Shqipëria nuk mund të bëhet qesharake për shkak të Sali Berishës 

22 Korrik 2022, 17:22Editorial Mero Baze

Reagimi i Sali Berishës dhe mbështetësve të vet pas zgjerimit të lakut të “non grata”-s edhe në Britaninë e Madhe, vendos zyrtarisht Partinë Demokratike në një linjë sfiduese me Perëndimin në Shqipëri.

E di që shumë vetë thonë se vendimi vlen më shumë për të bërë qesharak Sali Berishën dhe mbështetësit e tij trushpëlarë, duke argëtuar opinionin publik me shpjegimet e radhës. E di po ashtu se mijëra opozitarë normalë ulin kokën dhe dëshpërohen dyfish kur ai i trajton si idiotë, duke u mbushur mendjen se SHBA, Anglia dhe Perëndimi në tërësi janë të blerë nga mafia kundër tij.

Por përtej këtij argëtimi kombëtar me një plak të rrjedhur, Shqipëria duhet të dëshmojë disa standarde që nuk ka degraduar dhe nuk mund të identifikohet me ezhenë e kokës së Sali Berishës.

Së pari, drejtësia shqiptare, e cila në shumicën e saj kapton gjuhën kur i kujton Sali Berishën, duhet të veprojë. Nuk dua të ripërsëris sa çështja të mëdha, të rënda apo të lehta ka Sali Berisha, por ai duhet të ballafaqohet me drejtësinë.

Nikolla Gruevski është në arrati i dënuar nga drejtësia për një çështje në dukej banale, pse i ka shkatërruar biznesin një biznesmeni për arsye politike.

Nëse doni këtë standard, keni dy redaksi të shkatërruara nga Sali Berisha, për të cilat është fituar dhe gjyqi dhe shteti ka paguar për hakmarrjet politike të Sali Berishës. Gazeta “Koha Jonë” më 1997 dhe gazeta “TemA” më 2009.

Edhe gazeta “Koha Jonë”, edhe gazeta “TemA” kanë fituar gjyqin kundër arbitraritetit të shtetit të Sali Berishës, ndërsa shkatërruesi nuk është prekur. Përdoreni këtë standard dhe e arrestoni për gjysmë ore, meqë keni frikë të hetoni. Merrni dy dosjet e gjyqit dhe vazhdoni punë.

Keni dhe kronika televizive dhe dëshmi nga shtypi për secilin rast.

Së dyti, ata që kanë mbetur në opozitë si deputetë të PD dhe që torturohen çdo ditë se çfarë mendon Sali Berisha për ta, duhet ta ndajnë mendjen dhe t’u tregojnë shqiptarëve se çfarë mendojnë ata për Sali Berishën. Nëse e duan, nëse mendojnë se e ardhmja e këtij vendi është e lidhur me të, të shkojnë me Sali Berishën dhe të çlirojnë opozitën nga raca e njerëzve që e kanë politikën bordero.

Opozita shqiptare duhet të ringrihet përballë Sali Berishës dhe pa asnjë shenjë kompromisi me të. Të gjithë rrogëtarët e tij le të shkojnë me të. E rëndësishme është të qartësohet kush e shikon të ardhmen në politikë me Sali Berishën dhe kush do të ndërtojë të ardhmen e vet në politikë.

Së treti, aleati politik i Sali Berishës, Ilir Meta, një tjetër personazh po kaq i izoluar nga Perëndimi, që deri të dielën mbrohet me jelekun antiplumb të presidentit të Shqipërisë, është po kaq i padëshirueshëm në Perëndim sa Sali Berisha.

Ai ka kohë deri pasnesër të ndajë dekorata dhe të shkëmbejë eksperienca gastronomike, apo dietike me Vjosa Osmanin, të cilës e vetmja kurë që i bën mirë, është kur derdh helm për Shqipërine, por pas së dielës, ai është po ashtu një shënjestër e izolimit nga Perëndimi.

Për këtë arsye Shqipëria nuk ka luks të bashkojë opozitën rreth një formacioni anti-perëndimor

Të sfiduarit e Perëndimit në emër të opozitës, e kthen Shqipërinë në një vend ku Lindja lufton me Perëndimin, si raport elektoral. Edhe pse ata mbeten në opozitë, serish kjo është një gënjeshtër, pasi opozita e tyre dhe votuesit e tyre nuk janë të gjithë anti-perëndimor dhe nuk duhen lënë të identifikohen me hallet e dy njerëzve.

