Standardi poshtërues i Berishës për karrierën në PD, është intifada kundër Perëndimit 

23 Korrik 2022, 18:04Editorial Mero Baze

Termi diferencim politik, u përdor për herë të parë gjerësisht mes shqiptarëve pas demonstratave të vitit 1981 në Kosovë, ku regjimi jugosllav ndërmori një fushatë diferencuese mes shqiptarëve. Duhet të shpreheshe pro apo kundër demonstratave për të ruajtur vendin e punës dhe statusin brenda sistemit jugosllav.

Procesi u përpoq të poshtëronte një shtresë të madhe shoqërore në Kosovë, intelektualë, akademikë, shkrimtarë, gazetarë dhe sidomos politikanë të Kosovës, që synonin karrierën brenda sistemit. Disa prej tyre, falë diferencimit të fortë ndaj demonstrative, duke i dënuar ato si anti-jugosllave, shkuan në majë të piramidës.

Sali Berisha është i dyti pas regjimit serb në Ballkan, që po rikthen diferencimin politik, si instrument besnikërie dhe kusht për karrierë brenda partisë së tij.

Pas ndëshkimit të Britanisë së Madhe si person i përfshirë familjarisht në korrupsion madhor dhe me lidhje me krimin e organizuar, Sali Berisha ka rreshtuar gjithë piramidën e PD së vet, të diferencohet ndaj këtij ndëshkimi. Pra të shprehen kundër ndëshkimit të tij individualisht, që të gjithë.

Dhe këtu janë prishur pak rregullat, pasi edhe pse të gjithë ngjajnë si idiotë, ka disa që janë edhe më idiotë, duke futur një shpirt konkurrence të paparë se kush të thotë marrëzinë më të madhe. Reagimet duhen ruajtur të printuara diku, pasi në të ardhmen ato mund të shërbejnë si dokumentet më origjinale të kësaj fushate poshtëruese në Shqipëri, ku një lider rreshton gjithë partinë nën moton, “ose me mua, ose me Perëndimin”.

Çfarë nuk lexon në ato reagime. Lexon që Toni Blair, një kryeministër liberal, armik i konservatorëve britanikë, ka korruptuar konservatorët britanikë për llogari të Edi Ramës. Jam shumë i çuditur se si Cherry Blair, gruaja e Toni Blair, që merrte 270 mijë paund çarterin për t’u takuar me Liri Berishën më 2010, nuk ja ka mbajt dorën burrit të saj, duke i thënë “fali këta se na kanë dhënë dhe ne lekë”.

Idiotësitë vazhdojnë me faktin që Britania s’ka qeveri legjitime se qenka dorëhequr Boris Johnson (Gjonsoni siç e shqiptojnë ne PD) apo dhe tek fakti që Xhorxh Sorosi, një nga armiqtë e mëdhenj të Britanisë së Madhe, mund të ketë ndikuar sërish.

Gara e idiotëve është kush t’i hyjë më shumë në qejf Berishës kundër Perëndimit.

Ajatollahët në Iran, nuk shkojnë deri në këtë pikë poshtërimi të personaliteteve të tyre. Atyre u mjafton besnikëria e tyre, nuk u duhet dhe devotshmëria kundër SHBA apo Perëndimit.

Ky standard poshtërimi që Sali Berisha ka vendosur për mbështetësit e vet, si kusht për të vazhduar karrierën në Partinë Demokratike, pra deklarimi i urrejtjes ndaj Perëndimit, është nga ana tjetër gjëja më e rëndë që i ka ndodhur politikës shqiptare prej vitit 1912. Edhe Haxhi Qamili, që ishte një lëvizje anarkiste kundër projektit perëndimor të Shqipërisë, nuk e kishte kusht të ishe me të, që duhet të ishe doemos kundër “Ingliterës dhe austriakit”. Thjesht nuk i kishte qejf, se i përziheshin në punët e veta në Ndroq.

Kjo që po bën Sali Berisha, i cili po vendos standard për karrierën në PD, përbaltjen e Perëndimit, është intifadë kundër Perëndimit nga një strukturë politike në Shqipëri.Dhe për këtë duhet riparë ligji i partive politike, pasi Shqipëria po njolloset si një vend ku ka lëvizje zyrtare anti-perëndimore.

Dhe për ta kuptuar këtë, shikoni diferencën e lirisë mes atyre që janë rreshtuar pas Berishës dhe mbi 30 deputetëve të tjerë që nuk janë me të. Aty ti e kupton çdo të thotë të rreshtohesh pas një demoni si Sali Berisha dhe çdo të thotë të jesh njeri i lirë.

Gjithçka është e diktuar prej tij, për ti poshtëruar e inkriminuar si anti-perëndimorë. Se vetëm kështu mendon që nuk e tradhtojnë më.

