Dëshpërimi prej Berishës, që po nxit dezertimet në opozitë 

8 Nëntor 2022, 17:50Editorial Mero Baze

Dorëzimi i njëpasnjëshëm i dy mandateve nga deputetë të Partisë Demokratike, me motivacionin “për të parë punët e tyre”, është treguesi më i qartë i mungesës së shpresës që ngjall lëvizja e Sali Berishës gjatë këtij viti në atë parti. Dhe nuk është ndarja ajo që dëshpëron. Nuk janë as debatet. E vetmja gjë që i dëshpëron pafundësisht demokratët, edhe ata që bëjnë sikur janë me Berishën, është fakti që e dinë që Berisha nuk ikën nga kreu i asaj cope që ka rrëmbyer, edhe sikur të mbetet vetëm.

Kjo e bën të pashpresë të ardhmen e çdo deputeti, dhe çdo politikani që ka si alternativë Sali Berishën. Të dy deputetët kanë kohë që janë nën presionin e Berishës dhe grupit të tij për t’iu bashkuar atyre, dhe ata në fakt kanë zgjedhur t’i djegin mandatet e të ikin në punët e veta. 

Berisha i tërhoqi pas vetes në betejën me SHBA, duke u premtuar demokraci të brendshme në parti dhe përfundoi në një rrett njerëzish mediokër, të cilët para kësaj “demokracie” kanë qenë dora e fundit në PD.

Berisha i tërhoqi pas vetes në betejën kundër SHBA, duke u fshehur pas betejës me Lulzim Bashën, por ndërkohë që ai iku dhe dha dorëheqjen për të shpëtuar ndarjen e PD, me shpresë që dhe Berisha duhet të ikte, ky i fundit uzurpoi zyrat dhe kërcënon drejtësinë të marrë dhe vulën e partisë.

Pra ai provoi se betejën e kishte me SHBA dhe jo me Lulzim Bashën. 

Të gjithë ata që shpresonin se pasi “të zbonte Bashën” do ikte dhe vetë, sot gjenden në çarkun e një plaku të lig, i cili gëzohet që i ka inkriminuar në betejën kundër SHBA dhe i mban si talibanë në rresht pas vetes.

Berisha i tërhoqi në betejën kundër SHBA, duke ju premtuar ringritje të partisë dhe forcim të rregullave të lojës dhe tani e ka katandisur fraksionin e tij si një turmë njerëzish që komandohen nga Facebooku i Berishës dhe jo nga statuti i tyre.

Primaret e shpallura i kanë shtyrë disa herë se nuk u mblidhen njerëz, votuesit i kanë shtuar në mënyrë spekulative “edhe me simpatizantë”, pasi nuk kanë njerëz që u shkojnë tek kutitë e votimit, dhe dyert e selive janë bosh nga dëshpërimi.

Shembulli më konkret se çfarë shprese ngjall ai me lëvizjen e tij, janë Grida Dume dhe Alfred Rusha, dy figura kryesore të PD para lëvizjes përçarëse të Sali Berishës, të cilët preferojnë të dorëzojnë mandatet.

Tani ka plot vend për humor, dhe po ashtu për të qarë me këtë që ndodh, por jo të qash për fatin e Gridës e Alfredit, se ata më mirë shkojnë për hallet e tyre. Është mirë të qani për atë që po i bën opozitës Sali Berisha, duke nxitur dezertimin para betejës dhe duke dëshpëruar dhe ata që besohej se do frymëzonin demokratët. Ky është bilanci më i hidhur i tij pas një viti lufte kundër PD. Nuk është keq. Më mirë se Edi Rama është në këtë betejë!

30 Komente

 1. F
  FCB

  Pirdh....merro ...Pirdh.. do e shohesh te Shtunen kush eshte Berisha..kujdes mos pesosh noj goditje zemre nga pjesemarrja se ne tru ke kohe qe e ke pesuar...qekur te nxorri si vemje nga zyra.

  1. N
   Nul Moka

   Ndërsa ti , FUCK, apo FUKS, do ta shohësh të dielën, të hënën, të martën, të mërkurën e kështu me radhë deri në vitin 2029, nëqoftëse duron pa e varur veten ......

