Përse Berisha sulmon çdo perëndimor që ka lidhje me Shqipërinë

17 Nëntor 2022, 21:11Editorial Mero Baze

Sali Berisha po harxhon gjithë energjitë e tij politike në një pikë: Të maskojë izolimin e tij nga Perëndimi, duke sulmuar i pari çdo perëndimor, për të justifikuar izolimin e tij para demokratëve.

Fillimisht për të justifikuar izolimin nga SHBA dhe vendimin drastik për të mos pasur punë kurrë me të dhe partinë e tij, ai ka vënë në qendër të sulmeve ambasadoren e SHBA Yuri Kim, të cilën përpiqet ta fajësojë si autore e shpalljes së tij “non grata” familjarisht nga SHBA.

Ndërkohë që ndëshkimin e tij e quan të padrejtë dhe të parëndësishëm, argumentin kryesor kundër qeverisë për Portin e Durrësit e zinte shpikja e tij se aty do të investojnë “vëllezërit Kariç” nga Serbia, që janë sanksionuar po ashtu si persona “non grata”.

Pra për të, ata që sanksionohen nga SHBA janë kriminelë, por jo ai. Ai në fakt është sanksionuar familjarisht për korrupsion madhor, për minim të demokracisë dhe shantazh të sistemit të drejtësisë.

Duke qenë se e shikon si të humbur betejën që të normalizojë raportet me ambasadoren e SHBA në Tiranë si institucion, ai përpiqet ta denigrojë me fjalor rruge ambasadorin, me qëllim që trushpëlarët e vet të mendojnë se raportet nuk normalizohen, se nuk do Berisha dhe jo se nuk do ambasadorja.

Të njëjtën gjë po bën dhe me ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Tiranë, e cila po ashtu e ka shpallur person “non grata”. Edhe atë po e shpall të korruptuar dhe madje shantazhon se do nxjerrë fakte, vetëm që mbështetësit e tij të mos bëjnë atë pyetjen fatale, nëse Doktori që udhëheq partinë e tyre do pijë ndonjëherë kafe me të.

Por përveç SHBA dhe Britanisë së Madhe, ai është po aq i papërfillur dhe izoluar nga Bashkimin Evropian. Ata do të vijnë në Tiranë në fillim të dhjetorit dhe ai do të përballet me izolimin e tyre.

Për ta shmangur këtë ngjarje dhe për të mos prodhuar lajm nga mospërfillja e Perëndimit ndaj tij, ai ka lajmëruar protestë para dyerve ku do bëhet Samiti i BE në Tiranë, me qëllim që trushpëlarët e vet të thonë “nuk e takuan se u mërzitën nga demonstrata”.

Për kaq e ka gjithë këtë agresivitet. Kërkon të fshehë izolimin dhe të sajojë rrethana lokale për izolimin nga SHBA, Britania e Madhe dhe BE.

Është një skenar i dëshpëruar dhe i lodhshëm për të, por është e vetmja mënyrë që budallenjtë t’i qetësojë, duke u thënë nuk më takuan se u prisha mbledhjen.

Është e vetmja arsye përse ai bën si i çmendur në Parlament, perse i hakërrehet Lulzim Bashës dhe kundërshtareve të vet dhe mbi të gjitha, përse sulmon çdo perëndimor që ka lidhje me Shqipërinë. 

Kërkon të fshehë fatin e tij dhe të partisë së tij, që do të jenë përjetësisht të izoluar nga Perëndimi, sa të kenë atë në krye.

20 Komente

  1. L
   L.Xh

   Njesoj si i lavdishmi shoku Enver Hoxha, edhe nxenesi i tijë i madh, Sali Ramë Berisha, vazhdues i denjë i mësimeve të tija dhe mbrojtës i flaktë i marksizmë leninizmit. Rroftë qoftëlargu Sali Berisha, që e shpëlaftë mortja, që e ka harruar…

   1. P
    Per komentuesit e zellshem dhe te paduruar.

    L.xh ! E marrte jo e shplafte.

