Sqarimet e SPAK për mosprekjen e Berishës fyejnë qëndrimet zyrtare të SHBA 

25 Nëntor 2022, 20:38Editorial Mero Baze

Drejtuesi aktual i SPAK, Arben Kraja, është përpjekur të mbajë një distancë nga ato që ai i quan ndërhyrje të ndërkombëtare në axhendën e hetimit të SPAK, në funksion të justifikimit të mos-hetimit të Sali Berishës. Në intervistën e tij të sotme, zoti Kraja vë theksin tek pavarësia e prokurorëve në objektin e punës së tyre dhe në të njëjtin kontekst thotë se nuk ka marrë udhëzime nga ndërkombëtarët për hetime. 

Këtu ka vend për dy sqarime.

E para, SPAK nuk mund të marrë udhëzime as nga të huajt, as nga shqiptarët, pasi e dimë që është institucion i pavarur, por ai është një institucion hetimi i ngritur në kuadrin e reformës në drejtësi, për të cilën është modifikuar Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë dhe i është lejuar SHBA dhe Bashkimit Evropian të jenë mbikëqyrës dhe aprovues të disa hallkave të drejtësisë.

Për këtë arsye qëndrimet dhe rekomandimet e SHBA dhe BE ndaj reformës në drejtësi dhe axhendës së hetimeve nuk janë ndërhyrje, por detyrim i tyre. SHBA ka deklaruar se reforma në drejtësi në Shqipëri është interes kombëtar i SHBA.

E dyta, që lidhet me pikën e pare, është se autoritetet më të larta zyrtare në SHBA, përfshi zyrtarë special të SHBA që merren me Shqipërinë, siç është zoti Escobar, i kanë kërkuar drejtëpërdrejtë drejtësisë shqiptare, të hetojë Sali Berishën si person i shpallur nga SHBA person “non grata” për korrupsion madhor, bashkë me familjarët, si minues i demokracisë dhe shantazhues i sistemit të drejtësisë. Ky është përcaktim zyrtar në dizajnimin e sekretarit të Shtetit për Sali Berishën dhe familjen e tij të korruptuar.

SPAK, i cili ndërmerr hetime dhe nga indice nga shtypi i ditës, nuk e ka parë të udhës të konsiderojë indice dizajnimin e Sali Berishës, Liri Berishës, Argita Berishës dhe Shkëlzen Berishës, si të korruptuar për shkak të përdorimit të pushtetit dhe së paku t’i nënshtroheshin hetimit pasuror, siç është bërë me Ylli Ndroqin apo me ish- kryeprokurorin Adriatik Llala, që janë shpallur “non grata”.

Pra nuk ka nevojë që SHBA apo BE të ndërhyjë në Prokurori dhe nuk e kanë në kulturën e tyre ndërhyrjen. Ato e kanë bërë publik Berishën dhe familjen e tij si objekt hetimi dhe kanë kërkuar zyrtarisht që ai të hetohet.

Fyerja që përpiqen t’i bëjnë eksponentë të hetimit në Shqipëri, institucionit të dizajnimit “ non grata” me arsyetimin banal që “duan fakte”, është dhe më e rëndë, pasi hetimi niset për të gjetur fakte dhe nuk priten fakte, që të nisë hetimi.

Akoma më e rëndë është situata kur një tjetër shtet perëndimor me reputacion të paqortueshëm në drejtësi, siç është Britania e Madhe, e ka shpallur Sali Berishën peson “non grata” për lidhjet e tij kriminale në politikë, në një letër të detajuar me akuza për të dhe rreth 14 bashkëpunëtorë të tij kriminelë.

Përsëri nuk ka asnjë proces hetimi të nisur ndaj tij. Nuk po flas marrje të pandehur apo të shpallur fajtor, por nisje hetimi. Dy shtetet më të mëdha dhe më serioze të botës, dy drejtësitë më të certifikuara të botës si të paanshme, e kanë shpallur atë hajdut dhe njeri me lidhje kriminale.

Nuk di se çfarë indice për hetim kërkon më drejtësia shqiptare. Bëhet fjalë për një njeri që ka vrarë në mes të bulevardit, është vetelavdëruar që ka vrarë dhe akoma e sot e kësaj dite, asnjë prokuror nuk e ka marrë në pyetje për informacion dhe ta pyesë: “Ore pse vrave?”.

