Dy emrat e Ilir Metës si pasiguri për të shkuarën 

31 Korrik 2022, 19:38Editorial Mero Baze

I njohur gjerësisht me emrin e tij politik Ilir Meta, në dokumentet zyrtare pas vitit 2015,  Ilir Meta ka nisur të vet deklarohet me emrin e tij të vjetër Ilir Metaj. 
Një ngatërresë të tillë e ka pasur dhe Sali Berisha me emrin e vjetër të regjistruar si “Salih” dhe me dy ditëlindjet e veta, atë të vërtetën më 1 Korrik 1944 dhe atë tjetrën më 15 tetor që e ka afruar me shpresë të bashkonte ditëlindjen me Enver Hoxhën. Por ai është detyruar t'i deklarojë si të korrigjuara. 
Formulari ynë për dekriminalizimin, i detyron politikanët të deklarojnë nëse ata kanë përdorur ndonjë herë ndonjë emër tjetër qoftë dhe jo zyrtarisht. Sipas pikës B, "mosdeklarimi i ndonjë gjeneraliteti sipas kësaj pike që mund të pengoj verifikimin sipas dispozitave të ligjit nr 138/2015 përbën vepër penale sipas nenit 190 të Kodit Penal. 

Dy emrat e Ilir Metës si pasiguri për të shkuarën 
Po çfarë ka ndodhur me politikanin Ilir Meta (Metaj)? 
Ai është diplomuar me mbiemrin Metaj, pastaj ka hyrë në parlament me mbiemrin Meta dhe ka prodhuar dhe pasaportë diplomatike me këtë emër dhe këtë gjeneralitet për vite të tëra. Kështu ai njihet gjerësisht në opinion si Ilir Meta. 

Dy emrat e Ilir Metës si pasiguri për të shkuarën 

Kthesa e tij e papritur ka nisur pas miratimit të ligjit për dosjet më 2015, kur befas në formularët e deklarimit të pasurisë ai firmos me Ilir Metaj 
Pra ne tani kemi dy formularë të tij, atë të vitit 2010 fjala vjen ku ai nënshkruan me Ilir Meta dhe atë të vitit 2016 ku ai firmos me Ilir Metaj, ndërkohë që në publik mban emrin Ilir Meta. 
Pra momenti i kthesës për të është viti kur miratohet ligji për dosjet, pasi LSI bëri dhe një amendament që e mbron atë nga verifikimi pasi është kontrolluar nga Komisioni Mezini e Bezhani. 

Dy emrat e Ilir Metës si pasiguri për të shkuarën 
Turbullimi i Ilir Metës nga miratimi i ligjit është i dukshëm dhe duket se është përpjekur të krijojë sa më shumë konfuzion rreth emrit të tij, që në rast se dikush të ndeshte atë, të krijonte idenë e një personazhi tjetër. 
Ky gjest krijon dy probleme. 
Problemi i parë është ligjor. Me këtë që ka bërë Ilir Meta është subjekt i ligjit të dekriminalizimit dhe duhet të ndiqet penalisht pasi nuk e ka deklaruar ekzistencën e emrit tjetër të tij. Kjo është e thjeshtë dhe e verifikueshme. 
Por kjo është çështje ligjore dhe e zgjidh Prokuroria që duhet ta konsiderojë publikimin e këtyre dokumenteve zyrtare si fakt që mund të verifikohet lehtë. 
Ana tjetër e errët e problemit, është se Ilir Meta është në panik për emrin e tij të dytë pasi e di që është i inkriminuar dhe është përpjekur të ngjallë konfuzion, herë duke e përdorur në dokumente formale e herë duke e fshehur në opinion publik. Turbullimi që i ka krijuar ligji i dosjeve në atë kohë është i qartë dhe e ka çuar atë drejt një konflikti ligjor që gjithsesi edhe pse e penalizon nuk është aq i rëndë për ta, sa e shkuara e tij. 
 
 

26 Komente

 1. I
  Iso

  Z.Mero!sali vuku (vuk emri i babait biologjik) e ka nderruar daten e lindjes per arsyen qe mos te korespondoi 9 mujorshi i qendrimit te vukut me duglanin e sheqeres ne ate vjeshte dhe prag dimri te ftohte ku ngrohtesia e vukut e dashnia e sheqeres sollen ne jete monstren me te ndyre qe Shqiperia ka patur ndonjehere.Me ndrrimin e dates se lindjes me dt.15 Tetor ka realizuar endrren qe te jete sa me prane shokut Enver.

