Shantazhi i Berishës ndaj ambasadorëve, gënjeshtra e radhës para zgjedhjeve 

2 Dhjetor 2022, 18:11Editorial Mero Baze

Dy ambasadorët më të rëndësishëm të Perëndimit në Shqipëri, Yuri Kim dhe Alistair King-Smith, u bënë sot sërish objekt sulmi nga Sali Berisha, për të justifikuar shpalljen e tij “non grata” nga SHBA dhe Britania e Madhe, para zgjedhjeve.

Ndryshe nga herët e tjera, pas më shumë se një viti e gjysmë i shpallur “non grata nga SHBA dhe rreth 8 muaj nga Britania e Madhe, Berishës i kanë skaduar “argumentat”e përdorura, fillimisht për të gënjyer demokratët. 

E para dhe më e famshmja e tij ishte “hedhja” në gjyq e sekretarit Blinken në Francë. Për muaj të tërë, ndërsa mbante “Foltoret” e tij, ai lajmëronte duke prodhuar lajme se “letra u nis”, “letra mbërriti”, “letra u hap”, “letra u mbyll”, “letra u fut në dosje”, “dosja u fut në sirtar”, “sirtari do hapet nga gjykatësi” etj. Madje kishte intelektualë të PD që e quanin këtë një gjetje gjeniale.

Tani pas një viti e gjysmë, të gjithë “demokratët zemërthyer” e kuptojnë se Doktori i gënjeu, se i duheshin për luftë kundër SHBA.

Më pas gjeti një armik më të dobishëm, siç ishte Lulzim Basha, dhe e kaloi gjithë mllefin e SHBA tek ai, duke e shpallur atë agjent të SHBA dhe Edi Ramës, të cilët të dy së bashku kishin shpifur për Berishën në Uashington.

Kur i ra bomba e dytë e Britanisë së Madhe, e cila dhe ja ka dokumentuar shoqëritë e tij me kriminelë në kërkim në Londër, që i përdor për dhunë politike për të marrë PD me forcë, apo lidhjet e tij dhe vajzës së tij me serbo- boshanjakun Damir Fazlliç, u përpoq t'ia hidhte fajin ambasadorit britanik në Tiranë, Alistair King-Smith, i cili kishte vetëm disa muaj që kishte ardhur në Tiranë kur ky u shpall “non grata”.

Pasi të gjithë këto nuk i pinë ujë, tani ka hyrë në një fazë të re, duke i shantazhuar dy ambasadorët, si të blerë me “valixhe me miliona euro” nga qeveria e korruptuar e Tiranës, për të cilat ka fakte që do t’i bëjë të ditura në një kohë tjetër.

Mjafton kjo fyerje për Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Britaninë e Madhe, që ky njeri të jetë dhjetë breza pas në listën e tyre të zezë. Ti thuash SHBA dhe Britanisë që ambasadorët e tu i blen qeveria e një vendi si Shqipëria, është t’i poshtërosh ato si shtete bastarde, të korruptuara dhe të padinjitetshme.

Unë e kuptoj që dy ambasadorët kanë një kod etik dhe një kornizë diplomatike që nuk i lejon shteti i tyre të replikojnë me persona “non grata”, të dizajnuar si të korruptuar dhe minues të demokracisë.

Por shteti shqiptar e ka për detyrë të ruajë dinjitetin tij kur dëgjon publikisht se “qeveria e koruptuar blen ambasadorë me valixhe me miliona euro”.

Deklaratën e kanë me zë dhe figurë nga Sali Berisha. Mund të nisin menjëherë hetim për këtë “skandal” dhe të thërrasin Sali Berishën, t’i bastisin zyrën dhe shtëpinë, të gjejnë ku i ka faktet dhe të burgosin Edi Ramën dhe gjithë sërën e tij që ka korruptuar këta ambasadorë me miliona euro. Ose në mungesë të fakteve, Sali Berishën. 

