Ngrijini një bust në Beograd, Albin Kurtit! 

6 Qershor 2023, 18:54Editorial Mero Baze

I pari që ka arritur të bashkojë Perëndimin kundër një vendi të vetëm në Ballkan, ka qenë Slobodan Milosheviqi. Përpjekjet e tij të pafundme për të përçarë Perëndimin rreth Kosovës dhe sidomos bindja e tij se duke sunduar një popull të indoktrinuar kundër Perëndimit, do t'ia dilte, përfundoi me humbjen e Kosovës në qershor 1999, pasi 76 ditësh bombardimesh.

Kosova u bë e lirë dhe e pavarur falë edhe marrëzisë së tij.

I dyti pas Milosheviqit që ka bashkuar Perëndimin kundër tij është Vladimir Putini. Autokrati i Kremlinit me gjakftohtësinë e një pushtuesi ka sulmuar Ukrahinën, ka aneksuar një pjesë të territorit të saj dhe po vazhdon të rezistojë kundër Perëndimit, me shpresë se do ta lodhë, do ta përçajë, dhe në fund do të triumfojë.

Ajo që po ndodh në Ukrainë, jo vetëm si aggression, por dhe si precedent i sulmit ndaj një vendi sovran, rrezikon të shembë rendin e ri botëror, nëse pranohet dhe nuk luftohet deri në fund. NATO, Bashkimi Evropian, SHBA dhe gjithë institucionet perëndimore, përfshi dhe vendet që aspirojnë Bashkimin Evropian, janë në një koalicion të madh ndërkombëtar në ndihmë të Ukrainës, të vendosur të qëndrojnë deri në fund.

I treti, që në mënyrë të pabesueshme ka bërë kundër 27 vende të Bashkimit Evropian, SHBA, NATO dhe OKB, është Albin Kurti. Ai e ka vendosur Kosovën në një pozitë ndërkombëtare poshtëruese, ndaj së cilës ditën e premte fillojnë sanksionet ndërkombëtare, njësoj si dikur ndaj Milosheviqit, dhe sot ndaj Putinit. 

Por ndërsa për të parin u deshën 76 ditë bombardime, për të dytin do të duhen miliarda euro dhe qindra mijëra të vrarë për ta mposhtur, për Albin Kurtin, duhet vetëm një vendim i Perëndimit për ta fshirë nga faqja e historisë, duke vënë pikëpyetje të mëdha për fatin e Kosovës.

Kosova është një shtet që ka fituar pavarësinë falë këtyre 27 shteteve të Bashkimit Evropian dhe SHBA. Ajo ende nuk është e pranuar në OKB dhe arsyetimi mbi të cilin është njohur pavarësia e Kosovës, është se do të jetë një republikë e qytetarëve dhe do të ndihmojë në stabilitetin e rajonit.

Në momentin që Albin Kurti e ka bërë Kosovën vatër trazirash etnike, duke vepruar në mënyrë të njëanshme pa u koordinuar me SHBA dhe Bashkimin Evropian , ai ka rikthyer në Kosovë mekanizmat e sigurisë së rezolutës së OKB 1244 e 10 qershorit 1999, duke nxjerrë në plan të parë ruajtjen e sigurisë dhe stabilitetit në Kosovë, nga forcat ndërkombëtare.

Pas të premtes, Kosova nuk është më në duar të Albin Kurtit, por në duart e atyre që e çliruan Kosovën dhe arsyeve për të cilat e çliruan.

Ai ka dy ditë kohë të shpëtojë veten, jo Kosovën. Kosovën e ka dëmtuar maksimalisht aq sa nuk ka mundur ta dëmtojë as Milosheviqi dhe asnjë armik tjetër i saj. Nëse shqiptarët me humor shpesh herë thonë se Milosheviqit i duhet bërë një bust në Kosovë për “meritat” që ka për lirinë e Kosovës, serbët po ashtu duhet t’i ngrejnë Albin Kurtit një bust në Beograd për meritat që ka në luftën e tyre kundër Kosovës.

Tani për fat e ardhmja e Kosovës është në duart e çlirimtarëve të saj. Shqiptarët e Kosovës duhet të zgjedhin mes këtyre çlirimtarëve që zbuan Milosheviqin,  dhe Albin Kurtit,  që po rikthen ëndrrën e Milosheviqit në rajon.

