Për avokatët e dëshpëruar të Ilir Metës si “bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit” 

27 Korrik 2022, 18:04Editorial Mero Baze


Të gjithë avokatët e dëshpëruar të Ilir Metës, po përpiqen ta relativizojnë të vërteten e hidhur të dosjes së tij, duke përdorur dy argumente qesharake. Argumenti i parë është pse u zbulua pas 30 vjetësh dhe argumenti i dytë është, kjo bëhet që të ndihmojnë Edi Ramën të rrijë në pushtet. 
Sipas tyre fakti që Ilir Meta ka përdorur pushtetin dhe ka fshehur dosjen e tij për 30 vjet, duke zhdukur dosjen kryesore nga arkivat, ja quajnë meritë në vend që t'ia quajnë krim. Kurse faktin që ai është zbuluar falë këmbënguljes së Autoritetit që verifikoi të dhënat që i kanë shkuar në formë denoncimesh, e quajnë krim dhe jo meritë.  
Për të gjithë këta avokatë që duan të relativizojnë të vërtetën, mund të hetojnë jetën politike të Ilir Metës dhe raportet e tij me SHISH dhe Autoritetin e Dosjeve për të kuptuar sa i terrorizuar ka qenë nga kjo histori.  
Fill pas ngjarjes së Poliçanit, në Shtator 1992, kur Ilir Metës ju hoq imuniteti në Kuvend dhe u çua për ndjekje penale, ndodhi një kthesë e beftë pasi Bashkim Gazidedja u konsultua me  Sali Berishën. Befas ai u la i lirë dhe u bë luajal me pushtetin e Sali Berishës. Siç e kam përshkruar gjatë dhe me detaje në librin tim “Viti 97”, SHIK-u Gazidedes u kthye në një zyrë shtypi të Ilir Metës në zhvillimet e brendshme të Partisë Socialiste deri në vitin 1997. Oficerët e SHIK regjistronin takimet e njerëzve të Fatos Nanos dhe i zbardhnin për llogari të Ilir Metës e deri tek shërbime financiare dhe diplomatike për të.
Komisioni Mezini i kontrollit të dosjeve që në fakt ishte një institucion gjysmë qesharak, pasi funksiononte vetëm me porosi për persona të veçante, shpallte spiunë në Partinë Socialiste ata që rekomandonte Ilir Meta tek Sali Berisha dhe natyrisht përdorte klauzolën e ligjit që thoshte “vendimi është marrë mbi ato materiale që janë gjetur”. Me këtë klauzolë, Komisioni ishte në rregull, nëse një spiun nuk e shpallte spiun, se thoshte nuk e gjeta dosjen. 
Pas përplasjes së egër të Ilir Metës me Sali Berishën në vitin 2000, kur Berisha u shoqërua në komisariat kam pasur një bisedë interesante të. Duke qenë se kam qenë dëshmitar se si Berisha e përdorte Ilir Metën në periudhën 92-97, e pyeta se si mund ta bënte ai këtë poshtërim të tij. 
-Është vënë në provë nga Sigurimi,- më tha. Ti e di që ai ka dosje. (Dhe këtë e bënte fakt të kryer) Ata kanë dyshuar që ne e kemi përdorur dhe po e vënë në provë, që t'ia falin apo jo. Është rob i Pobratit. Ai ja ka dosjen.
Ishte një dialog, që nuk e besoja shumë për shkak të stereotipit që ai përdorte për gjithë armiqtë e vet të cilët ishin ose bashkëpunëtorë sigurimi ose me probleme morale.  
Por në fakt Berisha e besonte vërtet që atë e kishte vënë në provë Sigurimi i Shtetit kundër tij. Dhe e argumentonte me Komisionin Bezhani që ja kishte fshehur dosjen, pasi e dinte që tek Komisioni Mezini kishte ndërhyrë vetë. 
Komisioni Bezhani ja përtëriti të pastër certifikatën, dhe Ilir Meta ja shpërbleu duke ja mbajtur djalin gjithë jetën afër. Po afër mbante dhe çdo kryetar SHIK që emërohej derisa u rikthye në pushtet me Edi Ramën më 2013. 
Kur u bë ligji i ri dosjeve, kur ishte ministër Erion Veliaj, Meta e pranoi me kusht që të amendonte një pikë të tij, duke kërkuar që kush ka marrë dëshmi nga Komisioni Mezini-Bezhani të mos verifikohet më. Ka bërë amendim vetëm për vete të vet. 
Sot kjo është e qartë pse e ka bërë. Kjo është arsyeja përse Autoriteti ka kërkuar në Kuvend të shfuqizohet ky amendament dhe t'i hapet rruga plotësimit të Kartelës së Ilir Metës si bashkëpunëtorë Sigurimi. 
Të çuditurit se si u fsheh ky njeri 30 vjet, aftësinë e një zyrtari të lartë për të fshehur një krim, e quajnë vlerë, ndërsa aftësinë e një institucioni për të zbuluar këtë fshehje krimi e quajnë krim. Është e patolerueshme të konsiderosh meritë fshehjen e një krimi dhe përdorimin e kësaj fshehje për karrierë politike dhe nga ana tjetër të relativizosh vlerën e zbulimit të këtij krimi duke u përpjekur për ta zhvlerësuar atë. 
Akoma më banale bëhet situata kur për të shpëlarë Ilir Metën numërojnë “krimet” e Edi Ramës akuzat “për korrupsion apo tradhti kombëtare”.  
Kjo është dhe më e neveritshme, pasi kërkojnë të injorojnë fuqinë morale të një krimi. Po të jetë kështu hajde t'i harrojmë krimet e Enver Hoxhës duke i vënë në balancë me të mirat sociale, pasi se ai ka bërë dhe hidrocentrale, sistem arsimor të mirë, spitale, ferma, fabrika uzina dhe s'kemi pse e akuzojmë pse ka pushkatuar nja 6 mijë vetë, e ka burgosur e internuar nja 300 mijë të tjerë. Nëse Liria është çështje ekonomike, dhe çështje mirëqenieje, atëhere s'kemi pse flasim për parime dhe ideale njerëzore për lirinë, por flasim për tregtarë të zotë që na bien më shumë miell, mish dhe verë e raki. Kështu është kur një parti plaçkash e shndërron në Parti të Lirisë. 
Fashizmi ka 75 vjet që ka rënë dhe bota akoma arreston nazistë të fshehur dhe askush nuk thotë pse i arrestuan kaq vonë dhe akoma më pak t'i vërë në dyshim. Ish-Presidenti i Austrisë Kurt Waldheim e fshehu biografinë naziste për 50 vjet dhe arriti të bëhet edhe Sekretar i përgjithshëm i OKB, por askush nuk e relativizoi të vërtetën kur ajo u provua. 
Nga ana tjetër, Ilir Meta eshtë betuar tre herë mbi Kushtetutë, një herë si kryeministër, një herë si Kryetar Kuvendi dhe një herë si President, duke gënjyer shqiptarët. Mendoni sikur ta kishte bërë këtë Presidenti i Gjermanisë se çfarë i kishte bërë sot opinioni publik. Kurse këtu tek ne thonë: Nuk e ka tek formula e betimit që s'duhet të jesh bashkëpunëtorë sigurimi.  
Betimi është një akt moral që ti je i ndershëm dhe nuk i fsheh gjë popullit tënd. Ky ja ka fshehur tre herë dhe tani fshihet pas akronimeve të shokëve të klasës, atyre, që 30 vjet më parë u rrinte përballë, dhe fshihte aparaturat e përgjimit në trup. 
Ndaj është më mirë që nëse duan ta mbrojnë Ilir Metën të bëjnë si Sali Berisha, që i bie shkurt dhe thotë ky është falsifikim i Edi Ramës dhe mbaron punë. Është rrugë me e thjeshtë, se nuk futet në spiralen e zbulimit të së vërtetës, të cilën e di se e ka përdorur 30 vjet për llogari të vet. Thjesht tani është i mërzitur pasi i është hequr nga duart një mekanizëm shantazhi mbi Ilir Metën. Ai e ka vërtet problem, pasi duke ditur të vërteten e hidhur të Ilir Metës e ka sunduar dhe keqpërdorur Ilir Metën. Ai ka arsye të dëshpërohet. Kurse këta të dëshpëruarit e tjerë, që duan të na mbushin mendjen, se me një spiun sigurimi dhe një sekretar partie, do marrin pushtetin në emër të antikomunizimit, ngjajnë më shumë “agjentë” të Edi Ramës, për të mbretëruar në pushtet, se sa misionarë të opozitës. 
 
