Opozita, betejë ndaj këngëtarëve 

2 Maj 2023, 18:48Editorial TEMA
Opozita, betejë ndaj këngëtarëve 

Erion Veliaj ka marrë më shumë se sa i duhet mbështetje nga shumë personazhe publike, përfshi këngëtarë të shquar si Rita Ora, apo njerëz të botës së showbizz-it në Tiranë. Kur them e ka tepruar, kam parasysh se nuk i duhen për të fituar bashkinë, por mbështetja tregon vemendjen që ka pasur ndaj tyre. Gjithsesi nuk është një nevojë elektorale. Është thjeshtë një paradë e lidhjeve që ka krijuar me botën e artit dhe kulturës dhe personazhet e saj. 

Por agresiviteti që ka ngjallur tek opozitarët e Veliaj ky fenomen është i pashpjegueshëm.

Është i pashpjegueshëm në radhë të parë, pasi fushata këtu nuk është se po shkon kokë më kokë dhe Veliaj po e fiton se ka me vete gjithë personazhet publik të botës së shoë dhe muzikës. Edhe pa ata nuk ka problem me fitoren. Por fakti që ata pranojnë të shfaqen krah tij, është një shenjë mirënjohje për raportin që ka krijuar me ta në vite.

Së dyti, është shumë pretencioze të akuzosh një artist pse merr pozicion në një fushatë elektorale, kur kjo në fakt është traditë shumë e njohur. Edhe fushata e fundit në SHBA kishte yjet e muzikës botërore në krah të demokratëve dhe republikanëve.

Askush nuk e ndal Këlliçin të ketë në krah figura të tilla, pasi në liri zgjedhja politike është vendim personal dhe nuk është në dorë të moralistëve ta caktojnë se me kë duhet të bëhen.

Kush guxon të marrë qëndrim është më i ndershëm se ata që bëjnë të paanshmin, ngaqë nuk janë të sigurtë tek fituesi.

Së treti, gjithë këto kërcënime, sharje e fyerje për Rita Orën apo më parë për Dua Lipën dhe këngëtarë të tjerë, me qortime moraliste “pse dole foto me Ramën, “pse dole foto me Veliaj” etj të krijojnë idenë se këta opozitarët tanë nuk e kanë fushatën me Erion Veliaj, por me këngëtarët e aktorët. D.m.th më shumë po sulmojnë ata, se sa Veliajn që merr mbështetjen e tyre.

Merreni më qetë! Sot nuk është dita kur Erion Veliaj ka nevojë për ta, pasi i ka votat. Madje jam i pasigurtë se sa vota mund të sjellin ata. Por mbështetja e tyre ndaj Veliaj është një bilanc që tregon se çfarë ka bërë dhe për jetën e tyre artistike në qytet.

Është pak a shumë ajo alergjia që kanë opozitarët kur Veliaj numëron 40 shkollat e reja moderne që ka bërë dhe ata në kor i thonë “jo jo leri këto, mos na i trego këto, e dimë që i ke bërë”. 

Tani mos prisni që Erion Veliaj në fushatë t’u tregoj çfarë nuk ka bërë dhe çfarë ka shkuar keq. Ato po mundët gjejini vetë dhe ballafaqohuni me të. Me këngëtarët e artistët mos u mërzisni, se ata janë njerëz të lirë dhe nuk votohen. Thjesht dëgjohen, ose jo.

19 Komente

 1. s
  shpopullimi i Shqiperise si strategji pushteti

  Pushteti Rama, beteje ndaj Shqiptareve. Duke bere gjithcka mundet, biles te pamunduren qe ata ti ikin ketij vendi. Me armen kryesore rrenimin ekonomik qe ka sjelle Varferimin e skajshem e per pasoje, shpopullimin e vendit.

  1. S
   Shpopullim i foltore-nevojtore stadiumi boshe

   - Uuuuu shpopullim i Shqiperise na kenaqe shoku komunist eshte strategji e Sorosi dhe e rrezikut anglo-amerikane per Shqiperine dhe i Vuqiqi haaaa - Shume te varfer uuuuuuu presim qe te fitoje gjyqin ne Paris non grata apo ndonje bolshevik si i krahines se koqevarise te dalim nga varferia o shoku komunist . - Po c'thua o i marre nga trute çdo qeveri mund ta kritikoshe se ka vende po vetem keto idiotizma mos i komentovse qeshin njerzit taliin Gencin

   1. E
    Edi

    Mos e kruaj me ate Vuqiqin or ti bolja ores 20:41 se ta sheh Rama e ta pret rrogen e Patronazhistit nga aty poshte shaleve te Viqiqit, d.m.th.

