Sali Berisha nuk iu “turpëron” Shqipërinë me protestën kundër BE më 6 dhjetor

19 Nëntor 2022, 18:51Editorial Mero Baze

Qeveria po kryqëzon Sali Berishën pse ai ka njoftuar se do të organizojë një protestë më 6 dhjetor, kur në Tiranë do të jenë udhëheqësit kryesorë të Bashkimit Evropian. Po i vënë gjithë epitetet e mundshme, si antishqiptar dhe destabilizues dhe po përpiqen ta kompleksojnë atë me shpresë se e kanë kapur ngushtë.

Madje këtyre zërave iu janë bashkuar dhe deputetë të PD, që nuk janë në grupin e Sali Berishës.

Argumenti i tyre kryesor se protesta turpëron Shqipërinë në sytë e Bashkimit Evropian, në fakt nuk është e vërtetë. Protesta e shpëton Shqipërinë në sytë e udhëheqësve të Bashkimit Evropian. 

Ata po vijnë në një vend demokratik, dhe jo në një vend të kontrolluar nga Qeveria dhe pushteti. 

Ata po vijnë në një vend ku ka opozitë të pushtetit, por dhe opozitë të orientimit perëndimor të Shqipërisë. Kjo nuk mund të fshihet. 

Sali Berisha është person “non grata” nga SHBA, Britania e Madhe dhe thuajse i izoluar nga çdo vend i Bashkimit Evropian.

Protesta e tij e lehtëson Perëndimin, e bën të ndjehet i drejtë në vendimin ndaj tij dhe e zbukuron Shqipërinë si një vend që mbijeton mes të tjerash dhe përballë një opozite anti-perëndimore.

Dhe Qeveria e di këtë dhe ndjehet mirë. Madje, kurrë nuk e kam parë më të gëzuar se sa tek kjo përpjekja që bën si e “mërzitur” pse ai po proteston më 6 dhjetor.

Fakti që bën si e mërzitur, është një përpjekje për të mbajtur ndezur inatin e Sali Berishës që të mos të tërhiqet nga protesta, pasi do t’i thonë “u kompleksua nga Edi Rama”. Në fakt, e gjitha është një tallje me të.

Protesta e tij nuk e turpëron Shqipërinë as në aspektin politik. Të gjithë udhëheqësit e Bashkimit Evropian vijnë nga vende ku protestohet për çmimet, për krizën, për mjedisin, për luftën etj. 

Në demokraci askush nuk ka turp nga protestat. Në demokraci turp është ndalimi i tyre. 

Të presësh me protesta në Tiranë një mbledhje të nivelit të lartë të Bashkimit Evropian do të thotë t’u dëshmosh atyre se kanë ardhur në një vend evropian, ku e drejta e secilit për të protestuar është e garantuar. Dhe e dikujt që ka vrarë njerëz kur kanë protestuar kundër tij. 

Kjo e ndriçon Shqipërinë dhe e nxin fytyrën e vrasësit të protestuesve dhe minuesin e demokracisë në Shqipëri.

Ndaj dhe duket se Qeveria po ngulmon t’ia ngrejë nervat deri në qiell, që të mos të tërhiqet nga protesta më 6 dhjetor. Në këtë rast, Berisha po funksion si një agjent marketingu i Edi Ramës.

Dhe së fundmi, protesta nuk e turpëron Shqipërinë as nga pikëpamja gjeopolitike. Shqipëria është gjeopolitikisht në zonën e vendeve ku presioni rus për të krijuar një klimë kundër Perëndimit, është i madh.

Serbia është me zemër në Rusi dhe një sy drejt Perëndimit, Maqedonia e Veriut nën presionin e Rusisë për trazira, Kosova si një zonë eksperimentale e Rusisë për të imtuar konfliktin e Ukrainës, Mali i Zi nën presionin e përditshëm të destabilizimit nga forcat pro ruse, dhe si e tillë do të ishte një gënjeshtër që këtu të mos dilte dikush kundër Perëndimit. 

Dhe nëse nuk do të dilte Berisha, duhet ta shpiknim dikë për t’u dukur të vërtete. Por ja që ky nuk të lë duarthatë. Duhet t'ia njohim këtë meritë. Ndaj i duhet dhënë fuqi dhe shpresë deri më 6 dhjetor, të mos tërhiqet.