   2. X
    Xeni Saliut Sllobodanka Ardita nongrata

    Nongrata eshte debil i lindur kuptohet ne fjalor ka rene ne lojen e pokeristit Rama . Sa me shume bertet nongrata aq me shume i ritet besueshmerin Rames ne popull . Nongrata eshte i izoluar totalishte ndoshta dhe burgu do kishte me pak efekte se sa izolimi apo tatuazhi made in nongrata si familje kriminelesh as Toto Rino nuk ka mare nje damke te tille ....... ndersa per luften qe ai bene me veten jo me ambasadoret se ata as e llogarisin fare nongraten eshte veçse nje humor per te mbajtur gjalle mediat kazane dhe kazanxhinjte e mbremjes ...

    1. B
     Bardhyli nga Kosova

     A janë shqiptarët sot ende viktima, të një politike, që ata i sheh si problem, për shkak të besimit fetar mysliman që është dominues. Pa dashtas, që të nxitem për një temë të tillë, mu bë e pashmangshme, teksa lexova një pjesë të një dialogu, që shkrimtarja Entela Kasi, e kishte nxjerrë në faqen e saj në fb. Pa hyrë në atë që duhet kthjelluar për lexuesit, se ndërsa në letërsi, ky lloj shkrimi konsiderohet fiksion, dhe nuk mund të provohet apo të përdoret për argument, nga një shqyrtim jo letrar, padyshim, që na lejohet ta konsiderojmë se drama e këtij identiteti fetar dhe të vështirësive që sjell ai, para së gjithash për politikën, është kthyer në pjesë të subjektit të një vepre letrare. Gjurmët e tekstit duket se synojnë të afirmojnë jo vetëm çështjen e besimit fetar dhe të vështirësive që sjellë, por edhe të vlerësimit, përkatësisht të respektimit të vlerave që ka dhe ofron Shqipëria. Për një kuptim më të qartë, po e ofrojë, në një shkurtim edhe nga unë, dialogun e ofruar nga romani “Rikthimi”, botuar këto ditë nga shtëpia botuese “Buzuku” e Prishtinës: - Jam Johani. Jam Rabin. Për mua Shqipëria është si shtëpia ime e tjetër. Njerëzit janë të veçantë dhe vendi është i mrekullueshëm. - Gëzohem ta dëgjoj prej jush.- i ishte përgjigjur Hannah. - Jam nga Tirana, banoj në Hagë. Punoj për Amnesty International.  - Shqiptarët janë njerëz shumë të veçantë, ndërsa Evropa është një kontinent shumë krenar, që po harron disa gjëra thelbësore, po harron rrënjët. Shqiptarët jetojnë të ndarë në kufij mes vetes. Tashmë që lufta e Kosovës ka mbaruar po shpërndajnë këtë tezën e famshme të religjionit. Duan ndarjen e Kosovës! –i kishte thënë ai duke vështruar nga dritaret e vogla. “- Ku ishte Zoti kur masakroheshin shqiptarët në Ballkan? – i kishte thënë Hannah” (rabinit Johan, në një nga dialogjet në librin e Entela Kasit, shën. i imi). E para situata e parë, është vënia në pah e dashurisë së një hebreu për Shqipërinë, sigurisht e motivuar nëse jo drejtpërdrejt nga historia e famshme, se shqiptarët ishin të vetmit, që në “Besë” i shpëtuan hebrenjtë nga vrasjet, që kërkoheshin nga nazistët. Situata e dytë është ajo e dhembjes sepse shqiptarët edhe pse jetojnë në një territor shumë homogjen, vazhdojnë të jetojnë të ndarë në shtete të ndryshme, Kosovë, Shqipëri, Maqedoni V., Mal të Zi, Serbi e Greqi. Por, për të shpjeguar këtë gjendje, informacioni nga dialogu, prerazi e zbulon një argument: “Tashmë që lufta e Kosovës ka