’ ne gjume. Ta shohe gjithcka me syt’ e vet. Ne menyre qe, pavaresisht se nuk do ta lexoje askush, merua me vone te shkruaj nje artikull te hollesishem ne gazete. Thika, pasi t’i caje fytin, te ngulet tek muri. Dhe, derisa operacioni shpetimtar te perfundoje, aty te lihen, edhe merua, edhe koka e meros, edhe fyti i kokes se meros, edhe thika. Pas kesaj, truri edhe mund t’i thithet me ndonje shiringe te trashe nga ato te nderzimit artificial te bagetive. Por kjo metode qe trurin e meros duke e thithur do ta shnderronte ne leng, do nxirrte veshtiresi gjate studimit sepse ne gjendje te lenget atij truri do t’i mungonte relievi. Pra koka patjeter i duhet hapur, care. Carja e kafkes mund te kryhet me disa menyra; me perplasje pas muri, me cekic, me qysqi’, me shperthim, me cpim, me sharrim etj. Por e mira fare do ishte pa e care fare. Duke shfrytezuar brimat. Nga syte ! Jo nga syte, as nga veshet, as nga hundet. Sepse keto jane te gjitha brima te vogla prej nga mund te dalin vetem currila. Qe truri i meros te dali si e meriton, pra kallup, menyra me e mire eshte qe ai tru t’i nxirret nga ai organ te cilin merua e perdor me shume, nga goja. Por, para se t’i nxirret truri nga shpella e gojes, duhen zene ato brimat e vogla. Veshet dhe hundet s’jane problem per t’u mbyllur. Syte po. Sepse, para se te mbyllen zgavrat, ato, syte pra, duhet qe, me delikatesen me te madhe te krrehen. Krrejtja e syve te mero bazes me luge apo ndonje vegel tjeter te ngjashme nuk do ishte e dobishme. Sepse, se pari, as vete meros nuk do t’i pelqente, ngaqe dihet se luga dhe garuzhdja as kane qene as jane mjete te preferuara te tij por te armiqve te tij me te tmerrshem, korrupsionisteve te te gjitha kallepeve. Ketu mendja te vete menjehere tek shigjetat, gjilperat, shtizat, aq te pelqyera nga vet’ meroja ne anatemimin e fenomeneve me te shemtuara te kohes sone. Mirpo, po t’ia nxjerresh syte meros me gjilpere a shtize, qofte edhe te ndryshkur apo te skuqur paraprakisht ne zjarr, packa se ky variant vet’ meros do t’i pelqente pa mase dhe do zbavitej e gajasej nga lumturimi gjate asaj nxjerrjeje aq te kendshme, ky operacion do nxirrte jashte perdorimit syte te cilet do t’i duhen per me vone, keshtuqe as ky variant nuk vlen. Por nuk eshte per tu dekurajuar. Sepse luget, garuzhdet, kunjat, shtizat, gjilperat, nuk jane te vetmet mjete per t’i nxjerre syte mero gazetarit. Ka edhe te tjera. Pirun, per shembull. Per me teper qe, jo budallaqa luga e lengjeve, por pikerisht piruni elegant i llokmave, eshte vegla e preferuar e meros, me ane te cilit merua, edhe zgjedh e ngul e perlan gjithcka me delikatesen me te madhe, edhe mburret me te madhe si dorejashte. Qe kokordhoket e meros, pas krrejtjes se syve me pirun, do varen teposhte, s’eshte problem. Per kete e te tjera ka plot vegla kuzhina, per shembull thika. E fundit, gjuha. Epo, dreqi ta haje, s’do pyetet merua per te gjitha. Goja t’i shqyhet. Gjuha t’i shkulet t’u hidhet qenve. Dhe pik’! Dihet se po te hash tru vici behesh inteligjent i afte per biznes. Po te hash tru derri behesh shkrimtar. Me tru gomari politikan. Me tru kali, gazetar. Po te hash tru meroje, cfare behesh valle?! Per ta zgjidhur kete enigme, gjeja me e pershtatshme qe mund te behet eshte qe, truri i meros i marre me menyren e siper pershkruar, pas analizave te imeta kimike, bakteriologjike, sociologjike, psikanalitike, per te gjetur me se fundi virusin e sahanlepirjes, dhe pas virusit edhe ndonje antivirus te pershtatshem, ay tru tu jepet ta hane ata qe meron ende e besojne. Dhe pakngapak, ata duke ngrene e duke nxjerre, sipas teknologjise se kundert te nxjerrjes se po atij truri, te nxjerrat te futen rishtazi atje ku ishin, pra brenda kafkes bosh te ekzemes mbi fytyren e medias se sotme shqiptare, lakuriqit te nates tranzicionale, mero bazes. (Vafsh në djall populli im shkërdhatë që voton Edin e gjatë. Dhe, për fund: Ngushëllime për ngordhjen e Open (Vuçiq) Balkan. Urime Procesi i Berlinit. Poshtë tradhtarët. Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli).

