Mos hezitoni ta përdorni deri në fund politikisht këtë tragjedi! 

4 Gusht 2022, 18:28Editorial Mero Baze

Në tragjedi të tilla si ajo e Himarës, nuk ka vend për krahasime. Nuk ka vend as për ta zbutur peshën e tragjedisë, me shembuj të ngjashëm në Shqipëri apo në botë. Një rast i tillë ka ndodhur dhe gjashtë vite më parë në Dhërmi, por biznesmeni që vrau me skaf shtetasin rus, qëlloi të ishte i partisë së Sali Berishës dhe nuk u vajtua kaq gjatë. Madje doli i pafajshëm dhe merr tendera publik.

Mbi të gjitha, nuk ka vend për të kundërshtuar përdorimin politik të saj. Ajo duhet të përdoret edhe politikisht. Është logjike të përdoret nga kundërshtarët politik të qeverisë, për ta lidhur atë me tragjedinë dhe për të nxitur urrejtjen kundër qeverisë. 

Dhe në këtë pikë Berisha dhe Meta janë duke bërë gjithçka. Nuk është se kanë shumë fakte në anën e tyre. Kanë marrë disa video të vjetra të skafeve në ujë në vite, dhe po i paraqesin sikur po vazhdojnë të lundrojnë dje dhe sot, ndërkohë që qeveria ka kaluar në anën tjetër të ekstremit, duke grumbulluar në Porto Palermo gjithë inventarin e mjeteve lundruese të Shqipërisë.

Pati dhe një përpjekje tjetër për ta bërë policin skafist, “nip” të Taulant Ballës, por dhe ajo u sqarua shpejt. Duket që ishte më shumë porosi, meqë Taulanti ja ka marrë dorën këtyre shpikjeve, që nga koha e “Toyota Yaris”. 

Dhe kur flasim për përdorim politik të çështjes, duhet të kuptojmë se tragjedia bazohet tek veprimtaria korruptive e qeverisë apo tolerimi i këtij vrasësi, për shkak të fitimeve të paligjshme të qeverisë. Meqë bëhet fjalë për Edi Ramën, natyrisht që duhet lidhur edhe me atë.

Nuk ka rendësi se kjo tragjedi ishte një aksident. Tragjeditë në tërësi janë aksidente, pasi nuk dëshiron t’i bëjë njeri me dëshirë. Ndryshe quhen luftëra. 

Gërdeci fjala vjen, ishte një tragjedi që mori jetën e 26 banorëve, mes të cilëve dhe një fëmijë 9- vjeçar, që ishte duke lozur me biçikletë. Aksident ishte dhe shpërthimi aty. 

Por pas biznesit arrogant që shkaktoi tragjedinë, ishte djali i kryeministrit të vendit, i cili kishte punësuar aty gjithë fisin, me burrin e tezes në krye, ose baxhanakun e kryeministrit.

Nga momenti i parë i shpërthimit, kryeministri u soll ndaj ngjarjes si manipulator, duke ndryshuar emrin e baxhanakut, duke fshehur telefonat e të birit me pronarin e fabrikës së vdekjes dhe më pas duke kërcënuar kryeprokuroren që po niste hetimet.

Dhe në fund ja doli ta mbyllte çështjen pa i hyrë gjemb në këmbë të birit, i cili tani është rikthyer tek vendi i krimit dhe pastron para duke shitur boronica.

Mendoni tani sikur polici skafist të ishte i biri i Edi Ramës, siç ishte autor i biri i Sali Berishës në vrasjen e 26 vetëve. Dhe ne të thoshim mos e përdorni politikisht. 

Patjetër që duhet ta përdorni politikisht. Përdoreni deri në fund edhe këtë tragjedi dhe rrini vigjilent që të ndëshkohet gjithkush që i ka dhënë shanse atij polici vrasës të bëjë atë që bëri. 

Por nëse dilni më pak të fituar politikisht nga kjo betejë, nuk është faji i qeverisë. Qeveria po ua jep këtë shans ta përdorni politikisht. Por po ua heqin nga duart, ata që keni në krye. Ai që ka vrarë 26 vetë për biznesin e djalit dhe nuk kanë lënë as drejtësinë të veprojë, dhe ai tjetri që del me zë dhe figurë në video dhe merr “vërtetim” se video-ja nuk ekziston. 