47 Komente

  1. S
   Sebastia

   27 shtete te BE thote kokrra e injorantit kur ne fakt shume prej ktyre 27 shteteve as qe ishin pjese e BE ne 1999 dhe disa te tjere si psh Greqia,Spanja por dhe Rumania qe sot eshte anetare nuk kan dhen as me te voglin kontribut per clirimin e Kosoves, perkundrazi kan qen dhe kan punuar kunder. E dyta,Kosova nuk u clirua vetem nga USA dhe disa vende te BE por u clirua dhe nga djemt e bijat e saja, pa UCK nuk do kishte pasur kurre nderhyrje ne Kosove o Ymeri i varfer qe t'eshte bere gjuha me helmuese se e gjarprit. E treta por dhe me e rendesishmja, Albin Kurtin sivllezerit e Escobarit e rrezuan njeher dhe ISHTE PIKERISHT POPULLI I KOSOVES qe iu dha SHPULLE FYTYRES Amerikes dhe BE duke e rizgjedhur PERSERI SI PERFAQESUESIN E TYRE. Te punosh kunder Albin Kurtit do te thote te punosh kunder POPULLIT TE KOSOVES i dashur Escobar dhe Ymerkar!

   1. S
    Studiuesi

    Or idiot që shkruan sikur di, Greqia është pjesë e BE që në 1981, Spanja në 1986. Përse vetëm idiotët bëjnë komente?

    1. M
     Mesuesi

     @Studiues! Lexoje edhe njëherë më mirë. Nuk po thotë që Spanja dhe Greqia, nuk kanë qenë anëtare të BE, por që ato nuk kanë dhënë asnjë kontribut për Kosovën, ku unë do shtoja se ende nuk e njohin Kosovën si Shtet i Pavarur.

     1. S
      Sebastia

      Hapi zgavrat mire, analfabet!

      1. N
       Niko

       Studiesi idiot si puna jote ik kullot lopet, kto nuk jan gjera per ty

      2. A
       Avniu

       Jo idiot qe po e po, por edhe i poshter. Vetem nje si zoti Bledar Koka i thote keto komente kunder atyre qe na mbajne ne kembe dhe ekzistojme sot si komb e si shtet or “Si bestia”. Vetem nje spiun i Serbise mund te bej ate qe ben Kurti.

       1. S
        Sebastia

        Ik re qenje e felliqur. Ne kembe mbahem fale forcave te mia, ashtu sic jan mbajtur te paret e mi dhe shumica e shqiptarve qe nga 3000 vjet e ktej. Deri para 91 je mbajt me kembet e tua e nuk dhisje fare per Amerike e Europe o te lerofsha gjenetiken dhe t'ma dish per nder.

        1. A
         Avniu

         "Si Bestia", zotria tende shume idiot. "Forcave te mia"..forcat e leshit.

       2. T
        Tarasi

        Te ishte per uck me pushket e tyre sot kosovaret do ishin te gjithe refugjat po mos te ishte amerika.

        1. S
         Sebastia

         UCK me pushket e tyre ka vrare me shume ushtare serb se cka vrare e gjithe Nato me bombardimet e saja. Nuk do kishte nje Kosove te cliruar ? Mbase, por nuk do kishte nje Kosove qe ta gezonte serbi. As shqiptari e as serbi, jeta ferr do dukej ne at vend.

        2. n
         nacionalisti

         ti je idiot total... 1 rrakete tomahawk kosto prodhimi kishte 1 milion usd. Amerikanet bombarduan 76 dite, rraketat qe hodhen ishin mbi 300 ne dite. Mjafton te besh kete llogari o hajdar i marksit dhe engelsit dhe kupton se kush e cliroi kosoven. Pa perfshire kostot e tjera, avione, paga personeli karubrant, nendetese e aeroplanmbajtese ne mesdhe. Sigurisht qe UCK ka nje rol te rendesishem dhe te pamohueshem, por... 2 pyetje kam une per ty E para, po me gjete se kur Albin Kurva e ka permend nje here te vetme UCK si pjese e rendesishme per clirimin e kosoves, une te jap te drejte per te gjitha DEBILLEQET MARKSISTE QE KE TI NE KOKE BASHKE ME ALBIN KARIN. E dyta, mendon ti qe |Amerika ia ka me te futur kosoves ? Po qe se je i bind per ket, atehere je analfabet funksional