            1. B
             Babale

             Ti qenke Nekrofil !

             1. H
              Haha

              Mos deshe te thuash „karafil”

             2. L
              Lani

              Çfarë urrejtje! Çfarë të ka bërë Mero që ke këtë urrejtje dhe shperthim fantazie kanibalësh?!

              1. A
               Arjan

               JE I MADH BARDHYL DJALI ,ASHTU ME TE LUMTE .BJERI QENIT.

              2. K
               Kajmaku

               Po te ishte Rama dakord me Albinin ti do ta quaje heroin e Kosoves Mero,ashtu siç bere Saliun Skanderbe per 15 vjet.Trego pak karakter o derezi se po te shtrydh Ramiu si limon.

               1. b
                bjeri drejt se ke lehtesira

                Bjeri drejte Mero e thuaje cope ate qe ke ne bark - Ne Kosove duan fort vetem Edi Ramen qe po ja ben Serbine shume te dashur fale vellazerise me Vucicin!

                1. T
                 Trotski

                 Albin Kurti eshte nje Naziskin Idiot.Antishqiptar ,me Paranoje te demshme per Kosoven dhe çeshtjet shqiptare.Kosovaret duhet te behen te ndergjegjshem qe te qerojne kete Idiot Noterik qe po perpiqet ,gjoja me Flamurin e Patriotizmes te mbijetoje.

                 1. A
                  ARMAND SHKULLAKU E TALL KEQ YMERIN

                  YMER QELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH EDI RAMES FRROK CYPIT REXHEP ERDOGANIT DHE ALEXANDER VUCIC YMER QELBAZA KELLIRES I MBAN GOJA ERE MUTI PRANDAJ NUK KA NJERI I CILI I OFROHET AF YMER QELBAZA KELLIRA EDHE KUR MASTUBON I RRJEDH NGA KARI QELBESIRE DHE MUT ME QIME NGA BYTHA E FRROK CYPIT

                  1. A
                   Arben

                   Ky gazetar ka nje urrejtje te pa kontrolluara nga pronari i tij i rralles edvin gelbaza,perse vall sulmohet kaq ashper Kryeministei i kosoves nga medjat e kontrlluar nga pushtete si ne tiran dhe prishtin dhe analistet dhe partit opozitare spse qeveria ne kosove eshte e vetmja ne rrajon dhe ndoshta ne europ qe ka ardhur me voten e popullit dhe te pa vjellur dhe pa deshiren e shum vendeve perendimore dhe kyesisht amerikane,pra qeveri ne tiran prishtin shkup dhe mal te zi e shohin si kerrcnim modelin e qeverisjes se Kurtit dhe zgjedhjet model ne rrajon dhe duke pare se qeveria e prishtine nuk ka frig dhe i kundershton dhe haelatet perndimore dhe veriatlantikasit per qevrit e hajdute dhe tradhetare e shohin si rrezik potencjal per pushtetin e tyre ne sy te popullit per aq sa ajo mas e tija e kupton ndryshimin dhe ketu hyn ne loj gazetaret e tipit moro i bazajve qe per perfitime jan gati dhe familjen ta nxjerin ne treg per tju kunderven te mires qe na shiten pro perndimore se cfar fitoj shqiperia tash 30 vjet nen ndikimin amerika vetem keta te na tregojn vjellje zgjedhjet vrasje grabitj tritol neper vende publike vrasje me pages tradheti ndaj atdhet prostitutie,ky eshte modeli qe done gazetaret dhe medjat dhe politikanet ne shqiperi dhe me gjer vrit vjell tralleti ky esht modeli prandaj kan frig nga modeli Kurti se ju iken pushtet i pa merituar nen mbulojen pro amerikan dhe perendimore por keto vende ne vendet e tyre nuk eshte keshtu por eksperimenti vazhdon ne trojet shqiptare o mero i bazajve.

