Fatos Lubonja dhe adhurimi i tij për 21 Janarin në dy kohë. 

13 Nëntor 2022, 18:26Editorial Mero Baze

Ka një dëshpërim që u lexohet në çdo fjalë mbështetësve të “Foltores”, rreth pamundësisë për të rrëzuar pushtetin me protesta. Nuk di pse janë të dëshpëruar, pasi askush, as organizatorët, nuk kanë thënë që do ta rrëzojnë pushtetin me protesta, përveç Edi Palokës, që nuk mban përgjegjësi se çfarë thotë. Por me sa duket ndonjëherë ata besojnë dhe atë.

Por ajo që më duket më e dhimbshme, është se shumë prej tyre, kthehen pas në kohë dhe marrin si shembull të dhunës 21 janarin. Dhe tani e marrin si shembull pozitiv dhunën e opozitës së atëhershme.

Mes tyre shquan Fatos Lubonja. Në përsiatjet e tij të dëshpëruara pas protestës së djeshme, ai filloi t’i referohej 21 janarit, si model se si opozita duhet të bëjë një protestë të dhunshme. 

E vërteta është se 21 janari ka qenë një demonstratë e dhunshme, por një dhunë që vinte nga agresiviteti i turmës, jo një dhunë me objektiv politik. Pasi u ishin vjedhur votat dhe pasi një pjesë e votave të majta ishte devijuar drejt Berishës, ata kishin parë në ekran Ilir Metën që ngjyente me pështymë gishtin sikur do numëronte paratë, e numëronte milionat në bllokun e tij, duke i kërkuar llogari Dritan Priftit që nuk kishte realizuar planin. Dhe ishin revoltuar.

Askush nuk kishte objektiv përmes dhunës. Dhe as që u arrit gjë prej saj. E vetmja dhunë efikase më 21 janar, ishte dhuna e plumbave të Sali Berishës mbi demonstruesit që vrau, katër vetë, dhe plagosi 36 të tjerë. Përtej kësaj, opozita nuk fitoi asgjë më 21 janar, përveçse iu vranë katër qytetarë të paarmatosur dhe të pafajshëm.

Por ajo që është interesante tek Fatos Lubonja, është se ky njeri tani e adhuron 21 janarin në çdo orë të tij. Deri më dje e adhuronte për atë që bëri qeveria më 21 janar, e konkretisht Sali Berisha. Qysh atë ditë e më pas, ai ka mbrojtur atë që ka bërë Berisha më 21 janar, ka justifikuar vrasjet dhe ka fyer protestën e qytetarëve. Madje ka qenë aq i përfshirë me urrejtje kundër protestuesve dhe organizatorëve të protestave, sa ka qenë dhe i informuar nga shërbimet sekrete të qeverisë dhe për telefonatat e gazetarëve, për të cilët ai mendonte njësoj si Sali Berisha, që ishin puçistë.

Ka pas një eksitim të jashtëzakonshëm të tij kur qeveria vrau, që ja shtypi kokën atyre që protestuan dhe që më në fund ata ikin me bisht në shalë në shtëpi.

Tani ka filluar dhe adhuron pjesën tjetër të 21 janarit, atë që sipas tij bëri opozita më 21 janar, që ushtroi dhunë, që i tregoi dhëmbët qeverisë. Në fakt, opozita nuk bëri asgjë, përveçse protestë, si këto që bën Saliu, por Edi Rama nuk po bën atë që ka pas bërë Saliu, që t’i vrasë.

Megjithatë Lubonja tani duket i eksituar nga ajo që ai e quan dhuna e opozitës më 21 janar dhe është duke i kërkuar llogari opozitës së sotme pse nuk ushtron dhunë si ish- opozita më 21 janar.

Tani ky njeri është tërësisht i kompletuar. Me adhurimin që ka pas për atë që ka bërë Berisha më 21 janar dhe me adhurimin që ka tani me atë që ka pas bërë Edi Rama më 21 janar, ky njeri është i kompletuar tërësisht si njeri që ka adhuruar çdo sekondë të 21 janarit dhe të dy palët njëkohesisht.

