Dërrmimi politik i Sali Berishës 

14 Maj 2023, 20:03Editorial Mero Baze

Zgjedhjet e sotme i japin fund një spekulimi të gjatë gati dy vjeçar të Sali Berishës, i cili në betejën e tij kundër SHBA uzurpoi opozitën me motivin se Lulzim Basha e ka shitur atë dhe ai do ta rikthejë. 

Pjesëmarrja e sotme në votime dhe vëzhgimet paraprake të atyre që mbikqyrin fushatën, e bëjnë të qartë se përqindja e votuesve është në shumicë dërmuese e Partisë Socialiste në pushtet dhe Berisha do të thyejë rekordi historik madje dhe të vitit 1997 për opozitën, duke humbur në mënyrë dërrmuese në gjithë Shqipërinë. 

Vota politike, e cila ka rendësi në zgjedhje është një betejë e humbur për Sali Berishën. Fitoret e tij nëse ndodhin, janë në disa bashki të vogla pa rëndësi, ku ka më shumë rendësi teknikisht kandidati se vota politike. 

Ai nuk krahasohet dot sot as me zgjedhjet e 2015 kur Lulzim Basha udhëhoqi PD i vetëm kundër një koalicioni të gjerë në qeveri përfshi dhe LSI, demokristianët dhe çdo parti tjetër. 

I vetmi rezultat pozitiv i Berishës është nëse krahasohet me zgjedhjet me 2019, ku PD nuk mori pjesë. Vetëm në raport me to do ketë disa mandate. 

Dërrmimi politik i Sali Berishës, nga shoqëria shqiptare dhe demokratët në opozitë, është sinjali real se Shqipëria nuk e pranon demagogjinë e tij kundër Perëndimit, dhe tentativën për të uzurpuar opozitën për ta pasur si imunitet politik. 

Karshillëku i tij përballë shqiptarëve duke shkuar në qendër të votimit me një familje të gjithë “non grata”, me grua hajdute, djalë hajdut, vajzë hajdute, dhëndër hajdut, është një përpjekje për t'iu imponuar shqiptareve “o do na pranoni kështu siç jemi, ose nuk ka PD”, sonte merr një pergjigje.  

Ndaj dhe përgjigjen e ka marë të qartë “që nga Shkodra gjerë në Vlorë”, për tu treguar se hajdutët kur bëhen bashkë nuk bëhen më shumë, por nxijnë më shumë.

62 Komente

 1. S
  Shpellari Viçidolit e humbi virgjerin me dhine

  Me mire nuk behet...

  1. K
   Koment

   Edhe Musolini keshtu u ngrit. Degjoni Edvinin tani dhe paguani urbanet me era djerse.

   1. R
    Raimond vlonjati

    Dermim poitik me vjedhje vote masive . Nje hajdut i qelbur si Rama bajga qe vjedh perdite dhe cdo gje , tani vodhi dhe pluralizmin me banden e tij te spiuneve patronazhiste dhe me ndihnen e qelbesires amerikane Kimete qe lejoi mbajtjen e zgjedhjeve te kaluara nje partiake

    1. E
     Evisa

     Zoti Rajmond Vlonjati! Do ishte shumë më mirë të mundoheshe t'a analizoje me qetësi reluztatin. Reagimi juaj lë të kuptohet se jeni i dërrmuar shpirtërisht. E kuptoj dhimbjen tuaj, por kjo nuk ka pse t'ju bëjë t'a shihni të keqen vetëm tek kundërshtari. Nuk ka për t'ju ndihmuar kjo, me këtë qëndrim ju vetëm sa përgatisni humbjen tjetër në zgjedhjet që vijnë. Rruga e vetme është t'a shikosh të keqen drejt e në sy. Sado të shpresosh në një zgjidhje nga vullneti i hekurt i Berishës, kjo sot është provuar përfundimisht se nuk përbën më zgjidhje. Çdo e mirë ka kohën e saj, përpjekjet e Berishës për demokratët e vërtetë janë tashmë kundërproduktive. Nisur nga ky fakt, mendoj se gjithkush nga ne e ka për detyrë t'a analizojë me vëmëndje besimin deri në verbëri ndaj një individi që koha e nxori jashtë saj.

