Fushatë për Hasin nga Përmeti

22 Prill 2023, 18:49Editorial Mero Baze

Sali Berisha rrezaton një bezdi dhe në fytyrë në takimet e tij të vakëta në Jug të Shqipërisë. Dhe nuk ka faj. Përveç distancës kulturore, e ka më të madhe bezdinë politike për mungesën e mbështetjes. Takimet e tij në Qarkun e Gjirokastrës e rrezatonin këtë fundjavë këtë bezdi.

Nëse ti publikon takimin e Tepelenës, Memaliajt, Këlcyrës dhe Përmetit me foto, mendon se është i njëjti takim, pasi në dy rreshtat e parë janë të njëjtit njerëz që i shëtit në katër qytetet, dhe pastaj dhe 30 të tjerë që gjenden aty.

Por përtej mungesës së njerëzve, bezdia e Berishës kuptohet kur ai nuk ka çfarë të flasë. U ngatërron emrat kandidatëve, pastaj ngatërron zonat, fjala vjen Dishnicën e citon në Përmet si fshat i Përmetit, ndërkohë që është një nënkrahinë e Këlcyrës, dhe gafa të tjera për të cilat nuk duhet fajësuar shumë, se thjesht nuk i di.

Por ajo që më bëri përshtypje është se në të katër qytetet, Berisha foli për Hasin dhe për Shkodrën.

Sulmoi aq shumë deputetin e Hasit në Këlcyrë dhe Përmet, sa dukej sikur ai ishte kandidat në Përmet.

I numëroi thashethemet për ndërrim emri, për arrestime etj. Dhe nuk pushonte.

I vetmi shpjegim përveç moshës, është shpresa e humbur e Berishës për të zbritur poshtë lumit Mat me ndonjë bashki të fituar, dhe kudo që vete përpiqet së paku të bëjë fushatë për ato të veriut, duke shfrytëzuar rastin që media e japin live në transmetim.

Nuk i ka shkuar keq në mendje. Nuk është pak po i mori shumicën e bashkive të veriut. Por nuk e kuptoj pse duhet ta thellojë humbjen në jug duke u folur dhe aty për Hasin. Boll e ka Tritanin për të garantuar humbjen.

15 Komente

 1. P
  Patronazhisti

  Per 32 vjet i ka fryre sa te mundi ndarjes Veri-Jug dhe ka perdorur naivitetin e njerezve per ti ndare dhe vendosur ne llogore lufte. Por sot budallenjte e Sales jane paksuar. Sot verioret ne Kamez, Astir dhe Vore e ne rrethinat e Tiranes jane bastione te PS qe tregon hapur qe emancipimi, edukata dhe e ardhmja jane te majte ne kete vende. Rremuja, injoranca, rrugaceria dhe anti-shteti eshte Saliu dhe ata qe i thone vetes te djathte. Ky njeri shihet ne syte e shqiptareve si njeriu me negative qe ka kombi.

  1. H
   Hilmi Telegrafi

   Nuk ka cka te thuhet me shume. Dihet boterisht se PS-ja eshte parti serbe, dege e Vuçiqit ne Shqiperine mbetur si krahine e Serbise. Ndersa ju socialistet jeni si puna e mizave te bytha e kalit. Mos më keqkuptoni sepse nuk jeni as mizat dhe as kali por ajo lënda te bytha e tij. Por qe nejse keto qe thashe une jane te koklavitura dhe plot Kontradikta edhe per mendjet me gjeniale te kesaj toke, nuk jane per ju qe e mbani koken tere diten tek bytha e Rames.

   1. C
    Cika.

    Pika ne koke o Hilmi, ty dje sojit qe te paguan. Koha jote dhe e Vicudolit ka mbaruar.

    1. M
     Mbrezhanaku

     Ti Hilmi që gjasme thua diçka edhe këtë komentin që ke bërë e ke të kopjuar nga mua.... Nuk ke faj se në shpellat nga vjen nuk bëhet mësim. https://www.gazetatema.net/blogu-tema/fan-noli-bolshevik-mesha-e-pare-shqip-dhe-luan-zyka-ne-selanik--i386200

     1. T
      Të fala Non Gratës

      Ti Hilmi telegrafi i Saliut nga komenti që bën duket që je një injorant funksional që nuk di të ndash e të dallosh grurin nga egjëra . Nuk ke faj se je rritur me edukatën e "tokës së xanun" dhe me dinamitin në brez . Nuk je mësuar dhe edukuar të jetosh në komunitet dhe me sa duket nuk është faji i jot , atje ku ke lindur atë mjedis gjete dhe ashtu je rritur . Ti duhet të jesh o kushëri i Saliut , ose komshi i tij .

      1. D
       Dakord

       Hilmi inteligjenti, o mendje gjeniale e species insekt, mos shkruaj me per gjera te "koklavitura dhe plot kontradikta" sepse ne socialistet nuk kemi as diploma as master ne fushen e bythes, mutit, mizes dhe kalit. Kjo eshte fusha juaj, fusha e salibaneve. Shif se ka monika nje doktorature te tille dhe mbase na i çkokoleps ajo keto pune te thella

       1. S
        Socialisti

        Të paska fituar imunitet goja, duke mbajtur në të veç miza kali dhe mut Turp të kesh që ofendon gjysmen e shqiptarve Por ti nuk e njef turpin perderisa flet me kete gjuhe Ja u rrofsh topet krejt socialistave Shko dhe lepija bythen ilirit dhe monikes sepse ngelet si miza mutit, pa parti Ne nuk kemi levizur nga PS Jeni ju që ngelet si miza, nga një mut , tek tjetri

       2. T
        Thimi Karkarenko

        Ju qifte Albin Kurti nenat, motra, grate dhe çikat mu ne vrime te bythes se pidhin ua ka shkerdhyer Edvin Vuçiq shkjau tash 13 vjet. Moterqira interneti. Pabuksa. Gezuar Bajram Begu.

        1. C
         Cika.

         Ti o zeteri qenke edhe me bajram edhe me te qira. Pika ne koke dhe ne te s'emes shkifsh, dhe saliun dhe albinin. Kosoves dhe Shqiperise, qe jane NJE, i marrshi te keqen o rrace e lige qe banalizuat dhe shkaterruat cdo gje.

         1. Y
          Ylli

          Ti qenke rryp fare.Kujt i plasi per ate idiot mbajeni dhe ta gezoni per shume vjet se eshte i zoti shume.

         2. N
          Ne

          E zbuloi dhe kete Mero bithlepirsi. Vazhdo Mero se vilen e ngrite ne fshatin tend me parate qe merr nga lepirja...

          1. B
           Binak Alia

           Nuk ka bota pleh si ty o Mero (Mjeran)

           1. K
            Korabi

            Mero gelbaza na rrofshe buthen o fundrin

            1. L
             Lugu gjat

             Ah Permeti, i tille eshte jugu dhe gjithe krahinat e vendit tone, mirepresim engjellin dhe i tregojme vendin djallit dhe Hilmi Telegrafit injorant. Por jeni vetem nje grusht more jeziter. Ptuu fare e keqe.

             1. E
              Edi

              Super koment sidomos e fundit ,ka Tritanin I cili eshte garanci per humbje ne jug.

              Lini një Përgjigje