Si ja ka arritur Veliaj të tërheqë Berishën si rival

5 Maj 2023, 19:19Editorial Mero Baze

Nuk e di pse Sali Berisha ka hyrë në garë me Erion Veliaj në këtë fushatë. Ky i fundit ka kaq kohë që po përpiqet ta tërheqë, dhe mua më dukej përpjekje e kotë, por në fat rezultoi e suksesshme.

Në gjithë daljet e tij publike, Berisha ka objekt sulmi Veliajn, një taktikë që kam frikë se vet Erion Veliaj mund të paguante shumë që ta tërhiqte Berishën në këtë kurth.

Edhe dje në emisionin “Opinion” kishte “investiguar” rreth Veliajt, që ka qenë në Iran i maskuar. Dhe nuk mjaftoi kjo, por e kërcënoi se ka dhe fakte të tjera më të thella për këtë gjë.

Në fakt, Veliaj ka disa javë që vet ka zgjedhur Berishën për kundërshtar, me arsyetimin se ai “i shkoi tek dera e bashkisë” dhe prej atëherë merret vetëm me Berishën, duke e lënë në hije Belindin, të numërojë rrugët me gropa dhe të premtojë çdo gjë falas që i shkon në mendje në Tiranë.

Të gjithë ata që duan të rrisin profilin e Belindit në fushatë, natyrisht janë të shqetësuar nga ky protagonizëm i tij, pasi jo vetëm që njehëson Belindin me një “non grata”, por i vret atij çdo shans për shtresën gri të kryeqytetit.

Por me sa duket Berisha është i vendosur. Ai vazhdon të sillet si si kandidat për Bashkinë e Tiranës, siç e ka nisur këtë fushatë.

Meqë gjasat janë që do humbasë, nuk di a do ta marrë vetë përgjegjësinë apo do t’ia lërë Këlliçit, por e sigurtë është që ai po sillet siç do Veliaj. Madje dhe thotë pikërisht ato që i dikton Veliaj. 

Nëse e ka nga mospërfillja e Ramës, e ka një justifikim, pasi lali Eri është gati të dalë në debat me të në vend të Ramës. Por kam frikë mos e ka ngaqë Belindit po i mbushet mendja që është ai kandidat. Dhe do t’i tregojë se atë, ose do ta pranojnë bashkë me Berishën, ose do vdesë bashkë me të. 

23 Komente

 1. F
  Flutura

  E ke qare!

  1. E
   Erla Mehili nga sekretare Berrishes me moderatore

   Non grata eshte i dobet si politikan eshte njeri me bagazhe déficitaire eshte njeri i pa kultivuar . Veliaj e ka peshkuar e ka terhequr e ka futur ne loje budallan per ta diskretituar dhe njekohesisht e le jevgun ne hije dhe ka dhene rrezultat Non grata ka kohe qe i lutet Rames per ta pranouar si kundershtar por Rama e injorone Sa me shume qe non grata del ne studiot kazan aq me shume Veliaj fiton pike pas i ky i semure psiqike nuk ndalon nga shpifjet e rendomta qe askush nuk e beson. Nje pjese e medias i bene nje sherbim te shkelqyere Veliaj duke ftuar non graten. Ndersa per humbjen e jevgut non grates nuk i interesone shume i fute kengen u vodhen zgjedhjet u blene zgjedhjet dhe e hane qorrat e foltore-nevojtore .

   1. T
    Taulant

    Berisha sikur nuk figuronte sipas Meros. Tani i bie qe ai te jete faktor ne zgjedhje. Ndyresirat ne pushtet qe shkaterruan gjithcka deri sa zbrazen vendin arriten qe ta bejn Berishen e Meten faktor politik. Populli akoma shpreson tek Berisha kur shikon katastrofen e "Rilindjes". Ne 10 vjet ne pushtet nuk ndertuan asnje fabrike vetem degdisen 700 mije Shqiptar ne emigracion. Cfare te presesh prej kerricit te Vucicit?

    1. G
     Gërdacari

     Fabrikat i ndërtoi Berisha kur qe në pushtet , si atë të vdekjes në Gërdec dhe po aty , pasi e rafshoi ndërtoi fabrikën d boronicave . Taulanti si i shkruar e lexuar për së prapthi njëlloj si Saliu , qëllimisht i anashkalon këto fabrika .

