“Fitorja” e Berishës si nekrofil në politikën shqiptare 

27 Prill 2023, 18:56Editorial Mero Baze

Në çdo vend të botës, nëse një politikan i rëndësishëm do të kishte bërë atë që bëri Berisha një javë më parë me vrasjen në Lezhë, dhe të përgënjeshtrohej zyrtarisht brenda javës, ose do të kishte lënë fushatën, ose do të kishte lënë shtëpinë e do ishte në burg.

Shpikja e një piste politike për qëllime të pastra politike, në rastin e një vrasje, e cila mund të kishte dhe implikime më të gjera se sa ligjore, është një vepër e pastër penale, pasi është shpifje me qëllim për të përfituar politikisht nga një vdekje.

Por drejtësia jonë e ka amnistuar përjetësisht Sali Berishën edhe për vrasjet e tij, dhe jo më për të botës. Kështu që nuk mund të presim shumë në këtë aspekt.

Shpifja për një pistë politike në një vrasje ordinere me sfond gjakmarrjen, është nga ana tjetër një shërbim për vrasësit, një devijim i pistës reale, për t’i lejuar ata të mos jenë në qendër të vëmendjes, derisa të largohen nga vendngjarja.

Por dhe kjo nuk është se i prish shumë punë Sali Berishës.

Ai ja ka arritur të ngrejë institucionin e nekrofilisë politike në këtë vend, qyshkur  ka përdorur arkivolin e Azem Hajdarit për të thyer dyert e Kryeministrisë e më pas me çdo vdekje në vend që mendon se i shërben qoftë dhe për një votë më shumë.

Ajo që është e patolerueshme, është se si shoqëria shqiptare, madje dhe kundërshtarët e tij, ja kanë pranuar këtë standard.

Sikur Edi Rama të kishte shpikur një pistë për atë vrasje dhe brenda javës të përgënjeshtrohej, për vite të tëra Sali Berisha do ishte marrë vetëm me këtë çështje. Në rastin konkret, përveç dy- tri deklaratave politike të shkëputura, duket sikur dhe kundërshtarët e Berishës, ashtu si shoqëria, nuk kanë asnjë vullnet për t'ia përplasur në fytyrë keqpërdorimin e vdekjes së një biznesmeni, që Berisha shpiku se ishte në konflikt me PS dhe e kishte vrarë Edi Rama me Pjerin Ndreun.

Dhe mendoj kjo është fitorja më e madhe e Berishës në këtë histori. Ai ngjan i amnistuar edhe kur vret vetë, dhe kur shpif për vrasjet e të tjerëve, dhe kur i përdor ato për politikë dhe pushtet. 

Është një e drejtë që e ka fituar me paturpësi, me ligësi dhe mbi të gjitha me dhunë këto 32 vite në politikën shqiptare dhe të gjithë ja njohin si të drejt legjitime.

Madje ja njohin si të tillë, edhe vetë viktimat e këtij poshtërimi çnjerëzor, të cilët ende pa u përcjellë në botën tjetër nga të afërmit, para priftit apo hoxhës, dëgjojnë të dërguarin e ferrit t’u tregojë se si njeriun e tyre të dashur ua ka vrarë gjithnjë armiku i tij.

Dhe të gjithë rrijnë e dëgjojnë, se si është vrarë vet institucioni i vdekjes, nga ky njeri.

14 Komente

 1. L
  Lam karroca

  Sali Berishwn nuk e ka amnistuar drejtesia shqiptare, por Edi Rama. Edhe akuzat qe bejne ndaj njeri tjetrit jane tymyese per te erresuar shikimin e popullit, qe te rrine sa ME GJATE NE PUSHTET. A nuk bertasin nga mengjesi ne darke se drejtesia eshte e kapur here nga Rama e here nga Berisha, sipas interesit

  1. O
   Olta

   Dy vo t'miat dy t'magarit ja hongshi Albinit guxhen e karit.

   1. P
    Pesimisti

    Ti Olta nuk je Olta, por Rudina, vajza e Azem Hajdarit qe vrsesin e babajt te saj qe arkivolin e Hajdarit e perdori si vare e quan baba ne vend te Azemit. Me njerez te tille nuk behet Shqiperia! Kot perpjekjet! Turp per ty dhe rracen tende te qelbur.