 
 

77 Komente

 1. d
  dinamoviti

  Eh more djema ,nuk I dini mire juve keto pune ,na thoshte shoku Ramiz ne 90.Me sa duket paska pasur te drejte.Tani dhe ne vazhdon fillon lufta e vertete per zhvillimin e liri demokracis dhe drejt evrops ,pasi u shkaterrua cdo pasuri kombetare dhe cdo vend pune ,pasi u shkaterruan dy -tre breza shqiptaresh .dhiz iz a mirakull ov fridhem .

  1. Q
   Qako Lajthiza

   Andi Bushati, e ka babanë gjallë, Mehdi Bushatin, ish Punetor Operativ dhe Kryetar Dege në Ministrinë e Punëve të Brendëshme. Të pyesë të jatin e tl na spegojë realitetin, mbasi e ka patur në,linjë, proçesin e rekrutimit të Ilir Rexhep Meta(j).

   1. l
    llani

    Kjo eshte qesharake ( si cdo gje tjeter ne shqiperi)... ilir meta ish kryeminister, the president, dhe nuk i doli kjo gje. Po tani kaq e rendesishme qenka .. qe ta pengojne ate ..te mos jete kryetar .. i lirise..,, ne te kundert gruaja e vete do jete, dhe ajo e ka gojen shpate per edi ramen .. me keq..

   2. N
    Nuke jane avukate Por horra të deshprume

    O zotri Ata që mbrone ilir Meten, Sali Berishen dhe Edi Ramen Jane koke e këmbe të korruptume dhe që paguhen nga keta 3 horra. Andi Bushatit me shoke e mbrone ilir Meten se pse jane Komunista të korruptume dhe nuke e kane fare problem se pse ilir Meta me spiunimet e tija Ka future njerze të pa fashem në burge dhe ndoshta edhe pushkatue një Zote e Di se çfare Ka bër ai maskar në atë kohe. Rrofte demokracija rrofte Shqiprija rrofte Amerika rrofte bota perdimore poshte korrupsjoni poshte komunizmi

    1. L
     Lasgushi

     Mero,si gjithmone I sakte ne shkrimet dhe idete e tua. Por kete problemin e IM dhe Filip Talos e ka bere camur Autoriteti I Dosjeve.Dhe kjo seshte era e pare.Ben mu qe kjo nuk behet me qellime te mbrapshta por nga mungesa e njohurive dhe kompetenca profesionele e atyre qe punojne aty. Nga materjalet qe shohim eshte shume e thjeshte,100% e mundur te Saktesohet 1.A eshte IM ilir Meta. 2.Filip Talo,cfare materjalesh ka pet krimin e artisjes:Dosje Formulare,hetimore apo gjyqesore. 3.Eshte denuar Filipi me burg, keshilluar apo rekrutuar. 4.Ilir Meta cfare roli ka ne procesin e Filipit,ate te Bashkepuntori sekret I OSSH denoncues, apo MIK I puntorit operativ te sigurimit qe ka kryer detyra veten ndaj Filipit.Per kete duet te kete Dosje Personale te BP. Ne pseudonimin perkates ose Dosje Formulare te perpunimit 2A,pp ndaj Filipit. 5.Nqs Iliri ka qene badhkepunetor si e ka patur pseudonimin nga cili ofecer mbahej ne lidhje,per sa kohe ka bashkepunuar me OSSH,dhe a figure ne regjistrin e kryesor ekzidtues te agjentures se OSSH Faktet e tjera,ne rast se jane te verteta,per implikim me antishqiptaret me te medhenj Gazidede dhe Berisha.Atehere Ilir Meta duet te Jete nje nga kapobandat kryesore qe jane munduar te shkaterojne Shqiperine deri me sot.U zbulua tadhti,e qe duet futur pese pashe nen dhe.

     1. O
      Organizata bazë PPSh

      Eh mor shoku Pështan nga komuna e Ymerbazes. Taksirat e ke. Tre gojore te avancuara në dite. Nje per Berishën, një për Metën edhe sigurisht një për Albinin. Hajt'pra suksese në jetë dhe për hajër të daltë shoku pararojë Ymër PB.

     2. A
      Aron

      Jane krejt qesharake, sepse te gjithe avokatet e tij jane nga i njejti llum.

      1. K
       Kucedra

       Ky eshte Skandal! Turp i madh per Shqiperine. Dy kafshe e kane shkatrruar nga themelet kete vend. E drejta vonon por nuk harron ! Mallkuar qofshin!

      2. F
       Fire

       Urime Mero! Nje shkrim shume i sakte analitik!

       1. R
        Rrespekt M.Baze

        I madhe je Mero Baze te lumte pena .Ata qe i dalin ne mbrojtje jane pjese e krimit ose te paguar nga parat e krimit i sherbejne padronit I.M. spiune i sigurimit . Po ti analizoshe ata qe duan ta mbeshtesin se nuk besoje se e duan jane njerez plehra fillojme me A.Bushati a ka njeri qe e besone cfare shkruan nipi Hysni Kapo dhe djali spiunit kalojme te plehu Fevziu te idioti A.Cani te pisi Shkullaku apo i degjeneruari Zheji pa harruar spiunin Rakipkarri linde pyetja pse jane ne mbrojtje te spiunit !!!! paguhen sic eshte paguar I.M. ose jane bashkpuntore ne krime , mbrojne njeri -tjetrin mos ti dalin pseudonmet si Stilolapsi Bisturia (Tokmaku aludohet per spiunin I.M) .Cakmaku gjithcka po shtjellohet me mire vone se kurre

        1. D
         Dashamires

         O zoti X, mos harro bashkepuntoret , me pseudonime nga kafshet e Kopshtit Zoologjik dhe bimet e Kopshtit Botanik. Sa qesharake dhe e turpshme, por nje e Vertet e madhe. Me ne fund shoqeria shqiptare , po fillon te “ njoh” vetveten. Por a mjafton Kjo???. Nuk eshte vetem ceshtje Besimi, por duhet vepruar , duke ushtruar me pergjegjesi nga cdo qytetar , ( ne rradhe te pare) e drejta politike ( Vota).

