Dosja e Ilir Metës shpjegon gjithë jetën politike të Ilir Metës 

26 Korrik 2022, 19:28Editorial Mero Baze


Ajo që ka ndodhur me dosjen e politikanit të profilit të lartë I.M. siç i referohet Bordi i Autoritetit për Informim mbi Dosjet e Sigurimit te Shtetit, është një rast klasik që tregon se si e shkuara e errët të dikton gjithë jetën politike dhe shkakton drama të mëdha në shoqëritë postkomuniste. 
Politikani i profilit të lartë I.M. ka qenë rekrutuar nga Sigurimi i Shtetit dhe ka qenë i dërguar i Sigurimit të Shtetit, edhe në takimin me Ramiz Alinë në Dhjetor 1990. Më pas kur Ramiz Alia u rizgjodh President pas zgjedhjeve të para,  shumë dosje të bashkëpunëtorëve të Sigurimit u fshehën apo asgjësuan, me një procedurë që justifikonte djegien e tyre për shkak të parëndësisë së shumë denoncimeve të bashkëpunëtorëve. 
Këtu përflitet se ka pasur një pakt dhe me drejtues të PD së asaj kohe që disa dosje nga të dy anët të eliminoheshin. 
Por nuk është e mundur të eliminohen fizikisht. 
Komisionet “Mezini” dhe “Bezhani” 1996-1997 e më pas, kanë bërë verifikime të paplota të dosjeve duke përdorur një nen, i cili i shfajësonte Autoritet për mos gjetje dosjeje. Pra ata shpreheshin se nga kërkimet tona deri tani nuk rezulton ose rezulton, por nuk jepnin siguri të përjetshme. 
Më pas, këtë klauzolë, ligji për dosjet në Shqipëri e ktheu  me fuqi të plotë, duke mos lejuar korrigjim certifikate nëse t'i zbuloheshe që je bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit, disa vjet pasi kishe marrë certifikatë nga Komisioni “Mezini” apo “Bezhani”. 
Pikërisht për këtë është vënë në lëvizje “Bordi I Autoritetit për Informim mbi Dosjet e Sigurimit te Shtetit”. Ai i kërkon parlamentit ta heqë këtë klauzolë dhe të lejojë Autoritetin të korrigjoi certifikatat e lëshuara më parë nëse provohet me fakte të reja. 
Dhe për ta ilustruar këtë rast ka marrë dosjen e politikanit I.M. 
Në dosjet drejtuar Kuvendit, gazeta mëson se është përdorur emri i plotë Ilir Meta.  
Kjo tanimë provon pse për tridhjetë vjet Ilir Meta ka qenë një satelit i Sali Berishës dhe si e ka shantazhuar ai për ta pasur aleat. Ai e ka përdorur atë në periudhën e opozitës 1992-1997 kundër Fatos Nanos që ndërkohë e kishte burgosur. 
Më pas, të dy u përpoqën të faktorizojnë njëri- tjetrin dhe Meta u përdor sërish si kolonë e pestë në pushtetin e socialistëve pas vitit 2001. Më 2004 ai krijoi një fraksion opozitar që ishte shkaku kryesor për daljen e PS në opozitë dhe më pas vazhdoi hapur aleancën me Sali Berishën. 
Të gjithë historitë e tjera të Ilir Metës dhe deri tek futja në një gjatësi vale me Sali Berishën dhe në linjën antiperëndimore, shpjegohen qartë me këtë fakt.  
Ai njeri nuk është i lirë të marrë vendime për vete. Liria e tij ka humbur në vitin 1990, kur ka firmosur kundër lirisë së shqiptarëve. Këtë “Partinë e Lirisë” që bëri dje, duket që e ka pasur vrasje ndërgjegjeje për mungesën e lirisë tërë jetën e tij. Por ajo nuk ja kthen dot. Ka lindur e vdekur! 
 

