Pushteti okult i dyshes Berisha-Meta 

8 Maj 2023, 18:21Editorial Mero Baze

Në një situatë normale, nëse do zbatoheshin ligjet e shtetit shqiptar, opozita Berisha-Meta kishte plot arsye të ankohej. Ajo do kishte më pak kohë televizive gjatë fushatës dhe akoma më keq nuk do kishte lek për fushatën. 
Por në fakt nuk duken të mërzitur. Madje duken të kënaqur. 
Sipas raportimeve të Komisionit të monitorimit të medias gjatë fushatës elektorale, nëse u hedh një sy raporteve shikon se vetëm Top Channel dhe Report TV nuk kanë lejuar epërsi të dyshes Berisha-Meta ndaj të tjerëve, në tërësinë e shfaqjes në ekran. Të tjerët i kanë hapur rrugë. Por më keq se të gjithë është televizioni që duhet të ishte më korrekt, ai publik. Në stacionin e dytë të TVSH, Partia Demokratike zyrtare është shfaqur vetëm 3 minuta që nga 14 prilli. Dhe televizioni i familjes Berisha i ka dhënë më shumë kohë, qoftë dhe duke e sharë. 
Pushteti okult i dyshes Berisha-Meta mbi shtypin duket i plotë. Dhe kryesorja është se ata kanë listë pagesa në të zezë për shumicën e medias dhe natyrisht një listë të gjatë gazetarësh që janë militantë të tyre të depërtuar në media. 
Edhe pse ligjërisht në situatë të pafavorshme, ata në fakt janë dominues të shtypit shqiptar. 
Një situatë dhe më e rëndë duket ajo e financimit të partive. Ligjërisht dyshja Berisha-Meta nuk ka aq shumë fonde në dispozicion, madje Berisha ka zero fonde publike në këtë fushatë, pasi nuk ka vulën e partisë. 
Por ata përveçse duken komodë më milionat e tyre të padeklaruar, janë duke u tallur bashkë me socialistët me partitë e tjera që ende nuk kanë marrë asnjë qindarkë nga KQZ dhe thesari i shtetit. 
Dhe ky është një skandal. Partitë e vogla dhe Partia Demokratike zyrtare, kandidatët e të cilëve nuk kanë shanse të mbledhin fonde solidariteti, po zhvillojnë një fushatë qindarkash, pasi qeveria ende su ka dhënë lekët edhe pse fushata po mbaron. Partia Socialiste natyrisht që ka rezervat e saj financiare plus mundësinë që ka per sponsorizime për fushatën. Ndërsa Partia Demokratike zyrtare dhe të vegjlit, praktikisht janë falimentuar. 
Të vetmit që ndjehen mirë nga kjo situatë është dyshja Berisha-Meta, pasi ata e kanë garën me opozitat e tjera dhe jo me qeverinë. Bllokimi i financimit të fushatës nga qeveria për të vegjlit dhe liria e dyshes Berisha-Meta për të përdorur miliona të padeklaruara, janë një pushtet okult financiar i kësaj dysheje në këtë fushatë. Po ashtu i lejuar nga qeveria. 
Do të mjaftonte kjo fushatë elektorale , e cila formalisht i vendos ata në pozita diskriminuese gati  viktimë, dhe realisht në pozita favorizuese si diktues të medias dhe financave, në këtë fushatë për të kuptuar se pushteti i tyre nuk qëndron tek ligji, por tek paligjshmëria dhe vullneti për të përdorur botën e errët të parasë dhe krimit, në mes të ditës në garën për pushtet.  
 