Dhe akoma më keq nuk e di pse vazhdojnë të fyejnë dhe poshtërojnë Perëndimin më keq se sa Sali Berisha, duke përdorur retorikën e tij të “fakteve” që duhet t’ua sjellë dikush. A thua se këta që ne kemi në krye të hetimit, i kemi drejtorë arkivash e jo prokurorë. 

Perëndimi nuk shpërndan udhëzime për hetime. Perëndimi e ka hetuar dhe ndëshkuar Sali Berishën. SHBA ka kërkuar zyrtarisht të respektohet standardi i saj i hetimit ndaj Sai Berishës. SPAK nuk e ka bërë. Të tjerat janë justifikime të dobëta. Berisha i ka më të mira se sa vet SPAK-u, justifikimet për mos prekjen e tij.

53 Komente

 1. T
  The One

  Hej Tik Dhalla nr. 2 boll talle bythen me ate popull.

  1. x
   xhoxhi

   Mero trimi po të deshte amerika Berishën e kishe sot në burg.Shpallja non grata u bë vetëm për rëmujë në shqipëri dhe u bë që ai mos futet në burg..Amerika po të dojë e eliminon brënda 24 orëve por nuk don.Prandaj kot që lodhesh duke shkruar,Berisha e Meta nuk do dënohen me këta prokurorë.Për Gërdecin tha se ajo dosje është mbyllur dhe gjykuar.Mediu nën hetim Pra Berisha del pa lagur...

   1. B
    Bureto

    Fatkeqësisht, por @ Xhoxhi ka të drejtë. Po të donte Amerika, Sali Berishën, e kishte fshirë nga politika, dhe ia kishte dorëzuar drejtesise, qysh me thyerjen e embargos së OKB ndaj regjimit të Millosheviçit, kasapit të Ballkanit (etiketim i tij, prej amerikaneve). Të thyesh embargon e asaj organizate që drejtohet dhe financohet praktikisht nga vete ata?! Dikur im atë ndjese paste me pat thënë se: "Kur politiken e bejne të medhenjte e ka emrin politike, kur e bëjnë të vegjëlit quhet budallallek!". Mesa duket historikisht, ky ka qenë dhe mbetet fati yne. Fakti që jemi të vegjel në çdo aspekt dhe per kete kemi vuajtur dhe do vuajmë. Se, që të mos zgjatem, deri në ditë e sotme, kupa e Saliut me bëma e gjëma, eshte mbushur kaq shume sa edhe pse po derdhet, ende askush nuk merret me të. Po nëse amarikanet, nga e kemi shpresen, me 'non grata'-n kane dashur ta heqin 'butë' nga politika dhe kur kjo, jo vetem nuk po ndodh, por me gjasa do dështojë, atëhere ku ta kerkojme pergjegjesinë? Megjithëmend e besojme ne se kete e ka në dore Arben Kraja?! Ja ai, më 18 dhjetor, do ta lerë detyren e drejtorit të SPAK-ut, po pastaj....ç'do të ndodhë?! Shqiptaret po presin me durim, por mesa duket zhgenjimi i tyre do të jete shume i madh dhe atehere, me gjithe të drejten e Zotit kane te drejte të shfryne: Fuck Reforma ne Drejtesi, per te cilen Saleh Berisha, teper krenar, deklaron botërisht se ajo ka deshtuar. Ku e gjen ai kete kurajo e kete forcë?! Dhe ta thote kete ai, kur shqiptaret, kane vite e vite që presin ta shohin para drejtesise si kriminel, i korruptuar dhe minues i drejtesise, atehere gjitkush mund ta marrë me mend se në Shqiperi nuk do ketë kurrë drejtesi për "peshqit e medhenj" të Donald Lu-se, por vetem cironka, si ushqim per fukarenjte dhe naivët. Sa keq! Ndaj le t'i drejtohemi Zotit t'i mbrojë shqiptarët, nga të paudhët!

   2. L
    Lani

    Berisha është pjesë e një e më shumë fiseve në Shqipëri dhe si i tillë mbrohet prej tyre me instinktin e njeriut pjestar fisi. Kanë frikë me të drejtë të gjithë anëtarët e drejtësisë t’i hapin luftë fiseve. Shqipëria është e vogël dhe ata do bëheshin objekt hakmarrjeje.

