Si Kuvendi i Përbashkët "zboi" Sali Berishën nga salla

27 Nëntor 2022, 19:59Editorial Mero Baze

Sali Berisha u largua nga mbledhja e përbashkët e dy parlamenteve të Shqipërisë dhe Kosovës. Edhe pse ai është një takim thjesht simbolik, i cili vlen më shumë për të njohur njeri-tjetrin se sa për ndonjë konvencion patriotizmi, ai nuk e përballoi dot të qëndruarit në një sallë ku duhet të dëgjonte dhe të duartrokiste. Ky është një detaj i rëndësishëm për të shpjeguar historinë e tij me Kosovën.  
Në gjithë historinë e tij politike Kosova ka qenë një element i rëndësishëm që ka diktuar shpeshherë fatin e tij politik. Nuk ka ndonjë histori tjetër më të fortë se sa problemi i Kosovës që ai është përpjekur ta përdorë për pushtetin e tij në Shqipëri, për të qëndruar në pushtet e pastaj për të justifikuar ikjen nga pushteti. Nga ana tjetër nuk ka ndonjë histori më të dokumentuar se si ai në momentet kyçe të historisë së Kosovës këto tridhjetë vite ka qenë në barrikadën kundër saj. 
Diplomatët shqiptarë që ndihmuan me çfarë mundën Kosovën në fillim të viteve 90, ruajnë të gjithë stresin e britmave të Sali Berishës dhe paqartësinë e tij rreth planit të veprimit për Kosovën që lëkundej brenda 24 orëve sipas orekseve të tij politike. Pjesëtarët e delegacionit në Konferencën e Londrës më 1992, kujtojnë ultimatumet që u dërgonte çdo ditë ndryshe për të mos krijuar probleme në Konferencë . Më tej pas vitit 1993, me fillimin e kontrabandës së naftës për ushtrinë serbe, e cila zhvillohej zyrtarisht nga kompania “Shqiponja” pronë e Partisë Demokratike, ai u përpoq tia faturonte kontrabandën e naftës lidershipit politik të Kosovës sikur ajo të ishte kërkesë e tyre. D.m.th. sipas tij, Ibrahim Rugova dhe Bujar Bukoshi i kishin kërkuar këtij t'i jepte naftë Malit të Zi se kështu ata do merrnin naftë për të punuar tokat në Kosovë, ndërkohë që në Kosovë zot i vendit ishte Slobodan Milošević dhe jo ata. 
Në vitin 1995, ndërsa do takohej me Presidentin Clinton në Shtëpinë e Bardhë, Sali Berisha kishte një sërë problemesh në Shqipëri. Ai kishte burgosur liderin e opozitës Fatos Nano, kishte probleme me arrestimin e pesë aktivistëve të pakicës greke në Jug, kishte nisur konfliktin me Kryetarin e Gjykatës së Lartë në Shqipëri dhe kishte dhënë shenjat e para të fillimit të manipulimit të zgjedhjeve të ardhshme, duke projektuar ligje që përjashtonin gjithë lidershipin e opozitës nga parlamenti. 
Sekretari i Shtetit Worren Christofer, i ka parashtruar presidentit Clinton gjithë këtë situatë dhe i sugjeron se Berisha për shkak të këtyre problemeve do të tregohet i moderuar në qëndrimet e tij për Kosovën. 
Dhe kur e lexon pastaj të transkriptuar bisedën e tij me Presidentin Clinton, ti kupton se Sali Berisha i lutej presidentit të SHBA të mos u jepte më shumë se autonomi shqiptarëve të Kosovës, pasi çdo gjë tjetër do të thoshte luftë. Është e zbardhur e zeza mbi të bardhë në transkriptin e bisedës me Presidentin Clinton.  

