Përleshja më 5 dhjetor, mitingu më 6 dhjetor 

30 Nëntor 2022, 18:27Editorial Mero Baze

Sali Berisha po përpiqet të “viktimizohet” duke e paraqitur lejen që i ka dhënë policia dhe bashkia për miting më 6 dhjetor, si refuzim. Në gjithë titujt e lajmeve, kryesisht në mediat afër Berishës, përmendet përditë fjala “refuzim” për leje proteste.

Në të vërtetë, nuk ka asnjë refuzim për protestën e Berishës. As polica dhe as bashkia nuk kanë refuzuar në asnjë rast kërkesën për protestë. Vetëm i kanë shpjeguar se perimetri i sigurisë që krijohet për mbledhjen e nivelit të lartë të Bashkimit Evropian, zë një territor të caktuar, konsultuar dhe me forcat e sigurisë ndërkombëtare.

Pra thjeshti i është treguar se ku mund ta bëjnë protestën, por në asnjë rast nuk i është refuzuar.

Përmendja përditë nga Berisha dhe shtypi i tij i togfjalëshit, “polica refuzon protestën”, duket se është e vetmja fjali ngushëlluese që i ka mbetur deri më 6 dhjetor.

Por nga ana tjetër leja që polica i ka dhënë Berishës më 6 dhjetor, që ta bëjë ku të dëshirojë protestën, dhe përpjekja e tij për të mos u shprehur ku do ta bëjë, do të krijojë një problem të ri për të dhe opozitën.

Siç është bërë traditë rëndom, Berisha nuk organizon protesta spontane. Ai organizon protesta të shtrenjta, që shkojnë gati 1 milion euro, ku bie ne sy tribuna, fonia, transmetimi televiziv i kontrolluar, ndalimi i kamerave të televizioneve të tjera dhe në protestën e fundit, edhe ndalimi i fluturimit të dronëve privat mbi protestuesit.

Pra zhvillon protesta me regji.

Për të bërë një të tillë më 6 dhjetor, nevojitet që tribuna të montohet më 5 dhjetor, të merren masa për regjinë qendrore dhe dhjetëra detaje të tjera.

Duke mos caktuar se ku do ta bëjë protestën, por duke folur për “refuzim proteste”, Berisha në të vërtetë është duke lajmëruar mos bërjen e protestës.

Ngrefosja e tij se do thyejë kordonët e sigurisë së takimit ndërkombëtar, përveçse është qesharak, është një sinjal që ai nuk ka për të bërë fare protestë, pasi atij do t’i duhet që një ditë para të montojë tribunën, regjinë dhe gjithë gjërat e luksit që pati në protestën e fundit.

Natyrisht polica i ka dhënë shumë opsione se ku do ta bëjë, por nëse ai e monton tribunën aty ku i thotë policia, apo akoma më keq, aty ku i thotë Erion Veliaj, do t’i quhet dorëzim para pushtetit. Nëse nuk e bën këtë, atëherë atij do t’i duhet të çajë kordonin e policisë më datë 6 dhjetor me tribunë në krah, gjë që është dhe e pamundur.

I vetmi skenar për të është që ta fillojë betejën që në datën 5 për të çuar tribunën para Kryeministrisë dhe pasi të dështojë, të ngelet pa tribunë për protestën e zakonshme në datë 6.

Por kjo e ndan protstën në dy pjesë. Në datën 5 të bëjnë përleshjen dhe në datën 6 të bëjnë protestën. Kështu e ka dhe më të lehtë të justifikojë faktin që në datën 6 nuk do t’i shkojnë njerëz, pasi sipas tij, do jenë ndaluar në datën 5.

Me këtë rast, edhe këta evropianët nuk shqetësohen në datën 6, dhe Berisha e ka një arsye përse nuk e përmbysi Edi Ramën edhe këtë herë. 

