Kandidati simbol i këtyre zgjedhjeve, është në Tiranë 

13 Maj 2023, 20:18Editorial Mero Baze

Shqipëria voton të dielë për zgjedhjet më politike në historinë e zgjedhjeve lokale në vend në këto tridhjetë vjet, ku fituesi dhe humbësi është i njohur, dhe nuk maten me bashki të fituara, por me garë brenda tyre.

Socialistët, të cilët vijnë nga një proces zgjedhjesh pa garë më 2019, e kanë sërish garën me vete, pasi duan të mbajnë sa më shumë nga bashkitë që ua dhuroi opozita më 2019, ndërsa dyshja Berisha- Meta duan të marrin monopolin e opozitës duke tentuar të zhdukin nga harta elektorale Partinë Demokratike zyrtare.

Drejtuesit politik të socialistëve në 12 qarqe e kanë garën mes vete, se kush do bjerë në sy, si më i suksesshmi, ndërsa Berisha dhe Meta e kanë garën me Enkelejd Alibeajn, për të provuar se ai nuk u prish dot punë dhe nuk i ndal dot drejt kapjes së opozitës.

Për këtë arsye këto zgjedhje nuk kanë heronj, fitimtarët e bashkive, por fitimtarët e partive.

Heroi real i këtyre zgjedhjeve, është një kandidat, i cili ndoshta mund të renditet i treti në Tiranë. 

Ai është Roland Bejko. 

Ai është heroi i këtyre zgjedhjeve, pasi zhvilloi për 30 ditë një fushatë mbijetuese, duke mos marrë asnjë qindarkë nga buxheti i Partisë Demokratike, edhe për faj të qeverisë që vonoi i dhënien e parave, por dhe për shkak të zellit të njerëzve që mbajnë çelësat e kashtës në atë parti, për ta lënë të vetëm në betejën kundër Sali Berishës.

Me një ekip të ri profesionistësh, kryesishtë pedagogë dhe gazetarë, ai shmangu presionet tribale të Sali Berishës dhe i dha dinjitet Partisë Demokratike në Tiranë, duke rezistuar politikisht në emër të antiberishizmit që po gropos Partinë Demokratike, duke e çuar garën deri në fund.

Sal Berisha dhe Ilir Meta e kishin me atë garën në Tiranë dhe jo me Erion Veliaj. Dhe e humbën qysh në momentin që ai nuk pranoi të tërhiqej duke ua lënë fushën bosh, një dysheje që është në zgjedhje për të pastruar territorin e opozitës dhe per ta kthyer në “tokë të xanun” prej tyre.

Tani nuk ka shumë rëndësi sa për qind të votave merr të dielë Roland Bejko, por ai e ka kryer misionin e tij duke mos ja dorëzuar Tiranën në tepsi, dy njerëzve që nuk meritojnë as Tropojën dhe Skraparin.

Beteja e tij modeste është në fakt beteja simbol e këtyre zgjedhjeve dhe arsyeve përse Berisha dhe Meta po luftojnë. Roland Bejko i dha te drejtën demokratëve të Tiranës të refuzojnë Berishën dhe të kenë një adresë ku do votojnë.

Votat e tij nuk maten sa shumë ka marrë, por sa të pamundur ja ka bërë Berishës të ngrejë kokën. Duke ja ngritur kokën në Tiranë, çdokujt që nuk pranon t’i dorëzojë opozitën, Sali Berishës dhe Ilir Metës. 

25 Komente

 1. F
  FAZLLIQ-qires i familjes Berisha

  Me shume vonese !Sikur ne kete vend te kishim shtet te se drejtes po mbi te gjitha informacion te LIRE-TE PA VARUR-PROFESIONIST...Tere fushaten do kishin propoganduar te vetemin kandidat me te drejten MORALE per te qene kryebashkiak kunder 3 moskeDHJEREVE EDvin Sali MUTI

  1. M
   Mallkuar qofshin sundimtaret!

   Mero behu nje here burre se heroi i vertete eshte ARLIND QORI qe iu kundervu te gjitheve qe nga Berisha e deri tek Rama,qe nuk ka qene i perlyer me pare ne afera korruptive dhe nuk ka vjedhur nje tulle nga pasurite kombetare! Bejko aty ka qene me Berishen kur grabiten Shqiperine,prandaj mos na e bej si hero! HEROI ESHTE VETEM ARLIND QORI DHE "LEVIZJA BASHKE"! Kerkonim nje rreze drite ne fundin e tunelit te erret qe krijuan PD-PS ja ku e jemi ajo eshte vetem "LEVIZJA BASHKE",qe perfaqeson te MAJTEN SHQIPTARE! Se shpejti na duhet edhe nje parti e DJATHTE dhe ajo do krijohet nga idealiste te zote si Adriatik Lapaj,Pano Soko etj! Vetem idealiste si keta mund t'a shpetojne Shqiperine nga ARMIQTE E SAJ QE DERI ME SOT JANE SJELLE SI PUSHTUES!

