Pse u mendua dy javë Ilir Meta për protestën? 

29 Nëntor 2022, 18:49Editorial Mero Baze

Ilir Meta më në fund pranoi se do t’i bashkohet protestës së Berishës më 6 dhjetor, në ditën që në Tiranë do të jenë gjithë udhëheqësit kryesorë të Evropës. Për të dhënë pëlqimin e tij ju deshën së paku dy javë.

Çfarë ndodhi këto dy javë dhe përse Ilir Metës ju desh të mendohej?

Problemi më i rëndësishëm është se këto dy javë nuk ndodhi asgjë për Ilir Metën, ndaj dhe ai do të marrë pjesë në protestë.

Në stilin e tij prej sekseri, Ilir Meta priti të forconte kredencialet e tij tek ambasadorët e Perëndimit në Tiranë, me shpresë se ata do ta thërrisnin për kafe dhe do ta këshillonin të mos merrte pjesë në protestë.

Me këtë rast, ai do të rriste pazarin tek Berisha, do të dukej më i rëndësishëm, do të dukej një lider që ka lidhje me Perëndimin dhe si i tillë, do tregonte dhe maturi për të mos marrë pjesë në protestë.

Njësoj tentoi të keqpërdorë pas ikjes nga Presidenca një takim formal pune me Ambasadën e SHBA në Tiranë duke e lënë Berishën pa protestë nga gushti deri më 12 nëntor.

Por këtë radhë nuk pati fat. Asnjë ambasador i Perëndimit nuk e ftoi për kafe. Askush nuk u takua me të formalisht, që së paku të kishte mundësi të spekulonte se ka marrë porosi nga disa njerëz të rëndësishëm nga Evropa, të mos dalë në protestë.

Nuk e kanë bërë këtë, e para se nuk kanë asnjë shqetësim nga protesta dhe e dyta, se nuk kanë asnjë pune me Ilir Metën. Kjo e dyta i dhëmb më shumë.

Të vetmit që e takuan në këtë periudhë pritje, ishin disa deputetë të Mongolisë që i sollën një dekoratë nga presidenti i atjeshëm, që ja kishte taksur qysh kur ishte president, por nuk kishte gjetur njeri t'ia dërgonte.

Pas kësaj periudhe pa bereqet, në pritje të ndonjë pazari nga Evropa, më në fund vendosi t’i bashkohet protestës.

Ndryshe nga aleatët e tjerë të Berishës që vazhdojnë të thonë se nuk i ka pyetur askush dhe nuk do marrin pjesë, ai pasi priti gjatë, pasi u mendua, pasi shpresoi se do të merrte ndonjë sinjal, më në fund vendosi t’i bashkohet protestës i dëshpëruar dhe i zhgënjyer, që nuk pati mundësi për pazar.  Së paku të mos humbasë Berishën, se Perëndimin e ka humbur.

21 Komente

 1. T
  Trapi

  Kjo qe spjegon Z.Mero ka kuptim, por flet per kalkulimet politike te Ilirit. Une do theksoja se po kaq e rendesishme, per kete vonese ka qene edhe karakteri i Ilirit. Gjithmone "njerzit e medhenj" i japin rendesi voneses qe te rrisin reputacionin e tyre. Ata vonohen dhe populli eshte ne merak. Pershembull ne kohen e diktatures ne nuk na bente pershtypje fare mitingu deri sa aty dilte shoku Enver. Ne brrohorisnim dhe na behej zemra mal. Eshte e njejta gje edhe me Ilirin. Ai vuan nga maniri i madheshtise dhe nepermjet voneses evidenton rendesine e tij. Shiko pershembull, sapo ai lajmeroi pjesemarrjen ne miting, ne njelloj si ne kohen e shokut Enver, na u be zemra mal. Nuk eshte puna aty Z. Mero qe iliri mundohet te kopjoje sh. Enver, sepse ai seshte as sa nje koqe e shokut Enver, por Iliri e ben nga vehtvetja sepse mendon njelloj si shoko Enver. Eshte kjo ngjashmeri e tij me shokun Enver qe ai pranoi te behej edhe spiun vetem e vetem per tu evidentuar si i rendesishem, pavaresisht se i ka "qire nenen" shokeve qe ka spiunuar. Bile Z. Mero, une mendoj se spjegimi im se Iliri eshte vonuar nga karakteri i tij prej udheheqesi eshte dominant mbi argumentin tend se iliri eshte vonuar si i mencur politik.