Përdoreni deri në fund politikisht këtë tragjedi dhe kuptoni pastaj se as vdekja nuk i ringjall dot të vdekurit që keni në krye. Dhe niseni me varrosjen e tyre.

52 Komente

 1. T
  T. R. M.

  Të përshëndes nga US Mero Baze për këtë Perlë, si dhe çdo herë editorialet e tua janë shumë të sakta në vërtetësi dhe formën e të shkruarit. Dije Ti dhe të gjithë armiqtë e tu me në krye përbindshin Berisha dhe zëvendësin e parë të tij Meta, se analizat apo editorialet tuaja pasi përkthehen anglisht me cilësi të lartë, dërgohen atje ku duhet. Dosjet e Sali Berishës dhe Ilir Metës me familje, farefis e bashkëpunëtorë për sa kanë bërë që nga 1991 e deri më sot, janë gati. Dy supër kriminelët e Shqipërisë post-Komuniste Berisha Meta (produkte të Dhjetorit 1990) dhe një numër jo i vogël i bashkëpunëtorëve të tyre, në Parti, biznesmenë që pastrojnë prej 25 vitesh paratë e pista e të vjedhura të Berishës e Metës, ish SHIK_sa, ish Gardista, ish Policë të çdo rangu, që lanë lyer duart me dhunë, gjak/vrasje e vjedhje do përfundojnë keq e më keq, kudo që janë apo do tentojnë të ikin.

  1. P
   Pelosi

   Let's go Brendon

   1. b
    ben.

    1. Vrasja e femijes nuk ishte aksident, ose "femija u perplas me skafin" ishte 1 nga titujt e gazetes tema. Sepse eshte kategorikisht e ndaluar qe mjetet ujore, per me teper me helike te futen ne plazh. Banditi qe kishte skafin e dinte shume mire kete , sepse kishte qene kryepolic i himares, dhe eshte njelloj sikur te futet 1 makine ne oborin e 1 shkolle plot me femije dhe te xhiroje gomat . Nese vret njeri nuk eshte aksident eshte vrasje me dashje. Tendenca e policeve te himares qe e referuan si aksident dhe e Meros ketu dhe ca tellaleve te rilindjes ,tregon se ju funksiononi si bande dhe per ju nuk ka rendesi asgje vec te shpetoni 1 nga banditet tuaj. 2. Banditi qe vrau femijen , ishte i akuzuar si trafikant droge, per cudi brenda 1 muaji ,banditi ariti te mari pafajsine , nderkohe qe nga reforma e sukseshme ne drejtesi 1 qytetari te thjeshte i duhen vite e vite. Dhe nuk mjafton vetem kjo kete bandit, drejtori i policise menjehere e ngre ne detyre. Nese do ishte 1 njeri qe do kishte dhene menjehere dorheqjen duhet ta kishte dhene drejtori i policise si njeri qe promovon banditet. 3. Sjellja e bandit menjehere mbas vrasjes, si nje kriminel gjakftohte qe sulmon babain e viktimes 7 vjec, eshte brenda filozofises se bandes. Ne jemi banda ne ju vrasim dhe nese ndiheni ju vrasim prape. Majfton vetem 1 ngjarje qe njeriu te kuptoje sesi funksion ky shtet, mjafton vetem kjo ngjarje dhe justifikimi i rilindjes se meqense ju ka vrare saliu ne gerdec , duhet tiu vrasim dhe ne , por tashme kudo edhe ne plazh ,per te kuptuar se keta, nuk jane thjesht te pashkolle, se keta nuk jane te paafte. KETA JANE , SILLEN , FUNKSIONOJNE SI BANDE. Ps: nese kjo ngjarje makaber do kishte ndodhur ne 1 plazh qe nuk kishte njerez e sigurt qe keta bandite do kishin arestuar sot edhe babain e vajzes.

