“Dy armiqtë” që po i sabotojnë Berishës 6 dhjetorin 

23 Nëntor 2022, 20:16Editorial Mero Baze

Duket sikur Qeveria nga një anë dhe Sali Berisha nga ana tjetër, janë në garë se kush do t’i ankohet Evropës më 6 dhjetor për njëri- tjetrin. Por e vërteta është ndryshe.

Njëra pale, qeveria, po përpiqet realisht që Berisha të jetë në rrugë në datë 6 dhjetor, si e vetmja mënyrë për ta demonizuar atë tek liderët e BE, si një formacion antiperëndimor. Për këtë po bën gjithë përpjekjet e mundshme. Mobilizon çdo minister, dhe ata që nuk bëjnë kurrë postime politike, të “sulmojnë” Sali Berishën pse po bën miting më 6 dhjetor. 

Llogaritë e Edi Ramës janë të bazuara mbi huqet e Sali Berishës, që nuk tërhiqet kurrë nga ndonjë marrëzi, nëse ja kërkon kundërshtari. Dhe duke ja ditur këtë ves, Rama përditë bën sikur e godet “pse po proteston më 6 dhjetor”. Në fakt është duke i thënë dil tek sheshi, se aty më duhesh.

Berisha dhe aleatët e tij tashmë e kanë kuptuar qorrsokakun ku kanë hyrë dhe po përpiqen ta shndërrojnë nga një demonstrate, në një protestë simbolike me 500 vetë, sa për t’i treguar Evropës “që ata janë të mirëpritur në Shqipëri”, siç thotë Tritan Shehu. Madje nga mënyra qesharake se si përpiqen të devijojnë motivin e protestës, duket sikur opozita do dalë në rrugë si për të pritur James Bekerin më 1991, ngaqë i ka izoluar qeveria komuniste.

Ky dyzim i opozitës dhe gjithë bashkëpunëtorëve të tij, përfshi Mediun e Metën, e ka bërë edhe më nervoz Berishën, i cili sa më shumë dëgjon që do jetë miting “paqësor”, aq më shumë bërtet se mitingu do përmbysë qeverinë dhe do tmerrojë Evropën.

Në subkoshiencën e vet, ai e do 6 dhjetorin, si ditë force dhe mllefi ndaj atyre që realisht e kanë izoluar. Po të mos ishte penalizmi i tij ekstrem prej SHBA, që e ndëshkoi familjarisht si hajdut dhe si minues të demokracisë, ai nuk do ishte sot në rrugë, por në shtëpi.

Fatmirësisht, ata e nxorrën si urith nga vrima për ta poshtëruar për ato që ka bërë kundër demokracisë dhe shtetit shqiptar, familjarisht.

Akoma më keq, pas SHBA, Britania e sanksionoi si politikan të lidhur me rrjete kriminale që i përdor për politikë, dhe kjo e kthyer atë në një lider anti-perëndimor në Shqipëri.

Partitë Popullore Evropiane po ashtu e kanë izoluar dhe kanë paralajmëruar përjashtimin e PD nga Partitë Popullore, nëse Berisha merr kreun e PD zyrtarisht nga Gjykata.

Ndaj nëse ka një datë në shpirtin e tij që ai është gati dhe të djegë veten në shesh para tyre, është 6 dhjetori, pasi është dita që armiqtë e tij real vijnë në shtëpi. Është dita kur ai ka përballë ata që nuk e lanë të vdiste i qetë pa e turpëruar, pa e poshtëruar dhe mbi të gjitha, pa e damkosur përjetësisht si familje hajdutësh dhe armiq të demokracisë. 

Perëndimi i ka vrarë Sali Berishës jo vetëm të shkuarën, por dhe emrin e tij në të ardhmen. Ai do të mbetet në histori si një familje hajdutësh, që erdhën, dogjën, vodhën, vranë dhe ikën. Dënimi i tyre është i përjetshëm dhe i pandryshueshëm.

Tani ai këta armiq i ka në mes të Tiranës më 6 dhjetor dhe nuk ka se si të mos shkojë aty.

Por për fatin e tij të keq, ka dy armiq që po ja sabotojnë këtë protestë. I pari është Edi Rama, që po e nxit ta bëjë, duke i thënë “turp të kesh që po e bën”, dhe kjo e tërbon.