Sali Berisha është i lirë ta kthejë në sfidë me Perëndimin damkosjen tij familjarisht si familje hajdutësh dhe minues të demokracisë, por Shqipëria nuk ka luksin ta sodisë këtë dordolec qesharak. Ajo duhet t’i tregojë vendin.

38 Komente

 1. B
  Bardha

  Pyet ate kulimin mender Kraja se te difton

  1. #
   #Gopisti i NSHRAK-ut

   Ç'tu desh o sali/ ishe mir në shpellë/ Ti prisje ta hiqnin/ Ta rrasën më thellë/ . . .

   1. J
    Je i madh.

    Ha ha ha ha ????????????????????????

    1. A
     Aron

     hahahaha...e paske qare fare.

    2. K
     K

     Po mos ishte shqipëria me ke do defrehet bota ?

    3. q
     qeveria e zhytur ne llumin e deshtimit

     Shqiperia nuk behet qesharake dot per hir te Sali Berishes sepse kete e pengon...Edi Rama! Sa kohe qe Rama vazhdon akoma te zvarritet ne kete qeverisjen e tij tok me velinat e tij tragji-komike kur ekonomine e ka shkaterruar dhe shqiptaret i ka varferuar, asnje alibi me Sali nuk funksionon. Saliu mund te jete Non grata per Amerike e Britanine gjithmone pas saj, por ama Edi Rama eshte me shume se Non grata per shqiptaret e varferuar kafsherisht prej qeverisjes tij sa nuk arrijne dot tu qeshe buza nga Non gratat e Saliut.

     1. Q
      Qeveria punone saliu vajtone

      Qeveria nderton shkolla rruge tunele aeroporte porte qe eria nuk bashkpunon me korrupsionin nuk jam socialiste po kur shikone elektoratinn socialiste dhe ate demokrat shokohesh jane fikse si ty si ujku Cerrikut ujku Fierit ujku Vores Shkullaku Fevziu Bushati Zheji te gjithe keta jane etita e PD ooo budalla gjgandi Rama ndertoje stadium jper te gjithe rruge shkolla ndersa nongrata djeg shkolla jeni talibane Afganistan jeni bajga e Shqiperise ( sinqerish mos me mer per militante po kur ju shikoje juve votoj Ramen me kenaqesi

      1. T
       Taulant

       Duket cfare ka ndertuar rruge me cmim 20milion euro km. 10% e Shqiptareve emigruan 5 vitet e fundit (sipas ISTATIT 240 mije vete). 14 atentate me tritol vetem 6 muajt e fundit.

       1. I
        ILYRIA

        Po ku jeton dot Shqiperia pa Emigracion mor pallavesh........Cdo Shtet ne Bote ka Zonat ekonomike dhe financiare, ku fitohet shume ( Shtresa e mesme dhe e larte), por ka dhe Zonat teper te pa zhvilluara ku fitimi (Rroga) eshte e ulet ( Shtresa e ulet)......Psh. Kukesi , Shkodra , Lezha, edhe te tjera.....jane qytete me shume pak deri aspak Ekonomi dhe automatikisht keta qytetare provojne Emigracionin....por jo vetem keta 5-Vitet e fundit...por tash e 30-Vjet.........Eshte ndihma me e madhe e gjysmes se shqipetareve qe jetojne jashte per Familjet qe jetojne ne Shqiperi...plus qe kur vijne vete mbeshtesin automatikisht Ekonomine e Vendit te tyre............ky ishte Argumenti i pare fare shkurtimisht E dyta........Jemi nder popujt me te nxehte te Globit ( mesdhetaret ne pergjithesi ashtu i bijne Fyllit).......Aty ku luhet pare e modhe aty luhet edhe pislliku modh....parja e fitume shpejt ta c`tjeterson karakterin, moralin...me pak fjale te ben tjeter Njeri........paraja eshte edhe force.....pamvaresisht se i Shpejt-pasuruari harron se ka edhe te tjere si ai....keshtu qe tritoli ne kete rast eshte Mjet Pune, qe fatkeqesisht merr edhe shume Jete........Por asnjehere mos e harro......ne jemi shume vend i vogel dhe lajmi per te tilla raste eshte "biseda kryesore" tek kafja lagjes...cdo shqipetar ka qejf me qene nje "gangsterr i vogel" dhe nje Histori me tritol tregohet shume here me shume se problemet qe kane bujqerit, minatoret, punetoret e ndertimit etj etj.......Shqiperia ka shume probleme dhe eshte normale se vetem 30-vjet kemi qe jemi si Europa qe ka 250-Vjet Ekonomi Tregu.......cdo Shtet Europian e ka problem c`popullimin (perjashto Nordiket, po ata kane probleme te tjera)...keshtu qe, mos i bini Fyllit te Baces se ai Fyll ka qene i c`akordum qysh kur filloj me i ra Baca Sali.......ene mso Taulant....mso qe mos behesh qesharak me fjalet e atyre qe nuk dine nga lidhet Gomari.......