44 Komente

 1. p
  populli

  Ai dhe shume politikane te tjere ku fatkeqesisht ot ndodhen ne politike kane qene bashkepunetor te sig. e qe Saliu i mban peng sepse ai u disponon dokumentacionin te gjitheve qe ka perreth!Nje nga qenet besnik te tij eshte edhe T.Sh!

  1. D
   Do ja hjelle prape dhe ja pse

   Haha edhe kët her do ja hjelle me procedura si Tek 7/100. Po shyqyre që kët Liken e kemi me video dhe fakte si për spiun si për hajdute. Por një lloje jane edhe Edi Rama dhe Sali Berisha pa varsisht se nuke i kemi me vidjo dhe firem siqe kemi Liken. Edi Rama ështe hajdute i korruptume dhe i lidhure me krimin spiun dhe punone për Erdogani Turqine dhe vendet Arabe. Sali Berisha ështe hajdute, vrase dhe spiun dhe punone për Rusine. Ja pra këta jane keta 3 horra

   1. X
    Xhaxhi

    Rama ka plot te meta por doktori i bllokut dhe spiun i sigurimit i vitit 1990 nuk ka qene. Si nuk paska prova per Saliun? Foto me femijet e Enverit dhe deshmitare i gjyqeve te rreme te komunizmit. Internoi nje familje doktoresh. Sherbente ne bllok jo thjesht si mjek por si komunist i devotshem. Vrases dhe hajdut me firme e vule aq sa i dhane titullin nongrata. Por nuk do ndryshoj gje, keto i kemi thene qe me 90 por tufa e budallenjve merrnin kallashin ne dore tu thoje te verteten per Saliun e me pas Meten. Sot rrine si muti ne shi.

   2. k
    k

    Meta eshte një fshatar injorant dhe hajdut i korruptuar, dhe ti shtosh edhe që eshte spiun i sigurimit nuk i shton asnjë figurës së tij prej degjenerate. Ky lajm vetëm përforcon atë qe ai eshte shkërdhatë i degjeneruar që do bënte gjithshka për interesat dhe hajdutlliqet e vërtetuara me zë dhe figurë.

   3. T
    Tërfoni

    Allah, Allah, ça bëhet kshu ere të keqen!!! Po shoku Ilir është edhe "Pishtar i Demokracisë" mor aman! Qysh i shpëtoj shokut Berisha dhe e bëri pishtar këtë re, nuk më thoni? Se mos na del dhe shoku Majko, mor t'u bëftë Fonia tyja, se pastajthi do na bjerë fare ndonjë damlla nga mërzia, or të keqen....

    1. J
     Jozef Radi

     Si do i bëhet me ato qindra apo mijra dekoratat që shpërndau ky spiuni ? A do vazhdojë të mburret Bujar Kapexhiu dhe të tjerë se kanë marrë dekorata nga një spiun? Interpretimi që do bëjnë Artan Fuga dhe Falli Bariu do jenë gjithashtu interesante. Unë Jozef Radi e di mirë këto punë se kam qënë vetë spiun. Por kam ditur ta fsheh. Likja spaska ditur ta fshehi spiunllëkun. Po sdite ta fshehësh, mos u bëj kot spiun, thoshte i ndjeri babai im, edhe ai spiun.

     1. X
      Xha Gajduri

      Ti i di keto pune o Mero, ti bashke me Llullen. Ne te shkretet nuk dijme gje. Ne dijme qe nuk ka burre nene qe ti vjedhin shqiptaret

      1. K
       Kthhh

       Mero tu rrit pesha në AgjitProp. Të duhen tre gojore në ditë minimumi: nje per Berishën, një për Metën, dhe një të shpejtë për Albinin. Besojmë se ti ja del. Lubrifikant te duhet me shumice. Merr nga ai I Fugës. E ka brand, ja ble Samir Mane I Rakickës në dyqanet më të shtrenjta të Dovletit.

      2. I
       I.M. Spiune pseudonimi Shtangisti

       Haaa Like spiuni ka gelltitur nje luge çorbe te prishur ehhhh po tani o spiune ........?