     1. D
      Dakord

      O Taulant, nje pyetje kam une: ç'pune te prishin ty shqiptaret qe ikin?? Planeti eshte i te gjitheve, ikim, shetisim, punojme, kthehemi ose jo. Cili eshte halli juaj me ata qe ikin se nuk e kuptoj??? Mos ju rezulton gje se ikin ata qe ju votojne juve dhe keni frike se civilizohen andej dhe kuptojne çfare llumhane jeni???

      1. T
       TAO TAO TAULANTI

       Qetsohuni Taulanti ka qene i foltores tani eshte bere i nevojtores eshte rrefugjat i pa pune e ka shume problem ikjen e shqiptarve ka ikur vete po nuk do te ikin te tjeret se i bie vlera . O tao tao Taulant njerzit kan emigruar dhe do emigrojne o patriot me bateri nuk ka lidhje politika . Ps ne France ka nje milione française ne Angli 350 mije ne Zvicres 60 mije ne Luxembourg ke ne Canada 500 mije Australie e états-unis sipas llogjikes tende primitive France eshte shtete ne krize ? Po boll ngele forumeve o bole patriot Rama ka fituar dhe do fitoje se punone nuk e votojne per te bukur o bole

       1. E
        Elektorat Gri

        Këta nuk ndërtuan vërtet fabrika, ama ata që adhuron ti, shkatërruan gjitha fabrikat ekzistuese ????

      2. P
       PD nuk ka qene kurre parti

       Dukej shume i lodhur dhe menderisht i mbaruar. Fantomasi zbardhte dhembet dhe e nxiste ne opinion qe te behej legen. Njesoj si alabaket e lagjes qe tallen dhe filmojne per tik-tok pleqte me te meta mendore apo pijanece. Nje shfrytezim barbar qe vetem pjellat e Saliut mund ta bejne.

       1. T
        Taulant

        Lere Berishen po shikoni ku e katandisi bastardi i Surelit vendin.

        1. P
         PD nuk ka qene kurre parti

         Ti or mik je viktime e sektit te quajtuar Partia Demokratike me lider Saliun. Kur te vdes lideri mund te kete nje shprese per ty, por mund te jete edhe me keqe se shume pranojne te vdesin me liderin e sektit. Ky sekt krahinor, kriminal dhe anarkist do perfundoj si te gjithe sektet e tjera neper bote ne menyre tragjiko-komike. Ne keto zgjedhje ka vetem nje ndryshim te madh e te dukshem dhe kjo eshte numri i larte i njerezve qe jane ndergjesuar dhe po braktisin sektin Berishian. Meros po i shpeton ky fakt qe meriton nje analize me vete. Por shifrat do flasin qarte pas 14 Majit, nuk do jet nje triumf i PS por nje braktisje totale e sektit Berishian.

       2. K
        Komunist me Rolex

        Z. Baze a na e sqaron dot ndonjë gazetar i ashtuquajtur investigativ ka qene ndonjëherë ne Iran lali fiku apo jo?? Se dhe Hoxha elvisi thonë ka pasaportë iraniane me llafe po fakte ska deri me sot !!

        1. K
         Karagjozët e Belos

         Në fakt, e reja e fundit është që mbështetës të Belos iu dërgojmë sms popullit nga një numër anonim që s'dihet i kujt është. Në sms propozohet që të votohet Belo dhe jo propaganda 8vjeçare e Erion Veliajt. Një praktikë publicitate kjo totalisht abuzive dhe një thyerje e privatësisë. KQZ dhe institucionet e tjera duhet të marrin masa. Duket që stafi i Belos nuk është serioz por janë një tufë injorantësh, pa rregulla, nuk njohin ligje dhe praktika të informimit publik apo të publicitetit elektoral. Një skandal!

         1. P
          Ptu

          Ouuu, Po ty mer kar po ta shkel Edi ligjin diten per diell . Spo pjerdh as ligj es kushtetute sepse “jemi ne ligji, jemi ne ne pushtet” kurse zotrrote te paska çudit qe belo po dergoka sms !

