Pse u përgjysmua protesta e korrikut? 

12 Nëntor 2022, 18:36Editorial Mero Baze

Debati për shifrat me mitingjet e Berishës është harxhim kohe, por duke parë sipërfaqet e rralluara të bulevardit, eshtë e qartë se protestuesit shkojnë deri tek dy kullat binjake dhe më pas, deri tek ura e Lanës, ke njerëz që bëjnë sehir. Është as më shumë as më pak, gjysma e protestës së korrikut.

Përtej kësaj, është protesta më jo entuziaste, më e pamotivuar dhe mbi të gjitha, e kontrolluar me regji qendrore për të krijuar imazh të rremë.

E gjitha ka vetëm një arsye, që lidhet me emrin e Sali Berishës dhe Ilir Metës, të cilët të dy së bashku e zvogëlojnë më shumë opozitën.

E zvogëlojnë pasi konsolidojnë ndarjen e Partisë Demokratike. Ilir Meta është aty për të zëvendësuar ata që refuzojnë Berishën. Por ata që refuzojnë Berishën, krahasuar me ata që besojnë Metën, janë shumë herë më tepër. Ilir Meta nuk i kompenson dot. Përkundrazi i shton më shumë.

E zvogëlojnë, pasi protesta bëhet në kulmin e përçarjes së opozitës, ndërkohë që në korrik ishte nisur retorika e bashkimit, me të cilën Berisha kërkonte t’i vinte në gjumë, për t’i poshtëruar dhe sunduar.

E zvogëlojnë pasi prej korrikut e deri tani, Berisha është përballur me sanksione të reja ndërkombëtare, si ajo e Britanisë së Madhe dhe qëndrimin e vendosur të SHBA dhe BE për ta izoluar atë. Kushdo që do pushtetin e kupton që nuk ka më të ardhme me të.

E zvogëlojnë mbi të gjitha, pasi retorika e tyre për korrupsion, për antikomunizëm, dhe për oligarkë në këtë vend, shqiptarëve u kujton dy vetë, Sali Berishën dhe Ilir Metën, të dy komunistë, të dy oligarkë, të dy miliarderë.

Dhe protesta e sotme, provoi gjithçka. Provoi që Berisha e kishte thirr protestën për t’i treguar vendin SHBA duke e akuzuar nga tribuna e mitingut se e kishte shpallur “non grata” padrejtësisht. Më pas njësoj si Putini dje, protesta u përqendrua tek Sorosi dhe tek sulmi ndaj Perëndimit.

Dhe ajo që ishte qershia mbi torte, për lirinë e shtypit dhe vizionin e opozitës, ishte regjia qendrore e protestës. Ata që akuzojnë qeverinë për kaseta të gatshme, edhe protestën e sotme e kishin me regji të gatshme, duke mos lejuar median ta filmonte, përveç dronëve që nuk i ndalin dot.

Mjafton kjo për të kuptuar përse në protestë mungonin njerëzit, mungonte fryma, mungonte entuziasmi, dhe mbi të gjithë mungonte shpesa. Një protestë me regji, me pagesë dhe me autobusa, është shfaqje teatri por jo protestë. Protestat i shkaktojnë revoltat e popullit, jo hajdutët e revoltuar.

Dhe mesazhi kryesor i protestës ishte ai që tha Sali Berisha. Pa atë nuk do ketë kurrë stabilitet Shqipëria. Ishte e vetmja gjë e sinqertë e thënë në protestë. Është i vetmi premtim që ai mund të bënte. Por ai është thjeshtë një plak që nuk ngre dot brekët e veta, ndaj nuk ja ul dot pantallonat Shqipërisë (mund t’i ulë pak portofolin Zenit).

53 Komente

 1. E
  Emigranti

  Mero je i madh. Je i pa aritshëm. Je i vetmi që i vjen hakut atij plaku të çmëndur dhe të lig dhe tëgjthë atyre idiotëve që e ndjekin nga pas ti ngrejnë brekët.