     1. K
      Kv

      mos u merrni me Rajmond bajgen!

     2. F
      Fieraku

      Në fakt ti Rajmond nuk je jo bajgë , por një mut i madh me majë , që nuk ke idenë se ç'është politika . Je një injorant funksional .

     3. P
      Putin Gelboqja

      i vetmi imunitet politik i Salehut gjindet ne Has, Puke apo Fushe Arrez, te pakten ne rast fatkeqesie mund ta strehojne keto 3 komuna.

    2. F
     Fevziu artopoland i familjes kriminale Berrisha

     Sa te kete Fevziun Shkullakun Bushatin Lubonjen non grata do fitoje gishtin e mesit ate te magjypit Kerrici

     1. L
      Ladi

      Te lumte Mero. Shkurt, sakte, qarte

      1. E
       Efecti Beleri

       Rama eshte politikan shume i made dhe e perdori "efectin beleri" si Kercenim Kombetare. Kjo ishte goditja e dyte mbas Non Garata qe i dha aksit SALI - META(aj). Une si demokrat ua dhashe voten Rames.

      2. J
       Jugu

       Gazete komuniste. Shani baben e intolerances dhe lexhenden e mentalitetit tribale te maloko-shpellareve.

       1. K
        Kur do behemi njerez ne o zot

        shpellaret nuk behen njerez,kudo raportohet per shkelje,shkon mul injoranti kercenon,krrici fariut hyn si babai tij spiun be qendren e votimit,shkon nje rekord gines me bilbil spaho turkoshaku si sanco kercenon.Cfare te semes duan keta injorante kur ligji e percakton sa larg duhet te rrine.Shikoni zgjedhjet qe po behen sot ne Itali,te qeta secili ne pune te vete,asnje politikan prezent apo te flitet per shkelje,edhe stergjyshrit tane turq po bejne zgjedhjet per sulltanin e tyre ne menyrs te qete,e deri ne tailande po sot,zgjedhje si njerez.Di gje njeri,ku votoi lulashi,apo ka frike nga krimineli sali qe do dali te ulerij per vjedhje votash,se ilirfloriri votoj bashke me familjen si bashke ne vjedhje,mungonte vetem macja sasha

        1. @
         @kure do bëhemi njerze ne o Zot.

         Hahaha, Kure do bëhemi njerze ne o Zot. Stergjyshrit tane Turq? Ti vertet çënke Musliman i mir. Se pse e thua vet që je Turk, dhe hapur fare, dhe për kët të jape doren. Turqit, Grek dhe Serbet thone pikrisht kët që thua ti në kët koment, se stergjyshrit tane kane pase çëne Turq dhe jo ilir dhe Dardan. Unë besoj se Shqiprija, ndodhet në kët gjendje, se pse shumica dermuse e Muslimanve, mendoje si ti që ke bër kët koment pa varsisht e thone a po jo hapur. Por më e keqja ështe se kët teze kane bër çmosin Grekt, Serbet dhe Turqit ta përhapin ku do në trojet Shqiptare dhe në vendet përdimore. Turqit shqip foles dhe Grekt shqip foles, jane një e keq Shum e madhe për Shqiprine, dhe për shkate të Turqve shqip foles ne e kemi shume të veshtire që të bëhemi kurre Evropjane.

         1. D
          Dakord

          Stergjysherit e mi nuk kanë qenë turq o zoti "kur do bëhemi njerëz ne o zot". Stërgjyshërit tanë të të gjithë shqiptarëve kanë qenë ilirë në trojet e veta që nga kohërat që nuk mbahen mend, që kur homo sapiens jetonte në shpella.