 

Si Kuvendi i Përbashkët "zboi" Sali Berishën nga


Dhe të gjithë këtë e bënte pikërisht që ata t'i falnin probleme te demokracisë brenda Shqipërisë, duke i shkëmbyer me shitjen e Kosovës. Problemi është se SHBA ishte më shumë me Kosovën, se sa me Sali Berishën ndaj dhe nuk ka reaguar fare ndaj propozimit të tij. 
Në vitin 1997, ai u largua nga pushteti pas një revolte popullore që pasoi rënien e firmave piramidale dhe deformimet e demokracisë në Shqipëri, por ai në përpjekje për të justifikuar poshtërimin që i bënë shqiptarët, filloi të përhapë tezën se larguan nga pushteti antishqiptarët që nuk duan Kosovën. SHBA të cilët qëndruan në krye të përpjekjeve për largimin e tij nga pushteti, në fakt ishin bërë kujdestarë të Kosovës dhe i kërkuan përfaqësuesve politik të Kosovës të qëndronin larg tij. Ibrahim Rugova praktikisht ndërpreu komunikimin me të prej Shattorit të vitit 1997, periudhë që pasoi një luftë të ftohtë të tij kundër Rugovës për ta rrëzuar nga pushteti.  
Në mbledhjen informuese për situatën, në mëngjesin e 17 marsit 1997, në Departamentin e Shtetit, drejtuar nga ndihmëssekretari Jon Colbrum, udhëzohen ambasadorët e SHBA në rajon që ndaj Berishës të adresohen i njëjti presion që komuniteti ndërkombëtar ka aplikuar ndaj Milošević edhe pse e quajnë një lider më të përmirësuar se të mëparshmit.  

Si Kuvendi i Përbashkët "zboi" Sali Berishën nga


Rifkind tha se "Ndaj Berishës ...duhet nënshtruar të njëjtin presion që komuniteti ndërkombëtar ushtroi mbi Milosević” 
Në vitin 1999, ndërsa në Rambuje mbahej Konferenca ndërkombëtare që vendosi për të ardhmen e Kosovës, Sali Berisha i izoluar dhe vetmuar në Tiranë nga komuniteti ndërkombëtar dhe vetë Kosova, u përpoq të ndizte një valë populiste kundër nënshkrimit të Marrëveshjes. Prej datës 18 Shkurt deri në datën 23 shkurt, ai doli përditë me deklarata që kërkonin mos nënshkrimin e Marrëveshjes se Rambujes. 
Gjëja më e rëndë ishte se Berisha “bënte si patriot” dhe kërkonte që në Rambuje të nënshkruhej pavarësia e Kosovës, ndërkohë që Konferenca e Rambujes ishte e bazuar mbi parimet e Grupit të Kontaktit të 29 janarit në Londër, të cilat kishin përcaktuar kornizën e bisedimeve që ishte ndërhyrja ndërkombëtare përmes NATO, një status i përkohshëm dhe prezencë ndërkombëtare në Kosovë. Pra Berisha kërkonte të hidhte në erë dhe objektivin për të cilin ishte mbledhur Konferenca.  

Si Kuvendi i Përbashkët "zboi" Sali Berishën nga

Ndryshe nga hezitimet e Hashim Thaçit për të firmosur, që buronin nga probleme të brendshme të delegacionit dhe presionit popullor, refuzimet e Berishës buronin nga përpjekja e tij për t'iu kundërvënë parimeve për të cilat ishte mbledhur Konferenca e Rambujes. 
Për fat nuk kishte asnjë ndikim dhe ajo çështje u harrua. Vetëm se nuk e harruan kurrë ata që bën Konferencën dhe atij ju refuzua hyrja në Kosovë në vitin 2000 nga autoritetet ndërkombëtare. Kosova është praktikisht vendi i parë që ka shpallur “non grata” Sali Berishën. 
Njësoj si atëherë, edhe sot ai u përpoq të prishte solemnitetin e një mbledhje duke u larguar, e cila ka thjesht karakter simbolik. Dhe kjo në fakt ishte gjëja më e mirë që bëri.  
Ikja e tij nga salla, ishte si ikja e një hijeje që nuk shqetësoi askënd. Bashkë me ata që e ndoqën pas. Ishte ikja e një njeriu që shikonte me sytë e tij se si një kauzë që ai u përpoq gjithë jetën ta përdorte në favor të tij, nuk kishte më lidhje me të dhe nuk e përfillte praninë e tij në sallë. Ai iku sikur të mos kishte qenë kurrë pjesë e asaj historie. Ishte gjëja më e vërtetë që ndodhi në atë sallë. Kur shqiptarët bashkohen, përçarësit natyrisht nuk kanë vend mes tyre. 
 
