Dy qëndrimet që zhburrërojnë Berishën përballë SHBA 

29 Prill 2023, 19:19Editorial Mero Baze

Sali Berisha ka shpërndarë spotet e një “letre të hapur” për shqiptarët, ku ilustrimet kryesore të saj janë me vizitat në SHBA, takimet me zyrtarë amerikanë dhe përurimin e “Rrugës së Kombit” ndërtuar nga një kompani zbatuese amerikane.

Të njëjtën gjë ka bërë dhe me lobistin e ri që ka angazhuar në Uashington, i cili po justifikon marrjen e lekëve nga Berisha me argumentin se ai ka qenë dikur pro amerikan.

Edhe pse e shikoj si gjë të mirë që po harxhon ca para për lobistë, nuk e kuptojë pse mendon që do gënjejë shqiptarët me të shkuarën e tij kur i ka pasur raportet e mira me SHBA, kur aktualisht tani ai sulmon vet çdo ditë SHBA dhe zyrtarët amerikanë.

SHBA ka një dosje të hollësishme për Berishën, dhe natyrisht i ka në dosje dhe takimet e tij me zyrtarët amerikanë dikur. Madje nga ato takime ata e kanë profilizuar atë si një lider që nuk funksion sipas parimeve amerikane, pasi me ata liderë ai është përplasur për arrestimet politike në Shqipëri të liderit të opozitës dhe disa veprimtarëve të pakicës greke, me ata liderë është përplasur për zgjedhjet e 26 majit e më pas për situatën në vitin 1997, kur Shqipëria u dogj për shkak të tij.

Nuk ka ndonjë gjë që nuk dihet nga ato që janë publike. Ato që janë jopublike natyrisht janë sterrë për Berishën.

Por dhe sikur të ishin të bardha për të, tani jemi në situatën që SHBA zgjedh të të ketë mik apo jo, dhe nuk e zgjedh ti SHBA.

SHBA ka zgjedhur ta ketë Sali Berishën person “non grata” bashkë me familjen e tij dhe kjo është e përjetshme. Kjo nuk rregullohet as me lobistë në Uashington, as me avokat në Francë dhe as revolucion në Shqipëri. Siç e tha Gabriel Escobar, i dërguari amerikan për Ballkanin, kjo nuk rregullohet as me rezultate elektorale. 

Sali Berisha dhe familjarët e tij do vdesin si persona të padëshiruar nga SHBA, si hajdutë, si minues të demokracisë dhe shantazhues të sistemit të drejtësisë. Kjo nuk zhbëhet më.

Madje i vetmi justifikim për Berishën që shan çdo ditë SHBA dhe zyrtarët e saj është pikërisht se “i mbyturi nuk çan kokë nga i laguri me ujë”. Dhe ai është i vdekur për SHBA, kështu që nuk kanë çfarë t’i bëjnë më shumë.

Ky dyzimi i tij që çdo ditë shan SHBA, pastaj përpiqet të na bëj nostalgjikë me periudhën kur dilte foto me zyrtarë amerikanë që tani i quan hajdutë, ngjan me atë emisonin e dikurshëm të Pandi Laços “Histori me zhurmes”, me personazhe të cilët donin të shpjegonin ndonjë keqkuptim nga jeta e tyre e ndëshkuar gjatë regjimit komunist.

Sali Berisha duhet të ndajë mendjen a është një luftetar anti-amerikan siç kapardiset tribunave, apo një i mundur i penduar, që kërkon mëshirë nga SHBA. Dhe kjo vlen vetëm për mbështetësit e tij që ta dinë nëse e kanë vërtet burrë udhëheqësin historik, apo një legen që ditën shan tribunave SHBA e natën u çon letra për t'ia falur. 

Kjo nuk vlen për SHBA, pasi për SHBA, ai, gruaja, vajza dhe djali i tij janë thjesht hajdutë që nuk duhet t’u shkojë njeri pas. Vlen për ata që u shkojnë pas.

17 Komente

 1. Z
  ZHEJI KOKE PA LARI MBESHTETES I NONGRATES

  Eshte thjeshte nje komunist ku i shkojne pas nje grupe enveriste eshte antishqiptare e antiamerikan nuk e kuptoje si ky kriminel qendron ne liri ka duhet te kishte vdekur ne burge e jo te tregoje peralla rrugeve te Shqiperse.