Ndryshe do turpëroheshim vërtet përballë udhëheqësve të Bashkimit Evropin, pasi do t’u tregonim një Shqipëri të gënjeshtërt, pa fytyrën e sterosur të tij.

48 Komente

 1. S
  Sheqerja

  Berisha nuk e ka problemin me Samitin Evropian, problemi real i Sales eshte gjyqi qe zhvillohet ne te njeten dite me Samitin dhe Ai do ta kete turmen gati per te kundershtuar vendimin qe i heq vulen nga duart. Saliu e di mire se ku i dhembe se Evropes nuk ka se cfare ti tregoje.

  1. S
   Satër

   Edi rama është në ditët më të keqe të jetës së tij politike! Edhe sikur vetë saliu dhe salinjtë të çmenden dhe ta votojnë ai ka humbur shumicën e socialistve dhe elektoratin gri!.

   1. Z
    Zike Tanguli

    Jo mor Satër, jo, Satëri të preftë koqet ty, e të bëftë eunuk, mbasi koka duhet që të të lërë të llapësh e të hashë mut.

    1. S
     Satër

     O ti.. o zylo kamberi...puuu të marrtë dreqi të martë! Po fol ore muut se s'të pash e për pak të shkela...pale po se ku e ke gjetur dhe at mut llagap ... o zite...ta ngula!.

     1. K
      Kulla

      Sater, ti je mut ku shkel Saliu ...

    2. l
     lexues

     Hahahahahah O satero shkruaj me shpesh per koken tende se qenke zheni

     1. A
      Aron

      Po i qan hallin kalorsit(Edit) qe i varen kembet, kur ju(PD dhe Saliu) jeni bere kashte e koqe?

      1. D
       Druvari

       Me sa duket , satëri është ndryshkur dhe nuk ka më vlerë për atë që është krijuar dhe si rezultat nuk është në gjëndje të funksionojë normalisht me të gjithë aksesorët . Dhe menja e tij ka shku për lesh dhije o Marije .

      2. R
       Rambo III

       Budallait dhe të çmendurit, hapi rrugën. Kriminelit dhe hajdutit në prag arrestimi, buzëqeshi me ngërdheshje, duke i nënkuptuar që nuk kemi gjë me ty, prandaj bëj çtë duash. Sa të rrojë Arben Kraja, Sali Berisha, ka imunitet.

       1. B
        Bureto

        Kur eshte fjala per ndeshkimin e Berishes, në fakt fillimin nga SPAK ndonje procesi penal kunder tij, më se të drejte dhe te shume pritur, shpesh lexoj komente në shkrime te ndryshme, ku per kete mosveprim të SPAK behet pergjegjes Arben Kraja, si drejtor i atij institucioni. Edhe kane edhe nuk kane te drejte ata që mendojne keshtu. Mund të kene të drejte, se ai si drejtues mund te ndikoje ne fillimin e procesit nga një X prokuror, i cili vertet eshte autonom nga shefi, por nuk do te thote se nuk ia 'var' atij. E dyta, mesa kam degjuar, (ligjin per SPAK nuk kam sesi ta di), shefi Kraja nuk mund të filloje çeshtje vetë, me perjashtim te ndonje rasti te rralle, qe nuk e di se cili mund te jete ai. Nuk kane të drejte sepse Kraja ne 18 dhjetor do ta lerë detyren e drejtorit. Nese problemi vazhdon ende atehere çfare do te themi? Do vazhdojme edhe me tjetrin të njejtin avaz? Nuk mendoj se eshte kaq i thjeshte problemi. Iku Kraja dhe Saleh Berisha e Ilir Metaj spiuni, do perfundojne në pranga? Në ka institucion që mund të ushtroje një presion pozitiv, brenda ligjeve dhe kushtetutes shqiptare, kete mund ta beje vetem ShBA (permes ambasadores) dhe ONM. ShBA, bashke me BE, (nga varet ONM), jane donatori kryesor i Reformes në drejtesi. Si te tille, por edhe si mbeshtetes per realizimin e saj, me synim luften kunder korrupsionit te pushtetareve te larte, deri tani te pandeshkuar, duhet të ndjehen ca "pergjegjes" para opinionit publik shqiptar, që mu per kete ka nje pritshmeri të larte pikerisht prej tyre. Nuk di se si e sa ata e kane ate mundesi, por nuk besoj se fare jashte loje nuk besoj se jane. Vizitat e here pas hereshme te znj Kim ne SPAK, i nxisin edhe me pritshmerite e shiqptareve. Nese nuk do kemi rezultate, do harrohet Arben Kraja, dhe shqiptaret do t'i drejtohen atyre si pergjegjes. Nuk mund që prokuroret e SPAK dhe gjyqtaret e Gjykates relevante, te sigurojne perfitime te jashtezakonshme, disa edhe prej donacioneve te tyre, dhe te mos veprojne. Kete ngërç, nuk besoj se do ta gelltisin kollaj ata. Ndaj dhe une jam optimist që do kete levizje ne drejtimin e duhur. Vertet na eshte sosur durimi, por siç thote populli, punet e mira behen dalngadale. Inshallah qoftë ashtu!