        1. x
         xx

         Tao "Te gjithe ikin per me mire,Greket te paret,italianet,gjermanet,biles dhe hollandeze PO TE KTHEHEMI para 100 e 150 vjetesh,shkretoheshin edhe venet si Norvegjia etj PRANDAJ mbylle halene.NUK ikin ata qe skane pune por dhe shume qe fitojne mire sepse nuk duan te punojne per vendin e tyre por ta gjejne gati ne europe ,te jetojne me asistence apo te bejne punet me te rendomta.NE fshatrat shqiptare nuk gjen nje infermier te te beje nje gjilpere pamvaresishte se shkolla e infermiereve nxjerr kuadro cdo vit.

        2. O
         Organizata bazë PPSh

         Paske nxjerrë biçikletën o morr I kuq. Naftë ble njëherë në muaj kurvickë fushe. Vajin e ke zvendesuar me vaj sintetik dhe te djelave vaj palme. Qumësht pluhur marka " Ed Shalsi" ë zorraxhi fronti ? Shalqiu kushton sa qiraja mujore dhe eshte me hormone kastraveci dhe ti ben vetem selfie ne dyqan se sble dot.. ama te rroje partia dhe shoku Edver shkumëzon edhe kur shterngohesh per te dhjere e dhjet zorre se ske cfarë dhjet..

         1. P
          PPSH e Berrishes

          Organizate baze ppsh ke nostalgji shoku dhe ke te drejt 30 vjet komunist sekretare i PPSH po koha juaj ka mbaruar koha e 1997 ka mbaruar Gerdeci ka mbaruar e krime krime krime te tjera te numerosh krimet e nong3 duhet nje dite , shiko qorri rruge shkolka stadiume tynele spitale turiste zhvillim koha e talibanve ka mbaruar ky eshte fillimi per shokun enver me fal shokun sali ka te tjera nongrata , rreziku anglo amerikane per familjen kriminale Berrisha duhet ta shpetojme shokun sali me fale shokun enver ju jeni bajga e vendit ju jeni pjelle komuniste jeni nje parti e ndare nevtre pjese ndryshe quhet sallate

        3. P
         Pjeter

         Ilacet vicidol, mos dil pa i pire!

         1. O
          O pallat e Berishës

          O ti "qeveria.....",pse jeni kaq palla k...i?!Kujtoni se duke sharë Ramën e rrëzuar Ramën, do shpëtoni Berishën! Kujt i palas k.....,për Ramën po qe se del i korruptuar dhe e heqin?!Po kriminelin dhe hajdutin Berisha që keni 30 vjet që i shkoni pas erës së m.... që lë pas,nuk e shpëtoni dot!O palla k.....!Në burg familisht do përfundojë.

         2. T
          Trotski

          Dite te Zeza per PD dhe Opoziten me Gjere.Te shkosh pas Qerres se nje te Marri e nje te Marri FUND Familisht eshte Apokalips i Zbuluar Qartesisht.Ejani ne terezi o Derdimene se po merni ne dhe Veten dhe Familjet Tuaja.Pa Shqiperia nuk do t'ia dije per Ju .

          1. E
           Eraldo

           Berisha eshte vetem problem i PD dhe jo i Shqiperise ! Tani qe dhe pushteti i tij mbi « drejtesine » po humbet ( me flakjen jashte sistemit te drejtesise te magjistrateve te korruptuar) ndikimi i tij ne jeten e vendit eshte minimal ! Se cfare ben PD eshte pune e tyre dhe jo e Shqiperise ! Shqiperia eshte vend pluralist , kush do e dhe eshte i denje le te kerkoje besimin e qytetateve ! Rastet kur individe rishtare ne politike fitojne zgjedhje jane te panumerta ne bote dhe Shqiperia nuk eshte me nje vend i izoluar e te mos mesoje nga shoqerite e tjera ! Rrofte Shqiperia

           1. V
            Vito mashtruesi, shoku i Nikos

            Qe Berisha eshte non grata eshte lajm i mire, jo per fatin e Berishes personalisht se ate e ka marre ferra uraten por qe vemendja e opinionit tashme do perqendrohet tek Ilir Beqaj per koncesionet ne shendetesi, per Arben Ahmetaj dhe Erion Veliaj per aferen e inceneratoreve, per Mirela Kumbaron per ate piken e vogel blu qe ja ka fal si pa gje te keq nga Parku i Butrintit kushurinjve te Gjiknurit, per Belinda Ballukun per akset e rrugeve qe po paguhen si me qene te shtruara me flori , per djalin e Cucit te perfshire ne trafik ilaces ne kohen e pandemise e me rradhe. Nuk ka derman per keta hajdute.