         1. S
          Sebastia

          O kkk...aar i prish, as nuk me intereson engels dhe marks, as komunizmi dhe as shpenzimet e Amerikes. E di bota mbare pse nderhyri Amerika ne Kosove, nuk i plasi raku per shqiptaret dhe lirin e tyre por donte te merrte pas borxhet dhe interesin qe Beogradi kishte ndaj Amerikes. Albin Kurti ka qen krahu i djathte i Adem Demacit, mjafton kjo si pergjigje per pytjen tende prej idioti qe nuk njeh as 0.1% te historise moderne te Kosoves. Amerika ia ka me te futur Kosoves ? Jo vetem qe e mendoj, jo vetem qe ka FAKTE para syve te gjitheve por edhe sikur mos te kishte ,nje gje te vetme ka te sigurt ne kte bote (natyrisht pas vdekjes) , qe nuk ka kurrefare miqesie apo dashamirsie mes shteteve por vetem INTERESA TE PERKOHSHEM dhe nese egziston nje shtet qe me s'miri i shpalos fare haptas kto interesa ai shtet eshte USA, jan ende shume te freskta imazhet e Afganeve te braktisur si qen ne autostrade nga "aleati amerikan". Amerika po e shet Kosoven per interesin e saj , interesi eshte kthimi i serbise ne preherin e Amerikes dhe Europes. Interesi i Amerikes eshte nje Serbi e kenaqur qe nuk shkakton trazira ne Ballkan duke ditur mire qe Serbia mund te ndeze zjarrin ne 3 shtete te tjera , Bosnje, Mal te Zi dhe Kosove ndersa Shqiptaret JO, sepse "shteti NJERKE" i ka braktisur per te disaten here dhe eshte ule ne gjunje duke i bere blowjob amerikes dhe europes pa cka se e trajtojn si kurve trash te zgjebosur duke i perplasur dyert e integrimit sa here qe kurva trash kerkon te fus vetem pak majen e kepuces qe mban era sperm dhe shurre euroamerikane. Nese ne Tirane do kishte nje qeveri dhe nje SHTET qe mbron kombin e tij sot situata do ishte shume me ndryshe dhe presioni do ishte te pakten i barabarte mbi dy popujt, dhe jo shqiptarit drurin dhe perbuzjen e serbit puthjen ne balle dhe perqafimet. Po me ke kaaarin flas dhe un, ti je gjenetikisht i modifikuar ne cuckold, madje eshte edhe turp qe replikoj me ty. IK VDIS, beji nder tokes Arbnore!

          1. N
           Nacionalisti

           A ti qenke rende totalisht Ari mr gunga, hajt se po ti pranojme ca po thu e po i rrim mendimit tend, po si mendo ti mr ate trute e arit qe me psske do e mbroje kosoven dhe token arberore albini qe kur ishte puna me e mbrojt ishte ne burg dhe u liru nga burgu me dekret te posacem te presidentit jugosllav nderkohe qe djemte arberor jepnin jeten per kosoven ??? Shet ari

        3. D
         Doktorri

         Po ec e fol me Sali Berishën dhe Petrit Vasilin....

         1. N
          Neri dhe Minxhozi - ambasadore ne Brakë

          Edhe nje statuje nga bytha deri tek cicat të plakes se Meros, ngrejeni ne Këlcyrë.

          1. a
           armand

           Hahaha , trimave bithgrisur bolshevik ju eshte hapur oreksi per lufte. Pa' merak o debila se aty e keni serbin dhe do ju vije mbas avazit. Me Albinken dhe Osmanken ne krye te ushtrise me kujtoni armaten "Brancaleone" . E kam thene me kohe , gjynah per ata qe luftuan dhe humben jeten kot .

          2. B
           Booo

           Po si mundet te jete nje shqiptar kaq armik me kryeministrin e kosoves siç eshte Mero qeni , qe per ti bere qefin kryministrit Rama eshte gati te haje edhe mut. Po mer qen bir qeni, po te pakten ji realis tminimumi sa Deputetja Angleze .