 
 

18 Komente

 1. A
  Abilekaj analist i spiunit I.M

  Rama eshte mjeshter ne communication daljet e shpeshte te duetit ( non grata -spiuni ) jane ne favore te mazhorances sa me shume kjo dyshe e superdegjeruar ekspozohen ne mediat visive Tv me shume te padeshirushem behen pasi te dy jane ne nje faze psiqikisht non stable Ajo qe nuk me pelqene te Rama eshte tregimi qe i bene elektoratit tregimi zbehte jo tipike e Rames pamvarsishte qe rolin kryesore te fushates duhet ta kete kandidati por futja ne loje e non grates dhe spiunit e detyroje e ndoshta e gjeti te pa pergatitur per te pare nje fushate brillante te tipit Rama. Megjithate eshte me se e turpeshme qe nje non grata ti beje Amerikes Anglis e Europes karrshillek kjo tregone nivelin e ulet te elektoratit Shqiptare kur kerkojne te hyjne familjen européenne . Per fushaten e non grates pamvarsisht qe nuk ka pjesmarje , duhesh e duhet qe ta bojkotonin per ti treguar drejtesis SPAK nese ju nuk e denoni ligjerisht per krimet monstrueux pasi jeni te kapur ne si popull i civilizuar e denenojme moralisht duke e injoruar por fatkeqesisht jemi mbrapa nuk jemi gati per aderimin ne familjen européenne kemi probleme ne te kuptuarit...

  1. A
   Abilekaj analist i spiunit I.M

   Rama eshte mjeshter ne communication daljet e shpeshte te duetit ( non grata -spiuni ) jane ne favore te mazhorances sa me shume kjo dyshe e superdegjeruar ekspozohen ne mediat visive Tv me shume te padeshirushem behen pasi te dy jane ne nje faze psiqikisht non stable Ajo qe nuk me pelqene te Rama eshte tregimi qe i bene elektoratit tregimi zbehte jo tipike e Rames pamvarsishte qe rolin kryesore te fushates duhet ta kete kandidati por futja ne loje e non grates dhe spiunit e detyroje e ndoshta e gjeti te pa pergatitur per te pare nje fushate brillante te tipit Rama. Megjithate eshte me se e turpeshme qe nje non grata ti beje Amerikes Anglis e Europes karrshillek kjo tregone nivelin e ulet te elektoratit Shqiptare kur kerkojne te hyjne familjen européenne . Per fushaten e non grates pamvarsisht qe nuk ka pjesmarje , duhesh e duhet qe ta bojkotonin per ti treguar drejtesis SPAK nese ju nuk e denoni ligjerisht per krimet monstrueux pasi jeni te kapur ne si popull i civilizuar e denenojme moralisht duke e injoruar por fatkeqesisht jemi mbrapa nuk jemi gati per aderimin ne familjen européenne kemi probleme ne te kuptuarit...

   1. A
    Abilekaj analist i spiunit I.M

    Rama eshte mjeshter ne communication daljet e shpeshte te duetit ( non grata -spiuni ) jane ne favore te mazhorances sa me shume kjo dyshe e superdegjeruar ekspozohen ne mediat visive Tv me shume te padeshirushem behen pasi te dy jane ne nje faze psiqikisht non stable Ajo qe nuk me pelqene te Rama eshte tregimi qe i bene elektoratit tregimi zbehte jo tipike e Rames pamvarsishte qe rolin kryesore te fushates duhet ta kete kandidati por futja ne loje e non grates dhe spiunit e detyroje e ndoshta e gjeti te pa pergatitur per te pare nje fushate brillante te tipit Rama. Megjithate eshte me se e turpeshme qe nje non grata ti beje Amerikes Anglis e Europes karrshillek kjo tregone nivelin e ulet te elektoratit Shqiptare kur kerkojne te hyjne familjen européenne . Per fushaten e non grates pamvarsisht qe nuk ka pjesmarje , duhesh e duhet qe ta bojkotonin per ti treguar drejtesis SPAK nese ju nuk e denoni ligjerisht per krimet monstrueux pasi jeni te kapur ne si popull i civilizuar e denenojme moralisht duke e injoruar por fatkeqesisht jemi mbrapa nuk jemi gati per aderimin ne familjen européenne kemi probleme ne te kuptuarit...