    1. O
     O shtet

     Kush ja dha pafajsine ? Lexo emrin e gjykatesit! Jane ata gjykates qe Saliu me Meten i mbrojne me gjak. Ketu cdo gje degradohet nga idiotet qe shohin revolucione me sy hapur ndersa ketu pergjegjsia eshte reale dhe konkrete. Po ne kete vende nuk ke shtet qe duhet te filloj pike se pari me ate qe hodhi nje fshat te tere ne ere dhe vrau 4 njerez ne bulevard dhe me kete tjetrin spiunin e sigurimit qe nuk dime as si e ka mbiemrin dhe ai vete nuk di sa prona e vila ka neper bote. Keta i sheh skafisti ne bregdet dhe mendon qe edhe ai eshte karderr e mund ti bej karshillek shtetit dhe per te ligjet nuk vlejne.. E more vesh o loqe e fishkur e Saliut? Kaq e thjeshte eshte.

    2. b
     ben.

     Banda e rilindjes, dhe ju delenxhinj. Mund ta shpjegoje njeri , se si dhe pse, ministri i brendshem ne detyre Bledi Çuçi rregjistron ne QKB ne 25.03.2021 nje bisnes ne emrin e tij qe meret me skafet??????????? O banda ktheni pergjigje O delenxhinj ktheni pergjigje

    3. Q
     Qirjako Qirjapidhis

     Ouuuuuuuuu T.R. M! Paske morr aq shum Flak ,sikur ta rrasa ne Goje. Ke noj moter seksi se dukesh qe je qeflliu modh nga temeperamenti. Hajt pra se ke kohe ti kuptosh ca gjona kokpidh ramist.  Motrat ku ti keni minj gjirizesh…

     1. Q
      Qytetari Tiranes

      Ohooooo I ka djeg keq primitivëve shpellarë ???????? Dhe kur nuk kanë ça thonë ngelen lakuriq dhe fillojnë me gjithë organet dhe me gjithë fisin. Thuj po deshe që nuk janë primitivë shpellash! ????

     2. F
      Fjala ime

      Mero edhe une te pershendes; ti si gjithnje, duket sikur nxierr mineral nga toka qe te pasurosh mendjet e njezerve, por ca nga ata shqiptare ehe, duan qe token ta kene vetem per varre se mbi to ndertojne te ardhmen e tyre. Veç kesaj, Mero, lexova facebook nje shkrim te gazetarit Denis Dyrnjaja dhe me çuditi, ndryshe nga çfare e njohe une nga larg çdo dite qe e ndjek ne kater pa nje çerek. Duhet te jete edhe pak skizofren Denisi se nje dite e ndonji njerin nga emisioni...por soy vertete me çuditi per edukaten kulturen dhe trajtimin qe i bente presidentit te repiblikes sikur te ishte nje baçé e tij dhe ta punonte e kultivonte Denisi si donte ai. Turp, Denisi; me paska zhgenjyer. Kultura dhe edukata eshte pasuri qe zoteron njeriu dhe nga kjo dallohet nga kafshet shumeqelizore. U vra nje vajze 7 vjeçe ne Himare aksidentalisht nga nje punonjes policie mendjemadh dhe i pa kujdeshem per pergjegjesin qe kishte. Fatkeqesi e madhe per familjen, por jo per Shqiperine qe kane kaq dite qe po ngrene jo zyrtarisht flamurin ne gjysem shtize. Sali Berisha me ka vrare tre vete brenda nje nate dhe sa e sa mijrat te tjere dhe sot shkon e ngushllon ne Himare! Eshte çmendur ai popull fare?! Familja e viktimes ka pergjegjesi te madhe qe pranon nje kryekriminel te shumices se shqiptareve ne shtepi dhe kjo e ben bashkepuntor ne te kaluaren me Sali Berishen. Megjithate nuk dua te shtoj, analizoj apo argumentoj çfare ndodhi, por te sillet Denisi keshtu me presidentin dhe kete nuk e besoja. S'paska ngele gazetare ne Shqiperi qe ti kete te gjitha berthamat ne rregull se politikanet e dime dhe s'kemi ç'u bejme, se Arben Kraja ka shkuar te marre porosi si Paskal Milua ne 1998 aty ne Tirane! Te faleminderit per hapsiren qe na krijon, pavaresisht se do dale apo jo komenti. Eh, sa kam per te shkruar, por vete shkruaj e vete vulos se njeri s'degjon me...