 

42 Komente

 1. T
  Turpi i kombit

  Ne keto kushte cdo njeri fisnik, qytetar, burre shteti, nese nuk e do poshterimin, duhet patjeter te largohet. Si gomari vazhdon vetem ai qe se ka per gje poshterimin, drune dhe sodomizimin publik. Ndryshe perfundon si ky kullufi plak qe se pjerth askush. E peshtyne, biles edhe pse ka marre opoziten peng, askush nuk e fton as ne mbledhjen e delegazione e te gjithe Europes edhe pse eshte ne shtepi te tij. Perkundrazi i rezervojne rrolin e qenit ne koliben jashte gardhit, me lejen bashkiake me vendin e caktuar per lehje. Por distance higjenike nga cdo gje qe ja te bej me politiken e madhe dhe gjera te rendesishme politiko shteterore. Nga Kosova, Amerika dhe gjithe BEja, ambasadoret dhe delegacionet e tyre, e shmangnin dhe injorojne si dicka e neveritshme qe qelbet ere

  1. k
   k

   Intriganti dhe shpifaraku shpellar,ka luajtur gjithë kohën në favor të rusisë dhe serbisë.

   1. l
    l

    Kush i shkon mbrapa saliut është me të meta mendore.

   2. L
    Luani

    ..fjalia e fundit thote gjitheshka..!!!

    1. A
     ANDI BUSHATI E TALL KEQ YMERIN

     YMER QELBAZA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CYPIT MUT VELIUT EDI RAMES DHE ALEXANDER VUCIC

     1. H
      Hordhia e ndyre e Sali Rrumpalles

      Ore, kush është ky trap zalli, ky horr i Saliut, qe shkruan keto komente, si fshesaxhi rrugesh? Ky nuk ka faj, se kete edukate e ka mesuar nga e jëma, por pse e boton redaktori i faqes online.

      1. A
       Arianiti

       dumbabistet e Sales jane te gjithe rrota kari si ky me siper ...

      2. S
       Skraparliu

       Zoti mero shume mire e shprehur mendimin ted,por une doja nga goja jote se e ke ndjekur nga afer politiken kosovare dhe zotin sali se cfare te mire i ka bere kosoves vetem nje dhe pse kane nostalgji per nongraden nuk e kuptoj,ata e duan sikur lirine ja ka sjelle saliu por qe ai vetem ka bere keqe popullit te kosoves,popate mundesi na e shkruaj ne gazeten tende vetem nje te mire nuk dua dy.

       1. P
        Pergjigje per Skraparllinjte e zgjuar

        Me fal shume per Fjalen qe fjen pas ketare rreshtave por - je shume i lehte nga mendja more Zoteri......Pyetjes tende po i pergjigjem me nje Pyetje per ty ??? Po Enver Hoxhen pse e donin shqipetaret e Kosoves ?????? Ka edhe sot qe e duan....PSE more Skraparlli ??????? Se mos je edhe ti nga Cepani ore ??? Se jane djem te zgjuar ata............. Shkolla Zoteri, Shkolla dhe dituria, mesimi dhe puna te hapin syte dhe mendjen qe ti thush derrit derr e dajes daje..........Sala i la shqipetaret pa shkolle Zoteri i boni te gjith me fakultete te blera per 3 kile kastraveca....-nuk eshte shaka- ate qe ju beri serbi shqipetareve te Kosoves ate jau beri dhendrri serb shqipetareve te shqiperise...........shko laj syte tani se do shkosh ne pune....hajt tung

        1. B
         Bureto

         @Skraparli! Po e thjeshte mo! Sepse ende dhe sot ka kosovare qe betohen per bacën Enver. Kjo ndodh se propaganda gebelsiane, krahas shfrytezimit të injorances dhe izolimit, ka luajtur rolin e vet. Edhe gjermanet apo italianet gabuan kur i shkuan mbrapa Hitlerit dhe Duçes, por në fund e panë rezultatin. Gjithsesi fakti që sipmatizuasit e Enverit dhe Saliut në Kosove, (se me doca dhjetra, nëShqiperi as që behet fjale), çdo dite vijnë duke u bjerrur, do të thote se po u çelen syte. Në fund fare është historia e zezë e të dyve ajo që do të mbetet. Thjesht do të përmenden si nje aksident historik dhe kaq.