    1. E
     Evisa

     Ja pra, ndihma e pakursyer që Rama i jep këtyre dy veglave më të poshtra në shërbim të së ligës. Ka urdhëruar, duket, bllokimin e thesarit dhe i ka lënë të tjerët si peshku pa ujë. Për këtë situatë ka vetëm një person përgjegjës, ky është Edi Rama. Eshtë i vetmi që nuk e ka për turp të shkel çdo ligj për të arritur qëllimin, fitoren në zgjedhje. Eshtë po Edi Rama bombola e oksigjenit për këta dy neokomuniste të botës lindore, Sali Berisha dhe Ilir Metaj. Këtë e ka kuptuar kushdo në këtë vënd. Ndaj është detyrë ndëshkimi me votë i kësaj treshe maskarenjësh politik që i kanë bërë dhe po i bëjnë varrin këtij populli dhe vëndi.

     1. M
      Me vis pa vis evis

      Do votojme Qorrin e vetefundosjes o komunist i qelbur apo ballistin Alibue kopje e keqe te non grates shko beje pipin pse Rama e ka fajin qe Bardha e PD e dreshe byçen me te gjithe

     2. F
      FCB

      Lere Ymerr se reklamen me te madhe Berishes ja keni bere ti dhe Kim - etja dhe per kete ju pergezojme nga zemra :)

      1. Q
       Qorri

       Pse nuk e posto komenti jeni byth qima

       1. Z
        Z.gri

        Ne fakt une ndjej qejf kur degjoj brockullat e nongrats keto dite! Kur I iken nga stadium tha se e bera kastile te iknin se kishin 5 ore aty! Per Juri Kim tha se Ministria e jashtme e deklaroi per mbarim mandating per te futur ne kurth DSh, qe medemek ai te nxehesh me Mj, dhe t'ja shtynte mandatin, sepse I interesonte ER. Dreq o pune can trapin USA per Ramsin dhe Xhaxhken. Sala e di qe procedurat Amerikane jane korrekte dhe ligjore. Pra a.vasadori I ri vjen ne stator sic e ka ligji amerikan, jo ligji I Sals. Etj, etj, ... brockulla! Sale shif I here ate punen e Veliajt me iranianet! Gjej ndonje Iranian digital, qe t'ja hudhesh! Sale Duen me ba I prove , me te marre me force!

        1. Z
         Zhaklina

         Ramuti eshte e shkuara e perbindshme. Eshte tradheti ndaj femijeve, baballareve dhe kombit tone ti shkosh pas. Eshte simboli i shkaterrimit, i vjedhjes, i tradhtise dhe i pizdarise. Eshte mekat ndaj vendit, ndaj shpreses dhe te ardhmes ti behesh pjese Edvin Vuçiqit. Jau qifte grate Albin Kurti, lideri i kombit shqiptar.

         1. R
          Rikardo

          Cfar lidhje ka me kombin shqiptar Albina ?? Kombi shqiptar udheiqet vetem nga burra dhe jo nga loqe lgbt apo pedrss

         2. Y
          Ymer Abazi

          Pushteti i dyshes Beriasha-Meta ka qene deri ne 2013. Me pas ka qene pushteti Rama-Meta e prej shume vitesh Pushteti vetem i Rames (Me "Tepsi e Timon" sic e percepton vete ai) Per kete Pushtet absolut te Rames meqe ky Beze nuk ka mandat te shkruaje (e as te mendoje, madje) detyrohet perdite te tregoje perralla me Sali e me Mete.

          1. a
           arsimtari

           Ne mesin e sheshit Hans-Dietrich Genscher ne Elbasan qe dje jane shtruar karriget. Drejtoria Arsimore ka urdheruar arsimtaret te jene sot ne ate shesh. Administrates se spitalit "Dr. Xhaferr Kongoli" u eshte thene hapur nga Damian Gjiknuri ne nje takim ne ''Skampini" qe duhet te jete patjeter prezente tok me familjaret, sepse "Nderi lahet me nder" ngaqe jane punesuar atje ku marrin rroga nga qeveria. Ato qe do mungojne nga arsimtaret dhe administrata sot ne takimin elektoral ku Rama do prezantoje ate qe Qazo Sejdini ka 8 vjet me pare brenda zyres tij, do mbajne pergjegjesi. Kjo eshte thene si ne Drejtorine e Arsimit, si ne Drejtorine e Shendetit publik.

