Dilemat nacionalisto djathiste të Ilir Metës 

25 Korrik 2022, 20:37Editorial Mero Baze


Procesi i shndërrimit të fraksionit të majtë të Partisë Socialiste, (LSI) në parti të djathtë nisi sot me një sërë turbullimesh të vogla . Duke dashur të tregojë se si socialistët erdhën në pushtet më 2013 për “të shkatërruar Shqipërinë”, Agim Nesho, i cili është simbol i ndryshimit nga e majta ekstreme në të djathtën ekstreme, tha se Edi Rama erdhi në pushtet me aleancën e qelbësirave. Kjo është një shprehje që në fakt i dedikohet aleancës së Edi Ramës me LSI më 2013. Agimi i shkretë e vuri pak sallën në siklet, por e kaloi. 
Pastaj doli Ilir Meta që shpalli luftën e tij me Greqinë, duke akuzuar Lulzim Bashën se ka lidhur marrëveshjen e detit me Greqinë dhe Edi Ramën si bashkëpunëtor të tij, që po e çon çështjen në Hagë. 
U vu pak në siklet në fakt, pasi Sali Berisha vazhdon ta mbrojë marrëveshjen e detit 2009, dhe nuk e akuzon Lulzim Bashën për atë marrëveshje. 
Pastaj u kujtua që dhe vetë ka marrë dekoratën më të lartë të Greqisë atë të Kryqit të Artë për shërbime ndaj Greqisë dhe u përpoq të kujtojë se i ka dhënë shtetësinë Hirësisë së tij Anastas, dhe lejen e Katedrales në Tiranë. D.m.th. në koshiencën e tij, këtë nder ja kishte bërë Greqisë, se atëherë ishte progrek, ndërkohë që Hirësia e tij Anastas është Kryepeshkop i Shqipërisë dhe katedralja në qendër të Tiranës nuk është e Greqisë, por e besimtarëve tanë ortodoks. 
Me sa duket dhe këtu do pak kohë të kalojë nga progrek në antigrek. 
Pastaj kaloi tek Kosova. Aleanca e tij me Albin Kurtit dhe shoqëria e fort e javës së fundit me Vjosa Osmanin, një urrejtëse e sëmurë e Shqipërisë, kishte bërë punën e vet. Kishin dizajnuar së bashku një plan se si të akuzonin Edi Ramën se po ndan Kosovën. Madje se si dhe rezoluta kundër hetimeve të Dick Martit, të quhej e pavlefshme, edhe pse ka një përpjekje ndërkombëtare për ta marrë atë në konsideratë dhe për të anuluar rezolutën e Asamblesë parlamentare të Këshillit të Evropës. 
I vendosur të tregohet patriot, befas u kujtua për lidhjet e tij okulte me Serbinë, për bisedat me ministrin e jashtëm rus, për dashurinë e tij për Beogradin e vitit 2001, dhe filloi të justifikohej se dhe ai është për lëvizje të lirë në Ballkan apo për tregti të lirë, por nuk duron dot këtë “kujdesin” e Edi Ramës për Kosovën, i cili e bezdis me shumë se retorika antikorrupsion e Albinit. 
Në fund u përpoq të shpaloste dhe vizionin e tij sovranist, dhe si shenjë sublime të përkushtimit tha se ishte gati të vdiste për Shqipërinë qysh nga ai moment. 
Pati një heshtje në sallë, në pritje të aktit,...por nuk ndodhi asgjë. U pa që dhe ai ishte premtim i rremë. 
 

31 Komente

 1. M
  Miradije Hoti

  Haaa Mero talle bythen me Like katundarin po bukurin ja jep Agim Nesho pak e veshtire ta kuptoshe pasi ka probleme ne articulation dhe nje vocabulaire me 120 fjale dhe mos harroni po premtoje Likja e mbane fjalen tha do vriste veten dhe vrau me pistolet me raki .Goooo Like katundari se ke popullin e 2 marsit ke Blushin dhe Agim Gaqo Nesho

  1. k
   kthhh

   Ehhh ky eshte mallkimi i shqiptareve.Presim qe tradhetaret ti marri zoti ne vend qe ti cojme perpara drejtesise. Qe pas Avni Rustemit nuk kemi lindur me patriote ne Shqiperi. Pritem deri sa vdiq Enveri tani duhet te presim derisa te vdese Sala e Iliri qe Shqiperia te shpetoje nga anti-shqiptaret.

   1. A
    Aron

    Krejt trapat ne podium dhe ata te ulur qe po pelcisin vape duke degjuar traplliqet e Likes. hahahah

    1. X
     Xhaxhi

     Harrove te shtosh edhe dy gishtat lart.. Nje i rrjedhur nga trute dhe nje nongrata bredhin me dy gishtat lart neper Tirane.. keta do i marrin pushtetin Rames? Keta nuk e kane hallin tek pushtetit i Rames por tek pushtetit i opozites qe po i bene te bredhin neper vape si te marre. Eshte shume tragjike per te ardhmen e nje alternative politike ne Shqiperi.