D.m.th., ka adhuruar ata malësorët që përdorën bishtat e çadrave dhe hunjtë kundër policëve, pastaj ka adhuruar ata gardistët që dolën tek kangjellat dhe vranë protestuesit, ka adhuruar Berishën në mbrëmje kur doli e shpalli që vrasjet ishin bërë nga Edi Rama, pastaj ka adhuruar Berishën që thoshte është grusht shteti, por paska adhuruar dhe Edi Ramën që pat thënë se ishte shpërthim i zemërimit popullor, madje do ketë adhuruar dhe Tom Doshin, që ka thënë se kur zbresin malësorët në qytet, do e bëjnë një sherr.

Nuk besoj se ka të dytë në këtë vend, që të adhurojë një histori të rëndë si ajo e 21 janarit, që përfundoi me katër vrasje politike nga Sali Berisha, përveç dikujt që është i sëmurë dhe ndjen kënaqësi vetëm nga gjaku. Akoma më keq të kesh adhurim dhe për vrasësit, dhe për të vrarët, në kohë të ndryshme, vetëm për një shkak: vetëm se urren Edi Ramën, i cili as u vra më 21 janar dhe as vrau më 12 nëntor. 

Edi Rama duhet ta bënte një prej këtyre të dyve, të paktën të fitonte Fatos Lubonjën: Të ishte ose vrasës, ose i vrarë!

54 Komente

 1. L
  Lubonja e ka koken si penis jo funksional

  Lubonja eshte i pjerdhur eshte si ujku Vores nese do dhune Lubonja te dali ne krye te protestes me Bushatin Cani Shkullaku Fevziu se ka shume si ky qe adhurojne dhune kush po i ndalone po mos te na mbaje lexsione me Skype nga italia ky pis qe futi prindin ne burge njeri i perdhunuar sexualisht ne burge..

  1. N
   Një lloje si babai edhe i biri dhe Ja pse

   Fatose Lubonja dhe Andi Bushati, jane Komunista ose islamike, dhe keta të dy, ose keto dy kadogori pa dhune dhe gjak nuke jetone dote. Por ky Lubonja kët pune e gjakut dhe të vrasjeve e Ka të trashigume nga babai. Se pse babai i Fatose Lubonjes në vitet 1944-1945 ka vrare shume njerze në emert të partise dhe në emert të Enver Terroristi kote si koti pa gjygje dhe pa hetim. Dhe babai i Fatose Lubonjes i merrte fshatare të lodhur dhe të rraskapitur duke punuare tokate e tyre veq për buken e gojes, dhe i nxirrte në mest të fshatit i lidhte i dhe i turturoni në mënyre më barbare dhe disa prej tyre vdisnin nga turturat dhe nga huri që shtroni kunde tyre dhe disa të tjer vet babai i Fatosit i godiste me plumb mbase koke. Duke ju thëne se jeni armiqet e Partise. Kjo ngjarje barbare Ka ndodhur në Millaj të Pukes.

  2. P
   POSEIDON

   PER 21 JANARIN DESHA TE SHPREHESHA. E KAM PARE ME SHUME KUJDES FILLIMIN E DHUNES DHE VEREJA SE POLICET QELLONIN ME MAJAT E KEPUCEVE KEMBET E PROTESTUESVE DHE SI PERGJIGJE FILLUAN KETA KUNDER POLICEVE. ME DRUJTE E PANKARTA E DHE KESHTU E FILLUAN POLICET DHUNEN ( JO TE GJITHE) 21 JANARI ISHTE PER ILIR HAJDUTIN DHE PER MUA KY DUHET FAJSUAR NE MOS ME SHUME SE SALEH VRASESI. SA PER TE LAJTHITUR SI LJUBISHE QORR RUBLA E TE TJERE SI BUSHATI APO TE TJERE JANE JASHTEQITJE TE SALEH VRASESIT DHE NUK JA VLEN PERVEC QE SPAKU DHE BKH DUHET TI KESHILLOJE QE TE MATEN MIRE KUR TE BEJNE THIRRJE PER VRASJE TE BESH THIRRJE PER DHUNE DHE VRASJE JE SHUME I RREZIKSHEM DHE ORGANET E SIGURISE DUHET TE BEJNE PUNEN E TYRE PER T I PARANDALUAR. FINANCIMI I KETYRE KRIMINENEVE DUHET PARE.