      1. S
       Sulua

       Merua kur eshte i qete bene analiza te shkelquera. Mjafton te lexosh ate dhe te kuptosh jeten politike ne Tirane. E thene ndryshe se ku " fle lepuri". Respekt Mero Baze!

      2. T
       Trotski

       Mero te lumte mendja dhe dora .I ke rene Pikes.Fatkeqsi e Madhe ajo qe ndodhi po ne kete rast nuk kane Goje te Ulerasin Edepseza e Kriminele si Sali Kerma dhe Like Hajdut-Spiuni

       1. F
        Flamur

        O Mero, nga inati me Berishën që është fajtor për shumë gjëra (përfshi Gërdecin)po mbulon krimin e këtij policit të Rilindjes. Nuk është vrasje nga pakujdesia, se pakujdesia ëahtë nëse zbaton rregullat dhe në një moment nuk e ke mendjen apo të ka tërhequr diçka tjetër vëmendjen e ti aksidenton dikë tjetër. Këtu kemi shtetin që nuk zbaton vendimet e tij , e nuk pajis me sinjalistikë, bova ndarëse e roje plazhin, dhe një polic që duke e ditur mirë rrezikun e duke shkelur ligjin që njeh mirë futet mes njerëzve. Mero thotë nuk do njeri të vrasë njerëz, sigurisht, por nëse ky njeri futet në kundërshtim me ligjin në një zonë pedonale ku luajnë fëmijët me një makinë garash atëhere ai e ka marrë parasysh se mund të aksidentojë dikë. Faji i policisë dhe ministrisë është se, edhe pse kishin një ligj nuk e zbatonin, kjo edhe pasi aksidente të tilla ndodhën në plazhe të tjera. Kjo tregon jo vetëm paaftësi por dhe mosvlerësim të jetës së qytetarëve, dhe kjo është kriminale.

       2. P
        Plazhisti

        E vertet, edhe kur duhet te protestosh te del fytyra e Saliut tek dera e familjes ne vaki dhe koklopes Meta qe degjenerojne cdo proteste. Keta jane aq te degraduar saqe edhe kur thone apo nuk thone asgje mjafton surrati i tyre dhe njerezve ju trazohet stomaku. Shikoni kush u vene nga pas, nje tufe te rrjedhurish nga mende e kokes. Jane aq te terbuar , ziliqare dhe inferior ndaj Rames saqe syte nuk ju shohin asgje tjeter pervec tij. Reagimet me te forta ndaj Rames kane ardhur nga vete votuesit e majte. E vetmja shprese jane keta votues dhe njerezit brenda PS per ta shkundur Ramen fort qe te kuptoj qe durimi ka mbaruar dhe duhen rezultate ne shtetberje. Para 10 vjeteve premtimi kryesor ishte " do bejme shtet" dhe duhet filluar urgjentisht. Nuk e kuptoj si mund te fshihet ministri i brendshem keto dite? Si rri ky njeri ende ne detyre eshte e habitshme.

        1. S
         Spak

         Edhe une nga emigracioni te pershendes! Saliu do te shfrytezoje c'do gje per interesat e tij kriminale! Me vjen shume keq pse Tropojani e lejoi Saliun te shkele mbi gjakun e vajzes se tij, duke e vrare per here te dyte! Saliu beri te njejten gje edhe me nje nga te vraret ne 21 Janar,por i treguan rruget! Tani mbi gjakun e pafajshem behet proteste nga "shoqeria Civile,nga Altin Goxhaj dhe "mbeshtetet nga Saliu! Zakone shqiptare te sadistit Sali! Deri kur?

         1. K
          Koli

          Haaajde çvete !! Paska mberrit Salifobia edhe ne emigracion !! Te sugjeroj per ca kohe te mos lexosh Temen o Spak , qetesohu pak dhe lexo edhe noj analize ndryshe nga ato qe te pelqejne ty , dhe do shohesh realitetin me paster or mik !