  1. b
   ben.

   Ate te edvinit , do e botosh o mero???? Nga edvin, ne edi??? Apo ke botuar njehere per te ca gjera te tjera, dhe e ke mbyllur muhabetin?

   1. E
    Eva.M

    Edvinin nuk e sheh Mero , joo! E pastaj behet pishman, sic u be kur solli ne pushtet Berishen...., Berishen e Meten i urrejme te gjithe Mero, por kjo nuk do te thote qe qorrazi te ndjekim Edin , edhe kur abuzimet e tij me pushtetin po ja kalojne abuzimeve te Berishes dhe Metes bashke. Rri njehere neutral dhe thuaja lexuesve te tu te vertetat ashtu sic po ndodhin sot ne qeverisjen e Rames. Te jesh i sigurt qe do te klikohesh me teper, ne te kundert besnike te Temes do mbeten vetem patronazhistet.

    1. M
     Mondi

     Ne dokumenta e ka si ia ka vendosur e ema o qen,Ben desha te thoja.Mos harro briskun o zagari se u mesua Rama me profesionalizmin tuaj ne rruajtjen e leshit sa here funderrinave te foltores u plasin pislleqet ne surratin sketerre si shpirti .

     1. b
      ben.

      Delenxhi. Kategorise tuaj deri te leshi ju arin truri, me shume ju bie siguresta. Pune delenxhinjsh. Pse nuk shkruan psh , qe kjo zonja e dosjeve ka qene zv ministre e erion veliajt, dhe erion veliaj e ka mare shtepine me leket e mamit te ndertimet e burit te kesaj zonjes, kuptohet rastesisht?? Pse nuk shkruhet qe burri oligark i kesaj zonjes ka mare dhjetra qindra milione euro tendera shteterore, kuptohet rastesisht????? Ka dhe plot rastesi te tjera, po per trurin e 1 delenxhiu edhe kaq eshte shume. Edhe kujdes leshin.

    2. 1
     100 për 100 spiun

     He po spiunet keshtu veprone. KY qënka spiujune me të vertet 100 per 100 po ne nuke kemi instututsjone. Të gjith politikanet dhe ate që kane Lek e thyane ligjet sa her done

     1. 1
      100 për 100 spiun

      Karikaturisti i Sigurimit te Shtetit, cuni i xhelatit dhe spiunes se studenteve "Mata Harit" te sigurimit te Shtetit, do te na beje ndonje auto-karikature dhe te pirdhet nje ore e me pare ... e beri kete vend te hane njeri tjetrit vetem qe ky te kete karrigen dhe te jete pronar i cdo gjeje. Ndahu edhe te vllane nga gruaja vetem se srri dot pa intriguar dhe vjedhur

    3. P
     Polici

     E paska bere si Fatja! Mjafton nje polic ti shkoj tek dera ti verifikoj te dhenat e gjendjes civile. Problemi eshte se ky njeri ka firmosur dekrete e ligje me mbiemer jo legjitim qe ben nul ligjerisht cdo gje qe ka firmosur me 'Meta'. Palo shtet, republike bananesh. Kane edhe goje plehrat te flasin per shtetin e xhaxhit.

     1. k
      k

      Pse habiteni ? Të gjithë kriminelët ne shqiperi kane nga dy ose tre emra. Ky nuk do ngelej mbrapa. Eshte fshatar por ama e ndjek moden e krimineleve.

      1. J
       Jozef Radi

       Spiun Ilir Meta, spiun unë. Por unë nuk kam bërë hajvanllëqet e Ilir Metls me variacione idioteske ortografike. Unë për ti mbajtur njerzit sa më larg nga dyshimi per spiunllekun tim, kam zgjedhur menyre tjeter me të besueshme, megjithse jam nje cop mishi, hiqem si studiues i te tjereve, natyrisht duke mburrur njekohësisht veten.

       1. F
        Franz Kafka

        do e kaloj dhe kete here njesoj si ka kaluar skandalet e tjera... ne fillim duket sikur kushedi cdo ndodhe e pas tre ditesh harrohet cdo gje. Mjafton qe shqipot si populli me dangall ne kontinent, e vertetuar kjo historikisht me ate qe kane bere, ti japin prape ketij vampiri 100,000 vota ne zgjedhje

        1. K
         Kadri Hazbiu

         Te isha une gjall do ju kisha qir rop ketzre qenve

         1. C
          Ceni

          Mero, Ju thoni se ndryshimi i mbiemrit dhe mosdeklarimi perben shkelje ligjore. Jemi ngop me analiza dhe fakte per Meten. Ceshtja eshte: kush do e padis kete bandit per mosdeklarimin e ndryshimit te emrit. Pse nuk e beni Ti apo avokat Ngjela, po vetem mbushni faqet?