   1. L
    Labi

    Sigurisht më vjen keq që për këtë "analist" që nuk ja bërë analizat dhe, aq më shumë më vjen keq jo për urrejtjen e tij patologjike ndaj ish-"mikut" të tij, por për dy elementë të tjerë. Së pari ky ish-i burgosur politik, i shkolluar, doemos, nuk ka përfundimisht asnjë koncept të saktë politik që mund të ndihmonte disi vendin dhe, së dyti bash për këtë, i ftuari i përhershëm i televizioneve anti-PS tashmë është bërë aq pa vlerë sa fatkeqësi që u shfaqet shikuesve aq i pavlefshëm! E vemja "ideologji" e tij është urrejtja ndaj Edi Ramës

    1. M
     Miri

     O mero. Akoma meresh me Tosin njezet vjet ne disko Lu ne byth jo njezet vjet ne space

     1. N
      Njeri

      e kujt i duhet lubonja?nje impotent nga trute

      1. L
       L.Xh.

       I nderuar Mero. Fatos Lubonja, është njeriu më i pakarakter që mund të ekistojë në fytyrë të kësajë toke. Deri sa ka dalë dëshmitar në gjygj, kunder të jatit të tijë Todi Lubonja, llogarit der ku mund rë arrijë pafytyrësia e tijë. Llogarit marredheniet e ndyra njerëzore që ka me dy vajzat e tija, e jo më në raport me të tjerët. Është një psikopat potencial i pa arrirë. Kështu ka qenë tërë jetën, qysh në rininë e tihë të herëshme. Burgosja që i bënë (që nuk ja urojmë asnjë njeriu) i shkaterroi akoma edhe më keq, sistemin nervor, kundrejtë keqesimit të thelluar që ka patur si pacient i hershëm i DR. Ylvi Vehbiut dhe DR. Hiqmet Dibtës….. Prandaj, nga kjo lloj monstre, mos prit të shkruajë me objektivitet realist. Ai është kunder çdo gjëje, që nuk e arrin dot ai. Është nazifashist në gen. Është një anarkist i çartur skizofren. Kulturë ka, por e ka në kokë njesoj si një magazinë pa inventar. Si përfundim, është i çmendur dhe nuk duhet të shqetesohet njeri nga ky model psikopati reaktiv. Faj të madh, kanë mediat që nxjerrin këtë të çmendur në TV dhe fjalët e tija, i propagandojnë si mënçuri të vyera nga eposi i kreshnikëve. Kaq. Boll me të.

       1. M
        Ms

        Çfarë tjetër mund të pritet nga nje zagar që paguhet nga Becheti!?

        1. M
         Ms

         Çfarë tjetër mund të pritet nga nje zagar që paguhet nga Becheti!?

         1. I
          I ardhuri nga larg

          Kur shoh e degjoj kete te persekutuarin nga jeta, gjoja gazetarin - fizikan, bindem që as Frojdi, as Kafka, as Hiedegger, as Fromi, as burgu qe ke bere dhe as djalli me brire, nuk vlejne per të pershkruar apo justifikuar sjelljen e tij. Lëreni te mjerin të në "shenjterinë' e tij.

          1. B
           Bushati

           Kohë e humbur të merresh me një të mbaruar që i ka thënë mëndjes ikë pirdhu.... se ndihem shumë mirë në çmëndurinë t'ime,për derisa akoma ka njerëz që më dëgjojnë e lexojnë , autori i çmenduri , i rrjedhur e i pjerdhur Fatos Lubonja, diagnoza Sali gjakpirsi që për vampirët e tipit Lubonjë,Sali, e kompani gjaku është i vetmi medikament që ata i kënaq,ushqen,trimëron sepse vetëm kështu mëndja e tyre çartafallosur mbijeton.

           1. J
            Janina kryeqytet i Shqiperise Etnike

            Problemi eshte se ma kaq shume (te njejten ne 30 vjet) mitomane, delirante, tribale, histerike, hajdute e dallaveraxhinj "puritane" edhe Jezu Krishti te drejtonte qeverine shqiptare, do katandisej si bylmet i te njejtin stan.

            1. A
             Analisti

             Nuk ja vlen të merreni me atë psikopat. Lubonja ka pësuar një tronditje të plotë nga burgu që ka bërë dhe ka pësuar një traumë të pandreqëshme. D.m.th ai nuk është një njeri normal që nga ajo kohë. Për mendimin tim nuk duhet me ja marrë me të keq Lubonjës pasi ai është o pandërgjegjshëm për veprimet që bën. Edhe po të vrasë njeri Lubonja nuk dënohet pasi nuk e zë ligji. Pra Lubonja duhet të konsiderohet një psikopat ne të meta mendore, i padëmshëm për shoqërinë dhe i keqi i vetes.