        2. A
         Alfred

         Perse mundohesh, Mero, t'i japesh gjithe kete peshe, gjithe kete vemendje nje ceremonie qe nuk ka kurrfare vlere?! I kemi pare keto lloj show bajat edhe here te tjera! Per cfare kane vlejtur? Per shpelarje truri? Nuk I ha kush keto kumbulla te tharta! Thua se ketu shkojne punet vaj, e s'kemi me cfare te merremi!....

         1. F
          Fredo ke noi menje per noi bast e...????

          Po clidhje ka njera me tjetren o Alfred djali.......... Ceremonia nuk ka vlere per ty, nuk ka vlere per shume ose pak si ty, por eshte hera e pare qe parlamentare shqipetare pertej e kendej Drinit ulen e bisedojne bashke per te ardhmen e dy Shteteve shqipetare. Edhe sikur 50% te atyre qe kane marre persiper te realizojne si Shtete eshte shume me mire se 0 % qe ishte deri dje.........me e mira do ishte qe te takoheshin nje here ne muaj e te flisnin me intesivishte ne Detaje per cdo problem...........aty do dilte edhe me shume ne pah se cilet shipetare te dy parlamenteve jane te afte per pune, biznes e ekonomi.......te dy paleve do ti jepej mundesia te njihnin nga afer problemet dhe te operonin si nje Shtet...kaq e thjeshte eshte O Alfred...po ti ke njel te kafja lagjes ene lloqe kavalli gjith dites.............futi ne i dopjo raki ene kut kom pa masanej.........

         2. B
          Bubuzhel Berati i punesuari Berrishes

          Ka arrestuar Adem Jasharin ne Tirane dhe sot thoshe lavdi Adem Jashari eshte njeri qe te vret naten dhe te qan diten eshte tipik malok

          1. E
           Emigranti

           Te lumte pena o Mero!

           1. M
            Mero

            Nuk kam parë kurrë njeri qe e do Berishën me shume se Mero. S'ka mundësi t'i japë kaq shumë vizibilitet.

            1. P
             Per Haxhi Qamilin...

             Eshte ligj i natyres. Gjerat shkojne gjithmone perpara. Te gjithe do i leme vendin te pasardhesve. Edhe ne politike. Prandaj lufton edhe punon te lesh pasardhes. Te cilet i zgjedh qe te ecin me kembeve tyre dhe te mendojne me mendjen e tyre. Duke i besuar dhe lene te lire te ndeshen dhe fitojne ne betejat e tyre, pa ju ngjitur si muti pas kepuces. Te jesh ne gjendje te lesh pasardhes do te thote te lesh nje trashegimi te vyer qe shkon perpara dhe ti ofrosh gjenerates tjeter nje alternative serioze qeverisese te reformuar , moderne, ne lartesine e sfidave te kohes se tyre. Me te rinj kompetente, kurajoze, karizmatike, te ndershem dhe te ndergjegjshem. Trashegimia ngelet vetem si shembull urtesie, mencurie, kalimi stafete. Ne fund sic thonin te vjetrit, i mencuri shembullin e jep me gjithcka, me punen e tij, me mbylljen me nder, me dinjitetin si liron vendin, ne fund si plaket dhe si shkon drejt vdekjes.

             1. L
              Lanabregsi

              Saliu i strukur atje ne fund te salles ne shoqerine e perhershme te preshit te Lushnjes,Tritanit pa shtylle kurrizore,ishte bere mut nga surrati,dhe aqe sa ndejti ishte shume.

              1. N
               Noci

               Po te ishte babai im sinqerisht do t'a detyrojë te mos dilte nga shtëpia.Ne shqiptaret e njohim dhe dijme t'a diferencojme kurse kosovaret jane breza me te vonshme e nuk u behet vone per te.E reja shtyn te vjetren ashtu thene por ai nuk e sheh gropën para veres

               1. N
                Noco mos e vrit menjen shum per at mutin

                Po te ishe ti cuni i Karadjicit do ishe "persmari".........ato miljonat prej atij i kane mor or Noc.......vetem se "baba" ka bo shume armiq....kom menimin se nuk kone me i shiju vjedhjet e korrupsionin e babes........ka vra shume shqiptar baba direkt e indirekt

                1. O
                 Opinion

                 Po të ishte babai jot, s'do kishe kohë duke numëruar lekët.

