As me Berishën, as me PD, do të thotë me Berishën! 

18 Prill 2023, 18:33Editorial Mero Baze

Partia Demokratike çeli sot në Tiranë fushatën e saj elektorale me një ekip të përzgjedhur fytyrash të reja, të lirë në mendime dhe në aktin e rezistencës së tyre ndaj berishizmit në opozitë.

Disa prej fjalimeve të tyre, janë ndoshta më të mirat e ligjërimit politik të këtyre viteve, edhe për shkakun se nuk i ka redaktuar askush.

Fjala vjen mjekun Neli Demi e kisha dëgjuar si mjek të mire, por kurrë nuk më kishte shkuar mendja që ishte një njeri politik edhe më i mirë se politikanët që na nxjerrin sytë përditë në ekrane.

Vlera e Partisë Demokratike në këtë fushatë, ka të bëjë me faktin se ajo nuk i la qytetarët shqiptarë të opozitës pa një alternativë. Pati shumë përpjekje për t’i lënë pa alternativë dhe nga njerëz brenda PD zyrtare për shkak të komplekseve që kanë ndaj Berishës, por më në fund nuk ja dolën të triumfojnë, edhe pse bën boll dëm duke penguar kandidimin në shumicën e bashkive të Shqipërisë.

Ti rezistosh një dyshe mafioze në opozitë, të cilët dramën e izolimit të tyre ndërkombëtar, duan ta kthejnë në çështje kombëtare, duke rreshtuar Shqipërinë kundër Perëndimit, është një mision i rëndësishëm historik. Dhe Partia Demokratike ja doli sot t’u ofrojë shqiptarëve këtë shans. Atyre shqiptarëve qe nuk duan t’i nënshtrohen berishizmit.

E di që ka plot njerëz zemërthyer që brenda asaj partie nuk u arrit konsesus për kandidim në gjithë Shqipërinë, por ajo është taksa që duhet t’i paguajë ndarjes me berishizmin. Berishizmi është nëj ideologji sunduese që kërkon ose të të nënshtrojë, ose të te eliminojë. Ai nuk përballohet me hile, me truke, me marifete që këtu të mos kuptohemi sa të fortë jemi e këtu mos duket sa të dobët jemi. Berishizmi përballohet vetëm me luftë dhe me luftë të përditshme për çdo gjë, kudo dhe në çdo kohë.

Enkelejd Alibeaj u izolua nga një shumicë e heshtur e drejtuesve të asaj partie për të kandiduar në 61 bashki dhe kjo ishte një fitore e hidhur e berishizmit brenda PD. 

Por sot ky problem ngjante i tejkaluar. Beteja për Tiranën si simbol për gjithë betejat ndaj berishizimit është institucioni më i rëndësishëm politik i kësaj fushate.

Po aq hipokrite ngjajnë dhe qëndrimet e disa partive të vogla opozitare që gjoja nuk hynë në aleancë me Berishën, por shkojnë derë më derë, qytet më qytet e katund më katund, për të mbështetur kandidatet e Berishës. Mediu, Shehi dhe Duka, të cilët janë dakord me kandidatët e Berishës, por nuk janë në aleancë me Berishën, janë thjeshtë ushqyesit e mbijetesës së berishizmit në këtë fushatë, edhe pse nuk kanë shumë fulqi. Por aq sa kanë e kanë për të mbijetuar Berisha.

Berisha nuk kandidon vet në këtë fushatë, por ka kandidatët e Foltores dhe gjithkush që i mbështet ata është duke mbështetur berishizmin. Çdo debat tjetër është muhabet kafeneje.

Kush bën sikur nuk është as me PD, as me Berishën, por me kandidatët e Berishës, është thjesht me Berishën. Por më i pacipë se ata që janë të sinqertë e shkojnë direkt tek Berisha.

