Tortura që po i bëjnë Berishës, duke e ndihmuar për 6 Dhjetorin

26 Nëntor 2022, 20:36Editorial Mero Baze

Policia e Shtetit i ka dhënë leje Sali Berishës të zhvillojë protestën e 6 Dhjetorit, ku të dëshirojë ai, jashtë perimetrit të sigurisë së Samitit. Madje në mënyrë të pazakontë i ka përshkruar në njoftimin për organizmin e mundshëm të protestës, gjithë vendet apo sheshet që shoqërojnë kufirin e jashtëm të sigurisë për mbledhjen e krerëve të Bashkimit Evropian në Tiranë. Akoma më shumë, në një koment nga Brukseli, protesta është vlerësuar si një e drejtë e opozitës dhe e çdo qytetari.  
Të gjitha këto lehtësira, duket se e kanë nervozuar Sali Berishën. Me sa duket shpresa e tij e fundit ka qenë të mos e lejonin të bënte protestë dhe të dilte si hero.  
Duke llogaritur kundërshtarët sikur të ishte vetë, duke llogaritur dhe më keq akoma që ai ka vrarë në protestë, shpresa e fundit e tij për të maskuar dështimin, ka qenë që qeverië të ndalonte protestën dhe ai të gjente një justifikim. 
Por me sa duket të gjitha palët po tregohen të pamëshirshëm me të. 
E para qeveria. Ajo i ka bërë disa oferta përmes policisë ku mund të zhvillojë protestën, duke e futur në vështirësi dhe konfuzion. Për këtë arsye ai po bërtet se nuk do pyesë për ofertën e qeverisë por do thyejë rrethin e sigurisë dhe do përballet sy më sy me Evropën, aty “ku është fshehur” nga frika e tij. Kjo i tremb dhe ca më shumë mbështetësit e tij dhe me këtë rast justifikon dhe mosardhjen e tyre. 
Fakti që qeveria i ka dhënë më shumë se një leje për të zhvilluar protestën, e ka bërë nervoz pasi i ka prishur skemën që kishte menduar për të shpëtuar nderin pas dështimit. 
Të dytët që po tallen me të janë vet zyrtarët e Bashkimit Evropian që po vijnë në Tiranë. Edhe ata i kanë “dhënë leje” të protestojë duke e garantuar se çdo qytetar ka të drejtë të protestojë. Ata në fakt nuk janë mësuar të bëjnë ndonjë mbledhje pa protestë dhe do tu dukej e mërzitshme në Tiranë nëse nuk ndodhte. Por ata janë të sinqertë në ‘lejen” e tyre, pasi nuk e dinë që Berisha nuk ka kërkuar leje, ka shpresuar të mos i japin leje. 
Të tretët që po e vënë në siklet janë ish aleatët e tij, madje dhe ish-bashkëpunëtorë të tij, të cilët vetë nuk duan të marrin pjesë, por e këshillojnë atë të mos bëjë akte dhune. Këta e torturojnë dhe më shumë se të tjerët, jo se e qortojnë për aktet e dhunës por i kujtojnë atë që ai nuk ka fuqi ta bëjë.  
Po të llogarisësh protestën e 12 Nëntorit kur premtoi se do hynte në kryeministri dhe shikoje një turme memece që përtonte dhe të duartrokiste, e kupton qartë se ai nuk më njeri pas vetes, jo më për akt dhune, por as për të qenë aktiv në protestë.  
Dhe t'i thuash tani që bëj protestë por jo dhunë, është si t'i kujtosh të varurit, litarin. Kjo është t'i kujtosh atij pafuqinë që ka, impotencën fizike dhe mbi të gjitha vdekjen e mekanizimit të shantazhit që ai ka përdorur 30 vite në politikë, dhuna mbi kundërshtarin.  
Ai është sot një plak i vetmuar që nuk ngre dot pantallonat e veta, ndërsa këta e këshillojnë “mos të ushtrojë dhunë”. Nuk besoj se ka gjë që e xhindos më shumë. 
Të gjithë këto lehtësira që po i krijojnë për 6 Dhjetorin, gjithë kjo përpjekje për ta respektuar të zhvillojë protestën dhe akoma më shumë përkujtimi që i bëjnë pafuqisë së tij për dhunë, janë në të vërtetë poshtërimi që po i bëjnë para 6 Dhjetorit. Se më 6 Dhjetor vetë poshtërohet. Nuk ka nevojë për ta. 
 
