Pesë probleme që hapën zgjedhjet e dështuara në veri të Kosovës 

24 Prill 2023, 18:36Editorial Mero Baze

Zgjedhjet e dështuara të së dielës në veri të Kosovës e kanë vënë qeverinë e Kosovës në pozitë të vështirë, pasi tani mund të akuzohet lehtë si një rrëmbyese e të drejtës së serbëve për përfaqësim politik dhe si një qeveri që nuk respekton standardet e një shoqërie demokratike.

Bashkimi Evropian, OSBE dhe shumë diplomatë perëndimorë, i kanë konsideruar zgjedhjet të dështuara, që nuk prodhojnë asnjë zgjidhje politike. Nga këtu nisin gjithë problemet që prodhojnë këto zgjedhje.

Problemi i parë është krijimi i një standardi zgjedhjesh pa zgjedhës, që nuk e nderon qeverinë e Kosovës. Akuzat kryesore që Kurti i bën Vuciqit është se ai ka bërë zgjedhje pa opozitë, ndërsa zgjedhjet që Albin Kurti bëri në veri janë zgjedhje pa popull. 

Ky është një akt i cili krijon një perceptim negativ për qeverinë e Kosovës, si një qeveri që nuk përfill standardet e një shoqërie demokratike dhe ka prirjen të imponojë zgjidhje artificiale.

Problemi i dytë është kurthi ku e futën qeverinë e Kosovës, duke mos i krijuar incidente të dhunshme dhe duke e lejuar ta çojë deri në fund budallallëkun. SHBA e bëri këtë që ta detyrojë Kurtin të firmosë më 2 maj asossacionin, ndërsa Serbia e la Kurtin ta pushtojë Veriun, për të justifikuar gjithë propagandën e saj se shqiptarët po shtypin serbët duke mos i lënë as të vetëqeverisen.

Ndërsa shtetet e Bashkimit Evropian ishin qysh në fillim skeptike ndaj zgjedhjeve dhe kritike pas tyre, duke mos i pranuar haptazi.

Problem i tretë është se Asossacioni i komunave me shumicë serbe tani ka në krye kryetarë shqiptarë dhe është teknikisht i pavlefshëm. Që të krijohet Asossacioni duhet të ribëhen zgjedhjet e pranuara nga serbët. Pra është një tallje dyfish me zgjedhjet e Albin Kurtit.

Më 2 maj Albin Kurti do detyrohet të ulet të bisedojë për Asossacionin nën peshën e një palë zgjedhjesh që dëshmojnë se ai është dhe kundër përfaqësimit politik të serbëve, e jo më të lëshoj për Asossacionin. Kjo do t’i vështirësojë rrugën drejt zgjidhjes së problem të lëshimit të institucioneve të Kosovës prej serbëve.

Problemi i katërt është që zgjedhjet e përkeqësojnë dhe më shumë krizën e lëshimit të insitucioneve nga serbët. Madje duket sikur e noterizojnë atë si të ligjshme. 

Këto zgjedhje në vend që të përmirësonin mungesën e përfaqësimit politik të serbëve në pushtetin lokal, po noterizojnë përjashtimin e tyre nga përfaqësimi politik, çka e dëmton rëndë Kosovës në sytë e Perëndimit, pasi Kosova është një shtet i themeluar pikërisht për t’i dhënë fund përjashtimit nga përfaqësimi politik që Miloshevici u bëri shqiptarëve në vitet ‘90.

Problemi i pestë është se zgjedhjet do të përdoren si një arsye për të kompesuar serbët më shumë në të ardhmen, ndërkohë që shtyrja e zgjedhjeve do ta linte përgjegjësinë tek Serbia dhe tek ndikimi i saj real në veri të Kosovës.

Me këto zgjedhje false Albin Kurti ka hyrë në një borxh pa nevojë tek bashkësia ndërkombëtare për të qetësuar dhe mbi kompensuar serbët në bisedime, duke nisur nga krijimi sa më shpejt i Asossacionit.

Albin Kurti u la të dukej i fortë, pikërisht se kështu e kanë më të lehtë ta ulin në tryezën e bisedimeve si agresor dhe jo si viktimë apo i barabartë. Dhe ai ja ka bërë këtë dhuratë Serbisë, e cila tani bën sikur është viktimë e një palë zgjedhjesh, që nuk i njeh askush.