         2. I
          I Madhi Morricone

          Grua hajdute djal hajdut vajze hajdute dhenderr hajdut por harrove te thuash edhe kandidate hajdute kandidate vrases kandidate antishqiptare dhe ne aleance me like floririn dhe 40 hajdutat e tij . Kur shkruan kompletoje editorialin mos e le pergjysem.

          1. l
           lexues

           Sakte si gjithmone Mero djali

           1. L
            Lenci

            Vota e opozites sot duhet lexuar tek vota qe do marrin kandidatet e saj ne rang kombetar sepse Rama u vodhi vulen dhe siglen dhe Bashke Fitojme eshte nje sigel e re 3 mujore! Vota totale e kandidateve te opozites sot duhet krahasura me voten totale te kandidateve te saj ne 2015 edhe pse opozita ne kete gate hyri vetem me 1 bashki! Vetem atehere mund te flasim per analiza! Ne Elbasan psh kandidati i opozites deri tani eshte 3 mije vote me shume se vota politike dhe 2021 dhe gati 11 mije me shume se kandidati i saj ne Elbasan ne 2015!

            1. R
             Referendum per arrestimin e koleres sali

             o lenci saliut,vazhdo me shifra si saliu ti,dhe bertisni fitoooreeee.Shkoni te micotaqis se jeni partizanet e beleris fredis

            2. B
             Bardha

             Pse Mero nuk thua qe kopili i vukut ashte kanceri i shqiptarve idiot qe i shkojne prapa

             1. s
              saliu duhet te shpallet terrorist

              Kemi kaq kohe qe i themi kriminelit sali nongrates,sa te kesh mulrat,zhelalrat,salianjrat e lloj lapanjozesh hajdute,sa te kesh halet lubonja,bushat,shkullak,qim peka,buzfryra sonila e co,nuk fiton kurre.....Mbajte shpresa te ilirfloriri dhe familja e tij hajdute,por u fundose more kriminel......A ka burra ajo parti e dhjere qe te shporrin me shqelma dhe jo te mbajne uturakun si vokshi....

              1. F
               Flutura

               Shume e pritshme!

               1. b
                boçi

                O Mero. Duçe Fevziu tha sonte se Berisha mbas 14 majit do kthehet bindshëm!

                1. P
                 PD nuk ka qene kurre parti

                 Vora 75%. Sekti i PDs po merr fund. Te fundit deri ne vetvrasje Fevziu, Shkullaku, Peka, Bushati dhe te tjeret.

                 1. i
                  i jepni edhe saliut ndonje bashki

                  Si tha ilirhajduti,monizmi mori goditje sot,kryeshpellari sali nuk ka dal te shaj cunin e kristaqit,se prinderit e tij na kane lene tufen me te mire te dhive ne vicidol

                  1. r
                   robi

                   Exelent Mero.Por spiuni Agush askush kokeducja thote se ka fituar kunder monizmit koalicioni humbes lesheli foltore. Pra humbjen apokaliptike keta e shpallin fitore. fundi i botes.

                   1. T
                    Taulant

                    Shume i ulet Mero . Pse nuk publikon komentet ?

                    1. J
                     Janina kryeqytet i Shqiperise Etnike

                     Cfare derrmimi?! E qijne ne bythe! Ja shqepen! Si ben pershtypje as perdhunimit, as poshterimi, as nenshtrimi, as sodomia! Aty do rri, ska turp. Si opozite ne arkivol, poshte karit te Edivin Rames dhe me krahun e Spiropalit ne bythen e malokut. Pasi shfarosi nga themelet PDne, tani po vdes si kurva e Edi Rames dhe thikarsi i Fredi Bejlerit. Per karrige dhjet veten ne surrat, ha cdo lloj muti, varros gjithcka, prostituon gruan, djalin dhe vajzen, behet putana vrim shqyer e cdo jevgu. Eshte Sali Berisha. Copa me e madhe e mutit qe Shqiperia ka prodhuar mes Bollanove, Bejlereve, Spiro Milove, Esad Toptanve. Llumi i llumit.

