Pse ka rëndësi “non grata” e Britanisë së Madhe për Sali Berishën 

21 Korrik 2022, 18:32Editorial Mero Baze

Britania e Madhe ka vendosur zyrtarisht të adaptojë listën dhe praktikat e SHBA për personat e përfshirë në korrupsion madhor dhe zyrtarët e lartë që minojnë demokracinë në vendet e Ballkanit Perëndimor. Qëndrimi zyrtar i Britanisë së Madhe është bërë publik, ndërsa në kanale diplomatike janë përcjellë dhe emrat e personazheve që përfshihen në këtë listë, të cilat sipas praktikës së këtij vendi nuk bëhen publik.

Sali Berisha dhe familjarët e tij janë pjesë e kësaj liste. Në ditët në vijim ndoshta diplomatët britanik në disa vende të Ballkanit Perëndimor, mund të bëjnë shpjegime të adresuara qartë për kategorinë e njerëzve që prekin këto sanksione.

Vendimi i Britanisë së Madhe ka shumë rëndësi për Shqipërinë dhe Bosnjën, pasi vetëm në këto dy vende, personat e dizanjuar nga Departamenti i Shtetit e kanë kthyer në betejë kundër Perëndimit përfshirjen në këtë listë. Ata janë Sali Berisha dhe lideri i serbëve të Bosnjës, Milorad Dodik, i cili në fakt ngjan si i dërguari i Putinit në Ballkan.

Ngushtimi i lakut për udhëheqësit e korruptuar të Ballkanit nga SHBA po kthehet në një proces, pas vendimit nga Britania e Madhe dhe shumë shpejt nga gjithë vendet e Bashkimit Evropian, pasi Komiteti për Marrëdhënie me Jashtë ka rekomanduar që BE të shikojë adoptimin e praktikave të SHBA për liderët e korruptuar të Ballkanit Perëndimor.

Nga ana tjetër, ky vendim zhbën gjithë gënjeshtrat dhe alibitë qesharake që Sali Berisha ka shpikur për trushpëlarët e vet gjatë këtij viti, në përpjekje për të relativizuar ndëshkimin nga SHBA.

Kryegënjeshtra e tij, që vendimi në SHBA është ndikuar nga Xhorxh Sorosi, tani bëhet qesharake, pasi Soros është njeriu ndoshta me më pak ndikim në Londër, ndërkohë që qeveria britanike është një qeveri konservatore e djathtë. Kjo është një goditje dyfish, pasi zhbën dhe gënjeshtrën tjetër të Sali Berishës, që këtë vendim e kanë ndikuar administrata e majtë e SHBA. Tani ai ka një vendim të ngjashëm nga një shtet që qeveriset nga një qeveri e djathtë, armike me Xhorxh Sorosin.

Por mbi të gjitha, vendimi ka rëndësi për Sali Berishën dhe familjarët e tij, pasi po i ndëshkon ata, ndërkohë që kanë marrë flamurin e sfiduesve të Perëndimit në Shqipëri. 

Partia Demokratike, e cila tani është një ngrehinë e shkatërruar politike, të cilën po e merr zvarrë Sali Berisha për hallet e veta, përfaqëson sot lëvizjen e vetme izolacioniste në Evropë, e cila po vetizolohet nga Evropa për shkak se mes Perëndimit dhe udhëheqësit të saj, zgjedh këtë të fundit.

Një histori të ngjashme Shqipëria e ka pasur nën diktaturë, kur nën udhëheqjen e Enver Hoxhës shqiptarët ngjanin si skllevër anti-perëndimorë, por e vërteta ishte se ata ishin të gjunjëzuar nga diktatura, por nuk ishin anti-perëndimorë.

Në një vend të lire, një parti që gjunjëzohet nga një udhëheqës i korruptuar, minues i demokracisë dhe shantazhues i sistemit të drejtësisë, i izoluar nga Perëndimi, është shenjë primtivizmi dhe regresi, që turpëron jo vetëm përkatësinë e saj politike, por dhe Shqipërinë.

Sali Berisha dhe familjarët e tij do të vazhdojnë të jenë përditë e më të izoluar, përditë e më të papërfillur dhe mbi të gjitha, përditë e më shumë të shënjestruar si njerëz që po krijojnë frymën anti-perëndimore në Shqipëri. Kjo jo vetëm është një diagnozë që e mban atë parti larg pushtetit, për të mirën e Shqipërisë, por nga ana tjetër është një diagnozë që tregon kalbjen e një partie dhe zhbërjen e saj, duke pranuar të flijohet në varr bashkë me Faraonin e vet.