                   1. Z
                    Zeman Petoshati

                    Bo bo bo cfare llumi antishqiptar dhe antikosovar lexon ketu, por jane nje pakice qelbesirash qe shkruajne nga 15 komente me 15 emra te ndryshem dhe nuk perfaqesojne popullin shqiptar dhe inteligjencen shqiptare qe e don Kosoven .Keta filo serb qe nga komentuesi i pare Neutrino dhe me radhe felliqesirat me poshte tij me poshte qe shajne Albin Kurtin kot fare pa asnje argument apo lidhje jane qelbesirlleku i vendit dhe jashteqitja e qelbur me ere qe duhet te fshihet sa me shpejt si mijte e ngordhur pasi qelbin shume.Pershendetje Albin Kurtit dhe Kosoves tone te dashur

                    1. P
                     PPSH (Partia Patronazhisteve Shqiptare)

                     Zeman, ta themi ne mes tone : Ato 15 komente i perkasin nje anetari te devotshem te partise sone te punesuar ne administrate vetem per ato, komentet sa andej-kendej ku te kete nevoje Rilindja!

                    2. s
                     selo plumbi

                     Po sipas jush dhe nje Kimeteje qe vjell vrer ndaj Albinit, si duhet te veproje ai? Pak tolerance ka bere Albini ndaj serbeve sipas porosise se nderkombetareve. Akoma duhen bere leshime? Kendej nga anet tona thuhet nese ata qe e kane frike serbin "te fusin nje gur ne gji" dhe te mos i bien me ne qafe Albinit, qe sipas sondazhit te fundit e mbeshtet mbi 90% e kosovareve.

                     1. j
                      ja mbeshtes plotesisht Meros

                      Mero, ta di hallin e ta mbeshtes plotesisht por...ate Hashim Thacin per te cilin te qan zemra ty ketej e Edi Rames dhe Sander Vucicit aty ne tavolinen e Open Ballkan, kush e mba atje ne qelite e Hages valle - Albin Kurti apo Perendimi? Kaq coje ne mendje e pastaj kthellohesh nga trute.

                      1. T
                       Thirri menjes

                       Pa Evropen dhe ShBA-të shqiptarët shkrihen qe neser si shtet e komb. Deshi Europa ndaj u be Shqiperia 110 vjet me parë. Po Kosoven kush e beri te pavarur?!

                       1. a
                        anti anarkisti

                        Mero ke plotësisht të drejt. kur thua "Kosova tani po vuan nevojën e Albin Kurtit për të pasur një luftë. Nëse dikur Kosova kishte një luftë por i mungonte Albini, tani Albini do një luftë por nuk duhet ti shkoj pas Kosova" Luftën e bënë UÇK dhe NATO dhe të përpiqesh ta mohoshatë luftë bëhesh ideolog i qarqeve Ruso serbe.Ajo ishte luftë çlirimtar e dhe përkrahaur nga bota demoktratike kurse tash ata që po kërkojnë luftë e kanë kthyer atë botën demokratike me në krye e me SHAB në armik si dhe vendin amë Shqipërinë dhe me kendë do të luftojnë?!. U mbet aleat vetë Putini e Vuçiqi. Ata që po kërkojnë luftë nuk mundën, as nuk din, e as nuk kanë guxim ta bëjnë sepse janë analfabetet fuksiional / ashtu i quan Kurti/ argatët e tij që asnjeri nuk ishte në luftë çlirimtare!. Ata kur kërcet din të mbulohen me çebe serbe në veturat e tyre. Diplomcija kërkon mendje kurse arroganca e frikcakëve mendjemadhësi. Ka kaluar koha e luftës por kur lufton ë për intersa të qarqeve anti kombëtare prishesh miqte dhe me kombin. Neve po ndodh kjo !.

                        1. M
                         Mandi

                         Albin Kurti eshte nje delirant rrot kari qe po i shpall lufte perendimit qe e cliroi kosoven

                         1. A
                          Arjan

                          E MIRA KA PER TE FITUAR NDAJ TE KEQES ,MERO DJALI NUK PO SHIKON SA POSHTE KE RENE .JE BERE BASHKE ME KRIMINELIN VUCIC JE BERE BASHKE ME SERBET RUSET JE BERE BASHKE ME MILLOSHEVICIN,TURP FAQJA E ZEZE.TE MASHTROJ BATON HAXHIU DHE NUK DEL DOT .NUK KTHEHEN ME ATA QE VRANE LUFTETARE TE UCK MBAS KRAHEVE ,NUK KRHEHET ME HASHIM MAVRIA DHE KLANI PRONTO NUK KTHEHET ME GRENELL ,HIQENI NGA MENDJA SE MUND TE MASHTRONI ME SHQIPTARET .ALBIN KURTI DO FITOJ SE ME TE ESHTE EDREJTA E KOMBIT SHQIPTAR .TA GEZONI VUCICIN TI MERO BASHKE ME PSIKOPATIN RAHMUT.MERO BAJGA KE LINDUR PER TE SHERBYER NE KURRIZ TE POPULLIT TEND .