19 Komente

 1. L
  L.Xh

  Sipas kësajë llogjike të zotit Mero, i bie që Vangjel-is Dule-is, të jetë më i sinqertë se sa bixhtqëntë profesionistë “dog tail” Mediu, Duka apo kryeplaku i bishtqënve Dash Shehi. Një palë janë mut, pala tjetër kakë. Kur shtohet zullumi edhe më shumë, njëra palë bëhet qenef, pala tjetër bëhet gjiriz…..që qelbin botën.

  1. L
   L.H

   Bejko dhe ekipi i tij simbolizon gjithçka per te dale nga gremina 30 vjeòare e kesaj politike sa krriminale aqe dhe antishqiptare! Çdo gje varet nga 700 Mije zgjedhesit e Tiranes sa jane zgjuar! Arithmetika eshte fare e thjeshte: -Ne 2019-ten ku nuk mori pjese mender 'opozita',Lali Eri i PS-Parise se Surrelit mori vetem 152.247 Votues ose 20 perqind!? -Nuk ka kurre mundesi pas 4 vjetesh te marre me shume se kaqe atehere lind pyetja: Per ke do votojne rreth 80 perqind e kryeqytetsave ose 548 Mije!? -Edhe sikur 300 mije te jene ne emigrim po 248 Mije per ke do votojne poqese e duan ndryshimin,te ardhmen,rilindjen e shtetit!? Pergjigja:'Nuk ka Zeus as nuk ka Zot/Ferr,lugat t'imagjinuar/Por ka popull te pa ditur,popull qe ende s'eshte zgjuar!?''

   1. D
    Dakord

    L.H nuk je as i mire ne arithmetike dhe nuk je as i informuar: Se pari Tirana nuk ka 700.000 votues ne lista. Jetojne ne Tirane aq por nuk jane te regjistruar zyrtarisht plus ne lista jane edhe emigrantet. Se dyti, ne vitin 2019 dolen ne votime vetem militantet sepse nuk ishin zgjedhje por votime, sigurisht per faj te opozites. Se treti: kete here do ngrihen te gjithe kryeqytetasit te votojne sepse kemi gogolin pas dere, sali metaj. Vetem ideja se salimetaj ka ndonje gjase te kthehet ne pushtet me tmerron. Se ata nuk vijne vetem, kane pas nje taborr shpellaresh shkaterrues si epidemi karkalecash qe shfarosin cdo fije bari.

   2. F
    Flutura

    Bravo Mero! Sinqerisht, kur berishizmi te vdese, une do propozoj, qe ti te maresh Cmimin Nobel per Paqen ne kete vend!

    1. K
     Karirjeristi

     Me se e sakte,po kujt ja thua, mashtruesve, qe duan te dalin fitues nga te gjithe anet

     1. U
      U shofte fara e Berishizmit

      O Mero po kush mund ta besoje qe Mediu nuk eshte me Berishen apo Dash rakija na dalka medemek me vete po edhe Bejko tani kuptohet qe eshte me vete e kundra Berishes po u desh rrahur njehere kur u be lufta per bravat qe ta mblidhte mendjen . Sali qeni do luftuar se pari nga te tijte qe te zhduket si ide pa Rama nuk e ka problem fare per ta mundur .

      1. D
       Doni rrumpallen dhe anarkin vdekjeprurese

       Vota per PS esht detyrim kombetar. Bejkos I uroj sukses madje mund ta votoj ne vitin 2029. Por Tani te 61 bashkit I meriton mrekullia e kesaj Dekade qe quhet RILINDJE. 1.Sepse rilindi turizmin edhe aty ku mbizoteronte pislleku. Belshi, Puka, Tropoja, Kukesi etj. Me perjashtim te shkodres e cila ka ngelur me te ardhurat me te ulta per frym sipas INSTATit. 2. Rindertoi vendin pa's termetit. 3. Perballoi me mir se Europa pandemin 4.2022 rriti ekonomin me 5%. Me larta ne ballkan pas kroacis 5.2. Serbia e Pati 1, maqedonia 2, Kosova 3.5. Nje gje nuk e Ben Rilindja. Nuk paguan ANAList dhe TV sikurse shkarerrusi shqiperis berisha. Tani shum njerz Duan Para qyl, te vjedhin dritat dhe kapaket e pusetave, te presin pyjet dhe ti gjuajn Pelikane madje dhe harabelat. Te ngjallin lazaratin e hashashit, te jetojn me ligjin e xhungles. Por ajo ju sjell vdekje aty ju ju dhemb me shume. Votoni per shtet Jo per rrumpalle qe gati e zhduki shqiperis ne 97, dhe e falimentoi ne 2013.