Të dytët janë bashkëpunëtorët e tij që i thonë është “turp ta bëjnë” dhe kjo e tërbon dhe më shumë akoma. Dhe nga inati i të dy palëve, ai do të jetë aty më 6 dhjetor. Për fatin e mirë të gjithë armiqëve të tij. Dhe për fatin e tij të zi që nuk e ndryshon dot më.

29 Komente

 1. L
  L.Xh.

  Fjalët e tua, në veshin e perëndisë o Mero Baze. Kokën hëngërtë Saliu me gjitjë familie biologjike dhe me familien politike. Shkofshin në të sëmës…….. Por, duhet të kihen parasysh, edhe ato fjalët e Froka Çupit, që mund ta këthejnë Tiranën, në Sarajevë, e të fillojë një KRISMË e TRETË Boterore… Gjithsesi, nuk mund të lë pa përshëndetur zonjën Juri Kim, mbasi prej sajë, e kemi peshqesh Sali Berishen… mirë ishte në pension në shtepi. Tani që e nxorre në rrugë, gjeji vëndin. SPAK-un e drejton, por Sali Berishen shumë po e mbron. Ku është qellimi o zonjë ? ? ?

  1. k
   k

   Berisha është psikopat i qëllimshëm kurse ata që e ndjekin janë me të meta mendore te sinqerta.

  2. A
   Arli

   Berisha nuk pjerdh fare për diskreditimin e tij, sepse e ka ngrënë turpin me “bukë”, por problemi është që ai po diskrediton shqiptarët njësoj si drogmenët. Ky është thelbi i 32 viteve, që vazhdimisht kur ka patur probleme në Kosovë, Berisha kërkon rrëmujën në Tiranë.

   1. L
    Luani

    Ndodhë wë një wënie njwrezore të rrjedhi deri në këtë farë feje si kërma nongratay po si ka mundesi që të rrjedhin njerezit që i venë mbrapa..!!

    1. "
     "BOHOTINA"

     Exselent.

     1. L
      Ladi

      ????????????????????????????

      1. A
       Aron

       Ladi, mos vendos me emjoy me te qeshura, sepse dalin si pikepyetje ketu.

      2. X
       Xhebraili

       Mbase deri në 6 dhjetor ka shkuar për vizitë në Tufinë. E meriton këtë vizitë Saliu.

       1. D
        Dakord

        Xhebrail te lutem mos e merr ne dt 6 dhjetor. Lere mbi kete toke deri sa te degjenerohet fare, deri sa te çmendet (ka ca shenja) sepse nuk mund ta humbim spektaklin e dhjerjes se pasuesve noka, paloka, kerriçi, manjani, vokshi, kalaja etj etj. Keta duhen pare si do sillen kur semundja e saliut te agravohet tamam. Le te qeshim e te gajasemi si fshati te filmi 14 vjeç dhenderr. O çu kenaqem

       2. D
        Dani USA

        Mero mos ja fute kote,dhe po qe e verte ajo qe thua ti nuk na intereson qellimi i rames se nuke e nderone Shqiperin po e turperon nese i jep leje ta bei mitingun per mua eshte njelloi si Berisha.