            1. T
             Tirona

             Keto dite,Pd-ja dhe Sala organizojne miting per te treguar se sa fort e duan Salen.Mitingu do jete me parrulla:Poshte Sorosi,Poshte Edi Rama,Rrofte Anglia,Rrofte Amerika,E duam Shqiperine si gjithe Europa etj etj.E kuptoni ne çfare niveli intelekti eshte Pd-ja?Mul Noka eshte 2-shi,e Sala 1-shi.Helloo, a ka ajo parti,perveç ketyre idioteve funksional,njeri me inteligjence normale,te pakten?Rënd,shume rënd gjendja tek Pd-ja.

             1. t
              tradita

              Nje njeri apo formacion politik kur eshte e bindur se eshte goditur me te padrejte reagon me aq sa ka mundesi dhe me mjetet qe ka.. Vetmbrojtja eshte virtut dhe dinjitet. demokratet jane nej race ndryshe nga enveristet alias socialstet. E keni degjuar dialogun ne mes te Enver Hoxhes kur i drejtohet Kadria Hazbiut: te arrestoj. mire shoku Enver, i thote ai, partia ime me arreston. kete trashigimi kane socialistet. Demokratet nuk kane asnje arsye te ulin koken kur thuhen te paverteta dhe shpifje. Reagimi i PD sot eshte i domosdoshem nese nuk fitojne kete beteje kunder shpifjeve me qellime politike ne dobi te nje grupi kriminal ne pushet, ata nuk e meritojne pushetin dhe voten e shqiptareve.

             2. R
              Ramalluku i Surrelit

              Shoku Sali shpallet Non Grata nga Amerika e Britania, e une Timonieri shpall Non Grata mbare shqipot nga Shqiperia / Do ti perze te tere me hir a pahir s'ka rendesi, ne jeni kurioz se si jua them : Me lopaten Varferi /

              1. S
               Sa debila kemi mor zot?

               Sa të të ketë ty Shqiperia, nuk çan kokë as per Amerikë e as për Angli. Rama para teje eshte kot. Rama ben rrugën Kardhiq - Delvine, ti ben hekurudhen Lazarat - Janine, Rama ben bajpasin e Vlores, ti bën lavazhin e zorres. Etjera, etjera

               1. R
                Ramalluku i Surrelit

                Debil i ores 22:26 or mendje dhjere, qe nje mut kupton perhere. Kardhiqin merre ne bythe mbaje, pastaj Zorren fillo shplaje. E te tjera, e te tjera...

              2. L
               Lezha65

               Pervec sjelljes prej horri, halabaku, psikopati, shpellari, moterqiri qe i rri varur PDse dhe Shqiperise dhe i terheq edhe ne gopen e tij nese mundet, si ne 1997, eshte e kote te presesh ndonje gje tjeter nga Sal Berisha dhe kopeja e tij e moterqireve. Ne nje kohe kur mbare bota e qyteteruar dhe demokratike ka filluar te levize per cmontimit e ketij kusari, nuk mund te bejme sehir duke pritur Saliun. Duhet te largohet me dhune. Duke u rrahur dhe poshteruar. Sepse ligjin dhe Spakun i shurron ne goje kerma i Vicidolit. I perdhunon perdite nje gerdalle plak dhe nuk bezajn. Gjithe bota e njohin dhe denoncojne si hajdut dhe horr, por jo SPAKu. Nje tjeter moterqirllek i neveritshem i aftesive mizarabel shtetformuese te shqiptareve. E kote te harxhosh kohen dhe frymen. Duhet cekici qe thyen kocka. Por perpara se te ngordhe duhet te shohe shushunjat qe polli tek ju thyhen kockat. Keshtu paguan 30 vjet krime dhe karshillekun prej moterqiri ndaj drejtesise, PDse, Shqiperise, aleatit me te cmuar-Amerikes, Anglise dhe gjithe botes se qyteteruar. Sali kerma duhet trajtuar me gjuhen e vet. Pa ligj, te cilin nuk njeh dhe perdhunon, por si qen.