       2. F
        Franz Kafka

        Protesta e 6 dhjetorit do i japi te drejte mendimit te hershem te te huajve se shqipot jane njerez me bisht. Ky percaktim eshte gjendur ne shume dokumente te vjetra. Dhe problemi eshte se kane patur te drejte, si atehere si edhe tani. Jemi keta qe jemi se ne thelb jemi popull shpellaresh dhe barbaresh. Imagjino cfare prijesash kemi patur ne te shkuaren, kur sot ne koherat moderne gjysma miletit adhuron SB dhe IM, njeri me vampir se tjetri

        1. T
         Taulant

         Mero mos shkruaj qe ata po vijn ne nje vend demokratik por ne nje nga vendet me te korruptuara ne bote. Nuk ka demokraci aty ku ligjin e ben korrupsioni e krimi.

         1. i
          iqi

          Taulant kokebytha, sa te jeni ju budallenjte me keto lloj parrullash antishqiptare Rama do jete kryeminister.

         2. E
          Ermonela Thela

          "Omeri" po na tregon se kush ehte vend democratik? Hapi syt e shiko pak me mbrapa , ne France, Angli, Danmark, Belgjik. Sa here mblidhen burokratet e Europes ka gjithmon protesta. Po omeri po mundohet ti mbushi mendjen Taulanteve te mos dalin se keshtu e kupton demokracin

          1. B
           BUJARI JU DEGJON

           Ermonela,a e lexove shkrimin e Meros?... Si tha Meroja,te dalin apo te mos dalin?... Pthuuuuu! Karakurve analfabete!...

           1. B
            Bureto

            Po Bujar po! E ka lexuar, ashtu si e ka lexuar @Ermonela thela, por varet nga sa e ka kuptuar atë. S'ka faj, kjo kategori quhet analfabet funksional, që mendojnë se meqë dinë shkrim e këndim, gjithashtu edhe kuptojnë. Mos u lodh me këta/këto tipa që edhe në s'janë militantë partish, me siguri janë kokëboshë.

            1. K
             Kola

             Kurse soji yt mer Bureto , quhet Pordhace profesioniste!

          2. L
           Luani

           Merua eshte i madhë , ky ja heq trurin fare plakut mere.. prite kur ti mbushi breket plote nga mosha e pjerdhur dhe nga të keqtë

           1. T
            Taulant

            Plaku e ka te pjekur punen qysh t'ja bejn Shqiptaret qe po marrin malet me kuc e mac.

           2. J
            JUGU KESHTU OKSIGJENON BERISHEN

            MERO JU TE JUGUT DHE RAMA DO IA ORGANIZONI PROTESTEN SALI BERISHES DHE TI JEPNI VULEN E PD DHE KESHTU JU RRINI NE PUSHTET SA TJU DOJE PRAPANICEA! Turp i dheut jeni bere!!!! Zoti ju dhe do t’ju denoje e mallkoje. Dhe do te thuash ti Mero,Rama e Jugu se gjoja ia dhame vulen e Pd se na prishte Samitin e BE!!!! Mortje qe jeni bere me keq se Salia!!!!