Pushofshi të qetë në varrin e Faronit tuaj dhe pafshi ëndrra të bukura me pushtet në atë botë.

44 Komente

 1. L
  Lenci bira

  Ne te gjithe kete histori per terroristin salih bin laden me vjen keq per Arminen se po i leviz data e dasmes, dhe furnizinet me breke duhet te bej nga rusia. Sali bin laden duhet te ekzekutohet me ligjet e sheriatit qe atje studioi ky kamikaz dhe te denohet me gure ne sheshin skederbej ku sicilit ti jepet mundesia ta godisin kete kalbesire

  1. #
   #Gopisti i NSHRAK-ut

   Ehh Sali Nongrata/ ishe mirë në shpellë/ Le që s'po t'a heqin/ Po t'a shtyjn më thellë! ....

   1. A
    AlbaMalltezi

    Një pordhë e lumtur nuk vjen kurrë nga një gomar i mjerë Peshtani. Po shumica e suflaqexhinjve kënaqen me komentet, i pertypin dhe ripertypin gjithe diten, ashtu siç shijojnë erën e pordhave të tyre. Mëron e gënjen mëndja. Kujton se ja u trazon mendjen shqiptareve..hahaha ha nje mut Mërobazetari i Pështanit

  2. M
   Mereni me shkelma dhe nxireni nga selia kete plehr

   Amerike Angli prite kur ti ndalohet hyrja edhe ne Schengen ne europe haaaa cfare them une kalon malin shkone te Bibini vetefundosjes ne kosovo .Ka familje ky i semure psiqike Sociopathe ta kurrojne ta dergojne ne spitale per sherim se gjynahe po tallin bythen njerzit .Ketij i ka ngelur ora te komunizmi i bllokut Enverit kur punonte si sherbetore me falni doktor .Po keta kllune deputet te PD cfare bejne nuk kane turpe nje plak komunist qe rrezohet rruges nongrata i korruptuar nuk e marin prej bythe te flakin nga selia po rini si qurrashe para tije

   1. M
    Mira

    Perbindeshi i Vicidolit, Doktor Sali Mortja nuk flaket nga Selia e PD-se se i duhet Edi Rames ne Kuvendin e Shqiperise per te trembur kundershtaret; po te kishte vullnet Edi Rama, Sali Putinit i hiqej ne moment mandati i deputetit te popullit ne Kuvendin e Shqiperise.

   2. T
    Taulant

    Je bere si daulle prishur . Nuk na the ndonje gje te re.... Iken apo nuk iken Berisha nuk ndryshon asgje. Shqiperise po ja bejn varrin te gjallet qe kane pushtetin...

    1. q
     qytetar

     Tao ! ata po perpiqen ta nxjerrin nga varri ku ishte futur.

     1. a
      ana

      Fakti qe nuk iken tregon se ndryshon shume. Paguhet nga Rusi per destabilitet social dhe perendimoret ja kana friken sepse e ka bere 2 here njhere ne 97 dhe pastaj nje vit me vone ne 98! Tentoj edhe para 3 viteve, por ja veshi Bashes! Pra ky eshte varremiresi i Shqiperise dhe po nuk u zhduik nga faqja e dheut nuk gjen derman ky vend! Po ti cpret akoma nuk ke ikur?

     2. T
      Taras Bulba

      Mero vetem kete te fundit , ( Pushofshit te qete ne varin e Fareinit )te kishe vene ne fillim ,nuk kishe se pse humbje kohe me dhkruar

      1. A
       Ardi

       Po Erion Veliajn kur do ta shohim ne ate liste ,se eshte kryetar i bashkise me te korruptuar ne planet ne te gjitha koherat

       1. A
        Ardi daullxhiu

        Haaa c'thua mo foltore-nevojtore te paska lene covid me pasoja nese ka nje politikane te paster eshte Veliaj o dublyra e ardi daullxhiut

        1. E
         Emiljano

         Ardi daullkari ku ka politikane te paster ne Shqipri o te kripsha trute,jane te gjithe me i var kokposhte ne mes te sheshit o injorant

         1. T
          Taulant

          hahahahahahahahahaahahahhahahahahaha sa pergjigje e sinqerte! Ku punon shoku, me fal se po te pyes? Nese punon ne bashki apo ne ndermarjet qe varen prej saj te jape te drejte. Perndryshe je kokra e kurves. hahahahahahahahaha

