Pse opozita i ka hequr të drejtën vetes të gëzohet për çeljen e negociatave? 

18 Korrik 2022, 20:24Editorial Mero Baze

Çelja e negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian, e cila pritet të ndodhë të martën paradite në Bruksel, po injorohet nga opozita në Shqipëri, e cila me sa duket nuk di si të sillet me këtë ngjarje.

Përpjekja për ta injoruar këtë zhvillim historik për Shqipërinë, vjen nga fakti se opozita ka mbajtur qëndrim joserioz për shkaqet që kanë shtyrë çeljen e negociatave, duke tejkaluar me këtë rast dhe të drejtën për të kritikuar qeverinë për vonesat në këtë proces.

Partia Demokratike ka meritat e saj në historinë politike të vendit për nisjen e procesit të anëtarësimit dhe hedhjen e dy hapave, atë të nënshkrimit të Marrëveshjes së stabilizim asocimit më 2006 dhe dorëzimin me kosto të lartë të kërkesës për të marrë statusin e vendit kandidat për anëtar, të cilin e morëm më pas gjatë qeverisë “Rama”.

Për shkak të shtyrjeve të përvitshme prej vitit 2018, ku u desh të vuanim bashkërisht me Maqedoninë embargon e dy vendeve të tjera ballkanike, çelja e negociatave ka qenë temë spekulimi nga ana e opozitës.

Edhe pse arsyet e bllokimit ishin të qarta dhe thuheshin me zë të lartë, opozita vazhdonte të recitonte këngën e Sali Berishës, që shkaku i bllokimit të negociatave është Edi Rama, qeveria e tij etj.

Paradoksi u bë dhe më i thellë pas ndarjes së fortë brenda opozitës nga maji i vitit të kaluar, me shpalljen e Sali Berishës “non grata” familjarisht për korrupsion madhor dhe minim të demokracisë, nga SHBA.

Të kompleksuar nga Berisha për aleancë me Edi Ramën, forcat e vërteta pro-evropiane të opozitës sërish nuk patën një qasje serioze ndaj procesit të çeljes së negociatave.

Qeveria shqiptare ka pasur një sërë detyrimesh formale për t’i realizuar për çeljen e negociatave, ku kryesorja ishte Reforma në Drejtësi dhe ngritja e SPAK. Në vitin 2018 këto detyra u realizuan.

Opozita bëri betejë dhe me tymuese në Parlament kundër procesit të ngritjes së SPAK apo zëvendësimit të përkohshëm të prokurorit të Përgjithshëm, çka ishte një pikë kyçe në çeljen e negociatave. Pra ajo kontribuoi kundër plotësimit të kushteve, edhe pse nuk ja doli dot.

Kur kushtet u plotësuan dhe çelja e negociatave u kthye në një proces torturues të çmilitarizimit të Ballkanit nga nacionalizmi dhe rivalitetet e fqinjëve me Maqedoninë, arsyeja ishte e qartë. Por të vetmit në rajon dhe deri në Bruksel që nuk e kanë pranuar që negociatat po bllokoheshin prej kushtëzimeve të Maqedonisë, ishin opozitarët tanë. Kjo jo vetëm që nuk do t’ua ulte vlerën sikur ta pranonin si realitet, por do bënte të besueshme kritikat e tyre ndaj qeverisë në rrugën e plotësimit të detyrimeve. 

Duke thënë deri në minutën e fundit që nuk ishte Maqedonia, por Edi Rama, nuk bënë asgjë tjetër përveçse i ulën besueshmërinë vetes për të kritikuar realisht qeverinë në këtë histori.

Tani, 2 ditë pasi u zgjidh ngërçi i Maqedonisë së Veriut, negociatat po çelen. Dhe të gjithë bëjnë sikur nuk e kanë mendjen se çfarë kanë thënë deri dy ditë më parë. Të paktën të bëjnë sikur gëzohen!