       1. A
        Aron

        Ilir Muti, mut do te ngelet cfaredo te ndryshoje. Shpresoj shqipetaret te mos vazhdojne te shkojne me mbas ketij vemje, bashke me Saliun, i cili ka pasur dosjet e veta.

        1. k
         kthhh

         O Ilir bastardi. O plehre qe ke shitur shpirtin dhe trupin xhelateve te shqiptareve. Jo vetem spiun vete por e mbushe dhe presidencen me spiune te armiqve te Shqiperise. Burre kurve.

         1. B
          Bahri

          Pordha e rradhes e Meros Ushqimi i perditshem per tifozet e rilindasit

          1. M
           MOS

           Bari, futu dhe ti ne radhe; Sali Sheqerja dhe Ilir Monika, kane te grisur nga nje kembe te brekeve; futu qerrata sa pa zene sigurimi!

           1. B
            Bahri Fuksi lagjes

            Bahri kelysh sigurimsi .nuk eshte e Meros eshte e bardhe ne te zeze e autoritetit te dosjeve dhe drejtoresha eshte mike e ngushte e fam .Metà . Respekt anetareve te Bordit qe insistuan deri ne fund qe te dale e verteta. Tashti nxireni ne intervista perseri te persekutuarin Simon Mirakaj qe ti vije turp se kishte 10 vjet qe e dinte .shkoni i deri ne fund kesaj historie se do dalin shum qen te ngordhur nga dy krahet e media. Parlamenti te shkarkoje urgjentisht drejtoreshen .

           2. T
            Tironsi

            Perse disa TV nuk e japin kete lajm ??? Mos ndoshta jane paguar nga Ilir Floriri me milionat e tij te megavjedhjeve ndaj pasurise se popullit shqiptar !

            1. X
             Xhaxhi

             Po cfare media thua? As kokoshi kryeminister qe e mban veten si anti-komunistin me te madhe qe mban kombi po hesht... nga keto shoqatat antikomuniste qe marrin fonde per te ngritur muzeume e kampe apo per te hapur Spacin nuk ke per te degjuar gje. Jane te gjithe te lyher koke e kembe me IM. Kjo ishte loja plako.

            2. P
             Pilurioti

             E mori lumi kombin tonë, janë çarë të gjitha digat. Nuk ka shpëtim më. Shpellari Berisha dhe cubi katundar i Skraparit Meta, e rrenuan vendin.

             1. E
              Evgjiti qe kur ka para lan dhe bythen me vaj ullir

              Po ti ore pilurak , cte ka zene me katundaret ???, Piluraket jane personifikimi i fshatarit dhe hajdutit , ata te vidhnin dhe llapat e syrit ....leri rehat dhe mos u bej racist me fshataret ...Thuaj Ilir hajduti i Skraparit , pse i thau katundari i Skraparit ?? Ti nga zbrite ?? Nuk zbrite nga pemet ne Pilur ?? Dhe u leshove me vrap per ne Sarande e Vlore ??

             2. X
              Xhaxhi

              Pishtari i dhjetrokracise na doli agjent i sigurimit? Nese germojne do gjejme edhe te tjera si pershembull dosjen e Saliut e te deshmorit A.H. Te pakten IM u rekrutua nga sigurimi shqiptare ndersa te tjeret te rekrutuar nga Serbet e Greket. Erdhi dita me ne fund qe genjeshtra e levizjes se dhjetrokracise te njihet ashtu sic ishte ne te vertete, nje mashtrim per te vjedhur vendin e per ta grabitur nen emrin e demokracise. Pishtaret e dhjetrokracise i vune zjarrin Shqiperise. Fare e keqe.