          1. K
           Karagjozët e Belos

           Atë karin tregoja bythës tënde o Ptu. Që s'pjerdh Rama për ligj kjo dihet. Por që duke qënë në opozitë Belo dhe bushtrat e tij, të abuzojnë kaq hapur duke shkelur privatësinë e të dhënave, imagjino ç'mund të bëjnë në pushtet! Kështu kujdes me kë flisni e kujt ia dërgoni se nuk ua ka njeri frikën as juve bushtrave të foltores me jevgun Belo për kandidat e as ata të rinlindjes. Kështu që gricni bythën tutje e mos na çani karin si shumë, fundërrina. Në doni të dërgoni sms, shkoni te Vodafoni apo One, dhe porosisni sms publicitare. Mos dërgoni sms anonime si mafiozë. U bë bytha juaj të tregojë karin. Ju?! Që keni 10 vite që hani mut! Bastardë! Qepeni gojën e rrini urtë! Plehra anonime

         2. M
          Mero, di gjë ti për Roselën?

          https://pamfleti.net/forum/fshati-digjet-roselakrihet-i169536

          1. A
           Alma

           Kryeministrit të Shqipërisë serbe, vllehut Edvin Rama, iu desh të shkonte para disa ditësh në një forum në Athinë për të deklaruar se “shqiptarët dhe serbët janë kushërinj”. Deklarata e tij kishte shumë adresa. Adresa e parë ishte vetë Greqia, së cilës i bëhej me dije se „Qeveria greke nuk ka nevojë të adresojë njohjen e Kosovës, se kjo çështje „zgjidhet“ me marrëveshje midis „kushërinjsh““. Adresa e dytë ishte Uashingtoni. Mesazhi për SHBA ka të bëjë me një lloj garancie që Rama u jep partnerëve amerikanë se „Është ai dhe kushëriri (vëllau i tij binjak), Aleksandër Vuçiq që do ta sjellin paqen dhe stabilitetin ën Ballkan“. Dhe pas këtij mesazhi Edi Rama kërkon garanci për të qëndruar në pushtet. Të dy këtyre „kushërinjve“ nuk u mjaftuan dhjetë vite në pushtet ta garantonin paqen e stabilitetin, të cilin vetë e prishin me qëllim që ata të shihen si mesia! Por amerikanët mesa duket kanë vendosur që të dy „kushërinjtë“, shqiptarin – vllah Edi Rama dhe serbo-vllahun Aleksandër Vuçiq, t’i asoicojë së bashku në marrëdhënie kriminale. Megjithëse kryeministri i Shqipërisë po përpiqet ta transferojë „anti-amrikanizmin“ te Berisha dhe Meta gjatë fushatës elektorale, ai e di se pas 14 majit do të thirret në gjykatën amerikane për të dhënë llogari për krimin e korrupsionin me Mc Gonigal. Amerikanët kanë mbajtur shënim gjithashtu qindra milionët e zotit Rama në emër të Olsit të investuara në SHBA. Por jo vetëm këto. Edhe qindra milionë dollarë të tjerë të familjes kryeministrore në zonat e bankat ofshore. Por, tërheq vëmendjen fakti se në të njëjtën ditë NATO godet planin mafioz të kryeministrit shqiptar për ndërtimin e Portit të ri në Portoromano të Durrësit, ndërkaq gazeta amerikane „New York Times“ shkruan për lidhjet kriminale të „kushëririt“ të tij, president i Serbisë, Aleksandër Vuçiq. Sipas kësaj gazete presidenti i Serbisë, së bashku me djalin e tij, Danilo, janë të implikuar në krime serioze dhe bashkëpunojnë me bandat kriminale serbe, si ajo e Veljko Belivuk. Vetë i akuzuari Belivuk kishte akuzuar presidentin serb dhe djalin e tij për implikime në vepra kriminale të llahtarshme. Ai edhe asgjësimin e kufomave të viktimave politike të Vuçiq në vaska acidi e lidh me presidentin e Serbisë dhe përpjekjet e tij për sundim despotik në Serbi. Janë shumë fakte, të cilat i sjell në vëmendje gazeta prestigjioze amerikane për Vuçiqin. Manipulimin e opinionit publik, perëndimin e të gjitha pushteteve në duart e tij, asgjësimin e opozitës dhe krijimin e një shteti monist kriminal bandash kjo gazetë ia faturon presidentit të sotëm të Serbisë, kushëririt, ose vëllait binjak të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama. Por gjithçka që thuhet për Vuçiq është pikë për pikë histori e qeverisjes së regjimit të Edi Ramës në Shqipëri. Korrupsion, manipulim, vjedhje e grabitje të pasurisë kombëtare e të vullnetit të qytetarëve, lobim për diskreditimin e opozitës, tallava e perversitet, të gjitha këto në këmbim të pushtetit që prodhon pasuri dhe të pasurisë që prodhon pushtet, janë karakteristikat e regjimit të Rilindjes në Shqipëri. Shqiptarët do të shohin xhevahire të pashembullta pas 15 majit. Dosja e kryeministrit të Shqipërisë në bashkëpunimin e tij me Mc Gonigal është shumë e madhe. Dhe jo rastësisht shkruajnë njëherësh gazeta Washington Examiner për Ramën dhe New York Times për Vuçiq. Këta të dy erdhën thuajse në të njëjtën kohë në skenën politike e në pushtet dhe po ikin gjithashtu së bashku nga skena politike. Washington Examiner shkruan për implikimet e kryeministrit shqiptar në aktet korruptive për eleminimin e opozitës shqiptare. New York Times shkruan për presidentin serb për implikimet e tij në luftën gjakderdhëse në Bosnjë, por edhe në mbrojtjen e kriminelëve të luftës si Radko Mlladiç dhe Radovan Karaxhiç. Në fakt Edi Rama në modelin e Vuçiq është në bashkëpunim dhe merr në mbrojtje të gjitha bandat kriminale që prodhoi në Shqipëri me regjimin e tij, thjesht për të manipuluar në funksion të regjimit despotik të tij dhe zgjatjes së jetës në pushtet. Por ajo që qytetarët duhet të dallojnë, lidhet me faktin se koha e kushërinjve është um (në fund). Aq shumë e shpërdoruan këta besimin e amerikanëve dhe ndërkombëtarëve, sa tani mbetet vetëm t’u kërkohet llogari për ato krime e bashkëpunime me krimin që kanë bërë. Kush dhe si do të jetë e ardhmja e të dy vendeve, këtë ende nuk e dimë saktë. Por më keq se e kanë çuar këta dy „vëllezër siamezë“ situatën në Ballkan dhe në të dy vendet, nuk e kishin çuar as pushtuesit. Mbetet që qytetarët në Serbi, Shqipëri dhe rajon të bëjnë pajtimin dhe shohin drejt së ardhmes së paqtë duke eliminuar nga skena politike jo vetëm „kushërinjtë“ Rama-Vuçiq, por të gjithë „kushërinjtë“ e tjerë të modelit si ata.