               1. G
                G. L

                Dukesh nga gjuha qe perdor se cfare plehu je MOR Pleh nga Lezha.

               2. Z
                ZHEJI koke pa lari

                Mero burgu nuk eshte asgje se do ti japin per te ngrene nje krevat nje pale tespie po keta po e torrturojne nongrata ishte gjysemak keta e cmenden faire duan ta vdesin per se gjalli po mesa po kuptoje ky njeri eshte pa familje e kane abandonuar se nese do kishte familje do ta kishin terhequr do ti thoshin bolle se po na truperon po paskan qene familje e degjeneruar si ka mundesi te lejoshe prindin ne ate fare derexheje te tallin bythen Tritan preshi Paloqe Grida kurrva me kompani i thone ti je i forte ti bene opozite kur ky mjerane ka mbaruar. Ndersa une personalishte jam qe ky kriminele duhet te ishte ne burge krimet e tij jan te pa numerta ndersa ata kokepalareta qe i shkojne pas jane llumi vendit hajdut analfabet rrugace

                1. T
                 Titi

                 Reziku ANGLO-AMERIKAN per SHQIPERINE.

                 1. A
                  Alfred

                  Je shume i sakte je me i miri????

                  1. M
                   Muhameti

                   Fakti qe nuk ka reaguar asnje deputet i PD se Alibeajt tregon se ata jane ushtare te Saliut. Ai i ka vene ne listat per deputete dhe se Basha ka qene figurant ne PD.

                   1. f
                    faikonica

                    Eshte sh e thjeshte!Ato qe e mbeshteten Saliun(alias Envrrin,Haxhi Qomilin) duhet te bejne analizen vehtes

                    1. S
                     Shaqo

                     Saliu, deputeteve qe mbeshtesin dhe te tjereve qe i lepihen, i ka kunguar me lugen e corbes se prishur, prandaj s'kane rruge tjeter vec Saliut, me cfare te behet pd? Apo me pinjollet e bashkepunetoreve te fashizmit. Keta nuk jane te djathte, por duan ta uzurpojne PD, nepermjet tipave si Saliu e Meta. E djathta shqiptare duhet te perjashtoj te dy keto kategori, qe te jete si simotrat e saj europiane.

                     1. X
                      Xhaxhi

                      Nuk e kuptoj perse krenohet dhe tallet Rama ne parlament me non gradan e Saliut? Te ishte per Ramen dhe aq me pak per drejtesine e re Saliut nuk i hyn gjembe ne kembe. Kemi 30 vjet qe i degjojme krimet e Saliut, 30 vjet qe flasim, 30 vjet qe merremi me te dhe kur te vdes do degjojme edhe me keqe. Eshte figura me negative qe ka nxjerre ky popull, nuk ka krahasim me asnje dhe fati jone eshte qe Amerika eshte ajo qe i vuri shqelmin ne fyt per turpin tone.

