Përse Berisha nuk i del zot Belind Këlliçit? 

25 Prill 2023, 19:21Editorial Mero Baze

Belind Këlliçi po përballet me një fushatë sulmesh rreth mënyrës se si është regjistruar në një Universitet në Baltimore në SHBA dhe si e ka konvertuar shkollimin katërvjeçar të bachelorit në master. Akuzat kanë nisur muaj më pare, fillimisht nga një prej aktivisteve më në zë të Foltores, Evi Kokalari, dhe u rimorën nga shtypi në fillim të fushatës elektorale.

Në fillim dukej qartazi si luftë klanesh brenda PD. Por akuzat kanë fituar popullaritet nga sqarimet e paqarta të Këliçit rreth përfundimit të shkollës së mesme dhe rreth standardit që është përdorur për të konvertuar një bachelor në master në vitin 2010.

Nëse i shikon me hollësi gjithë procedurat, duket se ka vend për debat nga të dy palët, dhe ata që e akuzojnë, por dhe ata që duan ta mbrojnë. Nuk jemi në një rast klasik të falsifikimit të dokumenteve zyrtare, por në një rast me plot manovra të paligjshme për të kapërcyer disa procedura, si për regjistrim në Universitet, ashtu dhe për konvertim të diplomës.

Por interesante është se ndërsa Këlliçi është vënë në qoshe dhe po masakrohet nga shtypi dhe pala kundërshtare brenda Foltores, nuk ka një kundërpërgjigje ndaj këtyre akuzave.

Vetë Berisha deri tani ka heshtur, për të mos thënë që në muhabete privat e shpreh dhe një lloj pendese për mbështetjen ndaj tij. E gjitha kjo është shtuar qysh pas asaj që ndodhi në fushatën e hapjes në stadium në Tiranë, ku Berisha foli me shkallët bosh të stadiumit, në kontrast me hyrjen e Këlliçit, i cili foli para një stadiumi shumë herë më të mbushur se sa kur foli Berisha.

I vetmi që i ka dalë në krah është Besart Xhaferi, kreu i Forumit Rinor të PD, që është  mik i tij personal, por që ka një përvojë të gjatë në fushën e rekrutimit të studentëve, sidomos për Angli.

Berisha vet nuk është angazhuar dhe nuk ka folur asnjë fjalë rreth kësaj fushate kundër tij. Shumë njerëz afër Berishës po ashtu shfaqin hapur mospëlqimin për t’u përfshirë në këtë betejë dhe kjo dukshëm buron nga mënyra se si ata lexojnë qëndrimin e Berishës.

Nuk besoj se shkaku është vetëm poshtërimi që ju bë Berishës në çelje të fushatës. Mbi të gjitha ai nuk ka qenë një skenar i Këlliçit, por një sinjal i sinqertë i mbështetësve të Foltores, që treguan se Berisha nuk është mbreti i tyre, por një folës pa interes për turmën.

Akoma më shumë kjo është vërtetuar në ditët më pas, kur ai është braktisur në salla nga Jugu në Veri, madje dhe në Bathore. 

Ky nuk është problem i shkaktuar nga Këlliçi, por nga vet historia e Berishës. Ai thjesht po shikon se nuk është i pazëvendësueshëm dhe në atë repart talibanësh që ka mbledhur rreth vetes, dhe aq më keq, ndjehet i terrorizuar nga ideja që mund t’i bëjë hije një njeri që hyn e del në SHBA dhe Ambasadën e tyre në Tiranë. Dhe siç thotë populli në këtë raste, “më mirë djepi bosh se shejtani brenda”. 

Të njëjtin dyshim Berisha e ka dhe për Carën dhe Boçin në Durrës dhe Elbasan, nëse fitojnë, por ata ende nuk janë përballur me ndonjë fushatë kaq agresive sa kjo ndaj Këlliçit. Dhe Berisha po rri e vështron, ndërkohë që ai u ka dalë zot dhe atyre që janë përfshirë në ngjarje që kanë përfunduar me vrasje politike, siç është kandidati i Kamzës, por jo Belindit, që i duket sikur do ta vrasë.

Jam i sigurtë që pas këtij shkrimi Berisha do të nxitojë të dal në krah të Belindit, por në fakt ai e ka dhënë mesazhin negativ për të, duke heshtur për këto dy javë, dhe akoma më keq duke e lënë në dorë të Ilir Metës ta mbrojë ai.

20 Komente

 1. S
  Shkullaku i Berrishes

  Gabeli e ka humbjen e sigurte dhe te beshe fushate per nje humbes eshte humbje kohe kjo eshte aresyea qe non grata heshte . Gabeli eshte dhender i socialisteve vellai i tij punon me Belinda Ballukun per non graten te dyshuarit eshte mese normale . Por Gabeli e di qe humbet dhe me posterat e vendosur ne Tirane tregoje fytyren e vertete te nje Jevgu te pa edukuar ku mbas zgjedhjeve largohet per tu punesuar te Babi socialiste nese do e mbaje akoma e fejuara pasi gjasat jane ta largoje dhe i ngelet vetem firzamonika per dasmat . .

