Një këshillë për të pastruar Ilir Metën nga “dosja” 

29 Korrik 2022, 18:36Editorial Mero Baze


Ka një mënyrë të thjeshtë dhe një rrugë shumë të shkurtër për të ndalur “përbaltjen” e Ilir Metës dhe për ta sqaruar nëse ai është apo jo “bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit”. Kjo nuk ka të bëjë me avokatinë që i bëjnë gazetarët e blerë prej tij në publik, apo të tjerë që kanë halle të ngjashme me të.  
E mira e këtij debati është se Shqipëria po shikon me zë dhe figurë kush është pro njerëzve me dosje të Sigurimit të shtetit dhe kush jo. Ky debat i vlen Shqipërisë sa hapja e gjithë dosjeve të Sigurimit. Deklaratat më të neveritshme pro Sigurimit të Shtetit mjerisht i kam dëgjuar nga njerëz që edhe janë burgosur nga regjimi i kaluar, pro me sa duket janë dorëzuar në burgje apo hetuesi, kush duke denoncuar babain e kush familjarët. Kam dëgjuar Fatos Lubonjën që thotë “edhe nëse është e vërtetë, bie erë”. Dmth edhe nëse ky është spiun, sipas Lubonjës, ne duhet të heshtim, pasi bie erë fakti që po e trazojnë mutin. 
Kam dëgjuar kolegë të tjerë që thonë, edhe nëse e ka bërë, e ka bërë për të mbrojtur veten, apo avokatë më të dobët që bëjnë sikur nuk kuptojnë ku është fshehur lepuri dhe thonë që Ilir Meta është kontrolluar disa herë. 
Ky është thelbi i problemit. Ilir Meta nuk është kontrolluar asnjëherë. Sali Berisha ja ka dhënë vërtetimin, në kohën që bashkëpunonte natë e ditë me të kundër Fatos Nanos në burg, ndërsa Komisioni Bezhani ka përdorur klauzolën, që “me kaq sa pash nuk gjeta gjë” pasi e kishte të përfshirë në ligj këtë alibi. 
Pas kësaj në vitin 2014, kur u bë ligji i ri i dosjeve, Ilir Meta u trondit, dhe fillimisht tentoi ta ndalonte, duke deinkurajuar ata që po e bënin. Pasi nuk i ndali dot,  Ilir Meta përmes LSI propozoi një amendament, ku saktësonte që ky ligj nuk mund të rikontrollojë ata politikanë apo zyrtarë që kanë marrë vërtetim pastërtie nga Komisioni Mezini dhe Bezhani. Pra thjesht LSI kërkonte të mos kontrollohej më Ilir Meta. E keni në procesverbalet e Kuvendit amendamentin. 
Tani që dosja e Ilir Metës të bëhet publike, duhet të merret iniciativë ligjore që të hiqet ky amendament. Ilir Meta dhe Sali Berisha e quajnë këtë komplot kundër Ilir Metës. 
Në fakt kundër Ilir Metës është dhe shokëve të tij të ngjashëm. Por nëse doni që kjo të mos bëhet (se ajo do bëhet që javën e parë të Shtatorit), ka një rrugë të thjeshtë. Ilir Meta si njeri i përfolur ka të drejtë të shkojë nesër në mëngjes pranë autoritetit të dosjeve dhe t'i kërkojë autoritetit, të njihet me materialet që e lidhin atë me Sigurimin e Shtetit. Kjo i heq pengesën Autoritetit të Dosjeve që të kërkojë rreth tij dhe nuk ka nevojë për gjithë këtë debat.  
Ka shumë politikanë që e kanë bërë këtë kur i kanë akuzuar. Mbaj mend e ka bërë Myslym Murrizi, e kanë bërë vullnetarisht deputetët e Partisë Bindja Demokratike dhe të tjerë. Thjeshtë ligji i jep të drejt çdo shqiptari të mbrohet nga akuzat false mbi bashkëpunimin e Sigurimit të Shtetit. Ligji ja jep këtë të drejt dhe Artan Fugës nëse do ta përdorë. Kujtdo që dikush i thotë spiun, mund të aplikojë për këtë vërtetim dhe pastaj t'i ballafaqojë akuzat në gjyq si të qëllimshme. 
Ilir Meta mund ta bëjë këtë dhe shpëton me këtë rast dhe gjithë njerëzit që ka vënë në siklet ta mbrojnë edhe si spiun të diktaturës dhe si kryetar të partisë së lirisë, dhe si bashkëpunëtor sigurimi dhe si të djathtë të ri në jetën e tij të dytë politike. 
Deri tani për të Autoriteti ka hasur në një raport bashkëpunimi me Sigurimin e Shtetit. Ilir Meta insiston që nuk ka dosje. Bashkëpunëtorë të Sigrumit të Shtetit janë ata që kanë dosje, ata që kanë denoncuar vullnetarisht dhe ata që kanë bashkëpunuar kundër viktimave të Sigurimit si dëshmitarë të rremë. Nëse Ilir Meta, i cili e ka provën në dosje, nuk e ka bërë denoncimin në cilësinë e Bashkëpunëtorit të Sigurimit por të denoncuesit, kjo është dhe më e rëndë, se të kishte qenë bashkëpunëtor, pasi e ka bërë si njeri që ka bashkëpunuar me Sigurimin e Shtetit me dëshirën e tij, pa u shtrënguar edhe pse faktet që përfliten janë ndryshe. Në atë kohë dhe atë vit, rrallë gjeje student të dilte denoncues vullnetar.  
Zhdukja e një dosje, nuk do të thotë zhdukje regjistrash dhe procesverbalesh. Në të gjitha rastet emri i tij mund të kërkohet në procesverbalet e asgjësimit të dosjeve, apo denoncimeve, pasi nuk shpëton dot. Por për ato duhet kërkim më i thelluar. Aktualisht Autoritetin e ndalon ligji.  
Por mund ta lejojë vetë Ilir Meta. Të shkojë nesër në mëngjes e të plotësojë formularin duke thënë “kërkoni për mua”.  
Nëse nuk e bën dot, nuk ka nevojë ta vazhdojmë më këtë debat.  
Nëse e bën, do argëtohemi me talentin tij të hershëm.  