             1. L
              Lubo spiuni-brekegrisuri

              Pirdh Lubo pirdh se diqka mbetet!

              1. B
               Byrektore SHQUP-i

               E kamë ndjekur që në fillim, shkrimet dhe reagimet në panele Tos Lubonjën. Konkluzioni ka qënë se ai kurrë nuk ka pasur një pozicion apo krah të përcakuar politik. Ajo që vërehet kohët e fundit është se ka një strabizëm që i është theksuar më shumë, simptomë kjo që ndodh tek njërzit që vuajnë nga thërmimi i shpirtit ose e thënë në gjuhën mjeksore, skizofrenia. Gjithsesi është për të ardhur keq se ashtu siç edhe e klasifikon populli italian rastin e tij, sikurse edhe në kuptimin figurativ të një karakteri malinj, ai, pra Fatos Lubonja, është një ish i burgosur.

               1. L
                Larg qofte

                Lubonja eshte nje i semure psiqik: per para! Bene cdo gje edhe me te paimagjinueshmen! Mos ju rente rasti te keni pune me te per pune parish!

                1. S
                 Skenderbegasi

                 Predikimi i dhunës është degradimi më thelle I intelektit, dhe arsyeja e atij që e ka gabim. Dhuna edhe kur bën drejtësi është e gabuar. Tos je kthyer në një hesapxhi i shpresave mendjelehta dhe i një fjalamani të Saliut dhe nuk ngjiresh së llapuri. E ke lën veten në dorë të marëzisë dhe je nje dhjak, një dihmës priftë në jerarkinë e fesë së djallit plak. Urejtja për Edin të ka erësuar arsyen dhe dukesh shpesh si klloun vullentar i së keqes. Ke kohë që ke pjellë, zilinë, vrerin, mllefin dhe sedren e sëmur të ngulitur thellë në shpirtin. Ndoshta e ke nga pikëllimi i pangushëllueshem i Beketit. Shpesh me daljet e tua TV si avokat i së keqes me lë shijen e shëllirës së kastravecit. Je duke luajtur një komedi të peshtirë me popullin tend si kryelevantin I kombit.

                 1. V
                  Vleshte

                  Tosi i Lubonjeve? Gje e coroditur! Mos humbeni kohen me te.

                  1. T
                   Taulant

                   Lubonja kujton me nostalgji dhunen e 1997-tes. Por ateher Shqiptaret nuk u ngriten per demokraci por sepse humben leket ne firma piramidale. Kaq debil ishe ti Lubonja se mendoje duke luftuar Berishen ne 1997 plehrat komunist si Nano,Rama,Imami,Meta,Brace etj do ndyshonin vendin? Ata e ben me keq . Mbollen korrupsionin ne te gjitha nivelet. Zgjedhjet nuk i vjedhin me me dru por me para. Nuk merret pushteti me dhune dhe dje qeveria duhet te mbronte kryeministrin si ndodhi ne 2011. Me sakte ne 2011 kishte edhe nje vrases me pagese qe ishte Edi Rama. Ai e organizoi protesten kunder super hajdutit Ilir Meta dhe 2 vjet me mbas e beri President. Rama ka ne ndergjedhe vrasjen e 4 protestuesve. Pra ti Lubonja mos u anko jeton ne llumin qe krijove vete. Pse e promovoje kerricin e Vucicit ne vitet 90-te. Pse protestoje bashke me plehrat si Brace,Imami,Rama etj ne 1996-en. Koha tregoi qe ata dolen hajdut dhe shkaterrues per vendin. Koha tregoi qe e patet pak dhe hak hurin dhe drurin e 1996. Jeni njerez

                   1. T
                    Taulanta

                    Sa gjynah Ky Taulanti, o do kete lindur idiot, ose eshte bete rruges?!!

                   2. 1
                    19

                    Lereni se gjynaf nuk e shikoni qe sdi ca flet .

                    1. L
                     Lida

                     Shume komentues thone qe Lubonja ka pjerdhur nga trute….jo jo. Lubonja eshte shpirtzi e maskara, eshte funderrine. E cmund te presesh nga nje njeri qe nuk donte babain e vet duke e spiunuar ate ? Kesaj monstre po i futet veremi ne shpirt nga dita ne dite qe nuk po rrezohet Rama…..dhe kjo dite duket qe nuk eshte e afert.