         2. B
          BABALE i PD

          Familje katundaresh , injorante familje poshter qe lejojne nje kriminel si non grata te perdori vdekjen e vajzes per perfitime politike . Ky katundare duhet te dilte ne tv KAZANE dhe te kerkonte qe te pakten nje vrases si komunisti non grata Berrisha te mos perdorte emrin e vajzes pasi ka vrare ne 1997 Gerdeci kater protestues e me qindra te zhdukur turpe turpe ndersa per aksidentin autori te denohet dhe shteti te reflektoje nese nuk inventone dot men,ra te reja te kopjoi si behet France etc

          1. J
           Jugu

           O sufflaqexhinjte/patronazhistet e Meros, perse nuk i botoni komentet. Une komentova 20 minuta me pare dhe nuk ofendova kend, dhe ju nuk e botoni. Keshtu do e mbani Ramen ne fuqi me tru shplarje. Populli do ligj, rregull, pune, dhe asnje nuk e ka.

           1. D
            Dori

            Nje kriminel drogmen i kapur per trafik droge qe riciklohet ne polici!!! Me vila e skafe ky polici kriminel!!! Ky brek kuqi ishte aq i forte sa s pyeti as per baben e vogelushes!!! Po si ka mundesi qe paguhen nga taksat tona kafshe te tilla!!! Po vetingu ne polici sikur u be???!!! Pikpyetje e madhe ky "shtet".

            1. F
             Fate fytyr bytha

             Po mire o idiot nuk i therret pak mendjes? Kush e ktheu policin ne pune pasi policia e arrestoi dhe e shkarkoi nga puna per trafikun e droges ne Himare para 2 vjetesh? E beri GJYKATA. Me vendim gjykate pasi e nxoren te pafajshem polici u rikthyhe ne pune ne Elbasan. Nese nuk do te kthehej drejtori i policise do te mbante pergjegjsi ligjore. E moret vesh o injorant qe ngelet duke degjuar Meten me Saliun?

             1. F
              Fate fytyr bytha

              Po mire o idiot nuk i therret pak mendjes? Kush e ktheu policin ne pune pasi policia e arrestoi dhe e shkarkoi nga puna per trafikun e droges ne Himare para 2 vjetesh? E beri GJYKATA. Me vendim gjykate pasi e nxoren te pafajshem polici u rikthyhe ne pune ne Elbasan. Nese nuk do te kthehej drejtori i policise do te mbante pergjegjsi ligjore. E moret vesh o injorant qe ngelet duke degjuar Meten me Saliun?

             2. m
              mirel

              Perla e radhes nga Mero Baze…

              1. E
               Entela Kosterci

               Keshtu ne portale te mer gjak ne vetull ti , vec ne realitet te ha karin me gjith qime .... o bajge.

               1. L
                Labi

                Mire o mire,por pit bulla,dobermane i ke lirshem neper qytete...policet i ke te injriminuar,fodulleku e mos pasja e nje opozite nuk i jusfikon

                1. D
                 Dušan Mugoša

                 Ky Abazoviqi e ka organin e tretjes në tru, andaj përdorë gojën për jashtqije, idiot dhe tradhëtar që vepron me "mësime" të Kristaqit.

                 1. N
                  Nari

                  Analize perfekte.Nuk ka nevoje per shume koment

                  1. R
                   Rrokomon Kosova

                   Edvin shkjau shqipfols dhe Vucici ia kan ble si dhurat vllaut të Dritan shkjaut spitalin 10 katsh ne Beograd e qe sot osht ne pronsi te Gjenan Abazovicit dhe gruas se Hhomoseksuales Brnabiç …!!! Nonen tradhtarve Liri Shqipetareve!!!

                   1. H
                    Huli Tanguli

                    Hahaha, nese juve Amelika ju thote kapne nga nje karuc shkau e rrasjani veti permas ju keni me thene se eshte i mireseardhur. Familjet jav qifsha haaaaaaaaaaaaaaaaaaa.