        1. B
         Bardhyli nga Kosova

         Do përfundonte një ditë në ndonjë hundëlesh. Krahas deklaratave të zakonshme në kësi rastesh, dje, jo vetëm unë apo kolegët e mi, por edhe miqtë e tij, kanë dëgjuar të përsëritet shprehja e mësipërme. Rrahja e Mero Bazes, u dënua dje nga Presidenti i Republikës, nga kryeministri, Zv.Kryemi-nistri, Kryetari i opozitës, nga shoqatat e medias si dhe nga Ambasadori amerikan. Të gjithë e dënuan formalisht aktin brutal. Edhe unë e dënova dhe e dënoj ketë sjellje të pahijshme, që nuk duhet t’i ndodhë jo një gazetari, por kujtdo qytetari mbi tokë. Këtë nuk e them formalisht, por e përsëris, askujt nuk ia dëshiroj një dënim të tillë. Por nuk mund të rri pa përmendur edhe komentet e akoma më shumë njerëzve të tjerë se “Mero Baze e kishte bërë hak”. Nuk mund të rri pa thënë një të vërtetë, që shumë si unë dje kanë dëgjuar. Mero Baze nuk u rrah për shkak të detyrës si gazetar, por u rrah për shkak të sjelljes si shpifës. Bamir Topi e dënoi aktin e rrahjes, por jam i bindur që i janë kujtuar shpifjet e Meros kundër tij dhe familjes së tij. Sali Berisha e dënoi dhunën, por nuk besoj se i ka harruar shpifjet kundër tij, gruas së tij, vajzës së tij, djalit të tij. Ilir Meta u solidarizua me të tjerët, kundër veprimit të dhunshëm, por iu kujtuan shqetësimet e Monikës për shpifjet e Mero Bazes.  Edi Rama e dënoi fort rrahjen e njeriut të ”fjalës së lirë”, por jam plotësisht i bindur se njëherazi i është kujtuar shpifja e ndyrë e Mero Bazes, për djalin e tij. Po ashtu edhe politikanët e tjerë, Fatos Nano, Gramoz Ruçi, Namik Dokle, Spartak Ngjela, Pandeli Majko, Lulzim Basha, Flamur Noka, Genc Pollo, Nard Ndoka, Tritan Shehu, Dashamir Shehi Mesila Doda, Besnik Mustafaj, Bujar Leskaj, Ben Blushi, Erion Braçe, Arben Malaj, Erion Veliaj e shumë të tjerë, të majtë e të djathtë kanë kujtuar shpifjet për ta apo për gratë e tyre. Por jo vetëm politikanët, janë vënë në mendime dje. Edhe kolegët e tij që i rrinin pranë. Ylli Rakipi e Andi Bushati, Sokol Balla e Rudina Xhunga, Skënder Minxhozi e Ilir Babaramo, Andi Bejtja e Enkel Demi, Alfred Peza e Ylli Ndroqi, Eni Vasili e Mira Meksi, Remzi Lani e Petrit Beci, Tan Dulaku e Agim Nesho, Anila Basha e Carlo Bollino, Mustafa Nano e Andrea Stefani, Blendi Fevziu e Fatos Lubonja, e sigurisht unë, personazhi i përditshëm i shpifjeve dhe trillimeve të ulëta të tij, dje kemi ndjerë keqardhje për ngjarjen ndaj një qytetari, por pa dashje kjo rrahje na ka risjellë në mendje gjithsecilit, kujt më shumë e kujt më pak, dhimbjet që i kanë shkaktuar në familje e në personalitet, shpifjet e kësaj monstre të shtypit apo medias shqiptare, të paspluralizmit. Nuk më del komplet gazeta të përmend gjithë emrat e politikanëve, gazetarëve, biznesmenëve apo qytetarëve, ndaj të cilëve ka shpifur ky “hero i fjalës së lirë”. Nuk ka asnjë shqiptare apo shqiptar personazh publik, brenda e jashtë kufijve, që të mos jetë sharë apo fyer, që të mos jetë spërkatur me helmin dhe baltën e këtij njeriu, qe pretendon se bën detyrën si gazetar, kur shpif për ta. Sigurisht, shumë miq këmbëngulën të mos merrem me këtë shpifës, dhe aq më pak në një ditë të tillë. Ndoshta kanë pasur të drejtë. Unë këtë gjë kam bërë prej shumë kohësh. E kam barazuar me zero dhe nuk i jam përgjigjur shpifjeve dhe fyerjeve të tij ndaj meje, ndaj familjes sime të gjallë, por edhe ndaj babait tim të vdekur që në vitin 1979. Këtë kanë bërë e bëjnë shumë si unë, por kur dëgjoja dje deklarata pas deklaratash që jo vetëm dënonin aktin e Taçit apo badigardëve të tij, por e konsideronin dhunë ndaj fjalës së lirë, nuk munda t’i rezistoj edhe unë misionit të fjalës së lirë: Të them që e dënoj kategorikisht rrahjen e gazetarit Mero Baze, por të them edhe atë që askush nuk e tha publikisht por vetëm nëpër dhëmbë: Që ai është njëkohësisht dhe kampioni i shpifësit dhe turpi i fjalës së lirë në Shqipëri e në treva shqiptare. (Vafsh në djall populli im shkërdhatë që voton Edin e gjatë. Dhe, për fund: Ngushëllime për ngordhjen e Open (Vuçiq) Balkan. Urime Procesi i Berlinit. Poshtë tradhtarët. Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli).