Merreni me mend pastaj çfarë skandali është sikur të gjithë këtë Kurti ta ketë bërë me vetëdije për të justifikuar firmën më 2 maj për krijimin e Asossacionit.

21 Komente

 1. V
  Vetefundosje e mullah Omarit nga Cerrnagora

  Ne krahinen e kosoves nuk jane bere kurre zgjedhje te rregullta por nje lloje pazari i te tre partive te kenaqura ne perfaqesimin e qeverisjes dhe mbizoterimi heshtjes per pa rregullsite . Ju kujtohet qe Melisa Haradinaj bleu zgjedhjet me 6 mije euro . Bolshevikun Kurti zhvilloi zgjedhje ne popullsine Serbe ku ne nje zone me 7600 votues pati vetem nje votues kjo eshte fytyra e vertete e zgjedhjeve demokratike . Kuptohet nuk jam dakorde me abstenimin e votuesit ne zgjedhje por jam kunder zgjedhjeve formale si ato te kohes se non grates Berrisha

  1. P
   PDK-LDK-AAK tradhtaret e Kosoves

   Marsh u pizdu mater djubro serbsko. Ta qifte nonen Albin Kurti.

   1. Y
    Ylli

    Serbisht???Are you serbian,using Google translate?

   2. B
    Bimi

    Shum çudi...kur bëri zgjedhje fiktive pa opozitën Rilindja para ca vjetësh nuk na lindi asnje problem... Përkundrazi, po Mero na numëroi 50 të mirat që na erdhën nga to... Unë për vete isha dakord me ato zgjedhje siç jam me keto të Albinit....LIGJI VJEN PËRPARA KUJTDO!

    1. S
     Skenderi

     O Mulla(r) mos e ben jashtqitjen mullar. Dhe mos ia fut kot , sepse Berisha kurre nuk ka bere zgjedhje formale, si keto te 2019, 2021, dhe po lufton te beje i vetem edhe sot ne 2023.

    2. M
     Mal Cori

     Kur ju thua pseudopatriotëve të tipit Kurti, SRB, Meta, se fodullëku i tyre bëri që të humbet Veriu i Kosovës dhe më keq akoma u humb edhe Lugina e Preshevës të hidhen në fyt........ . Tre deputetë mernin më parë shqiptarët më Luginë....... . Vjet me zor e morën një....... . Në zgjedhjet e tjera nuk do të marin dot asnjë........ . Sepse shqiptarët po largohen nga krahina........ . Ja pra pse duhej ndërrimi i teritoreve........... . Aq më tepër që kjo po bëhej nën kujdesin e Daj Samit, kur president ishte Barak Obama dhe u bë gati për nënshkrim nën presidentin Tramp.............. .

     1. H
      Hilmi Telegrafi

      Mal kuraci dy vo t'miat dy t'magarit ja hangsh Albinit gugjen e karit.

      1. R
       Remo

       Pas Bardhylit, ja edhe Miradija, gjithmone me gjenitalet e Al Binit ne goje. Ne fakt o Miradije, ai vetem te tilla s'ka, eshte nje dordolec, eshte nje mashtrues qe s'arriti te mbaje qofte edhe nje premtim te vetem. Ta gezoni veriun , pastaj ate bashkesine e komunave e kur tu dale pija e albinizmit, do gjendeni atje ku e niset vetefundosjen, nen Serbi.

     2. J
      Jeta

      Ne kete shkrim te ketij bajati Baze po me duket si shkrim nga Beogradi. Turp për ty Mero se ju së bashku me Edvin K. RAMA jemi bythlëpirsa të Vuqiçit.

      1. A
       Arjan

       NJE SHKRIM I REMDOMTE I MERO QEROSIT,TE KAM THENE MERO LERE POLITIKEN E RAHMUTIT ASHTU SIC LE SALIUN ME PARE KUR BIEN NDESH ME KOMBIN .POR TI NUK KUPTON JE I SHITUR PËR 5 PARE E KE NGRENE MUTIN DERI NE FYT NUK DEL DOT.

       1. I
        I prapi Gjakovlës

        Mero Baze ,është si mbrapshti(ndellakeqi) i Gjakovës. I kishin pas thon të mbrapshtit (ndjellakeqit), mos fol mbrapsht (mos ndjell keq) po ta japim një arë me kollomoq (misër) veq mos ndjell keq ,atëherë "i prapi Gjakovës" e po me ra breshën".