           1. w
            wle

            Bastardet antishqiptare te aksit Berisha-Meta-Kurti nuk mund te mos shfrytezojne mundesine e konfrontimit me perendimin sa here qe u jepet rrasti. Ju zagaret e tyre ne shqiperi,kosove e kudo qe te jeni nuk do tia arrini dot qellimit. Berisha dhe Meta jane pothuajse te deshtuar ne misionin e tyre anti-amerike e anti-perendim.Shume shpejt edhe fashisti Kurti do deshtoje ne Kosove.

            1. p
             pjeter

             Me te vertet!!!!! Krahasime te tilla,me argumentime varfanjake e jashte çdo llogjike per nje editorjalist si Merua, ne qofte se mund taquaj keshtu!!! Eshte per te ardhur keq se si nje gazetar i zoti( per mua) te trasformohet me deshire nje mushke!!!

             1. r
              rrofshin zagaret e sales

              bOOOOOOOOOOOOOOOOOOO Qenke vertet bbb000000000000

             2. P
              Piktori

              Si ke kohe z.Mero qe shkruan per kete trupeshk qe mer drejtimin e vendit Jo me destinacion BE por ne gremine. Totalisht ndoleshento- fermero- injorant

              1. J
               Jugu

               Lexo mo njeri shkrimin e Bardhyl Reso tek Dita dhe do e kuptosh se sa pak di per Kosoven, sa shume keqinformon, dhe sa fresk i ben Rames dhe Vucicit. Hiq more njeri dore nga keto fletrrufet komuniste alla Milloshevic, se sherbimin qe po i ben ti dhe Rama sivellahut Vucic nuk ja ka ber kush as edhe ne Serbi. Kurti meriton respekt dhe mbeshtetje nga cdo shqiptar i ndershem ne Kosove a ne Shqiperi. Dhe ju lutme postojeni komentin, se disahere nuk e keni postuar. Kritikat e mija jane te shendetshme dhe patriotike.

               1. A
                Andi

                TI SI SPECIALIST, DUHET TE DISH QE DHE se 5 vendet e BE qe nuk e njohin Kosoven kane votuar e mbeshtetur Naton per nderhyrjen ne Kosove. Se dyti UCk do ishte dhe sot ne male e ferra se gjalle ne bote se cetat me armatime nga Shqiperia e Nato sdo ndalonin Millosheviqin te ishte ne Durres. Pa nato dhe Ameriken Kosova ishte dhe do te behet provinca e serbise me speca 3 injorance. Albini qe eshte nje mi marksist leninist komunist u zgjodh nga BIA Serbe si spiun dhe u rekrutua me 2001 doli pa gjyq nga burgu serb ku te gjithe te tjereve nuk u dihen kockat dhe 8nt3rvista ne TV e millosheviqit dhe 22 vjet sulmoi cdo gje te mire ne Kosove cdo institution dogji e shkaterroi ne protesta deri ne incidentin e fundit ne Veri qe shpetoi Vuqiqin nga rrezimi.

               2. P
                Populli

                Super analize!

                1. V
                 Vlora 97

                 Si nuk t vjen turp o mero

                  1. J
                   Jimi

                   Ti mero ke ndonje iluzion, se Albini po te sillej ndryshe, te ishte ne unison te plote me politiken amerikane, Kosova do te shpetonte nje here e pergjthmone nga kercenimi serb ? Ashtu si ne 1913-en fuqite e medha vendosen ta coptojne Shqiperine, ashtu edhe tani ne 2023 ato po ndjekin te njejten taktike. Me, apo pa vullnetin e Albinit Mitrovica do ti jepet Serbise, madje oreksi i serbeve eshte i tille qe Kosova te mos njihet fare si shtet i pavarur, por te quhet thjesht krahine autonome brenda Serbise dhe duket se po ja arrin qellimit. Politika amerikane e shtrengimit dhe e detyrimit te viktimes, pra kosoves qe ne menyre te detyruar te pranoje vendimet e tyre te njeaneshme, pa marre ne konsiderate aspiratat e popullit te Kosoves, si dhe qendrimi lutes ndaj agresorit, qe te durroje derisa te bindin Kosoven per ato qe ata deshirojne, e tregojne mesemire kete. Nese juve ju pelqen kjo politike, mos i lini gure e kusur Albinit dhe glorifikoni Vucicin dhe bashke me te Escobaret e Amerikes.