  1. T
   Toni

   Mero po thote qe edhe po fituan kanidatet e Berishes, ai nuk i do ahahhaha Mero me sa duket po e ndjen humbjen ne Elbasan, Korce dhe Durres dhe po fillon me justifikimet. Perpara Beeeeeeeeeeeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiishaaaaaaaaaaaaaaa!

   1. Çorrapja

    E nxorri koken Ymeri. E mori ne mbrojtje ezmerin natyral hapur. Deri sot e kishte bere nepermjet allatit te tij Elvi Veshos nga Korca. Smban me pilafi uje. Po ju del kallaji…

   2. T
    Tata luigji

    Nese Belo ndahet me kete shpull qe po i jep Berisha belo do te jete njeri me fat, por ka dhe me keq se terroristi salih mund ta ekzekutoj siq ka bere me te gjith ata qe kane tentuar te dalin nga rrjeshti. Belos i djegu karieren Berisha dhe nuk ngrihet me, pas dt 15 e gjeni tek firma GABI zhele me shumic.

    1. T
     Traktoristja

     O Tata kaka ti je nje plak i ndyre ish komunist servil qe jeton ditet e fundit larg atdheut gjer sa te japesh shpirt.Cfare i dhe ti Shqiperise,mer Kar?! Ti ishe spiun dhe ke shkerdhyer plot shoke me spiunlliqet e tua. Ti akoma enderron ate kohe, o koqe i vdekur atje larg ne mergim.

     1. 6
      60 vjecari

      xha brahimi traktorist / ngrihet heret ne mengjez / me traktorin ne kurriz / sec po ngjitet mbi nje plis

      1. L
       Liri Berisha

       "Traktoristja"! "Tata....." nuk e ka keq. Sahaleja do ti kerkoj Belindit qe te "gjeje fisarmoniken", ne te kundert do ta "dergoj per gjah", per kete te jesh shume e sigurte moj "traktoriste" qe edhe llagapin e ke gjetur shume te mire kur perdor fjalorin e perkryer demokratikas kur shane te tjeret.

       1. Z
        Zetoristi

        Traktoristja më duket se e njeh mirë këtë Tatën dhe ndoshta është një nga ato të vuajturat apo dhe bashkëpuntore e tij .

      2. P
       PD new born

       Qe Kellici kishte njerez ne stadium dhe Saliu Jo, eshte nje manipulim. Saliu eshte zot i atij stani, ndersa Kellici nje nga shume qimet e nje loqeje. Kaq! Kellici eshte idjoti i fundit ne rradhe, i nje kulture enveriste- tribale te ushtruar nga Sali Berisha ( kulture nga e cila buron edhe vete), i abuzimit te paskrupullt te kukullave te pecudnuara qe perdor, qe nga ana e tyre per karriere jane plotesisht te gatshem per cdo lloj porta potty, sodomizimi, poshterimi, perdorimi dhe shfrytezimi nga padroni i tyre. Haleja ne historine e PDse me kellicat e Berishes, eshte plot. Berisha nuk eshte aty per ti mbrojtur, por per te shfrytezuar gjithcka qe rrit pushtetin e tij te abuzimit me ta. Dje perdorte Izet Haxhine per te perdhunuar vajzat e kundershtareve, per ti dhunuar dhe vrare, ndersa sot pas perdhunimit publik te nje teveqeli si Luli, sajoi shpejt nje teveqel tjeter te ngjashem, qe me nje hu te ngulur ne bythe e ve tju tregoje gishtin e mezit popullit, Amerikes, SPAKut dhe te gjitheve. Shkolla e Kellicit nuk eshte nje problem. Mungesa e tij e dinjitetit, mungesa e lidershipit, mungesa e skrupujve, mungesa e inteligjences, mungesa e ndershmerise Jane nje problem i madh. Jo per popullin! Tani ka imunitet nga ky lloj infeksjoni morrash. Por per lekuren e Saliut, sepse derisa sa i rri i shitur atij, i shitet kujdo tjeter me pak shantazh ( mjafton te shohe Lulin) dhe lekuren e tij ( mjafton te shohe Izet Haxhine)

       1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

        Berisha nuk mendon për Belon, është i bindur për rezultatin në Tiranë . Është duke menduar për rolin e tij udhëheqës, për pozicionin non grata, si dhe për garancinë e të mbretërisë së tij. Meta për të kapur sa më shumë vende në këshillat bashkiake.

        1. L
         L.Xh

         O këndo, i duhet thënë Lali Erit, të rregullojë mirë Brrakën, si vëndi i FARËS së kosit të Belo bojë kafit natyror, të paktën për tu justifikuar që nuk bëjmë dallim rracial me robt me kolor kafé, mashtrues dhe gënjeshtar më keq se Lukushkuri, kryetar ad hoc i PiDhisë.