     1. d
      djathtosh ish sigurims

      Ai eshte flori e shkuar floririt nuk eshte tunxh.

      1. l
       lori

       Kush ka sy ta lexoje,kush ka mendje ta kuptoje.Brilant Mero ,tejet i sakte me lakuriqesine eketij njeriu qe mendon se bota rrotullohet rreth tij.E kam thene dhe e perseris SaliBerisha si nje njeri i te gjithe te keqijave te ketij vendi e ka futur ne kurth per ti paguar te gjitha ai.Ne fund te fundit ne Skrapar çdo gje qe mbillet del rrush po ky ç'ne politikan!

       1. S
        Skank

        ????????????????????????

       2. © KENDVESHTRIM TJETER ©

        Partia e floririt! Do ishte emri që do i shkonte më shumë. Me urdhër të peshkut,LSI ,nga Iliri tek Monika dhe përsëri tek Iliri. Të tjerët janë për duartrokitje.

        1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

         Partia e floririt! Do ishte emri që do i shkonte më shumë. Me urdhër të peshkut,LSI ,nga Iliri tek Monika dhe përsëri tek Iliri. Të tjerët janë për duartrokitje.

         1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

          Partia e floririt! Do ishte emri që do i shkonte më shumë. Me urdhër të peshkut,LSI ,nga Iliri tek Monika dhe përsëri tek Iliri. Të tjerët janë për duartrokitje.

          1. h
           hed

           iku ed rama te drute, bashke me gjoksderren e partise qe e coji te financat sepse sdihet sesi i ka lene ahmetaj

           1. E
            Elton

            Me bukur dhe me sakte smund te pershkruhet ilir meta.... Haha....ose me sakte te gjithe jane pak a shume si ilir meta shqiptaret... Delirant te pa informuar edukuar e keshtu ne radhe.. Vl me pak fjale...pretendonnte behetn prap ky... Pupu ku jemi katandisur.. Keq shume keq..

            1. K
             Kombi mbi të gjitha!

             Duke i shijuar te gjitha karriget me te rendesishme te shtetit shqiptar per 32 vite pa nderprerje,Meta eshte i gatshem te vdese.Po per çfare eshte i gatshem te vdese Ilir Meta?! —Çfare ka lene pa bere “ky patriot i madh”per kete vend?! Çfare e shqeteson kete “burre shteti” qe ka qene zv/minister,minister,zv/ kryeministr,kryeminister,kryetare i Kuvendit dhe President i Shqiperise dhe nuk e ze gjumi?! —I zgjuar si nje qytetar i thjeshte,pasi la postin me te larte,vrapoi ne zyrat e krijeses se tij LSI ku mori Teseren e partise,organizoi”konventen”, ndryshoi me vrap statutin,ndryshoi emerin e partise,por jo siglen,detyroi “dadon” qe la kur u be President,dhe pruri ne LSI Bilushin dhe tere “keshilltaret”,presidenciale. —I shfaqur para publikut shqiptare plot energji,dinamizem dhe “agresivitet”, leshoi disa “bomba” dhe “tymuese”per militantet,per besimtaret te perrallat e vjetra prej “atdhetari” “Sovranisti” dhe “referundimisti”.Pasi beri namin ne postet e larta te shtetit,i zhveshur nga funksionet,tashme plot energji,kujtohet se ky vend ka nevoje per te per te bere permbysjen e madhe per te larguar Ramen nga pushteti. —Dhe nga pallati i kongreseve “ky Salier i Ri” permton se do prmbyse sistemin duke i zgjidhur problemet e shqiptareve me referendum.Per keto “tymse” mund t’i haje vetem ndonje injorant provincial,ndonje fanatik apo ndonje i marre qe jeton ne nje bote irreale. —Referendumi kerkon votim me shumice te cilesuar,mbi 93 vota.Ky proces kalon ne Komisionin Qendror te zgjedhjeve,kerkon shpenzime per votim,njerez,para dhe kohe. —Iliri i di keto,por tallet duke menduar se ka me vete popullin e 2 marsit.O e ka lene mendja,o eshte ne depresion,ose jeton ne nje bote tjeter. Ai bashke me tere opozitaret kane gjithesej rreth 600-650 mije vota dhe kane disa zgjedhje qe nuk po e rrezojne Ramen nga pushteti. —Iliri sovranist eshte me teper enveristo-komunist dhe harron qe jane hapur negociatat dhe Shqiperia si gjithe vendet e BE-se kane leshuar shume nga sovranizmi,mbrojtja,ligjet,tregu,integriteti ne marrjen e vendimeve dhe ligjeve ne kuvend. —Keto “dokrra hini”,siç i thone ne Shkoder,Meta i ka si kale beteje ne luften politike sot. Mos valle ka ndonje”problem te vogel” me ligjin Meta.Mos valle ka ndjere ndonje”sinjal” nga Amerika qe mund t’ia fike kandilin si Saliut?! —Mos valle kerkon te dale ne krye te opozites,si Krriçi para Gomarit.Harron qe Saliu ka marre shpaten “Eskaliburin “dhe eshte vene ne krye te opozites krejt i paligjshem. -Mos valle kerkon te perdore partine e tij si mburoje nga ndonje Haber nga SPAK-u?! —Tere kjo loje dhe tere kjo tallava bombastike ka tere aradhane me falangat e vjetra te drejtuara nga te njejtet komandante,me te njejtet ushtare,me te njejtat arme dhe me te njejtat taktika lufte qe bejne prej 32 vitesh. -Kane mbetur shume pak shqiptare qe besojne te ky”burre shteti” qe me “Kushtetute ne dore”,me sfurqe,hunj dhe sopata,duke rene ne gjunje,do beje shqionjen,do rrezoje Ramen dhe do ule parajsen ne toke me popullin e 2 marsit.