21 Komente

 1. T
  Tefik Jafuti

  O Mero, nuk e di a ke degjuar nga ai hajvani Endri Shabani, për heroin kombëtar Avni Rustemi ? Për dreq, ky gomari Shabani, na e çoi mëndjen në vënd tl keq. Prandaj, duhet ti lutemi zotit, që të na pjellë një Avni Rustem tjetër me amanet Sali Berishën. E vetmja gjë, që mund tja mbyllë buçen Sali Berishes, mbasi Arben Kraja, po dredh lesht e bythës me lesht e koqeve, për të thurur triko për Sali Berishen……

  1. Y
   Ylli

   Ha ha ha je i madh.

   1. V
    Veterani

    Ky Shabani është një njeri i paguar nga Serbia dhe armiqtë e Shqipërisë të cilët kërkojnë reabilitimin e gjithë kolaboracionistëve dhe mohimin e L.N.Çlirimtare dhe heronjve të saj . Kjo mostër që nuk njeh historinë , vlerat , personalitetin e Avni Rustemit dhe dëshmorëve të kombit po punon në një linjë me Sali non gratën dhe padrinot e tyre . Turp për këta shqiptarë , që ndryshe nga bota demokatrike që vlerëson luftën antifashiste , duan të kthejnë mbrapsht historinë e lavdishme të popullit tonë . Poshtë maskarenjtë .

   2. © KENDVESHTRIM TJETER ©

    Shabani.com janë nipërit e bashkëpunëtorëve të fashizmit, që kërkojnë të reabilitohen dhe transformohen si demokrat . Berisha ka në partinë e tij nga të gjitha rrymat,por të denuarit ordiner bëjnë ligjin në këtë parti të paligjshme. Indiferenca ndërkombëtare është arsyeja kryesore e tërbimit të Berishës. "Njollosjes e Ramës" dhe mbështetja e ndërkombëtare po kërkohet nga ai, për të kërkuar dhe realizuar zgjidhje të parakohshme. I ka mbetur ora tek mentori 90-të, por harron se e ka tradhtuar atë.

    1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

     Shabani.com janë nipërit e bashkëpunëtorëve të fashizmit, që kërkojnë të reabilitohen dhe transformohen si demokrat . Berisha ka në partinë e tij nga të gjitha rrymat,por të denuarit ordiner bëjnë ligjin në këtë parti të paligjshme. Indiferenca ndërkombëtare është arsyeja kryesore e tërbimit të Berishës. "Njollosjes e Ramës" dhe mbështetja e ndërkombëtare po kërkohet nga ai, për të kërkuar dhe realizuar zgjidhje të parakohshme. I ka mbetur ora tek mentori 90-të, por harron se e ka tradhtuar atë.

     1. B
      Bureto

      Avni Rustemin nuk e vrau Toptanin se ashtu e mendoi nga shtysa e brendshme patriotike e tij. Përkundrazi, ai ndodhej në Itali për të dhënë disa provime, nga ku ustallarët e politikës, ku spikaste Aqif Pash Elbasani (sipas at Zef Pllumit, me rekomandim të Luigj Gurakuqit), e thirrën në Shqipëri. Pra iu kërkua atij ta kryente aktin si një mision patriotik. Mbasi e pranoi propozimin për çfarë po i kërkonin, e instruktuan, i dhanë paratë , diku tek 5000 fr, për shpenzimet e rrugës dhe akomodimin e tij atje, dhe e nisën për të kryer atentatin në Paris, ku Esadi ndiqte Konferencën e Paqes. Dhe e vrau Esadin. Deri këtu historia, pak a shumë, është e njohur. Tani nëse duhet të dalë një Avni tjetër sot, për të kryer një akt të ngjajshëm me atë të 1920-ës, ka dy rrugë: ose skifterët e politikës ta peshkojnë një të tillë, ose një tjetër trim të vetinvestohet dhe ta kryej aktin tashmë jo më i vënë, po si Vasil Laçi, që qëlloi perandorin Viktor Emanuel, nga shtysa e tij e brendshme. Kur kërkohet një zgjidhje me mënyra jo politike, e ndeshim shpesh dëshirën e shumë njerëzve si: "A që nuk del një Avni Rustem!!!!". Ose më shqip "që nuk ka halla koqe!". Ja psh, në rastin e komentit më sipër, një i tillë mund të ishte @Tefiku, dhe kështu ne të tjerët ca më frikacakë dhe jo aq patriotë sa ai, meqë do ronim, t'i ngrinim dhe atij si Avniut, një bust .