  1. L
   Luci

   I ke ren pikes o trap

  2. P
   Peshqesh Shiqeri

   Është mësuar kësisoji ky birbua, si mjeshtër mbret që ka promovuar vetvehten, si mjeshtër kulisash, prapaskenash, parave nën dhe mbi dorë, si burrë ma dy gra zyrtare (Monikën me letra dhe Erisa Xhixhon pa letra), dhe kështu është mësuar të pijë sisë në dy çezma….. Por, edhe për këtë këlyshin e Fiqos, siç duket, edhe nga sinjalet që i dergon skuthi i SPAKUT juristi kulim Arben Kraja, mund të ketë karton të kuq në ditët në vijim, direkt mbas 6 dhjetorit…..

   1. B
    Bubuzhel Berati i punesuari Berrishes

    Njeri spiune alkolike tjetri nongrata i semure psiqike .....i futi Rama ne loje debilat cili eshte efekti protestes zero ....thjesht Rama do ti artikuloje te lideret europien qe jane ata dy antieuropianet njeri nongrata e tjetri spiune njeri vrases tjetri super vrases njeri komuniste tjetri rubla Ruse tani ju duhet te mereni me keta minues te demokracise futini dhe nje nongrata europiane . Te dy jane debile komplet i perdore Rama per qefin e tije sa here qe i nevoiten del Taulant Balla ne parlament i peshkone hopa nongrata pa reflektuar bie brenda proteste po Rama kete qellim kishte haaaaa

    1. B
     Bujari

     Shum e sakte

     1. m
      mona

      Thjeshte robqire pa moral

      1. L
       LSI

       Priti se do marre ndonje ftese ne Tiranes mes liderve te Europes, por si duket askush se ftoi. Dhe kur je edhe budalla, do shkosh drejt humneres per ti bere karshillek botes, ne vend qe te punoje fantazia. Sa per Saliun kur nuk ka qene gomar?! Kur ne momente delikate krizash ka shkelqyer me inteligjence?! Gjithmone ka bere zgjidhjet me ordinere, me halabake, me te pandergjegjshme dhe me kafone te mundshme. Andaj sot pas 50 vjetesh politike e mbajne ne distance higjenike edhe ne shtepine e tij ku ftohet gjithe bota, por Jo Sali Berisha. Per te vetem leja bashkiake qe te lehe ne koliben e qenit, ku e kane caktuar, jashte dhe larg gjithckaje qe ka te bej me Europen, Ameriken, diplomacine, qyteterimin, punet ndershteterore. Rrol qe ai e pranon. Edhe ky gjeja i trashe, me nje parti familjare qe gruaja e tij ordinere ja coi per dhjam qeni, me reputacionin pertoke, ne vend qe te ngrihet me lart se pllaka e betonit qe i ka rene persiper, zgjedh varrin e hapur me kufomen e Sali Berishes. Zgjedh ta ndjeke ne vdekje sikur ka edhe vete 80 vjec! Zgjedh ta ndjeke ne gropen e halese ku e hodhi historia dhe gjithe Perendimi si hajdut, familje hajdutesh dhe horr! Zgjedh ta ndjeke ne tmerrin qe po vdes duke ju lene prapa femijve prangat e drejtesise, gjaksit qe mbolli, urrejtjen e kombit, PDne e mbytur per gryken e pangopur te tyre. Carkun e non gratave, qe skane ku shkojne si askund, por perjetesisht ketu mes gjakseve, drejtesise, shpronesimit dhe urrejtjes. Ilir Metà, nese nuk do te varesh veten ne hale, hiq dore nga te tilla berishlleqe ! Fillo e mendo me tru, jo me bythe se ate ta shqyejene. Arkivoli i hapur i nje hajduti, tradhetari, moterqiri e cope muti dhe familjes se tij te pangopur, nuk eshte zgjidhje per ty dhe familjen tende! Ate dite te madhe per Shqiperine dhe shqiptaret, edhe pse i paftuar, ik e mbill lule me familjen tende!

       1. S
        SPIUNI IDIOT,NGA CEPANI,QE I BERI MARIFETIN GAZIDE

        Po cfare merrni me kete pederast,kush e rrun per kete,ordinier,pijanec,hajdut,mashtrus,spijun,delirant.Ky kujton se kaloi gjithe funksionet e mundshme shtetërore,dhe eshte person i rende sistem,harron ky hale,se ata qe e vone aty,e llogariten se rrëzimi i tij do ishte pa shpëtim,dhe kështu e pësoi,ky idiot i lindur

        1. T
         Te fala sateme

         U mendua sa per ta dhjere ty edhe njehere parashikimin idiotesk .

         1. T
          Te fala sateme

          U mendua sa per ta dhjere ty edhe njehere parashikimin idiotesk .