                     1. m
                      memoria kombetare

                      Jemi te qete se votimi u krye pa probleme te renda por duhet te themi te verteten: Karshillëku i Saliut nuk eshte përballë shqiptarëve por përballë anglo-amerikaneve qe me thene te verteten ai eshte fitues moral sepse Non Grata e Bidenit parashikonte 100% terheqjen nga politika dhe jo te dominonte mediat dhe shoqerine civile.. Bej pjese te anti nazi-berishistet me te thekur shqipfoles por te flasim hapur:Ai u dërrmua nga shqiptaret por fitoi me anglo-amerikanet te cilet ose po vazhdojne nje skenar as mish as peshk me Saliun e tyre duke lene te poshtroje dhe ambasadoren amerikane ose shqiptaret po I trajtojne si vend I botes katert

                      1. F
                       Falemnderit

                       Z. Baze, desha t'ju pyes për diçka : a mundesh të na arsyetosh, se ku bazohet z.Spahija, që deklaron fitoren e tij në Shkoder, shumë orë perpara numerimit komplet të votave, dhe i pa bazuar në asnjë deklaratë zyrtare të KQZ-së, në ketë orë...?!!! ps- kushdo qoftë fituesi, SUKSESE në punë.

                       1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

                        Foltorja shpall Berishën " Mbret" të demokratëve shqiptar !

                        1. G
                         GJONI

                         PASHE LIRINE ME TE ZEZA ..............I VDIQ BURRI , ME KINGU I VICIDOLIT.........> PO TANI , CFARE DO BEJME NE PA SALIKEN ????????

                         1. G
                          GJONI

                          PASHE LIRINE ME TE ZEZA ..............I VDIQ BURRI , ME KINGU I VICIDOLIT.........> PO TANI , CFARE DO BEJME NE PA SALIKEN ????????

                          1. G
                           GJONI

                           PASHE LIRINE ME TE ZEZA ..............I VDIQ BURRI , ME KINGU I VICIDOLIT.........> PO TANI , CFARE DO BEJME NE PA SALIKEN ????????

                           1. G
                            GJONI

                            PASHE LIRINE ME TE ZEZA ..............I VDIQ BURRI , ME KINGU I VICIDOLIT.........> PO TANI , CFARE DO BEJME NE PA SALIKEN ????????

                            1. K
                             Kristi

                             Mero je i sakte si gjithmone...

                             1. G
                              Gjyshi

                              bravo Mero

                              1. G
                               Gjyshi

                               bravo Mero

                               1. B
                                Bashke Fitojme

                                Degjoj se Liria eshte ne spital se s'po i kthehet Sala ne shtepi. E paska mare ajo ish misi, te flere sonte ne shtepine e saj. E shkreta Liri (jo partia e Lirise, ata bejne sehir. )

                                1. R
                                 Rama Sala Meta ik

                                 Mero thua 1/2 te veteta. Rilindja eshte dhe me hajdute se Sala e Likja. Por ti Mero vazhdo me tepsi lepirje. Shqiptaret perseri nuk votuan per forca te reja por per keta qe vjedhin 30 vite Sala Rama Meta, keshtu qe ti Mero do hash buke dhe ca vite sa te jene keta

                                 1. G
                                  Gimi

                                  Kane harruar qe Sale krimi "vdiq"

                                  1. S
                                   Shqiperia sot - Gjithe pushteti Sovjeteve

                                   Derrmini politik i pluralizmit, nje Fitore politike e praktikes deri 1990 "Gjithe pushtetin Sovjeteve"

