Përse po emigrojnë njerëzit e Foltores nga Parlamenti drejt bashkive? 

14 Nëntor 2022, 18:18Editorial Mero Baze

Luçiano Boçi është kryetari i Grupit Parlamentar të Berishës dhe nënkryetar i partisë së tij. Formalisht ai është numri dy i partisë së Berishës, çfarë mund të konsiderohet kulmi i karrierës në atë parti, pasi dihet që karrigen e parë nuk e lëshon Berisha.

Edhe pse partia është ende në gjendje informale, ai  e ka arritur kulmin e karrierës së tij.

Një politikan që kap këtë nivel, natyrisht pret zgjedhjet politike të fitojë dhe të marrë postin për vendin që i takon, i cili zakonisht është kryetari i Parlamentit.

Kështu së paku ka shkuar fati i zonjës Topalli, ose më shumë akoma, president, siç përfundoi zoti Topi.

Pra formalisht Luçiano Boçi ka arritur majën që mund të arrish nën hijen e Berishës, pa mundim.

Por befas, kur u ngjit në maj, lëshoi mandatin dhe po kthehet në shtëpi, të kandidojë për kreun e Bashkisë së Elbasanit.

Përse kjo tërheqja e tij nga maja e pushtetit të PD në provincë?

Shpjegimi i parë dhe i fundit në fakt është se ka kuptuar që nuk ka “majë”, dhe nuk duket asgjë në horizont nga “maja” ku e ka ngjitur Berisha.

Pasi ka prekur “majën” e ka kuptuar se nuk ka asnjë perspektivë dhe se mund të vegjetojë aty në Kuvend, nën presionin e perëndimorëve pse mbështet Berishën dhe nën presionin e berishistëve, pse shkon me Bashën.

Mes këtyre dy dilemave, mes qejfit për të qenë me Bashën dhe hallit që është me Berishën, ai ka zgjedhur skemën e njëjtë me Grida Dumen apo Alfred Rushaj, por pak më të moderuar dhe të kamufluar.

Po shkon të kandidojë në Elbasan duke dorëzuar mandatin. Po fitoi, është fitore e madhe për të, por dhe po humbi është fitore, pasi shpëton nga presioni për t’u rreshtuar me një palë. 

Në fakt, i njëjti motiv duket qartë dhe tek kandidimi i Këlliçit. Edhe ai është thuajse në majë të karrierës politike brenda partisë së Berishës, dhe po ashtu nën presionin e SHBA për t’u ndarë prej tij dhe nën presionin e njerëzve të Berishës për të qëndruar aty.

Dhe për të mos ikur si njeri meskin “për punët e veta”, siç po ikin të tjerët, po ikin si “luftëtar” për t’u përleshur me “kuçedrën” që u ka marrë Tiranën.

Në fakt nuk është aq shumë motiv fitorja, se ikja një herë për një herë nga apeli i Berishës çdo mëngjes, që numëron kë ka blerë e kush e ka shitur çdo mëngjes.

Emigrimi i deputetëve të rëndësishëm të Berishës nga kreu i paritsë së tij drejt bashkive, është i njëjtë me motivin e deputetëve të tjerë që ikin në bizneset e tyre. Kanë të njëjtin motiv në sfond, mungesën e perspektivës me Sali Berishën dhe Ilir Metën në krye. 

Ndryshe nga ata të tjerët, këta që ikin për të kandiduar, ikin me më shumë dinjitet dhe me më shumë finesë. Por në mendja kane thjesht si të kin prej asaj liste.

Dhe kanë gjetur një shteg të mirë, i cili dhe nëse nuk i nxjerr në karrigen e pushtetit, i nxjerr në liri nga Sali Berisha. 

26 Komente

 1. L
  L.Xh.

  Në kohë të “hazreti Enverit”, kishte disa mënyra për të të larguar nga ndonjë ndermarrje. Varianti i parë (më kryesori) duhet të kishe ndonjë mik të fortë në kupolë të partisë. Varianti i dytë, kur ishe bërë i padurueshëm,për ndermarrjen, TË NGRININ NË PËRGJEGJËSI, dhe të çonin sa më larg të ishte e mundur. Varianti i tretë, të ishe vërtet shumë i zoti në punë. Për LUQI BOQIN përshembull, do të ishte i përshtatshem varianti numur dy, i “shkollës së hazreti Enverit”, sa më larg dreqobelasë SaLik BershMetaja……