Kjo është e vetmja mënyrë që të ruhet dinjiteti i shtetit shqiptar, ose t’i shkojë aty ku ka vendin një fundërrinë anti-perëndimore në Tiranë.

Çfarë faktesh pret Prokuroria që të thërrasë Sali Berishën, ose si denoncues, ose si shantazhues ndaj diplomatëve perëndimorë në Tiranë?

Ai thotë kam fakte, madje deri dhe për skandale seksuale të tyre. Ta thërrasë, ta bastisë, t’i sekuestrojë çdo kompjuter dhe telefon dhe të nxjerrë faktet, ose ta fusë aty ku e ka vendin.

Dinjiteti i shteteve të mëdha mike të Shqipërisë, nuk mund të nëpërkëmbet në Tiranë nga një person i dizajnuar si hajdut familjarisht, si minues i demokracisë dhe shantazhues i drejtësisë.

 Ja ku po e shantazhon drejtësinë publikisht. Dhe nëse nuk kanë fakte të vjetra, kanë deklaratën e sotme. Thjesht duhet t’i shkojnë më 12 të natës në shtëpi dhe zyrë dhe t’i marrin gjithçka, bashkë me të, dhe të zbulojnë të vërtetën e shantazhimit të tij, e cila i duhet sa të kalojë hallin e radhës që ka me mungesën e kontrollit mbi PD. 

I duhet që t’i mashtrojë sërisht demokratët sa të eliminojë celulën anti-Berishë në opozitë, që mbron në fakt dinjitetin e Perëndimit, jo vetëm në PD, por dhe në Shqipëri.

Dhe drejtësia jonë fatkeqësisht po bëhet palë me Sali Berishën, me mosveprimin e saj. Njësoj si policia që e këshillon që duhet të respektojmë miqtë evropianë. A thua se nuk e di Sali Berisha kush janë ata që po vijnë dhe duhet t’ia tregojë policia, që i lutet t’i tregojë se ku do ta bëjë rrëmujën. Akoma më qesharakë se këta të drejtësisë.

35 Komente

 1. k
  k

  Berisha punon per rusine prandaj shqiptaret nuk e kuptojne.

  1. ….L…..M…..N….NJ…..O…..P….Q…….

   Plotesisht dakort me “K”. Por do të shtoja që fajin, Saliut djalit të Shiqeres (mbasi nuk është djali i Ramë Berishes), ja ka hajdutllëku i tijë i madh, krimet që ka bërë.ndaj këtijë populli dhe këtijë vendi, ja kanë krimet që ka bërë kunder SHBA-ës, ja kanë krimet që,ka bërë kunder Kosovareve dhe Kosovës, ja kanë lotët e nënave dhe baballarëve që nuk i u tha.loti, nga zhdukja e fëmijëve, ja ka zhdukja e Remzi Hoxhes, ja ka shitja e detit Greqisë, ja ka vjedhja që ka bërë me TAP-in, vjedhjet me tokat në bregdet, etj, etj, etj, etj,…………. O Sali Shiqerja, siku edhe me 1.000 NJËMIJË vjet të denohesh me burgim, janë pak për ty, meqenëse nuk ka denim me vdekje. U shoftë fara e jote o Sali Shiqerja, u shoftë fara jote SERBE, e serbit Karaxhiç, që i u bë peshqesh këtijë kombi.

   1. b
    ben.

    Mero ka 1 vit e gjysem qe e kane bere saliun non grata. Thane qe ka dosje qe ka fakte rrenqethese, etj etj etj. Ku jane keto fakte????? Do e arestonin saliun qe vjet ne dhjetor sipas froki cupit,po saliu thjesht vazhdon te fuqizohet. Mero rastesi eshte qe pak dite para se Spanja te kerkonte arestimin e 1 ortaku te olsit per vjedhjen e 2.4 miliarde euro,vellai i olsit takon ceon e trasanksioneve te criptomonedhave???? Ketu eshte ulur kembekryq mafia nderkombetare dhe kuptohen del ndonje lek dhe per ata qe i mbrojne, sepse me saliun nuk ka gjasa te tilla. Meqe ra llafi shkruaj ndonje fjale per irfanin se si dihet ,kur te te vije ty radha nuk do flasi njeri.