                     1. A
                      Atdheu

                      Ufffff akoma me Tos psikopatin. Por megjithate, bravo Mero per shkrimin. Si gjithmone i sakte.

                      1. T
                       Tirana

                       Ky eshte llumi i asaj kohe e kastes qe majmej me gjakun e shqiptareve, " pashallaret e kuq" njeri shpirt lig, dallaveraxhi, qe vetem per shkak prishje pazaresh del e flet.

                       1. T
                        Tirana

                        Fatos Lubonja eshte antar nje sekti deviant

                        1. T
                         Taip

                         Super shkrim Nuk e meriton toskerma kaq vemendje Karma e mbulofte pleren

                         1. C
                          Coli

                          Mero bravo Je i madh

                          1. S
                           SADIU

                           Qën bir qëni, që ska buçe të dytë të lind këtë poshtersi. Vetëm tek vrasja e vdekja e ka mëndjen. Ndyrësira e kombit.

                           1. A
                            Artibr

                            Dhe mua me vjen Keq per Lobo j'en ndoshta e gjej jo réaliste kete editoriialin per faktin se lubonja flet aq shume sa behet dhe kantradiktor dhe e umb thelbin e llogjikes e remben esterizmi dhe zilia dhe hedh gjithe mllefin qe ka kunder ish kolegut sepse kolegu ka nje vizion tjeter nga ai por mbi te gjitha mbetet nje njeri me vlera ndoshta nga kritik me te mir qe ka shqiperia dhe nuk ka qen dhe nuk eshte berishjan apo metist ai ka deshir qe shqiperia te ket opozit te ngrihet niveli kritikes dhe me shume te drejte ku nuk ka kritik nuk ka shkenc nuk ka te ardhme por sic e thash ndonjeher e remben deshira dhe flet me shume sec duhet dhe umbet analizen sic ne rastin qe permendet por do I beja nje vrejtje qe te jet me I kthjedhet e me i permbajtur mundohu te jesh lubonja e jo te dalesh nga vetja dhe sa per protestat lubonj nuk vjen doté ne pushtet e ka provuar kolegu jot cfar nuk beri greva urie edhe pse ata greva I bejne te burgosurit jo njerezit e lir njerezit e lir paralizojn shtetin bllokojn ruget nuk shkojne ne pun keto Jan greva jo greva me regji nuk vjene ne pushtet nje parti qe ben greva te orkestruara e provoj rama dhe mbeti ne opozit ju desh ilir meta qe te vinte ne pushtet beri dhe luli me saliun 8 vjet greva po ku eshte luli tani neser prit dhe saliun meten bashke me lulin prandaj lubonj rama e ka kap dashin nga briret mos prit te dali ndo nje opozit se nuk le meta me saliun vendin e dyte nuk len ata njeri tjeter ata Jan de fato mburaja e rames ata pushtetin ta shohin me dylbi prandaj behu pak réaliste me mir dil vete bej nje parti dhe un do jem i pari qe do te jap voten.

                            1. I
                             Idiot

                             Fatos lubonja eshte me karakter Jo bebelina e koqeve te rames

                             1. P
                              Polici

                              Fatos Lubonmnja eshte nje njeri gjysmak dhe shpifes - Ismail Kadare.

                              1. N
                               Ne

                               Ketej nga Korca, ketyre si Fatosi, ju themi koke loqe.

                               1. U
                                Urani Kosina

                                Ne nga Përmeti , i thoimë : Pykë më diell ose Gërnetë .

                               2. L
                                Lufte klasash

                                Lubja bashke me Bushatin, dy Aleksander Dugin e politikes luliste-berishiste-metiste-moniste. Dy filozofet, frymezuesit, ideatoret dhe baballaret shpirterore te haxhiqamilizmit te dy Zgjyrave berishisto metiste. Kane frymezuar edhe ramizmin kur ka qene nevoja, por Rama i zevendesoi me kokdhimen. Edhe kokdhimes ja futi. Tani " Palla" (sic i pelqen ta therrasin) frymezimin e gjen vetem tek shtellunga e madhe e pordhes se vet. Shqyhen si qente. Edhe te mendosh qe te gjithe ne te njejtin Kazan kane hangur. Nje bark i polli. Kur me njeri tjetrin qe jane pjelle e se njejtes kerthise, shqyhen si qente. Te mendosh se cfare mendimi Kane dhe cfare i bejne popullit?!!! Nese nen Enver Hoxhen lufta e klasave kishte popullin siper dhe nje dore qensh ose te pa fatesh si armiq klase, sot nje dore qensh qine nje popull te Tere.