62 Komente

 1. B
  Bardhyli nga Kosova

  RAMA-VUÇIQ-THAQI — TRESHJA ANTISHQIPTARE ========================================== Veprimet e Edi Ramës kohëve të fundit janë shumë të çuditshme dhe vështirë të kuptueshme. Vështirë të kuptueshme për arsyen e thjeshtë se gjithmonë jemi mësuar ta shohim Ramën në krah të Vuçiqit, duke mbrojtur Serbinë, në mënyrën më të paskrupullt; duke fyer e shkelur Kosovën, përsëri në mënyrën më të paskrupullt. Çka po ndodh tash, pra, ç'kuptim ka gjithë kjo retorikë patriotike kundër raportit të Dik Martit dhe Rezolutës së Këshillit Europian, e cila e detyroi Kosovën ta formonte Gjykatën Speciale? Ç'kuptim ka patriotizmi i Edi Ramës, kur ai në vazhdimësi e ka një gjuhë urrejtjeje e përçmimi ndaj Kosovës dhe një admirim e mirëkuptim  të pashpjegueshëm për serbët dhe Serbinë? E gjithë kjo retorikë patriotike dhe kjo lojë e tij mund të ketë vetëm një qëllim: nxjerrjen e Thaçit nga burgu. Asnjë qëllim tjetër nuk mund të ketë. Dhe arsyeja se përse dëshiron ta nxjerr Thaçin nga burgu është që të rikthehet ai triumfalisht në skenën politike të Kosovës. Qëllimi i fundit është të vazhdohet projekti serb i lënë në gjysëm për copëtimin e Kosovës dhe zhdukjen e saj si shtet. Pra, asnjë arsye tjetër nuk e shtyen Edi Ramën që ta bëjë një luftë kaq të madhe, gjoja për t'i ndihmuar Kosovës. Dhe dyshoj se do të ketë ndonjëherë. Ai e ka gjetur mënyrën se si ta nxjerr Thaçin nga burgu, duke sponsorizuar një rezolutë kundër raportit të Dik Martit, të cilën, natyrisht se nuk mund ta kundërshtojë askush, sepse raporti i Dik Martit ishte dhe mbetet antishqiptar dhe kishte qëllim dëmtimin e Kosovës. Pra, në këtë kontest, një rezolutë e Kuvendit të Shqipërisë do të ishte vërtetë patriotike. Kundër një rezolute të këtillë nuk është askush dhe sigurisht që do të përkrahet nga të gjithë. Por, madje as një rezolutë e tillë nuk do të duhej bërë pa konsultim dhe koordinim me Kosovën, e të mos flasim se kjo po bëhet në një frymë antikosovë, e cila, në këtë kontekst, po akuzohet se ia ka ngulur Thaçit dhe UÇK-së thikën në gjoks. Pra, Rama thotë se Kosova ia ka ngulur thikën në gjoks UÇK-së së saj, ndërsa Rama, mik i Vuçiqit, po e mbron UÇK-në nga Kosova!? Pra, shumë e çuditshme dhe e pabesueshme e gjithë kjo. Ne të gjithë e dimë se vetë Thaçi lobonte për formimin e Gjykatës Speciale dhe thoshte se kush është kundër formimit të saj, është kundër UÇK-së. Por, tash, Edi Rama, në emër të këtij patriotizmi, po mundohet ta arrij qëllimin tjetër, i cili është final: rikompletimi i treshes Rama-Vuçiq-Thaçi për ta vazhduar projektin serb të lënë përgjysmë të copëtimit dhe shkatërrimit të Kosovës. Nuk është në natyrën e Edi Ramës ta mbrojë Kosovën, madje as Shqipërinë, sepse ai s'e ka bërë kurrë këtë, as s'do ta bëjë asnjëherë. Ai ka manifestuar gjithmonë urrejtje dhe përbuzje të pafund për shqiptarët e Kosovës dhe shtetin tonë. Në natyrën e tij është përpjekja që ta dëmtojë sa më shumë Kosovën dhe ta ndihmojë Serbinë kundër interesave të kombit shqiptar. (Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli)

  1. d
   drenica

   Bardhyl kosova ta qisha familen ne goj

   1. U
    UČKaka

    Sipas informatave që kemi katragjysh i Hashimit del të jetë Radosllav Danilloviqi, këtë e kanë vërtetuar myftiu i Shkupit Mulla Ibrahim Mitrovica ku thotë: se popi Radisllav është përjashtuar nga kisha, arsyeja e përjashtimit ishte se Radosllav Danilloviqi ishte martuar me një rome, dhe kisha ortodokse e ka përjashtuar. E ku prej inatit të tyre e pranon fenë Islame dhe e merr emrin Jusuf. Jusufi që në të vërtet është Radisllavi, është baba i gjyshit të Hashimit, Sinanit i cili ka vdekur në vitin 1929, kështu ka pohuar me gojën e vet Myftiu Mulla Ibrahim Mitrovica dhe thotë se nuk i beson atij. Ky informacion vjen dhe vërtetohet nga lista e arkivit serb të Malit të Hilandarit, listë kjo e popave serbë e evidentuar në Serbicë (Skenderaj) se Isufi është Radosllavi i vdekur në vitin 1929 në Serbicë. Kjo na jep me mendu se serbit kemi me ja pa sherrin derisa të ekziston kjo tokë Dardane mbi këtë dhe. Prapaskenat e luajtura nga djajët që i polli Serbia dhe na i la kopila në derë si përshembull stërnipat e Danilloviqve, vetëm Amerika mund t’i ndalon askush tjetër, prandaj neve na mbetet t’i themi ”thank you USA", se veç ti ua ke zbuluar zuzken këtyre tradhtarëve të atdheut me gjuhë shqiptare e me zemër Danilloviqe si Hashim Serbica.