50 Komente

 1. I
  I.M. Spiune po pseudonimi cili ka qene ?

  I nderuar Mero te gjitha keto qe ju thoni spiuni I.M i di por e di qe ka qene dhe bashkpuntore i sigurimit ndaje perdore koleget spiune per vetmbrojte por nuk funksionon cdo gje mbaroje te gjithe kazanet e mbremjes lodhen kot pasi ne mbrojtje po i dalin ata qe kane spiunuar prindrit njerez pa vlere .

  1. b
   ben.

   Fiks si analizat e byrose politike, per te vertetuar se mehmet shehu ishte spiun. Dhe te njejtit njerez qe duartrokasin. Ilir meta,kur arestoi Saliun ne 98, ky i fundit nuk i tha gje sepse e dinte qe do luftonin bashke kunder edi rames dhe kimetes ne 2022 Edhe ne 2013 prape saliu nuk tha gje se e dinte qe meta shkoi me ramen qe te rezonin ramen nga pushteti. Vari leshte, 1 popull qe drejtohet qe nga 1944 ,nga te njejtit njerez dhe e ka te sigurt vendin e fundit ne europe prej 80 vjetesh, te vetmet gjera qe ja kalojme europes jane cmimi i rrugeve qe i bejme 10 here me shtrenjte dhe prodhuesit dhe trafikuesit me te medhenj te droges, pse mos te talli trapin merua. 1 popull i tille mbasi vidhet patjeter duhet ta tallesh. Dhe qershia mbi torte festa e 100 vjetorit te mardhenieve me usa ,ne shesh. Po te njejtet njerez per 50 vjet mblidheshin ne te njejtin shesh kunder usa, dje u mblodhen per 100 vjetorin. Nuk e di ne ka ne bote njerez te tjere te kesaj kategorie.

   1. B
    Ben o foltore-nevojtore

    Ben ti je pjese e kategorise foltore-nevojtore je pjese e komunistit non grata je pjese e spiunve te sigurimit si I.M. dhe njerez si ty do kete dhe duhen per te tallur gencin . Spiunet e sigurimit si penicilina stilolapsi jane ne politike tani presin pseudonimin e I.M . thone qe e ka pasur Tokmaku koha jote e Berrishes spiunit Meta ka mbaruar te fala mamit nga komshia ......

    1. A
     Andrea

     Ben mos i bjer rrotull . Te shkoje te kerkoje dosjen asgje me teper . Nese eshte i paster te denohet kush ka shpifur Nese jo te iki ai dhe ti hape rruge te gjitheve si ai qe jane plot ne politike e media kryesisht mos na bejne moral . Eshte shum e thjeshte Ben e kam bere un per dosjen e babait e mora shum kollaj . Per te tjerat ke 100% te drejte Po seshte kjo tema …respekte

   2. K
    Komentues 1

    Analize e thjeshte e sakte dhe shteruese . Vleresimet e mia maksimale.

    1. S
     Shqipo

     Të lumtë Mero! Një llogjikë shkatërruese përfundimtare për një pleh të fshehur 32 vjet!

     1. J
      Juria e bordurës 1993

      Kush është ky Mëro që jep këshilla ? Nga emri duket fshatar bythqir morracak. Nga "këshilla" që "jep" duket ish sigurims I tredhur e I shtrydhur. Nga foto duket kufomë e dyllosur per dokumentacion te shemtise njerezore.

     2. I
      I paduruari

      Te lumte Mero Kjo eshte llogjike e paster dhe ndihme teper e madhe per Ilirin dhe jo vetem. I pushon goja edhe Tosit,Zhejit ,Fuges e te gjithe minjeve te gjirizeve. Tregoheni burrerine dhe pastertine tuaj,o te paudhe. Apo jo SALEH ?

      1. E
       Enver

       I Nderuar Mero jo se eshte e veshtire sepse eshte dukshem e vertete qe Ilir Meta eshte spiuni, por me sugjerimet qe i ben atij, sepse ai “nuk i di” e ke zene si miu ne çark. Si nuk po thote gje ajo spiunja qe i rri ne krah, se ajo nuk perton.

       1. A
        Admir Shkembi

        O Mero Djali, Verifikoni edhe Zv Rektorin e Universitetit Alksander Xhuvani Elbasan, Peçi Naqellari dhe do te gjeni qe ka qene bashkepunetor aktiv i sigurimit te shtetit i rekrutuar qe kur ishte student ne vitet 80' me Ilir Meten.

        1. V
         Vito mashtruesi, shoku i Nikos

         Uee te gjitha i kuptoj por nje nuk po ma kap truri ; ai Artan Hoxha nga Prishta e Skraparit, ai eksperti i krimit dhe i investigimit, perse nuk ka folur asnje fjale per kete bashkepatriotin e vet nga Cepani qe i doli emri si hafije i sigurimit ? Se edhe atij sikur ja ka zene nje here ne goje emrin Sala i Sheqeres.

         1. T
          Trotski

          Duhet te realizohet nje ligj urgjent qe te behen publike dosjet e Spiuneve sidomos per Zyrtaret e Larte.