  1. T
   Taulant

   Mos harro te shtosh qe Merua si sahanlepires oborri shkruan per ata qe i hedhin kocka. Perballe shpopullimit zhdukjes se vendit brenda pak viteve nuk ben asnje shkrim realist per gjendjen e mjeruar e te pashpres. Te njejtin servilizem qe i bente Berisheskur ishte ne pushtet i ben edhe kerricit te Vucicit sot.

   1. M
    Mondi

    Te ishte per kocka kishte ndenjur aty ku je ti.Gazeta Bazes ka aq ndjekes sa nuk ka nevoje ti zgjase doren kujt.Njeri nga ata je dhe ti.

    1. T
     Taulant

     Eshte kthyer ne zedhenes se partise "Socialiste" grupit te strukturuar kriminal qe shpopulloi e shkaterroi Shqiperin

     1. c
      corba rubla

      Taulant qelbesira ,qe I lepihesh sali serbit.Sherbetoret e rublave ruse te putinit dhe kozacevit ,qe burgosen luftetaret e lirise te UCK, jane shkaterrusit e Shqiperise ,ushtrise,fabrikave ,drejtesise ,universiteteve ,tokes bujqesore.Respekt per z Edi Rama qe po cmonton kete corbe ruse se bashku me SHBA.Saliu fiton vetem 3 bashki,Edi dhe PS 58 bashki.

    2. A
     Artani shoku Taulantit

     Taulant bre, tregoju i sinqerte. Saliu komunisti i ndyre do te shpetoje Shqiperine nga te ikurit e njerezve jashte? Po si do ta beje kete, do ktheje parate e vjedhura?

    3. K
     Ky eshte real

     Bukur dy gjera Merua: protestat i shkaktojne revolta e popullit dhe jo hajdutet e revoltuar dhe ai eshte nje plak qe nuk ngre dot breket e veta dhe jo te ja ule dot pantallonat Shqiperise - mund te ule pak portofolin e Zenit ! Mjafton

     1. L
      Luli

      Te shkruash andrrallat tua ne gazeten tende , nuk do thote se i VJEN HAKUT dikujt or barbon i pa tru !

     2. Z
      Zhidër Jakovi

      Ishin apo nuk ishin 3.500 deri 3.700 vetë dhe kur u errësua, erdhi urdheri nga shoku Flamur Noka që të ndeznin celularet me qellim që të dukeshin shumë vetë, dhe me kamerat rrafsh me tokën, krijohej imazhi se u mbyt bulevardi. Kishin sjellë me nga 3.ooo lekë të reja, gjithë katundaret e pa punë nga rrethet, me autobuzë të paguar me para kesh, nga kryeorganizatori Kuliçaj (si arketar) i shoqeruar bashkë me Mul Nokarin. Bile po të shikoje poshtë urës së Lanës, të vinte pështirë nga çtë shikoje, jo vetëm nga skenat poshteruese të pkesëmarresve me pantallona të shurruara, por edhe nga të pëgërat e tyre, sa kuterbonte erë mbytëse tamam si në kullën e Vuqidolit para viteve 1990….

      1. B
       Bubuzhel Berati i punesuari i nongrates Berrishes

       Mero rrepekt per punen tende ....e imagjinone te dali Toto Rino dhe te flasi per antimafje sot njerzit jane ndergjegjsuar nuk meret kush me nje komunist qe bie rruges apo me nje pijanec spiune te korruptuar ka ikur ajo kohe sot njerzit kerkojne progrese zhvillime kulture ata 5000 apo 6000 mije te mare me autobuze nuk perfaqsojne opoziten jane thjeshte kavie te Berishes njerez te vobekt qe duhen kuptuar megjithate shteti eshte responsabel per mos arrestimin e tyre krimet e tyre jane monstuoze qeveria duhet te levizi ..

       1. B
        Blendi Fevziu

        Re Bradhyl koqja nga Kosova mut ke qene dhe mut do mbetesh sado qe fshehesh pas "Bubuzhel Berati". Robte ku t'i kesh.