                    1. T
                     Turisti anonim

                     Përshëndetje Tema. Jam një pushues nga Kosova në Velipojë. Sonte diku rreth orës 19:20 në sheshin kryesor të Velipojës ishim duke ecur (shëtitur), ku nëpër shesh kaloi një veturë e tipit Mercedes C Klass, ngjyrë e bardhë, kishte ndezur 4 sinjalizuesit dhe voziste shumë shpejt nëpër shesh. Për një çast të gjithë menduam që ka ndonjë rast urgjence, por ata ia kishin lëshuar muzikës brenda në veturë dhe mbasi kaloi 20 metra, ndaloi një djalë i ri rreth të 40-tave, doli nga vetura dhe grushtoi një të moshuar rreth të 60-tave në prani të gruas së tij, e përgjaku dhe e shtriu përtoke dhe pastaj hypi përsëri në veturë dhe ia mbathën. Në atë veturë ishin 4 persona. Pyetja ime është kjo: ku janë policët, ku është shteti? A duhet të rrahemi ne sa herë që vijmë në Shqipëri (vendin tonë) në vend që të pushojmë?! Faleminderit, anonim si të gjithë, sepse ndodhë që më rrahin edhe mua po më zbuluan.

                     1. H
                      Haaa turisti karinonim

                      Ti je i foltore,-nevojtore i nongrata komunistit dhendrit Serbis Berrisha po te pakten mundohu ta besh shkrimin si koqevaret me gabime dhe te mos harrosh qe e ke botuar disa here te njejten

                      1. T
                       Tomor Alizoti

                       Pleher i Sali Berishes qe kekon te besh zhurme me rrena te tilla tilla.

                      2. B
                       Blendi Fevziu

                       Midhje me pagure te pista, banja publike te qelbura,kudo shikon vetem meshkuj Trima gati ti bien Turistit se kerkon birre Korca dhe jo Mojito te qelbur me 8 mije leke. Pizza me krunde Serbe e sallam te skaduar, supermarkete qe tjeter shkruan cmimi ne raft po shkruajti e tjeter te merr kasa. Zhurrme nga lokalet qe paguajne policine, plehra, rruge qe nuk lahen kurre ne qytet. 65€ nata , me aq shkoj kudo neper Europe. Po nuk ndrroi kultura e shqiptarit qe I di te gjitha nuk beni gje. Shqiptaret e mbajne turizmin ne Greqi po mesuan nga Mjeshtrat jo nga katnaret qe me lek droge e korrupsioni u ben dhe managers per hotelet e Baret. Shqiperia do vuaj po nuk uli koken te mesoj nga gabimet. Mes Greqise italise, kroacise ne nuk ofrojme dot as nje linje autobusi me orar kemi ne buthe te shesim nje Corona 7 mije leke kur ne Greqi ben 5. Ato leke qe kapen do ju dalin nga hundet se cmimet i sjellin njerezit se gje tjeter Shqiperia nuk ofron.

                       1. K
                        Kimete Berisha

                        Ty Llazi nga usa,ta qifshin pragun e shtepise gjithe Kosova dhe Shqiperia.

                        1. B
                         Bukurije Krasniqi

                         Un e kom pas rastin sivjet ne Plazhin iliria para Restaurant Prizrenit me mi hudh Sandalet ne Deti nga rojtaret vetem qe si pagova 300 Lek per Cader edhe pse erdha vone ka ora 17:30 sapo kisha ardh nga Kosova kishe per Pushime ne Shqiperi duke filluar nga Durresi e deri posht ne Vlore e pata qellim per Pushime ! sapo une e njeva vehten keq nga Rojtaret e Plazhit nga inati hika fill per Kosove , nejse nga sivjetja e vitit 2022 nuk kam me i vizitue Plazhet e Shqiperis pik deri ti respektojn Turistet e mos ti keqtrajtojn ! le qe mi hudhen sandalet ne Deti por edhe muti sa kryet me dul ne uje sapo hyna n' Deti afer 20 -30 metra ne uje nejse ! kjo eshte provoja jeme Personale e jo thashethemeve. Familje jon jemi betu se nuk shkojm mo ne bregdetin e flliqt shqipetar me bo pushime. Leta han mutin e vet shipecat serbogrek se asnji evro mo nuk e kan prej ne kosovarve. Jau qift nonat, grat, qikat e motrat vuqiqi e bregoviqi. Mytnu muta te mutave.