            1. P
             PROTESTA DHJET IMAZHIN EUROPIAN TE SHQIPERISE

             Saliu e tutperon dhe e dhjet Shqiperine me ate proteste dhe ti Mero e di,por per ty Ramen Ps dhe jugun nuk ka rendesi ky fakt,mjaft qe berishes ti realizoni protesten e ta shisni sikur e beri saliu dhe ti jepni vulen e PD me 6 dhjetor!!! U plasi ju jugoreve per imazhin e shqiperise shtepise tone te perbashket mjaft qe ju te rrini ne pushtet duke mbajtur me dhune perballe jush Saliun e diskretituar e kapur peng!!!!!

             1. A
              Anullojani protesten po doni Shqiperine me shume s

              O MERO JUGOENVERISTOLEGENI,pse BE pret protesten e tij per ta njohur Sali Berishen??!! Perderisa e kane izoluar e njohin mire!!! Por e toleroni ndihmoni dhe reklamoni protesten e tij per qellime te brendshme pushteti. E diskretitoni Shqiperi mjaft qe te dhisni Saline dhe ti jepni dhe vulen e PD me 6 dhjetor dhe ju tallni bythen me Veriun e Shqiperine sic kane bere baballaret tuaj 50 vite. NESE DONI SHQIPERINE MBI KARRIKET E PARATE ANULLOJANI PROTESTEN ATE DITE!

              1. B
               Bardhyli nga Kosova

               Dikur pjesëtari i shërbimit të fshehtë ushtarak serb (KOS) dhe bashkëpunëtori i ngushtë i kriminelit Milosheviç, serbi Milovan Drecun, një nga emrat e njohur të partisë së Vuçiqit dhe politikës serbe, ka deklaruar se "Albin Kurti së shpejti bie nga pushteti". Të njëjtën gjë përsërit vazhdimisht edhe Aleksandër Vuçiqi. Dhe e njëjta gjë ndodh jo vetëm kundër Albin Kurtit, por edhe kundër presidentit të Malit të Zi, Milo Gjukanoviç, kreut të opozitës shqiptare, Sali Berisha, kreut të PL-së, Ilir Meta në Shqipëri si dhe kundër presidentit të Maqedonisë së Veriut dhe politikanëve jo serbë të Bosnjë-Hercegovinës. Komploti kundër Kurtit dhe të tjerëve bazohet në interesat serbe dhe në marrëveshjen Vuçiq-Rama-Abazoviç. OpoZita e Kosovës në masë të madhe i është bashkëngjitur këtij komploti. Po ashtu disa deputetë alibashistë të opozitës në Shqipëri. Prandaj, Drecun ka shprehur thjesht një realitet që zhvillohet në praktikën e veprimtarisë politike në rajon, në Kosovë e në Serbi. OpoZitarët anti-Kurti të Kosovës po bëjnë autogol në lojën e tyre politike. Ata duhet të kuptojnë se kanë hyrë në kurthin e Vuçiqit e të Edi Ramës. Nëse nuk e kuptojnë këtë, aq më keq për ta. Nëse në zgjedhjet e 14 shkurtit 20221 morën 20 e 12 për qind të votave, duke mbështetur projektet e Serbisë kundër qeverisë së Albin Kurtit, PDK, LDK dhe AAK do të prekin fundin e tyre. Mbi 80 për qind e shqiptarëve në Kosovë e mbështesin politikën anti-serbe në Kosovë nga ana e Albin Kurtit dhe Vjosa Osmanit. Më duhet t'u kujtoj Memlucit, Lubomirit e Ramushkit dhe bajgave opoZitare se pesha e partive politike matet me votat e qytetarëve dhe jo thjesht me përkrahjen nga jashtë. Me këtë nuk dua të them se përkrahja nga jashtë duhet të mungojë. Por, përparësi ka vota e besimi i qytetarëve që ju kanë zgjedhur për të zgjidh hallet e tyre. Dhe halli më i madh tani për tani në Kosovë është ta largojmë Serbinë prej territorit të saj! Sepse, Kosova, edhe pse u çlirua në vitin 1999, ende mbetet një territor ku ka ndikim shumë të madh Beogradi. Beogradi duhet ta "shohë Kosovën me dylbi". Kjo do të çojë përfundimisht në prosperitetin e saj! Por kjo kërkon edhe bashkimin e të gjithë spektrit politik të Kosovës. (Vafsh në djall populli im shkërdhatë që voton Edin e gjatë. Dhe, për fund: Ngushëllime për ngordhjen e Open (Vuçiq) Balkan. Urime Procesi i Berlinit. Poshtë tradhtarët. Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli).