  1. B
   Blendi

   Non gratat vihen dhe hiqen sipask orekseve! Nese do ndiqnim llogjiken e Ymerit edhe me pak burra jane amerikanet qe dje dilnin ne tribuna me te dhe sot na thone qe paska qene hajdut pikerisht ne kohen kur ata dilnin me te ne tribuna! Por e verteta eshte se asgje nuk eshte statike dhe cdo eshte dinamike! Amerikanet nese do kishin fakte do duhej t’i kishin nxjerre me kohe dhe me vakt! Fakti qe nuk nxjerrin asgje tregon qe vendimi eshte politik dhe kur nderron politika nderron dhe vendimi!

   1. A
    Avniu

    O Bledar(Koka), nuk hiqen ato non gratat asnjehere, se Sali kerma eshte ai qe eshte dhe gjerat nuk i ka bere se nuk kupton, por i ben se eshte i zi ne shpirt dhe shitur per antidhqiptar.

   2. E
    Evisa

    Qëndrimi amerikan ndaj Berishës dhe familjes së tij nuk është vetëm politik, në radhë të parë është një qëndrim ligjor. Kur Berisha kërkon t'a zgjidhë me mjete politike, merret me mënd se ky është një qëndrim foshnjarak. Vendimeve ligjore në një vënd si Amerika, ku sundon mbi gjithçka ligji, zgjidhja mund tu vijë vetëm mbi baza ligjore. Të kërkosh me mjete politike të zgjidhësh një problem ligjor në Amerikë, kjo bënë të qeshin edhe pulat.

    1. N
     Nemesis

     Po qesh ti?!

   3. T
    Trotski

    Sali Kerma cirret cdo dite :Me Gjeni nje Prove per Akuzat qe me ngjiten dhe ne Fakt provat Jane Lume dhe Ai SojSez jep Prova per dite qe eshte Antishqiptar dhe antiamerikan .Po si SPAK nuk e rras Mrena kete Delenxhi Vucidoli Xhanem ???

    1. J
     Jugu

     Sala mund te jet nje hajdut per SHBA. Por ti o Mero, Rama, dhe Veliaj, ja keni kaluar jo Sales por edhe Metes. Dhe ju jeni hadute present per shqiptaret. Jeni te pafytyre fare dhe duhet te largoheni nga pushteti sa me pare se nuk i late derman atij vendi dhe populli. Edhe uji qelbet po te rrij ne nje vend dhe jo me pushteti i ketij gjatoshit qe vetem i perkeqesoj gjerat, apo i Veliajt qe vetem e shkaterroj Tiranen me ndertimet cibane vetem per the hajdutosur me oligarket.

     1. c
      ch m

      prolog . Qe nga 8 maji 2011 kur Bash-Berisha fitoi votimet e humbura me “magjine “e Arvizuse kur akoma gjaku ne bulevard ishte I fresket nuk mund per flitet burrni qofte nga Arvizute e rradhes qofte dhe Rama qe iku me bisht ne shale qe eshte Fituesi I vetem ne bote per te gjithe kohrat qe Humbi Me Deshiren e Tij . Tre qëndrimet e SHBA-ve që burrërojnë Berishën përballë shqiptarve pergjithmone Le te marrim 14 shtatorin 1998 Grushti I shtetit I mesiperm eshte krimi me I dokumentuar me ze dhe fgure i Z(ombie) Berishe por ne te njejten kohe krimi me I mbrojtur hapur fare nga Amerika ime e Klintonit , Bush-ave apo Bidenit. Le te japim tre fakte dhe I lutem cdo lexuesi te me hedhin poshte argumentet e mia; E para:Eshte e regjistruar qe personi nga Amerika me inicialet F.SH qe ben pjese ne ekipin qe e komandojne Saliun prej 32 vitesh….i detyruar nga Topolitikania M.O I jep urdher Berishëve të tërhiqet urgjent se Perendimi nuk e njeh Grushtin e Shtetit. . e dyta:Dihet botërisht (eshte e filmuar) deponimi i SERBerishës qe është bërë përpara ish -ambasadorit të SHBA në Tiranë Robert Frouik brenda mureve te ambasades per masakren e tij te 14 shtatorit gje qe nuk ndodh as ne kolonite me te humbuara te globit (nuk ja vlen më komenti ne kete pike) . E treta:Në shumë dokumente eshte vertetuar se kur drejtesia qe vepronte ne qeveria e majte ne pushtet beri hapat e para per arrestimin e Berishes per Superkrimin e 14 shtatorit 1998..ambasdori amerikan

      1. m
       mirel

       Salikufoma ngelet i ende i pakallur jo nga USA apo populli shqiptar por nga ekstremistet trushplare qe i shkojne pas.