              1. K
               Kombi mbi të gjitha!

               Ishte Ora 24 kur lideri komunist sekretarit I pare I PPSh-së Ramiz Alia do të ftonte në pallati e tij per të dërguar me mision ate Doktori kardiologun e njohur sekretarit dhe anetarin e ppsh-së, per të vajtur ti bashkohet në Qytetin e Studentëve protestave, aty ishin disa pedagogë të nomeklaturës si Gramoz Pashkon, Arben Imami, Genc Ruli, Edmond Budina e shumë tjr Ky hipi në podium dhe filloji ti thurte lavde sekretarit Komisarit që ju priu çetave partizane per liriné e vëndit Ramis Alisë, turma e indinjuar filloji të fishkëllente dhe pështynte këtë pardesybardhë që atë Nate dimri do të ndryshonte rjedhën e jetes se tij me mbështetjen e padronit të tij dhe të sigurimit famëkeq që kishte gjithë dosjet e zeza në dorë dhe po pergatiste krijimin e partive politike ! Jemi me ty shoku Ramis , Studentët Jane me ty dhe shoku Ramis ju ra nga krahet : ju Jeni e ardhmja Po kush do ta mari klasa e permbysur, mos kini merak ate e gjymtuam dhe shkateruar nuk ka ngelur kush, Jane pushkatuar me radhë, prandaj shkoni dhe legalizoni partitë sipas ligjit tone, Po Jo shoku Ramis i thotë Dr Berisha është e parakohshme pluralizmi, shko shko Sali mer dhe shoket dhe regjistrohuni se na duhet per ti hedhur hi syve evropës dhe Sh.b.A ve qé po na presin. Të veshur me pardesybardha Partia opozitare me emrin PD té mbledhur gjithë fëmijët e nomeklaturës gjoja me pak persekucion filloji fushatën me ndihmën e shoqates Soros filluan ndihmat e para në media e Gjykatën e plepave të mbledhur me kokra misri në sherbim të diktatorit të ri neokomunist! Nga padija dhe budallëku e shkatëroji Shqipërinë me piramida me slloganin : Me ne fitojnë të gjithë! Futi kryetarin e opozites në burg dhe mbas pak viteve e amnistoji dhe i dha 270 mil lek shperblim, asnjëherë nuk I dëgjonte aleatët dhe u konfrontua me gjithé ambasadoret e sh.b.a-ve! U desh viti Mars 1997 ku populli u ngrit dhe e rrëzoji me dhunë! Ky ishte ndëshjimi i pare.i pa shpallur non grada!Me bëni dhe njëherë nuse, se di unë çfar ju bëj! E filloji me duar të pastra dhe bashkë me aleaten l.s.i nuk lane Toka dhe hekura pa shitur, Shqipëria e bukura e dheut po kafshohej nga do na jugu në Veri :Tok e Zanun u be Shqipëria! Shqipëria nuk po qeverisej me, aleatët që kishin kontribuar po mbanin shénime, ato shénime u bene shkrime sa një Mal I madh korrupsioni ku populli e ndëshkoji me 1milion shuplaka! Po shejtani nuk po rinte në gjumë,ai po gremiste gurrë per ti zënë rrugën me ferra e driza demokracisë dhe kombit në shqipëri dhe Kosovë ,prandaj fuqitë e mëdha të botes ,i thanë Ndal! Ndal se këtu ka hendek! Je Non Grada! Je i padëshirueshëm! Dhe shejtani me fytyrën e njeriut u zbulua..!.. pjesa tjetër është vazhdim i historisë...!

               1. A
                Asd

                Permbledhje e shkurter dhe... e sakte.

              2. V
               Veshgusi

               Pse cuditeni a e arestoj Sali Berisha ne Berat Ilir Meten dhe me dosjen qe dispononte si bashkpuntor i sigurimit e terhoqi ne bashkepunim per llogari te UDB

               1. I
                Ilir cfurku

                Preci e pranoi,artan hoxhen e zbriti sali komunisti nga makina e presidentit,kurse like hajduti na e hodhi te gjitheve se i duhej saliut si paterice. A do pranoj edhe fshatari like qe nuk ka raportuar njeri si preci

                1. G
                 Gjeli

                 Antare dhe simpatizane te ps te forcojme rradhet ti japim ps dhe edi ramesnje fitore madheshtore ne zgjedhjet eardheshme me 100 deputete

                 1. A
                  A E di Edi, që ju E di-ni.

                  Saktë e ke o gjel ! Por problemi është se na bëhen këta Kaposha pastaj. Se dhe Edi me tabor e pseudo Rilindas 99-ça, nuk durohen se ju duket vetja të pavdekshëm pastaj. Se vetë nuk ikën njeri... (E kuptoni vetë ju kush, hapni listat dhe shikojini ata të trampoluarit nga hiçi, ose më keq akoma për hiret dhe bukuritë).