                      1. B
                       Bardhyli nga Kosova

                       MERCENARËT E VUČIĆIT EDVIN TOPTAN RAMA, HAŠIM DANILLOVIČI DHE BATON STANIŠIČI ========================================== Janë mbi 100 viktima të personaliteteve më të njohura në nivel kombëtar dhe lokal, të vrarë për motive të pastra politike, ndërsa janë plagosur, torturuar edhe qindra të tjerë nga miqtë e Edi Ramës, që udhëhiqnin me organizimin e të majtës në luftë, dhe me SHIK-un pas luftës. Edi Rama nuk mund ta angazhojë një shtet, një organizatë ndërkombëtare apo një rrjet institucionesh, për t’ia siguruar pafajësinë mikut të tij, Hashim Thaçit. Sikurse miku i tij edhe vet Edi Rama, në kohën kur është votuar për krijimin e gjykatës speciale edhe ai e ka përkrahur atë, duke kërkuar respektimin e saj. Por, pas gati 10 vitesh, sikurse miku i tij i paraburgosur Thaçi, po tenton ta rrotullojë botën për ta përmbysur të vërtetën. Edi Rama nuk mund ta përmbysë një gjendje të vendosur, si ajo e gjykatës speciale, ndërsa përpjekja për ta rivendosur çështjen e raportit të Dik Martit, është një luftë me kujtesën, pra ndryshimin e statusit të veprimeve në kujtesë. Edhe nëse kjo mund të ketë sukses, gjykata speciale nuk zhbëhet, sepse objekti i pretendimeve të Dik Martit për trafikim organesh është rrëzuar nga hetimet e prokurorit amerikan Williamson. Ndërsa, objekt i gjykatës speciale nuk është trafikimi i organeve, por zbardhja e veprimtarisë së krimeve të pretenduara të luftës dhe ndaj kundërshtarëve politik nga Ndërmarrja e Përbashkët Kriminale, e kryesuar nga Hashim Thaçi dhe Kadri Veseli. Pra, ajo do të hetojë mbi 100 vrasje të veprimtarëve të LDK-së, mbështetës të Rugovës, dhe vrasjen e mbi 100 shqiptarëve të vrarë në rrethana të dyshimta, përveç të një pakice të vogël të vrasjes së (disa) serbëve. Pra, Edi Rama nuk është aq i marrë, dhe as ligjvënësit e Shqipërisë nuk janë aq të krisur, sikurse as zyra Ligjore e Kryeministrisë dhe as ajo e Kuvendit të Shqipërisë, të parashtrojnë çështje të shteruara juridikisht. Qëllimi është politik, dhe përtej Dik Martit, dhe çfarëdo kauzaliteti që mund të lidhet me emrin e tij. Gjykata speciale është formuar nga Kosova, përveç me përkrahje të plotë dhe madje kërcënuese të vet Thaçit, edhe nga vet Edi Rama, me deklarata publike të vitit 2015. Habia më e madhe është se në të vërtetë, ata që e mbështetën nisur nga ideja se ishte një projekt rus, janë po të njëjtit Rama-Thaçi, që po mundohen ta përmbysin, tashmë sipas tyre të shndërruar në antirusë. Sikur të ishte antirus, kryeqeni Rama gjatë gjithë kohës do të kërkonte nga Serbia ndëshkimin e Rusisë me sanksione për shkak të kërkesave të Perëndimit. Por, Rama nuk e ka këtë qëllim as ide, sepse ai me mish e me shpirt, po lufton për Serbinë. Në këtë kontekst ai nuk valon flamur tjetër veç të serbomëdhenjve apo të boshtit ortodoks. Berisha bëri mirë që ia përplasi hipokrizinë e Ramës dhe qeverisë së tij, që në vend të dënimit të gjenocidit serb në Kosovë, ai po e promovon një dramë tjetër, e siç tha ai, mbi të gjitha për hir të krimit masiv ndaj fëmijëve, vrasjes së 1600 fëmijëve shqiptarë nga shteti serb, që kryen “një fushatë infanticidi”, duhet ta bëjë të kundërtën. Pra, Ramës nuk i dhimbsen as mbi 12 mijë shqiptarë të vrarë në luftë, dhe aq më pak gjaku i heronjve si ministri Ahmet Krasniqi, Xhemail Mustafa, Enver Maloku, Ilir Konushevci, Behadin Allaçi, Sadri Ramqaj, Tahir Zemaj, Isuf Haklajt, Sebehate Tolajt, e mbi 100 të tjerë, mbështetës të Rugovës, dhe kundërshtarë të pandehur të Thaçit dhe klanit të tij. Retorika e Ramës në mbrojtje ndaj akuzave të Berishës, ishte thjesht një ‘breshëri akuzash’ të aparatit komunist të kultivuar mbi 80 vjet, kundër interesave nacionale, dhe gjithmonë me ‘idealin e miqësisë serbe’. Një njeri, autoritet që e ka mbështetur vetë krijimin e gjykatës speciale, siç ka bërë