    1. 1
     1

     Cdo dite e me teper qe po kalon edhe me optimisti e kupton qe SPAK ka deshtuar totalisht.Justifikimet eshte shpejt per rezultate,sapo u kompletua BKH etj brockulla si keto nuk pine uj.Te pakten te kene burerine te thone nuk e bejme kete pune dhe te largohen.Ne kete menyre do lehtesojne dhe popullin nga ana financiare se gjykate si keta kishim krimet e renda.Me e turpeshme eshte qe Kraja thote se na kercenojne ca portale.Turp me te madh per drejtorin e SPAK nuk ka.Po qe se keni frike futuni ne citjanet e xhixhos.Mut bura dhe populli pret nga keto fytyra

     1. F
      Fadili

      Futuni në çitjanet e xhexhes mirë i thua

     2. L
      L.Xh

      Mero Baze, ke bërë një zbërthim të saktë e llogjik të gjithë punës së kamufluar të SPAK të drejtuar nga skuthi hipokrit dhe i koruptuar Arben Kraja. Nderkohë, nuk mund të lë pa thënë që, këtu është edhe “loja” me dy standarte e ambasadores SHBA zonja Juri Kim, e cila, tjetër thotë, dhe tjetër bën, duke e transformuar SPAK-un, në një zyrë thjesht evidencuese, dhe jo hetuese e zbuluese, të veprimtarisë kriminale, janë këthyer thjesht në zyrtare autokrate, duke u këthyer në burokrate hipokritë. Nuk është ky SPAK që dëshiron populli shqiptar, i cili është një dështim zhgënjyes në opinionin publik. Pa denuar Sali Berishen, shpirti i popullit shqiptar nuk gjen qetesi. Nuk e kuptojmë këtë lojë dyfytyrëshe dha të pacipë të SPAK-ut të drejtuar e kontrolluar nga zonja Juri Kim. Zonja Kim, keni deshtuar plotesisht me SPAK-un. Nuk ju nderon. Pritshmeritë tona, ishin të mëdha për figurën tuaj. Ju dolët një zhgënjim për ne shqiptaret. Qënkeni një Fatkeqesi për shqiptaret ju zonja Kim.

      1. V
       Vjola

       Të lumtëëëëëëëëë.Mero Baze . Këtë kërkon i gjithë populli fillimin e hetimeve , sekuestro pasurie . Ti bllokohet pasuria marramëndëse , pastaj le të vazhdojnë hetimet .

       1. O
        Odi

        Po,Vjola edhe une them ,te lumte z.Baze.I vetmi ze ne kete vend. Sa per burracak Krajen,si shkodran "trim" dhe "sypatrembur"thefte qafen.PS te mendohet mire kur te votoj ne Kuvend,personin tjeter

        1. k
         kacaku

         Nese e ke votimin per Krajen , po te kujtoj se ata nuk e zgjodhi dhe votoj PS-ja , kurse sa per pjesen tjeter te komentit ....plotesisht dakort ....Karaja si prokuror dhe drejtor i SPAK-ut nuk punoj fare .....gjate gjithe 3 vjecarit ..gjithmone kerkoi fakte ..fakte kish dha ka , Kraja ben sikur i kerkon .....

       2. m
        miku nga skrapari

        keta nuk jane prokurore por nje tufe buracakesh , qe ju ka futur friken ne palce SB ,turp e faqe zeze Tjetri ka vare ne mes te dites keta thone "duam fakte" Mjere ky vend qe pret drejtesi nga keta kulufe.Me vjen sinqerisht keq nga Ambasadorja Kim qe meret me keta zoraxhij , nuk mendoj se ky vend nuk ka bura /gra qe do te qe jane te paster dhe trima/trimeresha dhe te fillojne proces peer kete moster qe po ben karshillek nje nje populli dhe dy shteteve mike qe kemi TURP

        1. R
         Realisti

         Ore zotëri!! A ka ligje ky shtet që të vihet vetë Arben Kraja nën hetim për mos zbatim të ligjeve të këtij shteti??? Boll me e lagu nuk e lagu!!

         1. A
          Aron

          Lereni me kete bythqirin Krajen, por shikoni kush do te jete personi i rradhes dhe ti vihet ne vemendje, se nqs nuk ben investigime per keta kokat e medha mos ta marr mundimin, ose do te shkarkohet menjehere per mosberje detyre.