    1. x
     xheJ. eN. Bi.

     O UCKkakërdhia.... Po ti qënke më debil nga Bardhyli që hiqet se është nga Kosova.Kaq i trash është se vetëm emtat shkruan " q" në vënd të " ç" Vuçiçit-Vuçiq dhe Thaçit - Thaqi. Të gjitha fjalët e tjera i shkruan me " ç" si i shkruajmë në Shqipëri . Edhe ti si debil nuk di se ç'do të thotë katragjysh.Thua se Jusufi ishte babai i gjyshit të Hashimit.Nuk i bie katragjydhi po stërgjyshi o UCKkakërdhia. Me qetësi ,me gomarllëk, servilizëm dhe analfabet i joni UCKkakërdhia.

    2. R
     Rrokomon Kosova

     Hahaha o kelbaz i drenices tradhtare per shkak te njerzve si ti kan kullote per 20 vjet kriıminelat si Hajnshimi, Kardia, Limuci e Ramushk Haraç Radojqiqi. Kta jan kriminela, hajna e tradhtar qe kan vra shqiptar dhe nuk i duhen Kosoves. Cofshin ne Hag e kurr mos u kthefshin. Per grat e tyne mos u boni marak. S'kam me jav qkoq karin dite as nat. Krejt krıminelat kan mu kalb nburg. Edhe gruja jote se m'ka çi me zor. Ka deshmitar okular qe e kan pa kur mi ka qkye jeansat edhe ma ka thith mullarin hahaha. Albini ju ka qite prej taktit krejt. E keni humb torruan. Kur t’thojsha pash pidhin e bijave hiqnu spiunave te Vuqiqit, ti u fekondojshe. Baje tash Danilloviqin, ti qifte robt. Edhe badihava e ki ndrru emnin qaj biri i shkines je qe han mut prej Shumadis, shet patriotizem, sa dinare po ti jep Vuqicq me e sha Albinin? Ju spiunat e drenices edhe kur t'bohi nervoz me vllaun, e shani "Ta çifté Albini nonen" haaaaaaaaaaaaa. Uqkurcin e nones ta qifsha edhe ty. ????????

     1. R
      Rrokomon Kosova

      Hahaha o kelbaz i drenices tradhtare per shkak te njerzve si ti kan kullote per 20 vjet kriıminelat si Hajnshimi, Kardia, Limuci e Ramushk Haraç Radojqiqi. Kta jan kriminela, hajna e tradhtar qe kan vra shqiptar dhe nuk i duhen Kosoves. Cofshin ne Hag e kurr mos u kthefshin. Per grat e tyne mos u boni marak. S'kam me jav qkoq karin dite as nat. Krejt krıminelat kan mu kalb nburg. Edhe gruja jote se m'ka çi me zor. Ka deshmitar okular qe e kan pa kur mi ka qkye jeansat edhe ma ka thith mullarin hahaha. Albini ju ka qite prej taktit krejt. E keni humb torruan. Kur t’thojsha pash pidhin e bijave hiqnu spiunave te Vuqiqit, ti u fekondojshe. Baje tash Danilloviqin, ti qifte robt. Edhe badihava e ki ndrru emnin qaj biri i shkines je qe han mut prej Shumadis, shet patriotizem, sa dinare po ti jep Vuqicq me e sha Albinin? Ju spiunat e drenices edhe kur t'bohi nervoz me vllaun, e shani "Ta çifté Albini nonen" haaaaaaaaaaaaa. Uqkurcin e nones ta qifsha edhe ty. ????????

      1. B
       Baca Xhaf

       @drenica e qka mju ba shpiunave si Hashim kaka bre? A nuk u mjaftoj qe populli jau qiu nonen me vote a? Qoj te shpija keto coftina po nuk kan qka me ju ba bitchave tu, pa ardh un me mullarin tim. Vallahi bitchat kanë mi te knue rahmet kur tjau rrehi pidhin me bole o zdral hahahahahahahahaha.

       1. H
        Hašim Danillovič Učkurc Hagabagla

        Kondom i cnderuar i perdhunuar, i abuzuar, i qpuar nga Hajnshim criminel spiuni familjen ta qifsha haaaaaaaaaaaaaaaaaaa

        1. L
         Lani

         O sa mirë që vendos emrin e shkruan gjatë se keto jane kritere per te mos lexuar.