                   1. A
                    ANDI

                    Luften e kane bere clirimtaret e Kosoves UCK Shba Nato Be. Ose ata qe ka sulmuar Albin Kurvi, i llastuari jugosllav qe ka qene i fshehur si mi nen breket e gruas ne Suedi ku ka dhe sot familjen. Mitrovica po gjuthe Kosova mund te zhduket si shtet po vazhduan me recitimwt e nje spiuni

                   2. M
                    Mateo

                    Albini ka force morale dhe ushtarake të perballoje edhe gjithe ushtrite e botes, por nuk po e lene nderhyrjet e huaja, qe duan t'i ulin frymen e patriotizmit te tij folkorik. ,

                    1. A
                     Arditi

                     Force ushtarake? Ça ke pi or trim?

                     1. M
                      Mesuesi

                      Ardit s'ia ke kuptuar ironinë Mateos, ndoshta nga që termin e përdorur (forcë ushtarake), nuk e ka vënë në thonjza.

                    2. Z
                     Zhvejku

                     Boll o Mero i thure lavde perendimit per çlirimin e kosoves. Perendimi e ka pushtuar kosoven per pasurit e saje dhe interesat gjeopolitike, ku jane drejtuesit e u.c.k-es, pse nuk i eshte lejuar levizja e lire kosovarevet si gjithe ballkanesit, per mendimin tim nese plani i Rugoves do zbatohesh kosova sot do ishte ndryshe...

                     1. .
                      .POLI

                      MERO shkrim koti .Apostolato i kahershem thote Krimineli kthehet ne vendin e krimit.Ne kete rast kush kthehet ne vendin e krimit.???

                      1. B
                       Biku

                       Ke te drejte Mero,busti I Albinit duhet vendosur ne krah te padronit tend,Rames, qe ka vite qe e meriton nje bust ne Beograd.

                       1. V
                        Vuco Pasha dhe fansi i tij Ram jevgu

                        Nje skulpture ne Beograd kemi plan te ngreme Edi Rames si i pari KM shqiptar qe na erdhi ne dere pas me shume se 70 vitesh... tok me Mero Bazen qe me Editorialet e tij po na kenaq me fort se "Politika" jone! Do ta quajme Bratstvo-Jedinstvo ...

                        1. L
                         Lala

                         Eskobaret shkojne e vine kosova do te jete gjithmone.Interesat kombetare nuk mbrohen nga te huaja sado mik te jete por nga shqiptaret si A Kurti.

                         1. B
                          Bujar Kanapari

                          Mero, a ke menduar per emrin tend edhe pas vdekjes, sepse cdo gje arkivohet, apo per interesat e castit. Do ta tregoj koha se kush ka te drejte, Albin Kurti apo te gjithe ata qe jane rreshtuar kunder tij. Kete qe kerkon te beje Amerika me Kosoven, Milloshevici ka qene dakord ta bente para 40 vjeteve dhe do te ishte shmangur lufta. Une te keshilloj, me mire hesht.

                          1. R
                           Rrofte PERBINDESHI dhe zagaret e vegjel

                           ...Edhe PERBINDESHIT te vicidolit dhe pse jo edhe Gjon Markagjojt te Miredites si ideatori i Repuplikes Serbe te Miredtes !

                           1. S
                            Sokoli

                            Me nje idiot si al- binini do te idiotizohen tere kosovaret. Mosmirenjohesit ndaj Amerikes , folkloristet e nacionalizmit do ta shohin me dylbi te ardhmen e ndritur kur te largohen nga Kosova tym e zjarr al- bini ne Norvegji dhe dosa ne Australi . Al- bini dhe dosa kane dyshtetesi dhe do e shpetojne veten ndersa kosovaret do vine ne Shqiperi si dikur kur i moti para Miloshevici nga frika e masakrave. Mbajini me shendet 2 idiotet o kosovare, as Shqiperia nuk ka per t'ju ndihmuar se ne Shqiperi eshte Amerika qe ju nuk e doni.