          1. Z
           Zoti ja çoftë dhuratë Shqiperisë........!!!!!

           Për të lëvruar një terren bujqesorë, duhet traktori, zetori dhe makina që i pershtatet ketij terreni. Makinat bujqesore që lëvrojnë tokat në myzeqe nuk sherbejnë për të punuar tokat dhe shpatet e malesisë së madhe, apo kodrinat dhe shpatet e veriut. Pra, ky është fakt. Gjithashtu, kurrë në historinë Shqiperisë, nuk ka funksionuar drejtesia e bazuar në kodet civile dhe penale normale dhe humane. Zagarët dhe klyshët frikacakë që punojnë sot legalisht për drejtesinë në Shqiperi, që të gjithë personalisht, ose dikush i familjeve të tyre, ka ngrënë një copë byreku dhe pirë një lugë me çorbë të prishur të tradhetarit të kombit Shqiptar, kriminelit dhe hajdutit Sali UDB-ash Berisha. Derrat dhe shkerdhatat, që kullotin sot lirshem në kenetën e drejtesisë Shqiptare, janë të skeduar të gjithë në arshiven e degës së UDB-së Serbe në Gjirizin e Lalzit.....!!! Kjo kenetë muti Shqiptare e mbushur plot e per plot me tradheti, me vrasje, me krime të ndryshme, me plaçkitje, me drogë etj etj etj, nuk do të thahet kurrë. Këtë kenetë muti Shqiptare, që po e quajmë DREJTESI, nuk e punon dhe nuk e than kurrë "traktori dhe as metoda" Amerikane, as Kanadeze, as Angleze, as Franceze, as as as as....!!! Këtë kënetë muti të mbushur me tradheti, me pa drejtesi, me vrasje, me vjedhje, me plaçkitje dhe me drogë, e punojnë, dhe e thajnë vetem "traktorë" të ndershem, trima dhe patriot, made in Albania, të tipit Fatmir Haklaj, i cili mund të dali sot nga Kosova, Vlora, Tirana, Tropoja, Malsia e madhe apo Gerdeci.......!!!! Shqiperinë sot e shpeton vetem një trim apo trimereshë patriote Shqiptare........!!!!!

           1. D
            Danieli

            Bravo Mero ! Ke thene troç te gjitha brengat dhe kaharet qe kemi ne te gjithe per "strukturen e florinjte te prokurorise speciale" te shtetit dhe popullit me fukara te europes. Dhe qe u krijua per te goditur kriminelet me te medhenj te rajonit, te cilet per 30 vjet vranë, vodhën, perdhunuan, grabiten, ç'u desh qejfi nga karriget dhe postet e pushtetit. Por ç'eshte me e keqja fryhen e na bejne karshillek, jo vetem neve popullit, por edhe miqve tane SHBA, Angli e BE. SPAK dhe organet e tjera -produkt i REFORMES, nuk u zgjodhen per tu tallur me djersen tone dhe te benin avokatine e Saliut, Ilirit, apo te tjereve, por per te vene para pergjegjesise çdo shkeles te ligjit. Amerikanet dhe anglezet, nuk duhet te "rrine si roje" se mos kritikohet KRAJA dhe SPAK-sat, nga kryeministri, por te kerkojne hesap per produktin e investimeve 5 vjecare te tyre per organet e reja te drejtesise.

            1. L
             Ladi

             Pa fjale! Je argumentues ekselent!

