Sakrifica e Berishës për të mos i prishur ceremoninë Ilir Metës 

24 Korrik 2022, 20:34Editorial Mero Baze

Sali Berisha dhe grupi i tij bojkotuan sot seancën e inaugurimit të Presidentit të ri të Republikës, përkundër “detyrimit” që ka nga statuti i ri i partisë së tij, ku është “sanksionuar” se kjo parti nuk do të bojkotojë më asgjë nga detyrimet e jetës poltike parlamentare. 
Nuk ja marrim për të madhe pse e ka harruar që e ka miratuar, pasi ajo ishte gënjeshtër për fazën e parë të fushatës.
Ajo që është interesante dhe që Berisha përpiqet ta fshehë nga publiku, është arsyeja reale e bojkotit. Berisha dhe çeta e tij, e bojkotoi Kuvendin, pasi nëse ai do të shkonte, ambasadorët më të rëndësishëm të Perëndimit do ta lëshonin ceremoninë, në shenjë proteste. Ky ishte një paralajmërim edhe për Ilir Metën.
E marr me mend se ka qenë skenë e sikletshme t'i komunikoje Berishës faktin që “ardhja jote na prish punë”, por me sa duket halli të detyron të bëhesh trim me zor. 
Dhe për të ruajtur Ilir Metën, që të mos dukej se perëndimi po e bojkotonte edhe atë, Sali Berisha pranoi t'i kthehet zakonit të vjetër të bojkotit, duke harruar statutin e partisë, vetëm që të shmangte poshtërimin publik. Nga ana tjetër, me këtë rast i shpëtonte dhe ceremoninë Ilir Metës, dhe shamnmgte një lajm të ri të fortë kundër tij, që do ta dëmtonte më shumë se ky bojkoti. 
Sidoqoftë dhe këtu nuk i qëndruan të gjithë besnikët në rresht. Disa prej atyre që e kanë një këmbë tek ai, e një këmbë tek PD zyrtare, u shfaqën në Pallat të Brigadave. Në fund të fundit kanë kohë të mendohen se çfarë do bëjnë dhe ata. 
Por ky nuk është më lajm. Lajm do të ishte boshatisja e ceremonisë nga ambasadorët e perëndimit sapo të shfaqej Berisha aty. Dhe do të merrej njëkohësisht si braktisje dhe për Ilir Metën. 
Vetëm për kaq të dy harruan rrahjet sovraniste të gjoksit, harruan “dinjitetin” para ambasadorëve, harruan të mbajnë kokën lart e tu tregojnë vendin perëndimorëve të korruptuar. Dhe njëri, ai që ka mbaruar punë me Perëndimin, bojkotoi duke mos u dalë më parpara. Tjetri i takon për herë të fundit.   