    1. D
     Dakord

     Ore ti Ben je budalla apo ben vete?? Prokuroria eshte institucion qe germon dhe heton per ti gjetur faktet vete. Nuk eshte biblioteke apo arkive ku te tjeret çojne faktet. Te jesh kunder Rames eshte Ok por te behesh me sali tradhetarin e kombit per inat te rames do te thote te jesh debil i pashprese. Dhe sali antinjeriu ka ngritur 1 batalion me debile te pashprese si puna jote dhe me kete rast mesuam edhe sa te semure mendore vegjetojne ne shqiperi.

    2. S
     Shaqo

     Mero, sa keq, ne ora 14. 10, ne titujt kryesore, 4 jane me femra te zbathura apo lezbike, pjesa tjeter, 2-3 lajme per Berishen e Meten, dhe ... shyqyr zotit qe dhe editoriali jot nuk eshte per seks. Lerja revistave porno te merren me zanatin e tyre, se na i peshtive edhe grate tona, a derebardhe.

    3. S
     Shkullaku zedhenes i nongrates

     Rames nuk i interesone qe Nongrata , komunisti te burgoset ai e do te lehi si zagare studiove kazan te ofendoje ambassadeur e personalitete ky eshte denim me i madhe se sa vete burgu i burgosur ne liri ...Rama e do te lehi te lehi deri sa te japi shpirte eshte nje gjetje perfekte e Rames .Ndersa per ofendimet qe nongrata i bene perfaqesuesve te ambasadave ai konfirmone ate qe keto shtete e kane shpallur nongrata si minues i demokracise djetues i grupeve kriminale njeri e familje korruptuar .....

     1. C
      Cute

      Je fantastik Mero Te lumte dora dhe mendja

      1. V
       Vlonjati 12

       Mire e the ne fund te shkrimit , o Mero . Ç’pune ka drejtori i pergjithshem i policise se shtetit te therresi ne takim budallenjte e opozites e t’u tregoj perralla se si duhet te sillen ne dt. 6 ? “ A thua se nuk e di SB se kush jane ata qe do te vijne ? “ pyet Merua . Bukur shume !

       1. c
        colo

        Shqiperia eshte republike e preshit pasi bananet nuk behen ketu tek ne. Mund te besh 100 reforma ne drejtesi por kur ne krye te institucioneve te drejtesise ve Arben Krajen dhe sozite e tij ke bere vetem nje vrime ne uje.

        1. T
         Trotski

         U lodhem se degjuari Bemat e Sali Kermes.Ketij Delenxhiu i jane mbushur Kupat disa Here dhe Drejtesia rri e Veshtron Yjet !!!Boll Ma!!!.Ketij Edepsezi ,Minues i Demokracise ,Mamuth i Korrupsionit te Papare I Duhen vene Prangat Familisht

         1. X
          Xhevrije Xhymshyti

          Nuk quditemi pse jane solidarizu: esadistet, ramutistet, opoZita, SHIK'istat, UÇK'urcat (që asnjë fshat nuk kane mundur me e clirue me 60 mijë veterane te rrejshem) me armikun e perbetuar te shqiptareve - Serbin. Albini jau ka qi e po jau qin nonen n'piqke cdo dite e ma shume ju shkive qe folni shqip dhe serbis. Po edhe amelikes nese bohet krah me ju e kunder Kosoves ja qin nonen populli me vote 90% e rreh ftyres. Krrkkkkkk deri n'fyt jau rras karin KRYEMINISTRI ALBIN KURTI.

          1. S
           Siran

           Apo nuk mbaheni për trima ju gjevi tradhëtinë e keni bo traditë .