             1. L
              Labi

              Ti qenke nje nga ato mbeturinat komuniste. A.an çfare justifikimi !!! Referendumi KERKON SHPENZIME??, Kaq mjafton per tet vleresuar ?? Mbaroi Edi dhe qeveria e tij duke KURSYER per popullin dhe zoti na ruajte se po te kete referendum SHKATERROHEN FINANCAT !! Po ka gje me mire nese do behet kuptohet sesa per çeshtje madhore te pyetet populli dhe jo kartonat e keperates

             2. P
              Pa emer

              Nje qelbes si qelbesi I surrelit qe adhuron!

              1. D
               Doni me per Belul Ramen?

               Edi Rama me nje video Meta-Prifti i perplasi ne 21 janar 2011 socialistet tek gardhi i Kryeministrise. Malokhane Tom Doshi i siguroi me pagese nja 200 zhulsa qe me gure e hunj te suleshin mbi policine - Sebepi? Ishin shume te indinjuar nga ajo video ku Ilir Meta permendte 700 mije Euro! Pas 2 vitesh ne 2013 ky Edi Rama etalon i ndershmerise e zgjedh Ilir Meten me vota socialistesh si Kryetar Kuvendi, e ne 2017...President te Republikes ! (sikur te ngriheshin nga varri te vraret e 21 janarit do ta peshtynin Ramen ne surrat) Atehere ishte Burre i Mire ai Ilir Meta per sherbetoret mediatike te Rames duke nis nga ky Mero Baze, sherbetori i gjithe pushteteve ne Shqiperi. Pasi Ilir Meta u be President u shnderrua ne Burre i Keq! Arsyeja? Se nuk ishte ne nje llogore me Edi Ramen. Dhe nisen sulmet kunder Metes pikerisht nga ata qe i kishin lepire bythen, Rilindjotet, kjo rrace idiotesh qe shkon nga fryn era e gjirizit te Edi Rames e ku brenda ka dhe fakirin me pagese te pushteteve me rradhe qe ka shkruar kete shkrim sot per Ilir Meten qe e ka lavderuar-mallkuar aq here sa ka nderruar pozicionin e mollaqeve Edi Rama.

               1. L
                Leci

                Korrekt. Shqiptaret HARROJNE! Pas Vendimit te gjykates edhe Rama dhe Socialistet e kane pranuar vete se Videoja ishte montim perderisa e bene kryeparlamentar dhe president Meten. Tani hane mut kot!

               2. G
                Gjush akullorja

                Te ka dale pune Mero Ziu, por beje me dite. 1 dite bjeri Saliut , nje dite Ilirit. Dhe ngreja pak pazarin Edit, do besh gojore 2 turne.

                1. P
                 Patronazhisti

                 Mëro po të vjen ngordhja. Kush I ka shërbyer Edvinit nga shpata e tij do vdesë. Je në listën e kurbanëve urgjentë. As trashëgimi nuk do lësh dot. Lekët që ke bërë janë shënuar dhe do " avullojnë" brënda orës. Të shkoi jeta për lesh qëkur prenotove zorrën e trashë të Edvin Llapës.

                 1. H
                  Hidrauliku

                  Po qe nuk te bie nje fjale poshte ti komentuesi i ores 08:11.

                  1. X
                   Xhevat Salihu

                   Po çfarë nacionslisti,i djathti e i majti mundë jetë ky farë hajni i pulave,ky po bërtet si ai tjetri sepse po mendon që përmes ulurimave do e mbajë larg mundënë e ndonjë hetimi apo arrestimi eventual nga organet e drejtësisë.