        2. M
         Mal Cori

         Fundi flet sa nje mije fjale: - Dy parti, njera me kryetar sekretarin e Partise Komuniste dhe tjetra me kryetar spiunin e sigurimit komunist, duan te permbysin Edi Ramen, per vendosjen e demokracise........... . O koja nonen shqipe.....

         1. L
          Leci

          Vetem fundin e ke prish Duan te permbysin birin e Kristaqit dhe nipin e Spiro Kolekes, partine e Enver Hoxhes!! Koja nonen Shqipe

          1. K
           Karkaleci

           Edi Rama bente sherr nga mengjesi në darke me të atin per komunizmit. I ati, fundja, skulptor ishte. Amà Saliu, sekretar partie ?? Liri, spiun Sigurimi ??? Koja nonen shqipe koja !

           1. L
            Leci

            Ehe ,nga mengjesi ne darke ? Ne fakt zihej me te Atin komunist nga darka ne mengjes se naten i ka bere “bemat” Edi. Kurse me dajon zihej te dielave ne bllok , por nuk arriti tju mbushe mendjen se ishte disidenti i duhur!! Ore juve edhe muti qe nxjerr Edi ju duket torte!!!!

           2. S
            Saliu

            Edi mund te jete shume me teper nga ato qe thoni , por komunist nuk ka qene kurre

          2. V
           Vito mashtruesi, shoku i Nikos

           Une mendoj qe dalja e ketij fakti tani e con Meten ne nje rruge pa kthim lidhur me luften qe ai do beje kunder Rames. Mendoni se kush perfiton dhe kush humbet nga kjo ... Te humburit jane Meta dhe Rama. Mbani shenim cfare skandalesh do dalin cdo dite lidhur me qeverisjen qe do implikoje kryeministrin tone LEGEN. Shume po zbavitem me Berishen non grata, me Meten si bashkepunetor i sigurimit dhe natyrisht me shurraqin tone, LEGENIN kryeminister.

           1. L
            Luli

            Vito, duhet te kesh nga ata kulishet jajdute te Metes. Ti fol per ato qe dim jo per cka nuk dime. Meta ka qene spiun, ka djegur dosjen, ka spiuniar shoket, ka genjyer shaiptaret kur eshte betuar, mund te jete korruptuar dhe nga sherbime te huaja. Per Ramen nuk ka te dhena te tilla. Po pati do flasim.

           2. #
            #Gopisti i NSHRAK-ut

            Ehh mor Dhjet-o-rasti/ Ngjizur në zullum/ Të erdhi dhe çasti/ T'a hash në tullum./ . Ti, si Integrimi/ Tjetri, si foltore/ Spiunë sigurimi/ Bashkë, në një llogore./ . Kokpalari Monës/ Kollovar martuar/ Në bangat e shkollës/ Qenka integruar./ . Boll bëre shqiponjën/ Hiqe një herë maskën/ Na trego surratin/ Pastaj bëj Laraskën!/ . . .

            1. l
             lesh e li

             ????????

             1. T
              Toni

              Gopist,mbetesh i madh

              1. P
               Pyka

               Hahahahaha...i madh je Gopist...

               1. Z
                Zani Burimi

                Jam i gezuar qe jeni perseri ne "komente" me vargjet e tua shume te goditura, Gopist!

               2. C
                Currilasi

                Mero spiuna të sigurimit ka mbledhur në partin e tij kryespiuni Ilir, me paturpsin më të madhe përmend dhe emrin e deputetit të Vlorës Ilir Metaj . Harron kryespiuni se deputeti socialist është afërsisht 5 vjet më i vogël në moshë nga ai dhe nuk ka qenë bashkëpuntor i sigurimit . Ai duhet të merret i pandehur për fshehje të dhënash sepse në të gjitha firmat e tij figuron Meta dhe jo Metaj dhe t'ju konfiskohet e gjitha pasuria e vënë me vjedhje.

                1. P
                 Po

                 Kush do ta marre te pandehur? Ashtu sic po marrin Saliun.. mjafton nje polic ti shkoj tek dera ti verifikoj te dhenat ne gjendjen civile dhe cdo dekret qe ka nxjerre e cdo dekorate qe ka dhene jane zero. Plus qe te hidhen prangat per mashtrim. Po kush do ta bej kete? Ky brezi i dhjetrokracise qe nuk kane lene gje pa vjedhur? Rama ka humb ka filluar pushinet nuk po cicerone as ne twitter. Fevzua po ben pushime ne Vermosh nuk ka kohe. Sigurimsat na paskan udhehequr keto 32 vjet. Njeri gruan, tjetri vet ja kshu me rradhe.

                2. P
                 Pellmb Kulla

                 Kemi të bëjmë me një ngjarje që i ka të gjithë përbërësit që të jetë e vërtetë. E nëse është, përtej gezimit të pakufishëm që u ka ndjellë njerëzve, të cilët për shumë e shumë arsye, këtë figurë madhore në jetën shqiptarëve e urrejnë; përtej tërbimit qe ky zbulim i sjell rrethit familjar dhe një numri të madh që kanë përfituar e atyre që shpresojnë nga karriera e mëtejshme politike e tij, ky është një lajm që duhet të na pikëllojë dhe tronditë të gjithëve. Nëse kjo rezulton e vërtetë, bota jonë shqiptare del e goditur dhe qesharakëzuar nga një makrointrigë e tillë 30 vjeçare, marifete mafioze, përdhosje e shumëfishtë morale, atentat i bishtit të helmët të enverizmit. Është përfolur sikur korrupsioni përbën plagën më të madhe të tranzicionit, kur në të vërtetë pandëshueshmëria është nëna e korrupsionit dhe gjithë të këqiave të tjera që po shohim. Nëse kjo rezulton e vërtetë, do të përbënte ngjarjen më të madhe të periudhës të paskomunizmit shqiptar, në mos më të madhen histori të turpshme qëkurse është themeluar shteti shqiptar. Unë mendoj se ky zbulim do të rezultojë gjithsesi i dobishëm, qoftë ose jo, i vërtetë. Ama, duhet ta them se unë e besoj dhe uroj të jetë!

                 1. N
                  NjeQytetarOptimist

                  Nje drame e vertete. Dhe kam ndjenjen qe rezulton e tille.. Kjo shpjegon gjithshka per mjerimin e ketij populli per 30 vjet..

                  1. P
                   Po

                   Nuk ka asnje dyshim qe eshte e vertet. Keto jane ditur qe ne vitet 90 si per Saliun dhe Meten por edhe per te tjeret qe u bene pishtare te demokracise dhe i vune zjarrin shqiperise. Vete fakti qe te gjithe po heshtin perfshire dhe antikomunistet si ne opozite dhe qeveri tregon qe te gjithe e kane ditur kete histori por nuk menduan kurre qe dosja ekzistonte ende. Tashme i ka zene paniku per dosjet e tyre apo te grave te tyre si Liri Berisha. Kjo ishte loja. Sot kemi party ne Tirane, turpi do haet me buke.