         1. Y
          Ylli

          Drenica,Bardhyli nuk eshte nga Kosova.eshte nga jugu.

         2. V
          Vranakonti

          Bardhyl! Bëra gabim dhe u pendova që e lexova shkrimin tënd. Shkrim tendecioz. Edi Rama e ka treguar veten e tij se nuk është kundra Kosovës por është ne favore të saj.Ai kurrë nuk ka dashur e nuk do perçarjen e saj.Por ti, si njeri me zëmër të keqe mendon keq dhe këto nuk na intimidojnë.

          1. PELLUMBI NGA VLORA

           Me komentin e bere tregon sa te zhvilluar e ke bagazhin politik pooo nuk habitem se nje njeri qe ka si instrument parane dhe nuk ka llogjike politike nuk kupton si duhet gjykuar ne Rama foli ne Beograd per njohjen po ju keni qene ne gjumin e thelle GJYKO DHE KOMENTO JO KOT

           1. PELLUMBI NGA VLORA

            Me komentin e bere tregon sa te zhvilluar e ke bagazhin politik pooo nuk habitem se nje njeri qe ka si instrument parane dhe nuk ka llogjike politike nuk kupton si duhet gjykuar ne Rama foli ne Beograd per njohjen po ju keni qene ne gjumin e thelle GJYKO DHE KOMENTO JO KOT

            1. c
             ceni

             Bardhyl nje nga ata "idiotet" per te cilet flet n shkrimin e tij Mero Baze je dhe ti ,me ç'ka shkruan!Ka plot qe i bene jeta por ma do mendja ti je i lindur !Se ku hyne ketu Thaqi me Taqi nje zot e di ore idiot i lindur!

             1. I
              I tille je , sa here qe hap gojen

              Ik more idjot se nuk ka kush kohe te tepert ta humbase me plehra shqipfoles !

              1. K
               Komunisti skandinav.

               100 % ti nuk quhesh Bardhyl dhe 1000% nuk je nga Kosova. Po jeni aq te ligj dhe maskarenj sa qe be i çdo gje per te futur perçarje nder shqiptarë. Ptu... rrace e keqe

               1. P
                Populli

                Bradhyl në ç' hale e merr këtë gjellë? Sidoqofte, ha se vetem ty te ben mire.

                1. M
                 MacGr

                 Nuk meriton pergjigje nje idiot i komletuar si ty.PO TE doje BE DHE AMERIKA TA NDAJE KOSOVEN nuk ka nevoje per THACIN dheRAMEN dhe po te mos doje prap nuk ka nevoje per ta.Ti je nje mohues i shplare, nje pleh i Kosoves.

                 1. S
                  Sali Legeni

                  Bardhyl, menyra jote e te shkruarit te le te dyshosh qe vetem nga Kosova nuk je! mos e perdhos Kosoven o Bardhyl Brisha, o k.kurve e Salehut, dil thjeshte me emrin tend, ate qe te ka dhene nena jote!

                  1. a
                   amid

                   O ti, ndalo tek fjalia e pare qe e ke te veshtire t’a kuptosh situaten. Deri aty je i sinqerte dhe duhesh duartrokitur. Vazhdo perqendrohu e shtrydh temthat se dicka mbase do kutposh. Pjesen tjeter e ke delir total. Duket si fjalim i sali berishes.

                  2. M
                   Miradije Hoti

                   A do te dal grupi i Kadri Veselit mrena PDK s edhe ma ashper kunder grupit te Hashim Thaqit,per coptimin e Kosoves,,,,,---shpatat ne PDK vetem sa kan filluar te cokaten,,,,,a do te rrezohet nga posti Memli Krasnqi e ne vend te tije te vije njeriu i Rames e Vucicit Enver Hoxhaj ose Vlora Qitaku,,-----Nje duhet ta dime,,,,simbolikisht ballkani i hapur ka filluar te fuksionoj,,,,jan bashkuar si mishi e thoni,,,partia socialiste e Shqiperise,,,dhe Sns e Vucicit,,----Rama po harron,,,edhe neser po te del nga burgu Hashim Thaqi,,,shqipetaret e Kosoves e kan kuptuar ma,se qellim ashte coptimi i vendit,,,,dhe kthim te thaqit mund te ket,,,ama jo trimfualisht,,,por formalisht,,,, leni mo qokat e Ramut Kristaq Trathtarit o qenefa grekoserb bre jav qift piqken e nones allamani,,,,,, Ja hangshi majen e karit mretit te shqipetaris Albin Kurtit,,,,.

                   1. L
                    Lani

                    I iiiiiiiii! Sa i pistë!!!!

                    1. !
                     !!!

                     Te rrofte bytha se koka aha, t'paska lene!

                     1. K
                      Kurti muti

                      O Miradije, sa euro e ke orën se as prostitutat nuk flasin keshtu.E paske studiu mire majen e [email protected] te Kurtit, siduket e ke pas parasyve prandaj te eshte qelbur goja!