                 2. Siç 99,99 % e skraparllinjve kanë qenë spiunë e bashkëpunëtorë të devotshëm komunistë, edhe katundari IM po ashtu ka punuar ne fillimet e pseudo-Demokracisë. Asgjë e re, këto janë ditur më herët, por vetëm sot dalin për qëllime të ulta politike. Ilir Meta duhet ta lëjë politikën, të merret me shtanga më mirë ose të gëzojë në Londer milionat e vjedhura.

                  1. T
                   Taras Bulba

                   Pergjithesimi dhe paragjykimi jane karakteristikat e injorantit .....eshte e njejta gje sikur te them une qe andej nga ke prejardhjen ti , [email protected] jane te gjithe spiune ....eshte e mundur ???

                   1. s
                    shajku

                    Taraso mos u shqeteso per vitaminkarin se ai ka pas gruan spiune te sigurimit dhe dashnore te Myrvetit sigurimsit te lagjes

                  2. x
                   xhoxhi

                   [shtë e turpshme që Sali berisha dhe Ilir meta po sjellin vërdallë një Shqipëri të tërë.Dashuria për popullin dhe vëndin tregon se ata janë llumi i komunizmit.Saliu një komunist,sekretar një spiun një shërbëtor i bllokut ka 30 vjet që na ref gjoksin se na solli demokracinë dhe I.M-ja sapo doli nga bunkeri i presidentit na krijoi partinë e lirisë.Jo vetëm kaq por edhe ata që i shkojnë prapa duan të shpëtojnë lëkurën nga këto pelivanllëqe.Kjo tregon rolin e drejtësisë dy njerëz të krimit duan të rëzojnë qeverinë Rama.Rrama ka gjëra shumë që mund ta kritikosh por deri tani skemi dëgjuar as spiun as ka qënë dëshmitar pët të vrarë njrëz në gjyqe as edhe ka qënë komunist.Si i duron ky poull mund të më thoni?

                   1. Z
                    Zaho

                    Po gjyshi im ka pasur dosje?Se babin kam frike ta pyes.

                    1. E
                     ERTV

                     Ka pasur Zaho, dhe madje edhe babi yt e di mirë këtë. Siç e dinte dhe për Liken kur bëri koalicion herën e parë pastaj n'a e bëri peshqesh president për 5 vjet. Keshtu që ti t'a marrësh vesh se dhe baba yt është BQ I madh si Salehu dhe Likja... I njëjti brumë dmth...

                    2. H
                     Hidrauliku

                     Po si e lejuat ju Rilindas nu krye te shtetit, te kuvendit nje spiun te sigurimit te shtetit ???!!!. Rama shkoi dhe ne Lalez ne 2013 dhe ju lut per koalicion Like spiunit. Kryetar shteti dhe Kuvendi u zgjodh me votat tuaja. A ndjeni pergjegjesi ju per kete. Apo fajin e ka Saliu

                     1. X
                      Xhaxhi

                      Kjo ishte loja o njerez...Per 32 vjet kane vjedhur dhe ende vjedhin me parrullat "poshte komunizmi", " e duam shqiperine si gjithe evropa", "liri-demokraci". Te gjitha spiunlleqet, hajduterine e IM e te tjereve nuk kane qene sekrete, jane ditur qe me 1990. Do degjoni edhe me shume! Plehrat qe perfaqesojne ish te perndjekurit e hengren turpin me buke dhe per 32 vjet bene aleance me IM dhe SB per te vjedhur e u bene milionere. Jane te pa ngopur sa edhe sot kerkojne para per te ngritur muzeume e per dikomunizmin e shoqerise. E kuptoni mashtrimin dhe lojen e ketyre plehrave qe sot rrine si mut sepse te gjithe e kane lyher gishtin me IM? Sot tundin koken e zgerdhihen se " iku ajo kohe tani" ... ndersa mbi 1 milion njerez u detyruan te emigronin dhe ende sot nuk u jepet e drejta te votojne pas 32 vjeteve. Mashtrimi i dhjetrokracise do hyje ne histori si fatkeqesia me e madhe qe i ndodhi kombit shqiptare.