          1. L
           Like goldenboy

           Po mirë o Mero! Kaq nuk i mjafton këtyre Neo-Rilindasve ti tregojnë vendin. A jane keto fallcifikime. Se po ti bëj ndonjë mjeran e çojnë tek 7 penxheret këta. (Lere po te këtë prona ne mes, para, projekte etj etj). Shumë e thjeshtë nesër ai Tau nga LB te shkoj ne Spak. Dhe ende pa verifikuar Genta (NQS) dosjet. Ti hapin proces për fallcifikime të identitetit të zyrtarit shtetëror etj etj. Kaq e thjeshtë. Për fat te keq Shqiptarët nuk kane qenë, nuk jane dhe nuk do jenë të barabartë para ligjit dhe per shumë kohë. Dhe të mos bëjnë sikur s'dihet gjë.

           1. T
            Trotski

            A duhet te veproje Drejtesia ? Une mendoj se Po e menjehere

            1. 7
             77 vite komunistët në pushtet

             Po mirë mo se nuk kuptohet. Likja mbiemrin nga Metaj në Meta, e ka ndryshuar në bashki në gjendjen civile, apo thjesht e ndryshoi vetë sipas qejfit ndërkohë që në gjendje civile e kishte Metaj?

             1. M
              Marin Meksi

              Tamam si un pederasti psikopat Karin Seksi qe lepij fort ducin e mamit Spirra Seksi dhe bythen e shefes lope Qira Hogja se un jam dipllomat kampjon stjudjus mason sic mami me meson

              1. P
               Prind

               Tani u kujtuat te na tregoni cfare ka bere Ilir Meta para '90- s!!!!? Pasi i leroi nenen 30 e ca vjet ne maje te pushtetit... Shtroj pyetjen:- per cfare duhet te shqetesohemi me teper , per ate qe ka bere para apo pas '90s?

               1. a
                altin

                Po emrin e mamase e ka fallsifikuar ky birbo apo Fiqiret e ka patur dhe ne te paren qe kur ishte ne kooperative....

                1. m
                 mirjam

                 Po nga Ymer ne Mero cfare eshte?

                 1. A
                  Arber iliri

                  Hajde moj Fiqrete, Cna bone per vete.

                  1. S
                   Sul Korriku

                   Te hetohen te gjithe personat publike aktuale apo edhe ata qe kane dale ne pension te cilet kane ndryshuar emrat. Per njeriun normal, ndryshimi i emrit vetem probleme krijon (ne banka, kontrata te ndryshme, hipoteka etj). Ne keto kushte, ata qe "detyrohen" te ndryshojne emrin duhet ta kene hallin shume te madh. Prove kane dhene kriminelet e kapur deri tani nga drejtesia qe rezultojne me gjithfare emrash. Tashti ka ardhur koha e skuthave kriminele qe te hetohen per qellimin e konfuzionit qe kane dashur te krijojne me "korektimin" e emrave te tyre.

                   1. A
                    Ardit Shkembi

                    Verifikoni edhe zv Rektorin e Universitetit Alexander Xhuvani Elbasan, Peçi Naqellari dhe do te gjeni qe ka qene bashkepunetor aktiv i sigurimit te shtetit qe kur ka qene student ne vitet 80'.

                    1. D
                     Davidi

                     Fakti qe ti Zero, vegel e Edi Rames, pra vegel e vegles, nuk shkruan per tensionet e larta, fizike

                     1. X
                      Xhevat Salihu

                      Gaz i botës,turp e mjerim moral i fundbotshëm.Nga gropa septike ku e kemi zhytur veten, zor të na bëjë derman Amerika e Europa.Kjo èshtë fundi i poshtëm,më poshtë nuk e di ku mundë të shkohet,presidenti i vendit të merret me kêso falsitete të pështira.Ajme për ne.

                      1. Z
                       ZOROOS

                       Sillni urgjent Ilir Meta .j ne gojtine tek mua nese i ben pipen nje penisi 42 cm eshte spiun e ka zgjeruar gurrmazin per ta ngrene sa me thelle keshtu i provon spiunet Perndimi lindja i provon ne trap

                       Lini një Përgjigje