23 Komente

 1. B
  Bardhyli nga Kosova

  LIDHJET E EDVIN TOPTAN RAMËS DHE BATON STANIŠIČIT ME MAFINË NË SERBI ========================================== Tema kryesore në Serbi është ekzekutimi i mundshëm i inspektorit të policisë i cili zbuloi se presidenti serb dhe vëllai i tij janë të përfshirë në prodhimin dhe shpërndarjen e lëndëve narkotike përmes një rrjeti qeveritar. ministra, oficerë të ushtrisë dhe inteligjencës dhe kriminelë. Ka më se dy vite, qysh kur shpërtheu skandali i mafisë në Serbi, skandali më i madh mafiozo-politik, i cili tronditi jo vetëm shtetin serb, por dhe gjithë rajonin, për shkak të zbardhjes së lidhjeve të krimit të organizuar të cilat kishin arritur jo vetëm deri në krye të qeverisë serbe, por gjetën të involvuar në koketim me mafian drejtpërsëdrejti edhe vet presidentin Aleksandër Vuçiq në Beograd. Për aq më tepër, krimineli i burgosur në fund korrikun e vitit 2021 Veljko Belivuk, në deklaratën e dhënë para prokurorisë dëshmonte publikisht, se në një lagje të Beogradit ai personalisht ishte takuar edhe me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq dhe bashkëpunëtorët e tij nga Partia Përparimtare Serbe (SNS). Madje vet Vuçiqi kishte kërkuar jo vetëm shërbime të thjeshta prej grupit mafioz e kriminal të Belivukut, por ai në disa raste, kishte marrë edhe urdhra nga Presidenti serb Alekander Vuçiq, se si, ku dhe kundër kujt duhej të veprohej, nga ky grup. Në fakt deri vonë veprimet mafioze në Serbi, janë paraqitur qëllimisht nga shteti, vetëm si pjesë e krimit të organizuar, por pas arrestimit të kriminelit Veljko Belivuk dhe grupit të tij, në korrikun e vitit 2021, i cili akuzohet për rrëmbime, tortura, përdhunime, trafik droge dhe armëmbajtje pa leje, deri te vrasjet e kundërshtarëve edhe me sëpatë, kanibalizëm dhe bluarjen e mishit të njerëzve, ka filluar të zbulohet edhe roli i shtetit serb në mbrojtjen e këtyre kriminelve dhe grupeve të tyre. Prandaj, megjithëse kundër këtij grupi është ngritur tanimë një aktakuzë, pushteti në Serbi ka frikë nga gjyqi i kriminelit Veljko Belivuk, për faktin se ai mund të zbardh edhe detaje tjera të frikshme mbi involvimin e presidentit Aleksandër Vuçiq në veprimet e grupeve mafioze dhe krimit të organizuar. Kohët e fundit në media dhe qarqe të ndryshme politike e civile në Serbi janë shtuar shumë zërat që deklarojnë publikisht se ngritja e grupeve mafioze në kohë dhe përmasa të tilla, ka mundur të ndodhte vetëm në bashkëpunim të ngushtë me vet udhëheqjen shtetërore të Serbisë, kurse gazeta "Le Monde", qysh në gusht të vitit 2021, e lidhte drejtpërsëdrejti Aleksandër Vuçiqin me mafien, e cila shkruante se pas trafikut të armëve dhe cigareve, që nisi tri dekada më parë, tani në rajon, lulëzon droga e cila në Europë dhe Ballkan arrin edhe nga vendet e Amerikës latine, ku janë të përfshira bandat nga Serbia, Shqipëria, Mali i Zi etj. Duke qenë se tanimë dihet edhe publikisht, se njëri nga aktorët kryesor të rangut më të lartë shtetëror të lidhur me mafien, është vet Aleksandër Vuçiq, kjo dëshmon katërçipërisht se, përveç lidhjeve fetare me Ramen, me detyra nga ortodoksia greko-serbe dhe spiunazhi serbo-rus, si duket bashkëpunimi Vuçiq -Rama, shkon përtej kësaj historie dhe është i varur edhe nga bashkëpunimi i drogës. Pra, ende nuk dihet saktësisht se si do të veprohet me Ramën, nëse lidhjet e tij me Vuçiqin, kalojnë kufijtë miqësor dhe janë futur thellë edhe në kanalet e mafies së qarkullimit të drogës, në itinerare të shkurtra e të gjata, kur dihet se disa herë u kap droga e ngarkuar në kamion, por edhe e kamufluar me ngarkesë bananesh, ardhur në anijet tregtare, nga vendet latine, si Kolumbia etj, në Durrës, gjë që pa lidhje të forta deri tek krerët më të lartë të shtetit, ishte e pamundur të ndodhte e të përsëritej disa herë. Në këtë mes dyshohet shumë puna e Baton Haxhiut dhe e klikës së tij në Prishtinë dhe në Tiranë. Këtej dyshimet po shkojnë edhe te Edi Rama, si mik i ngushtë i Haxhiut dhe i Vuçiqit, lidhjet e tilla janë shumë fatkeqe. Është e turpshme se si Rama është në klikën e tillë. Mirëpo, bashkëpunimi me Baton Stanišičin dhe me terroristin Aleksandër Vuçiq, e me klikën e Zaevit në Shkup, e vërteton lidhjen e Edvin Toptan Ramës me botën balljanike të krimit. Shqipëria duhet ta analizojë punën me klikën e terroristit Vuçiq dhe të marrë qëndrim kundër “Ballkanit të hapur” dhe këtij krimineli ballkanik. Nuk i duhet Shqipërisë lidhja me Beogradin, pasi e ardhmja e shqiptarëve është në BE. (Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli)

  1. Z
   Zhzh

   Çfarë shkruan o idiot. Kujton se do lexojë njeri trapllëqet e tua.

   1. G
    Gjynah qe ke emer Prinjesi

    Vetem fillimin lexova dhe kuptohet qe derdimenet nuk meritojne vemendje, edhe pse kane internet si te gjithe .. Por bej nje analize te vogel: cfare moret me Thacin e Raushin dhe po merni me Albin-Vjose. Cfare moret me Salen dhe cfare moret e keni mare me Ramen E fundit, kush jua solli Lirine, e fituat vete, jua dha e drejta nderkombetare, jua dhe Evropa apo US. ….? Atehere kush eshte partner i Kosoves Nongrata Sali dhe Meta-Vjoses apo Rama i US dhe (i trafikut, korrupsionit, Haxhiut, Vucicit erj)? Pra per ka*at qe mendojne si ty , pa dashje, thjesht beni nje rezyme te fakteve dhe ju dalin vete perfundimet, qe nga Vendet qe njohin Kosoven deri ne OKB qe ju doli emri

   2. b
    ben.