               1. A
                Afrimi

                Respekt Z.Bardhyl.

               2. P
                Pavel Itali

                Asgje nuk vjen nga protesta e 6 dhjetorit Saliu mbetet shpellar dhe i pa ndreqeshem.Lideret europiane do te kuptojne me mire plakun Mere

                1. D
                 Dajti

                 Mero je i pa krahesueshm.Te le pa fjale.Balta qe i hidhet Shqiperise nuk eshte e re por qindra vjecare.Kur nje zonje Angleze e pyeti k/minitrin e para 100 vjeteve se vertet ne Shqipetaret jemi njerez me bisht,pergjigja ishte epike: "Po zonje ne Shqipetaret jemi me bisht, por me nje ndryshim te vogel se bishtin nuk e kemi nga mbrapa por nga perpara".Kjo ka qene gjithmone politika e komshijve tane te mire.BALTA qe sherbimet e huaja perdorin per kete sherbim tradhetaret e Shqiperise.

                 1. Y
                  YMERIT I RRJEDH QELBESIRE NGA KARI

                  ZENI I BABIT JA LEPI PIDHIN ARMINA MEVLANIT

                  1. A
                   Altini

                   Analize brilante.

                   1. m
                    mond

                    Kur i vjen ngordhja gjarprit ai del në rrugë, aty kalon një makinë dhe.....

                    1. e
                     emigranti

                     o bureto dakort jam me ty po tek shqiptaret nuk besoj sepse kompromentohen shpejt jepi 50 leke dhe mbaroj puna ketu duhet te vi FBI te drejtoj ose ta marre USA 5 ose 10 vjet. KURSE protesta e 6 dhjetorit nuk duhet lejuar ne qoftese kundershtojne te perdoret policia dhe saliu te lidhet kembe e duar e te digjet i gjalle

                     1. S
                      Sofizma mbi Vulën, për pushtetin

                      Ato që thua Mero janë sofizma dhe vetëm sofizma. Ti e di shumë mirë pse gjykata e Ramës e ka lënë datën e vendimit për vulën e PD në 6 dhjetor, të njëtën ditë kur vijnë në Tiranë udhëheqësit e BE. Pra Rama pasi ka marrë tërë pushtetet, do që të emërojë edhe kë do të ketë për opozitë. Dhe këtë gjë, këtë vendim gjykate të ditur tashmë që vulën do ia japë AliBashës. Rama donte ta kalonte në heshtje, me lezet e pa protestë, pa revoltë, mjafton me një intrigë të vogël date. Për një gjë ke të drejtë, që Rama po e shfrytëson NonGratën e Saliut për ta kastruar politikisht, dhe ia ka arritur deri në njëfarë pike, se në dy protestat e fundit, 7korrik dhe 12dhjetor, nuk pati asnjë incident, asnjë shashkë, asgjë, as grintë, as motivim, as shpresë, as nerv, tamam protesta si në funeral, që tregon frikën e madhe të Saliut për revolta apo revolucion. Por edhe frikën se sheshet mund t'i mbushësh, por votat është problem t'i marrësh, sidomos të pjesës gri, e sidomos kur komisionerët do i ketë AliBasha me Liken. Madje Saliu ka edhe frikë që të tentojë ta rrëzojë Ramën, se edhe protestat i bën dy orëshe dhe pastaj në shtëpi. Asnjë qeveri nuk rrëzohet ashtu. Normalisht duhen protesta të pandalshme kudo, bllokim rrugësh, institucionesh etj, tamam revolucion. Protestat e Saliut janë thjesht show, demostrim që medemek i ka votat për kryetar të PD, pra ta lënë rehat, t'i japin vulën, dhe mos t'i bëjë gjë SPAKu se përndryshe ka destabilitet. Nqs ata që i venë në miting Saliut akoma nuk e kanë kuptuar këtë gjë, apo bëjnë sikur nuk e kuptojnë, atëherë ose janë dele e gomerë, ose mjeranë të paguar për të ardhur në protestë. E gjitha bëhet për një vulë, se vula të jep më shumë pushtet, më shumë vota, siguri, paprekshmëri nga Spaku, pasuri më vonë pasi merr një pjesë të pushtetit, qoftë ky edhe lokal, etj. Pa vulën Saliu është thjesht si vulëhumbur te "Shtëpia e lirë Likes", në mëshirë të tij. Rama e ka kopsitur mirë atë çështjen e NonGratës, pasi kastrimi i opozitës do ishte si liçencë për të vjedhur pa frikë e në pangopësi pa u shqetësuar. Përça opozitën dhe sundo. Sidoqoftë ti Mero vazhdo me sofizma dhe shërbeji pushtetit se disa ish mbështetës i kanë ikur, se me siguri Rama i ka hequr favoret e dikurshme, si psh Irfanit të News24, dhe Top kanalit. Mbahuni fort ti dhe C.Bollino, se pa ju Rama ngelet vetëm me Ertv. Ishalla nuk ju heq juve fondet apo favoret se pastaj është i mbaruar komplet. Ku i dihet! Ramës duket sikur po i mbushet mendja se është i plotëfuqishëm si Zot, dhe nuk i duhet më as media servile për makiazh apo propagandë. Se popullin kujton se e ka varfëruar deri në atë pikë, e ka budallepsur deri në atë pikë, frikësuar deri më atë pikë, blerë votat deri më atë pikë, saqë media nuk i duhet më as për të fshirë bythën.