                      1. T
                       Thimio

                       Sa po vuan Mero Ziu. Lepij Ramen, bjeri Saliut, bjeri Likes. 365 dite, 24 ore, as Linda nuk i perkushtohet Edit kaq shume. Hallall lepirjen.

                       1. S
                        Shqiptari

                        ILIR META AGRESIV,NE STRES NE PANIK?! —Fill pas largimit nga Presidenca,Meta mori drejtimin e Partise se tij familiare LSI dhe i irrituar,agresiv,pa asnje etike apo gjuhe politike ka shperthyer me “akuza” dhe “prova” kunder PS dhe Rames sikur ka ardhur sot nga qielli. -Pse ky agresivitet,pse ky “nxitim” ulerites i ish kreut te shtetit neper ekrane duke shkumezuar? —Para disa vitesh kur kishte plasur skandali Meta-Prifti,ndodhesha mes miqsh ne nje kafe prane Teatrit Kombetar.Ne tavoline ndodhej dhe nje person i cili kishte drejtuar seksionin e Inteligjence-Rinise ne Drejtorine e Sigurimit ne Tirane.Kur i ndjeri Prifti po deklaronte ne TV se zv/kryeministri Ilir Meta kishte dosje si agjent i sigurimit te shtetit,miku im qeshi dhe u tall. —Ka te drejte,- tha bashkebiseduesi,i ndjeri LP qe drejtonte sigurimin e shtetit ne Tirane rreth viteve 1989-1990. —Ku vdiq Enver Hoxha,ministri i brendeshem dhe sidomos Zylyftar Ramizi na kishte mbledhur disa here ne ministri pasi ishte”rritur tej mase veprimtaria armiqesore,sidomos ne Universitet,institutet Pedagigjike dhe ne institucionet shkencore,artistike dhe kulturore. —Aty flitej shume keq per sh,Enver,fyhej dhe etiketohej si Stalini,diktator,vazhdoi te tregonte LP,propogandohej hapja e Shqiperise,heqja e denimit per agjitacion e propogande etj. —Sh.Zylyftar Ramizi na udhezoi se duhet te rekrutonim te rinje me biografi te mire nxenes gjimnaze,studente ne Universitet,pedagoge,mesues dhe elemente besnike ne nderrmarrje dhe institucione. —Porisi te prera u dhane sidomos per Tiranen,Shkodren,Durresin,Korçen,Gjirokastren,Elbasanin dhe Lezhen. —Une thirra punetoret operativ te Tiranes dhe shefat e tyre,vazhdonte te tregonte LP dhe brenda 3-4 viteve ne arritem te kishim dyzina me bashkepunetore te sigurimit te shtetit ne te gjithe shkollat e Tiranes dhe ne universitet. —Ne kishim njerezit tane ne Greven e studenteve,ne derguam njerezit tane ne takim me Ramiz Aline,madje futen shume nga keta bashkepunetor dhe ne Partite Politike. —Fjale per fjale ai tha:Dritani ka te drejte se ne u kishim vene QELESHE Ilirit dhe shume Ilireve te tjere qe sot drejtojne politiken shqiptare. —Bashkepunetoret e sigurimit te shtetit kane qene Patriote te Medhenj,ata ishin syri vigjilent i partise qe mbanin ne kembe shtetin,fliste seriozisht LP,dhe sot na mbrojne dhe ne nga ata qe duan te na shohin ne hell. —Mbeta i befasuar pasi nuk doja te besoja se Sigurimi i shtetit kishte rekrutuar femije ne gjimnaze dhe te rinje neper universitete. Per shume kohe nuk desha t’a besoja,por ja sot nje nga organet ligjore te administrimit te Dosjeve te Sigurimit te Shtetit plas bomben se Ilir Meta na del bashkepunetor i sigurimit!!! —Mos valle eshte e vertete kjo”bombe” qe ia ka prishur Ilirit gjumin dhe e ka terbuar keq???!!! -Te presim dhe te shohim si do veje kjo pune!