  1. I
   I pashkolluar.

   Vërtet Mero të duket ky mësuesi i letërsisë me kaq tru, sa të ideojë dhe jetësore këtë strategji largimi nga "maja"? Nga si e shoh unë, e kanë shtyrë të shkojë në anonimat, vendi që i përket me tapi. Tung

   1. G
    Gjeneral i ushtrise se vdekur

    Qellimi eshte te largohen nga nongrata por me nje forem ndryshe jo agressive askush uk fiton si kelliçi dhe ky çami piste . Nongrate eshte i semure mendore jo ne kuptimin figurativ por vertete nje i semure nese do kishte familje do ta kishin terhequr dhe kurruar ne spitalin psqiatrike por e kane len rrugeve te lehi si zagare nje bénéficie per mediat kazane te mbushin ékranet e mbremjes. Nuk ka sense nje i denuar nongrata ku financohet me rubla Ruse vrases vjedhes prodhues i1997 ose je bashpuntore ne krime ose je antikap mentale

    1. Z
     Zeqo Pilafi

     Nga rezultati në vëndoret që vijnë varet fati i Berishës. Lëvizjet janë kryekëput përpjekja e tij e fundit për mbijetesë. Me këtë lëvizje të detyruara ai kërkon dëshpërimisht të marrë maksimumin e mundshëm në këto zgjedhje. Të tjerat në artikull janë sizakonisht sofizma të Bazes, lodra fjalësh pa më të voglën vlerë.

     1. e
      ee,

      O Zeqo, mire e ke gatuar pilafin, por ti dhe ai nuk e dini akoma qe keni parti apo jo, si luftoni per te kaluar detin, ne kembe?! Qifshi ju qe jeni se jeni bere si miza e Grida Dumes te gjithe.

     2. L
      Loku

      Luci në Elbasan nuk merr vota për Bashki por ka patur sukses tek studentet që merr lek për provimet.