   1. L
    LALA, shoku i Kiços, në kurbet.

    Nuk do të arrijë të ngrej brekët se radha është e gjatë. Nuk e varin veten dylberat, ata ankohen se i përdhunuan në kohën zbjellohen dhe nuk u vë më njeri. Rrofsh "Nul Moka,,!

   2. F
    FCBytha

    Do ta shikoshe por do thoshe ishte shi i pengoje Rama e gallata te tjera njerzit sot nuk kane nivelin tende prej idioti njeriu pyete veten per çfare duhet ti shkoshe mbrapa nje nongrate nje komunisti nje krimineli per çfare per ta mbrojtur nga krimet mostruoze do ty shikoshe te shtunen dhe do habitesh njerzit kane evuluar nuk jane rrota karri si ty

    1. R
     Rexho Byberi

     Oooooo FCB, (fëndë e cipës bythës) dëgjo e mba vesh …..në Labëri, kanë një këngë valle humoristike kur martojnë djalin, vjehhra i thotë të birit HIDHE VALLEN RROTULLO, TOPE MADHI NËNËS-oooo, ja këthen nusja MOS,U NGUT, MOS U NXITO, SONTE,PRËMA TO JA SHOH…. Prandajza o Fcb, o fejsbuku i SalRamBerrit, mbylle sqepin dhe të shohmë se kush do ta hajë sa krahu…

    2. r
     raul

     pordhesta e 12 nendorit do filloje me performancen e klevis krricit te faro pace pilafit me kollaro me dy gishta lart hipur mbi furgonin e policise duke frymezuar naziskinet e mamurrasit me molotov ne dore rreshtuar ne dy anet e bulevardit nen komanden e Muli horrit dhe nen frymezimin e shpellarit neonazist Aleksander Biberaj i etur per lufte civile.

     1. H
      Halimja

      Me 12 nentor 2022 te gjithe socialistet do te perjetojne naten e Shen Bartolomeut. Tym e flake do te marre Shqiperia e SHBA-se si ne Afganiztan. Salibanet do te marrin Kryeministrine dhe Edi Rama do te arratiset me charter ne Turqi.

     2. S
      Shaqir

      Ku te vajti Shota oj Salih.....oi oi oi

      1. L
       Like Like palafike

       Nora e kelmendit i tha jo Shota.

      2. Q
       Qwet

       E ç'o shomë e kena pa , e kena nigji , e e kena shty si s'kan shty , nga e shtymna në t'xhuma , e tan dekikat e javs tok me i ba , veç aij , tuj u ba , tuj tuj tuj , turturjevet për gostinë e fundstinës e po i ngop , e po i majm .

       1. e
        epo kjo pune

        loje e saliut, presion per te hapur krahun qe ne parliament te vine zara te sales, automatikisht merr grupin parlamentar