                        1. D
                         Dashnoret e Meros

                         Shoku Mero, kërkojmë sqarime investigative, që pse inceneratorët I paguanin kompanisë së makinave me qira të Gonxhes 130 milionë !? Transportonin plehrat me rent-a-car ??. Me Tesla i conin për të djegur ! Në Tr ka dhjetra kompani rent a car, qe mezi mbijetojnë. Pse kompania e Gonxhes lulëzoi brenda vitit a thua se kish minierat e diamanteve ne Afriken e Jugut. Gonxhe Evgjiti nga I tredhur u be me Tesla brenda javës. Ku I çoi lekët e inceneratoreve Gonxhe pa testikuj? Të "besuarit" e Ramës Gonxhe, Bolino, e të tjerë ( dihen të gjithë) ishin money transfer ? Këto na thuaj jo ishte spiun Tualet Balla apo sishte. Te gjithe e dime qe ishte.

                         1. D
                          Devi

                          O Mero..... u merove pas opozites more.... Po Kristaq Ramen e din qe ka qene komunist? Po Sali Berishen e din qe ka qene komunist? Po prinderit e tu e din qe kane qene komunista? Po qe 99% e Shqiperise e din qe ka qene komuniste? Po qe, nqs vazhdon te sulmosh vetem opoziten, e din qe do te kthehesh ne diktature ose ne sulltanat? Ne Shqiperi nuk ka gazetare, gje qe eshte nje fatkeqesi e madhe. Ata qe vetequhen gazetare, i bejne yzmet pushtetit... Mjere ne per gazetarine tone

                          1. L
                           Luli

                           Ca thua o Devi. Na lere ta shijojme kete muhabetin e ri, se na ka marre malli per kesi muhabetesh. Na le ta degjojme mire, ta diskutojme neper kafene, te pyesim he nonje mik sigurims. Te shohim si do i veje puna Partise se Lirise. Apo si do vene punet e vendit.

                          2. A
                           Ardit Shkembi

                           Per cilet bëhet fjalë për figura të rëndësishme, si më poshtë; shtetasi me inicialet A.D., Th.S., S.H., Xh.Sh., si dhe D.Ç.

                           1. I
                            I përndjekuri i fillimviteve 90-të.

                            Eh ore Nikoll Lesi. Vdiqe për një dekoratë nga ish presidenti. U zemrove aq shumë sa ju kundërvunë rëndë. Por mosdekorimi, nga sa po shohim, dëgjojmë dhe lexojmë, të doli për hajër mor qerrata. Pyete Bujar Kapexhiun, si e ka mendjen, do mbajë dekoratën apo do e mbajë si kujtim spiuni ?

                            1. A
                             Alfred

                             Po si u katandise keshtu, Mero evlat? Po e marrim si te vertete, qe Ilir Meta, ish-presidenti, paska qene spiun! Mirepo, kjo menyre e "denoncimit" e zhvlefteson te "verteten"! Sepse, edhe bufi e kupton se eshte hall I madh e Rames qe te zhvendose vemendjen nga mega-skandali I inceneratoreve! Kjo eshte te fyesh inteligjencen me minimale njerezore! E ke leshuar veten, Mero! Pa frena fare! C'hall I madh te ka katandisur ne bori te pare te Edvinit?!'...