 

23 Komente

 1. L
  L.Xh

  Sali Berisha, i ditëve të sotme, është si ai DHËNDËRI I RI por me BYTHË TË VJETRA, që me gojë, BËN SEKS, por KUR VJEN PUNA dhe fle me nusen, nuk I PUNON KANDARI, dhe në mëngjes, flet broçkulla, duke sharë, ulëritur, bërtitur, kanosur, baltosur, dhe…….. duke u ngrënë munë të gjithëve…..

  1. A
   Avokati

   O Mero, ja nxive jetën ça bënë o burri dheut...hahaha do ti bjer damllaja

   1. D
    Dakord

    Avokati po fix ja nxiu jeten. Hahaha. Me vjen per te qeshur tani se mendoj qe eshte me mire qe shpellari te degjenerohet deri ne legenosje sesa te shkoje ne burg jo per gje por ketu thuhet se burgu per burra eshte prandaj ky vrases shpellar duhet zhburreruar krejtesisht

    1. D
     Demokratikasi

     Ti bjerë dhe në atë të Sheqeres të shkojë !

   2. B
    BEN BLUSHI E TALL KEQ YMERIN

    YMER QELBAZA KELLIRA ja FUT LLAPEN NE BYTH SALI BERISHES ANDI BUSHATIT FATOS LUBONJES DHE ARMAND SHKULLAKU YMERI JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CYPIT MUT VELIUT EDI RAMES ALEXANDER VUCIC DHE TAO PALLES

    1. D
     Dakord

     Uaa u be gjalle ky "tallja e vetes vet", impotenti i papune qe shkruan fjalet qe nuk i ka shijuar kurre me vepra!!!!!!

     1. S
      Sali gerdeci

      Ben blushi,,,vej bast nga menyra si shan ti je vet sali Berisha,,,,vet mortja,,vet kellira sali,vet kufoma e pa' varrosur sali,

     2. K
      Kronisti

      Vite me heret Serbia mobilizonte Ivicen per lobim dhe per fushata anti Kosove por kjo i kushtonte shume. Tash Serbia ka gjetë nje lobues gratis me emrin Edi Rama i cili e mbron ne çdo rast, ia pastron imazhin, e permend edhe ne takime me aletatet, ia zbut krimet, ia relativizon fashizmin… Vllazen, suksesi me i madh i Serbisë nga Lufta e Kosoves deri sot është rekrutimi i kryeministrit te Shqipërisë si lobues per interesat strategjike serbe. Dhe kjo ndodhe ne momentin kur shqiptaret do duhej t’ishin te bashkuar ne synimet e tyre integruese drejt Evropes dhe ta ndihmonin e kuptonin njeri-tjetrin. Sidoqofte, qasja e re dhe aktive pro serbe e Edi Rames na lejon te kuptojme shume gjera dhe sjellje te ketyre viteve te fundit ne kurriz sidomos te Kosoves. Kjo na lejon ndoshta edhe ta kuptojmë pse Batoni paguhet 16 mije euro ne muaj nga nje spital qe per pacient ka vet Shqiperine. Idioti i dobishëm dhe i gjatë.

      1. L
       Lani

       Zgjohu se u gdhi! Ne kete shkrim flitet per Berishen qe do apo s’do te beje miting.

       1. ►Njohesi apsolut i konjukturave ballkanike, - Kron

        Aha o Kronist.....ste paska ec mire peshkimi sot !!!!!!! Provo hidhi edhe i her grepat neser se do jete mot me shi.........gjum t`omel o kronist.....

       2. Y
        YMERI DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CYPIT

        ZENI I BABIT ESHTE DUKE JA FUTUR LLAPEN NE PIDH ARMINA MEVLANIT

        1. r
         raul

         Exelent Mero. Shume bukur. Pordhesta e thirur nga perbindeshi i Vicidolit do jete me madheshtorja ne histori ashtu si ajo e 12 nendorit qe u katandis me 3000 vete dhe qe gjysma iken pa e mbaruar fjalen akoma spiuni Agush askush kokeducja. Nese perbindeshi i vicidolit do dale ne pordheste me 6 dhjetor atehere ai do t'i vere vehtes emrin e njeriut me te urryer te shqiptareve ne historine tone kombetare si tradhetar me i rrezikshem se Hamza kastrioti, Esat Pash Toptani apo Mustafa Merlika. Per kete akt ai do perballet me urrejtjen e perjeteshme te popullit Shqiptar qe do ta nxjerrin me shqelma nga politika me 14 maj ne lokalet 2023 dhe ne 2025 me zgjedhjet e pergjitheshme do hedhin ne koshin e plehrave te historise foltoren e vicidolit dhe particken e spiunit Agush askush kokeducja.