          1. G
           GEZUAR BAFTAJAR

           BRAVO MERO BOSI !!!!! I KE RENE NE SHENJE. ESHTE KUFOME SI SALEH KERMA, TE DY ZVARRITEN NEPER BALTE SI DERRA POR NUK KANE SHPETIM.

           1. l
            lenci bira

            Tani qe salih bin laden e shikon qe like spijuni eshte 10 hapa para te gjitheve i tha kujdes like se i kam une kartat e tua. Ilir meta dhe salih bin laden perveq qe ishin spijun te sigurimit te shtetit tani po bashkepunojne me nje organizat terroriste iraniane qe solli dhe gjithe rrumjen ne manez te durresit Duhet shume kujdes re t keqija po i vijne shqiperis nga keta t dy dhe Arbn kraja

            1. B
             Bardha

             Sa lodhet like hajduti duke dale ne medie e duke paguar para disa flliqesira qe mbrojne likja cepanin si puna e Lubojes handikap klyshi i sigurimsit Bushati do budallenj si Vasil shkolle shumeti,ai debili nga Berati Maliqi te shkoje te autoriteti i dosjeve dhe te beje kerkesen per verifikim sic e ka ligji e te mos haje mut

             1. T
              Tajar Tahipi

              Bardha oh sa kam qef me te qi njehere dhe pastaj me te shurros brenda vaginës qe e ke si lazanja e shtypur hahahah

             2. P
              Pero

              Usaa , edhe profesor Artan Fuga paska qënë fuks uauaauaaa Po pse mo Tane?! Po ne të kemi engjëll, ydh,ydh,ydh(keshtu i thonë nga ato anë) Ti maja më e lartë, shkëmbi më i mprehtë, dijetari i të gjitha fushave Ne këtu në katundin tonë të mbajmë për kollosin e inteligjences shqitare(pas I.M.) kuptohet Ç’na bëre o Artan, o ydh

              1. p
               pune komunistesh, gjelle qensh

               Sigurimi i Shtetit pergatiti Dosje per ke i deshi qejfi e si ja deshi qejfi (kush do ja mbante doren?). Ceshtja eshte : A ka dale diku e dikur Personi me Dosje ne gjygj per te denuar dike? Si p.sh. Djana Culi ne gjygjin e dy poeteve Vilson Blloshmi e Genc Leka ku doli e deshmoi se poetet kishin bere aludime kunder Pushtetit "Popullor" e qe u be shkak qe ato dy djem te rinj u pushkatuan! Ja pra pse ato Dosjet nuk kane vlere, vlere e rendesi kane proceset gjygjesore. Ka marre pjese ne ndonje te tille ky Ilir Meta si p.sh. Djana Culi? Nese Po atehere Ilir Meta nuk mbrohet dot, nese JO atehere ky eshte nje Show me Dosje qe pergatiten ne ditet tona per kedo qe nuk i pelqen Pushtetit e qe i shkruan siper "Dosje e Sigurimit te Shtetit".

               1. B
                Balo

                Premisat i kishe gabim! Sigurimi nuk përgatiste dosje për kë ja kishte qejfi....po kishte platformë që kurdisej nga diku tjetër.Sigurimit i kalonte në filtër çdo gjë,madje edhe ato që quheshin " kombinacionet" do kalonin patjetër në filtrin e Kapos.... Nejse, Së dyti ,ngatërron dëshminë në gjyq si ekspert ,me dëshminë vullnetare ( bashkëpunëtori i Sigurimit nuk dilte në gjyq- kurrë). Diana Çuli ishte eksperte ,pavarsisht se bëri lojën e Diktaturës! Sigurimi ishte maja e shpatës të Diktaturës,goditjet e tij kishin sfond politik të mirëmenduar deri në hollësi, jo vetëm sfera ku godiste por edhe koha kur godiste,dhe ashpërsia me të cilën godiste ishin shumë specifike për të tmerruar njerzit! Ishte armë perfekte e së keqes! Në zbatim të Katovicës,Sigurimi ndërroi lëkurë dhe sot funksionon si dikur por me përdorim më të kufizuar. Dalja e dosjes të Ilir Metës ,është absolutisht vepër e stilit të Sigurimit të Shtetit! Më kupto, ai skraparliu vrasës e hajdut meriton çdo të zezë,nuk kam asnjë pikë respekti për atë pis,po stili i këtij veprimi është tipik prej Sigurimi! Jeton një pjesë e Sigurimit,e ndarë mes politikës,biznesit,bankave,grupeve kriminale edhe medias.... Kjo është e vërteta! Dhe është naivitet " çilimijsh" të mendosh se janë zhdukur dosjet!

                1. P
                 Po

                 Po per Saliun qe bente deshmitarine e rreme gjyqeve te komunizmit ca mendimi ke ? Apo i ka sajuar Rama dhe keto me pushtetin? Tipa si ty jane budallenj te pa ndreqshem qe nuk po e lene shqiperine te zhvillohet. Dosja e Metes nuk eshte gje e re, as ajo e gruas se Saliut e shume te tjereve si puna e Lubonjes me shoke. Jane ditur qe me 1992 edhe jane thane shume here, thjesht ti dhe shume si ty sot duan te lajne motin me shampanje. Vetem nje idiot trushplare mund te mendoj qe Rama paska bere dosjet e sigurimit.