                   1. K
                    Koli

                    Haha , tani paskemi dosje te Saliut ???

                   2. V
                    Vëzhguesi

                    Në 11 Prill 1985 RAI (Radio televizioni italian) dha këtë njoftim: " Vdiq diktatori shqiptar Enver Hoxha, i cili për afër gjysëm shekulli udhëhoqi me dorë të hekurt fqinjin e vogël përtej Adriatikut. Si successore (pasues) i tij pritet të vendoset Ramiz Alia, njeriu që për 30 vjet rresht ka drejtuar policinë sekrete të diktatorit Hoxha." Nisur nga fakti që italianët kanë qënë njohësit më të mirë të regjimit komunist në Shqipëri, kjo do të thotë se në Shqipëri kanë ekzistuar dy rrjete spiunazhi, të pavarur nga njëri tjetri; sigurimi i shtetit (një rrjet ligjor si në çdo shtet) dhe rrjeti i fshehtë, jo ligjor, i sigurimit personal të diktatorit. Pikërisht këtë rrjet, i ashtuquajturi sigurim i Partisë, ka drejtuar Ramiz Alia në bashkëpunim me të shoqen e diktatorit Nexhmije Hoxha. Nuk ishte e rastit, që pas viti 1973, për të gjithë grupet armiqësor që zbuloheshin thuhej " i ka zbuluar Partia.", dmth ishin zbuluar prej këtij rrjeti. Gjithë kupola e shtetit shqiptar pas vitit 1991 në masë dërrmuese janë ish pjestar të këtij rrjeti dhe vite më vonë ata kanë bërë çdo përpjekje që Shqipërinë t'a lënë në duar të pasardhësve të tyre.

                   3. N
                    Nga Zvicra

                    Z.Mero; institucionet e inteligjencës, hetimit, drejtësisë dhe policisë duhet të merren sa më parë me Ilir Kullën, njeriun intim të Ilir Metës prej mbi 1 dekadë, që hyn e del dhjetra herë gjatë një viti në Afrikën e Jugut dhe Italinë e Veriut, sepse në Afrikën e Jugut ndjek e mban lidhjet e Ilir Metës me biznesmenë minierash dhe bankash floriri ku është aksioner i nivelit të lartë, ndërsa në Italinë e Veriut është aksioner i fuqishëm në disa biznese të mëdha, rrjet Supermarketesh dhe tregun e madh të shit-blerje të pronave të shtrenjta.

                    1. L
                     Like dridhe PAZAR RAMA META!!!!

                     Iliri nese ka qene dhe autoriteti i dosjeve dmth Rama e nxori tani si presion mbi Ilirin dhe ky Kari kushedi cfare pazari ka bere me Ramen dhe Rama partia ia heq njollen likes duke diskretituar autoritetein e dosjeve se ia kane futur kot!!! PAS KESAJ OSE AUTORITETI U I DOSJEVE SHKON NE BURG E LINDITA NIKOLLA NE SHTEPI OSE LIKJA NE NE HALE TE QENVE.MJERE TI O POPULL SE KETA TALLIN TRAPIN ME TY POR DHE TI NGRIHU NJE HERE E KTHEJUA FUTJUA TRAPIN NE BYTHE DERI TEK GOJA TE GHITHEVE QE KANE ABUZUAR E PERDHOSUR EMRIN TEND!!! B

                     1. P
                      Pyetje për "Ligjin dhe Maliqin"

                      Mero e lexova me vemendje artikullin për Metën dhe me pelqeu, por kam disa pyetje. 1. Pse t'a quajmë spiunë të komunizmit, kur akoma nuk kemi fakte? 2. Nese ka spiunuar, cilët ka spiunuar, a e meritonin ata? 3. Nëse Meta ka qenë Spiunë apo bashkpuntor?

                      1. N
                       NjeQytetarOptimist

                       Saliu Komunist, ky tjetri fuks dhe do demokratizojne Shqiperine. Kelyshat e Ramizit me shpira ne Bllok Lalez do shpetojne Shqiperine.. Cbehet kshu o Shoku i Ilir Meta(j).. ?!?!

                       1. F
                        Fani

                        Meta duhet denuar edhe per mashtrim me dore mbi kushtetute.....

                        1. C
                         Coli

                         Te lumte dora Z.Baze

                         1. K
                          Koli

                          Po sberi gje merua o qyryk vetem se po tjerr lemshin me urdher nga lart

                         2. C
                          Coli

                          Te lumte dora Z.Baze

                          1. o
                           orwell

                           Nje nga artikujt me te turpshem I Mero Bazes qe realisht mbahet si nje nga analistet me inteligjente. . Nxjerrja e faktit se Ilirmeta ka qene informator I Sig Shtetit ne moshe kaq te re pasi ai ka qene k/m zv.km dhe president eshte Loje e Felliqur (dirty job) . Keshtu ka thene dhe Non Graten e Berishes nga Biden Blinkeni sepse tani shohim Salihin si gjeli ne majet te plehut per te mesyre per here te trete dhe do kete sukses.. . I kujtoj Meros qe mbi 90 % e komentuesve te Temes dhe Dites ishin absolutisht kunder marreveshjes ngjalave RAMAMETA 1 PRILL 2013. ( MEROJA DHE RAMOJA ISHIN PRO MARREVESHJES). . . I kujtoj Meros qe mbi 90 % e komentuesve te Temes dhe Dites ishin absolutisht kunder ZGJEDHJES SE METES PRESIDENT..dhe Rama I MEROS NA I PARAQITI SI SHENJTOR. . Nuk po e zgjas dhe pjesmarrjen e turpeshme te Meros te ditlindjen IM me 400 dasmore atehere kur u kthye nga Amerika qe I gargantuan paprekshmerine si Berisha. . Mos e zgjas: Ky “balet ne akull” me Meten eshte pjesa e dyte e teatrit te Non Grates Berishes qe eshte realisht Viagra INTELIGJENTE per te ardhur ne pushtet.. . Realisht nuk kam me besim se ai vend do ringjallet dhe ju lutem mos shani as Fashizmin as Komunizmin se ky Demoratizmi I sotem ( qe I thone gabimisht demokraci) eshte periudha me e zeze e histories kombetare Sepse dy kryemonstra Berisha

                           1. k
                            kthhh

                            Mero ka mundesi te ribotosh skandalin e nenshtetesive shqiptare qe autorizoi Meta gjate kohes qe ishte president.Eshte detyre morale e presidentit Begaj ti beje publike te gjitha ato qe Meta i klasifikoi si sekrete shteterore.