                      1. S
                       Sofizma mbi Vulën, për pushtetin

                       Ato që thua Mero janë sofizma dhe vetëm sofizma. Ti e di shumë mirë pse gjykata e Ramës e ka lënë datën e vendimit për vulën e PD në 6 dhjetor, të njëtën ditë kur vijnë në Tiranë udhëheqësit e BE. Pra Rama pasi ka marrë tërë pushtetet, do që të emërojë edhe kë do të ketë për opozitë. Dhe këtë gjë, këtë vendim gjykate të ditur tashmë që vulën do ia japë AliBashës. Rama donte ta kalonte në heshtje, me lezet e pa protestë, pa revoltë, mjafton me një intrigë të vogël date. Për një gjë ke të drejtë, që Rama po e shfrytëson NonGratën e Saliut për ta kastruar politikisht, dhe ia ka arritur deri në njëfarë pike, se në dy protestat e fundit, 7korrik dhe 12dhjetor, nuk pati asnjë incident, asnjë shashkë, asgjë, as grintë, as motivim, as shpresë, as nerv, tamam protesta si në funeral, që tregon frikën e madhe të Saliut për revolta apo revolucion. Por edhe frikën se sheshet mund t'i mbushësh, por votat është problem t'i marrësh, sidomos të pjesës gri, e sidomos kur komisionerët do i ketë AliBasha me Liken. Madje Saliu ka edhe frikë që të tentojë ta rrëzojë Ramën, se edhe protestat i bën dy orëshe dhe pastaj në shtëpi. Asnjë qeveri nuk rrëzohet ashtu. Normalisht duhen protesta të pandalshme kudo, bllokim rrugësh, institucionesh etj, tamam revolucion. Protestat e Saliut janë thjesht show, demostrim që medemek i ka votat për kryetar të PD, pra ta lënë rehat, t'i japin vulën, dhe mos t'i bëjë gjë SPAKu se përndryshe ka destabilitet. Nqs ata që i venë në miting Saliut akoma nuk e kanë kuptuar këtë gjë, apo bëjnë sikur nuk e kuptojnë, atëherë ose janë dele e gomerë, ose mjeranë të paguar për të ardhur në protestë. E gjitha bëhet për një vulë, se vula të jep më shumë pushtet, më shumë vota, siguri, paprekshmëri nga Spaku, pasuri më vonë pasi merr një pjesë të pushtetit, qoftë ky edhe lokal, etj. Pa vulën Saliu është thjesht si vulëhumbur te "Shtëpia e lirë Likes", në mëshirë të tij. Rama e ka kopsitur mirë atë çështjen e NonGratës, pasi kastrimi i opozitës do ishte si liçencë për të vjedhur pa frikë e në pangopësi pa u shqetësuar. Përça opozitën dhe sundo. Sidoqoftë ti Mero vazhdo me sofizma dhe shërbeji pushtetit se disa ish mbështetës i kanë ikur, se me siguri Rama i ka hequr favoret e dikurshme, si psh Irfanit të News24, dhe Top kanalit. Mbahuni fort ti dhe C.Bollino, se pa ju Rama ngelet vetëm me Ertv. Ishalla nuk ju heq juve fondet apo favoret se pastaj është i mbaruar komplet. Ku i dihet! Ramës duket sikur po i mbushet mendja se është i plotëfuqishëm si Zot, dhe nuk i duhet më as media servile për makiazh apo propagandë. Se popullin kujton se e ka varfëruar deri në atë pikë, e ka budallepsur deri në atë pikë, frikësuar deri më atë pikë, blerë votat deri më atë pikë, saqë media nuk i duhet më as për të fshirë bythën.