    Ylli Manjani ne fejsbukun e tij ka publikuar vendimin e komisionit europian ku eshte shpallur nongrata qeveria serbe e miloshevicit , perfishire dhe mikun e ed rames, aleksander vucic. 2 gjera jane per tu nenvizuar. 1. Anglezet dhe gjithe europianet e tjere nuk i pengoi asgje qe te bashkepunojne bile ngushte me Vucic ,megjithese ishte person i shpallur nongrata ne te gjitha vendet e BE perfshire dhe angline. Shkurt ky muhabeti i nongrates eshte si puna e lobimit . 2. Shqiptari ed rama, nuk e ka per gje te bashkepunoje me serbin nongrata, bile ta kete edhe mik vucicin ,ndersa me shqiptarin tjeter nongrata nuk behet fjale te bashkepunoje, sidomos kur eshte puna e ndonje vendimi qe merzitet miku vucic. Te dya keto tregojne vetem 1 gje sa shume leke jane harxhuar nga leket e vjedhura shqiptareve ,per tiu thene se fajin e ka saliu, po jo vucici. Qesharake ,hipokrite, hajdute ,frikacake. Kuptohet ka edhe delenxhinj qe i mbeshtesin, po meqense numri i deleve ka rene edhe delenxhinjte po bien

    1. L
     Luiza

     Nongrata Doktor Sali Mortja i beri nje nder te madh Doktor Bajram Begajt, pasi me prezencen e tij do t'ia prishte ceremonine e Betimit perpara Kushtetutes dhe popullit te Shqiperise. Faleminderit Sali, kjo do te shenohet ne raportin e avokatise se mbrojtjes, kur ti do te japesh llogari per krimet e kryera perpara gjyqit te Drejtesise se Re Demokratike!

     1. M
      Miradije Hoti

      @Luiza ja qifsh guxhen e Karit Albin Kurtit Mretit te Shqipetaris!

    2. F
     Fjala ime

     Mero, edhe Lutfi Dervishin e mbron se mos e shajme? Mire ben dhe puna jote, por mbron nje kerme me kostum dhe gravate qe eshte futur ne nje tv qe s'u sherben me shqiptareve. Pa mbaruar fjalen presidenti, ai i beri analizen dhe nxori koklyzionin, paçavurja e gazetarise dhe qetesise. Hajde, mor se jeni bere si kurvat qe vene ne Arabi e s'u ngeli me as vrime se ose u a shqyen ose u a mbyllen fare ata me fustane? Mbron Lutin e s'lejon komente! Mos e nxir as komentin tim, mjaton ta lexoje argati yt demokrat. Jeni ber te gjithe sali sheqere sikur u ka nxjerre nga hundet.

     1. G
      Gazetarë, gjoja

      Respekte, Fjala Ime. Lutfi Dervishi e beri edhe kakën e tij të fundit me shkrimi idiot per presidential e ri. Është nje nga gazetarët me medioker te Shqiperisë, dhe çuditem pse e mbron Mero Baze. Mero Baze është gazetar teper i talentuar është në katershen e gazetareve me të mire të Shqipërisë. Ndersa Lutfi Dervishi është i 278-i. Nuk e kuptoj se çfare i Bashkinë Meron me Lutfiun. Është veshtire të komentosh shkrimet e Lutfi Dervishit sepse jane komplet idiotësira pa lidhje. Ndoshta Mero na bën nder duke na hequr barren e shkruajtjes se nje komenti, të cilin nuk dime nga t'ja fillojmë. Si thotë ajo.shprehja popullore? "Bir Lutfi i Nënës, ç'të të qaj më parë."

      1. B
       Buda

       I nderuar Mjeshter i Madh Mero Baze, largoje Lufti Dervishin, se ai ne e ndot gazeten tone te dashsur "TEMA".