                2. U
                 USA

                 MERO BAZES TI RRUANI BOLET O BYTHEQIRA . GAZETARI ME I MIRA DHE REPUTACION NE SHQIPERI , O QENAT E SALI BERISHES DHE TE ILIR METES PTUUUUUU RRACE E QELBUR QE NUK DIN I TE NDANI TE MIREN NGA E KEQJA SHKOFSHI NE FERR O RRACE E NDYRE USA

                 1. O
                  Opinion

                  Harvard apo Bocconi? Zotëri karroca juaj është gati.

                 2. O
                  Open Ballkan ose New Yugoslavia

                  Ne asnje tryeze te Open Ballkan ku Edi Rama ka qene aty garniture e Vuicicit, nuk ka bere asnje kerkese publike qe Serbia te njohe pavaresine e Kosoves, nderkohe qe ka kerkuar me ngulm qe Kosova te jete aty perkrah tij ne Open Ballkan, packa se ashtu e pa njohur nga Serbia si shtet i pavarur.

                  1. O
                   Open ballkan , Benelux, Schengen , komuniteti euro

                   Open ballkan je njeri primitiv jeton epoken e gurit ....Rama eshte zgjedhur me voten e shqiptareve per interesa te shqiperise apo i zgjedhur me votat e shqipetareve per interes te kosoves ? Qe je idiot kuptohet por kur infektohesh nga politika e nje komunisti nongrata si Berrisha je me shume primitiv se nje primitiv . Krahina e kosoves ka te zgjedhurit e saj me voten e lire per interesin e tyre i zgjedhuri tyre nuk do merakoset per bukpjeksin ne Tirane nese shet apo jo por per ate qe ka zgjedhur ne qytetet qe ka kjo krahine qe une fatkeqesisht nuk njoh asnje

                   1. r
                    rilindjotizim-sensibilizim

                    Open Schengen Legeni i ores 13:02 Trushplare si ty qe ngazelleheni kur shikoni Ram budallin aty poshte shaleve te A. Vucicit ne Open Ballkan tregojne sakte sa budallenj ka sot ne Shqiperi.

                    1. S
                     Sensibilizim i foltore,-nevojtore

                     Te fala mamit nga komshia qe e ndihmon kur babi iken ne Greqi

                     1. K
                      Komshiu

                      15:05 - Te fala sat'eme nga Komshiu qe e leron kur te iken babi nga shtepia!

                  2. Z
                   Zhaku

                   Lavire e Edvinit! Gomari i Vicidolit nuk ka me as parti, as kohen me vete, as moshe, as kredibilitet, as miq! I izoluar dhe damkosur totalisht nga Perendimi si familje hajdutesh dhe si horr ordiner, nen peshen e trashegimise politike me te shemtuar te gjithe kohrave, i ndjekur dhe peshtyre nga te gjithe; drejtesia, gjaksit, shqiptaret, historia, ambasadoret, partia e tij familjare, shoket e PPSHse dhe PDse, i pjerdhur nga trute, ka vendosur te bej ne edhe ne dite e fundit te jetes, laviren dhe pateticen e pushtetit mbreteror te Edvin Rames, me nje opozite peng, kurve, prostitute, vrimbythe e Shkerdhenit dhe Shkerdhites se tij. Me varrin qe i hapi partise se tij dhe opozites, orteku qe qe do ti bjere Shkerdhenit dhe Shkerdhites pasi te thyehet dega e fundit e kalbur qe mban kadavren, ka per te qene e tmerrshme. E frikshme. Politikan i deshtuar dhe budalla, baba i piset, frikacak dhe qelbesire qe faturen e maskaralleqeve te tij ja le femijve. I dobet dhe me ta, qe i qine pushtetin, partine dhe burrerine. Ne 100 vjet shtet asnje lideri shqiptar as nuk i ra pushteti, si ketij vrimes ne 1997! As nuk i lane femijet tju poshteronin pushtetin duke vjedhur! As nuk degraduan ne kete pike si ky lloj halabaku, por ruajten staturen e burrit te shtetit deri ne fund te jetes! As nuk i shporri do askush, si ky kerma qe e zbuan nga pushteti me dru dhe nga partia si hajdut! As nuk i cilesoi askush ne bote hajdute, familje hajdutesh dhe rrugace, pervec Sali Berishes dhe familjes se tij ne 100 vjet shtet! Ne vend te vari veten, i lepihet kembes se karriges se pushteti absolut te Edvinit dhe " demokracise funksjonale" ku opozita pranon rrolin e kurves! Nuk ka turp! As fytyre! As dinjitet! As burreri! Asgje!