             1. Çeço nuri

              BRAVO MERO

              1. B
               Bardhyli nga Kosova

               Pas një diplomacie helmuese për Kosovën, të udhëhequr nga Edi Rama, duket se ka shenja që ajo po merr fund. Aq shumë e ka goditur Kosovën dhe aq shumë i ka dalë zot Serbisë, sa më shumë shihet sot, si një dalzotës i serbëve se i shqiptarëve. Sa herë që ne shpresonim se Serbia do të goditej nga Perëndimi, për shkak të afrisë së saj me Rusinë, mbrojtjen dhe mosndëshkimin e Kremlinit për luftën dhe gjenocidin në Ukrainë, i dilte në krah shpëtimtari Rama, dhe nuk lejonte të zhytej Serbia në humbjen e besimit nga Perëndimi. Kur, atëherë më së forti duhej të godiste diplomacia shqiptare, ai bënte pikërisht të kundërtën, ia zgjaste dorën Serbisë, dorëzgjaturi Rama, dhe i kundërvihej së pari Kosovës dhe së dyti Perëndimit. Luan në mbrojtje të Serbisë, “gjakatar” për shqiptarët kosovarë. Një formulë kjo, mbi të cilën për 50 vjet Shqipëria e Enver Hoxhës godiste pa pushim patriotët shqiptarë, që e mbronin Kosovën. Ndërsa, regjimi i diktatorit Hoxha mund ta bënte këtë edhe për shkak të sëmundjes nervore që kishte diktatori, si paranojës, e psikopatit, por gjithmonë retorika komuniste gjente arsye, që edhe internimet, burgosjet, krimet makabre ndaj “kosovarëve”, t’i paraqiste si vepra të duhura për shtet e atdhe! Një urrejtje, që kurrë nuk pushoi atje. Edi Rama, sot nuk e ka këtë mundësi të vrasjeve, të internimit, por për ta zbrazur Shqipërinë, do t’ia kishte lakmi edhe Enveri, Mugosha e Rankoviçi. Por, çfarë po ndodhë në diplomacinë e Shqipërisë, cilën lojë do ta luajë tani!? Nëse nuk është thjesht retorikë, ajo që tha sot në Prishtinë, kryediplomatja shqiptare, Olta Xhaçka, duhet të merret seriozisht, dhe të paktën shqiptarët të jenë më të relaksuar në ditët festive të Ditës së Flamurit, flamurit zyrtar për mbi gjashtë shekuj, dhe një prej simboleve më të lashta botërore, të paktën i argumentuar se u përdor nga paraardhësit tanë para më shumë se 2.500 viteve. Ne vazhdojmë ta mbështesim Kosovën. Në këtë kontekst, është mbështetja ndaj dialogut dhe arritja e marrëveshjes së detyrueshme që sjell njohjen e Kosovës nga Serbia dhe anëtarësimin e Kosovës në OKB. Është domosdoshmëri për mbarë rajonin tonë”, tha Xhaçka. Dy kushte fundamentale. Pra, sipas saj, në këtë rast Shqipërisë, janë dy kushte fundamentale që duhet të ndodhin, njohja e ndërsjellë, dhe anëtarësimi i Kosovës në OKB, i cili i jep fund dilemave dhe trazimeve edhe për shtetet mosnjohëse dhe për organizatat ndërkombëtare që në një mënyrë apo tjetër na kontestojnë apo përbuzin. Kërkesa e Shqipërisë për njohje të ndërsjellë vjen në çastin e duhur, pasi plani i përfolur si franko-gjerman, nuk e parasheh në mënyrë eksplicite njohjen e Kosovës nga Serbia. Në këtë kontekst, një trysni në rritje nga Shqipëria, veçanërisht si anëtare e NATO-s, mund ta ndihmojë shumë Kosovën, që të mos trandet nga çfarëdo paparashikueshmërie që mund të vie. Këto qëndrime janë inkurajuese, por edhe në kohën e duhur pas njëlloj goditjeje, që ia dha Serbia Kosovës e përkrahur nga figura si Borell dhe të tjerë, me miratimin në heshtje të plotë të Tiranës zyrtare. Të shpresojmë se dalldia e Edi Ramës për Serbinë po merrë fund, dhe se shteti i parë shqiptarë modern, po merr në mbrojtje interesat autoktone shqiptare, dhe jo ato ardhacakë serbe dhe të panortodoksisë, ruso-serbe-greke. Por, Rama nuk është i vetëm, krah tij janë media të tëra në Shqipëri, e politikanë, por edhe në Kosovë, që e mbështesin atë, dhe heshtin, sa herë e bën rolin e heroit për Serbinë. Por, nuk janë të pakët as ata shqiptarë, që nuk kënaqen po nuk lexuan serbisht, po nuk panë shkrime për Serbinë, Vuçiqin dhe të tjerë, duke ngarendur si të ishte fjala për rituale magjike, pavarësisht, që asnjë të re nuk mësojnë, veçse përsëritjen e goditjeve-kamxhikosjen për shqiptarët e Kosovën, dhe ritregimin e gënjeshtrave, për përkatësinë e Kosovës, dhe kërcënimin se sërish do të na pushtojnë një ditë. (Vafsh në djall populli im shkërdhatë që voton Edin e gjatë. Dhe, për fund: Ngushëllime për ngordhjen e Open (Vuçiq) Balkan. Urime Procesi i Berlinit. Poshtë tradhtarët. Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli).

               1. L
                Labovit Leskaj

                Nuk të lexon njeri o koqevari Bardhul. Mja hëngre mut. Të bëftë mirë çke ngrënë mut deri nashti. Pirdhu e në gop të satëme.

               2. A
                A-Spaku

                Kraja e morem vesh cili eshte qe 6 mujorin e pare te punes. Nje infatil, i trembur dhe pa personalitet. Pyetja eshte pse e votoi qeveria Rama emrin e tij?! Se dihet qe ministria e Drejtesise dmth qeveria ka voten e saj per kreun e A-spakut. Se jane te gjithe e njejta gjelle…..hajdute qe duan vetem legena ne sistemin e mender drejtesise.