                   1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

                    Zhurmat e Metës për të maskuar ndryshimin e emërit . Me stilin e shtangistit shkëputi vëmendjen e adolishetëve, të cilët nuk kishin interesa për kreun e Lirisë, pothuajse të gjithë luanin me celular,kur Meta lëviëte krahët si zog grabitqar. Mund të thuash se pamë të njëjtën pamje të stadiumit kur Berisha "fitoi" maxhorancë në PD,nga nxënësi i tij.

                    1. H
                     Ha ha

                     Jo kendveshtrim tjeter, por REALITET TJETER . Akoma me stadiumin plot te Berishes ti dhe me 5000 vetet e Bashes!! Vazhdo jeto ne realitetin Ngjela , me 7 korrik ishin 2500 vete!!??

                    2. e
                     eDRAMA, Il Re degli Ignoranti

                     Edhe Edi Rama tentoi ti ndryshoje emer Partise Socialiste duke e quajtur Rilindje. Nga kjo filluan te besojne se jane Rilindas edhe ca si katunari librazhdjot Balla apo maloku Manja, pa permendur Spiropaleshen qe e fitoi titullin "Rilindase" se uleriu : "Rama eshte Skenderbeu i shekullit 21"! Por pastaj Rama e harroi Rilindjen, mbase nga qe e kuptoi qe i doli nje Spiropalizim qesharak.

                     1. K
                      Km

                      Nuk Tella bythen Mero Bazja,por thote nje te vertete.Historia perseritet.Benito Musolinit dhe levizja e tij populisti fashiste e Ka rrenjen e vet ne PSItaliane,nga ku u shkeput.E keni pare likeflori Ilirin ne fotot e fundit?Tepke,si Musolini

                      1. E
                       Edi

                       Km, po ben Autogol - Tepke si koka e Duce Mussolini eshte Koka e Duce Rames !

                      2. C
                       Cipini

                       ...tha se ishte gati të vdiste për Shqipërinë qysh nga ai moment. Pati një heshtje në sallë, në pritje të aktit,...por nuk ndodhi asgjë. U pa që dhe ai ishte premtim i rremë. E forte kjo Mero Baze. Respekte!

                       1. C
                        Cipini

                        Ashtu si numurojme ku 1 vjen para 2 dhe 2 vjen para 3, ashtu edhe keta muter do vijne...1-Sali serbi,2-Ilir kryemadhi dhe me rradhe 3,4,5 etj. Dua te them mos numuroni nga 3 tek 1 por nga 1 tek 3. Te gjithe ne te semes vafshin. Kush ka vjedhur e vrare i pari.

                        1. K
                         Kritiku

                         Mjafton qe te lexohet vetem titulli i shkrimit dhe e kupton se sa intelektual eshte autori. "...nacionaliste djathiste... shkruhet aty. Ne rradhe te pare eshte shkruar pa dashje fjala "djathiste" apo aq e kupton autori? Nese eshte shkruar padashje gabim lind pyetja: Ka ndonje redaktor kjo gazete? E dyta kjo duhej te shkruhej me nje minus ne mes "nacionaliste-djathtiste", por edhe kjo nuk eshte e rregullt si formulim sepse nuk ka kuptim. Te dyja fjalet kane te njejtim kuptim dhe nuk eshte nevoja qe te vendosen te dyja bashke. Sa per te lexuar shkrimin nuk ia vlen sepse Mero Baze e ka vertetuar shume here qe as e ka idene e te shkruajturit drejte te gjuhes standarde shqipe dhe as te respektoje rregullat e shkrimit. Si te gjithe te tjeret te vetequajtur gazetare, Mero eshte nje provincial qe nuk u qyteterua kurre. Nuk duhen shkrime per injorantet si puna e shumices se komentuesve qe nga niveli duken sikur nuk kane kaluar as klasen e dyte fillore. Mjere gazetaria shqiptare qe ka rene ne duart e analfabeteve funksionale!

                         1. N
                          N.VJOSA

                          O Mero, Kur do shpetoj Shqiperia nga keta Lamashë si Like Primitivi dhe Sali Monstra? Une nuk e kuptoj dot pse Shteti shqiptar nuk i nxjerr para drejtesise keta Monstra te Ķorrupsionit?!

                          1. D
                           Dušan Mugoša

                           Impresionet nga viti i kaluar ne bregdetin Shqipëtar. Infrastruktura dhe organizimi në trafik katastrofal, plazha të flliqta, sherbyesit ne restorante arrogant dhe të pa kulturuar, kurva me sifilis ne çdo semafor. Kurr më pushime në Shqipëri. Si duket nuk jam i vetmi. Nonen n'piçke more grekoserb.

                           Lini një Përgjigje