Një sugjerim miqësor për deputetët që ndoqën Berishën!

23 Maj 2023, 18:19Editorial TEMA

Një sugjerim miqësor për deputetët që ndoqën

Nga Namir Lapardhaja

Tek “Lehtësia e padurueshme e qenies”, Milan Kundera ka një fragment që sot i shkon përshtat më shumë se kurrë atyre deputetëve të PD-së që, dy vite më parë dhe në vijim, i shkuan nga pas marrëzisë së Berishës.

Mes të tjerash, në roman ka një pjesë ku thuhet se të mos bësh kompromis me të keqen dhe të mos e diferencosh atë nga e mira, është një aftësi që ne po e humbasim. Kjo ka bërë të mos e dimë më se ç’është të ndihesh fajtor.

“Komunistët, - vijon më tej, - e kanë gjetur justifikimin: Stalini na mashtroi. Vrasësi justifikohet duke thënë se nuk e ka dashur e ëma dhe ishte i frustruar. Dhe befas ti the: Nuk ka asnjë justifikim. Askush nuk ishte aq i pafajshëm, thellë në shpirt dhe në ndërgjegje, sa Edipi. E, megjithatë, ai e ndëshkoi vetë veten, kur pa se ç’kishte bërë...”

M’u kujtua sot ky pasazh, edhe pse i lexuar kohë më parë, kur shoh deputetët e PD-së që e ndoqën nga pas Berishën jo se besonin tek e vërteta e tij, por i trembeshin ‘forcës’ së tij. I shkuan të përulur jo se shpresonin tek reformimi apo demokratizimi i partisë së tij, por vetëm për të negociuar mandatin e tyre për një katërvjeçar tjetër.

Iu bashkuan jo se i çoi arsyeja e shëndoshë, por institkti i mbijetesës. Iu bashkëngjitën turmës se nuhatën që vetëm ashtu mund ta shpëtonin karrierën e tyre, edhe pse në gjithçka që bën nuk treguan asnjë cilësi elitare, duke harruar se turma, sipas asaj që beson e djathta, është bërë për t'u udhëhequr dhe jo për të udhëhequr.

Ndaj sot, kur demokratët i kanë lënë në mes të katër rrugëve, pa asnjë fitore, me një parti të shpartalluar, më të dobët se kurrë, më të përçarë se asnjëherë, të shndërruar në një çetë guerrilase anakronike dhe, mbi të gjitha, nën strehëzën e partiçkës së Ilir Metës, i cili është i vetmi i fituar nga e gjthë kjo situatë, t’i lënë justifikimet tavolinave të kafeneve, të heqin dorë nga të vijuarit në mashtrime, dhe të bëjnë atë që bëri Edipi kur mori vesh të vërtetën.

Vetëm ashtu mund ta shlyejnë gabimin që bën ndaj demokratëve dhe ndaj shqiptarëve, duke ndjekur nga pas një politikan në dimrin e vetmisë së tij të madhe politike jo se besonin tek fitorja e tij, por sepse shpresuan që, duke u bashkuar me më të 'fortin', e ardhmja politike e tyre do ishte e sigurt.

23 Komente

 1. N
  Na ruajt zoti

  E bejne se duan edhe rroge deputeti or mik…a ka mend flamur noka,paloka,ndoka,…vec krimba e zvarranike jane.

  1. A
   Alberti

   Nuk ke moshe per sugjerime ti Lapalaja, aq me pak pastaj dhe "Miqesore" per deputetet e opozites, per nje arsye te thjeshte fare : Ti i perket taborrit ne Borderone e Inceneratoreve!

   1. Flisni aresyes!

    Avash Albert, se nuk je Albert Moravia, por Albert o Mavria o Mavija. Zoti Lapardhaja qe une s'e njohe fare ka bere nje shkrim qe eshte apel per jete a vdekje per ata qe kane pak men fare , por dhe nje thirrje e sinqerte per shqiptaret: nje e vertete e hidhur!

   2. L
    Laparvaritrapin

    Me ate mbiemer nuk te mer njeri seriozisht

    1. V
     Vlora

     Shumë i sakt.