                2. 1
                 1

                 Spiunlleku eshte nje gjelle sic duket e preferuar e shqiptareve.Italianet thoshin qe ne Abisini nuk gjenim spiune as me leke ,po sa vume kemben ne Shqiperi na ua fruan sherbimin e spiunllekut pa leke.Te mbrosh ose justifikosh veprimin e Metes eshte te kesh gelltitur dhe ti garuzhden me corbe Lubonja kujdes se ti ja fute babes

                 1. N
                  Një qytetar

                  Mero, Ilir Meta është shtrirë gjatë e gjërë në tapet të kot i bike më. Problem është të bëhet ligji që lejon rishikimin e hapjen totale dhe përfundimtare të dosjeve.Por sidomos të sigurohet kuorumi i domosdoshëm për aprovimin e tij në parlament. Zgjatja qoftë edhe një ditë, pa një arsye të justifikueshme do të bëjë që edhe këtë herë të mos realizohet ajo që pritet dhe është e domosdoshme. Këtu duhet të rrahi çekani. Ligji, sa më shpejt ligji të aprovohet, ky është çelësi i kësaj kryepune. Nxitja e bërjes së ligjit urgjent dhe kalimi në parlament, firmosja nga presidenti, këto janë punët ky shtypi i ndershëm duhet me forcë të punojë.Pastaj ka kohë për të tallur organet e qejfit jo vetëm me Metën, por me çdo spiun dhe spiune.

                  1. N
                   NjeQytetarOptimist

                   Ku shkon dot Like Fuksi aty te marri deshmi.. Do shkoj ne gjykata ai si ato te Austrise.. Strembullar dole more Like Baftjari.. Dolen te gjitha sheshit. Juve t'ju votojn njerzit per Referendum t'ju varin apo jo, duhet te jete pyetja..