         1. F
          FCB

          Pfff...merrua i penes qe ka bo dhe liber...Sales nuk i rruhet as per ate qe thua ti...as per ate qe mendon rama..as per ate qe mendon kimi...do behet proteste ...merro fshatari ben diversion :))

          1. F
           FCBYTHE

           FCB ka mbaruar koha juaj koha e morrave te kuq komunist Nongrata eshte nje listen e zeze si familje kriminale njeri i paguar nga rublat Ruse spiun i UDB dhender Serbie kriminel i lindur .Rama e nxori ne proteste me 6 Dhjetor dile edhe fi dhe bertite liri demokraci poshte kumunizmi nano ik uuurrrraaaaa dhe shko ne shtepi ha fasule se nongrata i ka paret me thase o debil rrugesh

           1. F
            FCB

            16 : 42 , ta paskan vonu byrekun sot , qenke patronazhist i marum .

          2. "
           "Dy armiqtë e vërtetë sabotatorë"

           Në krye të planit që thotë Mero për të demonizuar opozitën e kastruar të Sali-Metës është si gjithmonë dyshja mistiko-haluçinante Tak.Ngjela-F.Çupi. Deri sot, avokati thoshte se drejtësinë "e re" e kanë në dorë amerikanët, Washintoni, dhe do e shikoni si do arrestohen ish pushtetarët. Tani Taku thotë se kishte besim dikur por u zhgënjye, por gënjen se dihej që Spak nuk do bënte asgjë. Nuk mund të bëjë asgjë kur i gjithë shteti është mafioz, dhe ekonomia është gjysëm informale dhe kriminale. Si mund të bëjë Spaku kur Rama ka kapur gjithë pushtetet? Ngjela, po ashtu dhe Frrok Çupi, kanë mbi një vit që i çajnë trapin këtij populli me përralla mbi arrestimin e Saliut dhe Metës, (se për Ramën nuk thonë gjë fare se i paguan Ramsesi). Kujtonin se duke llapur përditë për një vit rresht do shpëlanin trurin e shqiptarëve, por populli po largohet me gomone se e di si funksionon këtu, edhe pulat me bufin e dinë. Frroku është një shkallë më lart se avokati me broçkullat që thotë, madje sot lëshoi trapllëkun e fundit kur tha se mund të nisë lufta e tretë botërore nga trazirat që do shkaktojë Saliu në protestën e 6marsit në Tiranë. I ka kaluar kufijtë e çmendurisë. Një defiçent pa cipë që hap panik kot. Këta janë personazhe që thonë vetëm trapllëqe, paguhen për këtë punë sigurisht. Objektivi është thjesht nxi në maksimum Saliun dhe Metën më keq se ç'janë të nxirë, shpëlai trurin popullit dhe trëmbe sikur mbrapa opozitës qëndron Rusia dhe mund të bëjnë qametin, madje edhe luftë botërore. Kështu, edhe ata që nuk e duan Ramën, të paktën mos të plasen te Saliu-Meta. Si rrjedhim Rama sundon i qetë, vjedh në pangopësi, dhe mbush edhe xhepat e Ngjelës dhe Frrokut për broçkullat që thonë.

           1. M
            Miradije Hoti

            Rama eshte lojtar pokeri e futi nongraten ne kurth, karten e pare e hodhi T.Balla ne parlamente duke ditur qe nongrata eshte idiot i lindur tha : Kam nje parandjenje qe nongrata ne 6 Dhjetor do mbaje proteste, kaq duhesh per idiotin e lindur mbas dy ditesh deklaron po do mbaje protestr ne 6 Dhjetor haaaaa po Rames kjo i duhesh haaaaaaa haaaaa per ta ridiculise para gjithe liderve europien per te pershpejtuar edhe nje nongrata nga comunitetit europiene per ta ngordhur per se gjalli me gjithe familjen kriminale Berrisha . Nongrata ka lindur e do vdesi idiot pak me i zgjuar doli pijaneci spiuni Meta Metaj Muti por qe edhe ky ja ka me te futur nongrates i bene qefin dhe i fute gishtin nga pas ehhhh kur nuk ke familje femije te terheqin njerzit tallin Gencin me nongraten

            1. N
             Ne

             Kur flet pak e sakt, i ke thene te gjitha. Kjo quhet menyra " Mero" e te treguarit te mendimit tend.