edhe miku i tij Hashim Thaçi, dhe përpjekja e tanishme për t’ju kundërvënë asaj, kinse duke e goditur Raportin e Dik Martit pas më shumë se 10 vjetëve, i cili zyrtarisht qe kundërshtuar nga institucionet e Shqipërisë, aso kohe, juridikisht dhe politikisht përtej nw Kosovë, nuk pritet të prodhojë asgjë. Të vetmen gjë që do ta prodhojë ky skenar është rreziku për të krijuar një zhvillim dramatik së bashku me Serbinë, një kundërngjarje ndaj stabilitetit të Kosovës, në të cilën mund t’i jap krahë për kaos mbështetësve të Thaçit dhe Veselit, dhe ish strukturës së SHIK-ut, e cila tashmë gjithnjë e më shumë është e diskredituar sepse ‘kokat’ e tij, kishin bashkëpunuar me agjentë të UDB-së, përkatësisht BIA-s së Serbisë. Të ndodhur para një komprometimi të radhës, Edi Rama po mundohet ta përshpejtojë zhvillimin e një skenari negativ, të përkrahur me shumë gjasë edhe nga Serbia, sepse përfundimi i atij skenari, do t’i jap Beogradit shansin që të realizojë disa nga pretendimet e tij më të mëdha politike dhe strategjike ndaj Kosovës. Edi Rama, ka pasur kohë ‘për ngritje morali’, qe 9 vjet, pra që nga ardhja në krye të Qeverisë. Por, këtë ‘moralizim’ as që e fiqironte për një antiDikmartizëm. Përkundrazi, atëherë mendtë i kishte tek droga, ushtrimi i ndikimit të pafuqishëm, dhe që tash na vjen si i ‘rizgjuar’ për kombëtaritet, ndërsa ditë e natë i del në mbrojtjes Serbisë. Së pari, këtë skenar duhet parë, nga këndvështrimi tjetër, i problemeve origjinare. Shqipëria, ndodhet në një krizë të tej madhe financiare e ekonomike, që sipas ekspertëve si prof.Dr.Shenasi Rama, rrezikon që brenda dy vitesh të falimentojë shteti. Ndërsa, rreziku akut për të personalisht, se ai vetë dhe ministrat e tij, janë të kërcënuar nga drejtësia, hetimet nga SPAK, me arrestime, si skandali me inceneratorët. Akuzat çojnë direkt tek ai dhe Eron Veliaj, dy figurat kyçe të PS-së, po ashtu edhe disa skandale të tjera të zbuluara dhe në zbardhje e sipër, pritet që të ndriçojnë anën kriminale të tij. Ai ka zgjedhur një rezistencë ndaj atyre proceseve duke hedhur zar, me ish strukturën e SHIK-ut në Kosovë dhe të SHISH-it madje, dhe që ta sigurojnë mbrojtjen, nëpërmjet një investimi të ri, por që në këtë rast paratë do të shpërlahen nga keqbërësit e Kosovës, multimilionerët që kanë zhvatur fondet e luftës, kanë vrarë edhe për t’u pasuruar, kanë plaçkitur biznese, kanë zhvatur shtetin në tender, nga tregu i zi dhe kudo tjetër. Pra, në këtë skenar të Ramës, ai ka gjetur ‘investitorët’ të cilët shpresojnë ta nisin rrënimin e gjykatës speciale, ndërsa në Kosovë të krijojnë turbullira, dhe që në vend të gjykimit dhe ndëshkimit të Serbisë për rolin prorus dhe kundër Perëndimit, ajo të shpëtojë, dhe njëkohësisht të fitojë një pozicion të fuqishëm ndaj Kosovës, dhe që ta çojë shtetin tonë drejt kaosit dhe destabilizimit. Njëkohësisht të krijojë ‘terren paqëndrueshmërie’ për dorëzimin e të kërkuarve nga gjykata speciale, siç mund të jetë Fatos Klosi, ish kreu i SHISh-it dhe mbështetës të tjerë të vrasjeve politike në Kosovë. Shqipëria tashmë ka nënshkruar marrëveshjen për negocimin e anëtarësimit në BE. Një nga çështjet kryesore për të cilat Rama dhe të inkriminuarit do të jenë pishman, është sistemi i drejtësisë. Përveç se BE-ja do të kërkojë rezultate serioze, ajo vet do të futet në kontrollin e sistemit, pra nuk do të mjaftohet me raportet e Tiranës. Kjo gjendje e re ka krijuar një pasiguri të madhe për strukturat e krimit, dhe veçanërisht për bosët e drogës sikurse Rama. Rama po ashtu do të ndodhet edhe në rritje të presionit të mafisë së drogës, e cila do t’i kërkojë atij, që të mos i reduktohen fitimet, për të cilat kanë ndodhur me qindra vrasje në Shqipëri. Pra, ai tashmë ndodhet sa i kërcënuar nga drejtësia po aq nga mafia! Prandaj, po kërkon dhe shpreson në destabilitet. (Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli)