                       1. C
                        Cipini

                        I madh o Mero.

                        1. Q
                         Qytetari

                         Bravo Mero per shkrimin , i ke bere nje psikoterapi te mire doktorit e ke vene ne dilem!

                         1. K
                          Kristi

                          Mero gjykim dhe analize e shkelqyer.. Ashtu eshte sakte... Eshte fermentim i se keqe.. qe do ta nuhasim ne dhe miqte.. Gezuar Mero !

                          1. V
                           Veterani

                           O Bardhyli nga Kosova: kurioziteti me shtyu te lexoi shkrimin tend dhe konkluzioni eshte ky , ti nuk je as mish as peshk prandaj gjej vehten dhe rjeshtohu me shoket.

                           1. L
                            LAPSI.al E TALLIN KEQ YMERIN

                            YMER QELBAZA KELLIRA KUR TE GDHIHET NE MENGJES KAFEN E MENGJESIT E PI ME FRROK CYPIT NE SHTRAT ME KAR NE BYTH TE FRROK CYPIT HAHA HA H BILES YMERIT I MBAN GOJA ERE MUTI

                            1. N
                             Nongrata BerrishaUjku Cerrikut Shkullaku

                             Nongrata eshtd budalla,Rama eshte pokerist dhe lojtare i mire shau e futen budallain nongrata ne loje .Ju kujtohet si tha Balla ne parlament qe nongrata ka munemdesi te mbaje proteste ne 6 Dhjetor per ta prekur ne sedren e semure katundare dhe ai si debil mbas dy ditesh tha po do mbajme proteste eshte idiot i lindur i lindur per te ruajtur lopet jo per politike .Shikoni si i ( piégée kurthe )e futi Rama e dergon debatin te meren me portin e Durresit dhe budallenjte bien brenda po a ka njeri ne Shqiperi e Durres qe nuk e do kete investim Rama me debatin e portit mer Durresin lehtesisht ,Tiranen e ka te mare , Vloren gjithashtu .Me protesten e nongrates perforcohet mendimi te votuesi qe nongrata eshte antishqiptar minues i demokracise dhe kerkone te demtoje vendin gjithashtu djke percielle mesazhin direkt tek lideret europien shikoni eshte nje nongrata kunder jush eeeeee politika eshte arte dhe nje artiste xi Rama e kupton dhe e luan bukur nje katundar si nongrata o semure psiqike demton jo vetem veten por edhd imazhin e PD

                             1. E
                              Emigranti

                              Bukur! Artist dhe i politikes ER

                             2. D
                              Dajti ekspres

                              Analiza e persosur. Keni inatin jepjani hakun. Një shënim të vogël per Bardhylin nga Kosova: Je metastas e kancerit Berisha-Meta dhe filoruseve. Jeni një zhgënjim. Mero Baze gazetarë i kohës së vështirë dhe jo sahanlëpirës i disa që kanë vjedhur per 30 vjet popullin dhe hedhin në sulm hienat, kukuvajkat e medjeve.

                              1. s
                               shpiragu

                               Mero djali ,ju thoni se perfaqesuesit me te larte evropian do shikojn kush esthte saliu dhe se Shqiperia shpalos demokracin para tyre .Dakort ,po kush eshte dhe ku vete tradita e shqiptareve per mikpritjen dhe bujarin .?Te gjithe duhet te bashkohemi dhe te ndalojm kete inisiativ te ketij plaku matuf .Te ndalojm veprimtarin e marrosur te tij dhe te shpalosimpara miqve traditat me te bukura Shqiptare.Jame dakord me krahasimin e nje komentuesi se: Gjarperit kur i vjen ngordja del ne rruge ku e shtyp makina .Saliu ka qene gjithe kohen e tij politike ne rruge, dhe ....... Ju bej thirrje gjithe demokrateve te ndershem te distancohen nga kjo protest .Punet me saliun ti zgjidhim mbasi te percjellim miqt e NDERUAR EVROPIAN.