      1. A
       Atdheu

       Me kenaqe Mero! ????

       1. F
        Familja kriminale Berrisha

        E futi Taulant Balla me Ramen ne loje e tani nuk del dot non grata haaaaa idiot i lindur komunist i qelbur plakush qe bie rruges do proteste anti europa te shpetoje familjen kriminale

        1. M
         Moza

         Me dt.6 "rrëzohet" Rama dhe me dt 7 Saliu gdhihet kryeministër në Reç. Zoti as "flet "e as "dëgjon" vetëm shikon dhe gjykon.Kështu ka për të ndodhur me këtë krye hajdut dhe krye mafjoz.Pa i paguar çfar i ka bërë këtij populli nuk ka për të dhënë shpirt ,do zvarritet si gjarpëri dhe do të kërkojë mëshirë për pjellën e vet

         1. Z
          Zagali

          Sali Berisha,t'i haj koqen e mutit Edi Rames. Edi Rama do jete si zoteni ne mbledhjen e samitit te Evropes,kurse Sali ende rrugeve si qen rrugaç.

          1. Arnold salillari e Dh. Xhoga-.*Guri Naimit D.-Tor

           JO Zoti Mero Baze, me gjithw rrespektin pwr Personalittin tuaj, sa Penwn tuaj,-Ne njw grup *Pasus VETERANW* tw organizatws pwrkatwse nw Toronto tw Kanadasw, teksa po diskutojmw nw lokalin tone REZIDENCE*BARODE*mes Rugws *PAPE*-Toronto,na u bw NXITWS,sygjerimi i shkrimit TUAJ, pwr atw PROTSTE tw Opozitws shqiptare nw Tiranw,qw parimisht, jemi me *Ligjwsinw*vendore,qw tw bwhet,po jo,nw datwn e shwnuar*6 Dhjetor*qw pwrkon me atw aktivitet NDERKOMBWTAR,-qw nw fakt-e nderon vwndin tonw-Zgjedhur pwr ta BWRW; Komiti EUROPIAN. Ky vwndim wshtw pwr t'u Falnderuar,shpreh KONSIDRATE pwr vwndin tonw.. Ju falminderit themi,ne,(mbi 100-*POSUS VETERANE*Toronto)-pwr atw-vemdimmarrie tw Komittit tw EUROPWS,zgjedhur;Kryqytetin- Atdhut tonw.sa Qeverisw Shqiptare, pwr MIKPRITIN ...Jemi tw MENDIMIT qwajo protestw, mw se e drejtw,sipas ligjve tw vwndit, tw shtyhet, pwr njw ditw TJETWR,duhet, pwrfaqwsusit Drjetues tw*PD-sw.apo PartiaLIRISW*nw RRESPEKT tw atyre Perfaqesusv tw lartw UROPIANW..ta shtyjnw ditwn shvillimit- rrspkt sa kulturw do trwgojnw.... - Morodhwsi i urojmw vwndit tonw.Punim tw MBARA atij AKTIVITET-mbarwuropian. Pwr Org *Pasusit Veteranw* Toronto; Krytari Arnold G.Salillari dhe;Dh.M.Xhoga-*Antar i Komittit Kombwtar*-(aktualisht nw Toronto) !