                         1. V
                          Vehbi Kajtazi

                          Baton Stanishiqi i biri i shpihunit drenicak Fazli Qeli. Krejt shqipetart jon rujt prej udbashit Fazli Qeli nga Drenica trathtare. Nuk ka ma shpihuna e ma te poshter e ma flliqnaka e ma antikomtar e ma hajna e ma te pabese e ma proserb e ma trathtar se drenicakt e Hašim Danillovič Hagabagles.

                          1. Z
                           Zana Avdiu

                           Impresionet nga viti i kaluar ne bregdetin Shqipëtar. Infrastruktura dhe organizimi në trafik katastrofal, plazha të flliqta, sherbyesit ne restorante arrogant dhe të pa kulturuar, kurva me sifilis ne çdo semafor. Kurr më pushime në Shqipëri. Si duket nuk jam e vetmja. Nonen n'piçke more grekoserb.

                           1. E
                            Entoni

                            O Mero, Une jam dakord per cdo gje qe ti thua per Berishen. Madje jam katerciperisht i bindur qe Berisha eshte akoma me pleher se sa e pershkruan ti. Por bej edhe ndonje artikull kunder qeverise. Te dyja rastet qe ke permendur jane raste flagrante ku SHTETI ka rene. Me 2016 bisnesmeni i lidhur me PD masakroi me helikat e skafit vajzen ruse 16 vjecare qe kishte ardhur si turiste ne Shqiperi. Edhe kjo polici e ketij shteti e manipuloi ngjarjen edhe i deklaronin nenes se saj qe vajza eshte mbytur ne det. Eshte po kjo polici tani me 2022 qe sillet si e bashibozuk. Makinat inteligjente edhe droni po na masakrojne per 10 km me shume shpejtesi ne ore mbi tabelen. Nderkohe qe deti nuk kontrollohet dot edhe pushuesit vriten nga horrat me uniforme policie apo nga ata qe e paguajne policine nen dore. Berisha edhe Meta jane dy dordolece pa vlere. Ama nuk duhet ti perdorim keta dordolece per te mbuluar paaftesine edhe krimet e strukturave te caktuara te lidhura me qeverine. Ps. Une sot isha ne proteste edhe nje nder te paret qe i fshikelleva Berishes ne surrat kur u afrua si korbat mbi fatkeqesine e te tjereve.

                            1. T
                             Taulant

                             Nuk ka asnje ndryshim pushteti i Rames prej atij te Berishes . Ngjarja e fundit ku shefi i policise beri masaker ne breg te detit tregon realitetin e dhimbshem Shqiptar. Kur nje shef policie ben gjera te tilla cfare mund te presesh prej policeve te thjesht apo krimineleve. Por ky nuk eshte rasti i vetem .Masakra te tilla Rama i ben me tenderat 20milion euro per km rruge , iceneratoret, djegjen e Shqiperis prej zjarreve sepse nuk ka asnje helikopter per te hedhur dy kova uje... Kjo eshte gjendja . 600mije Shqiptar u larguan qekur kerrici i Vucicit erdhu ne pushtet.

                             1. E
                              ERTV

                              Më pëlqen Mero se si e trajton. Egzakt ashtu le të bëhet. Por gjynaf ai engjëll qe nuk kishte faj dhe në paqe. Plus situatën e rëndon "gangsterliku" i policit, kërcënimet, tentativa me ik... Sa për Edi Ramën nuk më vjem keq aspak. Se arroganca, mbjell arrogancë. Ai "fali" Trebickën, Olldashin, Gërdecin madje dhe 21 Janarin de facto e ka falur... I interesonte dhe atij vetëm të vinte në pushtet. Salehun aty ku është e do ai, ai e mbron, ai e sponsorizon. Sa për ngjarjen Por më habkt fakti pse nuk hoqi dhe drejtorin dhe ministrin... Kush është ai idiot që e këshillon (Apo e zuri frika e Salehut).