                     2. R
                      Rukije Krasniqi

                      Un e kam pas rastin sivjet ne Plazhin iliria para Restaurant Prizrenit me mi hudh Sandalet ne Deti nga rojtaret vetem qe si pagova 300 Lek per Cader edhe pse erdha vone ka ora 17:30 sapo kisha ardh nga Kosova kishe per Pushime ne Shqiperi duke filluar nga Durresi e deri posht ne Vlore e pata qellim per Pushime ! sapo une e njeva vehten keq nga Rojtaret e Plazhit nga inati hika fill per Kosove , nejse nga sivjetja e vitit 2022 nuk kam me i vizitue Plazhet e Shqiperis pik deri ti respektojn Turistet e mos ti keqtrajtojn ! le qe mi hudhen sandalet ne Deti por edhe muti sa kryet me dul ne uje sapo hyna n' Deti afer 20 -30 metra ne uje nejse ! kjo eshte provoja jeme Personale e jo thashethemeve. Familje jon jemi betu se nuk shkojm mo ne bregdetin e flliqt shqipetar me bo pushime. Leta han mutin e vet shipecat serbogrek se asnji evro mo nuk e kan prej ne kosovarve. Jau qift nonat, grat, qikat e motrat vuqiqi e bregoviqi. Mytnu muta te mutave.

                      1. S
                       Spak

                       O Rukije! Eshte turp te mbroni Saliun furnizuesin e tankeve te Milloshevicit me nafte! A ka pak inteligjence nje pjese e kombit tone per te kuptuar te verteten! Dhe e verteta qe nuk shikohet nga injorantet e Saliut!

                       1. S
                        Shqipo

                        Qenkeni qelb krejt sot! A jeni keq per uj me u la a?

                        1. B
                         Bubuzhel Berati

                         Nuk thone shqiptaret e kosoves ( evro ) po euro Nuk thone shqiptaret e kosoves ( ca me bo ) e shume fjale te tjera qe tregone qe ti nuk je shqiptare nga kosova por ndonje bajge e paguar per te hedhur balte mbi bregdetin Shqiptare po nuk funksionon jane komente kot Shqiperia eshte e mbushur plot me turiste vitin e kaluar te ardhurat ishin 2 miliarde euro o kare njeri .Faji eshte i gazetes Tema qe nuk i bllokone komente te tilla dhe do ta densncoje ne prokurori

                         1. x
                          xheJ. eN. Bi.

                          O Rukije Krasniqi ... Po si do bëjmë ne pa ty ,kur ecje ti rëra ngrihej përpjet.Kur futeshe ti në det ngriheshin dallgët 10 m.të larta. Rukije ,kur shuheshin dritat dhe kaloje ti na e bëje ditë.Pleqtë mastrubonin kur të shikonin dhe kënaqeshin. Rukije do të lutesha të na lije një fotografi se për video nuk kemi kaq pretendime ,që kur të të shohin pleqtë të kenë dhe ata mundësinë për një orgazëm.

                          1. P
                           Per Ruqijen

                           O Ruqije, ne s’ka çar te na bej Serbi se dime ti mbrojme trojet tona, nenat, motrat , meqenese I urren kaq shume Shqiptaret, ti injorante e klasit te pare qe nuk di te shkruash as shqip, me duhet te te kujtoj me dhimbje se ju kosovaret jeni ankuar se ju ka perdhunu serbi me burra e gra dhe ne u a qajme hallin se si pasoje keni ngele çyryk nga trute! Ik pi ndonji “ qaj” tani dhe mos harro te premten te falesh ne xhami!

                          2. T
                           Tajar Tahipi

                           Oh sa e kam qef ta qi Bardhën njehere dhe pastaj ti shurrosi brenda vaginës qe e ka si lazanja e shtypur hahahah

                           1. T
                            Tomorri

                            Idiotet noterik qe Jane rreshtuar ne krahe te Sali mutit shpresojne ndonje kocke po qe se ai vjen ne pushtet,shkurt si laraska qe pret ti bjene koqet demit,ose poqese halla te kishte koqet...

                            1. T
                             Tomorri

                             Idiotet noterik qe Jane rreshtuar ne krahe te Sali mutit shpresojne ndonje kocke po qe se ai vjen ne pushtet,shkurt si laraska qe pret ti bjene koqet demit,ose poqese halla te kishte koqet...

                             1. T
                              Tomorri

                              Idiotet noterik qe Jane rreshtuar ne krahe te Sali mutit shpresojne ndonje kocke po qe se ai vjen ne pushtet,shkurt si laraska qe pret ti bjene koqet demit,ose poqese halla te kishte koqet...

                              1. T
                               Tomorri

                               Idiotet noterik qe Jane rreshtuar ne krahe te Sali mutit shpresojne ndonje kocke po qe se ai vjen ne pushtet,shkurt si laraska qe pret ti bjene koqet demit,ose poqese halla te kishte koqet...