                                1. J
                                 Jon

                                 Lubonja esht nje qelbesire .

                                 1. D
                                  Doni me per Belul Ramen?

                                  Meqe ti Mero po kujton ate, 21 janarin 2011... Nja dy dite para atij 21 janari 2011 Edi Rama deklaroi : "Do ta bejme si ne Tunizi.." (referuar dhunes se pergjakshme te atehershme atje) kurse Gramoz Ruci ne salle te parlamentit deklaroi : "Vdekjen nuk po e shikoni, e keni pas deres..." . Pastaj erdhi 21 janari 2011 ku Maloke zhulsa te sjelle me pagese nga zona elektorale e Tom Doshit ne pararoje me Gure e Drure ju versulen policeve te gardhi kryeministrise te "indinjuar" nga nje video Meta-Prifti! Pas dy vitesh me 2013 personazhi kryesor i asaj video ben te mundur qe Rama te shkoje ne Kryeministri dhe zgjidhet prej tij Kryetar Kuvendi e me pas President i Republikes. Me pas kur iken nga presidenca e del ne opozite me Ramen, kerkojne te bindin opinionin se paskeshin zgjedhur ne krye te shtetit nje ish bashkepunetor te Sigurimit! KONKLUZIONI - Regjimi Rama sa kohe dikush i sherben eshte njeriu i duhur dhe shnderrohet ne Armik Populli kur i del kunder - Fiks pra as me pak as me shume se Diktatura Enverit por me emer Edvin.