      1. B
       Bardhyli nga Kosova

       Kur Dardan Molliqaj tha se Qeveria e Kosovës sillet me minoritetin serb njësoj siç u soll Milosheviçi me shqiptarët në vitet 1990, mbërriti kulmin e tij protagonizmi politik pro-serb i disa politikanëve dhe analistëve e gazetarëve shqiptarë! Politikanët në rastin e vendimit për targat të qeverisë e etiketuan kryeministrin e vendit si destabilizues, për të mos thënë edhe “luftë-nxitës”! Ndaj deklaratës së Molliqajt, njëherësh kryetar i PSD-së së Kosovës, nuk reagoi asnjë parti politike opozitare. As edhe ndonjë politikan opozitar. Pas përpjekjeve për ta ndarë Kosovën përmes ndryshimit të kufijve, kjo sjellje politike e mediatike është më e paprecedentë për natyrën, karakterin, parimet, rregullat, kodet dhe normat që zbatojnë shqiptarët. Ndërsa, deklaratës së Molliqajt i shkon në harmoni vetëm deklarata e para katër viteve e Baton Haxhisë për faljen e krimeve dhe gjenocidit serb dhe ndarjen e Kosovës! Asokohe nuk reagoi asnjë prej partive në pushtet, të cilat sot janë në opozitë! Kjo dëshmon se Kosova është futur në një lloj intrige të rrezikshme! Futja e Kosovës në këtë kurth deklarimesh e qëndrimesh kundër kujtdo qoftë, (jo vetëm kundër zotit Kurti), më së pari është jashtë çdo logjike. Nga ana tjetër nuk është reale! Pra është gënjeshtër! Dhe nëse një politikan shqiptar me gënjeshtra bëhet interpret i politikave dhe akuzave të Serbisë, atëherë kemi të bëjmë me tradhti ndaj atdheut. Por nuk e kam fjalën për këtë. Ne jemi në dilemë, nëse në Kosovë ka ose nuk ka tradhtarë! Jemi në udhëkryq, sepse heshtja dhe indiferentizmi ndaj këtij fenomeni po e legjitimojnë tradhtinë! Ne na duhet të ristrukturojmë konceptin tonë për vendin, për shtetin, për territorin, për institucionet, për lirinë dhe demokracinë. Imagjinoni të ngrihet dikush në Serbi e t’i thotë presidentit të vendit, se ajo çfarë ai po bën kundër Kosovës është e njëjta gjë çfarë Milosheviçi ka bërë kundër shqiptarëve?! Ose t’i thotë se „në këmbim të krimeve dhe gjenocidit që kemi bërë në Kosovë, ne duhet t’ia japim Luginën e Preshevës asaj, pa këmbyer asnjë m2 territor“! A mund të ndodh kjo në Serbi? Në Kosovë ama ndodh. Ndodh diçka e paimagjinueshme! Në emër të luftës kundër qeverisë ose të opozitarizmit, apo edhe në spekulim të qëndrimeve të një ose dy Fuqive të Mëdha. Ndodh për shumë shkaqe. Dhe nëse i analizojmë këto shkaqe, nuk mund ta thjeshtëzojmë fenomenin me tradhtinë ose me shërbime që shpërblehen nga Beogradi. Nuk është kjo ajo që e shpjegon qëndrimin e jo pak shqiptarëve publikë pro-politikave dhe interesave serbe. Së paku indiferentizmi i publikut, i qytetarëve, nuk mund të shpjegohet aspak me këtë aspekt. As indiferentizmi i institucioneve të shtetit, i opozitës dhe organeve të ligjit nuk shpjegohet me këtë! Po çfarë po ndodh? Për këtë na vjen në ndihmë periudha e fund viteve ’80 dhe viteve ’90. Ashtu si sot, edhe asokohe në Kosovë kishte bashkëpunëtorë të Serbisë. Por, Milosheviçi nuk mundi ta detyrojë thuajse asnjë prej tyre t’i shërbejë atij në mënyrë të hapur! Ibrahim Rugova me qasjen dhe filozofinë e tij politike e nacionale e homogjenizoi popullin e Kosovës në atë masë, sa askush nuk guxonte t’i shërbente në mënyrë publike pushtuesit dhe sunduesve serbë! Harmoninë dhe homogjenizimin e shqiptarëve në Kosovë në kohën e të madhit Rugova e kanë nostalgji shumica dërmuese e shqiptarëve. Sot është krejt ndryshe. Okupuesit e djeshëm, sot në krye të shtetit serb, duan të rikthehen e të sundojnë në territorin e Kosovës! Edhe pse ata janë të njëjtët, ish-ministra të Qeverisë dhe administratës së dhunshme të Milosheviçit, nuk ndalen në aventurën e tyre anti-shqiptare! Megjithatë sot jo vetëm guxojnë tipa të tillë si Dardan Molliqaj e Baton Haxhiu të dalin hapur me parulla beogradase, por edhe mburren me deklarimet e tyre pro-serbe! Në fakt, gjitha kjo ndodh, për shkak se shoqëria shqiptare, edhe në Kosovë, drejtohet nga politikanë që punojnë për neoliberalizmin. Punojnë për të zbehur konceptet dhe qëndrimet ndaj familjes e kombit si dhe besimin te Zoti! Jo pak qytetarë shqiptarë janë në narkozën e propagandës dhe nuk shohin se rreziku i dekompozimit të idesë kombëtare e të kodit të familjes është kërcënues. Valët e liberalizmit kanë nxitur indiferentizmin! Ndjenja e rehatisë personale ka zëvendësuar dhe zhbërë përgjegjësinë për fatet e atdheut! Rendja pas pasurisë dhe famës ka shtuar numrin e të korruptuarve, mafiozëve, trafikantëve dhe grabitqarëve! Sa më shumë predikohet për shoqërinë pa komb, pa familje e pa Zot, aq më shumë shtohet kategoria e njerëzve që motivohen nga krimi. Dhe sa më shumë shtohen këto grupe shoqërore, aq më shumë ndikohen kompromiset me fjalën dhe me aktet e përmendura si në rastin Molliqajt e Haxhiut! Sa më shumë përhapen idetë perverse të jetesës, aq më të guximshëm bëhen edhe spiunët e armiqve tanë. Dekadenca anti-komb, anti-shtet, anti-familje shoqërohet me perversitetin e njerëzve publikë në politikë, në medie, në organizatat jo qeveritare e kështu me radhë! Derisa nuk na bënin më përshtypje rrenat, mashtrimet, e gjithçka tjetër, edhe kur dikush gënjen e shtrembëron realitetin e raporteve midis qeverisjes dhe minoritetit serb në Kosovë! Edhe kur ky raport krahasohet me gjenocidin, dhunën, krimet kundër njerëzimit dhe masakrat e Milosheviçit në Kosovë. Dikush duhet ta ndalë këtë maskaradë. Po nuk e ndalëm sot, nesër do të jetë vonë, shumë vonë. (Vafsh në djall populli im shkërdhatë që voton Edin e gjatë. Dhe, për fund: Ngushëllime për ngordhjen e Open (Vuçiq) Balkan. Urime Procesi i Berlinit. Poshtë tradhtarët. Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli).

