Berisha e Meta si dy gjobëvënës të dëshpëruar 

5 Gusht 2022, 18:07Editorial Mero Baze

Raporti i Departamentit të Shtetit për klimën e investimeve kishte përfshirë sot si një element të dëmshëm për klimën e investimeve në Shqipëri, Sali Berishën dhe aktet e tij politike. Si për ta vërtetuar këtë raport, Berisha dhe Meta kanë dy ditë që janë kthyer në kërcënues të investitorëve të huaj në Shqipëri, me shpresë se do ngjallin pasiguri.

Dy udhëheqësit opozitarë që ngjanë të trazuar për të ardhmen e tyre, Sali Berisha dhe Ilir Meta, janë bashkuar në një sistem gjobëvënës ndaj biznesmenëve të mëdhenj në Shqipëri dhe investitorëve të huaj, me shpresë se do të krijojnë pasiguri për klimën e investimeve në vend.

Rasti më flagrant është thirrja e njëpasnjëshme, fillimisht e Sali Berishës dhe sot e Ilir Metës, ndaj qytetarëve, që të mos blejnë prona të patundshme tek projekti i ri i Durrësit, financuar nga një prej katër kompanive më të mëdha në botë në patundshmëri, siç është grupi i investimeve të Princit të Emiratave të Bashkuara.

Përpjekja për të krijuar pasiguri në klimën e investimeve në vend dhe kërcënimi ndaj investimeve të huaja, në të vërtetë është një akt i mirëfillti terrorizmi politik, i cili duhet të hetohet. 

Por nga pikëpamja politike, ai është një akt i dëshpëruar hajdutësh, të cilët rrinë gjithë ditën dhe llogarisin se sa para do kishin fituar po të ishin ata në pushtet, me logjikën e gjobëvënës së tyre.

Por a mund të trembin Berisha dhe Meta investimet e huaja?

Natyrisht që jo. Çdo investitor i huaj që vjen në Shqipëri, tani vjen në një vend të NATO-s, që ka hapur negociatat për anëtarësim në BE dhe që ka dy faktorë anti-perëndimorë në treg, që duan të shkaktojnë trazira. Natyrisht që është një risk që e kanë marrë parasysh. 

Projekti i Princit të Emirateve të Bashkuara në Beograd disa vite më parë përfundoi me sukses brenda dy vitesh dhe u shit i tëri për tregun e brendshëm serb.

Porti i Durrësit do të ridimensionojë ekonominë shqiptare dhe tregun e pronave, duke e kaluar Shqipërinë në një standard tjetër, në raport me rajonin. Sali Berisha dhe Ilir Meta e dinë mirë këtë dhe nuk e ndalin dot.

Ata e dinë që e humbasin garën me shqiptarët, nëse u bëjnë thirrje të mos blejnë aty. Thjesht nuk do t’i dëgjojë njeri. Ata nuk kanë qëllim realisht të trembin qytetarët dhe të krijojnë mëdyshje në tregun shqiptar. Tregu shqiptar i njeh ata të dy si hajdutë dhe gjobëvënës prej tridhejtë vitesh. Madje televizioni i familjes së Sali Berishës tani ka nisur u vë gjoba biznesmenëve për “mospërmendje emri”, një lloj shantazhi mafioz që tenton të mbajë të lidhur biznesin përmes frikës.

Por me shqiptarët Sali Berisha dhe Ilir Meta e kanë lojën e humbur. Shqiptarët, as shantazhohen dhe as frikësohen prej tyre. Madje bëjnë të kundërtën e asaj që thonë ata. 

Berisha dhe Meta shpresojnë të trembin investitorët e huaj dhe t’u marrin ndonjë copë atyre nga ky investim. Kaq është i gjithë hakërrimi i tyre kundër investimeve të huaja. Shpresojnë se mund të trembin dikë jashtë Shqipërisë që nuk i njeh.

Por për fatin e tyre të zi, ata tani njihen dhe pranohen gjerësisht më shumë jashtë vendit, si hajdutë të certifikuar ndërkombëtarisht, se sa brenda vendit. Ndaj dhe duken kaq të dëshpëruar kur kërcënojnë.