        1. T
         Tersi

         Në toskëri i thonë "tersi i pojanit".... por fatkeqësisht mero ka të drejtë! Ju e keni humbur veriun e kosovës sepse kurrë nuk mund të qeversni atje! Ju e humbët edhe preshevën! Ju do të humbëni edhe në kosovë ashtu si në veri dhe luginë përsa kohë të urreni njëri tjetrin! Ju shkelët mbi gjakun e dëshmorve! Mohuat luftën çlirimtare të uçk! Gëzoheni pse udhëheqësit, komandant e uçk janë në burg!. Të mohosh luftën që solli pamvarsinë dhe lirinë nga serbi, të vetmen luftë të vërtetë çlirmtare të shqiptarve në histori është tradhëti ndaj kosovës dhe kombit!

        2. T
         The truth

         Ketu ka te drejte Mero. Packa se cfare thote Amerika dhe Kimetja. Me duket se deklaruan se jane zgjedhje te ndershme, por stabilitet nuk sjellin.

         1. B
          Bardhyli nga Kosova

          Më 24 qershor 1988, Gjykata e Lartë hodhi poshtë kërkesën e të afërmve të poetit disident Havzi Nela për t’i falur jetën dhe ai u dënua me vdekje me varje. Dënimi me vdekje u miratua nga Ramiz Alia, kryetari i presidiumit të Kuvendit Popullor, parlamenti i kohës komuniste. Nela u var në orët e para të 10 gushtit 1988, në mes të qytetit të Kukësit. Trupi i tij u la jashtë për pjesën tjetër të ditës dhe banorët vendas u tronditën kur e panë të varur atje. Më pas ai u varros vertikalisht në një vrimë të krijuar duke hequr një shtyllë. Mënyra se si u varros, pa dinjitet, ishte një tjetër fyerje nga shteti. Përpara se Nela të ekzekutohej, kur të afërmit e tij kërkuan t’i falej jeta, një komision shqyrtoi çështjen e tij dhe vendosi të mos e linte të jetonte. Një nga personat në komision ishte Kristaq Rama, babai i kryeministrit aktual të Shqipërisë Edi Rama. I pyetur për këtë në vitin 2020, Edi Rama tha se “nuk ishte i bindur për nënshkrimin” në dokumentin e miratimit të ekzekutimit. Që nga rënia e regjimit komunist në Shqipëri në vitin 1991, asnjë që ka kryer krime gjatë kohës që ishte në pushtet në atë kohë nuk është ndjekur penalisht. (Vafsh në djall populli im shkërdhatë që voton Edin e gjatë. Dhe, për fund: Ngushëllime për ngordhjen e Open (Vuçiq) Balkan. Urime Procesi i Berlinit. Poshtë tradhtarët. Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli).

          1. R
           Remo

           Bardhyl, ku ne p...te sat'eme ke qene? U be kohe qe s'shkruan, duket ke kaluar tek partita e Likes, me qetesi e dashuri, me te njejtat dacibao si perhere qe sjellin vetem neveri..

          2. m
           montenegro

           Mero. Të rrimë shtrembët dhe të flasim drejt, serbët nuk i përjashtoi Kurti nga zgjedhjet. Ata u vetëpërjashtuan me bekimin e Beogradit.

           1. R
            Ramsi i pari KM ne Beograd pas 70 vitesh

            Shkrimet per Kosoven jane detyra me e veshtire ndaj pushtetit per Meron. Sepse i duhet te sulmoje Albin Kurtin por njekohesisht pa prekur as me pupel Sander Vucicin per hir te vellazerise me Ram Cicin.