       1. L
        L.Xh

        Pash Zotin o Mero Baze, Pash Krishtin, Pash Muhamedin, apo çfarë të duash ti, të lutem e të lutem pambarimisht, mos boto më kësisoj zhgarravinash idiote prej një të çmënduri qysh në lindje, si ky hajvani “BARDHYLI NGA KOSOVA”, që shkruan gjëra pa lidhje dhe pa mendim në lidhje me,problemin apo artikullin për të cilin është shkruajtur. Të lutem e të lutem,

        1. m
         mos se me bere te besoj!

         O Bardhyl, po si guxon e thua "i juaji" kur ti je dobiçi shelqeres, aman? O po ju jeni interesant gjallesa doni me pahir te te ngjiti si muti per kepuce, çfare ngjet keshtu me ju, o bir kurve? Te gjitheve Shelqere u a kane quajtur nenat juve? Paskan qene shume te civilizuara qe ne ate kohe se sot i dime jane mbushur gazetat e televizione sa pidhi ka vershuar rrugeve e s"ka kush e mba!

        2. T
         Taulant

         Nuk ja vlen te merresh perdite me te njejtat gjera. Emigrimi i njerezve te foltores nuk eshte asgje me tragjedin e shpopullimit te Shqiperis. Analizoje pak kete problem pse Shqiperia po shuhet me ritme astronomike ? Pse kerrici i Vucicit jo vetem nuk e permiresoj gjendjen por e perkeqesoj ate?

         1. J
          Jugu

          Lere o Mero pse emigrojne nga foltorja. Po na thuaj pse emigrojne nga vendi dhe mbeti vendi bosh. Rama ka krijuar cdo vite nga 300 mije vende pune dhe keta perseri emigrojne. Kete na e shpjegon dot ti Mero? Ta thom une. Sepse Rama e ka menderosur dhe duhet te iki nga syte kembet. Ka deshtuar ne menyre spektakolare ne tere drejtimet. Fatkeqsi kush do vij por Rama duhet te iki.

          1. 1
           1

           Mendoj se z.Boci e shef bashkine e Elbasanit si nje qyp mjalti qe jo te ngjyej gishtin po te fusi garuzhden ne te.Perbetimet se dua tja shperblej Elbasanit jane peralla qe mund tua shesi kalamaqeve.Kush hyn ne bashki me borxhe del miliarder prej andej,si te themi miniere ari

           1. f
            folgorja

            Kur Putinit po i dështonte plani i mobilizimit për të luftuar në Ukrainë, u ngritën deputetët e Dumës për t’i mbrojtur nderin atij duke shkuar në luftë. Edhe këtu, për të mbrojtur nderin e Saliut për dështimin e primareve, po kandidojnë “vullnetarisht” deputetët e foltores.

            1. A
             Albi_I

             Aty te Belo ja ke fut kot Mero. Belo eshte shok i vjeter i Zenit, dhe po shkon aty me urdher-detyrim qe partia te mos hape krahun per ndonje figure te re e cila mund tu beje hatane ne Tirane duke u pozicionuar si alternative ne te ardhmen. Te ishte per Belon, as levizte ndonjehere nga karrigia.

             1. S
              SHQELMOHET YMER QELBAZA KELLIRA

              YMER CILIT JA KE FUTUR LLAPEN NE BYTH ME THELLE SALI BERISHES APO EDI RAMES ZENI I BABIT JA FUT KARIN NE PIDH ARMINA MEVLANIT YMER QELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT

              1. A
               Avenostë Æphsillonastë

               Gjëja më fatale që ka ndodhë me këtë 'shtet' është se u shit gati gati gjithëçka shtetërore , toka u nda keq , të thëna e stërthëna , flitet për kapje sh8- i . Therret si shtrigë si hasëm e në darkë flenë me të e pjellin përbindësha . Ec e përbindmëmïani Mërinë marranës . Shashkashushatëxhindë ndarës .

               1. Y
                YMERI JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT

                ANDI BUSHATI E KA NE SHTRAT BALINA BODINAKUN

                1. P
                 Poseidon

                 Majen e ke kuptuar mire po nuk e di se maja e Saleh kufomes eshte shkrire prandaj dhe keta ikin ikin dhe do vazhdojne te ikin larg e me larg. Ca me hire e ca me pahire ca me deshire ca me dajak . Salehut se shoejti vetem kokallat i mbeten. Nuk do te ikesh vete ahere do ikin hajdutet qe te vinin pas pasi ki kokalla nuk u siguron me asgje. Kurse Ilir muti as Monen nuk e ka me. Edhe ky po ashtu do ngelet vetem ne Rec.