                            1. o
                             orwell

                             Nje nga artikujt me te turpshem I Mero Bazes qe realisht mbahet si nje nga analistet me inteligjente. . Nxjerrja e faktit se Ilirmeta ka qene informator I Sig Shtetit ne moshe kaq te re pasi ai ka qene k/m zv.km dhe president eshte Loje e Felliqur (dirty job) . Keshtu ka thene dhe Non Graten e Berishes nga Biden Blinkeni sepse tani shohim Salihin si gjeli ne majet te plehut per te mesyre per here te trete dhe do kete sukses.. . I kujtoj Meros qe mbi 90 % e komentuesve te Temes dhe Dites ishin absolutisht kunder marreveshjes ngjalave RAMAMETA 1 PRILL 2013. ( MEROJA DHE RAMOJA ISHIN PRO MARREVESHJES). . . I kujtoj Meros qe mbi 90 % e komentuesve te Temes dhe Dites ishin absolutisht kunder ZGJEDHJES SE METES PRESIDENT..dhe Rama I MEROS NA I PARAQITI SI SHENJTOR. . Nuk po e zgjas dhe pjesmarrjen e turpeshme te Meros te ditlindjen IM me 400 dasmore atehere kur u kthye nga Amerika qe I gargantuan paprekshmerine si Berisha. . Mos e zgjas: Ky “balet ne akull” me Meten eshte pjesa e dyte e teatrit te Non Grates Berishes qe eshte realisht Viagra INTELIGJENTE per te ardhur ne pushtet.. . Realisht nuk kam me besim se ai vend do ringjallet dhe ju lutem mos shani as Fashizmin as Komunizmin se ky Demoratizmi I sotem ( qe I thone gabimisht demokraci) eshte periudha me e zeze e histories kombetare Sepse dy kryemonstra Berisha

                             1. A
                              A E di Edi, që ju E di-ni.

                              Jam shumë dakord me sa thua Mero. Por ama kështu i bie që edhe Edi paska ditur diçka qoftë në kuadrin e fjalëve. Dhe mirë që beri koalicion në Edi 1 me Liken. Por na e bëri dhe president dhe peshqesh për 5 vjet. Kështu që si resume o Mero keta janë të gjithë pa din dhe iman por kurva politike dhe burra BQ. Duke filluar nga Saleh-u vazhdo me Liken dhe deri tek Edi. Që jo vetëm ka pas dijeni por edhe sot i mbron. Pasi kuptohet se me ata në lojë. Fitohet më kollaj. (Me kujdes kur doni të thoni se Edi nuk ka ditur gjë).

                              1. X
                               Xhaxhi

                               O Mero keta trimat e dikomunizmit e me qindra shoqata anti komuniste qe te marrin gjak ne vetull ku jane? Kane 32 vjet qe vjelin parate tona me te dyja duart! Pse heshtin sot? Apo kane ngjyher gishtin tek mjalti i I.M. ? Pishtaret e demokracise na dolen te gjithe spiuna te sigurimit. Se per hajduta e kriminele kjo eshte faktuar.

                               1. P
                                Pobrati

                                I fortë Likja si i paska kaluar nën hundë dosjen e sigurimit partisë që ka pasur për Kryetar Kuvendi ish Ministrin e fundit të Brendshëm të Diktaturës Gramoz Ruçin nga i cili varej edhe Sigurimi i Shtetit

                                1. P
                                 Po

                                 Me 1991 ka qene minister Gramozi per vetem 2-3 muaj. Nuk kishte me sigurim ne ate kohe. Po budallenjte e Saliut ende mendojne se ka qene minister ne kohen e diktatures.

                                2. B
                                 Bobi

                                 Sa te vonuar jemi ne shqiptaret, ne te gjithe evropen lindore ashtu dhe te ne te paret qe e moren veshe se do ndryshonte sistemi ishin sigurim dhe bashkepuntoret e tyre, dhe ca bene si puna e minjeve qe ishin u futen ne radhet e partive dhe u ben deputeta. Po ne krhasime me vendet evropiane lindore qe per 10 vjete i pastruam minjet e tyre, ne ne shqiperi na vjedhin akoma komunistat dhe spiunat. Deshe harrova dhe heroin e demokracise qe u vra me pistolet me selenjcatore ne dore si kamorristat e napolit spiun ishte me pseudonimin (bualli) e kishte. Rrofte demokracia

                                 1. N
                                  Një qytetar

                                  Të vjen mirë kur sot, në vitin 2022 sheh sa shumë ka evoluar zoti Baze. Këtu në shkrim, zoti Baze kujton këto fjalë të Berishës për Ilir Metën të thëna pas arrestimit dhe çuarjes në komisariatin policor të Berishës: "....Është vënë në provë nga Sigurimi,- më tha. Ti e di që ai ka dosje. (Dhe këtë e bënte fakt të kryer) Ata kanë dyshuar që ne e kemi përdorur dhe po e vënë në provë, që t'ia falin apo jo. Është rob i Pobratit. Ai ja ka dosjen." Mund t'a pyesnim zotin Baze: në vitin 2000 kur Berisha i thosh këto, e dinte që Berisha i kish shpallur Ilir Metën dhe Pandeli Majko "Pishtar të Demokracisë"? Përse nuk i tha: si është e mundur që këtë spiun ju e keni shpallur "Pishtar të demokracisë"? Për çfarë e ke bërë këtë kur e paske ditur që është spiun? Duket atëherë zoti Baze e përligjte Berishën për çdo poshtërsi që bënte, duke ja vlerësuar si aftësi politike. Por sot, lavdi zotit, Meros i janë hapur sytë dhe qartësisht është vënë në shërbim të së mirës. Është normale që njeriu të ndryshoj. Dhe kur e bënë këtë në shërbim të së mirës, vërtetë meriton respekt.

                                  1. Z
                                   Zeqo Pilafi

                                   Shiko sa paturpësisht e mashtron Berisha Mero Bazen! Skeçi me arrestimin e Berishës ka për autor vetë Berishën dhe pjesmarrës në skeç është Meta dhe ndoshta edhe Pobrati. Inskenimi i ""arrestimit" të Berishës nuk ishte asgjë më shumë se përpjekje për të forcuar pozitat e Ilir Metës të cilat po lëkundeshin në radhë të parë nga papërgjegjshmëria totale e Metës në ushtrimin e pushtetit si dhe nga sulmet e Fatos Nanos kundër këtij Mehmet Shehu të ri, siç po e paraqiste vehten Ilir Meta.

                                   1. Z
                                    Zeqo Pilafi

                                    Shiko sa paturpësisht e mashtron Berisha Mero Bazen! Skeçi me arrestimin e Berishës ka për autor vetë Berishën dhe pjesmarrës në skeç është Meta dhe ndoshta edhe Pobrati. Inskenimi i ""arrestimit" të Berishës nuk ishte asgjë më shumë se përpjekje për të forcuar pozitat e Ilir Metës të cilat po lëkundeshin në radhë të parë nga papërgjegjshmëria totale e Metës në ushtrimin e pushtetit si dhe nga sulmet e Fatos Nanos kundër këtij Mehmet Shehu të ri, siç po e paraqiste vehten Ilir Meta.

                                   2. V
                                    Vdekshin komunistët, neokomunistët dhe idiotët!

                                    Sa vjeç ka qenë Meta kur është rekrutuar?!!!!! Çfarë pasojash ka pasur veprimtara e tij si i rekrutuar? Përgjigju këtzre pyetjeve mero haleja dhe pastaj bëj anaizat e tua pre bythëlëpirësi.