                              1. J
                               Jozef Radi

                               Kryevepër. Dhe këtë e them unë spiuni i internimeve që Doktori dinak dhe pervers, çka e kuptova më vonë, më mbajti këshilltar të tijin deri më 97 kur gjeta rastin të largohem nga ai demon dhe të merrem me një punë me të cilën skam asnjë lidhje, gjoja sikur jam dijetar, intelektual, edhepse sjam më tepër se një copë mishi që Doktori dinak deshi të më shesi prej floriri.

                               1. k
                                kasemi

                                O Mero, nuk u lodhe duke na kujtuar gerdecin, 21 janarin, etj. Po kushi i rrahu shpatullat Saliut? a nuk ishte Rama ai? Po kush beri po ate vit 2008 me Salen marreveshje per ndryshimet kushtetuese, a nuk tregon kjo se vrasja u perdor per politike? Po ne 2013, dy vjet pas 21 janarit, si e harroi Rama 21 janarin? Duke na thene se ishte sistemi, jo njeriu qe koruptonte. Po sot qe po na mbyt korupsioni a eshte sistemi qe dikur na thoshte Rama? apo sot eshte pergjegjesi imdividuale? Mjaft Mero, dikur te lexonim me kenaqesi, sot je bere i peshtire.

                                1. I
                                 Interesant

                                 Brilante! Mero ka vendos me ja nxi jetën për së gjalli Doktorit! Dhimbje më të madhe se humbja e shpirtit nuk ka. Dhe Mero e ka lënë të gjallë fizikisht, por me shkrimet që bën po "ja ha shpirtin me copa të vogla" Doktorit-psikopat! Go Mero, go..!

                                 1. L
                                  Leci

                                  Mjere ti per mendte qe tpaskan met or shoq ! Valla koke keq shum po ishalla je noj plak ish komunist e tmerr zoti shpejt se e paske marr rrugen e mutit

                                 2. E
                                  Ermal

                                  Ne fillim ngushëllime familjes.Por ai ishte nje aksident i rëndë. Si i tille edhe pasojat janë tepër te rënda. Por te kuptohemi.Polici nuk ishte ne detyre,nuk ishte me uniformë, ishte thjesht nje pushues me familjen e tij.Ne rastin konkret ishte nje turist Nuk besoj se e bëri me dashje, por do mbaje përgjegjësi per pasojat.Por shiheni ne kendveshtrim tjetër, sikur polici te kishte humbur jetën, çdo ndodhte.Nuk do ta benin deshmor se nuk e humbi jeten ne krye te detyrës apo per shkak te saj.Ne kete kend duhet dalluar pjesa e personit si pushues nga figura publike si polic.Te pakten te jemi te ndershëm ne gjykim.

                                  1. i
                                   ina

                                   o Mero o trap shteti ka rene ka kohe, korrupsioni i ka mberthyer te gjithe, me keq ska ku behet, hiq dore nga Surreli i Sorosit edhe kthehu ne identitet

                                   1. 1
                                    123

                                    ina na e merr nje here ne goje o shpellar i Salih malokut

                                    1. 1
                                     123

                                     ina na e merr nje here ne goje o shpellar i Salih malokut

                                    2. P
                                     Petriti

                                     Mos hesht!Nrihu protesto kunder krimit,kunder korrupsionit,kunder vjedhjes,kunder shperdorimit te pushtetit,kunder arrogances se qeverise dhe kryeministrit. Po heshte nese do te jete vone.

                                     1. C
                                      Children lives matter!!!

                                      Black lives matter!!!

                                      1. N
                                       NjeQytetarOptimist

                                       Ka mbledhur horrat !! Do vijne dallge dhe kesaj rradhe “gudulisini” pak me fort se aq kane ngel..

                                       1. B
                                        Bubulina.

                                        Me mire te mos kishe shkruar fare.

                                        1. m
                                         mero lepirsi

                                         mero si mbaroi gjyqi mes edvin rames dhe kristaq rames

                                         1. E
                                          Endri

                                          respekte Mero Baze! Mje shkrim brilant !

                                          1. E
                                           Endri

                                           respekte Mero Baze! Mje shkrim brilant !

                                           Lini një Përgjigje