           1. A
            Arnold G.Salillari.

            Mirwsi dhe urime..Gaztws sonw *TEMA*, ani se komentin nw kwtw shkrim- refuzuar..(Pwr protstwn 6 Dhjtorit...qw tw shtyhet ,mndojm dhe ne; mbi 100 *Pasus Veteranw*,aktualisht, krijuar org,ne Toronto sot 5 vjet... Kryetari org. Arnorld G..Salillari.

            1. k
             k

             Berisha ben xheste irracionale sepse zbaton urdherat per peshtjellim që vijnë nga Moska. Ka vite që e paguajnë per këtë ditë dhe nuk luan dot sepse moska të hedh nga dritarja dhe thone se pati infakt.

             1. L
              Loqe

              Berisha eshte agjent jo vetem i serbit e rusit por edhe i zimbabves .

             2. L
              LINDA RAMA DHE LIRI BERISHA E TALLIN KEQ YMERIN

              YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CYPIT DHE MUT VELIUT YMER TE MBAN GOJA ERE MUTI PRANDAJ TE TE TALLIN ANDI BUSHATI ARMAND SHKULLAKU FATOS LUBONJA ANDI BEJTA CIM PEKA BLENDI FEVZIU DHE ENTON ABILEKAJ HAHA HAHA

              1. T
               Trotski

               Dakort me komentuesin Bureto.E ka shpjeguar qarte dhe ashtu ka ndodhur.Avni Rustemi eshte paguar nga arka e Ushtrise Kombetare Shqiptare.

               1. Y
                Yyyyyypppppp Xhixhi

                Avni Rustemi ka qene anetar i Komitetit per Shpetim te Shqiperise, i njejti komitet qe organizoi kryengritjen e pergjithshme per pavaresi 1908-1912 dhe vet kongresin qe shpalli pamvaresine ne Vlore si dhe Luften e Vlores e Kongresin e Lushnjes. Pikerisht pas Kongresit te Lushnjes ky Komitet u shkri. Ne te benin pjese gjithe elita patriotike e kohes. Me vendim te ketij Komiteti eshte vendosur asgjesimi i tradhetarit te kombit Esad Pash Toptani dhe Avniu zbatoi vendimin duke mos qene vetem por duke patur si shoqerues edhe dy patriot te tjere me vete si mbeshtetes, njeri me mbiemer Lekdushi ne mos gaboj. Lavdi vepres se ketyre patrioteve te medhenj, prej tyre e kemi Shqiperine, ndryshe do ishte Greqi deri ne Shkumbin dhe Serbi deri ne Mat, pjesen qendrore e donte si principate me vete dobici jenicer turkoshak i Topiajve te famshen te kohes se Skenderbeut.

               2. B
                Babo

                O Mero ziu , do te bjere damllaja nga Salifobia more i shkrete .

                1. P
                 Propozim

                 Jo jo nje milion euro Mero . 100 milione euro per nje proteste shpenzon Doktori. Vete e ke lapsi ne dore , pse mos thuash 100 se ben me shume muuuuu, dhe lopet e besojne , pse jo . Keshtu Mero djali , se mos eshte hera e pare qe genjen .

                 1. R
                  Realpolitika

                  PERFEKT MERO . SALIU PO VRET VETEN I KENAQUR QE MERR ME VETE EDHE CA TRUSHPLARE! MBARE TI SHKOJ SE SHPETON SHQIPERIA !

                  1. K
                   Kristi

                   Bravo Mero, Shume sakte.. Kur do na lene veshet rehate disa palo medja,..qe llomotisin perdite e gjithe diten...per kete gerdalle. Nuk I duhet dhene asnje rendesi... Pa le kur ...sokelline " ...nuk do te negocioj me qeverine per vendin...". Pa le eshte bere dhe demokrat i madh...liberal,..more vetem ti binde qe ta shpetojne... Le te ngushellohet !

                   Lini një Përgjigje