        1. A
         Astrit Lika

         Ore Blendi, te paska ikur gruaja ne drejtim te paditur prandaj je kaq i merzitur?

        1. L
         Liria

         Mos u cudit o Flutura, se ndonese ishte erresire deshtimi i mitingut te Doktor Sali Mortjes dhe Ilir Floririt u duk si te ishte drita me e qarte e diellit. Me keta mafioze milionere dhe kriminele Edi Rama sundon ne Shqiperi 4x100 vjet.

         1. A
          Aron

          Nuk ma merr mendja eshte cuditur, por ka qeshur me bemat e Saliu, por kur vendos ato emjoy ne postime ketu nuk dalin me ato fytyrat, por dalin si pikepyetje. Siduket nuk e kane rregulluar keta qe te perdoren emjoy.

        2. G
         Gerdeci

         Bukur "Zhider Jakovi"! Pikes i ke rene; me dy tre detaje, i ke thene te gjitha.

         1. r
          raul

          Mero je i papare. Exelente kjo analize. Por nje verejtje kam ajo nuk ishte proteste se protesta bejne qytetaret e Tiranes qe u distancuan si gjithmone dhe sot nga perbindeshi i vicidolit dhe nga spiuni Agush askush kokeducja i partickes se hajduteve te floririt te thesarit.Ajo ishte pordheste qe behet nga shpellaret e Bathores, Lacit, Mamurasit dhe Astirit. Dukeshin nga surrati se kane pamje maloku, te paqethur, te pakrehur, pune shpellaresh qe pasi kane ngrene nga nje tas me groshe ne katund me gjysem buke per 10 mije leke dhe 2 byreke te dhuruar nga Muli horri kane ardhur nga ana e anes ne Tirane me furgona te paguar dhe nuk bene dot as gjysmen e pjesmarrjes se 7 korrikut. pra perbindeshi i vicidolit dhe spiuni Agush askush kokeducja e kane marre rrugen e mutit dhe neonazistet qe bene thirje per lufte Altin Goxhaj, Aleksander Biberaj, Luciano Boci shkofshin ne te s'emes.

          1. m
           mirel

           Protesta e sotme, deshtim i radhes per shqupisat ndyresira trushplare te Salikadavres. Bravo Mero djali per analizen e bere.

           1. T
            Taulant

            Shqiperia eshte ne gjendje kritike. Shpopullim gjithe andej . Populli ne gjume . Kerrici Vucicit bredh me charter . Mbase thyen koken gjekundi bastardi.

            1. T
             Tao tao rrefugjat

             Taulant ke moshen e Berrishes besoje gjithmone te njejten kenge po nderoje pak se tregone qe jd plak matuf tregohu pak si i ri ne moshe

            2. P
             Polici

             Protesta e non grades dhe spiunit te sigurimit IM. Rama ta gezoj mandatin e katert por edhe te pese.. Jo 2029 por 2039.. :)

             1. T
              Taulant

              Ateher nuk do kete me Shqiptar debil. Ramen do ta kene helmuar Serbet se nuk do t'ju interesoj me. E kreu qellimin me shpopullimin dhe zhdukjen e vendit.

              1. P
               Polici

               Pirdh se shfryhesh o Taulant.. kujdes se mos ju vret Saliun Putini se ai do leket pas.

             2. C
              Cobani I dhive nga vasqarri

              Cobani I dhive sherben si bebelina ne koqet e rames per ta mbrojtur mo's Iarre shurra dhe muti shalet

              1. K
               Kume Peza

               O zot ku kemi arritur! Flet SB për votën e lirë?!

               1. 1
                19

                Rrofshin maloket qe mbajne edi ramen ne qeveri .

                1. T
                 Taulant

                 Nuk e mbajn maloket debil por ish populli i jugut komunist qe tani ka shkuar ne emigracion. Populli yne i tille ka qene qe mbajti Enver Hoxhen ne pushtet per 45 vjet.