                   1. B
                    Bardhyli nga Kosova

                    A E DINË SHQIPTARËT KËND KA VRARË KRIMINELI HASHIM THAÇI? ========================================== Hyrja dhe ngritja e Hashimit në politikë, është përfolur si e dyshimtë, madje, me intrigimet të disa Shërbimeve Informative të disa shteteve hiç miqësore për Kosovën. Këtë dyshim e ngrejnë, pikërisht, shokët tij të LPK-së në Mërgatë. Miqësinë e agjentit të Shërbimit Sekret francez, DGSE, Danjear Arnaud, dhënderr i Serbisë, me Hashimin, i pari e zbuloi Bardhyl Mahmuti, i cili, në atë kohë ishte i ngarkuar me punë të Jashtme të LPK-së. Hashimi ishte i etur për pushtet dhe para, aq sa edhe tutorët e tij në kupolën zyrtare, social-komuniste në Tiranë. Titullarët: Rexhep Mejdani – president, Skënder Gjinushi – kryeparlamentar, Paskal Milo – ministër i Jashtëm, Fatos Klosi – shef i SHISH-it, me mbeturinat enveriste, donin stausquonë me Jugosllavinë, njësoj si Enveri i tyre dhe assesi luftën me Serbinë. Ndërsa Fatos Nano i braktisi, u tërhoq, me bidjen se “këta, të LPK-së, janë sharlatanë, të pashkolluar, pa edukatë, banditër dhe fort të dyshimtë”?! Krerët shtetërorë të Tiranës, dërguan stafin profesional të agjit-propit enverist në Evropë, me qendër në Zvicër. Fletushkën “Zëri i Kosovës”, numri i parë i së cilës, u botua në një podrum të Prishtinës, nga grupi ynë ilegal, në vitet `70-a, në gjysmën e dytë të viteve `90-a, agjentët brenda LPK-së, e kthyen në një paçavure përçarëse të mërgatës së përbotshme gjithëshqiptare. Gjahu i parë i bandës së Hashim Thaçit, ishte puçi në Kryesinë e vjetër të LPK-së, e cila u shkarkua dhe u akuzua për tradhti, pa dhënë shpjegime. Zgjodhën kryesi të re, të dominuar nga klani i Drenicës. Morën drejtimin e fletushkës, tani, gazetë “Zëri i Kosovës”, ku shfrynin kundër shqiptarëve, duke e harruar Serbinë, e gjithë llumhania e kuqe staliniste e etnikumit shqiptar dhe përtej në botë. Kryesia e vjetër e LPK-së, pavarësisht destruktivitetit, në vijimësi, megjithatë, ishte për bashkimin e faktorit ushtarak. Ndrkohë që Kryesia Puçiste e përjashtonte këtë unifikim, pavarësisht pse Kosova ishte në luftë me Serbinë pushtuese. Dhe, duke i parë flirtimet e Kryesisë së re të LPK-së, me miqtë e Serbisë, dyshimi për nismen e sabotimit të luftës ishte i bazuar. Gjahu i dytë ishte Fondi “Vendlindja thërret”, t`i dorëzohet Kryesisë puçiste të LPK-së, përkatësisht, bandës së Thaçit. Përgjegjësi i Fondit, Jashar Salihu, kundërshtoi me arsyetimin se “unë i kam garantuar donatorët mërgimtarë për administrim korrekt dhe nuk heq dorë nga kjo përgjegjësi. Jam i hapur për transparencë, qoftë edhe me kompromisin për bashkë-menaxhim”. Por, Hashimi, si trim në poshtërsi, kërcënoi jo vetëm atë personalisht, por edhe familjen e tij. Jashari u dorëzua, SHTAB-istët në konsolidim e sipër, nuk pranonin asnjë kopromis, asnjë kontroll nga dikush tjetër të Fondit. Pra, donin të tërin dhe pa asnjë kushtëzim! Hashimi, si mjeshtër “i dajakut dhe i kulaçit”, e shpërbleu për nënshtrimin, duke e shpallur Jashar Salihun Hero të Kosovës, edhe pse ai vdiq nga sëmundja. Hashim Thaçi është trim në poshtërsi. Sikur ta përdorte trimërinë për mirësi, do të mbetej vlerë e historisë tonë. Mjerisht, ai, trimërinë e përdori për poshtërsi dhe u fundos përjetësisht. Dhe, nga ky fund i turpshëm, nuk e shpëton asgjë, qoftë një liri e blerë, siç ka ndodhur me ca “vëllezër siamezë” të tij. Këtë e ka dëshmuar me veprimet aventureske dhe banditeske, në likuidimin e rivalëve politikë. Shembullojmë vetëm me dy raste, që, sot, janë edhe akuza bazë e faktike ndaj Thaçit: a) Vrasja e gazetarit dhe e zëdhënësit të parë të UÇK-së, Ali Ukaj. Hashimi ishte i akuzuari i parë, ishte prangosur në Burgun e Tiranës. Xhavit Haliti i telefonon një gjenerali të Sigurimit Shqiptar dhe Hashimi lirohet. Vrasja i faturohet një kushëriri, i cili mohon çfarëdo lidhje me rastin. Enigmatisht, dosja Ukaj mbyllet, madje, pa asnjë hetim. Dhe kjo ndodhë vetëm në sistemin e rrënuar të drejtësisë në Shqipëri dhe Kosovë, dy shtete rrumpallë, qytetarët e të cilëve po i hanë qentë endacakë bulevardëve dhe rrugëve të Prishtinës, Tiranës dhe qyteteve tjera. b) Fjalosja e Hashimit, më 1993, me profesor Behajdin Hallaçin, sekretar organizativ i LPK-së, në Kosovë, inferioriteti i tij në raport me Hallaçin e çoi në plumb atë, për të shmangur një rivalitet të mundshëm politik në të ardhmen e afërt. Me plumbosje u shuan kësaj jete edhe bashkëluftëtarët e profesor Hallaçit, komandant Ismet Jashari-Kumanova dhe Shaban Shala. Murat Jashari, tashmë, viktimë speciale e “komandantëve”, bënë pyetjen bombë drejtuar komandantëve: “Kush e vrau vëllain tim Ismet Jasharin, alias Komandant Kumanovën?!” Një pyetje domëthënëse, që ka mbetur pezull, në pritje për ta mbuluar harresa, pa përgjigje. Shkrimtari Maksin Gorki këshillon, “të mos i mohohet gjithçka tjetrit, sepse rrezikohesh të të mos të besojë njeri”. A bëri diç të mirë, si kryeministër e president, Hashim Thaçi, “për të mbetur në memorien e historisë për vlera”? Gjithësesi, po. Kryevepra e Hashimit është Krijimi i Gjykatës Speciale të Kosovës, me seli në Hagë. Edhe motivimi i tij është bindës: “Vazhdon vrasja e dëshmitarëve, me parësi në numër në Dukagjin. Bota demokratike nuk i toleron këto krime makabre, në zemër të Evropës”. Edhe vrasja dhe kallja e dëshmitarit potencial të Hagës, në shkurtin e vitit 2020, i cili udhëtonte me ekzekutorët në makinë, e vërteton deklarimin e Hashimit. Përndryshe, Gjykata e krijuar nga OKB-ja, do të ishte fatale, duke u dhënë rast rusëve e kinezëve të talleshin me nulitetin ushtarak dhe “atdhetar” të komandantëve fiktivë të UÇK-së së LPK-së, të cilët vranë Ministrin e Luftës, Kolonel Krasniqin, në vlugun e luftës. Një Gjeneral i shquar kroat, bëri pyetjen, sa të dhimbshme, aq edhe tmerruese, duke vlerësuar lart personalitetin, integritetin dhe profesionalizmin ushtarak të Kolonelit tonë: “A e dinë shqiptarët se kënd kanë vrarë?!” Në librat e Karla del Pontes dhe të Dick Martyt janë pasqyruar edhe gjetjet e prokurorit amerikan Jack Smith, torturat dhe vrasjet e kundërshtarëve politikë shqiptarë, në të paktën 40 burgjet rurale, të improvizuara, kryesisht ahure e stalla bagëtish, të menaxhuara nga komandantët e zonave me urdhër të SHTAB-it Qendror të LPK-së, pavarësisht nëse ai ndodhej në “Rogner” apo brenda Kosovës. Skajmërisht kriminale, askush nga ata që kërkojnë zhbërjen e Gjykatës Speciale, nuk merakoset për vrasjen e mbi 1.000 kundërshtarëve politikë. Ndërsa sipas statistikave të specialistëve të të Drejtave të Njeriut dhe të Shoqërisë Civile, shifrimi i viktimave shkon në 1.825 dhe në evidencat e fundit deri në 1.920. E tmerrshme, të gjithë shqiptarë krejtësisht të pafajshëm, kryesisht, luftëtarë të uniformuar dhe të devotshëm për çlirim dhe demokraci! PDK-ja, në veçanti, në mënyrë të organizuar, po bënë çmos, për ta inkriminuar UÇK-në, duke mbrojtur individ e grupe se, gjoja, me veprimet e tyre, qofshin edhe vrastare, përfaqësojnë UÇK-në. Kjo tendencë e poshtër e kriminale duhet të stopohet dhe të demaskohet si armiqësi e hapur ndaj Kosovës. Cubat e UÇK-së nuk kanë qenë shokë lufte të Ademit Jasharit. Përkundrazi, përgojuesë, penguesë dhe sabotuesë të luftës së Hamëz dhe Adem Jasharit, të cilët edhe fizikisht i ndanin 2.000 kilometra. Madje, nga katërshja e Hagës, tre syrësh nuk kanë qenë fare pjesë e luftës. Në vend të luftës për çlirim e liri, ata kishin zgjedhur të merreshin me lista morbide, vrastare dhe komunikata SHTAB-iste, gjithnjë në emër të UÇK-së, denigruese të luftëtarëve të mirëfilltë dhe sabotuese të luftës çlirimtare. (Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli).