     1. L
      Lapardhaja me mjeker si terroristet e ISS ne Syrie

      Ky eshte idiot funksionale cfare parti demokatike thote ky clochar vertete ka exsituar parti demokratike e djatht ne Shqiperi ? A ma connaissance elle n'a pas existe jamais . Kemi dy parti politike te majta njera eshte e majte europiane qe ne balance anon djathtas dhe kjo eshte PS dhe nje parti tjeter e extremit te majte me caravidhe komuniste spiune te sigurimit njerez mre dosje nje lloje conglomérat . Diktatori Hoxha ja mori token pronarit po nuk ja dha askujt e shtetezoje dhe tha nga toka jote do hame te gjithe nje lloje partage pour toute le monde hani qorra , ndersa komunisti Berrisha token e pronarit ja dhe fshatarit e pa imagjinueshme catastrophique dhe ti shkoshe pas nje cancérogène te tlle duke pretenduar qe eshte i djathte duhet te keshe probleme te renda mentale. Per nje popull te kulturuar boll photo e Berrishes me diktatorin Hoxha dhe me femijet e tije ne Drilon boll qe ka sherbyere si mjek blloku bllokmenit Kapo gjyshi anal -istit te kuq Bushati boll te qenit komunist dhe sekretar i PPSH nuk do ta votoni kurre po me katundar si Lapardhaja qe ne Berat ishte kthyere ne artopolande per familjen kriminale Berrisha cfare démocratie do presim.

      1. E
       Evisa

       Shkrimi paraqet me saktësi matematike gjykimin e deputetëve që ju bashkëngjitën Foltores. Por ata janë nisur drejt humnerës dhe nuk kthehen më. Të kthehen kanë frikën e moszgjedhjes më si deputet. Sepse në PD ka të ngjarë të filloj zbatimi rigorozisht i statutit, gjë që i heq kryetarit të bëjë deputet këdo që i shkon pas qerres. Atyre ju ka mbetur të shfrytëzojnë vetëm aftësinë tradicionale të Berishës për të shkelur brutalisht çdo rregull statuti në Parti dhe ti emëroj sipas rregullit të tij konstant të shfaqjes së besnikërisë ndaj tij. Ndaj, mendoj, ajo që pritet në fakt të ndodh është një shfaqje besnikërie dhe dashurie akoma më e madhe e deputetëve të foltores për Berishën. Por nëse do shfaqej për Zenin, kjo do të ishte akoma më e mirë....

       1. Z
        Zan Rrogozhina

        Po ndonje sugjerim per ata qe votojne per Tom Doshin apo per taboret qe lepijne b…. Kryeministrore ke o Lapardhaja. Pa hee te te degjojme njehere se ndoshta na sqaron!

        1. I
         I Madhi Morricone

         Po Tom doshi e ka fajin se qihet ky milet per 50 mij lek o rrogozhina. Toma u jep 50 mij ne kater vjet dhe ua merr cdo muaj ilace na 100 mij lek.

         1. S
          Si nga Drogozhina s' je keq

          Si nga Drogozhina qe je te falet . Tom Doshi beri ate qe rralle e bejne mori mandatin e deputeti dhe dorezoje nuk u fsheh mbas mandatit te deputetit po pate pak tru ne koke e bene nje analize . Tom Doshi nuk u solle si Berrisha qe nga frika ka ouzuspuar partine apo te meret me ambasadoren . Tom Doshi nuk genjeu me gjyqin ne Paris e kane shpallur non grata e ka pranuar dhe eshte terhequr nuk ka konflikt me DASH. Te beje Berrisha ate qe beri Tom Doshi ta dorezoje mandatin po Berrisha eshte lepurush kur e theriten ne polici harroje emrin e prindit eshte malok frikacake.

         2. M
          Marku

          Ne fakt falje duhet te kerkoni ju qe ju perdori dhe vazhdon t’u perdore Rama per te vjedhur vulen simbolet dhe vullnetin e shumices! Nese nuk jeni dakort me Berishen keni gjithe te drejten e Zotit ta provoni bythen vete ne zgjedhje dhe te qendroni te dhjere por me nder poshte Arlind Qorrit por jeni aq vemje e burrece sa u duhet vula e simbolet e shumices me te cilat dolet poshte arlind qorrit e pa te cilat jeni thjesht nje hic!

          1. S
           Sali Ram Berisha

           "Alberti", "Laparvaritrapin", "Lapardhaja me mjeker si terroristet e ISS ne Syrie", "Zan Rrogozhina", "Marku"! Jeni shume largpames. Jeni te vetmit qe shihni se si jashteqitja njerezore, kur ta kerkon i gjithefuqishmi i erresires, mund te kthehet ne flori ne baze te eksperimentit Like Floriri.