                               1. C
                                Cmenduri

                                Mua nuk me cudit cfare thone pasi shprehin injorancan e tyre zbrazdesin intelektuale po si ka mundesi qe non grata me ate nivel te kete kapur majat e piramides se shtetit ? shpeshe here ne tallemi me ujkun e Cerrikut po non grata eshte me poshte se ujku i Fierit ne nivele tani imagjino votuesin e PD kafshe fare bageti dele

                                1. C
                                 Cudia

                                 Pikerisht se e zgjedhin komentuesit si keta me siper ndaj dhe qendron akoma ne politikë.

                                 1. L
                                  Lisi

                                  Je vertet I cmendur ashtu sic ke pseudonimin.PD.ka 700,mije MBESHTETES qe ti pleh, plehu I Quan kafshe. Nuk paske fare Tru por nje hale ne vend te tij.

                                  1. L
                                   Lisi o debil

                                   Lisi o budalla ish PD ka 10.500 antare o bole mbi 800 mije ky Rama

                                   1. L
                                    Loli

                                    As Rama as PD nuk kane 800000 anetare o rrumpalle Mos ngaterroni votuesit me anetaret!

                                   2. T
                                    Te tille jini , sa here qe hapni gojen !

                                    Se cfar eshte e oerfaqeson PD-ja , shikoje si eshte katandisur . Nuk ka c`i ben as doktorim dhe as spitali . Vetem thika e "kirurgut" mund ta shpetoje .

                                   3. D
                                    Doni me per Belul Ramen?

                                    Nderkohe qe Mero Baze ka vene pafkat e kalit tek veshet e nuk sheh asgje pervec Berishes ... Edi Rama qe Zoti e marrte prane vehtes, shpall nje Sihariq - Po pergatiten fashat orare per kufizim me energji elektrike per shqiptaret ! "Pse duhen lene dritat ndezur?" ben zbulimin Rama, e pastaj "Do kursejme" vazhdon me vendosmeri te larte! Ka zera se CentriFuga po pergatit dhe Tallona, ne funksion te porosise vyer te Rames per "Kursim, kursim e vetem kursim" (pasi ka shitur pa kriter energji elektrike tani ka paturpesine ti sjelle shqiptareve fashat me orare te kufizuara me energji) Te na rroje Rama e te na jeje pas!

                                    1. a
                                     amid

                                     Patjeter kursim se s’ka energji. Apo do dridhen turbinat me pordhet e tua?

                                     1. G
                                      Gezimi

                                      Pija pordhet Rames ti Amidon, por mos harro ti thuash "Shendet" nga pas.

                                    2. N
                                     Një qyterar

                                     Në kohën e komunizmit, as që mund të quheshe komunist i devotshëm pa shfaqur hapur dhe me forcë urrejtjen për anglo-amerikanët. Ky ishte tregues bazë, më i rëndësishmi, i dashurisë për Partinë dhe shokun Enver. E njëjta gjë ekzaktësisht po ndodh edhe sot, por vetëm emrat kanë ndryshuar, në vënd të Partisë së Punës duhet vendosur Partia Demokratike dhe në vënd të shokut Enver duhet vendosur zoti Sali. Çudia vetë, duket sikur koha ka ngecur në vënd!!!! Tani pyetja më e rëndësishme që koha shtron është kjo: Kur zoti Berisha do të nxjerrë për botim vëllimin e dytë të veprës "Rreziku Anglo-Amerikan për Shqipërinë"?

                                     1. L
                                      Llazi usa

                                      Ty Bardhyl nga Kosova,ta qifshin pragun e shtepise gjithe Kosova dhe Shqiperia.

                                      1. R
                                       Ramalluku i Surrelit

                                       A ju kujtohet more te mjere shqiptare, ajo "Nuk keni pare gje akoma" qe thashe qe diten e pare? Nuk e kisha vetem per opozitaret lanet, por per te tere ju more te shkret / E pra me fukarallek koke e kembe ju kam mbuluar, qe te me shani mos keni hic goje per tu ankuar / Ashtu te zhytur ne fukarallek, do t'ju ngop nje tjeter maskarallek / Pa energji do ju le ne kete Vere afrikane une Ram djali, qe ato spina ventilatoresh ti fusni tek verra e shoqes Spiropali /

                                       1. Z
                                        Zeqo Pilafi

                                        VËREJTJE! Komenti i "Bardhyli nga Kosova" nuk ka pikën e lidhjes me atë çka paraqet Mero Baze në editorial. Si i tillë, të habit shfaqja e tij e qëllimtë që në krye të herës.Ky koment është bërë për dy arsye:1- Të devijojë dhe shpërqëndrojë vëmëndjen nga ajo që shpreh editoriali dhe 2- Të shfrytëzojë këtë hapsirë dhe mundësi për të shfaqur ide dhe qëndrime politike, duke përvetësuar padrejtësisht vëmëndjen që i kushtohet një editorialisti profesionist. Mendoj, nëse komentet e zotërisë, (dhe jo vetëm të tij) nuk kanë përputhje me problemin e paraqitur në shkrim, atëhere nuk ka përse të shfaqen. Tjetër punë pastaj, nëse redaksisë i intereson ekonomikisht shfaqja e sa më shumë mesazheve të dërguar.