                    1. B
                     Bujari

                     Lubonja a e ka bere transparebte dosjen e tije? Ba ain a e spiunoi vete ta beje publike nese eshte e vertet apo jo?

                     1. G
                      Genti

                      Punë muti me atë karagjozin që ka bërë tatuazh surratin e I. M. - së, tani po mendon në çfarë do ta transformojë!?

                      1. R
                       Rukije Krasniqi

                       Un e kam pas rastin sivjet ne Plazhin iliria para Restaurant Prizrenit me mi hudh Sandalet ne Deti nga rojtaret vetem qe si pagova 300 Lek per Cader edhe pse erdha vone ka ora 17:30 sapo kisha ardh nga Kosova kishe per Pushime ne Shqiperi duke filluar nga Durresi e deri posht ne Vlore e pata qellim per Pushime ! sapo une e njeva vehten keq nga Rojtaret e Plazhit nga inati hika fill per Kosove , nejse nga sivjetja e vitit 2022 nuk kam me i vizitue Plazhet e Shqiperis pik deri ti respektojn Turistet e mos ti keqtrajtojn ! le qe mi hudhen sandalet ne Deti por edhe muti sa kryet me dul ne uje sapo hyna n' Deti afer 20 -30 metra ne uje nejse ! kjo eshte provoja jeme Personale e jo thashethemeve. Familje jon jemi betu se nuk shkojm mo ne bregdetin e flliqt shqipetar me bo pushime. Leta han mutin e vet shipecat serbogrek se asnji evro mo nuk e kan prej ne kosovarve. Jau qift nonat, grat, qikat e motrat vuqiqi e bregoviqi. Mytnu muta te mutave.

                       1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

                        Ja ke dhjerë ndyrë IM-së !

                        1. K
                         Kosovari anonim

                         Përshëndetje Tema. Jam një pushues nga Kosova në Durrës. Sonte diku rreth orës 19:20 te Rrota ishim duke ecur (shëtitur), ku nëpër rrugë kaloi një veturë e tipit Mercedes C Klass, ngjyrë e bardhë, kishte ndezur 4 sinjalizuesit dhe voziste shumë shpejt nëpër shesh. Për një çast të gjithë menduam që ka ndonjë rast urgjence, por ata ia kishin lëshuar muzikës brenda në veturë dhe mbasi kaloi 20 metra, ndaloi një djalë i ri rreth të 40-tave, doli nga vetura dhe grushtoi një të moshuar rreth të 60-tave në prani të gruas së tij, e përgjaku dhe e shtriu përtoke dhe pastaj hypi përsëri në veturë dhe ia mbathën. Në atë veturë ishin 4 persona. Pyetja ime është kjo: ku janë policët, ku është shteti? A duhet të rrahemi ne kosovarët sa herë që vijmë në Shqipëri (vendin tonë) në vend që të pushojmë?! Faleminderit, anonim si të gjithë, sepse ndodhë që më rrahin edhe mua po më zbuluan.

                         1. F
                          Fisnik

                          Ky rast na ishte 1 herë në Velipojë tash na doli në Durrës! Fletërrufetë varini diku tjetër, jo këtu!

                         2. T
                          Turistja e zhgenjyer

                          Midhje me pagure te pista, banja publike te qelbura,kudo shikon vetem meshkuj Trima gati ti bien Turistit se kerkon birre Korca dhe jo Mojito te qelbur me 8 mije leke. Pizza me krunde Serbe e sallam te skaduar, supermarkete qe tjeter shkruan cmimi ne raft po shkruajti e tjeter te merr kasa. Zhurrme nga lokalet qe paguajne policine, prostututa qe qihen rrugicave te erreta, plehra, rruge qe nuk lahen kurre ne qytet. 65€ nata , me aq shkoj kudo neper Europe dhe Une punoj ne Industrine e Turizmit 30 vite. Po nuk ndroi kultura e shqiptarit qe I di te gjitha nuk beni gje. Shqiptaret e mbajne turizmin ne Greqi po mesuan nga Mjeshtrat jo nga katnaret qe me lek droge e korrupsioni u ben dhe managers per hotelet e Baret. Shqiperia do vuaj po nuk uli koken te mesoj nga gabimet. Mes Greqise italise, kroacise ne nuk ofrojme dot as nje linje autobusi me orar kemi ne buthe te shesim nje Corona 7 mije leke kur ne Greqi ben 5. Ato leke qe kapen do ju dalin nga hundet se cmimet i sjellin njerezit se gje tjeter Shqiperia nuk ofron.

                          1. U
                           UÇKaka

                           Baton Stanishiqi i biri i shpihunit drenicak Fazli Qeli. Krejt shqipetart jon rujt prej udbashit Fazli Qeli nga Drenica trathtare. Nuk ka ma shpihuna e ma te poshter e ma flliqnaka e ma antikomtar e ma hajna e ma te pabese e ma proserb e ma trathtar se drenicakt e Hašim Danillovič Hagabagles.