                1. Z
                 ZHEJI KOKE PA LARI

                 E ke gabim i nderuar Mero ...SPAK po punone shume ka arrestuar kater pleq qe nuk kishin paguar dritat dhe dy te rinje qe kishin hapur dritare pa leje ndertimi kdto jane vepra te renda penale pse me ke do meret SPAK me 1997 ,Grusht shteti ,Firmat piramidale apo Gerdecin joooo keto jane vepra qe denohesh me gjobe .....

                 1. k
                  kane filluar te me censurojne...

                  Zoti Mero ! Me lejoni t’ju them se po e teproni me hipokrizine tuaj .. jo vetem ju por dhe perendimoret. . Komentshkruesi ka qene nje inisiator per nje tentative greve modeste para Shtepise Bardhe me Pankarte ..Zoterinj te shtepise bardhe pse mbroni nje serial killer me Arvizune dhe jam njeri I lumtur qe nuk e bera ate budallallek per disa aresye qe nuk jane te nevojeshme te thuhen ne kete koment.. . Por nje gje te keni parasysh zoti Mero , Te hedhesh bomba mbi Spakun

                  1. o
                   olo pop

                   Felliqesira me e madhe ne Shqiperi pas Berishes dhe Metes eshte Arben Kraja.

                   1. K
                    Kristi

                    Shume sakte, Vetem kur tregohet nje ceshte, afere app korrupsion,..prokuroria duhet te hetojme.. dhe te njoftoje rezultatet,.. Por kur prokuroria nuk vepron,...atehere ne duhet te lutem,..te wake dhe te pajtohemi me deshiren e Tyre. Po perse shteti I ngre keto organe, Si I behet ketij paradoksi, Mire ,po kuvendi a nuk merr ndonje indicjf,..me vete detyres qe marrim keto organe,.. Pa le te flasim per gjykata apo gjyqtaret,.. Nuk diskutohen vendimet e Tyre,...!, thuhet random,..por si nuk u diskutokan kur nja shkalle gjykate,pasohet nga tjetra dhe hapur perkrahet karimi,..sic eshte pare e vazhdon te shihet,.. Atehere keshtu duhet te vazhdojme te shkojme kohen e jeten, ..! Vetem ketu tek ne behet nje zhurme e madhe,...akuza,gjyqe, vendime..qe ne shumicen e Tyre jane vendime korruptive,..

                    1. R
                     Respekte per SHBA-BE por...

                     Per mendimin tim, Kraja duhet falenderuar per mesazhin trondites qe ka dhene per 3 vjet rresht qe "Reforma ne Drejtesi" ka vdekur dhe vete Kraja qe jep kumtin e Zi eshte nje nder autoret kryesor te sabotimit te SPAKU-t. Ai ka qene nje nder me te korruptuarit ne ate sistem famekeq te drejtesise. Tani ndryshe nga ajo qe thot Mero, kujdesi ndaj drejtesise se Shqiperise, kalon ne duart e krimit te organizuar. Ne i jemi mirenjohes SHBA dhe BE, por fatkeqesisht ata nuk arriten te njohin kurre djallezite shqiptare. Shqiperia po rreshqet drejte Rusise, pa dashjen e pjeses dermuese te shqiptareve.

                     1. e
                      epo kjo pune

                      amerika boll te nxjerre urdher ekstradimi sepse korrupsioni eshte kunder interesit kombetar amerikan e mbaron puna... pastaj nese zvarritet te nisi appache dhe tja beje si norieges.. lepujt e spak te hetohen per zvarritje te qellimshme e spak te drejtohet nga shqiptaroamerikane se vetem keshtu nuk I intimidon kush

                      1. P
                       Popull

                       Fajin e ka populli ,qe me taksat e tij paguhet ky SPAK i plepave ,e nuk shkon tu djegi zyrat dhe shtepite e ketyre pasanikeve te SPAK qe me gjakun e popullit tallin bythen ,çohu Shqipetar behuni bashke dhe digjeni kete drejtesi kriminale ,

                       1. p
                        pjeshka

                        Mero Ju andej keni nje shprehje :"Se Isai ,se Musai akoma nuk i eshte gjetur faji"!Besoj se intelekti Juaj e kupton per ke behet fjale.Ndaj mos ia kerko keto organit ne fjale se kryetari i saj eshte zgjedhur po nga ata qe sot kerkojne qe "monumenti i agjeturave Berisha" te hetohet!Po te duan ata ,qe bejne sikur ngjiren çdo dite, duke qene e marre pjese ne keto ngjarje tragjike edhe si okulare dhe emerues direkt te kryetareve te ketyre organeve,levizin edhe nje gjethe te vetme ne nje peme e jo me nje Sali Bin Laden te Ballkanit!Jo rastesisht ne drejtimin e organeve te drejtesise u vu Lena,pastaj,Prena,pasketaj u gjet Dhalla e pas Dhalles ,Kraja! Sali Berisha eshte "monument agjeturash " e per rrjedhoje ka imunitet deri ne ndarrjen nga kjo bote ne menyre organike!