                             1. B
                              Bredhi

                              Pirth o M.Baze pirth!???Student bashkepuntor i sigurimit!!!!!!!Hiqni doré nga keto budallalleqe .Studeti e ka mendjen per pjeshke, Mero n'a e nxjerr bashkepuntor te sigurimit.Kini gabuare z.Mero.Nuk behej Ilir Méta bashkepuntor ,hiqe nga mendja ,se nuk ka patur arsye te behej bashkepuntor.

                              1. A
                               Anketuesi

                               Pasi lexova dhe ndoqa me interesim njoftimin se Ilir Méta kishte qene bashkpunetore i sigurimit te shtetit mendoj se duhet ti shkruaj nja dy rreshta ,gjithmon per te zbuluar te verteten.Me sa di une organet e sigurimit te shtetit pas viteve 1974 sipas porosive qe jepte komiteti qendrore i PPSh dhe mbi bazen e akteve normative qe leshonte Ministre i Brendshem terhiqnin ne bashkpunim sekrete agjenture nga rradhet e rinise dhe inteligjencen me synimin per ruajtjen e rinise dhe inteligjences nga veprimtaria e mundshe e armikut te brendshem dhe te jashte.Mbi kete bazen oficerat e sigurimit studjonin kandidaturat e mundeshme,konsultoheshin sipas varsise qe ata kishin me shefin e seksionit,zv/kryetarin e linjes dhe ne perfundim me Kryetarin e Deges .Kryetarin i Deges miratonte me shkrim terheqien ne bashkpunim dhe percaktonte personat qe do te realizonin terheqien ne bashkpunim se bashku me punetorin opérative.Pasi realizohej terheqia bashkpuntori leshonte deklaraten e bashkpunim ndersa puntori opérative kryente disa veprime qe pasqyroheshin ne sektorine e kartotekes si dhe tek libiri i evidencen opérative qe kishte cdo puntori opérative.Pasi perfundonte procesi i zgjedhjes dhe venies ne sherbim ,bashkpunetori takohej rregullisht ne menyre sekrete,raportin agjeturore si rregull e shkruante me shkrimin e tij.Ky rapporte shtypej,originali vendosej tek dosja e punes se bashkpunetorit,ndersa dokumenti i shtypur jepej per vlersim drejtuesve ,nga ku vendosej se cfare duhej te behej me raportin e te tjera ... Ne pergjithesi keto praktika ndiqen per studimin ,zgjedhjen dhe terheqien nesherbim sekrete te agjentures nga sherbimet e Vendeve perendimore dhe lindore, ndryshimet jane shume te vogla dhe ne vartesi me specifikat dhe mentalitetin e kandidaturave te perzgjedhura.Ilir Méta per ti shpetuar pergjegjesise qe ka po ngre furtunen ne gote te ujit,ka kaq Shume martiale te shkruara dhe persona te gjalle qe mund te deshmojne per zbuluar te verteten , koha eshte gjykates me i mire.Nuk do deshiroja te jeté e vertete,...,por po te jeté shqiptaret duhet te mesojme te vertete ,duket bere publiéke cdo gje ne kete drejtim.Te presim dhe te kontribojme per te nxjerre te verteten.Sali Berisha duhet te flase dhe tu thote te verteten shqiptareve,sepse ai e ka ditur kete gje dhe e ka shfrytezua politkisht.

                               1. V
                                Vlonjati

                                Ilir Meta ka qene si pune e dhjetoristit tjeter, pishtarit te demokracise qe vodhi sa u lodh Genc Rruliiii te cilit dosjen ja nxori dosjen Saliu per hakmarrje pasi Genci perkrahu Lulin. Genci dhe Iliri ishin vullnetare te sigurimit, pra spiunonin shoket ne gjimnaz e me vone ne universitet per te marre statusin e bashkepunetorit. E kuptove? Keta dhjetoristet e pishtaret e demokracise qe na shpetuan nga komunizmi kane mbushur breket sot se menduan qe dosjet e tyre ishin zhdukur. Me e bukura eshte se dosjen e gruas se Saliut e ka fshehur Ramizi i cili sot po gajaset ne varr..

                               Lini një Përgjigje