mbaruar po shpërndajnë këtë tezën e famshme të religjionit”. D.m.th., fati i shqiptarëve po nëpërkëmbët në emër të fesë. Por, paradoksalisht me këtë thotë, personazhi tjetër: “Ku ishte Zoti kur masakroheshin shqiptarët në Ballkan?”, duke iu referuar nënkuptimit për fenë si bosht problematik. Pra, një pyetje, që duhet t’i përgjigjemi së bashku, si shoqëri e ngritur. Kjo situatë ma kujtoi një bisedë që pata me një deputet. Pak ditë më parë, e kisha lexuar me kujdes një shënim të ngjashëm në fb dhe madje edhe në një media më pas, se asociacioni po bëhet, po për motive fetare. Pra, jo për ndonjë arsye të vërtetë dhe bindëse të konfliktit shqiptaro-serb apo Kosovë-Serbi. Sipas kësaj ‘teoreme’ (jo matematikore), asociacioni është projektuar të bëhet, që “të ndalohet krijimi i transversales Stamboll-Shkup-Prishtinë-Novi Pazar-Sarajevë”. Në një shkrim më parë, jam munduar t’i përgjigjem kësaj dileme, ashtu, si iu pata përgjigjur një informacioni të tillë, vite më parë se nuk është argument, që Kosova të ndahet - veriu, që të mos realizohet ‘transversalja e gjelbër’, pra shtrirja e një homogjeniteti popullor islam nga Stambolli deri në Sarajevë. Nuk duket e saktë, por sigurisht ekspertë të fushave, mund ta shpjegojnë më mirë origjinën e kësaj teorie dhe mbështetjen. Por, ajo që për mua është e palogjikshme, dhe e pabazë, meqë është fakt për të gjithë, se Maqedoninë me Turqinë e ndanë Bullgaria, vend në NATO dhe vend në Bashkimin Europian, që ka vetëm një pakicë fetare të besimit islam. Edhe Maqedonia, bazuar në gjeografinë e saj, nga kufiri bullgar e deri në Shkup, ka një vazhdimësi të komunitetit ortodoks. Pra, vetëm deri në këtë shqyrtim, ‘transversalja e gjelbër’ u këput përgjysmë! Shto këtu, që shqiptarët tashmë dy shekuj luftojnë për një shtet të vetëm shqiptar, për një transversale KuqeZi, ajo e gjelbërta bëhet e padukshme. Atëherë çfarë duan me teorinë e gjelbër apo “transversalen islamike”?! Për mua është e qartë, forcat e përbashkuara kundër shqiptare, po përdorin sindromin e shekullit të 19-të, të orientalizmit! Padyshim që grupet radikale islamike, rritja e ndikimit të islamit politik, kanë ndihmuar në krijimin apo edhe argumentimin e tezave të atilla, por pa hyrë në shtjellimin e organizimit të tyre, që sërish del, ‘brumë i huaj’, shqiptarët nuk kanë heshtur në luftën për krijimin e identitetit të tyre të veçantë, origjinal, të traditës, kulturës, humanizmit, kodeve të stërlashta, por edhe se janë zotërues të nënës së gjuhëve europiane, një “mother tongue” për popujt që kanë origjinë europian, dhe se ne ishim krijuesit e qytetërimit të njohur në botë si paragrek, me një vazhdimësi kulturohistorike mbi 12 mijëvjeçare, së paku që nga përmbytja e madhe. Për shqiptarët dhe kundërshtarët është e qartë, se përgjigja ndodhet brenda pyetjes së famshme të Kasit: “Ku ishte Zoti kur masakroheshin shqiptarët në Ballkan?”. (Vafsh në djall populli im shkërdhatë që voton Edin e gjatë. Dhe, për fund: Ngushëllime për ngordhjen e Open (Vuçiq) Balkan. Urime Procesi i Berlinit. Poshtë tradhtarët. Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli).