           1. B
            Benet Beci pordha me motor BMW HP4

            Ndërsa shton Ymër Gël Baze pushteti I Vin Llapes -Ramazonit është I zhveshur, I zbuluar, I hapur, I dukshëm, I ekspozuar, I qartë, I njohur, natyror, tallavanor, sociopatik. (Marre nga biseda me Zdromsin ne festen e LGBT -Ymëri dhe Muqi ishin te ftuar nderi dhe ne dispozicion te Cazzo Zisos)

            1. E
             Emiljano

             Ke nje gabim te madh ne titull Mero, pushteti okult i treshes rama-meta-berisha thuaje tamam sic eshte gjeja

             1. a
              aa

              bravo mero shkrim i persosur por korigjo titullin futi te tre breda rama-berisha-meta,Rrespekte

              1. B
               Bardhyli nga Kosova

               Opozita, përveç asaj të vulës, vazhdimisht e kritikon kryeministrin e Shqipërisë për dështimet e tij. Po kështu edhe kreun e Bashkisë së Tiranës, Erion Velinë. Në fakt suksesi i Edi Ramës dhe Veliajt është përtej përceptimit të opozitës dhe publikut shqiptar. Nëse lexojmë me vëmendje raportet ndërkombëtare dhe vëzhgimet e hulumtimet politike të instituteve prestigjioze në rajon, Europë e SHBA, atëherë gjithësesili prej nesh do të kuptojë se suksesi i Rilindjes së Edi Ramës, pra i kryeministrit dhe kabinetit të tij, është përtej imagjinatës! Po rendisim disa prej tyre: 1. Edi Rama është kryeministri më i sukseshëm në kontinentin Europian, përfshirë Rusinë dhe Bjellorusinë, për eleminimin e opozitës si dhe të qëndrimeve e aksioneve opozitare. Ai është i aftë të mbajë në xhep vulën e opozitës e të mos e lejojë të hyjë në zgjedhje të lira e të drejta. Eshtë i suksesshëm kur opozitës së vulës I jep miliona dhe opozitës reale ia ndalon financimet. Eshtë gjithashtu i aftë t’u imponohet të gjithë instrumenteve institucionale, kryesisht gjyqësore për të eleiminuar opozitën shqiptare. Askush nuk ka qenë më i suksesshëm se ai për të diktuar gjykatat, KAS-in, Kolegjin Zgjedhor e këdo tjetër që ato të marrin vendime anti-opozitare dhe pro mazhorancës! (K) analistët që kanë argumente kundër këtyre fakteve le t’i shprehin liriisht! Ata nuk munden kurrësesi ta përgenjështrojnë këtë sukses të paparë të Edi Ramës. 2. Kryeministri i Shqipërisë në rankingun rajonal e mori Shqipërinë në vitin 2013 në renditje mbi-mesatare e në disa tregues në krye të vendeve të Ballkanit. Por pas dhjetë vitesh, me sukses të plotë ai e realizoi misionin e tij të përkeqësimit të treguesve ekonomikë, soacialë e të ushtrimit të lirisë, duke e çuar vendin në fundin e listës, me distancë të madhe madje edhe me shtetin më të ri, Kosovën! E bëri Shqipërinë vendin më të varfër në Europë. Në standardin e edi Ramës ky mbetet një sukses i jashtëzakonshëm, sepse më këtë ai realizon objektivin e ideologjisë së tij të braktisjes së vendit, të shpopullimit e emigrimit, me synim të qartë ndryshimin e strukturës së popullsisë shqiptare në favor të indianëve, pakistanezëve, afganëve, filipinasve etj. Askush tjëtër në historinë shqiptare e atë të Europës nuk ka mundur ta arrijë këtë objektiv madhor ideologjik të Sorosit dhe soorosistëve në kushtet e paqes, si Edi Rama në Shqipërinë tonë të braktisur nga njerëzit e saj. 3. Sukesesi më spektakolar i kryeministrit shqiptar dhe regjimit