                 1. E
                  Emiljano

                  Tao maloket e mbajne ne qeveri Ramen,sic mbajti kufoma sali enverin o debil.na mbyten injorantet

                2. M
                 Mara emigrante ne Itali

                 Eshte e cuditeshme se si mund ta etiketosh Edi Ramen kriminel :nuk ka vrare njeri ?nuk ka shitur nuk ka vjedh , ndertoi cdo qytet i ndryshoi faqen shqiperise ,ngriti lart reputacionin shaiptar , sali dhe ilir e shiten shqiperine ,e shkateruan e vodhen ,vrane sa u deshi qejfi ,ne kohen e sales shqiperia vinte ere mut kryeqyteti , apo i haruay ngriti lazaratin cfar te zeze i beri vendit dhe kosoves .ata qe dolen sot ishin me teper pleq dhe te ardhur nga fshati .

                 1. T
                  Taulant

                  Po njerezit pse ikin me gomone si ne 1991. Mijera fshatra po zhkuken dhe qytetet jane shnderruar ne fshatra. Pse nuk ikin Kosovar,Maqedonas,Armen,Turq etj me gomone ? Mos te flasim per Malazez,Boshnjak,Serb etj . Kerrici i Vucicit e shkretoj fare vendin.

                  1. B
                   Black Horse

                   Ikin me bo lek e me bo ene familie e me siguru fmit se atje ka ligj që të respekton ta respektosh nëse jo e ha sa fylli çobanit .

                   1. t
                    timo

                    Shyqyr që nuk ke ikur ti o tablant se pa ty mjerë Shqipëria!!!

                    1. T
                     TAO TAO TAULANT

                     Tao budallai ku i ka tre femijet spiuni I.M ish president ? Po ij mo bole fishkur njerzit nuk ikin ga politika e keqe apo e mire shiko Portugal 9bmilione ne portugali 10 milione ne emigrim cfare do te thoshe qe Portugal nuk ka stabilitet o karre me xhunga nese je mashkull po ma xo mdndjs je kurrve femer .Njeriu iken te beje pare nuk i interesone politika o kare apo piçke se je kohe qe komentone si xeni saliut

                   2. 8
                    88

                    Zenit si hapi portofolin, po bashke me Gites ju la hapur varrin. Enver Hoxha ishte armik i eger i Perendimit dhe kapitalizmit, por pas renies se regjimit komunist, asnje vend i Botes nuk shpalli non grata familjen e tij. Femijet e Enver Hoxhes levizin lirshem ne cdo vend te Perendimit. Enver Hoxha ushtroi nje lufte te eger klasash me burgjet dhe egzekutime politike, por femijve te tij nuk ju la asnje gjak prapa. Sepse gjerat nuk i beri per te vjedhur dhe ushqyer grykesine e femijve apo partise se tij. Sepse nuk vrau me kanun por me ligj shteti. Sepse gjithcka e beri per Shqiperine edhe pse ne menyren e gabuar. Kushdo qe tentoi te gelltise, poshteroje apo shqyej Shqiperine, Enver Hoxha e luftoi me egersi, nga jonanistani e Jugoslavia deri tek BS e SHBA. Te gjithe armiq, por ne fund askush prej tyre nuk e shpalli cope muti, sic shpallen Sali Berishen dhe familjen e tij halabake, aleatet aktuale njekohesisht edhe miqte me te medhenj te kombit shqiptar.

                    1. T
                     Taulant

                     Nuk e shpallen Berishen 'non grata' per te miren e Shqiperise sepse ata e sollen ne pushtet e rrezuan dhe e sollen perseri ne pushtet. Si kane vepruar me Shqiperin ashtu kane bere ne shume vende Afrikane,Amerike e Jugut e Azi. Kane vetem interesa jo principe.

                     1. A
                      Arturi

                      Taulant, jam shume dakort me ty ketu. USA solli ne pushtet nje te marre. Mjafton te shikoje Sali Berishen duke ecur rrugeve te Tiranes ne vitet 1990 qe ecte si nje balone tabake me dy gishtat perpjete te kuptoje qe ky person ishte i manget. E kam pare Saliun ne ate kohe me pardesy te bardhe rrugeve bashke me Hajkarin. Nuk e kuptoja si njerezit i shkonin pas ketij te maniaku. Nuk e besoja kurre qe ai person do behej president. Mesa duke dhe Amerika beka gabime qe po mundohet ti rregulloje sot, po ce do se tani ka bere shume para zagari dhe do e terheqi Shqiperin zvarre ca kohe duket.