                       1. M
                        Miradije Hoti

                        Pllazhat bosh. Ju nuk e meritoni me ju ardhe me bo pushime se njerez ma te poshter se ju nuk ka ne bote. Ju na kini fute, gjithmone me qmime, plus nuk na konsideronit "vllezer" po ma te larget se shkaun. Bile per hater te shkijeve leshoni serbisht muzike, edhe pse na ju mbajshim gjalle,.... nonen ju qiiiiiiffffttttttt Serbia me ata leshataka qetnika te palare. Thirrni shkijet vllaznit e idealit e besa per shume edhe te gjakut.

                        1. L
                         Lisi

                         O Mero. Shqiperia eshte bere dhe vazhdon te behet qesharak qe kur Rlindja morì pushtetin. Ti è di mire kete fakt por nuk e pranoni sepse je LAKEU I Rames dhe per kete paguesh. Dihet qeni leh aty ku ha.

                         1. L
                          Lisi apo shkurre

                          Lisi te shpetojme shokun sali nga rreziku anglo-amerikane ne barre hame dhe shokun sali komunisti i paepur nuk e tradhetojme ne ne goje te ujkut hedhim valle lume moj Shqiperi qe na ke URRAAAA sali parti sali parti ppsh alias tre pjese te pd

                         2. B
                          Berisha-Monument kulture i mbrojtur nga SPAKU-i i

                          Kapua i krimit ne kete vend,Shoku Sali,i cili iu eshte rikthyer veprave te shokut Enver me epiqender vepren ideologjike "Rreziku Anglo-Amerikan per Shqiperine" ka hedhur ne sulm gjithe te pangopurit mer corbe te prishur,duke filluar nga Manjan Filozzofi i bythes ,Noke UDBashin e me radhe Paloqen,Spahon e te tjere trabuker si Strazo trimin e pisqolles kunder USA e kunder Anglise.Dhe radhen e ka Franca,Gjermania,Italia etj etj,duke vajtur nga "fitorja ne fitore" drejt zgjedhjeve lokale,kur do arrijne dhe "fitoren" me spektakolare qe me te drejte e ka parashikuar edhe Nikoll Lesi keto dite. Pershtypje te ben qendrimi i ftohte i shefit tone te SPAKUT,Arben Krajes,i cili po ben sa ka ne dore qe asnje proces penal te mos hapet ,te pakten sa te jete ai ne krye te ketij organi.Dhe kjo sepse,pervec te tjerave,eshte amanet i mikut te Krajes ,Ilir Metaj.Dhe shqiptari Kraja amanetin e ka te shenjte.Keshtuqe Berisha ,duke e ditur qe Krajen e ka me vete,vazhdon i qete sulmet e tij ndaj amerikaneve,anglezeve e perendimit ne teresi.Dhe Kraja ka merite te madhe ne kete drejtim.Bravo zoti Kraja,i ke arritur pritshmerite e nderkombetareve ne luften kunder krimineleve e te korruptuarve,perjashto hollesine qe kryetarin apo babaqaforet e krimit,ciftin bandit,Like Berisha,qellimisht i le menjane dhe jashte shenjestres tende!

                          1. G
                           Goooo Sali perpara mbas teje djali Fahri Balliu

                           Shoku Sali duhet te rrezistoshe partia te kaliti te ka bere te forte ne jemi mbas teje ti perpara e ne nga pase se ti do ta hash ne e dredhim neser behemi me tjetein shiko Fahri Balliu gazetar i ppsh erdhi te ty neser te tjetri vetem ti na udheheq se ti e ha plumbiln tu je rrote karri

                           1. D
                            Doni me per Belul Ramen?

                            Nuk ka me qesharake se e ka bere ky Ed Rama Shqiperine! 1 - Minister i Brendeshem i denuar per Bashkepunim me Grupe Kriminale (dhe ishte "me i suksesshmi" i Rames) pas tij nje tjeter Minister i Brendeshem me vellacko denuar per trafik droge (!) 2 - Shqiperia e qeveris nga Rama mba vendin e pare ne BE per kerkesat per Azil. 3 - Shqiperia e qeverisur nga Rama ka rekordin e Borxhit Publik ne kontinentin europian. Shqiperia e qeverisur nga Rama ka varferine me te larte dhe te ardhurat me te pakta per fryme ne kontinent. 4 - Shqiperia e qeverisur nga Rama eshte i vetmi vend europian qe nuk ka rritur rroga e pensione si tere vendet tjera (perfshi Kosoven) per perballimin e rritjes cmimeve. Ja keto e te tjera e kane bere kete Shqiperi qesharake, e kjo merite i tako Edi Rames qe qeveris jo Saliut ne opozite, mos ja hame hakun....ah po, ka dhe dicka ku mund te mburret Rama - Ka mbledhur e strehuar Iraniane, Afgane e Shejtane kudo ku i dalin teper Amerikes neper bote! Kjo po, na ben qesharake sa askush tjeter, fale Rames sigurisht.

                            Lini një Përgjigje