            1. U
             UÇK

             Zgjedhjet në veri ishin legale dhe demokratike. Edhe e drejta e bojkotit është atribut i demokracisë. Në këtë pikëpamje raportimet e gazetarëve, pohimet e analistëve dhe madje edhe raportet e instituteve të Kosovës se sot në veri të vendit nuk pati zgjedhje demokratike janë të pasakta, të pavërteta, të pambështetura në teoritë e demokracisë dhe funksionimit të saj. Bojkoti është abstenim. Nuk është votë pro dhe as kundër. Ndërkaq kushtetura dhe kodi elektoral i Kosovës nuk përcaktojnë një kufi në pjesmarrjen në zgjedhje për t‘i legjitimuar ose jo ato. Nga ana tjetër kanë filluar edhe deklarimet politike. Ambasada amerikane i vlerësoi ato si pjesë e një procesi demokratik. Kjo do të thotë se në një farë mënyre SHBA-të dhe BE e njohin faktin se pjesmarrja e ulët ishte për shkak të thirrjes që Beogradi dhe Lista Srpska u bënë serbëve për të mos dalë në zgjedhje. Pra, ata i japin legjitimitet procesit dhe dënojnë bojkotin. Eshtë pikërisht ajo që ndodhi me bojkotin e Partisë Demokratike të zgjedhjeve të qershorit 2019 për pushtetin lokal në Shqipëri. Bashkësia ndërkombëtare dënoi bojkotin e demokratëve dhe legjitimoi zgjedhjet, pavarësisht pjesmarrjes së ulët në votime. Megjithatë të bën përshtypje një status në rrjetet sociale i Dragan Molliqajt. Ai kritikon qeverinë Kurti për organizimin e zgjedhjeve pa pjesmarrjen e serbëve dhe madje shton se kjo situatë do të shfrytëzohet me shkathtësi diplomatike nga ana e Aleksandër Vuçiç për krijimin e asosacionit. Bën gjithashtu thirrje që të bëhet zgjidhje politike. Nuk e sqaron se cila do të ishte kjo zgjidhje politike. Por Dardani, në linjën e Edi Ramës dhe Hashim Thaçit, vazhdimisht pohon se zgjidhja është realizimi i kërkesës serbe për ndarjen e Kosovës. Me këto zgjedhje Albin Kurti hodhi një gur tjetër në themelin e shtetësisë së Kosovës, sepse nuk pranoi të legjitimojë sovranitetin serb të Aleksandër Vuçiç në veri të saj. Tashmë katër komunat e veriut të Kosovës do të qeverisen nga katër kryetarë shqiptarë. Në demokraci nuk mund të imponohet pjesmarrja, edhe pse presidenti serb imponoi qytetarët serbë të mos dalin në zgjedhje. Demokracia nuk është imponim vullneti. Vuçiç e imponoi vullnetin e tij te serbët e veriut të Kosovës. Kur bëhet fjalë për Serbinë, raportet e saj me Kosovën dhe aq më tepër imponimin e vullnetit që ajo e adreson te serbët në Kosovë do të duhet të jemi racionalë e logjikë. Asnjë shqiptari, të çfarëdo ngjyre politike e besimi religjioz nuk i lejohet të justifikojë presidentin Vuçic për veprimet e tij anti-demokratike në Kosovë. Askush nga ne nuk ka të drejtë të legjitimojë ndërhyrjet e tij në rregullimin e brendshëm në Kosovë. Nuk duhet të fajësohet Kosova, as qeveria e saj, për fajet e Beogradit dhe sjelljen prej pushtuesi të Aleksandër Vuçiç. Zgjedhjet e të dielës në veri të vendit mund të shërbejnë për ta ndërgjegjësuar komunitetin serb në Kosovë, Aleksandar Vuçiqin në Serbi dhe proserbin Edi Rama në Shqipëri.

             1. D
              Dritan Shehu

              E ty te lumt dora... ia vlejti me te lexu deri ne fund!

             2. L
              Lexues

              shkurt dhe qarte:Shqipetaret(e kosoves)..nuk u kane Dytyrim Serbeve nje Formim te KOmunave Etnikioshte te Pastra,sikur se Pretendojne..Fare thjeshte:Serbet Gjithomne do te nxjerrin Terira ,pengesa,dhe ne funde te fundit ata Urdherohen nga Shteti Serbe.-i Beogradit.. Atehere me te djrejte linde pyetja: mos valle duhet ti ve zjarrin Shtepise sime Per Serbet??? Dalja ne zgjedhje e Serbeve, do te ishte ne Favore te tyre..por duket se Mosdakja ne zgjedhje u be me Kushtin e Formimit te Asocacjonit..por ja themi se u be...kush na garanton se ne nje te aferme ata nuk do te kerkojne Bashkimin me Serbin??Dhe ne funde te fundit eshte e Drejta e tyre... Shikojme se Serbcka Republika e Dodikut kerkon Bashkimin me Serbine,nje gje te tille duhet ta Kerkoje edhe Presheva,akoma edhe KOmunat e Pastra Etnikishte me Shqipetare ne Maqedoni duhet te kerkojne kete.. Atehere EU-ja do te thote "Ja kemi Futur Vetes", sepse fillon nje Reaksjon Zinxhir,ku Komuna me POpullsi te pastra Etnike brenda nje Shteti Kerkojne "Autonomi" brenda Shtetit..lol