                        1. R
                         Raimond vlonjati

                         Por per cfar ta prekin Salen , apo ta arrestojne me shkakun se “ te ka inat Mero gelbaza , ndaj do te arrestojm , nuk kemi ca bejme” lol

                         1. E
                          ErionS

                          Amerika ose duhet te sjelle prokuror nderkombetar qe ta beje punen tamam deri ne fund ose ate shqiptar qe do te vere ta pajise gjithe fisin e tij me pashaporte amerikane dhe ky i fundit pasi ti kete nisur te gjithe jashte , ti vene nje eskorte nga mbrapa 24 ore dhe per dy vjet te vere drejtesite ne vend se keta tanet nuk ja mban nga frika se Sala te heq qafe shume thjesht . I mbyturi te mbyt thote pipulli

                          1. P
                           Per Here te Pare.

                           C’fare pergjigje te lesh!!!!!..Nga ta nisesh e cfare te thush me pare.Mostra Sali e pa besushme si mundet akoma te mbijetoje ne mes te atij popuulli te mbrekullushem (perjashto njerzit e tij te verbuar nga fryma Sali.)Investim kolosal per te vedosur Drejtesine ne Shqiperi nga SHBA-ja dhe BE.Dhe ne fund nje SPAK zhgenjyes qe s’po fillon te beje Drejtesi. Artikull Ekselent dhe permbajtje Brillante….

                           1. P
                            Pjeter mustaku

                            Ka marre mootit shalet

                            1. A
                             Aspaku

                             Arben Kraja alias Adriatik Llalla, me vilë në Gjiun e Lalëzit, komshi me Sali Berishën dhe Ilir Metajn, nuk pati kohë tre vite t’i thërriste këta banditë të babëzitur, por do t’i thërrasë tani kur i kanë mbetur edhe dy javë në krye të SPAK-ut.

                             1. F
                              Franz Kafka

                              Nuk eshte vetem spak qe kontrollohet nga IM, ka plot te tjera si Presidenca, shik-u, gjykata kishtetuese etj etj. Problemi ne rastin e spak eshte se kjo gje I kishte shpetuar edhe vet amerikaneve dhe tani pas 6 vitesh zbuluan lidhjen spak - IM. Por tani eshte vone per ta kuptuar sepse te gjitha dosjet per IM e SB jane ne mbyllje e siper

                              1. T
                               Trotski

                               Zoti Mero te ruajte Perendia .I ke dale Hakut Drejtesise se RE .I ke thene te gjitha Troç dhe Sakte .ne presim ti shohim prapa hekurave Sali Kermen Familisht dhe Like Spiun-Hajdutin bashke me Baxhellen hermafrodite.

                               1. Veri-Jug

                                Sic duket Gerdecit i eshte vene KAPAKU! Eshte shume poshtersi qe avokati i gerdecianeve eshte berishist i thekur! Nje avokat i dale nga plepat e sali kriminelit!

                                1. F
                                 FCB

                                 Fyejne qendrimet zyrtare te SHBA ? E kujt po i han cari ?

                                 1. C
                                  Coni.

                                  O Mere me Leng oMERO., se tqeka blloku fyti prej mllefit. Sales vetem koqet te ka ngel tja lepish, sepse nuk pushove duke shpif. Mos shpif o Legen pa Flokë po shko denancoje Salen. Denancoja koqet se ndoshta ke spermen deshmi e argument.

                                  1. C
                                   Coni.

                                   O Legen postoje komentin.

                                   1. C
                                    Coni.

                                    O Lgen shpifës postoje komentin, apo nuk te pelqeu. Mendoj se vetem ti lepish bythen Saliut te ka ngel. Jo vetem ty Mero Mere me Leng po tgjith shpipsave pe pushtete dhe pa koqe.