                                   1. N
                                    Nemesis

                                    O shoku Mero! Gabove! Zgjedhjet treguan disa fakte te pamohueshme qe me durim po i rendit per ty dhe patronazhistet apo militantet e kuq qe shajne ne komentet e tua: Berisha dhe koalicioni i tij me Meten moren nje vote ne tre, e thene ndryshe 33 per qind te votave. Ky rezultat u arrit pa vulen e Partise kryesore shqiptare, pa financime shteterore, duke pasur kunder te gjithe aparatin shteteror, duke pasur kunder ambasadoret USa e UK, duke pasur kunder nje pjese te vogel te te djathteve qe nuk e duan SB. Keto zgjedhje ishin ringjallja e SB e fillimi i fundit te KM. Zjarri do kohe qe te marre po tym ka, Mero. Ju dogji syte tymi qe nuk pushuat asnje cast se lehuri kunder SB. Tani jepini Cesarit ate qe I takon. Mjetet e denja ligjore te perfaqesimit sepse partine demokratike ia ridhane shqiptaret. Kam dhe nje koment te vetem per fituesit mavi: MOS e gezofshin!

                                    1. J
                                     Jugu

                                     O ti "Nemse" i zgjuar! Nuk na tregon se perse Sahale Ramut Brrrrisshhhha ka kunder dy ambasadoret me "kyç" qe perfaqsojne qeverite me te fuqishme dhe me DEMOKRATIKE te te gjithe KOHRAVE? Sa per llogarite ne %, i paske gja Lulit: 7 x 7 = 42

                                     1. N
                                      Nemes

                                      Ty te dogji komenti qe me pergjigjesh? E di, e verteta djeg.

                                      1. J
                                       Jugu

                                       "Nemse"! Mua me djegin vetem injorimi i realitetit ne favor te maskarenjve. Injoranca, prapambetja, feudalizmi, malokeria, shpelleria, mentaliteti tribal po "shqyhen" nga vrulli i jetes, nga pozitiviteti, nga verdikti i nje shoqerie te civilizuar qe shikon nga e ardhmje, e takemi juaj thone qe eshte "enderr", qe nuk eshte e vertete, ja kjo me djeg mua.

                                     2. H
                                      Henks

                                      Nemesi rrotë kari, Je i pabesueshëm që nga momenti që i quan socialistët të kuq. Nëse ka të kuq sot në Shqipëri ata janë Saleh plehu me shokë... Ik tani e fshi bythën me gjethe fiku..

                                      1. N
                                       Nemesis perzemersisht

                                       Une do fshij bythen me mendafsh po ti prit te ta rrite rrogen komandanti tend. Dhe sa per injorance me vini te thoi i kembes se jam mjek me specializim e master ne EUROPE jo ne ate hanin nga dalin fekale si ju dhe komandanti i lavdishem i PPSh

                                     3. N
                                      Nacionalizem ne part-time

                                      Vjen derrrmimi per hipokrizine nacionaliste te Edi Rames - Regjimi turperohet dhe humb ne Himare.

                                      1. T
                                       Tufa me dele dhe "dash"

                                       Himariotet duket qe kane dhe gjak greku qe rreshtohen kunder nga delet shqiptare.

                                      2. S
                                       SPAK

                                       Me ne fund,Rikthimi eshte humnera e Saliut dhe keto votime treguan se jo te gjithe demokratet e beosjne Saliun ose me sakte nje pjese shume e vogel dhe demokratet u zgjuan te shohin kush ishte dhe eshte Saliu! Urime Shqiperi!

                                       1. M
                                        Miri

                                        Çdo popull ka qeverinë që meriton. Joseph de Maistre

                                        1. S
                                         Sakte

                                         Tamam Miri, sipas tenxheres kapakun. E ku ta gjejne shqiptaret kapak me te pershtatshem, dy meter burre, qe di te flase ne cdo kuvend, qe i mbush me fjale te bukura e te shara popullore... po nuk cuditemi, shqiptaret paten 500 vjet kapak turkun, 50 vjet Enverin dhe te pakten 30 vjet Ramen. Bravo popull! Te pakten te shpresojme se do u rrite rrogat......