                          1. A
                           Arjan

                           ALBINI RSHTE I MADH SI VETE EMRI QE MBAN KETE NUK MUND TA KUPTOJ DHE PERTYP MERO BAJGA.RAHMUTI DHE KLASA POLITIKE SHQIPTARE DO HARROHEN SHPEJT PER TE KEQIJAT QE VAZHDOJNE TI BEJNE KETIJ POPULLI QE KA DHENE VOTEN PER NJE SHQIPERI EVROPIANE.KETU ,NUK MUND TE NGRIHESH NE HISTORI SE DO TI ,ATE E BEN POPULLI KETE RAHMUTI E SALE QORRI NUK KANE PER TA KUPTUAR KURRE .SA PER MERON NJE USHTAR IBINDUR NEN URDHERAT E ANTISHQIPTAREVE.

                           1. A
                            Aida

                            Omerit me sy boje qelli nuk ja mban bytha te kaloj kufirin per ne kosove

                            1. N
                             Niko

                             Ja ke fut kot Mero! Për një gjë duhet të biem dakod: Kosova është shtet apo jo? Nëse themi që Kosova është shtet atëhere Albin Kurti ka shumë po shumë të drejt, në të kundërtën ka të drejt Mero. Unë jam me Albinin. Me ne fund një që prezantohet si shtetar duke mbrojtur interesat e vendit të tij. Buthelepirja e ka çuar Kosovën deri aty sa të vihet në pikëpyetje ekzistenca e saj. Bravo Albin. Koha do të tregoj kush ka të drejt.

                             1. R
                              RRahman Rrajca, deputet.

                              Mero, vazhdo perdite e shkruaj kunder Albin Kurtit, ama...merr nje here guximin te shkruash nja dy rrjeshta (dy me numer) kunder Aleksander Vucicit e te shohesh si ta heqim ate skalpin tullac te krese!

                              1. H
                               Hopla

                               Pak nga pak po behet edhe Merua i gjore si Frroku !!!!!!!

                               1. T
                                Taku

                                bybravo merda gelboqja

                                1. M
                                 MEROIZMI

                                 SA TE PAGUAN RAMA O MERO QE TI QEPESH ALBINIT?!

                                 1. B
                                  Bubuzhel Berati i punesuari Berrishes

                                  Cfare shkruani zoterinje morracake, injorant interneti ju grupi patriotet me bateri te komsumuar ku nje persone shkruan 13 komente ne pseudo te ndryshme siç duket bolsheviku vetefundosjes i jep 1 euro per komente Mesojeni Serbia eshte kandidate per antarsim ne komunitetin europien ku vetem investimet Gjermane kane punesuar 92 mije persona pyeteni bolshevikun Kurti sa koqevare kane mare pasaporten Serbe flase Albanofone jo Serbe ehhh jane mbi 25 mije koqevare pasi kosova eshte territore Serbe sipas kushtetuse Serbe dhe rrezolutes 1244 te OKB dhe koqevaret ndihen mire me Serbet ndaje mos u infektoni nga çfare Bolsheviku flet dhe mos beni krahasime te pa krahasueshme . Bolsheviku Kurti dhe kosovo-centiste turqelie Osmanllia jane nje e te pandare me Serbin te dy kane nje urrejtje pathologike per Shqiperine jane me Serbe se nje Serbe nacionalist .Vuçiçi duhet te nderhyje dhe te vendosi rregull ne ate krahine multi-etnike mos te beje lodra fjalesh duke destabilizuar ballkanin ne ate krahine nuk ka njeret per te drejtuar ka vetem njerez te odave te cajit dhe t'ja marin kenges me çifteli dhe ne funde kush te genjeje me shume e tille eshte ajo krahine e prapambetur

                                  1. S
                                   Shtetasi për mashtruesit

                                   Zotri B.B. organet zyrtare serbe thonë se mbi 250.000 shqipfolës kanë pasaporte dhe, letërnjoftime dhe dokumente tjera shtetërore të Serbisë - dhe janë shtetas të Serbisë që jetojnë në Kosovë dhe mburren me te!. Para disa muajve një shqiptar anëtarë i partisë në pushtet në Gjykat i ka deklaruar gjyqtarit; ”merrni çfardo vendimi se nuk mund ta kzekutoi se unë jam banorë i Serbisë”!. Kjo më përkujton deklaratet e viteve 90 që politikanët serb thoshin 300.000 – 350.000 veta nga Kosova janë deklrauar se duan të jetojnë në Serbi dhe që nuk njohin Kosovën!.TURP dhe TMERR.

                                   Lini një Përgjigje