       1. k
        kur permend litarin ne shtepine e te varurit

        Ja dhe 2 nga qendrimet qe zhburrerojne Edi Ramen para gjithe shqiptareve : 1 - Faturimi i atesise Grigorit atij babes tij Kristaq (kete e ka shtjelluar aq mire autori i shkrimit te mesiperm M.B.) 2 - Faturimi i asaj Gjobes 111 milion Euro qe hengri personalisht prej atij italian Becchettit tek Buxheti i ketij palo-SHTETIT (per kete heziton te shkruaj dy rrjeshta ky autori i shkrimit sotem M.B.)

        1. T
         Tironci

         Maloku i vucidolit eshte nje legen i cpuar qe askujt nuk i hyn ne pune prandaj dhe USA e shpalli non grata Ai duhet arrestuar per te gjitha krimet qe ka bere kundra Shqiperise dhe shqiptarve

         1. B
          Besnik

          Cfare flet o Mero? Po ku ka qene burre ndonjehere krimineli dhe njeriu me i urryer nga shqiptaret!

          1. D
           Dardan

           Kreu i agjentures serbo-ruse ne Shqiperi, kryekrimineli dhe kryehajduti Sali Sheqere Vuk Berisha e ka humbur betejne perfundimisht me Demokracine Amerikane dhe Britanike; ne Shqiperi i duhet Edi Rames dhe ministreshave te tij ta ngrehin si dordolec neper arat elektorale per te trembur votuesit e keqinj. Ndryshe Partia Socialiste se bashku me Partine Demokratike Zyrtare kane shumicen absolute ne Parlament dhe me 5 minuta votim ia heqin mandatin e perfaqesuseit te popullit ne Kuvendin e Shqiperise. Se dyti me juristet qe ka dhe mund te mobilizoje Partia Socialiste pergatit dosje te tera me krimet e vjedhjet e Familjes Berisha dhe i ve perpara pergjegjesive ligjore prokuroret e SPAKU-t dhe i mbron ata nga sulmet e egra te Perbindeshit te Vicidolit. Sa per ne qe bejme bla-bla-bla neper gazeta e portale djali dhe dhenderri i Serbise jeton ne luks 1000 vjet.

           1. e
            eshte Ramcici zari Vucicit

            Nuk ka nevoje per Saliun agjentura serbo-ruse oj Dardanele sa kohe ka Edi Ramen aty parkuar poshte shaleve te Sander Vucicit ne Open Ballkan.

           2. S
            Sara

            O te shkretet Ramallar shkuat per byth dhe hengret kar, thote pop Janulla i Piçkashit. Ja hongshi bolet Albin Kurtit.

            1. F
             Fcb

             SHBA o Ymerr Saliut i rrijnë bolet.

             1. T
              The truth

              Ok, e vertete eshte se Amerika nuk i do udheheqesit si Berisha, i preferon yesmen dhe nese mundte do ti nderronte drejtuesit ne te gjithe boten. E ka mbeshtetur Berishen vetem kur nuk ka pasur zgjidhje tjeter/ kur e ka pare se menyrat per ta zvendesuar me dike tjeter kane deshtuar. Berisha kurre nuk i ka thene YES Amerikes per nje gje nese nuk besonte tek ajo. Dhe si politikan e di se forca e tij qendron tek mbeshtetja popullore. Edhe ne 96, nese nuk do ishte shkaku i firmave piramidale Amerika nuk e rrezonte dot. Ka me qindra vende ne bote ku Amerika ka deshtuar te zghedhi lolot e saj. E gjitha cka them nuk me bene antiamerika. Kurre nuk them se Amerika nuk eshte demokraci. Eshte demokraci dhe kurre nuk krahasot me vendet totalitare si Kina dhe Rusia. Por po e perseris interesohet me shume per yesmen dhe interesat e saja se per poujt e tjere. Fati jone se ne shume raste interesi is saj perputhet me interesin tone; si ne rastin e Kosoves.

              Lini një Përgjigje