              1. A
               Ashtu Kot

               Pune muti! Situata eshte e tille qe mund te thuash se Mero Baze ka te drejte per demet qe ju sollen Kosoves nga bojkoti i planifikuar i Vuciqit per zgjedhjet ne Veriun e Kosoves. Ne kete pike ka te drejte dhe me plote gojen mund te thuhet se Kurti ka rene ne gracken e Vuciqit, ose ka bere punen e Vuciqit. Vuciqit do i hapet gurmazi ketej e tutje te kerkoje nje asociacion, jo sipas ideve perendimore dhe kushtetutes se Kosoves, por sipas ideve te tij.... Qe te mos zgjatem shume dhe dikush te me akuzoje se jam kunder Kosoves, po them se edhe Kurti, Evropa dhe Amerika kane te drejte ti quajne zgjedhjet legjitime. Une problemin me te math e shikoj tek Kurti ne te arthmen. Po qe se Kurti do vazhdoje si deri me sot, qe serbet e veriut, te marrin rroga direkt nga buxheti i Vuciqit, per punet qe "gjasme" bejne, do tregoje se Kurti(Kosova) eshte viktime e mencurise se Kurtit qe ka lejuar nje situate te tille. Ai me kohe duhej qe ti lejonte keto rroga per serbet nga Serbia, por ato te administroheshin nga "pushteti lokal". Kurti jo vetem qe ka lejuar kete situate, por per 'konkurence" me Serbine u ka dhene serbeve te Kosoves edhe ujin dhe dritat falas dhe nuk ka mbledhur taksat...Pra Kurti me qellim demagogjik ka bere punen e serbit. Ne thelb edhe zgjedhjet e fundit te bera ne Veri te Kosoves per pushtetin lokal, jane ne kete skenario. Vuciqi dhe Kurti me qellim e kane kethyer pushtetin lokal zero ne Veriun e Kosoves. Kurti nuk kuptohet dhe nuk mund te spjegohet se pse ai nuk i ka kerkuar llogari Vuciqit per keto pare qe derdhen ne Kosove per te mbajtur gjalle serbet e Kosoves. Vuciqi nga ana tjeter eshte shume i qarte dhe cvleftersimi qe ai i ka bere pushtetit lokal ne Kosove dhe qeverise se Kosoves per te shperndare "rrogat" dhe te ardhurat e tjera nga Serbia, e ka bere me "qitje te larget". Sot megjithese zgjedhjet jane "legjitime" dhe perendimi i pranon, fituesit qe dolen nga zgjedhjet(qe jane shqiptare) do jene pa vlere sepse Kurti me kohe sipas planit te Vuciqit i ka dhene fuqi Serbise te merret me problemet jetike te serbeve. Kurti si idjot qe eshte apo i djallezuar si shejtan, asnjehere nuk ka biseduar qe keto te ardhura nga Serbia te manaxhoheshin nga pushteti lokal(serbet) e Mitrovices...Pra me kete ai ka cfuqizuar plotesisht "pushtetin lokal" te Veriut te Kosoves dhe me kete rast ai i ka cvleftesuar edhe perfaqesuesit e sotem te pushtetit lokal qe jane shqiptare, te merren me problemet e serbeve.... PS: E thashe qe kjo eshte pune muti sepse e ka dhjere Kurti. Kurti po te ishte ai qe seshte, do ua kish blere shtepite serbeve me kohe te cilet me ato para qe do jepte Kurti(shqiptaret si bleres...) do blinin vila ne Beograd. Kurti nuk degjon nga ky vesh, sepse eshte i math dhe demokrat si Sali Berisha. Ai punon per serbet njelloj si Saliu per maloket....

               Lini një Përgjigje