           1. B
            Bardhyli nga kosova ne Alma

            E paske dhjere sot me pseudonimin nga Bardhyli kosove ne Alma . Me mire kusheri me Serbet se sa me koqevaret ...nje Serbe vdese per flamure nje koqevare e nderone pa problème Nje Serbe betohet per hymnin nje koqevare e nderone ate .Nje Serbe perfaqeson futbolin Serbe edhe i lindur ne gjermani nje koqevare dihet mercenare . Nje Serbe lufton nhe koqevare deserton . Nje Serbe ka bese nje koqevare i pabese Ndaje me mire nje Serbe dhe shko fshije bythen bolshevik i vetefundosjes

            1. R
             RROFTË AMERIKA

             Sa qënke zgjat kaq shumë, më mirë t'kish ra, me bo i dorë domino me Saleh NON GRATËN

            2. m
             meshirojeni ushtarucin Mero

             Velia perpos orekseve te Mertobazerise, duke refuzuar debatin me rivalin ne gare nuk ka arritur te terheqe fare Berishen si rival. Perballe pushtetit qe perfaqeson ky Velia qendron Belind Kellici, nje i ri i pa provuar ne pushtet. Kjo e ben Merobazerine te marre penat e te shkruaje enderrat horror qe shohin me Berishe.

             1. D
              Durim

              Saliu do e vde si meron e shkrete! Shikoni ku eshte katandisur mjerani ! Shkruan broçkulla !

              1. E
               ErVelia - Miss Demagogjia

               2 nga Premtimet e ERION Velise para 8 vitesh : 1 -Transporti urban falas 2 - Tirana me uje 24-ore / Vota per Erion Veline eshte vote per Rrenen.

               1. P
                Po po

                Karin ja ka dal mero… nejse, rrofshin cunat problematike keto dite… sa per lalplerin, nuk la lagje tirone pa shetit bashke me taborrin e administrates…

                1. P
                 Patronazhisti i Ajola Xoxes

                 Me lot ne sy Erion Velia postoi brenda e jashte vendit kete BOMBE dikur - "...Miq, ka ndodhur nje krim i tmerrshem! Bandite te pushtetit Berisha kane rrembyer e i kane abortuar foshnjen Griseldes se Artur Roshit te Kavajes. Kush vjedh vota, vjedh dhe foshnja etj, etj,..." (kur Griselda e Arturit nuk ishte fare shtatzene) Edhe sot Ajola shqyhet gazit kur e kujton kete rrene te atij qe ajo e quan ne konfidence "Loqja im"!

                 Lini një Përgjigje