                    2. Berishen e braktisen pjesemaresit. sapo filloi ai qe te flase e te interpretoje ne ate skene para kryeministrise njerezit truma truma filluan te largoheshin nga demostrata. Kjo do te thote se jo te gjithe aty kishin ardhur ne mbeshtetje te saliut dhe ilir spaunit se i njohin nga turiri se kush jane. Ata qe kane halle e probleme me qeverisjen e socialisteve bene prezencen fillimisht dhe u kthyen kurrizin ne momentin kur po shpalosnin e kercenonin se pa ata shqiperia nuk ka dhe nuk do te kete stabilitet. nuk ja vlente me qe te qendroje aty per pengemarresit e demokracise ne shqiperi qe pasi vodhen e plaçkiten pasurine e shqiptareve dalin aty dhe u qajne hallin varfanjakeve.....

                     1. E
                      E vërteta shqeto

                      Tashmë Foltorja dhe PL i vunë vulën me protestat e kastruara. Një protestë si funerali përfundimtar i opozitarizmit. Nervi opozitar nuk ekziston. Një popull i shtypur, i tallur dhe i vjedhur nuk vjen e bën atë lloj proteste si në mort. Atë lloj proteste e bëjnë njerëzit që vijnë si në vaki, sikur e dinë që nuk do i çojë gjëkundi, njerëz pa shpresë, dhe militantë partiakë që pa urdhër partie nuk bëjnë asgjë. Tashmë është e qartë që ato protesta nuk janë të popullit por të Saliut dhe Metës, protesta që i duhen për të treguar forcën te Spaku, te gjykata për vulën, dhe te ambasada amerikane. Kaq. Protestat e dikurshme të Lulit duken lule, se kishin mllëf popullor, hidheshin ca molotov, kishte njëfarë grinte, pavarësisht se në fund ishin teatrale pasi pas dy orësh të gjithë shkonin në shtëpi. Tani, një opozitë e parashikueshme është nul. Kuptohet qartë që Saliut dhe Metës i duhet thjesht të mbajnë partitë përkatëse, mos t'i trazojë Spaku, as ambasada, të fusin ata militantët nëpër poste në bashki se kanë vite rrugëve. Ky ishte mesazhi kryesor i asaj proteste. Luli do ngelet në histori, jo vetëm si tradhëtar opozitar, por edhe si i vetmi politikan që dorëzoi mandatet parlamentare si opozitë, dhe nuk u fut në zgjedhjet lokale, por duke qënë i shitur , lufta politike në sheshe u kthye në teatër dhe dorëzimi i mandateve u kthye në dorëzim pushteti total te Rama. Gabimi nuk ishte dorëzimi i mandateve, por protestat teatrale në sheshe, shuarja e nervit opozitar. Sidoqoftë, Luli u fut në histori. Ai i dha mundësinë Ramës të bënte votime moniste lokale, votime që i pranuan edhe ndërkombëtarët. Skandal! Kurse Saliu me Metën duket sikur po dalin përfundimisht nga historia. Asgjë e re, thjesht një deja vu deklaratash politike kërcënuese kot më kot. Kur burrit i humbet edhe vlera e fjalës, ai ka mbaruar. Saliu hyri në histori me NonGrata. Të shohim me çfarë do hyjë apo do dali Meta nga historia politike.

                      1. J
                       Jani.

                       Z.Baze!Kaq e vështirë është(në kushtet e nivelit të sotëm të teknologjisë) të gjendet një mënyrë për të përcaktuar pjesmarrjen(sasinë) në një tubim?