        1. B
         Bardhyli nga Kosova

         Kryeqeni i Shqipërisë Serbe Edi Rama, mezi foli pas tri ditë zhvillimesh dramatike në veri të vendit. Që të gjitha të orkestruara sipas një skenari të përpunuar mirë nga Beogradi. Por, Edi Rama, që mezi foli, më shumë se 24 orë pas një deklarate megjithatë pozitive nga presidenti i Shqipërisë Bajram Begaj, nuk foli fare për Kosovën, në cicërimin e tij në tviter, duke e parë thjesht si një çështje që duhet të zgjidhet në dialog me SHBA e BE. Deri në këtë pikë gjërat duken në rregull, dhe retorika normale. Por, është e papranueshme, që kjo retorikë e tij, nuk plotësohet me asnjë kritikë ndaj serbëve dhe Serbisë. Ai tregohet plotësisht indiferent ndaj asaj se çfarë kanë bërë serbët atje, dhe më e rëndësishmja se çfarë ka bërë Vuçiqi. Indiferenca në këtë rast, nuk është thjesht mosvenerim i ngjarjeve, por refuzim për të gjykuar e fajësuar serbët. Duke fajësuar serbët, Rama do të bënte indirekt fajtor Vuçiqin, sepse të gjithë e dinë, dhe është fakt publik, notor, se vendimet e fundit të serbëve janë marrë së bashku apo më saktë, i kanë marrë sipas këshillave që ua ka dhënë Vuçiqi. Kjo heshtje e tij, mosmbrojtje e Kosovës shpjegohet dhe argumentohet, me gjysmën tjetër, kur ai për 9 muaj rresht, dhe sigurisht se do të vazhdojë, ishte avokati dhe diplomati më i madh në botë, që e mbronte dhe e nxirrte Serbinë nga akuzat dhe trysnia perëndimore, për shkak të pozicionimit të saj të hapur proRusisë. Serbia kurrë si vuri sanksione Rusisë, dhe ajo vazhdon të jetë në anën e pushtimit rus të Ukrainës, pavarësisht që formalisht shprehej pro sovranitetit ukrainas. Serbia jo vetëm, që nuk i ndërpreu lidhjet me Rusinë, por në kulmin e luftës nënshkruante marrëveshje në OKB në Nju Jork, për koordinim me diplomacinë ruse. Dhe sërish Edi Rama e mbronte me zjarrë Serbinë! Madje edhe duke përdorur mediat atje, që të kthehen me sa të munden kundër interesave të Kosovës dhe shqiptarëve në raport me Serbinë. E kemi shkruar disa herë, se Edi Rama, i dekoruar me Urdhrin e Kalorësit të ortodoksisë, nuk mund të jetë ndryshe, përpos në anën e Serbisë dhe Greqisë, pavarësisht naivitetit dhe se si shqiptarët në Shqipëri, ia dalin ta justifikojnë. Sigurisht se para historisë ai do të zbulohet se është njëri prej antishqiptarëve më të mëdhenj, por ne e kemi hallin se çfarë të bëjmë sot. (Vafsh në djall populli im shkërdhatë që voton Edin e gjatë. Dhe, për fund: Ngushëllime për ngordhjen e Open (Vuçiq) Balkan. Urime Procesi i Berlinit. Poshtë tradhtarët. Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli).

         1. M
          Magjyp Pëjka

          O Bardhul, je bërë njëlloi si Lutfi Dervishi që ka filluar të hapërehet edhe nga bytha me Qim Pëjkën, për,të marrë ndonjë koqe leku më shumë… Janë para bythe o Bardhulkë, dhe kështu që, ato para që merr nga Saliishkur Berrishi, për bythe kanë,për të të,dalë.

          1. K
           Kosova

           Ngushellime Bardhylit nga Kosova. Te rroje fizikisht se mendja i ka ikur rrugeve: perserit te njejtat si ata e cmendurit.

           1. L
            Lala i Lushness

            Mos e ofendo Kosovën o mashtrues se na pordhe koqet.

           2. F
            Fundi i nje cope muti...

            Me kete sjellje halabaku, shpellari tribal dhe mesjetari hajdut e kokgdhe qe nuk leshon karrigen edhe kur ka cuar gjithcka drejt rrenimit Total, Sali Berisha ka denuar cdo verior per nja 100 vjet te jete ne krye te shtetit shqiptar, me friken se mos degradon ne malokerine e Sal Berishes dhe hedh ne humnere Shqiperine, shtetin, ushtrine, drejtesine, partine, familjen e tij dhe raportet me aleatet tane me te rendesishem.

            1. L
             Landi

             Faleminderit Temes per artikullin: "3 arsyet pse mbajtja e urinës është më e rrezikshme se sa mendoni" Cdo gje tjeter si gjithnje pa vlere.

             1. g
              gezuar 8 nendorin sali

              saliiiii te iku shota,kush do te lexoj eseninin,apo ke mulin.

              1. P
               Populli

               PD tashme zbuloi veten e vet: demokracia nuk ka qene, nuk eshte, as nuk do te jete funksion i PD-se. PD u krijua me urdher komunist nga lart. Dhe, nje organ qe nuk ka funksion, vdes. Prandaj edhe PD po shkon drejt vdekjes.

               1. T
                The truth

                Largohen tani te sigurojne ndonje vend, pasi pas dy vjetesh nuk do te jene me deputet dhe ne ate kohe socialistet do shikojne vende per vete, pasi do te humbasin pushtetin.

                1. J
                 Jugu

                 Ka ardhur koha qe Rama te iki. Edhe ti Mero ndihmoje te iki pa bere ndonje rremuje. Nuk eshte mire qe e largon Berisha dhe Meta por ai eshte i ikur, dhe kjo nga pa aftesia per te qeverisur, 11 vite dhe vetem shperberje vendi, vetem hajdutizem ne te gjitha drejtimet, vetem shprese nuk ka me ne kete vend.