                           1. d
                            drini

                            Mero ky ishte nga shkrimet me te mira e me te argumentuara qe kam lexuar nga ju. Nga ky shkrim me del nje emer filozofi qe mua me duket spiun, qe padashje, ne menyre instiktive ne mbrotje te Ilir Metes po mbron edhe veten

                            1. K
                             Kombi mbi të gjitha!

                             Ishte Ora 24 e Dhjetorit 90 kur lideri komunist sekretarit I pare I PPSh-së Ramiz AliaRespekte Ilir Demalia! do të ftonte në pallati e tij per të dërguar me mision ate Doktori kardiologun e njohur sekretarit dhe anetarin e ppsh-së, per të vajtur ti bashkohet në Qytetin e Studentëve protestave, aty ishin disa pedagogë të nomeklaturës si Gramoz Pashkon, Arben Imami, Genc Ruli, Edmond Budina e studentë bijtë e Partisë si Ilir Metaj, Pandeli Majo , Blendi Goxhj e Azem hajdari etj Ky hipi në podium dhe filloji ti thurte lavde sekretarit Komisarit që ju priu çetave partizane per liriné e vëndit Ramis Alisë, turma e indinjuar filloji të fishkëllente dhe pështynte këtë pardesybardhë që atë nate dimri do të ndryshonte rrjedhën e jetes se tij me mbështetjen e padronit të tij dhe të sigurimit famëkeq që kishte gjithë dosjet e zeza në dorë dhe po pergatiste krijimin e partive politike ! Jemi me ty shoku Ramis , Studentët Jane me ty dhe shoku Ramis ju ra nga krahet : ju Jeni e ardhmja Po kush do ta mari klasa e permbysur, mos kini merak ate e gjymtuam dhe shkateruar nuk ka ngelur kush, Jane pushkatuar me radhë, prandaj shkoni dhe legalizoni partitë sipas ligjit tone, Po Jo shoku Ramis i thotë Dr Berisha është e parakohshme pluralizmi, shko shko Sali mer dhe shoket dhe regjistrohuni se na duhet per ti hedhur hi syve evropës dhe Sh.b.A ve qé po na presin. Të veshur me pardesybardha Partia opozitare me emrin PD té mbledhur gjithë fëmijët e nomeklaturës gjoja me pak persekucion filloji fushatën me ndihmën e shoqates Soros filluan ndihmat e para në media e Gjykatën e plepave të mbledhur me kokra misri në sherbim të diktatorit të ri neokomunist! Nga padija dhe budallëku e shkatëroji Shqipërinë me piramida me slloganin : Me ne fitojnë të gjithë! Futi kryetarin e opozites në burg dhe mbas pak viteve e amnistoji dhe i dha 270 mil lek shperblim, asnjëherë nuk I dëgjonte aleatët dhe u konfrontua me gjithé ambasadoret e sh.b.a-ve! U desh viti Mars 1997 ku populli u ngrit dhe e rrëzoji me dhunë! Ky ishte ndëshjimi i pare.i pa shpallur non grada!Me bëni dhe njëherë nuse, se di unë çfar ju bëj! E filloji me duar të pastra dhe bashkë me aleaten l.s.i nuk lane Toka dhe hekura pa shitur, Shqipëria e bukura e dheut po kafshohej nga do na jugu në Veri :Tok e Zanun u be Shqipëria! Shqipëria nuk po qeverisej me, aleatët që kishin kontribuar po mbanin shénime, ato shénime u bene shkrime sa një Mal I madh korrupsioni ku populli e ndëshkoji me 1milion shuplaka! Po shejtani nuk po rinte në gjumë,ai po gremiste gurrë per ti zënë rrugën me ferra e driza demokracisë dhe kombit në shqipëri dhe Kosovë ,prandaj fuqitë e mëdha të botes ,i thanë Ndal! Ndal se këtu ka hendek! Je Non Grada! Je i padëshirueshëm! Dhe shejtani me fytyrën e njeriut u zbulua..!.. Historia është në vazhdim..!

                             1. M
                              Mona hajdutja dhe Like spiuni

                              Po nuk habitesh fare me pergjigjen e Lubonjes, se ky ka spiunlluar babane e tij,apo Bushati qe e mbron si buce Like spiunin, ka patur gjithe familjen spiuna ,babai, daja dhe gjyshi kryetari i spiuneve dhe vete ka qene spiun ne shkolle,fakultet dhe si bythqir qe eshte e kishte per nder.

                              1. D
                               DP

                               Keshilla e ketushme eshte nje kontribut per te kuptuar te vetetat. Funksionaret e larte, aq me teper ata qe jane betuar, kane detyrim te te respektojne Republiken, ligjin! Mos vajtja ne institucion sikurse e lejon, e kerkon ligji dhe qe aktualisht eshte i vetmi mjet legal per njohje shteruese, eshte prove qe betimet (ne Kushtetute) kane qene fake, e çdo perbetim tjeter nul!

                               1. D
                                DP

                                Keshilla e ketushme eshte nje kontribut per te kuptuar te vetetat. Funksionaret e larte, aq me teper ata qe jane betuar, kane detyrim te te respektojne Republiken, ligjin! Mos vajtja ne institucion sikurse e lejon, e kerkon ligji dhe qe aktualisht eshte i vetmi mjet legal per njohje shteruese, eshte prove qe betimet (ne Kushtetute) kane qene fake, e çdo perbetim tjeter nul!

                                1. çimka

                                 Dje i nderuar z.Baze ,toto Likja deklaroi haptazi ne konferencen e radhes per shtyp:"Tani nuk ka me opozite qe e shet ndeshjen pese vite perpara"duke lene te nenkuptojme qe opozita e ka shitur "ndeshjen " shume lire ku tani jo kohe ka marre fund ndeshja shitet direkt dhe me vleren e vertete!Hajduti Like e ka mendjen vetem tek vlerat e shitjes dhe kerkund tjeter.Pazari qe ka bere Luli (na la te nenkuptohej)ka qene zero ne krahasim me pazarin qe do bejme "ne "(L) SI"(Parti e Lirise) ,Saliut dhe Ilirit,ku sigla eshte po e njejte vetem se hoqen Lulin dhe vune Lirine(LSI).Ne fund e mbylli me theniene e tij te arte "O budallenj jam Ilir Metaj une"!