                               1. K
                                Koha jone

                                Nuk eshte proteste KUNDER BE -se o Meroo. Askush nuk po proteston kunder Europes. Do jete proteste kunder ED -ese dhe kukullave te tij. Po vazhdo jepu tagjine e rradhes tifozeve te rilindasit .

                                1. P
                                 Populli

                                 O Shpiragu: po Saliu kete po kerkon pale kundershtare qe te beje zallamahi ne bulevard. Saliu po te jete bure del i pret me buqeta me lule duke ju thene se une jam shkaktari qe nuk jemi futur ne BE me metodat qe kam zbatuar kunder ketij populli.Ata per te ndrequr pune po vijne, Saliu kerkon ti sabotoi ne eshte bure tu thote.

                                 1. P
                                  Populli

                                  O Shpiragu: po Saliu kete po kerkon pale kundershtare qe te beje zallamahi ne bulevard. Saliu po te jete bure del i pret me buqeta me lule duke ju thene se une jam shkaktari qe nuk jemi futur ne BE me metodat qe kam zbatuar kunder ketij populli.Ata per te ndrequr pune po vijne, Saliu kerkon ti sabotoi ne eshte bure tu thote.

                                  1. P
                                   Populli

                                   O Shpiragu: po Saliu kete po kerkon pale kundershtare qe te beje zallamahi ne bulevard. Saliu po te jete bure del i pret me buqeta me lule duke ju thene se une jam shkaktari qe nuk jemi futur ne BE me metodat qe kam zbatuar kunder ketij populli.Ata per te ndrequr pune po vijne, Saliu kerkon ti sabotoi ne eshte bure tu thote.

                                   1. U
                                    Urimi

                                    Po qeke TUAF fare o populli. Po ka 10 vjet qe Udheheq RAMAZANI or mik. Dhe para se te merrte timonin i BLLOKOI edhe tre ligjet e integrimit kur ishte ne opozite. Shkurt ka vite e vite qe po na le jashte Europes Edi yt . Por ama ti ske faj , se dihet tashme “FAJIN E KA SALIU”.

                                   2. l
                                    luani

                                    Merua ka nje kendveshtrim logjik, por me prane realitetit dhe te vertetes me duket se eshte "SOFIZMA MBI VULEN, PER PUSHTETIN". Natyrisht Rama nuk gjykohet dot pse shfrytezon me intelekt, ne favor te Partise se tij, mjerimin demokratik shqiptar, demokracine tone te mjere bardhe-e-zi, qe ka shkaqe dhe rrenje te thella historike. Historia nuk gjykohet dhe arsyetohet dot, me shume ajo eshte fat i cdo populli. Ndoshta, per shembull, pakica e Lidhjes Shqiptare te Prizrenit kishte te drejte kur kerkonte qe ne vitin 1878 Protektorat Anglez per Shqiperine, qe te zevendesonte pushtimin turk. Jemi nder me te vonuarit ne histori, demokratikisht dhe ekonomikisht. Mendimi yne demokratik mud te krahasohet ne menyre figurative me ate te kalit, kafsha qe percepton vetem 2 ngjyra. Ndryshe, do te kishim krijuar me kohe, si vendet e tjera te Lindjes, Parti (Pole) te tjera reale politike. Prapambetja historike mund te kurohet dhe zhvillimi mund te pershpejtohet me nderhyrje nga Jashte. Pervoja boterore njeh plot raste te "Eksportit te Demokracise". Ndoshta kjo ka filluar tek ne, por me rritme te ngadalta, te "eksportit" USA-BE. Me duket se do te verdallosemi dhe do te vazhdojme te vonohemi nese nuk kapemi fort, ne rradhe te pare pas aleatit tone strategjik, SHBA, duke hedhur sa me shpejt ne Kosh Berishizmin dhe trashegimite e tjera te ngjajshme.

                                    1. E
                                     Erjon

                                     Interesante!

                                     Lini një Përgjigje