                                    1. T
                                     Tërfoni

                                     T'ju bëjë dhe unë një pyetje? Sa vjeç ishte Ilir Meta kur u bë kryeministër dhe cila ishte përvoja e tij për një pozitë kaq të lartë? Dhe më tej, sa vjeç mendon ti se duhet të jetë një spiun dhe një kryeministër, 28 vjeç spiuni dhe 21 kryeministri?

                                    2. B
                                     Bardhyli nga Kosova

                                     HASHIM RANKOVIÇI ========================================== Miti’ pseudomedial u vra. Agjenda serbe, e ndihmuar nga treshja dhe mbështetësit e Vuçiq-Rama-Thaçit, duket se mori një goditje të re. Pas asaj, të arrestimit të Hashim Thaçit në nëntorin e 2020-ës, takimi, pritja në Uashington DC, për presidenten Vjosa Osmani dhe kryeministrin Albin Kurti, ishte një goditje e dytë për ‘skuadrat’ e vrasësve, porositësve të tyre dhe mbështetësve të tyre, që kanë përdorur dhe po përdorin çdo mjet, që të arrijnë ta nxjerrin nga burgu, udhëheqësin e tyre shpirtëror. E gjithë kjo e maskuar me vellon e patriotizmit. Por, udhëheqësi i tyre, tha se veriu i Kosovës, nuk është tokë e ‘arnautëve’, as ka qenë kurrë, vetëm, se ishte ‘dhuratë” e Rankoviçit. E tha kush guxon ta mbajë ‘dhuratën’ e Rankoviçit! Pra, neve të gjithëve që e kundërshtonim ndarjen na bëri rankoviçist! Por, se bëri askë as rankoviçist, as millosheviçist, me letra, për ta nxjerrë para drejtësisë dhe në bazë të veprimeve. Si ta bënte kur, ishte e sigurt se ai ishte kryesori në shkeljen e Kushtetutës së Kosovës, dhe në tentim-shkelje. E gjitha për interesa të Serbisë, me motivimin e shpëtimit të lëkurës së vet. Ëndrra se do të bëhet ‘verë’ për ta, duke mbështetur projektet serbe, ka marrë fund. Po dëshmohet se epoka e tyre po mbaron. Bashkë me këtë fund, po shënohet fundi, siç i cilësojnë juristët dhe madje disa historianë, i rrjetit të rankoviçiqzimit, i ringjallur në mënyrën më demonike, në emër të kinse luftimit të milosheviçizmit. Sipas juristëve ky rrjet është i shtrirë në administratë, në legjislacion, dhe në akte normative, nëpërmjet së cilave shqiptarit të ndershëm i pamundësohet fitimi i të drejtës, apo edhe kur e fiton atë, i pamundësohet jetësimi i saj. Shihet qartë rrjeti i punëtorëve të rankoviçiqzimit (tani fëmijët e tyre të pozicionuar, të koordinuar me rrjetë të organizuar) të ringjallur në mënyrën më demonike, në emër të kinse demokratizimit dhe ruajtjes së të drejtave të fituara si shërbyes civil, gjyqtarë e prokurorë, si funksionar publik në organizatat dhe institucionet publike. Veprojnë në dëm të lirisë e demokracisë duke i zhgënjyer qytetarët në liri dhe në pavarësinë e vendit, përmes ndikimit të drejtpërdrejtë dhe pamundësimit, të realizimit, të drejtave të garantuara me ligje vendore. Shpikja dhe zbatimi i pengesave tjera të mbështetura në pushtete të fituara, kundërligjshëm si vullnet e jo detyrë në zbatim të funksionit publik, mohon realizimin e të drejtave qytetare; njëkohësisht reklamojnë heshtur dhe me "marifet" të bëmat e veprimtarisë së millosheviçit si veprime "lege artis" dhe zbatim të shpejtë dhe korrekt të ligjshmërisë nga zyrtarët e Millosheviqit dhe Rankoviqit. Sipas juristëve ky rrjet i shtrirë në administratë, dhe në organe gjyqësore e prokuroriale. Qytetarëve liridashës u pamundësohet realizimi dhe njëkohësisht bëhet mohimi të drejtave me vonesa të paarsyeshme. Duke se në këto gati 20 vjet, Serbia e ka rindërtuar në Kosovë ‘murin’ e saj, nëpërmjet arritjes së ringjalljes së rrjetit më famëkeq, të atyre që në paqe, e zhdukën nga Kosova më shumë se 1/3 e popullsisë, më shumë se 20 mijë shqiptarë të vrarë, pas përfundimit të luftës së Dytë Botërore, të masakrave më të mëdha që ka njohur historia moderne, të vrasjes së mbi tetë mijë shqiptarëve, vetëm në atë të Gjilanit, pa numëruar Tivarin dhe të tjera. Sipas vetë hulumtuesve serbë, është argumentuar se vetëm pas Luftës së Dytë Botërore janë ekzekutuar ose kanë vdekur nga torturat në burgje mbi 52 mijë veta, ndërsa po sipas hulumtuesit serb Srgjan Cvetkoviq, i cili i llogarit si krime të komunizmit thotë se numri i tyre është shumë më i madh. "Në komision kemi arritur të gjejmë të dhëna se regjimi në Serbi kishte vrarë 52,000 njerëz... rreth 17,000 ishin burgosur ilegalisht në burgje e kampe të ndryshme. Vlerësimet tona janë se rreth 60.000 deri 70.000 njerëz kanë qenë viktima të represionit”, kishte deklaruar ai në vitin 2013. Hulumtuesi nuk e saktëson se sa ishte numri i viktimave shqiptare, por bazuar edhe në kërkimet e historianëve shqiptarë, besohet se shumica e tyre ishin viktima shqiptare, të periudhës së Rankoviçit. Pa llogaritur këtu viktimat, keqtrajtimet, arrestimet, burgosjet e mbi 700 mijë shqiptarëve, deri më 1989/1990.  Por, historiani Hashim Thaçi, që nuk e padiste askë, për krimet ndaj shqiptarëve, as për ato të regjimit të Millosheviçit, as për ato më të largëtat të regjimit të Tito-Rankoviçit, por përkundrazi luftonte me çdo kusht t’i amnistonte, ndërsa kundërshtarët e tij të ndarjes së Kosovës, po mundohej t’i njolloste publikisht, kuptohet pa emra. Por, kur u gjend nën kritika të ashpra, ai filloi ta fshehte konceptin e tij primar, që veriun e Kosovës, Leposaviç-Leshak, t’ia bënte dhuratë Serbisë, duke arsyetuar ‘serbisht’ se ai ishte për ‘korrigjimin e kufijve’! Për atë tashmë shumica e dinë se ishte mashtrues, keqbërës, dhe i akuzuar për vrasje nga gjykata speciale, shumica prej tyre luftëtarë dhe ativistë politikë. Thaçi me klanin e tij, po ashtu ishte ai që e bëri të njëjtën gjë, vetëm në mënyrë të ‘butë’, duke bërë që të rinjtë Kosovën mos ta duan, dhe që nga pas lufta, Kosova të ketë një milion banorë më pak, apo më shumë se një e treta u detyruan ta braktisin vendin. Kjo sjellje e shpresë, e braktisjes së atdheut po vazhdon edhe sot. Pra, dualizmit politik, nëse nuk janë identitar, të këtij grupi politik, që bosht referent e ka Hashim Thaçin, pavarësisht se në cilën parti politike ndodhen, janë rrjeti i ringjallur i projekteve rankoviçiane e millosheviçiane, që në fakt, janë pjesë e programeve akademike serbe, të modifikuara dhe plotësuara në kohë, që nga Garashanini-Qubrilloviçi-Qosiqi, të riprojektuar si ‘bota serbe’. Fatkeqësisht element i saj, sot shihet “Ballkani i hapur”, që për fat nuk përkrahet nga shumica as në opozitë, por që akoma më keq ende i propagandojnë takstativisht politikat dhe konceptet e Thaçit për zgjidhje të tjera të disfavorshme, njëra nga të cilat edhe ‘shkëmbimi territoreve’. Ky në fakt, nuk është kurrfarë shkëmbimi esencial, pos humbje e rreth 5% e territorit shqiptar, duke e mbuluar një humbje më të madhe, disa fshatra që i mori Serbia me qëllim të uljes së numrit të popullsisë dhe të natalitetit në Kosovë. Një tokë dhe territor, që ka qenë prej më shumë se 10 mijë vjetësh i banuar dhe i zotëruar nga shqiptarë, me një trashëgimi arkeologjike, që pak popuj të botës e kanë fat, ta kenë, duke qenë rrënjës dhe dominues të përhershëm të saj. Ndërsa, nga misioni në SHBA, shpresojmë që liderët e shtetit të mos kenë rrëshqitur, nën presionin e kritikave të vazhdueshme, të rrjetit që buron nga bërthamat ‘millosheviç-rankoviç’, të ridimensionuar në emër të së ardhmes ‘globaliste’. Por, gjërat mund të ndryshojnë për mirë, nëse në bosht të këtij riprojektimi të demokracisë së Kosovës, sot të jetë sundimi i ligjit, vazhdimi i goditjes së krimit të organizuar serb, të klaneve kriminale shqiptare dhe të bandave të përbashkëta shqiptaro-serbe, që në fakt kontrollohen nga Serbia drejtpërdrejt. Andaj, shkëlqimi i goditjes së krimit po afron. Shpëtimi i Kosovës dhe të ardhmes së saj, dhe të rinjve shqiptarë, buron nga fuqia e këtij shkëlqimi goditës të botës së krimit. Kush e ka menduar që gjendet shqiptar që lobon për ta zhvlerësuar njohjen e Kosovës dhe GJND-në e cila i dha Kosovës të drejtën për vetëvendosje. Këtë tradhti dhe këtë shërbim kaq të rëndësishëm për Serbinë e ka bërë nipi i Rankoviqit dhe stërnipi i Radosllav Danilloviqit, Hashim Thaçi nga Broja e Serbicës. Sipas informatave që kemi, stërgjyshi i Hashimit del të jetë Radosllav Danilloviçi. Këtë e ka vërtetuar myftiu i Shkupit, Mulla Ibrahim Mitrovica, i cili thotë se popi Radosllav është përjashtuar nga kisha. Arsyeja e përjashtimit ishte se Radosllav Danilloviçi ishte martuar me një rome dhe kisha ortodokse e ka përjashtuar. Pas përjashtimit nga kisha, popi Radosllav konvertohet në fenë Islame nën emrin Jusuf. Jusufi, që në të vërtet është Radosllavi, është baba i gjyshit të Hashimit, Sinanit, i cili ka vdekur në vitin 1929. Kështu ka pohuar myftiu Mulla Ibrahim Mitrovica, por ky informacion vërtetohet edhe në dokumentet e arkivit serb të Malit të Hilandarit, dokument ky i popave serbë i evidentuar në Serbicë (Skenderaj), sipas të cilit Isufi ishte Radosllavi i vdekur në vitin 1929 në Serbicë. (Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli)