     2. S
      Skypion

      Ky eshte fillimi per nongraten ka akoma nuk ka mbaruar akoma .... Nongrata eshte frikacake ne pergjithesi njerzit qe bojkotojne jane frikacak kane frike te ndeshen .Shikoni gjigandin Rama nuk ka frike nga asnje shkone e intervistohet te studio kazanit te nongrata Zeni Ndihem triste pasi cfare do beje e zgjedhura e vetefundosjes ne krahinen multi-etnike Serbe kosovo cfare do beje bolsheviku Bibini koqevarise po i ikin mbeshtetesit keq shume ndihen . Gjigandi do ti shkateroje keta plehra duke filluar nga antishqiptare Osmanlliu te mashtruesi udbash Kurti deri te nongrata e alkoliku Meta do ti beje sic ka bere Bushatin e ka bere budalla Gjigandi Rama beri ballkan e hapur nje sukses te madhe te tij ku do ta izoloje bolshevikun deri ne vetvrasje

      1. M
       Milo

       Lutfiu një zhapik kokë madh, pa tru e pa mend. Ai donte që presidenti të mbante një raport kongresi ato të PPSH që zgjasnin 2- 3 orë. Po të jetë aguridhe fare ky tip gazetari?!

       1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

        Berisha nuk kontrollon dot deputetët. Me ardhjen e tij në Parlament do vinin dhe zagarët e gjahut. Numri i deputetëve do rritej në kufirin e pranimit të votimit me konsensus.

        1. U
         UNE

         Mero djali C'na kenaqe. Met, Berishen I sgerlaqe. Lutju Zotit Jo shum' shpejt Ata ne burg Kan' me u mbrejt. Se pastaj Perse do shkruash? Ti pergjigjesh Bukuri: Mijra te vdekur Dhe miljarda Duan vite Te sqarohen. Flete do shkruhen Pa mbarim Shume lapsa Do mbarohen.

         1. V
          Vlonjati 12

          Lutfi Dervishin nuk e ka zene gjumi mbreme deri sa te shkruante e te publikonte i pari ate pacavure ku pa kaluar as 24 ore nga betimi i Presidentit te ri te nisi sulmin me nje titull idiot. Ky palo gazetar qe i lepin ende b.... Sali Berishes , ben kritike se pse Presidenti nuk tha ate e nuk tha kete. O trap, mos shiko Presidentin e SHBA , i cili ka te tjera kompetenca e tjeter status . Po budalla mbete tere jeten o Lutfi Uriahipi .

          1. S
           Skenderbegasi

           Eh plak në hall harxhove gjithë energjitë e mbetura të pleqërise për të fituar dinjitetin që se ke pasur kurrë. Nuk mund ta "imagjinoja" që dinjiteti tënd të hapte bursën e parë morale globale dhe të falementonte familjarisht. Vetëm nje keshill te urtë ka, bej qe veset e tua, të vdesin para teje, se per asgje tjeter nuk ke kohë.

           1. m
            manushaqja

            Lutfi Dervishi skuthi i Sali Berishës dhe Ilir floririt.

            1. D
             Demotakercita

             Nuk mund ta kuptoj qe pas artikullit te Dervishit nuk lejohen komente.Lutfiu,me shkrimin e tij,dihet se nga kush frymezohet,eshte nxituar.Fjala e Presidentit te ri ne parlament apo Presidence jane fjalime simmbolike dhe jo analiza.Ne mendimin tim ,Z.Dervishi eshte nxituar dhe ka dashur tu thote "punedhenesve te tij"se e bera sherbimin per ju.

             1. H
              Hoxha

              Jam plotesisht dakort me mendimet e te tjereve ne lidhje me Lutfi Dervishin. Botojani shkrimet, por lejoni dhe komentet. Jo per ndonje gje,por ka pene te forte. Eshte gazetar me jehone boterore.