30 Komente

 1. #
  #Gopisti i NSHRAK-ut

  Të dy janë rrit/ në klimë malore/ Po shkojn' si dhitë/ me frena dore/ . Karrierën zgjodhën/ Zgjodhën kuletën/ Gëlltitën çorbën/ Vjellin tër' jetën! ...

  1. b
   ben.

   Ky investimi eshte ai qe administratori i firmes qe mer token eshte kunati i lul bashes????? Ej kursejani shqiptareve talljen mbase i vidhni. Si ishte ai muhabeti tjeter, i liderit global qe do e bente port te NATO???? Dhe me kete rast justfikonte pastrimin me te madh te parave ne historine e shqiperise, ndoshta dhe ne ballkan. Ata te NATO nuk e hengren karemin, tani mbase e hane shqiptaret. Se keta te medias marin 1 dore te mire ,si me inceneratoret.

  2. N
   Noli

   Kan përfunduar të dy si qen rrugesh me fjalor ordiner marrin nëpër goje kedo. Po presin me ankth drejtesine për çfar kan bërë.

   1. J
    Jugu

    Mire o Mero mire. Po populli qe po merr te gjatin nga ky i gjati cfare te bej? Ti je ne rregull se i perfiton disa hyrje nga keto investime te mafiozeve arab, persa kohe i sherben Rames. Por qytetaret thjesht te shtrengojne rripin dhe te ikin dita dites. Dhe bgregdetin pastaj ta shijoni ju sherbetoret e oborrit te Rames dhe te huajt. Popullit po i vete ku nuk mban me dhe Berisha dhe Meta do ju duken lule krahasuar me cfare Rame dhe lukunia e tij, perfshir dhe ju, po bejne.

    1. I
     Injorant jugu

     O Jugu o Bole qe jeton ne kapitalizem dhe nuk e di cfare eshte ky sistem qe shteti nuk ka lidhje me cfare shkruan ti .Shko puno shoku nuk jemi ne komunizem nuk mendone kush per ty o karre jugu shko puno shteti ne kapializem nuk te gjen pune vetem nderton ligje per te afruar kapitalin injoran njeri

    2. r
     raul

     Te dy keta mjerane qe jane ngrefur si gjela gadufe maje plehut se gjoja do rrezojme Ramen ne Shtator se Vucidoli deri tani e ka rrezuar Ramen nja 12 here tani me Agushin do ta rrezojne dhe nja 12 here te tjera deri ne 2025 kur Edi Rama mer mandatin e 4 te dhe perbindeshi i Vicidolit dhe Agush Habib Burgiba do ikin per lesh dhije. Te dy kane nga nje embleme monster ne partickat e tyre. Vicidoli ka Klevis krricin e faro pace pilafit dhe Agushi me hanxhar ne dore ka sharebajgen e haremit te Jales me shkolle te mesme Kejdi dhembcakallen qe do ta cojne koalicionin Vicidol _Agush hanxhari nga fitorja ne te s'emes.

     1. b
      bira lencit

      Salih bin laden dhe Ilir al zahari dy terroriste te certefikuar po bejne perpelitjet e fundit,duan t krijojne nje kaos por e pamundur,thone ne shtator do te bejme namin por deri ne shtator se di cfare behet, ndoshta nje grope zifti eshte bere gati, pronat dhe leket i dorzojne dhe besoj fort se shqipetaret do ti ndershkojne sipas sheriatit te salih bin ladnt

      1. E
       Entela

       Keshtu ne portale te mer gjak ne vetull ti , vec ne realitet te ha karin me gjith qime .... o bajge.