                                    1. q
                                     qytetar

                                     Kryetari i ASPAK komshiu i Bishes dhe MONES ne gjirin e LALEZIT. Aq mjafton. Te gjitbe NDYRESIRA.

                                     1. P
                                      PRIFTI I PRIFTEZUAR

                                      Amerika u mjaftua me denimin politik qe I dha SALI BERISHES sepse SHQIPTARET si BUDALLEJN qe jane e sjellin perseri ne PUSHTET si e sollen ne PUSHTET ne vitin 2005 .Persa i perfetti denimit me burg te SALI BERISHES ta harrojne SHQIPTARET .

                                      1. P
                                       PRIFTI I PRIFTEZUAR

                                       Amerika u mjaftua me denimin politik qe I dha SALI BERISHES sepse SHQIPTARET si BUDALLEJN qe jane e sjellin perseri ne PUSHTET si e sollen ne PUSHTET ne vitin 2005 .Persa i perfetti denimit me burg te SALI BERISHES ta harrojne SHQIPTARET .

                                       1. T
                                        Tung

                                        Eh more Mero loqja , Eskobari tha qe “do e ndihmojme drejtesine me dokumentet qe kishin per Doktorin “ Por siç duket kur vajti ne Amerike dhe hapi dosjen nuk gjeti gje . Dhe si rezultat nuk solli gjeeee . Ne fakt ska faj as ai as kimi se Rams ju kishte premtuar se dosjen e Berishes do e kopsiste pa asnje lloj dyshimi . Tani kerkoi Rama i gjore por perveç se shkrime te Meros dhe komente kartifozesh nuk gjeti . Ne fakt edhe per kete Rama ska faj “FAJIN E KA SALIU “

                                        1. F
                                         Fatimja

                                         Me troc nuk ka se si te shkruhet, por kam nje dyshim se Sali Berishen dhe Ilir Meten i ruan Edi Rama per te marre mandatin e katert qeverises?! Degjojini me kujdes fjalimet e tij "bombastike", por pa tritol.

                                         1. L
                                          Linda Morina

                                          Oj Fatime a pot qohet hiq pidhi. Dil nsemafora e hiqja nryshkin. Edhe fiton naj lek edhe e knaq biren. Haaaaaaaaaa.

                                         2. T
                                          Trebeshina

                                          SPAK eshte pjelle e Saliut me Meten,mos kini asnje iluzion ndryshe,mender reforma ne drejtesi ka perfunduar ne kosh te plehrave.

                                          1. L
                                           Lali

                                           Or mik , kujdes se po te degjon Kimi ?

                                          2. T
                                           Tironsi

                                           Proteste te madhe popullore para zyrave te SPAK !!!! Neqoftese deri ne 21 janar SPAK nuk therret Sali Berishen per 21 janarin qofte dhe per deklaratat publike te tij qe ate dite mund te vriteshin dhe 300 njerez apo neqoftese Rama vjen perseri ne proteste une ( Berisha) do ta qelloj vete me pistolete dhe 4 snaipere perqark ! E keni me ze e me figure more qafire !!!! Nqse nuk ndodh atehere ne 21 janar te behemi 200-300 mije shqiptare para oborrit te SPAK.

                                           1. T
                                            Trebeshina

                                            SPAK do zgjedhur me referendum nga populli,keta metistet dhe berishistet e SPAK -ut po po paguhen sa frengu pulen per ti sherbyer korupsionit te djeshem.

                                            1. A
                                             Arditi

                                             Per ke SHBA e ke fjalen o majmun me sy bojeqelli. Po e ke fjalen per biden dhe qeverin e tij shko qiu dhe ti me te me te birin e tij o plehre? Mundohesh ti mbushesh mendjen suniteve qe SHBA e ka mendjen tek Albanistani

                                             1. H
                                              Hije Ministri i Jashtëm

                                              Mero! Përveç pikës kryesore, ju po përdorni emrin Ylli Ndroqi, por ai është ende Konsulli i Nderit i Meksikës, një nga shtetet më të mëdha në botë! Si mund ta shpjegoni këtë paradoks? Nga njëra anë i konfiskohet pasuria, nga ana tjetër shpërblehet me titullin “konsull nderi”. Ai lejohet të përfaqësojë një vend të madh! A i di Meksika të gjitha këto?

                                              1. E
                                               Emilio

                                               Vetëm DEA amerikane, ajo ka dhënë prova në të gjithë botën, për rezultatet e saja kundër krimit dhe korrupsionit, mun ta çmontojë problemin berisha

                                               Lini një Përgjigje