              1. A
               Arturi

               Miqte e mi komentues ( e kam fjalen per ata qe shkruajne me "kembe ne toke", ju lexoj me kenaqesi, pse gjej mendime, fjali e shprehje popullore nga me te bukurat, qe populli yne i ka formuluar me mencuri gjate gjithe zhvillimit te tij. Ky forum me ka dhene mundesine qe te mas e te vleresoj (sigurisht jo vetem nepermjet juve te lartepermedurve, por edhe te tjereve qe shkruajne) nivelin e tanishem te shoqerise, gjendjen dhe situaten qe po jeton vendi im i dashur. Nepermjet komenteve tuaja kam kuptuar cfare shkon e cfare nuk shkon ne Shqiperi. Pikerisht nisur nga keto komente dhe duke e pare Shqiperine nga "lart" (jashte) jo nga brenda si ju (pasi doni, s'doni jeni pjese e asaj shoqerie) kam arritur ne perfundimin se Shqiperia eshte ne rrezik. Dua ta kem gabim, per kete hajt ta diskutojme ne kete forum. Po ju rendis disa fakte te rendesishme (pa u zgjatur) 1. Rreziku Rama. Edi edhe mund te hiqet sikur pushteti nuk e vel, por te rrish e te mendosh te fitosh mandatin e katert eshte e rrezikshme per nje shtet, imagjino Shqiperine. 2. Rreziku Berisha. Ky eshte edhe me i rrezikshem se Rama, pasi ju dhe une bashke e dime c'ka hequr Shqiperia dhe ju qe jetoni aty. Ai ka bllokuar demokracine, opoziten. Shqiperia nuk e ka luksin te krijojne nje elte te re te rinjesh te qe bejne opozite e te rikthejne shpresen shqiptareve. ambienti acid i shoqerise aty e ben te pamundur lindjen, zhvillimin, pjekurine e nje elite. 3. Pushetet. Te gjithe e dime se nje shtet i ngjan nje karrige qe ka kater kembe te pavarura: pushteti ligjvenes, ekzekutiv, ligjor dhe mediatik. Te kater keto pushtete kane probleme te medha. A. ligjevenes. Nivel mjafte i ulet i personave nga te dyja krahet. Mjafton te thekosohet se nga zgjidhen (per barazi nuk bej krahasim kush i ka me te mire, pasi ju i dini me mire se une) B. Ekzekutivi: precedenti qe po krijon Rama per nje mandat te katert eshte jo i mire per demokracine (akoma ne Shqiperi, sa here qe vij, degjoj se ju keni kohe qe zgjidhni te keqen me te vogel. Po a e kuptoni cfare do te thote kjo??? Nuk mendon se politikanet luajne me ju? C. Gjyqesor: Kete nuk po e komentoj pasi eshte (ndoshta zanafilla e deshperimit dhe e humbjes se shpeses per nje dite vendi im do ndryshoj) D. Mediatik: po marr gazeten tema. Jam dakord qe informon, por nga ana tjeter eshte pale e nje sistemi i nje rrejti qe shqiptaret ti mbaj me "uje te ngrohte". Bejne pjesen qe u kane caktuar dhe kaq. Si pushtet i peste eshte shoqeria: Qeveria dhe opozita jane pasqyre e popullit si femijet pasqyre e prinderve. Me kujtohet (me korrigjoni nese e kam gabim) Rama qe ka thene diku qe nese do te vinte nje police nga Gjermania te bente detyren e tij ne Shqiperi, do te korruptohej edhe ai, pasi eshte sistemi i korruptuar, por jo njerezit ( se kush e krijon sistemin sipas Rames, une nuk e kam kuptuar). Sot une mendoj se nese Jezu Krishti te shkonte e te jetonte ne Shqiperi ( i gjeni ju nje pune) do te korruptohej edhe Ai. Asgje nuk ka ndryshuar, ndoshta eshte perkeqesuar. Le te debatojme dhe pse jo te gjejme nje zgjidhje (ate qe secili prej jush te bej dicka. E kam fjalen per ata qe vazhdojne ta duan Shqiperine me zemer e jo me tru). Faleminderit.

               1. B
                Bardhyli nga Kosova

                Mua me le pa gjume krahina multi-etnike Serbe kosovo jam i kenaqur me te zgjedhuren e vetefundosjes Osmallija e Turkménistanit dhe dhendri Serbis Kurtovici patriote me bateria .Jam i lumtur per kosovo-centisme e LDK qe urrejne Shqiperine dhe adhurojne dashnorin e pare Serbin me pelqene vetefundosja do benin bashkim kombetare po kur erdhi ne Lezhe bolsheviku u kujtua qe nuk lejohet haaaa tha nuk lejohet

                1. B
                 Besnik

                 Mero i ke rene pikes si gjithnje, per ato menderosjet e Dervishit na le te shprehim opinionet tona me qafsh! Hahaa! Dhe na nxjerr ndonje shkrim te Frrokut te kemi cfare te lexojme se per gazetat e tjera kot qe dalin! Me falni, per mua! Flm

                 1. B
                  Besa

                  O Shaqe, zemra jeme! Mos i thuaj Dervishit skuth i Salehut dhe Ilir rrotes, se ate don ai, po thjeshte Idiot!

                  1. E
                   Erzeni

                   Merua e di shume mire qe Lutfiu eshte bythelepires I Saliut,prandaj mbylli komentet,por ne mund te cfrytezojme dhe kete dritare per te dhene mendimet per vemjen e nyte Lutfiu Dervishi.

                   Lini një Përgjigje