19 Komente

 1. E
  Eraldo

  E urrej Edi Ramen, por kur shoh se kush eshte alternativa tjeter perseri do e votoj dhe pa u penduar aspak !

  1. H
   Ha ha

   Dukesh qe je i zgjuar. Lum si ti !

  2. x
   xheJ. eN. Bi.

   Do ishja kurioz të lexoja komentin e Bardhyli nga Kosova se ç'do shkruante për këtë suksess kur Kryeministër është Rsma. Na humbe o Bardhyl pi Kosove dhe na ka marë malli dhe kemi ngelur si kandari pa koqen....

   1. K
    Koli

    Ke te drejte Mero ! Opozita i ka hequr vetes te drejten te gezohet qe po i hapin rrugen integrimit , per faktin qe qysh para 12 vjetesh ky mut kryeministri i bllokoi ligjet e integrimit me egoizmin e pshoq qe e karakterizon !

    1. B
     Bardhyli nga Kosova

     KRYEQENI I PARTISË SERBE (PS) TË SHQIPËRISË, EDVIN TOPTAN RAMA PO PËRZIHET NË PUNËT E BRENDSHME TË KOSOVËS =========================================== Edi Rama ka shaluar erën. Ai duke u përfshi në shumë gjëra që nuk i di, ka gabuar dhe tani ka frikë. Ai duke organizuar rezolutë për llogari të Thaçit, e fajëson nga njëra anë Thaçin, pasi nëse nuk do ta fajësonte do të besonte te drejtësia. Rama përzihet në punët e brendshme të Kosovës. Gjykata Speciale që ka marrë Thaçin është gjykatë e Kosovës e ngritur nga parlamenti i Kosovës me indice të Hashim Thaçit. Këtë gjykatë Rama don ta shkatërrojë, t’i bëjë presion për llogari të Thaçit. Ndërkohë Rama ka droje të përplaset me Vuçiqin, nuk përplaset me të, dhe për hir të tij ai përplaset me gjithë të tjerët. Rama sillet si mbret i botës, sheh konjuktur sy botërore dhe kalkulon hallet e Serbisë dhe ndaj Shqipërisë sillet si kryeministër i jashtëm ose me korrespondencë. Rama para se të bëhet avokat pa nevojë i Thaçit, i pafajshmit nuk ka nevojë për avokat, duhej ta padiste Serbinë për vrasjet qe ushtarët e saj kanë bërë në Shqipërinë verilindore Kukës, has Tropojë ku nga minat serbe ne vitet 1998,-2002 kanë vdekë, 53 njerëz e kanë mbetë invalidë 274 të tjerë. Rama të bëjë padi për këto njerëz që mbeten në minat serbe që i vënë ushtarët serbe në territorin e Shqipërisë. Pra kryeqeni Rama të bëjë padi për dëmet ekonomike në bagëti e banesa që shkaktoi Serbia në qarkun e Kukësit. Rama të organizojë rezoluta e padi kundër Serbisë për shqiptarët e zhdukur të Kosovës. Ose të paktën të flasë për këto gjëra më mikun e tij Vuçiq që deklaronte se për një serb ai do të vriste 100 myslimanë. Aksionet politike të Ramës janë hipokrizi e gjallë. (Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli)

     1. x
      xheJ. eN. Bi.

      O Bardhyl ...unë kërkova Bardhyllin prej vërteti dhe jo sosian e tij .Nga emri mund të ngjani po nga mënyra e të shkruarit ndryshoni shumë.Ashtu si sosiat ngjajnë nga fytyra po nuk do kenë të njëjtin ksrakter dhe nivel kulturor. ( Pres Bardhyli-n nga Kosova të shktuaj me qetësi,me drejtësi që nuk shktusn kurrë me dashuri që është gjithë urrejtje,me buzëqeshje që nuk ja kemi parë kurrë ,sa për lumturinë populli thotë prëhesh me mëndjen që ke i yni Bardhyl )