                                        1. F
                                         Free mind

                                         JO me kot Sal Berisha eshte me idjoti, me hajvani dhe me copa e mutit ne historine politike shqiptare! Vetem nuk je kurre i tille! Duhen edhe shume hajvane te tjere qe te ushqehen ne 30 vjet dhe perlyhen me jashteqitjet e nje super idjoti. Ahmet Zogu ju shmang fjalimeve publike, i ndergjegjshem per limitet e tij komunikative. Por ishte mjaftushmerisht dhespot, intrigant, elegant, i paskrupullt, statist. Enver Hoxha e vazhdoi dhe ngriti edhe me lart nivelin e kultures zogiste te dhespotizmit dhe statistit, me avantazhin e nje komunikimi publik te jashtezakonshem edhe pse brenda kuntureve luftarake ideologjike dhe luftes se pergjakshme brenda llojit. Sal Berisha njesoj intrigant, njesoj i paskrupullt, por ndryshe nga te gjithe ishte edhe hajdut, rrugac tribal, njeri i paqendrushem, rremujaxhi ordiner, i trashe dhe pa elegance, fshatarak dhe mbi te gjitha me nje dialektike rrugaci halabak dhe skizofren, qe me vendosmerine e nje idjoti planetar edhe ja u la te regjistruar brezave qe vijne kafsherine e tij historike, ne 30 vjet dalje dhe pellima publike te tmerrshme. Edvin Rama njesoj dhespot, delirant, me nje komunikim publik qe varjon nga ekstremi ne ekstrem. Here publicist elegant dhe i zhdervjellet, here harbut, here histerik i perkedhelur, here estetikisht nje karagjoz qesharak qe kerkon vemendje, dhe njesoj si gjithe te tjeret, gjithmone i rrethuar me puthadore medioker qe e venerojne dhe e bejne te ndihet nje gjeni i injorances qe promovon

                                         1. S
                                          Sali kërma

                                          “Nuk njoh politikan shqiptar mos kete lidhje me sherbime te fshehta te huaja” tha dikur Sali Berisha. Sherbimet anglo-amerikane rane. Me gjasa do bien edhe ato Europiane. Me cilat sherbime ka lidhje Sali Berisha. Ekuacion i thjeshte per kë ka një gram tru.

                                          1. P
                                           PO , PO

                                           Ju kosovaret jini vertet te cuditshem , per te mos thene jini beseprere .E kini pare me syte tuaja se kush eshte Edi Rama dhe sa dashamires eshte per ju . E kini pare me ze e figure ne video se kush eshte hajduti me cizme Ilir Meta dhe perseri ate e kini mik te qoshes , bile i jepni edhe celesine Prishtines ! Po si mund t`i jepet celesi nje hajduti te pa cipe , deri te rezervat shteterore tye arit ? ! A jini ne metro , apo keni rrjedhe me keto prapesira ?!

                                           1. P
                                            Po po kujdes

                                            Po po nuk jane shqpitar kosove jane plehra te Vetefundosjes se albin udbash mos i merni serroizisht qellimi eshte te hedhesh balte mbi Shqiperin dhe bregdetin Shqiptare ndaj une dhe kam derguar ne prokurori me email te gjitha mesage e komentuara nga keta dhe responsable eshte gazeta Tema liria e fjales nuk do te thote te jrijoshe percarje kombetare te demtodhe turizmin

                                           2. N
                                            NjeQytetarOptimist

                                            Ate Bumcen e ka kamikaz te devotshem. Ai dhe nonen e vet mohon per Saliun. Nje koqe kandari.. Pastaj Tritan Preshi dhe ca gomenj aty. Rama me keta, mbret edhe nje term. Tallet Rama tani.. Une nuk kuptoj si kjo pjesa e madhe e Deputeteve te PD-se nuk marrin nje nga jashte rrethit te tyre si lider. Kane frike Saliun thuaj.. Nxorri Plak Gerdalla nja 3,000 veta dhe keta u paralizuan. Plaku i cmend ka marr peng nje parti.. Trishtuse !!!