        2. s
         shqip

         Mero vërtetë ky mund të shpallet "non grata" nga treçereku i botës. Për sa kohë nuk shpallet i pa dëshiruar në Shqipëri , njerëzit që e banojnë këtë hapësirë janë si skllevërit që përshkruan ti. Edhe Enveri pas 61 nuk i hipi më avionit . Por njerëzit në pjesën më të madhe e qanin si kur të ishin në Korenë e Veriut. Tani ky është një vemje, kufomë mes të gjallëve. Por e keqja nuk është më Saliu. E keqja janë këta te gjallët që jetojnë në botën e çudirave. Si simbol kanë dy gishtat lartë, por si mendësi nuk ndryshojnë shumë nga ata që tymosnin në sallat e frontit nëpër lagje. Ka akoma nga këta frymorët që besojnë se Saliu do ndryshojë rrjedhën e ngjarjeve në botë. Zot ruaje Shqipërinë nga shqiptarët.

         1. q
          qytetar

          Faleminderit " shqip " per komentin . Me pak fjale kjo eshte e verteta.

         2. i
          ilir

          Mero, do te te dales shpirti nga urrejtja ndaj Berishes.

          1. T
           Taulant

           Nuk i del shpirti sepse eshte shkrimtar oborri . Paguhet shume, kur paguhen patronazhistet imagjino nje sherbetor te tille.

           1. b
            byca byca

            Me shume se cfare paguan Rusi non graten? Nuk e besoj!

           2. I
            I palire jo ilir

            Bole fishkur nese ty do te vinin tritolin per te vrare si do reagoje ? Ti gjykone Mero Baze qe nongrata ka dashur ta ekzekutoje dhe nuk gjykone kriminelin Berrisha .Te uroje ate qe i ka ndodhur Mero Baze te ndodhi ty .....te fala xeni SALIUT

            1. C
             Cane

             Nuk i del shpirti Meros nga urrejtja për një person që urrehet nga SHUMICA e shqiptarëve. Ai jo vetëm e mundi Berishën por e degradoi si njeri.E detyroi ti futet akoma më thellë në rrugën e turpit që ka nisur me kokëfortësi tani në pleqëri. Ata që e përkrahin Berishën ne çmendurinë e tij i bëjnë vetëm dëm atij vetë duke e kullumbitur gjithnjë e me thellë në budallalliqet e tij. Sidoqoftë vendin në histori po e ben vetë gjithnjë e me afër Haxhi Qamilit. Ti shoku më duket se po vdes nga marazi që po ju sulmojnë plakun Mere.Mos u mërzit.Te shkuara të harruara.Shqiperia pa Saliun do të jetë më e mirë.

             1. S
              Sok. Karaudhi

              O ilir ,bë një shkrim në FB që të mbrosh Saliun se këtu te Tema nuk të dëgjon njeri.

              1. S
               Sok. Karaudhi

               O ilir ,bë një shkrim në FB që të mbrosh Saliun se këtu te Tema nuk të dëgjon njeri.

              2. A
               Ardit Shkembi

               Ne listen e non-grata do te perfshihet edhe Peçi Naqellari, zv Rektori i Universitetit Aleksander Xhuvani, Elbasan

               1. 1
                19

                Ilir kari do plasesh nga xhelozia per meron qe eshte djale i zgjuar .jo si ty nje dallkauk qe lepin bolet e nje plaku matuf qe i ka shpall lufte gjithe botes .merua eshte nje lap i qut qe ti si vjen as te thoi i kembes or malok i trash.

                1. F
                 Fire

                 Britania me shpall non grata? E pastaj? Ne e cojme ceshtjen ne France? Po edhe Franca mund te me shpalli non grata? E pastaj? Ne e cojme ceshtjen ne Lazarat! Hasta la vista baby!

                 1. U
                  Unfortunately

                  Zevendeso fjalen "parti" me SEKT dhe je ne rregull

                  1. S
                   Stela Pata

                   Pirdh Mëro pirdh se nuk lirohesh. Do ngordhësh nga plasja.

                   1. L
                    Ladi

                    Mbas Meros, qe i kendon penda ne dore dhe e qan kete pune me mire se askush tjeter nga keta palo gazetaret qe plluqerojne rreth e qark, fantastik ishte edhe komenti i fire: te lumte.

                    1. T
                     Tornitori

                     Per nje kriminel ordiner is Salliu i Vic Dollit kjo eshte shume pak.