      2. T
       Taulant

       Nuk eshte as Berisha as Meta sot problemi i Shqiperis. Rama ka 9 vjet kryeminister qe drejton vendin vetem me forcen e tij politike pa pasur nevoj te bej aleanca e koalicione. Pra vet zot vete shkop. Rama ka liri qeverisese te pafunme . Mund te bej reforma ekonomike per ta shnderruar Shqiperin ne keto vite si ndryshuan ne viet 60-te Singapori,Tajvani,Korea e Jugut etj. Por Rama eshte i ndyre i poshter i pangopur mashtrues nje poshtersir qe nuk ngopet me para. Eshte nje ndyresir qe vjedh te varferit dhe shtyp te pambrojturit. Shtetin sot e ka mbushur me kriminel,skafist,te droguar . Vetem ne 6 muajt 14 atentate me tritol. Dhjetera te vrare prej krimit. Arriti puna sa edhe shefi i policis beri masaker ne Himar. Ky eshte Rama i gjalle mos u merrni me te vdekurit Berishen e Meten sepse ata nuk jane ne pushtet.

       1. T
        TAO TAO TAULANTI

        Tao Tao sa te jep xeni qosja per nje komente te shkruar 1 euro apo 2 euro oooooo karre refgjat i pa pune ne demokraci fiton shumica gjigandi ka nje milione e 200 mije votues o komuniste i foltore,-nevojtore ti je thjeshte nje vegel e udb po fale zotit plehra si ty jane pak

       2. R
        Riku komunisti i devotshem

        Jepi Mero. DASh thote qe kjo qeveri eshte e korruptuar, por ti nuk e shikon. Pra gjithe fajin qe Shqiperia po braktist e ka Saliu..... Po piktori o Mero nuk ka asnje faj?

        1. T
         Tosku

         Po lexojni raportin e DASH o komentus. Korrupsioni eshte per qeverine, mos degjoni gazetaret qe po pasurohen duke u lepire pas qeverise.

         1. E
          E verteta

          Nuk ka njeri afër spiunit të sigurimit ti thotë që shqiptarët bëjnë të kundërtën e asaj që thotë ai.

          1. E
           E verteta

           Nuk ka njeri afër spiunit të sigurimit ti thotë që shqiptarët bëjnë të kundërtën e asaj që thotë ai.

           1. B
            Bardhyli nga Kosova

            "FAJIN E KA POPULLI" (sipas Ramallahut) ========================================== Nuk ikin me votë, nuk ikin as prej skandaleve, nuk ikin me dorëheqje. Madje si erdhën rrethanat edhe të duan nuk e bëjnë dot. Janë kapur, lidhur nyjë me interesa që të presin duart para se të tentosh të zgjidhësh nyjën. Qysh se ka nis mandatin e tretë kjo qeveri, puna themelore i ka rënë mbi shpinë “ministrit të informacionit” dhe “ushtrisë së relativistëve”. Ministritë e tjera s’kanë punë, por afera. Kryeministri çështje globale dhe gurrën e sharjeve. Ushtria punon sa për të nxjerrë një president, presidenti sa për të emëruar një Komandant të FA-së pa mjete e armë. Ndaj e kotë t’u apelosh ndërgjegjeve e ndjenjave të mandatit të tretë. Janë shteruar në paçin qenë ndonjëherë. Në të parin fajin e kish Meta, në të dytin Saliu, në të tretin Meta dhe Saliu. Po arritën të katërtin fajin e ka populli. Gjejeni tani mes kujt është kjo betejë. Jonada la tokën ditën e Zonjës së Engjëjve, në 2 gusht. Dhe atje lart nuk ka relativizim mes të mirës e së keqes, të drejtës e së gabuarës. Kjo është beteja e vërtetë. Lum kush di të rreshtohet në anën e duhur. (Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli).

            1. K
             Kimete Berisha

             Politika e Edi Ramës ndaj Kosovës, përmblidhet nga fjalia e fundit në konferencën për shtyp. Unë Albinin e kam vëlla, për më lejoni të jem edhe vëllau i Vuçiqit.