                 1. P
                  Poseidon

                  Majen e ke kuptuar mire po nuk e di se maja e Saleh kufomes eshte shkrire prandaj dhe keta ikin ikin dhe do vazhdojne te ikin larg e me larg. Ca me hire e ca me pahire ca me deshire ca me dajak . Salehut se shoejti vetem kokallat i mbeten. Nuk do te ikesh vete ahere do ikin hajdutet qe te vinin pas pasi ki kokalla nuk u siguron me asgje. Kurse Ilir muti as Monen nuk e ka me. Edhe ky po ashtu do ngelet vetem ne Rec.

                  1. P
                   Poseidon

                   Majen e ke kuptuar mire po nuk e di se maja e Saleh kufomes eshte shkrire prandaj dhe keta ikin ikin dhe do vazhdojne te ikin larg e me larg. Ca me hire e ca me pahire ca me deshire ca me dajak . Salehut se shoejti vetem kokallat i mbeten. Nuk do te ikesh vete ahere do ikin hajdutet qe te vinin pas pasi ki kokalla nuk u siguron me asgje. Kurse Ilir muti as Monen nuk e ka me. Edhe ky po ashtu do ngelet vetem ne Rec.

                   1. P
                    Poseidon

                    Majen e ke kuptuar mire po nuk e di se maja e Saleh kufomes eshte shkrire prandaj dhe keta ikin ikin dhe do vazhdojne te ikin larg e me larg. Ca me hire e ca me pahire ca me deshire ca me dajak . Salehut se shoejti vetem kokallat i mbeten. Nuk do te ikesh vete ahere do ikin hajdutet qe te vinin pas pasi ki kokalla nuk u siguron me asgje. Kurse Ilir muti as Monen nuk e ka me. Edhe ky po ashtu do ngelet vetem ne Rec.

                    1. P
                     Poseidon

                     Majen e ke kuptuar mire po nuk e di se maja e Saleh kufomes eshte shkrire prandaj dhe keta ikin ikin dhe do vazhdojne te ikin larg e me larg. Ca me hire e ca me pahire ca me deshire ca me dajak . Salehut se shoejti vetem kokallat i mbeten. Nuk do te ikesh vete ahere do ikin hajdutet qe te vinin pas pasi ki kokalla nuk u siguron me asgje. Kurse Ilir muti as Monen nuk e ka me. Edhe ky po ashtu do ngelet vetem ne Rec.

                     1. P
                      Poseidon

                      Majen e ke kuptuar mire po nuk e di se maja e Saleh kufomes eshte shkrire prandaj dhe keta ikin ikin dhe do vazhdojne te ikin larg e me larg. Ca me hire e ca me pahire ca me deshire ca me dajak . Salehut se shoejti vetem kokallat i mbeten. Nuk do te ikesh vete ahere do ikin hajdutet qe te vinin pas pasi ki kokalla nuk u siguron me asgje. Kurse Ilir muti as Monen nuk e ka me. Edhe ky po ashtu do ngelet vetem ne Rec.

                      1. P
                       Poseidon

                       Majen e ke kuptuar mire po nuk e di se maja e Saleh kufomes eshte shkrire prandaj dhe keta ikin ikin dhe do vazhdojne te ikin larg e me larg. Ca me hire e ca me pahire ca me deshire ca me dajak . Salehut se shoejti vetem kokallat i mbeten. Nuk do te ikesh vete ahere do ikin hajdutet qe te vinin pas pasi ki kokalla nuk u siguron me asgje. Kurse Ilir muti as Monen nuk e ka me. Edhe ky po ashtu do ngelet vetem ne Rec.

                       1. T
                        Teo

                        Para se te shkruash per keta te foltores ,shkruaj nje artikull pse.largohet rinia NGA Shqiperia. Keta te foltores apo.keta ne pushtet,dhe NEper bashkuar te shkojne apo dhe ne fshat ,e kane mbush xhepin plot dhe su rruhet menderja. Apo ske cte shkruash tjeter,se ta pret fondin kumandari suprem

                        1. T
                         Teute e Modhe

                         Elbasani province? Ca thua o Mero..

                         Lini një Përgjigje