       1. r
        robi

        Dhe me i pafytyri u tregua Gon Duka qe i afroi ndihme Igli Cares ne Durres duke humbur shansin e fundit per te rehabilituar veten para qytetareve te Shijakut te cilet i ka tradhetuar ne menyren me te turpshme duke u bashkuar prej 10 vitesh me perbindeshin e vucidolit. Perbindeshi i vucidolit e akuzonte rende dikur Gonin si klani i Zemunit. Por Goni ngeli ne rrjeten e foltores dhe tashme pret i sigurte humbjen e madhe te Igli Cares ne Durres dhe humbjen apokaliptike te foltores se vucidolit dhe spiunit Agush askush kokeducja , i forti i pazarit te ri qe eshte dhjere ne breke kohet e fundit , i kane rene breket dhe eshte shfryre si tollumbace i frikesuar ne palce nga humbja apokaliptike qe e pret lesheline me 14 maj.

        1. C
         Coli

         Te lumte Mero. ........Me te te pacipet ata jane Medi Gerdeci. Dash Plonci. dhe Duka i Krimit

         1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

          Është shumë e rëndësishme rritja e partisë demokratike opozitare, Berisha ka bërë dhe do bëjë luftë të përditshme, për t'a eleminuar. Alibeaj dhe Basha sot thyen frikën, duhet të mbështeten nga pjesa tjetër që qëndron e friksuar. Berisha sot ka humbur,humbja e tij është kurajo dhe jetë për demokracinë. Me fytyren e Bashës dhe tani me të Metës,po vazhdon të veprojë i maskuar, për ti dhënë jetë berishizmit. Çirja i maskën komuniste, këtijë apendiksit .