                       1. A
                        Andi BUSHATI e tall keq YMERIN

                        YMER QELBAZA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT SONTE

                        1. A
                         Abdul Dibra

                         Sali ,me protesten e sotme po te kesh 2 gram tru e le politiken.Amerika e Anglia po te duan te fusin ne mut deri ne fyt.Lutu mos u shtohet inati e te plasin brenda.

                         1. R
                          Rezi

                          Ky Taulanti duhet të jetë mbesa e Berishës që nuk duron të vërtetat mbi gjyshin e lajthitur. Ata që ikin, një grup ikin nga vënde të tjera, pasi kanë dështuar në Itali e Greqi, shkojnë në Angli dhe thonë vijmë nga Shqipëria. Fundja a nuk ishte liria e lëvizjes që donim?

                          1. I
                           Ilir

                           Po ata nuk ikin me viza o idiot po me gomone. Per ctrap levizje te lire flet ti kelysh Rilindjeje.

                          2. m
                           meshirojeni ushtarucin Mero

                           Mero si gjithmone i sheh protestat nga verra e by...se Pushtetit te rradhes. Dikur nga i Saliut, sot nga ky i Ramiut...dhe ne gjithe rastet i duken te pergjysmuara!

                           1. J
                            Juliano

                            Kjo ishte Protesta mbarë kombëtare e berishës

                            1. I
                             Ilir

                             Sikur nuk qendron aresyetimi.... ata qe refuzojne Berishen egzistonin dhe ne Korrik... ata qe refuzojne Meten prane Berishes po ... qendron si aresyetim.

                             1. n
                              nje qytetar

                              Ne Francen e Iluminizmit e Demokracise ato Jelekverdhet dogjen Parisin per rritje cmimi karburantesh. Ne Korene e Veriut ne Komunizem nuk ka protesta fare por ka fukarallek total. Te tjere sisteme nuk ka, ashtu pa protesta e me Tallona ushqimesh e kemi provuar nja 47 vite e na mjaftojne.

                              1. N
                               Nje fshatare se qytetare nuk behesh kurre

                               Je fshatar qytetare nuk je kurre : Ta shpjegoje une les gilets jaune nuk jane parti pasi ne demokraci partite nuk bene partia proteste jane institucion les gilets jaune jane njerez anti shtete dhe bejne deme thyejne shkaterojne po a e ka Shqiperia forcen e Frances qe te recoupe demet e shkatuara ? Mesoje injorant nuk bejne partit proteste por vetdm sindikatat pse bejne sindikatat pasi nuk njihen nuk jan parti thjeshte nje grupim por kur tv kazane japin perputhje ku do mesoshe ti cfare eshte shteti democracia economia e tregut protesta e fundit ne France mbane vitin 1981 me studentet e Nanterre Paris nga ekstrem gauche o ujku Cerrikut