                     1. F
                      Fjala ime

                      More Mero, di gje ti se ku ndodhet SPAK dhe Arben Kraja?! Egziston me si prokurori apo eshte kthyer na parti kurvash dhe ai? Do me falesh per fjalorin, por degjova Sali Sheqeren dhe Grid Dumken ne parlament qe ta kishin bere si Pushkini edhe do qeshnin pak njerezit, por fjalet e tyre dukeshin sikur ishin palaço rrugaçer. Ama edhe kush jep voten per ta eshte i tille. Eshte çeshtje kara-kteri.

                      1. f
                       faikonica

                       Askush s eshte pa mekate...por ne 93 ia kam dhene duart dr.Ato qe i sherbyen dhe i sherbejne jane anti perendimor ...dhe jo vreem ata

                       1. P
                        Paro Turqiu

                        Taulant, sepse me dukesh si Jamarber bytha.

                        1. P
                         PeDe-ja e Salih-ut

                         Priteni se mbas vjen me të njëjtën gjë dhe EU së shpejti... (Nuk do t'a mbroj dot as Ç'Orbani). Edhe pse në AL e mbron Rama!

                         1. F
                          Fukarallek

                          Askush ne Shqiperi nuk ka dijeni se kush jane e sa jane ato persona qe mund do shpalle "non grata" Britania e Madhe, aq me pak Mero Baze. Sa per ne Shqiperi Non Grata me e pare eshte Edi Rama e qeveria e tij e fukarallek-maskarallekut.

                          1. N
                           Na myten

                           PD ka qene qe ne diten e pare te pushtetit te saj antiperendimore. Vetem nje idiot mund te mos ta kuptonte kete pas anetaresimit te Shqiperise ne Konferencen Islamike. E nisi Ramiz qeni (nenshkrimi i Kartes se Kajros) dhe e vazhdoi Sali Bisha me gjithe rrjeten qe u krijua ne mes te viteve '80.

                           1. I
                            Ilirjanët

                            Mero ke te drejt por Duket si epa riparushme ndarja Radikale e Berishes dote prodhoj dhune dhe destabilitet ne Shqiperi.Pena domprehur qe numuti i Idhetareve qe shohin bardh dhe zi te ulet dhe Sali diteziu tengelet vetem me nje grusht horra dhe temend qe jo Perendimi po ne tibejme te pavlefshem Sales duhet hequr Uji llumb qe te ngordh si Peshk.

                            1. S
                             Skenderbegasi

                             Më kujtohet nje thënje e Majakovskit ku shprehet: - Kur ania është në mbytje, intelektualët janë të parët që vrapojnë direkt pas minjëve dhe shumë përpara kurvave. "Intelektualët" e foltores nuk kane ndermend as të vrapojnë as të mendojnë, kurvat jo e jo ti lejojnë, por dhe minjte ti pengojnë. Këta janë në fatin e tyre tragjik të një soj mesjetar, ardhur në politik nga një servilizëm i pështirë racor, dhe i gjajnë me shumë një kompleksi derrash të baltosur se një force politike. Alizoti një prototip servili i avancuar që dominon politikën shqiptare, as se ka problem ti japi kohë nga jeta e vet e jo nga minutat ne parlament nje sekretari partie nga një i persekutuar. E kam kenaqesi të të jap kohën time i thot i persekutuari, sekretarit të partisë. Sa idiot i thellë je mor Ali se per Zote ke Saline. Mir Aliu nga Berati po Grida c'pati?! Kjo eshte idiote e ceket se edhe kur e ndëron mbiemrin e parë të saj, prapë e lejon hundën te mbaj erë ne ate vend.

                             1. P
                              Paqesori

                              E ke qare z.Mero,kete shkrim. Po kujt i thua? Palokes,Vokshit.,Açkes.Grides e compani....

                              1. v
                               velo

                               Saliu po e peson si pleshti. Pleshti ankohej e i lutej perendise se perpara se ta shtypin, e rrotullojne disa here dhe ne fund e shtypin per vdekje. Ai i kerkon perendise qe ta shtypin direkt e te mos e torturojne me ato perdredhjet. Saliu eshte ne fazen e perdredhjeve tani, me von do shtypet.

                               1. P
                                Po Ekonomia or Rrote?

                                Pankarta "Po Ekonomia or Rrote?" ne duart e nje amerikani kur nje ish President u fliste per rrezikun terrorist ka bere xhiron e botes, duke qene shume aktuale kudo ku ka Rrota qe tentojne ta harrojne anen kryesore te qeverisjes, Ekonomine!