  2. H
   Hordhia e ndyre e Sali Rrumpallës

   Problemi Mero vellai qendron tek fakti që ka pak Roland Bejko ne PD. PD ishte mbushur me zvarranikë dhe debilë si Aldo Bumçi dhe Tritan Shehu. Megjithatë, me mire me Roland Bejkon, se sa pa të fare. Të pakten është nje qe nuk i bën syri terr nga Berisha, sepse ishim mesuar vetem me njerez qe kerruseshin deri ne toke para Saliut. Tani, do thoni ju që ka plot legenë ne PS. Po natyrisht qe ka. Por ne po flasim per opozitën sepse Berisha dhe Meta na kane lene pa opozitë. Rama është në pushtet dhe e ka ne terezi. E kemi ne per detyre t'i veme perballë Rames nje opozitë dinjitoze qe t'ja beje Ramës tetë me dy. Rrumpallat e Saliut kujtojne se do ta rrezojnë Ramen me dy gishta ose duke bertitur si idiotë Rama-ik. Fatos Nano nuk iku duke bertitur Nano-ik. Iku me vota. Dhe qe te ike Rama me vota, duhet opozitë, dhe jo dordolecë si Aldo Bumçi dhe Belo Kërriçi, apo kufoma te pakallura si Sali Komunisti dhe Ilir Maskarai.

   1. T
    Tirona

    Harrove edhe një mision të këtij qerosit, se jeni te dy si Fantomasi, është edhe qoka që po i bën qeverisë ne Tironë.

    1. k
     komentues falas

     Bukur, si gjithnje dhe mua me ka pelqyer Roland Bejko.

     1. x
      xhoxhi

      Detyra numur një e partisë demokratike nuk ishte fushata por nxjerja me shkelma nga zyrat e partisë Sali Berishën.Këtë gjë nuk kishin forcë ta bënin.Ata që u rjeshtuan në krah të partisë demokratike nuk i treguan Berishës se ne jemi zotër të partisë por ngritën leckat dhe shkuan në zyra të tjera.Këto zgjedhje do fitohen ng a e majta sepse largimi nga zgjedhjet në 2019 bëri që pushtetin vendor ta keni socialistët dhe nesër thjesht do votohet për të majtën sepse Berisha dhe Meta janë njerëz të kalbur dhe nuk i don shumica e shqiptarëve.Shikoni me kujdes në gjithë rethet e vëndit se cilët janë njerzit e partisë demokratike.Të gjithë ata që kanë ndërtuar pa lejë dhe në tokën e tjetrit të gjithë këta presin të vijë përsëri koha e tyre.Kur të humbë partia socialiste kur të humbë Shqipëria do fillojë si në vitin 1992 duke shkatëruar çdë gjë..

      1. T
       Tironsi

       Thuaje troc o Mero,Gay Gazmend Bardhi dhe sorra Tabaku punuan kunder Roland Bejkos.

       1. c
        ce

        Jam shume dakort Mero. Artikull exelent. Roland Bejko djale trim, gjirokastrit inteligjent qe meriton shume ne keto zgjedhje por i kane vene shkopinj nen rrota ata qe mendojne se i vdekuri mund te ringjallet, se spiuni mund te riciklohet gje qe populli i Tiranes nuk do ta lejoje kurre. Bravo Roland.

        1. T
         Tung

         Te pshurrsha trute ty e Mero mjeranit. Po ngaqe ka koqe si ti prandaj pjerrdh Mjero shkrime te tilla . Rolandi eshte me mision qe te pengoje me çdo çmim qofte edhe duke u hajvanizuar komplet , fitoren e Belindit. Ti heqe qofte edhe nje grusht vota . Kte vetem koqe si ti nuk e kuptojne. Historia e ketyre TRIMAVE te lulit eshte e thjeshte . Te tregonin trimerine duke u shkeput nga PD e shumices , te krijonin partine e tyre dhe te matnin bythen sa ju vlen ne zgjedhje. Kaq e thjeshte eshte.

         1. x
          xheJ. eN. Bi.

          O Tung ,ose më mirë o Trung.. Mirë Enveri ju shplau trurin se diktaturë ishte dhe njerzit nuk kishin idenë se ç'ishte bota.I besuan 95 % e popullsisë. Po sot si ja u ka shplarë trurin Saliu që i ka bërë dëm më shumë se edhe pushtuesit Shqipërisë dhe shqiptarëve .Po ke dëshirë t'i rrjeshtojë që nga 1992- shi e deri më sotë.Po e lexove komentim tim dhe nuk i di do të t'i rrjeshtoj të gjitha të këqijat që i kabërë kombit.