                              2. B
                               Bardhyli nga Kosova

                               Një bashkëpunëtor i deritanishëm e i afërt i kryeministrit të Shqipërisë ka bashkëpunuar me Shërbimin sekret serb në Kosovë. Ai quhet Baton Haxhiu, i njohur si Baton Stanishiqi. Ky konstatim nuk është pjesë e konspiracioneve të rëndomta mbi “spiunllëkun” e këtij apo atij personi. Bashkëpunëtori i deritanishëm i afërt i kryeministrit të Shqipërisë këtë e ka pranuar publikisht në Gjykatën Ndërkombëtare për Ish-Jugosllavinë në Hagë. Ka pranuar se Shërbimi sekret serb i ka kërkuar që të ndihmojë të hapet një proces negociatash me një figurë të respektuar shqiptare të Kosovës në mënyrë që të shmanget negociata me dr.Rugovën, figurë prijëse e shqiptarëve të Kosovës e njëkohësisht që prej pozicionit të dr.Rugovës për pavarësi të vendit të kalohet në pozicion të “Republikës së tretë” brenda “RFJ-së”. Bashkëpunëtori këtë kërkesë e ka zbatuar. Këtë do ta zbulonim, vetëm pas lufte, të gjithë ne të tjerët që në një mënyrë a tjetër e kishim njohur bashkëpunëtorin e Shërbimit sekret serb, Baton Haxhiun. Dhe, kjo çështje do të riaktualizohej brenda strukturave shtetërore të Shqipërisë kur personi në fjalë do ta kërkonte shtetësinë e Shqipërisë. Atëbotë, e në kundërshtim me procedurat ligjore, do të shmanget informata mbi bashkëpunimin me Shërbimin sekret serb dhe do të jepej shtetësia nga presidenti në detyrë. Kasapi i Ballkanit, Slobodan Milosheviq, i qe drejtuar Baton Haxhiut në gjykatore, në Hagë, me këto fjalë: "Ti ke qenë bashkëpunëtor yni, apo jo? Dëshiron të ta dëshmoj?” Ndërsa dëshmitari Haxhiu që duhej të dëshmonte krimet e serbit, ul kokën, sikur ta kastronin. Doli se ish-kryeredaktori i “Kohës Ditore”, i shkarkuar nga bosi i vet, disa ditë para se të shkonte në Hagë, bënte konspiracion me një oficer zbulimi të Serbisë. Me të përfunduar gjykimin, Batoni u bë yll në Tiranë, sepse lobi serb kishte dhe vazhdon të ketë shumë ndikim në qarqet politike e të mediave shqiptare. Pra, "gazetari" B.Haxhiu u bë yll në mediat elektronike të Tiranës, e caktuan nëpër organizata e juri, madje e emëruan në jurinë e Festivalit të Këngës në Radiotelevizion Shqiptar, që ishte kulmi i cinizmit. Sikur bënin garë kush do ta rrëmbente më parë. E mbanin në prehër, e mëkonin dhe e përgjëronin. Një gjysmanalfabeti ia dhanë kompetencat që të përfaqësonte “kosovarët” kudo dhe kurdo, në Tiranë, në Prishtinë e në Beograd. Vula e shërbëtorit të zbulimit serb, u bë e fuqishme, ia hapi të gjitha dyert. Edhe sot ku spiun serb  është “kosovari” më i privilegjuar në Tiranë e në Beograd. Milosheviqi në vend se ta turpëronte para shqiptarëve, e bëri yll në median shqiptare të Tiranës, këshilltar të kryeministrit Rama dhe faktor në Partinë Demokratike të Kosovës. Në Kosovë iu ngjit “krahut të luftës”, ndërsa “krahu i luftës” gjithë kohën kinse çirrej kundër bashkëpunëtorëve të Serbisë. Mbase bashkëvendësin e tyre drenicak e kursyen dhe e shpërblyen. Me patriotizmin lokal s’bëhet shaka. Po në Prishtinë? Cili ishte statusi i Baton Stanishiqit? I afërt me kreun e PDK-së, i lidhur ngushtë me disa qarqe të LDK-së, ndërmjetës i bizneseve serbo-shqiptare. Yll fare, do të thoshin kalamajtë e Tiranës. (Vafsh në djall populli im shkërdhatë që voton Edin e gjatë. Dhe, për fund: Ngushëllime për ngordhjen e Open (Vuçiq) Balkan. Urime Procesi i Berlinit. Poshtë tradhtarët. Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli).

                               1. H
                                Hajt per hajer!

                                Aleanca e Zgjyrave

                                1. P
                                 Per komentuesit e zellshem dhe te paduruar.

                                 Pa u lodhur ne argumente te teperta. Ne te tere jeten e tij kombi Shqiptar eshte perballur me ndyresira dhe TRADHETARE si keto te fundit. Dhe gjithmone ka mbijetuar. Turp per te gjithe bashkeatdhetaret e mi qe u bejne fresk TRADHTAREVE per hallin qe kane. Respekt per popullin NORMAL.

                                  1. q
                                   qeveria e (Gent) KAKAVE

                                   Protestat i meriton gjithmone edhe qeveria me perfekte, e jo me kjo qeveri e ketij Rama e QELBUR koke e kembe ne c'do aspekt qeverises!

                                   Lini një Përgjigje