                                1. a
                                 arqile

                                 Eshte pak edhe kjo gje per kriminelin e shkateruesin e demokracise per hajdutin.Vetem perrndia do e regulloje kete gje dhe ne do qetrsohemi e sdo te degjojme me klithmat e sales.Amin ndidhte sa me shpejt.

                                 1. T
                                  Tonia

                                  Ka rendesi per Tony Blair o Merua, se mbush xhepin tjetri. Vazhdo e genje popullin se do Putini dhe do te rrasi ate

                                  1. f
                                   fteri

                                   Ka mbi 30 vjet që klasa politike me dieni të “miqve” ndërkombëtar ja ka dhënë shqiptarisë këmbët e plumbit që e pengojnë të ecë në çdo hap përpara ,si në shqipëri edhe në kosovë .Populli e kupton se sot është interesi i të huajve në fushën politike që të marrin pjesë drejt për drejt sejcili shtet ose veçmas me vendime konkrete për korigjimin e dështimin e demokracisë kapitaliste 30 vjet në shqipëri ,kjo masë non grata më duket shumë e vonuar për mos thënë pa ndonjë rezultat në fushën e moralit të zbatimit ligjit ,,për krimet e mëdha dhe dëmet e mëdha ekonomoke që politikanët e ri i kan shkaktuar vendit.Pasuria e shqiptarve vënë me gjak e djersë të 45 viteve socializëm sot është grumbulluar në duar të një gupi shumë të vogël qeveritarësh politikanësh gjykatësish ,një grup i strukturuar kriminal që nuk i kap ligji megjithse kan mbi supe një malë pasurie dhe një malë vrasjesh që kan la me gjak vendin dhe pikrisht këta nongrata sot nuk e duan vendosjen e ligjit e drejtësisë në shqipëri .Populli ka nevojë për moral ,dhe këta politikan me vila e resorte private të pa ndëshkuar kan dalë krejtësisht jashtë kontrollit ligjit dhe të huajve .Vendi ka nevojë për moral politik që ti ve fre korrupsionit e krimit.30 vjet janë shumë,për një popull që varfërohet e zhvatet e vritet nga ca kriminel të livadhisin në kurriz të shqiprisë , vet nuk kanë këllqe !… atëherë të na veshin brekët të huajt se na kan ra në fund të këmbve !!!!!!!!!!. -Jemi bythë zbuluar !Dhe pleshti vazhdon ta kruaj deri sa ta shtypin me cermoni.

                                   1. f
                                    fteri

                                    Ka mbi 30 vjet që klasa politike me dieni të “miqve” ndërkombëtar ja ka dhënë shqiptarisë këmbët e plumbit që e pengojnë të ecë në çdo hap përpara ,si në shqipëri edhe në kosovë .Populli e kupton se sot është interesi i të huajve në fushën politike që të marrin pjesë drejt për drejt sejcili shtet ose veçmas me vendime konkrete për korigjimin e dështimin e demokracisë kapitaliste 30 vjet në shqipëri ,kjo masë non grata më duket shumë e vonuar për mos thënë pa ndonjë rezultat në fushën e moralit të zbatimit ligjit ,,për krimet e mëdha dhe dëmet e mëdha ekonomoke që politikanët e ri i kan shkaktuar vendit.Pasuria e shqiptarve vënë me gjak e djersë të 45 viteve socializëm sot është grumbulluar në duar të një gupi shumë të vogël qeveritarësh politikanësh gjykatësish ,një grup i strukturuar kriminal që nuk i kap ligji megjithse kan mbi supe një malë pasurie dhe një malë vrasjesh që kan la me gjak vendin dhe pikrisht këta nongrata sot nuk e duan vendosjen e ligjit e drejtësisë në shqipëri .Populli ka nevojë për moral ,dhe këta politikan me vila e resorte private të pa ndëshkuar kan dalë krejtësisht jashtë kontrollit ligjit dhe të huajve .Vendi ka nevojë për moral politik që ti ve fre korrupsionit e krimit.30 vjet janë shumë,për një popull që varfërohet e zhvatet e vritet nga ca kriminel të livadhisin në kurriz të shqiprisë , vet nuk kanë këllqe !… atëherë të na veshin brekët të huajt se na kan ra në fund të këmbve !!!!!!!!!!. -Jemi bythë zbuluar !

                                    Lini një Përgjigje