të tij është shndërrimi i vendit nga një republikë parlamentare në republikën e kartelit të drogës. Përmendet Kolumbia si vend i sukseshëm në këtë drejtim. Por të keqen e Kolumbisë! Shqipëria e tejkalon statusin dhe pozitën e saj si republikë e tillë. Shqipëria nuk është vetëm vend prodhues i drogës, kryesisht kanabisit. Ajo është edhe përpunues i saj, sidomoos kokainës, në laboratorë, për të cilët kujdeset policia e qeveria. Eshtë vend tranzit dhe konsumator i I të gjitha llojeve të drogës! Eshtë gjithashtu vendi ku paratë e drogës e kartellit të saj pastrohen dhe ruhen më pas në bankat e Shqipërisë. Sikur të mblidheshin bashkë të gjithë kryeministrat e ministrat mafiozë të botës, nuk do të kishin mundur që ta arrinin këtë sukses spektakolar, që ka arritur me shumë dinakëri kryeministri ynë i tallavasë, Edi Rama! Tashmë Shqipëria, edhe pse vend anëtar i NATO-s, mund të thirret lehtësisht e pa drojë në emërtimin real të saj, Republika e Kartelit të Drogës. E gjitha kjo falë aftësive të paimagjinueshme të Edi Ramës dhe Erion Veliajt. 4. Arritjet e mësipërme e kanë bërë kryeministrin e vendit tim më të aftin në botë për të korruptuar personalitetet ndërkombëtare, europiane e sidomos ato amerikane, ku Sorosi është më i pranishëm. Ai korruptoi pa asnjë vështirësi një nga eksponentët e FBI-së amerikane, një nga shefat e saj, Mc Gonigal. Të mërkurën, më 10 maj, në Uashington do të zhvillohet sërishmi seanca gjyqësore ndaj tij. Do të presim edhe dy ditë e do të shohim në praktikë suksesin e jashtëzakonshëm të kryeministrit Rama për ta korruptuar Mc Gonigal. Por edhe ato që dimë, na bëjnë me dije se suksesi është shumë i madh. Aftësia e Edi Ramës për të korruptuar diplomatë dhe politikanë amerikanë e europianë në forma e me mjete të ndryshme është e dëshmuar dhe faktuar që kur ishte kryetar i Bashkisë së Tiranës. Ambasadori Limpreht ishte shembulli më klasik. Ndërsa në zyrën kryeministrore ai joshi gjithkënd që kishte dobësi për kërkesat dhe nevojat e Edi Ramës. Aty, para pikturave të tij zhgarravina, nisi gjithnjë ngjizja me diplomatë e politikanë të korruptuar. Aq sa një ish- deputet i Parlamentit Europian mbeti në shkallët e parlamentit shqiptar edhe pasi humbi mundësinë të rizgjidhej në atë parlament. Mund të rendisim edhe 40 ose 400 suksese të tjera si këto të Edi Ramës dhe kabinetit të tij qeveritar në këto dhjetë vite në pushtet. Por këto do të mjaftonin që shqiptarët t’i thonë më në fund se ka një kohë kur thuhet “Mjaft është mjaft”! Më 14 maj e kemi një shans! Një shans kur do të nisin përgatitjet për zgjedhje të parakoshshme, për ta shpëtuar Shqipërinë nga sukseset katastrofike të kryeministrit më anti-shqiptar e më anti-kombëtar që vendi ka parë në historinë e tij.

               1. B
                Byrektore SHQUP-i

                Ti, o Bardhyli nga Kosova, në rastin më të mirë për këto lloj "analizash" që poston në këtë portal paguhesh, në të kundërtën ke probleme me sistemin mendor.

                1. B
                 Byrektore SHQUP-i

                 Ti, o Bardhyli nga Kosova, në rastin më të mirë për këto lloj "analizash" që poston në këtë portal paguhesh, në të kundërtën ke probleme me sistemin mendor.

                 Lini një Përgjigje