                   1. Z
                    Zhaku i lodhur ( Jacques fatigue)

                    Zhaku zhaku torrollaku je i forte dhe ke te drejte Berrisha i pranuar nga bota Rama i izoluar , Rama nongrata Berrisha grata , Rama ne vlore per 110 vjetorin Berrisha ne tik tok me vali korleone , Rama komunist 30 vjet sekretare i ppsh Berrisha demokrat i lindur te shpella ,Rama prodhoje 1997 Berrisha na shpetoje kur Rama theu embargon per naften , Rama gruan Serbe Berrisha nga Tirana qe ti ke te drejte as nuk e ve ne dyshim qe je kokrra e debilit

                   2. T
                    Teo

                    Metro qe je analist I shkelqyer kur te do menderja,e dime. Ate qe nuk dime eshte,SE pse ti I ke ditur te gjitha keto SE ke qene after tij,dhe si ke ngritur si ceshtje Der para 8 vjetesh? Se kush esht berisha e di dhe ujku nder male,po dhe ti I ke sherbyer atij Der vone.

                    1. B
                     Bureto

                     @Teo! Janë për ty të reja, që ose je i ri, ose kur kanë ndodhur ke qenë në orën e gjumit. Për ne të tjerët nuk janë të reja. Këto shkruhen e thuhen për ata që nuk i dinë. Tani, përfito dhe ti nga kjo! Se siç thuhet "dy të ngrëna nuk bëjnë keq, dy rahura po!".

                    2. R
                     Ramsi i pari KM shqiptar ne Beograd pas 70 vitesh

                     Sali Berisha ne qeverisjen e tij ndertoi Rrugen e Kombit qe lidh Kosoven me Shqiperine e del ne Durres, kur ky Edi Rama atehere ne opozite e quajti "rruge qe nuk te con asgjekundi".

                     1. F
                      FCB

                      Mener jush i rrujten Bolet :))

                      1. S
                       Sociopathe FCB

                       Berrisha ne tik tok me Diamant blu dhe Luigj Marku haaaaaa llogaçe gjeriz fare .Me sinqeritetin me te madhe ta kisha prind une nuk do ta lejoja kurre qe prindi im te katandisesh legen rrugesh llogaçe studiosh kazan te lejosh prindin te tallin Gencin gazetaret eshte turpe dhe harram buka .Nongrata ka vuajtur nga nje semundje psiqike sociopathe qe nga viti 1971 dhe eshte kurruar vazhdimisht dhe femijet e lejojne qe ai te dali nga shtepia eshte turpe qe e kane abandonuar sidoqofte ai eshte prindi tyre turpe per ata femije turpe per ate familje qe nje te semure mendore e lene rrugeve

                       1. P
                        Pytje

                        Kte punen e semundjes psiqike, mos padadhje po e ngaterron Salen me Edin ti ? Se edhe Meroja e ka trajtuar aso kohe kete teme biles ka gjetur edhe kartelen ???

                        1. M
                         Mondi

                         Ne fakt e ngaterron ti.Kurva e spelled eshte me kartele.Psikiatrin qe e mjekonte e syrgjynosi jashte shtetit pasi e kercenoi se do e zhdukte familjarisht po hapi gojen.E ke me emer e mbiemer.Tani, na e trego ti se kush e diagnostics Ramen se kurva shpellave qe mashtronte Bazen akoma nuk e di.Pastaj,po te kishe dy gram tru do e dalloje nga veprat se kush eshte I security mendor.