   2. M
    Monika Putanova

    Njerez me te felliqte se Berisha ne Shqiperi jane vetem prokuroret dhe gjykatesit shqiptare. Jane llumi i kombit.

    1. P
     Preshi I lushnjes

     mut kraja mk e mut dumani, lavdi salihut qe shkerdheu drejtesine dhe nuk e rruan kush

     1. F
      FCB

      Do te jete fitore madheshtore . Kimeten e Amerikes kunder , Ambasadorin e Britanise kunder , Qeverine kunder , Gjykatat , Prokurori , Sistemin e Drejtesise komplet kunder dhe prape fryken ja kane . Fitorja do jete madheshtore !

      1. Z
       Zot na fal cfare ke krijuar ! FCB

       FCB ..je bere METE .....

      2. R
       RETROSPEKTIVE

       Kur Sali Berisha tha se droga po transportohet me avione, ishte Edi Rama qe tha se avioni i rene ne Divjake ding me droge brenda "...ishte per sperkatje Mushkonjash..." (!) pastaj - Kur u vra nga Policia e atij ish-ministrit te Rames Sander Lleshaj ne 20 dhjetor 2020 i riu 25 vjecar Klodian Rasha pas shpine, ishte kjo Polici e ketij Pusht-shtetit qe i vuri nje arme prane dhe ato Mediat Uturak qe per turpin e tyre e deklaruan se ishte arma e te vrarit. sa per Azem Hajdarin mos llap kot ti Mero Baze sepse ti ke qene nder te paret qe e keni shkruar se "Azemin e vrau pushteti pasi i hoqi imunitetin e pas disa atentatesh" shko fresko kujtesen se nuk e ble dot te kaluaren tende, sado para te derdhe mbi ty pushteti rradhes.

       1. J
        Jeni ju pa eshte Berisha

        Enveri e ka thene me kohe, dhe Saliu e di kete sa te ket kete popull keshtu shkoj kjo pune

        1. e
         eshte qeverisja deshtuar pa eshte Berisha

         Eshte qeverisja Rama e dhjere dhe e shurrosur nga gjithe anet pa eshte Berisha. Nese do ishte nje qeverisje qe do te kishte sjelle minimalisht mireqenie me shume, atehere Sali Berisha do ishte harruar. Por kur kjo qeverisje Rama ka sjelle maksimalisht vetem Fukarallek e nepermjet tij dhe shpopullim te Shqiperise, e kur per me teper edhe opoziten e emeron sipas shijes vet, atehere s'ka si mos ishte serish Berisha.

         1. P
          Purgatory service

          Mero paska filluar pune ne Shesh Tufine -shkruan nekrologji . E ndjen fshatari I Pështlargut që po I vjen ora. Praktikohu ne nekrologji Ymër Gël Baze se te duhet per vehte shume shpejt. Ore I lexove te rejat per McConigalin? Makabre!. Edhe per Tom Doshin Rama ka marre leke ?! Edhe per Gjushin? Edhe merrte leke edhe I shpallte non-grata!?!?. Per Saliun e hengri se I pagoi vete tere harxhet. Nxirr Sarajet e Surrelit ne shitje-thuaji Vinit- te paguash paradhenien e gjobave qe kishe vene me McConigal. Ai ste kthen gje mbrapsht. Dëgjon o Mero nekrologu nga Pësht-largu

          1. F
           FCB

           Ymerr , cfare mund te na thuash per deklaraten e Rames qe po nuk hyri Serbia ne BE dhe ne nuk duam te hyjme ? Po le qe ca do thuash ti thuaj ca te duash , Ujin e Mezhgoranit sido qe te vije nuk te le Berisha ta marresh .

           1. N
            Nemesis

            Mero po rrallohen Tematiket? Kane dale te mbledhin vota live

            1. E
             Edi Rama - Afgani i Europes

             Ama edhe ti o FCB, dashke qe Mero te dale te shkruaj per deklaratat e Rames per Serbi! Merua nuk ka by...te shkruaj as emer mbiemer te Aleksander Vucicit kur sulmon Albin Kurtin e ti i kerkon te sqaroje traplliqet e Rames me bythlepirje te Serbise!

             Lini një Përgjigje