                                     1. D
                                      Doktori yt i perkushtuar.

                                      I dashur Bardhyl. Ne te nxorrem nga izolimi i spitalit te Vlores sepse pate permiresime. Ne fund na premtove se nuk do merresh me me politike. Te rekomanduam te vazhdoje ilacet, sidomos Perosikfinen qe te zvogelon ne maksimum iluzionet. Jam i shqetesuar per ty sepse ke filluar prape te shkruash te njejtat gjera qe shkruaje dhe dje, te cilat nuk kane lidhje me temen qe diskutohet. Te lutem pi ilacet dhe vecanerisht Perosikfinen, perndryshe gjendja jote do keqesohet dhe ne do jemi te detyruar te te izolojme perseri. Me dashuri dhe perkushtim Doktori yt psiqiatrik.

                                      1. A
                                       Alex

                                       Ti duhet t'i përkasësh asaj Kategorie të cilët gjatë konfliktit, me shpirt ishin në Kosovë ndërsa kokën e kishin në një vënd më të sigurt, dmth në Ulqin duke marr rreze dielli e Duke ngrën speca.

                                      2. B
                                       Berti

                                       Si gjithmonë i saktë dhe brilant o Mero Baze. Të falënderoj.

                                       1. G
                                        Gjeli

                                        Z.baze e di shume mire qe ne shqiperi udheheq akoma enver hoxha .te gjithe pardesy bardhet ishin agjentet e sigurimit te ramis alise ai tha le te na shajne sa te duan ne nuk themi gje te behemi te pasur pfer nja 30 vjet pastaj populli te na haje mun nga pd jane komunistat hajdute dhe nga edi rama jane komunistat e ndershem dhe keshtu e mrojme byrone politike akma dhe ne populli hame bar akom nga shtatori do fillojme barin r thate rama dhe sikur te doje i ka te prera duart

                                        1. b
                                         bedri

                                         Shqiptarët masovikisht spiuna

                                         1. R
                                          Rrace e keqe

                                          Je bere qesharak obythqir

                                          1. R
                                           Riku komunisti i devotshem

                                           Si gjithmon o Mero, ne sherbim te antishqiptarit Rama. Te lumte ajo pene, qe shume shejt do te te thyhet.

                                           1. P
                                            Pokeristi

                                            Një analizë mjaft e saktë.Një skanim i një spiuni me dimensjone jasht imagjinate.I betuar tre herë mbi kushtetutë për t’i shërbyer popullit dhe vëndit mbi të gjitha me ndershmëri. Spiun.Në zhargonin popullor ish dhe është fyerja më e rëndë qē mund t’i bëhet individit,është simbol i karakterit të ulët ose më saktë injeriut pa karakter, është simbol i individit që me spiunimin kish force në regjimin komunist,t’i ndryshonte jetën,individit për të mos thënë tërë familjes e fisit, deri dhe në vdekje. Qē tē fantazosh dhe të krijosh një monstër të tillë,për cilindo do ish tepër e vështirë. Por ja që i paftyri shtangist i Çepanit,me mjaft thjeshtësi,vuri maskën e patriotit dhe për tre dekada e ca gllabëroji postet më të larta në hierarkinë e shtetit të shpallur “demokratik”. Pasnjë mëdyshje faji është përtej I.M….Është faji i të gjithave partive të lindura nga PPSh-ja,i individëve që e kanë ditur dhe s’kanë gjetur rrugën dhe mundësinë për t’a demaskuar,është forca demonike e mjeshtrit komunist antikomunist,është faji i shumë e shumë të tjerëve.