     1. T
      Ti qofsh i Mero!

      O Mero, si nuk fole njëherë për temën "pse largohen të rinjtë nga Shqipëria"? Pse nuk ka punë, pse ka korrupsion galopant e skandale?! Por ngele si çekiç përherë opozitës, pavarësisht se çfarë dreq opozite është ajo?! Si nuk u morre njëherë me problemet e qeverisë, problemet e qytetarëve, të popullit, ngele servil o lumadh tërë kohës. Ke përherë edhe një tufë patronazhistës të byrektores së rilindjes që të duartrokasin e të thonë bravo te komentet. Nuk do jetë përherë Rama në pushtet të të paguajë. Apo kismet deri atëhetë mbase je bërë supermilioner edhe ti edhe sta ndien më pastaj?! Ka lezet Ben Blushi, i ra Ramës dikur, si shpërblim pastaj të qepte gojën e bënë drejtor te Topi, u bë milioner me servilizmat e tij saqë e ktheu Topin në Ertv2. Tani Blushi tall trapin, bën si shkrimtar i madh, boton libër.

      1. d
       durrsak 24 karat

       Mos e lexo Meron ene os i jep mend Mero privatit. Po pate bythe merru me tezat e ti,

       1. E
        Emiljano

        Or mik nuk e paske kuptuar Meron me shkrimet e tij,nuk i bie opozites or taj por qoftelargut sali dhe debileve qe e ndjekin nga mbrapa.Saliu nuk eshte opozita e shqiperise ,ai thjesht e ka mar peng prandaj thellohu heres tjeter me shume se ndoshta kupton nonji gje

       2. A
        Anketuesi

        Perendimoret e bene Burre Shteti komunistin-antikomunist,por kur e moren vesh se aj ja kishte shit trupin dhe shpirtin djallit e bane Lanet( person me ose nongrada) .Runa o zot nga i paudhi, se ky njeri nuk ka frike as nga zoti dhe as nga ligji ,por cfare faji kemi ne qe na mbiu nga mengjezi deri ne darke ne Ekran te Televizorit duke na trembur femijet …

        1. E
         Evisa

         Ju thoni, zoti Baze, që Berisha të gjitha këto lëvizje i bënë për trushplarët, që t'i mbajë të lidhur me vehten dhe të justifikohet përpara tyre për izolimin perëndimor ndaj tij. Mendoj se kjo është e vetmja gjë që Berishës nuk i shkon në mëndje. Ai e di mirë se më shumë kanë nevojë trushplarët për të, se ai për t'a. Ai gjithçka e bënë vetëm për të ruajtur dashurinë e tij më të madhe, PD, e vetmja armë që i jep siguri për mbijetesë. Edhe vetëm një takim fare i zakonshëm midis ambasadorëve me Alibeaj e tmerron, i duket sikur ata i japin garanci Alibeajt se gjykata do ja jap atij PD. Vetëm kjo e cakordon, e bënë të duket si i marrë, duke kërcënuar për destabilitet. Por harron lumadhi, se ata që e përkrahin ja mbathin nga sytë këmbët vetëm nga pompa e një autobot me ujë. Vetëm një gjë nuk kupton Berisha, që trushplarët nuk i shkojnë pas nga dashuria për të, por thjesht se ju duhet për interes. Mardhëniet e Berishës me trushplarët, qoftë edhe për një sekond të vetëm nuk kanë qënë mardhënie dashurie, por vetëm mardhënie interesi.

         1. S
          Shqiperia pertej qymezit 'Made in Rama'

          Proteste para dyerve ku do mbahet ai fare Samiti per ti dhene mesazh BE se nuk duhet te mbaje me serum kot nje Kaste qeverisese qe ka vjedhur e privatizuar gjithcka e per rrjedhoje po e shpopullon kete Shqiperi me rrenimin ekonomik, te vetmen gje qe i ka ofruar me bollek kesaj Shqiperie.