         1. B
          Bubuzhel Berati i punesuari Berrishes

          E futi Taulant Balla ne loje budallan e viçidolit dhendrin e Serbis. PS tallet me kete njeri qe bie rruges nuk e di si ka mbaruar studimet per mjek ky njeri me kete nivel intelegjence ( QI ) te afert me A.Canin, Shkullakun ,Bushatin .....! shume i trashe me Nongraten mund te tallesh gjithe diten dhe nuk kupton fare e nxoren ne proteste per tu tallur. A ka femije , familje ky njeri i semure mendore duhet ta kurrojne ne spitalin psqiatrike e them me sinqeritetin me te madhe eshte gjynah te lejoshe prindin qe te ka ritur te torrolisen gazetaret e studiove kazan i bejne qefin doktor doktor ky nuk eshte as infermier i fusin gishtin

          1. K
           Kuçioti

           Lumi fle e hasmi nuk fle,kafsha eshte me e rrezikshme kur po jep shpirt. Fjale te urta popullore,qe i ka nxjer populli. Shteti policia shiku populli ini vigjilent,mos e lini ujkun te kafshoj,ska byth me perbsllje popullore,por eshte mjeshter me perballje guerile,thyerje semaforesh e dyqanesh,dhe aty hyn ne loje hajdutet etj etj.Ujku mjegull do.Rrofte Shqiperia e dalte faqebardhe ne 6 dhjetor.

           1. S
            Shqiperia pertej qymezit 'Made in Rama'

            Perpelitjet qesharake mediatike te Meros per ti dhene ca zemer Rames e sorollopit tij qe para c'do proteste kudo qofte, menderosen deri ne fyt nga tmerri. Nga Rama e velinat e tij budallaqe qe i ka ministresha, der tek sherbetoret e zellshem mediatike te qeverive si ky Baze, kane dite qe jane ne siklet, aq me shume kur nga Brukseli vjen njoftimi si kurre ndonjehere, per te drejten e opozites per proteste (Rama do paguante nga Buxheti Shtetit aq sa pagoi gjoben e Bekettit sikur ajo deklarate e Brukselit mos lancohej)

            1. n
             ne djall te shkoni bashk me Salen

             Kush ka frike nga ju more bazhibozuke........Gjuha juaj e ndyre kerkon te ndaje shqipetaret, kerkon ti vendose ata sikur jane ne lufte kundra njeri-tjetrit.......po pse o fare e poshter beni propaganden e serbit Sali ????? Po pse o poshtersi analfabete kerkon te shkaterrosh e luftosh vendin tend ne nje dite qe rralle here do te kete te krahasuar nga rendesia dhe pjesmarrja e burrshtetasve europjan ???? Ju vetem shqipetar nuk jeni......kaq eshte pak por e sigurt

            2. K
             Kub

             Shikoni ( lexoni) o milet , çfare niveli e lexon Meron !

             1. L
              Lani

              Lerini primitivet ta bejne protesten ku te duan. Nuk kane fuqi te bejne dem. Edhe provuan te bejne, hidhuni nje bombe tymuese mos te gjejne dot as rrugen per ne shtepi.

              1. E
               Emigranti

               Ju pergezoj per ndergjegjesimin e opinionit (por jo ajo pjese me ndjeshmeri jo te arsyeshme)! Por duhet te "mirekuptojme"kryeprokurorin dheEdi Rama nuk mund te beje me shume se sa beni ju. Vetem ne dore te elektoratit te pastroj politiken Nga S.Berisha

               1. ?
                ????????????????‍????

                Te kam thene o Sali, mos dil nga shtepia me 6 dhjetor do te rembejne do vesh ne hale tegomares anulloje .

                1. A
                 ANDI BUSHATI E TALL KEQ YMERIN

                 YMER KUR E KE FUTUR KARIN NE PIDH SE TE JANE MBUSHUR KOQET ME MUT DHE QIME NGA BYTHA E FRROK CUPIT DHE PO TE MBAN GOJA ERE MUT HAHA

                 1. ?
                  ????????????????‍????

                  Te kam thene o Sali, mos dil nga shtepia me 6 dhjetor do te rembejne do vesh ne hale tegomares anulloje .

                  1. P
                   PPSH (Partia Patronazhisteve Shqiptare)

                   Edhe partia jone do marre leje per nje Miting brenda perimetrit te Samitit ku tu kerkohet me force atyre te BE qe tu jepet Azil kujdo shqiptari qe e kerkon andej, me qellimin final - zbrazjen e Shqiperise nga shqiptaret per ti hapur rruge mbushjes se Shqiperise me lloj-lloj kampi refugjatesh kudo ku te kete nevoje Aleati Strategjik.

                   Lini një Përgjigje