     2. M
      Miradije Hoti

      Pllazhat bosh. Ju nuk e meritoni me ju ardh me bo pushime se njerz ma te poshter se ju nuk ka ne bote. Ju na kini fute, gjithmone me qmime, plus nuk na konsideronit "vllezer" po ma te larget se shkaun. Bile per hater te shkijeve leshoni serbisht muzike, edhe pse na ju mbajshim gjalle,.... nonen ju qiiiiiiffffttttttt Serbia me ata leshataka qetnika te palare. Thirrni shkijet vllaznit e idealit e besa per shume edhe te gjakut..

      1. G
       Gjakovari

       Zonja Mirasdije ! Me ment që ke, kurrë mos ardhshnë Shqypni dhe as na merr malli për ty dhe sojin tat, që mendon si ty. Ke serbin më afër dhe mund të shkosh.

       1. P
        Prishtinali 100% Shqiptare jo kosovo-centisme

        Mos u merni me kete analfabete apo analfabet se pseudonimi nuk do te thote asgje une jam prishtinali dhe kam blere shtepi ne vlore jemi jo pak po 36 mije Shqiptare nga krahina e kosoves qe jemi vendosur ne Shqiperi dhe mos harroni eshte eksodi trete e pyese kete picken apo karin sa Shqiptare nga Shqiperia kane blere shtepi ne Kosovo......

       2. K
        Kosovari Romantik

        Impresionet nga viti i kaluar ne bregdetin Shqipëtar. Infrastruktura dhe organizimi në trafik katastrofal, plazha të flliqta, sherbyesit ne restorante arrogant dhe të pa kulturuar, prostituta me sifilis ne çdo semafor. Kurr më pushime në Shqipëri. Si duket nuk jam i vetmi. Nonen n'piçke more grekoserb.

        1. T
         Tajar Tahipi

         Po po do te fshijme bythen kete jave dhe askush nuk do ta kujtoje fleterrufenë revolucionare te komisarit te kuq (ed) Vin Llapa. Tallin bythen te gjithe pasi marrin pagesen per ta lavderuar. Ai po eshte koqe vdes per furçe province...morfologjia eshte FanNoliane, struktura eshte musicale Satîen, pikat jane Brehtiane, presjet jane piloperisteriane, ndersa ...metaforat metobazetariane me theks te grisur.

         1. E
          Elisa Spirokari

          Edi Toptan Rama, ky trathtar esadist, nuk i ka punet keq vetem me opoziten por me krejt kombin shqiptar, e sidomos me Kosoven te ciles po i fut thiken pas shpines per hatrin e vellamit te tij Vuçiq. E kam ditur qe kosovaret trima nuk do te rrijne duarkryq karshi trathtise kombetare te Edi Rames me "Open Bythen" e fashistit Vuçiq. Kosovaret jane pararoje e kombit tone. Ata do ta rrezojne shpejt qeverine kuislinge te trathtarit Edi Toptan Rama, ndersa kete qelbesiren do ta nxjerrin zvarre nga kryeministria dhe do ta varin ne shesh. Jemi me fat qe i kemi vellezerit nga Kosova. Rama eshte i mbaruar. Ju trathtaret e keni kerkuar, urdheroni.

          1. B
           Byreke me gjize

           Ky kari qe shkruane keto komente eshte ai qe mbane pseudonimin bardhyli nga Cerriku vetem ndryshon emrin .....byrek me gjize eshte ky

          2. B
           Blendi Fevziu

           Ed Rama synon te mbuloje qeverisjen e baltosur dhe varferine anembane Shqiperise me luften kunder Gjykates Speciale ne Hage, ku po mbahen komandantet vrases te shqiptareve ne krye me Hashim Tradhtarin, njelloj si skema e perdorur nga Perandori Komodus (ekranizuar ne filmin 'Gladiatori') qe per te larguar vemendjen nga varferia e korrupsioni i tij organizonte ndeshje Gladiatoresh ne Colosseo.