           1. A
            Asdrena

            Amelika nuk do i bëjë qejfin një motaku që e ka për 4 vjet kariken , budallait i bëhet qejfi , ju po deshët përfytuni në të gjitha rasat si dhe ajo dhanore , ujku mjegull do e ju çaftë , por është fatale për nje popull , po , popuj , edhe shuhen përmbi dhe , themi ne , hymni .

          2. t
           tata luigji

           Thjeshte nje shtet,nje polici, nje drejtesi dhjet gjak para nje terrristi ketu e 32 vjet Poshte shteti poshte polocia poshte drjtesia

           1. B
            Bureto

            Jo mo @tata! Nuk zgjidhen problemte e shtetit me thirrje patetike. Nuk eshte problemi tek nje apo dy maskarenj si Berisha, Meta e ndonje tjeter. Problemi eshte se ata, kane nga prapa mijra militante, ca injorante, ca të verber, ca të mashtruar, ca të blere dhe ca të perfshire për llogari të tyre në pune të pista, keta të fundit jane edhe të rrezikshem, baraz me kriminelë dhe si të tille jane të lidhur pas tyre si muti pas kepuces. Sa jane keta, a jane shume apo pak, pak rendesi ka, ajo që u intereson shtetareve, si brenda dhe jashte vendit, eshte si t'i eliminojne keta me mjete politike. Dhe dalngadale po ia arrijnë. Saliut ia mblodhen kularin me 'non -grata'-n, Ilirit me dosjen e spiunit. Me keto të dyja ata jo shume larg do dalin nga politika. Ata që më lart tregova si ndjekes të tyre, do bien squkë dhe drejtesia, e cila i ka pothuajse të kopsitura dosjet, do të veproje në momentin e duhur, per ato që mileti, me të drejte i kerkon me ngulm, denimin dhe konfiskimin e pasurise të perfituar nga korrupsioni dhe per krimet. Por siç thote anglezi "step by step!". Nderkohe që ne themi: "Punet e mira behen dalngadale!", se "drejtesia mënon, por nuk harron!" se "do veje haka tek i zoti", pra tek populli etj, etj. Helbete, që na duhet dhe ca durim.

           2. N
            NY

            Bjeri Mero,çmontoje fare me fakte konkrete siç po bënë

            1. S
             Shaqo

             ...policia i lutet, se Meti ka qene dhe mbetet nen komanden e Saliut. Ka qene pjese e PD. Tani do paguaj kestet e borxhit, por me kamate.

             1. H
              Hypesi I cmendur

              mereni dhe terhiqeni prej karit te fishkur kete badtsrd she shkerdhejani i gjithe fisin

              1. N
               Nul Moka

               Po si drejtësi muti, edhe polici muti.............. . Deri dje i thanë do të rrish në sheshin Skënderbej, sot i thanë, afrohu deri te Ura e Lanës. .......

               1. T
                Tirona

                Super, ke vene piken mbi I,po drejtesija jone nuk di te degjoje e as te lexoje....

                1. 1
                 1

                 Saliu po degjeneron shtetin,prokurorine dhe popullin qe i vete nga pas.Turp per Edi Ramen,Arben Krajen dhe diplomatet qe e degjojne e nuk i vene koqet e fishkura ne bige kesaj monstre

                 1. T
                  Tahip Lala

                  O komunist I mutit

                  1. Z
                   Zoje Rugovja

                   Uuuu nonen e shpijunave, udbashave, komutantave çlirimkareve mafioza, narkodilera, tradhtare haraqgji vrases ....,shkurt e shqip : dore e zgjatur e serbise. Thojke i madhi Albin Kurti....vone ju dul gjumi shipeca, karpidha, halabaka, papaka, hajduka, govna, stervina... Nonen shipecave. Rrnoft sa malet Albin Kurti!!!

                   1. L
                    Lani

                    Sa shume serbe ditkan shqipen?!