                                         1. L
                                          LIRI dhe ARGITA BERISHA

                                          "Sakte"! Ke harruar halene Sali, apo ai ishte kapak "floriri" per tenxheren e aluminit qe del nga mademet e shpellave.

                                          1. B
                                           Barkthari

                                           Kujdes zemren se do ua haje Ramushi e ku do e coni bythen (me fal voten) pastaj....

                                        2. b
                                         blerja e Votes

                                         Blerje masive e mos pjesmarrjes ne zgjedhje - Ne Elbasan u mblodhen Karta identiteti te shtunen (13 maj) perkundrejt 3000 leke te reja per sejcilen (ka plot deshmi per kete nga kryesisht te pa pune e ne perkrahje sociale). Sot (te henen) ato Karta u kthehen te zoterve. Kjo skeme eshte perdorur masivisht nga jugu ne veri ne keto zgjedhje, perjashtuar ato Puke, Mirdite, Memaliaj etj qe nuk kane interes per Qeverine si dhe natyrisht jo ne Himare nga prania atje e mediave greke.

                                         1. F
                                          Fy

                                          E dime po Mos i gezofshin!

                                         2. T
                                          Tirona Re

                                          keto zgjedhje e shkerdyen fare Salih malokun Tani nuk i ngelet gje tjeter vetem tja marri ne goje Edi Rames

                                          1. D
                                           Dardan

                                           Brilante, pervec faktit qe Perbindeshi i Vicidolit, djali i Vukmanovicit dhe dhenderri i Milices se Serbise, kryekrimineli dhe kryehajduti 78 -vjecar duhet a mbyll ejeten ne burgun e Recit.

                                           1. R
                                            Real

                                            Bojkoti ne mase tregon se fenomeni i braktisjes se vendit dhe humbja e shpreses eshte alarmante ne Shqiperi. Nuk e pame ala reagimin e krye hajdutit te Surrelit. Jane bere presione te llahtarshme per mospjesemarrje ne zgjedhje te se djathtes. Shto ketu edhe humbjen e shpreses se vendi do ndryshoje. Nqfse marrim shembull Shkodren si bastjon i te djathtes ku Benet fitoi me 60 perqind del se per te kane votuar: 60%*37% pjesemarrje = 22.2% e votuesve. Pra nje shifer shum e frikshme per te vendosur mbi fatet e qytetit. Kjo per te gjitha bashkite. Eshte nje perseritje kryekeput e zgjedhjeve lokale te Tetorit te vitit 1996 ku histeria per pushtetaret hajdut e coi vendin ne gremine dhe ne asgjesimin e shtetit. Uroi qe kjo mos te ndodhe por gjasat jane te zymta. Prandaj e pres me padurim reagimin e krye hajnit se si e lexon ai kete rezultat.

                                            1. S
                                             Shpresa vdes e fundit gjithmone

                                             Kryehajni eshte bere dru nga gazi dhe po mprihet te haje zemrat e budallenjve, me fal te shqiptareve

                                             1. L
                                              Liri Berisha

                                              "Real"! (Jo i Madridit). Mos ki frike. Sa te jene gjalle çakejte Sali, Ilir, Munika, Fate Mediu e zorzopet e tjere, Shqiperia vertet qe do perjetoj kohe te friksehme. Mosoerseritja e qenerise se zgjedhjeve te kobshme te viteve 1992,1996, 2005, 2009 jane nje shenj e ZOTIT per te mos patur frike.

                                             2. s
                                              shpopullimi i Shqiperise si strategji pushteti

                                              Shpopullimi i Shqiperise u evidentua qarte ne keto zgjedhje. MINUS 160 000 votues nga zgjedhjet e 2021. Ne 2025 akoma me pak. Me kete ritem shpopullimi Shqiperia eshte shume shpejt e mbaruar. Shqiperia po braktiset nga rinia me se pari e pergjegjesia kryesore eshte e Edi Rames e qeverisjes tij se ka 10 vjet me tere pushtetet nen sqetull.

                                              Lini një Përgjigje