          1. Z
           ZENI I BABIT E TALL KEQ YMERIN

           YMER QELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH ALEXANDER VUCIC DHE EDI RAMES YMERIT I NBAN GOJA ERE MUTI PRANDAJ E TALLIN ANDI BUSHATI E ARMAND SHKULLAKU

           1. S
            Salih

            I nderuar Z. Mero. Kam respekt tè veçante per ju dhe gazeten t'uaj. J'u lutem, a mundeni t'i komunikoni Z. Kryeminister qè, ai dhe admnistrata e tij po degradojne ç'do dite qè kalon...!. Njerez te revoltuar ne rruge, qè me tè drejte duan qè shteti t'i degjoje...çfare kerkon tè beje ky zoter, çfare mendon se eshte...?????.

            1. P
             Populli

             Nuk pi uje me tej si "Dishepull" i Perendimit, kjo qeveri varferie e ketij Edvinit / Anembane varferia eshte bere Mullar, prej kesaj qeveri te ketij Gomar / Nuk ka faj protestuesi anembane Shqiperis, se ky Edvin loqja me bythe po qeveris / Shqiperine do te mbushe me Afgane-shejtane, e shqipetaret perdite ti degdise matane / Shqiperia sot ka nje hall e mbi hall, qeverisjen-bloze te ketij Ram-budall /

             1. L
              Luci

              I ke rene pikes o Mero !!, kush ka mend le te kuptoje, te tjeret qe sduan te ken tru le te vazhdojn ti bejn fresk kokrres komunistit non grada.

              1. P
               Pavel

               Si gjithmone analize e sakte.Sali non grada nuk ka alternative tjeter.Lufte me te gjithe,qe ngjasojne si fitoret e Piros.Zoti meshirofte budallenjte qe i shkojne pas S Berishes

               1. T
                Tersi

                Z.GAZETAR! Më shumë do të vlente një shkrim kritik ndaj edi ramës sesa 100 të tillë kundra sali berishës! Të fshehësh korrupsionin qeveritar, të fshehësh dhjetra e qindra skandale korrupsioni që populli edhe votuesit e majtë i shofin çdo ditë, mbrapa gogolit sali berisha është e dënueshme, është faj! Në qoftë se sali berisha do të rikthehet në pushtet(mendoj se po) atëherë atë e rikthen edi rama dhe banda e tij e korrupsiont dhe asnjëherë vullneti i shqiptarve! Ktheju dhe "bjeri" edi ramës sa më shpejt, demaskoje bandën e rilindjes si antipopullore, antisociale dhe mos përsërit gabimin e dikurshëm me sali berishën që i "pastroje" duart e gjakosura nga 97'-98-ta!.

                1. D
                 Dule labi

                 Analize e perkryer shume e sakte te gjitha qe ngre. Ate se pjerdh me njeri do beje zhurmusin do mbledhi ata trushplaret nga pas te krijoji rremuje. Nuk jane kane fajin ambasadoret qe eshte nje familje hajdutesh. Ben mire te dorezoji gjene e vjedhur ai kinezi dhe gjithe sorollopi i tija.

                 1. U
                  USA

                  MERO JE BRILANT I GAZETARISE DHE TRIM I LABERISE , TURP PER ATA INJORANTE QE SHKRUAJNE NE EMRIN TEND ATO BUDLLIQE , ATA OSE ATO JANE GATEGORI E ULET E ATIJ VENDI , JU SHKRUANI NJE REALIRET QE ATYRE FUNDURINAVE NUK JU PERSHTATET HALET E SALI BERISHES DHE ILIR METES . JU JENI HERO I GAZETARISE , KUSH DI TE VLERESOI MOS U MER ME MBETURINAT E KLASIT TE FUNDIT USA

                  1. B
                   BRUKLIN

                   I RROFSHI BOLET EDI RAMES DHE MERO BAZET O FUNDURINA BRUKLIN

                   Lini një Përgjigje