                                            1. f
                                             fteri

                                             olitika e një kryetari që doli në sheshë me përkrahsit kokëpalarë mesjetar duke sulmuar me sëpata .leva ,varre ,dinamite me atë flamur të dy gishtave përpjet me atë simbol PD-je ,që vodhi dhe i vu zjarrin gjithë shqipërisë me slloganin ekstremistë “komunistët në litar ,veteranët në hanxhar !”, pas 30 vejtësh ju ringjallë instikti i vjetër egërsisë prej demoni të vjetër , dhe mblodhi kastën e vjetër ON-XHO PONXHO ! ,ju sul si “Pasha ” me jeniçer ,zyrës tij defakte me shkallë në krahë për të pushtuar katin e dytë të selissë PD-së me zbatues urdhrash e luftimesh Flamur Nokën , për të kapur prej fyti dhe nxjerr nga zyra ,djalin politik dhe mikun e ngushtë të Vajzës tij në Kosovë , sepse partia sipas tij është prona që ja ka lënë i jati bari nga Viçidoli .Por sot mbasi politika e një kryetari të një partie që shqiprisë i solli dëme më të mëdha se pushtuesi huaj që doli në shesh-përpara aktit me të cilin ai mundohet me shpartalluar jo vetë presidencën e re ,qwverinë ,por dhe Amerikn dhe Anglinë .!….pra mw shpartalluar atdheun ,përpara se ti vihen prangat dhe ti sekuestrohet pasuria vjedhur.Mos marrja pjesë nëcermoni të presidentit Ri nga Sali Berisha ,është politikë pa moral intolorante interesi vetjak ,i ka hyrë një rrugë të vështir, e të rrezikshme për një popull të lirë e të qytetruar !....

                                             1. A
                                              Anketuesi

                                              Lexova komentet e shkruara nga shqipfolesit shqiptar e kosovar dhe thash se si nuk ju vjen marre per fjalorin poshterues qe perdorni ndaj te tjereve ,duket ju dhane te drejt vehtes tuaj te ndyni me pa te drejte te tjeret .Mendoni per nje momete sikur te tjeret te flasin per ju,per nanat dhe baballaret,per shoket dhe miqte tuaj me te njejten gjuhen, se si do t'ju vinte .Eshte ne interesin e kombit te shkruajme dhe degjojme njeri tjetrit,gjuha kocka s'ka dhe kocka thyne,me Shume respect per vehten dhe te tjeret,nga sa konstatoj ne shkrimet tuaj me del se jeni te shkolluar Shume mire ,por kjo nuk mjafton .Te jesh i kulturuar ne radhe te pare duhet te respektosh mendimin e tjetrit,lirija e fjales dhe e mendimit eshte nje nga fitoret me te medhja ne shoqerit e civilizuara,ajo Fillon dhe mbaron duket mos prekur e fyer tjetrin.Thjesht me Shume respekt dhe pozivitet per c'ka shkruajme dhe derdellishim.

                                              1. L
                                               Lugu gjat

                                               Mos beni pis Shqiperine dhe Kosoven me jashteqitjen qe nxirni nga goja mor te pa moral te te dyja aneve. Se kush ja ka bere nenen Shqiperise dhe Kosoves dihet boterisht.Ai nxin nga vula e turpi qe historia ja dha

                                               1. s
                                                shtetas shqiptar

                                                Nje dallim i qeverise Rama me qeverine Kurti - Qeveria e Kosoves qe nuk ka as 20 vite shtet u dha nga 100 Euro shtese rrogetareve e pensionisteve te vet ashtu si gjithe qeverite europiane dhane per shtetasit e tyre kuota te ndryshme. Vetem qeveria e Halldup Rames u mjaftua me vetem 3 000 leke e keto vetem per 3 muaj per pensionistet pa njeri e me pensione nen 15 mije ne muaj, thua se cmimet nuk po rriten perdite e me to dhe fukaralleku kudo neper Shqiperi.

                                                1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

                                                 Edhe pas vdekjes së E.Hoxhës, intelektualët nëpër qëndrave të punës u detyruan të jepnin mendimin e tyre rreth figurës së tij. Mjer kush nuk e mburrte ! Berisha kërkon të instaloj në PD, veten,kryetar i "përhershëm". Po të kishte mundësi në Parlament,do vetshpallej " Mbret",pa më të voglin mëdyshje. Berisha vjen nga shkolla enveriste,besa si simbol i krahinizmit dhe edukimit komunist i vjen për shtatë më shumë se çdo gjë tjetër, për pushtetin e tij personal. Berisha e dorëzon PD kur të ndërtoi jetë.

                                                 1. U
                                                  Ufff

                                                  Mos po e ngaterron me Edin or mik ?

                                                 2. s
                                                  shpopullimi i Shqiperise si strategji pushteti

                                                  Raporti i OKB - Shqiperia nder 10 vendet qe po perjetojne shpopullimin ne bote. Tani vazhdo aty ku e ke gojen o Mero, te e njejta vrime fyelli, pra tek e Saliut.

                                                  1. P
                                                   Propoganda e LSI peco vasili haaa

                                                   Po ik o debil i LSI nuk funksionon propoganda e familjes kriminale Meta Portugalia ka 9 milione qe banojne ne Portugali e 10 milione Portugez kan ikur e cfare do te thote ikfa Like hajduti ka tre femije dhe te tre i ka ne Londre do na mbushni mendjen ju plehrat e LSI me c'popullsim

                                                  Lini një Përgjigje