                                  1. B
                                   Bardhyli nga Kosova

                                   Ende nuk është shpjeguar miqësia ‘misterioze’ Rama-Vuçiq. Shqiptarët dyshojnë se motivet e kësaj lidhjeje, nuk janë thjesht miqësi, por një mori interesash, përfshirë ata material. Së fundi është ngritur një akuzë e re në publik, duke e interpretuar shkakun e miqësisë së kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiqi, dhe kompaninë e vëllezërve Kariç, të njohur që nga koha e regjimit të Millosheviçit, që e kanë vjelur e rrjepur Kosovën. Sipas këtyre informacioneve është projekti për ndërtimin e një porti mbresëlënës në Durrës, i cili i ka ofruar apo fuqizuar lidhjet Rama-Vuçiq. Sipas vlerësimeve të njëjta, janë disa kompani serbe, prej të cilave Vuçiqi përfiton, dhe me shumë gjasë edhe Edi Rama, ka interesin apo arsyet e tij personale lidhur me këtë. Pavarësisht se çfarë bënë Rama në këtë rast, duket se atij po i lëkundet dheu nën këmbë. Një lëvizje tektonike qytetare është shfaqur mbrëmë në Tiranë. Pavarësisht që kohët dimërore po vijnë, ata nuk kanë hezituar të mblidhen në gjithë rrugën qendrore të Sheshit të Tiranës, dhe ta bëjnë Ramën, të lëkundet për herë të parë, me pyetjen se çfarë po ndodhë? Megjithëse i ka hapur të gjitha rrugët, që të rinjtë dhe të njerëz të mllefosur me jetën dhe fatin në Shqipëri, të largohen prej saj, së fundi edhe duke ndërmarrë udhëtimin e rrezikshëm drejt Britanisë së madhe, ai nuk ka arritur ta frenojë rritjen e pakënaqësisë. Madje edhe në protestë qytetarët e kanë quajtur “arkitekt të zbrazjes së Shqipërisë”. Pavarësisht se ka lejuar komprometimin e jetës dhe veprimtarisë në çdo sektor, pavarësisht zbulimit të megaskandaleve, si pagat marramendëse nga 7-8 mijë euro në muaj për gazetarë dhe deri tek ato në 50 mijë euro për profesionistë, duke ngritur para së gjithash dyshimin për dështimin e taksimit të bizneseve, nëpërmjet këtyre mashtrimeve, dhe po ashtu me megaskandale si ai për inceneratorët, largimi i rreth 750 mijë shqiptarëve, e deri tek rasti i fundit me projektin investiv në port. Për të parandaluar keqpërdorimet, javën që shkoi Partia Demokratike ka ushtruar padi në Gjykatën Kushtetuese kundër, siç e quan ajo, “megaaferës korruptive” për marrëveshjen për Portin e Durrësit. Grabitje e pasurisë publike për interesa private nën petkun e investitorëve strategjik, por me kompani offshore. Pikërisht këtë e godet PD në Gjykatën Kushtetuese dhe shpreson që Gjykata do të bëjë detyrën e saj.  Brenda PD-së ka dyshime, se pas kompanive ‘offshore’ mund të jetë edhe Edi Rama. Protesta e djeshme, është një shenjë e qartë, se koha e Ramës po perëndon, dhe se PD-ja duhet ta nxjerrë e promovojë një kandidat të ri të fuqishëm, për ta ofruar si ofertë të qeverisjes. Sidoqoftë Edi Rama, i cili në 4 vitet e fundit ka përçuar hapur një politikë antiKosovë, kundër shtetësisë së saj, dhe në raste të caktuara duke u shfaqur si patriot i bashkimit kombëtar, më në fund ka filluar të bie, pasi iu hoqën maskat e mashtrimit. Popullariteti i tij është në rënie të lirë, ndërsa mbahet kacavjerrë në trafikun e drogës! Nuk duhet ta njohësh aq shumë nëntokën, sa për të kuptuar se nga ku buron pushteti i një lideri, në këtë rast i Edi Ramës. Që nga ardhja e tij në pushtet, droga ka lulëzuar. Ju kujtohet kur sa ishte në opozitë mediat e së majtës, dhe figura politike të saj, ia nxirrnin sytë opinionit me shkrime dhe akuza për drogën e Lazaratit, një katundi jugor, i banuar me verior, kryesisht me origjinë nga Kosova. Por, për këto 9 vjet, Lazaratin më thuaja askush se përmend. Nëse atëherë ishte një Lazarat, sot e tërë Shqipëria është e lulëzuar nga droga dhe trafiku i saj. Qindra vrasje, që kanë ndodhur, kryesisht janë të motivuara nga punët e pista të drogës. Po ashtu disa nga arrestimet më të bujshme të shqiptarëve jashtë saj, rezultojnë se janë nga trafiku i drogës. Madje, tashmë grupet e tilla kriminale janë shtrirë dhe popullarizuara edhe në Amerikën Jugore. Por, për rekordet e drogës, dhe bashkë me tregun e industrinë e saj, askush se akuzon Ramën në Evropë, me pak përjashtime, se e ka kthyer vendin në një mbretëri droge. Asnjë kërcënim, dhe aq më pak ndonjë sanksion! Por, ai po i kryen dy misione njëkohësisht: po e zbrazë Shqipërinë dhe po e drogon rininë shqiptare, me trafikim, mbjellje dhe duke i kthyer në konsumatorë të mëdhenj. (Vafsh në djall populli im shkërdhatë që voton Edin e gjatë. Dhe, për fund: Ngushëllime për ngordhjen e Open (Vuçiq) Balkan. Urime Procesi i Berlinit. Poshtë tradhtarët. Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli).

                                   1. P
                                    PILIPIZGA

                                    MOS U MERRNI MË ME TOS LUBONJËN...KA DALË ÇYRYK NGA SPAÇI...

                                    1. Lubonjka eshte nje kokebosh qe nuk ka mesuar asgje nga burgu i bere. Njehere e nje kohe spiunonte babain per te lehtesuar veten. Si mund te pritet me shume pre ketij fatkeqi mendor? x

                                     1. bardhyl - te keqen e mendjes. lum familja qe te ka

                                      1. T
                                       Trotski

                                       Gjeja me e mire qe duhet bere per kete Spurdhjak Blloku eshte ta injorosh dhe te mos i lesh hapsire.Njeriu i keq do qe te permendet vazhdimisht dhe ta shash kenaqet i perkedhelet Sedra artificiale.

                                       1. S
                                        Shkodrani.

                                        Ky palaço që ka dalë hapur ne mbrojtje të krimit dhe që ben thirrje per të derdhur gjak duhet të izolohet nga shoqërija se eshtë një vemje e ndyrë. Ky avokat i krimit dhe korrupsionit duhet të hetohet nga prokurorija për pagesat që merr nga keto segmente kriminale per ti mare ne mbrojtje.