                            1. D
                             De Gaulle

                             Gjate luftes se Kosoves jane vrare 10 mije shqiptare. Nato humbi gjithsej 2 pilote (amerikane) qe u perplasen ne Dajt kur nje helikopter pesoi avari. Per te cliruar Francen nga Gjermania naziste kane vdekur me mijera ushtare britanike dhe amerikane. Megjithate, kur De Gaulle mbajti fjalimin e pare ne Paris tha: « Parisi i cliruar nga populli dhe ushtria e tij ». Tani, nese zbatojme standartet evropiane per clirimtaret, kush e cliroi Kosoven?

                             1. P
                              Patrioti largpamës

                              Exellent, si gjithmonë Mero !

                              1. M
                               Mali

                               Dakord me sebastian.

                               1. g
                                genocidi grek ne cameri vrane femije, fredi beleri

                                albin kurti te bej kujdes mos shtrin kembet mos me shume se cka jorganin se do qurravitet pastaj

                                1. U
                                 USA

                                 Albin Kurti eshte nje cope idioti dhe kosova do paguaj shume per idiotzmat e tij dhe te Dosa Osmanit

                                 1. k
                                  km

                                  Kosova eshte shtet qe Ka fituar pavarsi te kufizuar,te kontrolluar.Merita e pavarsise eshte e UCK,aviacionit amerikan dhe gjerman.Asnje tjeter nuk duhet te mburret.Te gjithe te tjeret qe u ngriten ne ajer i shkarkuan bombat ne adriatik.Te tjeret,Jo Pak por pese shtete nuk e njihen dhe nuk e njohim Edhe sot Pavarsine,Edhe pse kjo eshte e njohur ne gjukata nderkombetare.Nje prej tyre eshte Spanja e Josif Burreli,atij qe udheheq bisedimet ne Europe.Se pari duhet te pyetet Cifja Nese e njeh Kosoven e pavarur.Nuk Ka nevoje per buste,sepse Kurti Ka mjaft gafa ne kete ceshtje.Njera eshte-ketej del kunder ballkanit te hapur,kosoves si shtet i pavarur ne Ballkanin e hapur,nga ana tjeter,hapja bythesh me serbine ne mardheniet tregetare,sipas parimit te hapjes.Por ne fajet e tij nuk duhet abuzuar.Cdokush do te bente kete qe beri Kurti,mbrojtjen e institucioneve te kosoves,te zgjedhjeve ,Edhe se te cunguara,por te ligjeshme.Qendrimi i serbeve te kosoves :-bojkotimi,(e drejte ligjore e njeriut),revoltat e pergjakeshme te serbeve te armatosura,te komanduar nga kriminele,te infiltruarit Wagner,Jane financuar,komanduar nga Serbia.Vetem per te ndaluar funksionimin e organeve te ligjeshme.Dhe te deleguarit e posacem,europiane ne vend te mbajne qendrimi ndaj organizzatorit i quan viktime se u preken ndertesat e shenjta.Me kete llogjike cdo te thone per "Kosoven ,zemra e Serbise"?.Pra ,kemi te bejme me nje qendrimi te unifikuar kunder pavarsise se kosoves.Kjo konkretizohet me izolimin e viktimes dhe viktimizimit te organizimeve terroriste ,dhunes dhe perdorimit te armeve.Kush perdori arme dhe Molotov?Policia e kosoves,kfor apo terroriste e dhunshem.Ndaj Ka ardhe koha te thuhen gjerat hapur.Ose te kerkohet me referendum ne kosove,ne medvegje e bujanovc,ne Presheve e kudo ku Ka shqiptare bashkimi me Shqiperine.Nese euroamerika Ka frike nga Serbia le te deklarojne se pari Jane apo nuk Jane me Pavarsine e kosoves,Pastaj te bejne me faj Albin Kurtin.

                                  1. M
                                   Mero legeni

                                   O TRADHTARE GJENETIKE,ti Mero i je qepur ALBINIT per llogari te Hashimit dhe Edvinit! I je qepur Albinit me eurot e Edvinit ne traste! Pleher! Ju gjithnje keni shitur e vrare Kosoven qe te ruani privilegjet ne Tirane ju bytheq jugoenveriste. Dhe Enveri kete beri! Zoti marrte hak!!! E di qe nuk e publikon kete se je mercenar i rames dhe i parase!!

                                   Lini një Përgjigje