             1. A
              Arben

              Mero gelbasa esht shum e rendesishme per popullin qe te njihen gazetarucat bythe lepiresa si puna jote. Por nuk je i vetmi i keti lloji qe jeni nen produkt i komunizmit

              1. P
               Plaku 80 Vjecar

               Shkrim i sakte

               1. m
                meshirojeni ushtarucin Mero

                Sa here qe lajmerohen protesta ne Tirane, nga Rama tek Baze i zene dhimbjet e lindjes! I pari, Rama, sa here ka pas protesta ka marre nje Hu ne prapanice e ka shkuar gjekundi per ndonje vizite, ose e kane marre per ta fshehur gjekundi jave para protestes. Ky i dyti, Bazeja, thjesht ne solidatitet me pushtetin e rradhes, ofshan per dhimbjet qe ai pushtet ndjen nga sikleti i protestes (gje qe ja ka marre doren ne keto 30 vite)

                1. F
                 Fantastike pershkrimi...

                 Fantastike Artikulimin qe i ka bere .. Hyp se te vrava zbrite se te Brava.. Mero njeshe je ..ja more frymen Atij Penecilines ..

                 1. F
                  Fantastike pershkrimi...

                  Fantastike Artikulimin qe i ka bere .. Hyp se te vrava zbrite se te Brava.. Mero njeshe je ..ja more frymen Atij Penecilines ..

                  1. F
                   Fantastike pershkrimi...

                   Fantastike Artikulimin qe i ka bere .. Hyp se te vrava zbrite se te Brava.. Mero njeshe je ..ja more frymen Atij Penecilines ..

                   1. Y
                    YMER ME 6 DHJETOR DO JAT KARIN NE BY EDI RAMES

                    YMER QELBAZA KY ME DATE 6 DHJETOR DO JA FUS LLAPEN NE BYTH SALI BERISHES ANDI BUSHATI ARMAND SHKULLAKU CIL PEKES YLLI MANJANI BLENDI FEVZIU ANDI BEJTES DHE ZENIT TE BABIT

                    1. T
                     TemaTiku

                     Bashkimi Europian anulon grantin e Investimeve per ate Aferen Rama te portit Durresit - perkthejua ca kete "sihariq" budallenjve rilindjote o Mero, natyrisht me fryme rrevolucionare qe tua kape rradakja!

                     1. L
                      Latif Dreqi ( vertete )

                      "TemaTiku"! "Tema Ekonomiku"! BE e anuloi grantin prej 28 meleone Evro per portin e Durresit sepse kryeveqilharxhi i Py Dy -se se "rithemelume", Mond Spaho, u ankua tek BE se ky investim gjigand i arabit, nuk ka miratimin e "doktorrit". Pas kesaj keta te BE, si adhuronjes te politikave ekonomike te "doktorrit" qe perpilohen nga kryeveqilharxhi Mondi, kthyen pergjigje: Granti jone prej 28 milione Euro per Portin e Durresit nuk do te jepen pasi ai do te prishet. Ky grant do te kaloj ne nje tjeter investim, planin e te cilit, presim te na e shtroje Qeveria Shqiptare. JA, KY O PERKTHIMI O "Tema Tiku" i Sahalese.

                      1. T
                       TemaTiku

                       Lato vertet i ikur per Dreq, je i lire te budallallepsesh per hir te dashurise qe ushqen per nje budall si Rama e mos kuptosh te thjeshten fare : Bashkimi Europian i thote JO grantit te Investimit per ate projekt te Rames ne portin e Durresit. Ja kjo e vertete mund te dhembe ca, por ta sheron budallallekun. (sa per ato dokrrat "..ky grant do kaloje ne nje investim tjeter..." planin e te cilit ata ne BE po priskan Ramen, Harroje me mire kete e mos e shty budallallekun deri ne marrezi totale)

                       1. L
                        Latif Dreqi ( vertete )

                        "Tema Tiku"! Leçit lajmet tek "Sy(gerrdoqja)ri Tv", por leçiti me kujdes, ashtu siç te mson bab Sahale Brrisha, dhe atje o te shoç se pse u hoqen 28 meleone evro te BE, dhane qeverise Shqiptare. Leçit o budalle, leçit deri sa te plasne site.

                     2. D
                      Donna Wolsk

                      Mbase e mveshim Emanuëlin me gunën tonë kur ai vjen me një kërsabrë Baskesë

                      Lini një Përgjigje