   2. E
    Edi

    Ndaj njerëz si ty janë “jashtë përdorimit” ....... dmth ju jeni ata që me injorancën tuaj ekstreme : rrënuat , shkatërruat , vodhët , vratë dhe degjeneruat kombin . Shpellat nuk kanë vend më në të ardhmen e kombit. Të fala Sali-ut .

   3. A
    Artisti

    Keta trimat e PD - es , qe nuk lene njeri pa share e linçuar , me qene se kane nisur sulmin ndaj artistave , pse nuk na thone ku i kane perkrahesit e zjarrte per mbrojtjen e teatrit , apo ata kane avulluar e kane ikur ne drejtim te paditur ?

    1. P
     Paloqe i shqehtesuar

     Eshte kryetar bashkie qe e ka mbeshtetur artin dhe arti nuk ka ngjyre partiake eshte i te gjitheve per te qene te sinqerte ke duhet te mbeshtesin ata qe djegin shkolla ne Shkoder apo Enver-Talibanet e foltore-nevojtore eshte e thene qarte nga DASH Angli e komuniteti européenne asnje bashkpunim me non graten vetem te jesh idiot apo bashkpuntore ne krime kesaj bande rrugacesh

     1. J
      Juli

      Aaaa o MERO, ne jemi komb vari [email protected]

      1. 1
       1

       Me shkollat kane arsyetim qesharak:Leri ato 40 shkollat na trego pse nuk ke ndertuar ne astir.Opozite qesharake

       1. E
        Edi

        Astirin e ktheu në identitet , ja ktheu fytyrën : pa vila në tok e xanun ????

       2. e
        enter""

        Mero, pse nuk shkruajte njehere qe ne SHqiperi ka nje fenomen te ndyre qe eshte ai i shitjes apo vete dorezimit te artit ndaj politikes??? Ne vendet e tjera arti eshte kritik dhe antikomformist. Tek ne artistet jane rreshtuar majtas e djathtas per interesa biznesi. Te kujtoj Ciljeten, apo e ke harruar ngaqe ti ka zene zyte tepsia e Rames??

        1. A
         Alfred

         Kengetaret?! E ke fjalen per cengijet e Nuri Beut, Mero djali?!....

         1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

          Shpallin armik këdo që mbështet "armikun" e shpallur nga non grata! Mëndësi enveriste në një parti "demokratike" !

          1. B
           Benet Beci tërë pordhë mbi motor BMW HP4

           Ymëri nga Pështlargu merr në mbrojtje këngëtarët !! I vë gjoksin e dhjamosur qimethinjur betejës. Askush nuk më prek këngëtarët e tallavasë mjaullit si maçok I tredhur pinca kovaçi. E patë si e tundte m'tallava gjupërkulur Vini i Netës, brimën që sja kap dielli ? Me atë specien me cica te pahekurosura ? E pra meritë e këngëtarëve tanë që performojnë hip-hop tallava. Achtung! Këngëtarët një, Bejko-Lulqim-Alibythën dy, dhe BeBec hajdutin sguxon kush ti prekë. Kush guxon e pret internimi.

           1. L
            Ladi

            Je "dentist" fantastik Mero! Nuk ju le dhembe dhemballe, rrennje te qelbur, pa ju a shkulur nga goja e tyre e kalbur .. Nxirrua edhe ate pak boje kellire qe ju ka ngelur, per ata pak qorra dhe trushkulur qe ju vene akoma nga pas.

            1. D
             Dajti

             Krrici i kishte dhene shenjat ne parlament qe nuk mbushte,por tani vertetoj se qenka idiot komplet. Eshte gati te japi dhe prapanicen per nje cik kryetarllek,po si mer krric u beka autobuzi falas,qe te hipin mileti dhe per 200 metra? Rrumpallen njohin keta shpellaret e Sali qenit.

             1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

              Jo vetëm me këngëtarët, me të gjithë!

              1. e
               edi rama - Fjale e Rrene

               Edi Rama me 7 prill 2023 - Nuk ka kenaqesi me te madhe se t'ju them se kete muaj do rrisim rrogat e administrates..." Ndersa dje doli ajo Biba-ministre e financave dhe lajmeroi shtyrjen e asaj ''Kenaqesise" Rames ne nje kohe te pa caktuar...

               1. F
                FCB

                50 mine euro Noizy per nje kenge nderkohe qe te demtuarit e Termetit ne Tirane sorrollaten si Cufutet ne Shkretetire pa asnje informacion nga Veliaj , 50 mije euro , dy familje do ishin strehuar , turp .

                1. T
                 The man who sold the world

                 Pres mbeshtetjen per lali Erin dhe kryebrigadierin nga Curt Cobain, me mire vone se kurre...

                 Lini një Përgjigje