                                            1. V
                                             Vëzhguesi

                                             Në 11 Prill 1985 RAI (Radio televizioni italian) dha këtë njoftim: " Vdiq diktatori shqiptar Enver Hoxha, i cili për afër gjysëm shekulli udhëhoqi me dorë të hekurt fqinjin e vogël përtej Adriatikut. Si successore (pasues) i tij pritet të vendoset Ramiz Alia, njeriu që për 30 vjet rresht ka drejtuar policinë sekrete të diktatorit Hoxha." Nisur nga fakti që italianët kanë qënë njohësit më të mirë të regjimit komunist në Shqipëri, kjo do të thotë se në Shqipëri kanë ekzistuar dy rrjete spiunazhi, të pavarur nga njëri tjetri; sigurimi i shtetit (një rrjet ligjor si në çdo shtet) dhe rrjeti i fshehtë, jo ligjor, i sigurimit personal të diktatorit. Pikërisht këtë rrjet, i ashtuquajturi sigurim i Partisë, ka drejtuar Ramiz Alia në bashkëpunim me të shoqen e diktatorit Nexhmije Hoxha. Nuk ishte e rastit, që pas viti 1973, për të gjithë grupet armiqësor që zbuloheshin thuhej " i ka zbuluar Partia.", dmth ishin zbuluar prej këtij rrjeti. Gjithë kupola e shtetit shqiptar pas vitit 1991 në masë dërrmuese janë ish pjestar të këtij rrjeti dhe vite më vonë ata kanë bërë çdo përpjekje që Shqipërinë t'a lënë në duar të pasardhësve të tyre.

                                            2. M
                                             Muhameti

                                             Qysh sot ne mbremje TV News 24 i Musabelliut i doli ne mbrojtje me gazetarucen E. Vasili qe kishte ftuar dy kompentente per te sqaruar ceshtjen e dosjes se I. M.

                                             1. P
                                              POPULLI

                                              BRAVO MERO TE DY SI META DHE SALIU JANE QELBANIKER DHE MBETJE TE KOMUNIZMIT.

                                              1. K
                                               Kim Yong

                                               Na mbyten spiunet qe jo aksidentatlisht jane dhe hajdute. Dje doli spiuni me nofken Tokmaku, neser do dale Cakmaku, pasneser Bardhaku, diten tjeter Torollaku, me pas Uturaku etj etj..Te vjen t'ja futesh vehtes dhe te ikesh nga kjo bote nje ore me pare. Ptuu... pjella bastarde.

                                               1. G
                                                Gjoleke Salaria

                                                Jam Gjoleka Mero besoj s'me ke harruar. Pote ka marre malli per ledhatimet e mia , duku nga Tepelena. Do te rrespektojme ne maksimum.

                                                1. G
                                                 God bless America

                                                 Berisha u shpall Non grata nga Amerika e Britania per korrupsion te para 10 viteve. Meta del se para 32 vitesh se ka qene "Bashkepunetor i Sigurimit". Konkluzioni - Te mbame edhe nja 10 a 20 vite ne pushtet qeverisjen super te korruptuar te Edi Rames, ketij Psikopatit me Kartele mjeksore te botuar ketu tek TemA nga Mero Baze personalisht, sepse ky i strehon Aleatit strategjik Iraniane, Afgane etj dhe perze nga ketej Shqiptare me kete qeverisje varferie qe vjedh e fsheh vjedhjet qindra milioneshe Euro nen llogari emra te vdekurish!

                                                 1. N
                                                  Na myten

                                                  Mero po ti avokatine e kujt ben kur thua: "-Është vënë në provë nga Sigurimi,- më tha. Ti e di që ai ka dosje. " Na sqaro pak se kush na e kontrolloka ket Sigurimin qe vika ne prove Meten per te arrestuar Saliun. Te shkau "lapsi" apo si eshte puna?

                                                  1. S
                                                   Suzanna Kamberi

                                                   Po z. Mero nuke e ve ne dyshim edhe sikur mos ta kishin nxjerre tani. Kryekeput te gjithe kush me shume e kush me pak jane vazhdues te punes se gjysherve dhe eterve te tyre. PO TE GJITHE PA PERJASHTIM NE PUSHTET DHE MEDIA. EDHE PER KETE DUHET TE SHKRUASH.

                                                   1. q
                                                    qeveria Rama plotesisht e deshtuar ne ekonomi

                                                    Perpjekje qesharake te nje qeverisje Rama per te mbuluar falimentimin e plote ekonomiko-financiar te vendit (sa mbulohet dielli me shoshe) me ca perralla te stisura me Spiune Sigurimi. Ndado te rrotullohet Edi Rama, e perplas koken fort tek muri 430 Milion Euro i larte i super-vjedhjes tek Inceneratoret.

                                                    1. s
                                                     socialisti

                                                     O Mero djalka, meqe thone se ke ca habere andej nga qeveria, a nuk na thua ato oraret kur do kemi fatin te shijojme nderprerjet e energjise elektrike se mezi po presim tani ne mes te kesaj vape te na mungoje korenti?

                                                     1. v
                                                      vang

                                                      Mero Baze : Artikulli juaj me fakte dhe arsyetime

                                                      1. V
                                                       Viktori

                                                       Bravo Mero, Por dua te te beje nji pyetje. A mos ky Ilir po krijon nji parti fashiste me deklaraten e tije per betejen e Stalingradit? A e ka derguar programin e partise te re ne gjykate dhe ja kane aprovuar? Respekte per ju Mero

                                                       1. V
                                                        Viktori

                                                        Bravo Mero, Por dua te te beje nji pyetje. A mos ky Ilir po krijon nji parti fashiste me deklaraten e tije per betejen e Stalingradit? A e ka derguar programin e partise te re ne gjykate dhe ja kane aprovuar? Respekte per ju Mero

                                                        1. V
                                                         Viktori

                                                         Bravo Mero, Por dua te te beje nji pyetje. A mos ky Ilir po krijon nji parti fashiste me deklaraten e tije per betejen e Stalingradit? A e ka derguar programin e partise te re ne gjykate dhe ja kane aprovuar? Respekte per ju Mero

                                                         1. L
                                                          Lip Zhuka

                                                          Mero me qe informacioni ste mungon me Shyam nje Kure Eshte.Kush e ka pas pseudonimin “CORAPJA “?

                                                          1. L
                                                           Lip Zhuka

                                                           Mero me qe informacioni ste mungon me Shyam nje Kure Eshte.Kush e ka pas pseudonimin “CORAPJA “?

                                                           1. T
                                                            Teo

                                                            Bravo Mero! Nje shkrim brilant....

                                                            Lini një Përgjigje