                 1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

                  Largimi i Dumës duhet parë me "primarët". E vetmia femër kandidate ,në Tiranë, është Kalaja!!! Tre bashibozuk të komanduar,dhe bjondina "sex" , nuk janë as sa gjysma e Gridës. Kaq mjaftoi që ajo të përceptoi se në këtë "kualicion" Berisha -Meta, nuk ka të ardhme. Të dy deklarojnë se do jenë në pushtet (në krye të partisë)deri në moshën 90 vjeçare!!!

                  1. Q
                   QashtuNeQikshtu

                   Qashtu o, or tëj KonVështrimi Qetër, qashtu….. Ngop tplaks ka për tshku ne Sala i Rams Shiqeres, ene Likja i Xhepit tFiqes ene tMons Kokloqes si surrat gardione burgji tvaktit nemces Hitler…

                  2. Y
                   YMER TE MBAN GOJA ERE MUT BYTH FARE

                   YMER I KUJT ESHTE GREGU I KRISTAQIT ALEXANDER VUCIC APO EDI RAMES?!!

                   1. s
                    sali

                    Mendoj se keta deputete qe iken ,U larguan me miratim te Berishes per te sjelle ne vend te tyre Berishiste me te sprovuar

                    1. A
                     ALEXANDER FRANGAJ E TALL KEQ YMERIN

                     DERI SA PO E KONSUMONIN NJE KAFE BLENDI FEVZIU DHE SALI BERISHA DHE ARMAND SHKULLAKU ,SHKULLAKU FILLOJ TE TALLEJ ME YMERIN KUR E SHQELMUAN CUNAT PROBLEMATIK SE SI ANDI BUSHATI E SHURROJ NE SURRAT YMERIN PER TJA LARE GJAKUN NGA SURRATI HAHAH HAHAH

                     1. T
                      Tit Vasili

                      O Mero qe ka tru thare e i merr zvarre nongrada Sali karaxhici une e besoj po qe te kete gomere qe do te arrijne te marrin kryeministrine kete nuk e besoj kurre se e kane provuar dhe nuk kane mundur por nje keshille kam per gjithe qorrat qe e ndjekin prapa ( nje te marre te vdekur e te pa varrosur ) ne lufte me ameriken te mos harrojne te marrin nga nje brisk ne dore t’ja bejne ate pune te madhit EDI RAMA edhe luge t’ja hane ate qe nuk thuhet

                      1. m
                       mos qeshni po mundet

                       ...kurse mbare shqiptaret qe po marrin arrati nga Shqiperia, kete e bejne nga Ngazellimi prej Rames...

                       1. S
                        STRAZO E TALL KEQ YMER QELBAZEN

                        YMER CILI TE TALL ME FORT SE TE MBAN GOJA ERE MUT DHE NFA KARI TE RRJEDH QELBESIRE DHE MUT NGA BYTHA E FRROK CUPIT PSE YMER NUK E PI DDHE NJE KAFE TE VETME ASNJE FEMER ME JUVE E KANE BEZDI OR YMER SE I TRONDITE DHE I QELBE SE NGA GOJA NXJERR VETEM ERE MUTI HAHA HAHA

                        1. P
                         PD

                         Kur lideri eshte komplet i kompromentuar, i konsumuar deri ne kocke, me kredibilitet zero, gerdalle plake, i deshtuar totalisht, i shporrur si horr dhe hajdut nga aleatet strategjike, i varrosur per se gjalli, nuk qendron me njeri. Degjenerimi i rradheve eshte aq i madh dhe i pakthyeshem sa shperberja ka kohe qe ka nisur, duke mbushur rradhet me idjote totale. Pyetja qe te gjithe ne PD i bejne vetes eshte; Nese Sali Berisha pas 30 vjet karriere politike dogji Shqiperine duke na vene njollen e 97 me papergjegjesine e tij, morì ne qafe partine dhe familjen, cfare mund te rregulloje tani ne pleqerine e tij te thelle, ju Pak dite i kane mbetur, kur gjithe bota i kane vene damken e hajdutit, te babait te nje familje te degjeneruar hajdutesh dhe te haxhiqamilistit anti shtet, biles edhe PDja nuk egziston me?!!!!!!!

                         Lini një Përgjigje