                                       2. S
                                        Shkodrani

                                        Ky palaço e paska patur me hak ate burg qe ka bere se vetem njeri nuk është. Këto vemje të rrezikshme për shoqërinë vetëm në izolimi i tyre i bën më pak të rrezikshëm.

                                        1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

                                         Lubonja ka muaj që bën propogandë në new 24, si "teoricien" i pakonkurushëm. Nuk i ndihet zëri për dënimin e këtij akti vandalist, njëlloj se Fevziu që nuk ka bërë asnjë emision për non gratë !!! Këta çdo gjë mund të jenë por analist Jo .

                                         1. S
                                          Sula

                                          Jam plotesisht dakord me analizen tuaj por do te mendoja qe, ne nje cep te saj, duhej permendur qe Lubonja ka bere nja 16 vjet burg te cilat me siguri kane lene gjurme ne psiqiken e tij. Ne keto kushte Lubonja, por edhe Ngjela, duhen mare me rezerva ne shumicen e gjerave qe thone e artikulojne. Ne fund te fundit te thone ç'të duan, nuk e kane fuqine te bejne dem se askush nuk i mer seriozisht. Pastaj te Lubonja eshte e çuditshme se ne burg e kane futur ata qe ai sot mbron, Salinjte e v 1974-75.

                                          1. m
                                           meshirojeni ushtarucin Mero

                                           Fatos Lubonja ne keto 30 vite ka qene gjithmone opozitar me c'do pushtet! Fatosin kurre nuk e mba mend njeri te kete qene Lolo i pushtetit te rradhes (krejt e kunderta e Mero Bazese, d.m.th.)

                                           1. R
                                            Roland

                                            Lubica eshte nje ish kurve burgu dhe me te meta psiqike Vari karin ketij idioti funksional

                                            1. L
                                             LAPSI.al E TALL KEQ YMERIN

                                             YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE TIK DOBICIT

                                             1. Z
                                              Zeqo Pilafi

                                              Të jetë kaq i trashë ky Lubonja? Po mirë more zotëri, nuk e paske të qartë ti se Sali Berisha dhe Ilir Meta nuk kanë më arsye të qëndrojnë në politikë? Po ku i ke drejtuesit politik në vëndet e botës së qytetëruar të cilëve u ka mbaruar mandati si drejtues? Tani të kërkojë të vijë përsëri në pushtet Bill Clinton, George Bush, Tony Blair? Je në vehte Lubonja apo të ka rrjedhur i tërë truri? Akoma kërkon zgjidhje nga Berisha?

                                              1. k
                                               kur permend litarin ne shtepine e te varurit

                                               O Mero Baze, a i qendroni ju fjaleve te tua te meposhtme te ster-shkruara e te ster-thena dikur : "...1997 ishte nje puro-Rebelim komunist i drejtuar nga segmente te ish Sigurimit te Shtetit kunder nje qeverie legjitime..." (sa per sqarim : Mero e ka pas llafin per qeverine e Berishes)

                                               1. S
                                                Shqiptari nga Kosova

                                                Lubonja dhe bashke me te edhe njefar Bardhyli pi Kosove e kane vendin ne Psikiatri...!

                                                1. A
                                                 ANDI BUSHATI B

                                                 YMER PSE JA PUBLIKOVE DOSJEN E EDI RAMES KUR KRISTAQ RAMA JA PALLOJ GRUAN EDI RAMES YMER TI PIDH NUK DOT KURRRRRR SE TE MBAN GOJA ERE MUT YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT YMER JU EDHE KUR MASTUBON TE RRJEDHE KARI QELBESIRE DHE MUT NGA BYTHA E FRROK CUPIT

                                                 1. d
                                                  dardan

                                                  Ky "BARDHYLI NGA KOSOVA" qe ben hartime dallohet qe eshte shpellare... Mero si gjithmone je i sakte por plera Lubonja ky jashteqitje e komunizmit dihet qe e ka brenda prandaj e ka prej sikletit. Eshte pa moral pa identitet dhe njeri i ndyre qe shqipetaret e njohin mire.

                                                  1. L
                                                   Ladi

                                                   Bardhyli pe Kosove është hafije e Serbisë

                                                  Lini një Përgjigje