          1. B
           Bureto

           Në politike më shume se sa teoritë vlen akti dhe ky ka kuptim tani, sot. Cili do të ishte akti? Sipas mendimit tim, rruga e nisur, qe eshte per t'u lavderuar duhej te ishte më intensive dhe me e organizuar. Të mblidhen nja 10-15 a më shuem burra e gra , deputete, pjese nga lidershipi i PD te pa njollosur nga berishizmi, dhe jo vetem, ku me nje deklarate publike t'u kerkojne demokrateve të vertete ane e mbane Shqiperise, qe te solidarizohen me permbajtjen e saj qe do duhej te ishte: Kerkesa per largimin e menjehershem dhe/ose perjashtimin e Sali Berishes nga Partia Demokratike si e keqja me e madhe per vete ate, por njeherazi edhe demokracine në Shqiperi. Të tille do mund të ishin perveç disave si Bejko, Godole, Açka etj, që tashme jane afishuar si nga brenda saj, por edhe intelektuale te sferave te ndryshme te jetes shoqerore në vend, me reputacion te pa vene nga askush ne disikutim deri me sot, nga brenda vendit por edhe nga diaspora. Kuptohet që si rezultat i asaj, që metaforikisht quhet "rrufe ne qiell te hapur", fillimisht do të kete nje reagim agresiv, por me kalimin e disa diteve, me një pune kemengulese mediatike, organizim takimesh me shtresa më të gjera demokratesh, edhe pse jo domosdoshmerisht anetare te PD. Fillimisht në salla, por qe në vazhdim do te shtohen, opinioni publik në pergjithesi do e mirepriste kete akt. Por dora-dores do çlirohen edhe vete demokratet nga ngërçi qe i ka kapluar sot e dy vjet, veprimtaria perçarese e Sali Berishes, kuptohet thellesisht per interesat e veta, sidomos kato mbas shpalljes "non grata". Sepse e gjitha, nuk se ka ardhur domosdoshmerisht me shpalljen të tille të Saliut, por në saje të tij vermtarise se tij te shprehuar ne aktin e DASH, ku spikat sipas meje ajo me e renda: "Minues i Demokracise", qe nuk ka te beje kjo vetem me PD , por sidomos per pushtetin e tij dhe trashegimine pas tij. per keto te gjitha ai nder vite ka krijuar ne PD, nje gjendje 'kenetore', e cila e ka degjeneruar ate në një kuazi prone te tij. Dhe ky akt, duhet bere menjehere, pavaresisht se jemi në kohe fushate. Opinioni publik, me pune sqaruese, do ta kuptoje se problemi nuk eshte te mos votohet PD, pra ajo legalja, perkundrazi mendoj se në keto kushte, votat edhe per pushtetin lokal do t'i shtohen asaj me shpresen se tashme vertet do të shpetohen nga nje e keqe më e madhe. Humbjen e shpreses. Per kunder kesaj, kjo do të shtronte rrugen që menjehere pas zgjedhjeve, ku edhe pse humbja perballe socialiteve do jete evidente, siç gjasat jane, ama nëse lind shpresa per nje opozite ndryshe per zgjedhjet politike në vitin 2025, votimi per PD te rezultoje, me rritje kundrejt pritshmerive te deritanishme. Njerezit, shqiptaret që në shumice e kerkojne rotacionin politik, do e mireprisnin shpresen per nje rilindje të vertete të opozites shqiptare. Paçka se ne te mepastajmen, formacioni qe do ta perfaqesoje ate do kete emrin e PD (ndoshta dhe jo) apo çfaredo emer tjeter qe aksioni politik organizativ, i pas zgjedhjeve do të na ofroje. Jam i bindur qe ky akt pritet sa me interes aq dhe me besim, sepse me gjendjen e deritashme te opozites me Sa-lehun, Meta/j-n apo ronxhobonxhot e tjere te tranzicionit te grumbulluar në dy partite "e medha", që keta kane perfaqesuar apo perfaqesojne, por dhe në parti te tjera qe kane vetem sigla dhe kryetare, por jo elektorat, dhe qe u rrine mbrapa per perfitime vetjake, që deri me sot i kane vjele, socialistet, me apo pa Edi Ramen, do t'i kene në pushtet edhe në vitin. Duhet veprim, aksion politik dhe jo diskutime teorike. gje pozitive qe kjo sapo ka filluar. Politika e tille eshte. Arrin suksesin ai qe vepron dhe qe njeherazi eshte kembengules në ate qe do te arrije, edhe pse rruga nuk do jete e lehte perkundrazi do jete e veshtire.