        2. D
         Dajti

         Roland Bejko u tregua trim, sypatrembur ndaj gjithe llumit te foltores. Eshte i vetmi qe e sulmon shpellarin duke ja thene te gjitha publikisht qe eshte maskara, hajdut, shpifes, nuk la njeri pa marre ne goje. I lumte Bejkos, ju tregoi si luftohet e keqja e PD dhe vendit. Bashke me grupin qe e shqeronte. Keshtu duhet te vazhdojne. Jo si ai legeni Gazmend Bardhi qe u fsheh ferrave, madje mbeshteti edhe ndonje foltorist.

         1. U
          Un

          Mero i ke rene pikes me kete analize ,dole te vetja jote ,nuk e marr vesh se si mundet qe Ju ,me ate shkrim e djeshem per Grekun ,a i lexove se sa kishe kunder? jane po ata qe ty kane kaq vite qe te lavderojne

          1. L
           Lugu gjat

           Mero, stuia e djeshme te ka cuar shume larg dyqanit te qelqurinave. Shpresojme qe sot te kethehesh per te na treguar demet qe la (elefandi i vorjoepirit). Gjithcka e drejte sado pasoja te lere ehte e dobishme. Analiza e some brilante.

           1. n
            nga Enveri tek Edveri

            Kandidate opozite si Roland Bejko e mbajne ne fron pusht-Shtetin e Edvinit me gjate se ate te Enverit /

            1. s
             socialisti

             Kot rrekesh o Mero, sepse - Te gjitheve NE qe neper rrjetet sociale "na hapet barku" per ate Bejkon...votat i kemi per Lalke Erin!

             1. D
              Durim

              Po nje muaj fushate Bejko si nuk tha nje kritike per bashkine e Erion Veliajt. Kishte ngaterruar zgjedhjet me primaret ne PD

              1. M
               Martin

               Bejko eshte vertet fituesi model i kesaj fushate, me vjen keq qe sot nuk jam ne Tirane!

               1. P
                Pisha

                Më la përshtypje të mirë Roland Bejko e dëgjova rastësisht para nja 10 ditësh në tv.Djalë i zgjuar dhe trim.Jetoj larg prej dhjetra vitesh dhe nuk e njoh mirë situatën në Shqipëri.Sidoqoftë I uroj suksese Rolandit.

                1. D
                 DP

                 Sakte. Kandidati Roland Bejko eshte sfida, antikonformizmi, qendrueshmeria, dhe ndoshta edhe trimeria.

                 1. o
                  opozitat e sajuara jane te Deshtuara

                  C'do Regjimi i duhen kukulla si Bejko qe ti prezantoje si opozitare per ti siguruar surratit nje makiazh demokracie.

                  1. X
                   XYZ

                   Beko eshte heroi i ketyre zgjedhjeve pike . Sa per Tabakun ka ngrene supen e Saliut me Pallate dhe kjo tek Klubi Patrtizani , marrdhenie te....me Maloket e Tropojes , jane skllever te Sali Kermes dhe pas vdekjes. Bashke me Motrat Bergu e Bokshi dhe Tabakja futet tek oboorri i Saliut , Heroi Bejko din gjithcka prr keto persona.

                   1. M
                    Miri

                    Roland Bejko me 2% te votave eshte fitues I ketyre zgjedhjeve. Ke të drejte shoku Ymer. Po mire ja u ben ketyre del we qe te ndjekur Nga pas,se ashtu e duan avazin.

                    1. B
                     Bureto

                     Uroj ta kenë kuptuar, jo vetëm demokratët, por sidomos ata që rëndom quhet elektorati gri, që si një lloj refuzimi ndaj establishmentit politik të këtyre 30 vjetëve tranzicion pos diktatorial, nuk merr pjese fare ne votime. Sot nuk duhet ta bëjnë këtë gabim. Votat për Roland Bejkon, jo si individ, por si mision, do jenë një kontribut i paçmuar për demokracinë dhe opozitën e se nesërmes, pa Saliken nëpër këmbë, të pastruar nga berishizmi dhe lekizmi (PL, partia e lekëve të monalikes).

                     1. D
                      Davidi

                      Pse nuk e shkrove kete nje ose dy dite me pare, o Mero bythqiri?! Apo kishe hall mos po i hiqje vota atij bajges ne ikje?!

                      1. B
                       Bozhigradi

                       Ta gezosh Roland Bejkon o Mero! Atij tipi as Enkelejd Alibeaj nuk i ka dhene voten se jam i sigurte qe do kete votuar per Erjon Veliaj

                       Lini një Përgjigje