           1. N
            Non Grsta

            Mero mos u lodhe me keta funderina ,si Non Grata dhe gjithe folnevojtorja ,si dhe PD si dhe LSI jane muter

            1. B
             Balo

             Ore,që shkak për prapambetjen tonë në mardhëniet me Europën është po aq Edi sa edhe Saliu këtë Mero e njeh po aq mirë ,sa njihte pjatën me fasule dhe mish pule te lokali i Mires në qytet Studenti ,dikur... Shan i dhjeri të përmjerin thotë një llaf! Tani e mbrapa është loja o Mero! Tani do duket " shteti i Ramës" ,kjo ngrehinë qesharake debilësh që nuk dinë si Lulushi as tabelën e shumëzimit...por që në fakt drejtohet nga killera të pamëshirshëm, hajdutë ,kontrabandistë,maskarenj të pafe'. Tani do shohim si do negociojë psikopati socialist, ëëëë " udhëheqësi global " - siç talli karin Vuçiç,me të! Sa për Saliun,ishte nderi i madh që ju bëri ju masturbuesve të ish- Sigurimit të Shtetit,ajo administrata amerikane ,që e ngacmoi Saliun,e aktivizoi dellin malok,për t'ju konsoliduar ju në pushtet.... Po e keqja nuk do ju vijë nga Saliu,ashtu siç nuk i erdhi baballarëve tuaj shpirtërorë e biologjikë nga ndonjë Sali. E keqja do ju vijë nga vetja,nga paaftësia për të drejtuar,nga vjedhjet dhe pisllëqet që bëni ,keni për të ngrënë shoku shokun. Gjueti të mbarë Mero!

             1. o
              opozitari i opozites eshte rrogetari i qeverise

              Opozita eshte me e interesuara politikisht per hapjen e negociatave me BE se ashtu kjo qeveri Rama vihet nen nje mbikqyrje nga Brukseli dhe nuk e ka te lehte me tej per te mbreteruar sikur Shqiperine ta kete pashallekun e saj. Nuk e ka te lehte te vazhdoje me ato koncesione mafioze alla-Beqja, as edhe skemat makiaveliste te Patronazhimit te jeteve te shqiptareve nga numrat e telefonit der tek llogarite bankare. Nuk ben dot me transferta miliona Euroshe te vjedhura neper llogari te pensionisteve 90 vjecare dhe aq me teper tek emrat e te vdekurve para disa vitesh. Qeveria Rama me hapjen e negociatave me BE i mbyllen dyert per zullumet qe ka kryer der sot ne jeten ekonomike, shoqerore e politike ne vend. Parajsa e mbreterimit absolut te Shqiperise merr fund. Dhe tere keto nuk e lumturojne aspak Edi Ramen, packa se ben Heroin e fasades (Rames do ti mjaftonte Open Ballkan ku ndihet rehat aty poshte tavolines se Vucic) Per opoziten hapja e negociatave te Shqiperise me BE eshte hapje e mundesise per ta zbritur me kembe ne toke kete regjim Rama qe der sot mbreteron me ligje qe vete i firmos nga trysnia Brukselit dhe vete i shkel me dy kembe per interes se kastes hajduterise ne pushtet.

              1. B
               BABALE i PD

               Perse duhen te gezohen ? kush duhet te gezohet dhendri Serbis , prodhuesi 1997, Babalet, firma shqiponja e Tritan preshit , Peco vasili apo ilir floriri kushhhhhhhh ata tani ndihen keq pasi komuniteti européenne do ta vendosi SPAK ne veshtiresi ,shpejt zbatoni ligjet dhe kush i do ligjet non grata ? Monika cizme trasportuese e droges Jooo ishte , eshte dhe do ts jete dite e zeze per te ashtuquajturen opozite

               Lini një Përgjigje