           1. B
            Bureto

            Në politike më shume se sa teoritë vlen akti dhe ky ka kuptim tani, sot. Cili do të ishte akti? Sipas mendimit tim, rruga e nisur, qe eshte per t'u lavderuar duhej te ishte më intensive dhe me e organizuar. Të mblidhen nja 10-15 a më shuem burra e gra , deputete, pjese nga lidershipi i PD te pa njollosur nga berishizmi, dhe jo vetem, ku me nje deklarate publike t'u kerkojne demokrateve të vertete ane e mbane Shqiperise, qe te solidarizohen me permbajtjen e saj qe do duhej te ishte: Kerkesa per largimin e menjehershem dhe/ose perjashtimin e Sali Berishes nga Partia Demokratike si e keqja me e madhe per vete ate, por njeherazi edhe demokracine në Shqiperi. Të tille do mund të ishin perveç disave si Bejko, Godole, Açka etj, që tashme jane afishuar si nga brenda saj, por edhe intelektuale te sferave te ndryshme te jetes shoqerore në vend, me reputacion te pa vene nga askush ne disikutim deri me sot, nga brenda vendit por edhe nga diaspora. Kuptohet që si rezultat i asaj, që metaforikisht quhet "rrufe ne qiell te hapur", fillimisht do të kete nje reagim agresiv, por me kalimin e disa diteve, me një pune kemengulese mediatike, organizim takimesh me shtresa më të gjera demokratesh, edhe pse jo domosdoshmerisht anetare te PD. Fillimisht në salla, por qe në vazhdim do te shtohen, opinioni publik në pergjithesi do e mirepriste kete akt. Por dora-dores do çlirohen edhe vete demokratet nga ngërçi qe i ka kapluar sot e dy vjet, veprimtaria perçarese e Sali Berishes, kuptohet thellesisht per interesat e veta, sidomos kato mbas shpalljes "non grata". Sepse e gjitha, nuk se ka ardhur domosdoshmerisht me shpalljen të tille të Saliut, por në saje të tij vermtarise se tij te shprehuar ne aktin e DASH, ku spikat sipas meje ajo me e renda: "Minues i Demokracise", qe nuk ka te beje kjo vetem me PD , por sidomos per pushtetin e tij dhe trashegimine pas tij. per keto te gjitha ai nder vite ka krijuar ne PD, nje gjendje 'kenetore', e cila e ka degjeneruar ate në një kuazi prone te tij. Dhe ky akt, duhet bere menjehere, pavaresisht se jemi në kohe fushate. Opinioni publik, me pune sqaruese, do ta kuptoje se problemi nuk eshte te mos votohet PD, pra ajo legalja, perkundrazi mendoj se në keto kushte, votat edhe per pushtetin lokal do t'i shtohen asaj me shpresen se tashme vertet do të shpetohen nga nje e keqe më e madhe. Humbjen e shpreses. Per kunder kesaj, kjo do të shtronte rrugen që menjehere pas zgjedhjeve, ku edhe pse humbja perballe socialiteve do jete evidente, siç gjasat jane, ama nëse lind shpresa per nje opozite ndryshe per zgjedhjet politike në vitin 2025, votimi per PD te rezultoje, me rritje kundrejt pritshmerive te deritanishme. Njerezit, shqiptaret që në shumice e kerkojne rotacionin politik, do e mireprisnin shpresen per nje rilindje të vertete të opozites shqiptare. Paçka se ne te mepastajmen, formacioni qe do ta perfaqesoje ate do kete emrin e PD (ndoshta dhe jo) apo çfaredo emer tjeter qe aksioni politik organizativ, i pas zgjedhjeve do të na ofroje. Jam i bindur qe ky akt pritet sa me interes aq dhe me besim, sepse me gjendjen e deritashme te opozites me Sa-lehun, Meta/j-n apo ronxhobonxhot e tjere te tranzicionit te grumbulluar në dy partite "e medha", që keta kane perfaqesuar apo perfaqesojne, por dhe në parti te tjera qe kane vetem sigla dhe kryetare, por jo elektorat, dhe qe u rrine mbrapa per perfitime vetjake, që deri me sot i kane vjele, socialistet, me apo pa Edi Ramen, do t'i kene në pushtet edhe në vitin. Duhet veprim, aksion politik dhe jo diskutime teorike. gje pozitive qe kjo sapo ka filluar. Politika e tille eshte. Arrin suksesin ai qe vepron dhe qe njeherazi eshte kembengules në ate qe do te arrije, edhe pse rruga nuk do jete e lehte perkundrazi do jete e veshtire.

           2. S
            Servili Sali

            As me Berishën as me PD-në, por me PS-në.

            1. b
             bravo

             Realisht korrekt KUSH NUK ESHTE AS ME bERISHEN DHE AS ME PD ne fakt i sherben Berishes! Ketu duhet te ndahet kufiri sepse shpeton PD shpeton opozitarizmi i shendetshem! Shpeton Shqiperia. Qarkullon dhe Rama nga pushteti i gjate! Berisha eshte eshte kafshe e ngordhur qe permban miliona bakterie qe helmojne shqiptaret te ecin perpara!