          2. T
           The truth

           Po pse nuk u bete kunder Berishes kur ai ishte ne pushtet o Naim Lapardhjeri. Apo atehere hanut nga Berisha dhe tani jeni ne grazhdin e Ramiut. Berisha edhe mund te mos vij ne pushtet, por edhe Ramiu do tua presi shpejt tagjine, po e kupton se tani skeni me vlere.

           1. M
            Marija

            Pamja jote ngjan si "dava itelektuali" por duke qene ne kontrast te plote me mendimet aq te zbrazta ,te pavlere dhe cinike , jo vetem qe nuk bejne fjale per inteligjence ,por bien ne nje nivel aq te ulet , sa me vjen keq qe harxhova 2 min .kohe per ta lexuar. Kush mendon se ka nevoje per keshillat e tua ????!!! Pyete mire veten ,kush je ti qe kerkon te japish mend ??!!!!...

           2. B
            Bashkqytetari

            Shkurt dhe sakte.

            1. M
             Mosedhimuhabetinmero

             Mero me pelqen, nuk me pelqen, por te pakten shkruan bukur. Po nga e gjeti k'te femijen me emer arab dhe mbiemer qe smeret vesh. Hajde gjeja origjinen ktij?

             1. P
              PD nuk ka qene kurre parti

              Ti or mik mire e ke qe perpiqesh te analizosh sektin e PDs. Por duhet te fillosh me shpjegimin e fjales sekt dhe pastaj gjerat hapen vet. Jane sekt o zoteri, jo parti. Nuk ka grupim vullnetare njerezish per te ndjek disa vlera por nje lider qe ndiqet deri ne vdekje per interesa kriminale, financiare dhe krahinore. Por si cdo sekt ne bote fundi eshte tragjiko-komik me liderin qe kerkon sakrificen e fundit te ndjekeseve ( deri ne vetvrasje) me nje skicofreni te dale jashte kontrrollit. Keto pale zgjedhje keto treguan dhe sot jemi deshmitare te fundit te sektit PD-ist. Nuk i vjen mire Meros se i ka sherbyher vet me pasion por te pakten shpetoi se ka te tjere qe nuk kane me shprese.

              1. F
               Franci

               Ata qe ndjekin Berishen jane figura te diskretituara. Shikoni kush e ndjek : Tarallaku dhe sherbetori lehes Mul Noka, palacoja Paloka, Tritan Preshi, trushpelarja Vokshi, bilbili Spaho, i biri spiunit Fahri Balliu, e co si dhe banda e gazetareve te blere me parate e Gerdecit si Qim Peka, Fevziu, Arian Cani, Krasta, Bushati, Lubonja, Shkullaku, Duma, Eni Vasili, Bejtja, Rakipllari,Tan Hoxha- presidenti,Sonila Meco etj. Shkurt llumi i shoqerise shqiptare !!!

               1. T
                Trotski

                Mua me duket me i thelle Problemi .Ata jane bashkepuntore ne Krime me Sali Kermen

                1. P
                 Populli

                 Sugjerimi juaj zoti Namir, do ishte për t’u konsideruar në rast se këta deputetët e ndoqën Berishën VETËM se “besonin më të fortin” dhe se e ardhmja e tyre do ishte e sigurt. JO. Është një arsye e thellë, parimore, jo taktike: Të gjithë janë bashkëpjesmarrës në krim: vranë popullin me armët e ushtrisë me 1997, vranë popullin me armët e Gardës më 11 Janar 2011, vranë parlamentarizmin më 2019 kur si parti dogjën mandatet e deputetit mu në mes të legjislaturës.

                 1. A
                  Agron

                  Shkrim i bukur. Të lumtë.

                  1. Q
                   Qorrat ikin sy mbyllur

                   Saliu asnjehere nuk ka qene ai qe shume demokrate e kane besuar, bile qe ne fillimet e viteve 90 bile fitorja e pare ishte vetem sterzgjatja e sistemit komunist dhe njerzit e besuan pa lere me sot qe i kene rene dhembet dhe eshte shpallur nongrada nga ShBA dhe Anglia dhe Europa deri sa nuk e takon asnje personalitet apo ambasador .

                   1. K
                    Kokrra e Hajdutit

                    Partiçkës së Ilir Metajt i ka ngelur vetem simboli i Piçkes!!!

                    Lini një Përgjigje