        2. D
         Doktori e hoqi qafe .

         Doktori , s’para i ka qef këta EZMERET NATYRALË , me këtë rast e hoqi qafe , mbasi Ai e di mirë që këta NATYRALËT , kur gjejnë kos lyejnë dhe bythën , prandaj dhe nuk i del për zot .

         1. T
          TIRANA

          Mero Bazeja pasi u lodh se prrallisuri se keta kandidatet e dale nga Primaret jane kukulla te Berishes, tashme ka nderruar pozicionin - po kerkon te shese te tjera brrockulla i merzitur se pse nuk po del Saliu te mbroje Kellicin qe te kercente perpjete ky Bazeja kunder tij. Belind Kellici nuk ka nevoje te mbrohet nga ca akuza qesharake me diploma shkolle kur ka ne xhep nje Diplome te nje Universiteti Amerikan, qe nje te tille i mungon atij qe ka 8 vjet qe rren perdite e pernate nga selia e Bashkise Tirane.

          1. R
           Ridvani

           Berishës i iku qefi me të jëmën e këlliçit, doktoresha me një fjalor rruge shante e bërtiste në ambulancë, ndërsa tek shtëpia priste katunarët hallexhi, ku i binin harxhet nga fshati. O budallenjjjj jam sali berisha unë ????.

           1. S
            Sula

            Megjithese jashte konteksit te shkrimit vlen te kujtohet çeshtja: 10 vjet me Bashen nuk morem vesh çfar shkolle kishte bere dhe çfar dipllome kishte ! Tashti e njejta gje me Kelliçin. Si ka mundesi qe dekokratikasit fusin doren ne thes dhe gjithmon ju takon te kapin....!

            1. L
             Lali

             Po te rrish aty ne thesin e rrenave te Lali Erit ate K ...do kapesh gjithmone or Sule!

            2. E
             EdiRamaTallaVa (ERTV)

             Nderkohe Timonieri i Rilindjes Shtatmarrezia e Tij Rama niset per ne Mbreterine e Bashkuar...per te sjelle ketej ekipin e Manchester City per nje ndeshje miqesore (!) Kjo si shkembim i tere atyre shqiptareve qe po mesyjne Britanine dhe Europen duke kerkuar Azil me motivin se ikin nga nje shtet-xhungel.

             1. T
              Teo

              Eshte e vertete kjo qe shkruan Tema. Por nga djemt e FRPD marrim vesh se Belind Kelliçi eshte me te drejte i pezmatuar nga pjesmarrja kaq intensive e Berishes ne takimet qe ka bere e po ben. Belindi eshte shprehur shokeve te tij se priste qe Berisha te mos perzihej ne zgjedhjet per Tiranen sepse do i ulte piket Belindit per shkak te qendrimit amerikan ndaj Berishes, gje te cilen ai i a ka shprehur ne konfidence Ilir Metes. Ka te ngjare qe Berisha e ka marre vesh kete dhe prandaj nuk reagon. Belindi ka pritur qe sfida per Tiranen te ishte e tija personale. Megjithate te vertetat i dijne ata te tre, Berisha, Meta e Kelliçi.

              1. a
               aa

               Ja cfare shkruante telegrafi 7 vite me pare. Mero Baze i shpall luftë Edi Ramës për Aleksandër Frangajn. Baze ka nisur një replikë me Shefin e Televizionit Klan të Shqipërisë, Aleksandër Frangaj, lidhur me një ndërtim në bregdetin shqiptar. Baze ka treguar dallimet mes Edi Ramës dhe Sali Berishës dhe ka treguar se të dy kishin rënë në kurthin e pronarit të Klanit. “Po. Unë pranoj se do ta godas Edi Ramën dhe do ta gjobis rëndë atë, kur kujtoj se Berisha, që ishte një karakter shumë më i fortë se ky, qoftë dhe për përparësitë e veta, u thye dhe u kthye në shërbëtor të këtij sharlatani, pasi bëri krime, kurse Edi Rama po dorëzohet dhe po bëhet shërbëtor i tij vetëm se ka bërë disa gabime në qeverisje”, ka shkruar Baze në një editorial. “Po. Unë pranoj se do ta godas Edi Ramën dhe do ta gjobis atë, në emër të atyre që e votuan bashkë me mua, për të shpëtuar nga një regjim politik që kishte simbol këtë fytyrë, këtë sharlatan, këtë simbol të gjobvënies financiare, të marrjes së tenderëve dhe zaptimit të tokave në bregdet nga Vahina e Palasë, të kësaj fytyre që ka nxitur një milion shqiptarë të votojnë kundër Sali Berishës”.

               1. B
                Bero Maze

                aa - Para 7 vitesh ky Mero ka qene i vogel, ndaj nuk mba mend gje. Fiks nen shembullin e Edi Rames qe per ato fotot bythjashte ne plazh publik tha se "kam qene i vogel..."

               Lini një Përgjigje