                    1. S
                     Stonata

                     Thurini noi kong për fyll llahut e quftely

                     1. K
                      Kisha Skisha

                      Mi zorrë rrënoke rrëmoke na dine mokrë na qysqinë e nxir qymyr se ka me tu ftu tulet edhe malet kanë harru më mizorrët jo më një çilimi zebzek . Lum ju qi ju ka ai . Rënoeni prapë ,, budallai themi ne nuk ka brirë , por te ju paska'misha

                      1. S
                       Satër

                       Yyyyt rracë e qelbur! Kafshojnë njëri - tjetrin si gjirprinj! Ytttttytttt buçeeee!

                      2. M
                       Mara emigrante ne Itali

                       Edi nuk ka te drejte te mbroje ambasadoret e huaj ,ata kane personat e tyre dhe le ti drejtohen spakut .pse duhet te dali Edi apo pastaj ti thoni qe nderhyn ne punet e ambasadoreve ,sepse opozita e ndyre keto gjera manipulojne si krijuan babalen per saimr Tahirin etj me prokuroret qe kishinlidhje me kriminelet .

                       1. M
                        Mara emigrante ne Itali

                        Edi nuk ka te drejte te mbroje ambasadoret e huaj ,ata kane personat e tyre dhe le ti drejtohen spakut .pse duhet te dali Edi apo pastaj ti thoni qe nderhyn ne punet e ambasadoreve ,sepse opozita e ndyre keto gjera manipulojne si krijuan babalen per saimr Tahirin etj me prokuroret qe kishinlidhje me kriminelet .

                        1. s
                         saliu duhet te shpallet terrorist

                         keto qe thua ti Mero ndodhin atehere kur ja shtet dhe drejtesi qe jane te ndershem dhe guximtar. ketij gjoja shteti i kane rene breket ne fund dhe drejtesia e korruptuar dhjet gjak nga sali komunisti.

                         1. M
                          Mero gelbaza

                          Mero ngelesh nje hipokrit deri sa na thua te verteten vetem per nje ane. Keto qe thua per Salen jane te verteta po pse sna thua te verteten per Rilindjen dhe Ramen qe po bejne 10 fishin e demit ekonomik

                          1. P
                           Patrioti cam i M...Bazes

                           Mero more, mos e kruaj by...me qeramidhe me ate Damir Fazllicin se do gjakosesh si ahere kur hengre prej tij ate gjoben 40 mije Euro ne gjykate nderkombetare per shpifje. Aq me teper pastaj qe ky Rama qe ti i lepin duart, i ka dhene kompanise drejtuar nga Damir Fazllici dora vete, tenderin e Interkonjeksionit te Energjise. Pra kujdes prapakolpin o Mero, se nuk te ben derman dot askush pastaj. E kujtohu ca...e ke degjuar ne keto 9 vite ate Ramen ta kete permendur me ate serbo-boshnjakun Damir Fazllic, ore Mero petlla?

                            1. s
                             shpopullimi i Shqiperise si strategji pushteti

                             BBC deklaron per kalimet e refugjateve ne La Mansh - "Shume femije shqiptare mberrijne te pa shoqeruar nga prinder ne Britani! Nga ata jane zhduku afro 20 % e tyre .." Eshte drama e nje populli qe i trembet me shume se zhdukjes ne La Mansh, kesaj qeverisje te dhjere e shurrosur koke e kembe Rama.

                             1. U
                              USA

                              TURP PER SPAKUN E BERISHES . TURP PER DREJTESINE E BERISHES DHE ILIR METES DY KRIMINELET E ATIJ KOMBI QE TASHTI PO BEHEN DHE KRIMINELET E BOTES , TURP PER ATE DREJTESI DHE SPAK TE KORRUPTUARE , DHE QE SPAKUT NUK MUND TI THUASH SPAK , POR TI THUASH ASPAK, KESHTU DUHET TI ETIKETOSH , QE KANE FRIKE NGA NJE KRIMINEL I BETUARE SI SALI RAM BERISHA DHE DHE ILIR RTEXHEP METAI , TURP PER ATE SHOQERI TE KORRUPTAR TURPI JU MBULOFTE , USA

                              Lini një Përgjigje