                         1. P
                          Pytje haaa idiot shkruhet Pyetje

                          Analfabet qe as shpip nuk di te shkruash shkruhet pyetje e jo pytje .Une nuk e gjykoje Ramen çfare Berrisha thote apo e kunderta ne se ti nuk e kupton qe nongrata eshte i semure psiqike me fal mua shko te mjeku mos ke edhe ti te njejtat symptôme

                          1. P
                           Pytje

                           Te shkru(aj)sh sipas qefit edhe ne gegnisht (gegerisht) sdo thot (nuk do te thote) qe jena (jemi) krejt analfabete. E sa i perket Doktorit , kur e krahaspj me 80 vjeçaret e tjere , qofte edhe me Biden , per intelektin, fizikun , vitalitetin , si perballon per ore te tera pytjet e gazetareve, eshte per tu marre shembull . Mbase ke ymer dhe te shikosh idhullin tat Edin kur te mberrije moshen e doktorit .

                       2. F
                        FATMIRI

                        KY PLERA QE NA PREZANTOHDT NE EMRIN ANDI PATJETER QE DUHET KTHYER E NJEHTA GJUHE KY DUHET TE JET FISQIR DHE GRUAQIR SI SALI KRIMINELI

                        1. K
                         Klubi i gjuetarve

                         Kur ne 50 vjet politike si komunist dhe tribal mesjetar, ne postet me te larta te shtetit nuk mesoi akoma qe ecet me dy kembe dhe mend ne koke, jemi mbledhur te gjithe ne ta mesojme qe te mos ece me kater kembe si kafshe shpellash apo te zvarritet si zvarranik, tani qe eshte komplet i pjerdhur dhe e shporren si cope muti?!

                         1. a
                          arqile

                          Te lumte Mero.Ke thene vetem te verteta.E cuditeshme si i haroi gjithe keto krime te kryera nga sala partia socialiste.Si nuk ka nje parlamentar pervec Edi Rames tja thote ne ligjerate te drejte sales.Pse struken socialistet nga se kane frike.Te thuhen keto gjera sot kur sala ben kershellek kur do te pengoje ardhjen e udheh.Europiane besoj se kane vlere.Cudi me ps.ne.Prokuror vuri krajen njeriun e sales dhe budigardin e likes sa turp 9 vjet sala djali i tij familja e tij e bija dhendri nuk u thirre qofte edhe nje here te vetme ne hetuesi.Sa ka derdellitur ps si ka mundesi asnje krim ska bere sala.Edhe familjet e olldashit dhe azemit te vrare nga sala i jane bashkuar sale sa cudi ne shqipetaret.Edhe Kurti i Kosoves i eshte badhkuar sales sa cudi.O perendi e madhe vetem ti na shpeto nga sali bisha.Ka maloke te tjere sa te dh.... por ky sala eshte sjellesi i te fatkeqesive ne kete vend.Haram studimin per doktor haram kush e mbajti ne bllok haram studentet e dhjetorit qe pranuan nje krimin qe ju ngjit si muti pas kepuces per te vuajtur ky vend nga bashkepunetori i Milloshrvicit .

                          1. Z
                           Zani Burimi

                           Plaku, kur po mbushte te 70-at thirri djemte dhe u tha: "Kur te shihni se nuk bej per kuvend, me lidhni ketu te votra me hekurat e qenit"- u tha ai. Shkuan ca vite dhe pa u bere 70 vjec, filloi plaku te harroje se cfare kishte urdheruar ne mengjes. Djemte u mblodhen dhe vendosen. ne mbremje desh te shkoje ne kuven. Djali i madh vringelloi hekurat... - Vete ke urdheruar, o babe! - i tha ai. Tani s'ka per ty kuvend, por vetem ne votren tende. E shkrova kete ngjarje per te treguar se ne shqiptaret duhet t'i lidhim keta pleqte qe vetem te zeza bejne. Se dyti, ka ardhur koha qe kanalet e zeza te TV duhet te mbyllen me hekura qeni, sepse na sjellin vetem ndyresire...

                           Lini një Përgjigje