             1. V
              Vehbi Kajtazi

              Po ti shohesh komentet me poshte jane te okestruara nga banda antishqiptare na bashkoj grupi i mero qerosit. Eshte turp per shqiptaret te ofendojne nje grua dhe aq me keq presidenten e kosoves Vjosa Osmani .Po cfare ka bere ajo qe shahet nga burrecat komentues vetem pse ajo dhe albin kurti nuk pranojne te jene pjese e nje nisme te diregjuar nga mafia serbo-ruse.Vjosa Osmani dhe Albin Kurti nuk u be pjese e planit per ndarjen e kosoves ajo doli kunder mafias ballkanike te udhehequr nga shtete te korruptuara doli kunder Hashim Thaqit dhe Isa Mustafes mafias kriminale qe jane pergjegjes per vrasjet e luftetareve te UCK te vrare pas luftes se vitit1999,Eshte po kjo bande kriminale thaqi mustafa veseli qe kane vrare gazetare publiciste me i fudmi i tyre Bardhyl Ajeti.Dhe se fudmi VELLAI I RAHMUTIT VUCIC ESHTE KRIMINEL LUFTE PRANDAJ ALBINI NUK MUND TA KETE VELLA.

              1. B
               Berat Buzhala

               Baton Stanishiqi i biri i shpihunit drenicak Fazli Qeli. Krejt shqipetart jon rujt prej udbashit Fazli Qeli nga Drenica trathtare. Nuk ka ma shpihuna e ma te poshter e ma flliqnaka e ma antikomtar e ma hajna e ma te pabese e ma proserb e ma trathtar se drenicakt e Hašim Danillovič Hagabagles.

               1. T
                Trollna

                Jam me shkruesin Jugu.Te tjeret qe kane shkruar jane jenicere te Meros dhe Edvinit.Tung.

                1. T
                 Turisti i zhgenjyer

                 Tema përshëndetje. Jam një pushues nga Kosova në Vlorë. Sonte diku rreth orës 19:20 në sheshin kryesor të Velipojës ishim duke ecur (shëtitur), ku nëpër shesh kaloi një veturë e tipit Ferrari, ngjyrë rozë, kishte ndezur 4 sinjalizuesit dhe voziste shumë shpejt nëpër shesh. Për një çast të gjithë menduam që ka ndonjë rast urgjence, por ata ia kishin lëshuar muzikës brenda në veturë dhe mbasi kaloi 20 metra, ndaloi një djalë i ri rreth të 40-tave, doli nga vetura dhe grushtoi një të moshuar rreth të 60-tave në prani të gruas së tij, e përgjaku dhe e shtriu përtoke dhe pastaj hypi përsëri në veturë dhe ia mbathën. Në atë veturë ishin 4 persona. Pyetja ime është kjo: ku janë policët, ku është shteti? A duhet të rrahemi ne sa herë që vijmë në Shqipëri (vendin tonë) në vend që të pushojmë?! Faleminderit, anonim si të gjithë, sepse ndodhë që më rrahin edhe mua po më zbuluan.

                 1. T
                  Turiste i paguar

                  Turiste i genjyer nuk i ha njeri keto histori peralla te odave te cajit nuk funksionojne ne Shqiperi ke shkruar kater komente me emra te ndryshem nuk po i rruhet askujt cfare nje fukara i paguar me 20 cents eshte i detyruar te shkruaje komente negative mos u lodhe kot karri Shqiperia eshte mbushur plote me me turiste nga e gjithe europa . Te fala mamit nga komshija qe i ngrinte kembet

                 2. H
                  Hahaha

                  Juve mju thon Amelika kapne nga nje karuc shkau e rrasjani veti permas ju keni me thene se eshte i mireseardhur. Jav qifsha racen gerkoserbe haaaaaaaaaaaaaaaaaaa.

                  1. M
                   Milaim Zeka

                   O kelbaz per shkak te njerzve si ti kan kullote per 20 vjet kriıminelat si Hajnshimi, Kardia, Limuci e Ramushk Haraç Radojqiqi. Kta jan kriminela, hajna e tradhtar qe kan vra shqiptar dhe nuk i duhen Kosoves. Cofshin ne Hag e kurr mos u kthefshin. Per grat e tyne mos u boni marak. S'kam me jav qkoq karin dite as nat. Krejt krıminelat kan mu kalb nburg. Edhe gruja jote se m'ka çi me zor. Ka deshmitar okular qe e kan pa kur mi ka qkye jeansat edhe ma ka thith mullarin hahaha. Albini ju ka qite prej taktit krejt. E keni humb torruan. Kur t’thojsha pash pidhin e bijave hiqnu spiunave te Vuqiqit, ti u fekondojshe. Baje tash Danilloviqin, ti qifte robt. Edhe badihava e ki ndrru emnin qaj biri i shkines je qe han mut prej Shumadis, shet patriotizem, sa dinare po ti jep Vuqicq me e sha Albinin?  Ju spiunat e drenices edhe kur t'bohi nervoz me vllaun, e shani "Ta çifté Albini nonen" haaaaaaaaaaaaa. Uqkurcin e nones jau qifsha.