             1. L
              Lugu gjat

              MASKA e atij grupimi banditesh, injorante, maskarenjsh ka rene. Tani ata jane Zbuluar te liq te pa lare nga zgjyra e pisllekut qe kriuan vete. Kurse saper grupin qe ti z. Mero e quan shprese Gabon. Ata jane kylyshet e tyre te cilet presin te etur per te shquer Atdheun tone te dashur.

              1. S
               Sali Trimi

               I dashur Lugu. Shpesh lexoj termin "berishizem" dhe nuk me vjen mire, sepse perkufizimi "berishizem" te le vec te keqijave edhe nje pershtypje sikur "berishizmi", eshte ndonje ideollogji apo aksion. Vizioni yt qe ne vend te fjales "berishizem", ve fjalen "maska" , eshte perkufizimi me i sakte i veprimtarise se Sali Berishes. Pra me nje fjale ai eshte thjeshte nje maske per te mbuluar punen agjenturore te tij ne sherbim te Serbise. Ai eshte maske per te mbuluar finacimet e tij nga Rusi. Ai eshte maske per percarjen veri-jug... etj... etj. Pra ai ne thelb nuk eshte real vecse nje maske qe ndryshohet sipas rastit dhe momentit per ti futyr thiken Shqiperse ne zemer. Perdorimi i maskave te ndryshme e lejon ate te paraqitet si "shumengjyresh" dhe gabimisht le pershtypje te nje lloj "berishizmi", por maska tashme i ka rene dhe ne shesh ka dale surrati i tij gerdalle prej nje dallkauku, armik te shqiptareve. Mendoj qe ketej e tutje kur behet fjale per Berishen ne duhet te themi "MASKA" dhe jo "berishizem". Ne thelb edhe Rama ka shume vite ne pushtet dhe normalisht duhet rrotacion, por problemi me shqiptaret eshte i thjeshte. Me mire te votohet Rama se "MASKA". Shqiperia ka nevoje per ndryshime dhe jo per cfaqjen "maskat ne pushtet".

              2. L
               Lugu gjat

               Te pershendes, Sali Trimi (jo sali bastardin)

               1. B
                Bureto

                @Sali Trimi, më vjen keq, por je ti gabim! Berishizmi është përcaktim i saktë, dhe nuk ka të bëjë me vetë Berishën, i cili është jo vetëm me maskë, por ngërthen në personin e tij epitete nga më të rëndat, tërësia e të cilave (lista është e gjatë), mishërohet plotësusht në epitetin e fundit që ai meriton: "Përbindësh" ose "Monstër". Ndaj, "berishizmi", është tjetër gjë. Për ta thjeshtuar dhe kuptuar më mirë këtë, po ta krahasoj me përcaktimet si: makiavelizëm, stalinizëm, hitlerizëm, titizëm, apo në rastin e Shqipërisë, enverizëm. Ndaj tjetër gjë ishte Enveri si individ (dhe ky me karakter me shumë të zeza dhe me njëqind maska gjithashtu) dhe tjetër gjë ishte dhe mbetet enverizmi si veprimtari, në kuptimin më të gjerë të saj politik.. Enveri si individ nuk ishte individi Stalin, por ishte 24 karat një stalinist. Të gjitha këto përcaktime, nuk përfshijnë ndjekësit e tyre (këta po e po, që mbeten të tillë edhe pas vdekjes së tyre), por më së shumti janë metodologji, taktikë dhe strategji, për marrjen dhe për mbajtjen e pushtetit, thënë kështu janë shumatorja e cilësive e politikanit negativ. Psh, referuar presidentit të parë amerikan Xhorxh Uashington, nuk thuhet 'uashingtonizëm' apo në ditët tona nuk përdoren nga askush, përcaktimet merkelizëm apo makronizëm, për politikanët Merkel apo Makron, sepse këta shembuj nuk kanë asgjë të përbashkët me shembujt e parë, përfshirë aty dhe berishizmin. Tung!

                Lini një Përgjigje