                                 1. h
                                  historia perseritet

                                  Im vella dergon nje e-mail anonim nga Amerika per dosje Sigurimi qe ka nje XY minister i kabinetit Rama dhe autoriteti i Dosjeve do ja percjelle Lindita Nikolles, pastaj kjo e fundit do dale e do vere kujen per ta "zbuluar" ?? As ne enderr Lindita nuk do ta donte ta shihte kete skenat te arnuar aq keq sa ben qesharak nje pushtet po aq sa ate te Enver Hoxhes qe e shpalli Mehmet Shehun kryeminister Poliagjent pas vdekjes.

                                  1. H
                                   Historia eshte vetem nje

                                   Daku eshte shume e thjeshte mos i bjer rrotull. Ilir metà thote jam i pafajshem . Atehere te kerkoje dosjen . Me ligjin ne fuqi eshte i pakontrollueshem. Vetem ai ka te drejte te kerkoje dosjen e tij . Eshte e thjeshte .juve spiuneve te medias pse ju djeg . Edhe pervMeron thone ka qene bashkpuntor me pseudonim. Edhe mero te kerkoje dosjen . Shum e thjeshte

                                  2. m
                                   mona

                                   Mero je i madh kur i referohesh Fatos Lubonjës. Ka spiun dhe mut më të madh se Lubonja?

                                   1. R
                                    Riku komunisti i devotshem

                                    Bravo Mero. Te gjithe gazetaret dhe analistet jane te blere nga Iliri. Ruaju mos te te blejne dhe ti.....

                                    1. X
                                     Xhaxhi

                                     Lubonja dhe Bushati te cilit Ilir Meta i dekoroi te jatin Mehdi Bushati (megjithese ka qene personalisht i perfshire ne torturat qe bente sigurimi) sot mbrojne Ilir Meten nje bashkepunetore te sigurimit qe kapi majat e pushtetit politik. Lobonja spiunoi te jatin per te shpetuar veten, por edhe te tjere. Perse Lubonja nuk shkon te kerkoj dosjen e tij? Sot del Andi Bushati i kerkon llogari PS dhe Edi Rames per qendrimin e tyre ndaj sigurimit dhe te kaluares komuniste. E kuptoni ku jemi? Del edhe ndonje idiot i dobishem qe shkruan e komenton sikur keto gjera nuk jane ditur apo nuk dihen. Apo me keqe mendojne se baba i Andit dhe baba i Lubonjes jane trillime dhe dosje te pergatitur nga Rama dhe pushteti. Ashtu si jane edhe per gruan e Saliut, per Saliun vete dhe femijet e tyre. Te giitha i ka bere Rama qe pasi genjeu Ameriken, genjeu dhe Britanine e se shpejti edhe Evropen per non graten. Rama paska blere gjithe boten, ndonje dite do na thone qe ka blere dhe vete perendine.

                                     1. m
                                      meshirojeni ushtarucin Mero

                                      Pushteti Rama perdhos dhe kujtimin e te vdekurve. Fallsifikohen firma e shpallen aksionere tek Inceneratoret te vdekur ne 2017 si dhe pensioniste te moshuar shohin miliona Euro ne llogarite e tyre. Aq "me lezet:" ka vjedhur kjo lukuni sa nuk i mjaftojne llogarite e tyre bankare por rregjistron miliona Euro edhe neper llogari fakiresh pensioniste....Mero Baze per keto skandale te botuara kudo neper gazeta tjera nuk ka as mandat as dore te shkruaj se nuk di si t'ja shpalose kete skandal nje grusht budallenjve qe masturbohen pas shkrimeve te tij prej servili te te gjithe pushteteve.

                                      1. S
                                       Sigurimsi

                                       Ore lere Meron por pyet per Fevziun i cili bente rolin e DJ me magnetofon gjate protestave te student eve te dhjetorit. A DO SHKOJ FEVZIU TE KERKOJ DOSJEN E TIJ ?

                                       1. n
                                        nje qytetar

                                        Sigurimsi, di te lexosh ti apo nuk te vjen mbare e do te qerrohesh vullnetarisht? Jane kapur miliona Euro te transferuara neper llogari pensionistesh varfanjake me 150 mije leke pension! Jane fallsifikuar firma e jane bere aksionere pas vdekjes te tjere. Keto nuk i kane bere UFO-t, por zagaret ne pushtet. Tere keto per ti fshehur mbi 400 milion Euro te avulluara nga Inceneratoret pas emra pensionisteshe ti akoma me Dosje te Fevziut. Nuk fshihet dot super vjedhja tek Inceneratoret me lojra Dosjesh.

                                      2. d
                                       dikush t'ja shpjegoje Rames

                                       Gabon kushdo qe mendon se Ilir Meta u menjanua e u hoq menjane nga kjo Dosja "IM". Deshtimi total ne ekonomi i pushtetit Rama nuk i jep asnje mundesi asgjeje ta mbuloje sa mbulohet dielli me shosha.

                                       1. T
                                        Trotski

                                        Keshilla juaj Z.Mero eshte shume e bukur.Po Like Hajduti ka Frike e nuk ia mban .Keshtu stis perralla e kujton te vdekurit e shan Majtas e Djathtas .,po nuk ka nga shkon se e ka Goditjen nga Daj Sami.

                                        1. A
                                         ALBAN

                                         GJIGANT JE MERO,,,,!

                                         1. B
                                          Bardha

                                          O Tajar kam ndigjua se ke nje moter qe se ndane nga goja,prandaj ndihmoje pak thirre edhe liken te ndihmoje se jeni fis bamires,e gjithe fshati ban praktike tek shtepia e yte

                                          Lini një Përgjigje