                   1. B
                    Bukurije Krasniqi

                    Un e kam pas rastin sivjet ne Plazhin iliria para Restaurant Prizrenit me mi hudh Sandalet ne Deti nga rojtaret vetem qe si pagova 300 Lek per Cader edhe pse erdha vone ka ora 17:30 sapo kisha ardh nga Kosova kishe per Pushime ne Shqiperi duke filluar nga Durresi e deri posht ne Vlore e pata qellim per Pushime ! sapo une e njeva vehten keq nga Rojtaret e Plazhit nga inati hika fill per Kosove , nejse nga sivjetja e vitit 2022 nuk kam me i vizitue Plazhet e Shqiperis pik deri ti respektojn Turistet e mos ti keqtrajtojn ! le qe mi hudhen sandalet ne Deti por edhe muti sa kryet me dul ne uje sapo hyna n' Deti afer 20 -30 metra ne uje nejse ! kjo eshte provoja jeme Personale e jo thashethemeve. Familje jon jemi betu se nuk shkojm mo ne bregdetin e flliqt shqipetar me bo pushime. Leta han mutin e vet shipecat serbogrek se asnji evro mo nuk e kan prej ne kosovarve. Jau qift nonat, grat, qikat e motrat vuqiqi e bregoviqi. Mytnu muta te mutave.

                    1. P
                     Per bukurije krasleshin

                     Gjithmone te njejtin komente ti mendone se jemi koqevare . Trego sa qindarka te japin per nje komente shko ngrije kembet nese je femer nese ne mashkull nxire bythen legen interneti

                    2. B
                     Balo

                     Ata të dy janë të fikur,po çfarë na ofron ky "sheiku" nga Breshtani i Beratit!? Shtrenjtim të çdo gjëje në Shqipëri që njerzit të ikin dhe këtu të banojnë gjithë kriminelët ndërkombëtarë!??? Mero ,Edi Rama ,në këtë rrugë, do përfundojë si Hitleri.... Kurse ti si ato kurvat franceze apo çeke që i qethën tullac pasi ikën gjermanët( te ty këtë fazë e ka bërë natyra) ,pastaj i rrahën,i dhjenë,i përmorën dhe në fund i vdiqën në ju ose i varën kokëposhtë...

                     1. T
                      Thimio

                      Te eshte dyfishuar puna Mero Qenefi. Po pagesa nga Rama eshte dyfishuar , apo per Meten , lepirjen Rames ja ben falas.

                      1. F
                       Franz Kafka

                       Kam idene se historia do perseritet si ne 2005, ashtu si e enderron berisha dhe meta, pra shqipot do lodhen nga cic micet e qeveris rama dhe zgjedhjet e ardhshme do rikthejn ne pushtet keta 2 vampire duke e rifutur vendin ne informalitet dhe kaos. Kete kemi ber nder shekuj prandaj jemi keta qe jemi e keshtu do mbesim edhe per dhjetera vite te tjere, thjesht popull shpellar

                       1. A
                        Anonim

                        Mbase i bëjnë dhe ligjet e tjera kaq të mira, që të vijnë më shumë investitor të mëdhenj, si SHELL per hidrokarburet, të dali kastrati me shokë nga tregu bashkë me ilir floririn dhe sali gërdecin. Mbase marrin dhe na një shok me vete në rrugën që kanë nisur

                        1. E
                         Engjell

                         Ej o mero. Po Rama burre i mire te duket? Hajdut e qen bir qeni eshte. Deri diten qe ti flet vetem per orekset e tua personale je thjeshte si cim peka. Po behu pak me i pavarur o Mero. Se njwrezit dine te kuptojne. S ja jep dot sapunin per djathe

                         Lini një Përgjigje