          1. E
           Eddyferro

           Liron nuk e pjerdh me njeri

           1. D
            Dino

            Me date 6 dhjetor Sheshi perballe Kryeministrise do lahet ne gjak. Do behen te gjitha perpjekjet qd Samiti te njolloset dhe pasi te vrasin nga te vetet, shefat e protestes duan qe krimin qe kane bere vete, t'ja faturojne Policise (pra Qeverise). Kerkohet konflikt i armatosur me çdo çmim.

            1. Z
             Zoje Rugovja

             Simpatizantet e LDK se, te semure PSIQIK nese nuk i permendet emri Rugovnes preken ne shpirte dhe e fillojne renkimin. Rugovna nuk ka qene i vetem, me te gjithmone kan qene nje grup njerezish tjere te cilet kan dhene kontribut te njejte ne mos me shume se Rugovna por askush nuk reagon nese emri i tyre nuk permendet. Fehmi Agani ,Bajram Kelmendi e shume e shume personalitete tjera. LDK-ja eshte parti e PARA luftes dhe si e tille ajo e ka tejkalu vetvehten. Objektivat e asaj partie jane permbush dhe ajo do te shkoje drejt zhberjes deri ne zhdukje. Ky eshte ligj i pashkrum i inercionit. Tani ne skene kan ardhe parti tjera te cilat e japin kontributin e nevojshem i cili sot kerkohet nga ato parti si: Lufta kunder Krimit e Korupcionit, konfiskimi i pasurise se pa justifikueshme, dueli dijalogues me ARMIKUN shumeshekullore te Shqiptareve - Serbine,  ringritja ekonomike, forcimi i sistemit te Shendtesise, PASTRIMI i sistemit te drejtesise nga mbeturinat kolaboracioniste te Serbise te kohes se komunizmit e shume e shume pune tjera. Tash nuk do te qajme ter jeten pse VDIQ Brahim Rugovna... Faik Konica i madhi ka thene derisa ne shqiptaret bejme kultin e individit e Jo atdheun kurre s’do perparojm- tash e 100 vjet prap jem aty. Me shume shkruajme per te vdekur se per te gjallet .Te rinjte shqiptare ikin nga vendlindja e na vajtojme kush u permend e kush Jo….e familjaret e tij pasurohen ne emer të Rugovnes…. Eshte historia ajo qe shkruan per kontribuesit e atdheut… ju lutem të perkushtohemi tek te gjallet.

             1. m
              mona

              Këto muajt e fundit Sali shpellari me klithmat e tij, ja doli të trembe drejtësinë që nuk patën guximin as ta marrin në pyetje. Ilir banditit iu kujtua data 2 dhjetor kur hyn në fuqi ligji i spiunëve i cili do ta certifikojë këtë përfundimisht spiun dhe do zbohet nga politika. Për kltë arsye spiuni Like do t’i bashkohet Saliut në protestë me shprese se do frikësojë drejtësinë.

              1. C
               Coli

               I madh je Mero. .........Me ne fund ja dergoi dekoraten presidenti i Mongoliise me fugona te rrastit. Like Hajdutit. ..........hahahaha bravo Mero je me i miri gazetar

               1. C
                Coli

                I madh je Mero. .........Me ne fund ja dergoi dekoraten presidenti i Mongoliise me fugona te rrastit. Like Hajdutit. ..........hahahaha bravo Mero je me i miri gazetar

                1. F
                 Fundi i Haxhi Qamilit

                 Nuk e kuptoj se pse humb kohe Berisha, a thua se eshte 30 vjec?! I kane ngelur vetem dy rruge: Ose te bej nje grusht shteti dhe te vendos nje diktature me Mulin diktator, ose te vrase veten! As mish as peshk ne moshen e tij, pa parti, i izoluar nderkombtarisht, i rrethuar nga presioni popullor dhe nderkombetar per tu arrestuar, i izoluar familjarisht ne Shqiperi, vetem ne pritje qe ti thyehet dega e kalbur qe e mban, me gjaksit ne pergjim prej dekadash, do ti kushtoje koken e atyre qe polli... Po ja bejne njesoj si Elvis Martinajt, me miljarda, me miq, me ushtri, me mbeshtetje politike dhe institucionale, me karriere kriminale te admirueshme, por kur ju thye dega dhe e ndane ne 6 copa, nuk i plasi askujt bytha ta kerkonin. Pasi me kujdes i sharruan fronin e arte qe e mbante, kishte ngordhur si mos me keq i masakruar dhe poshteruar. Rivalet e ti ishin akoma me te afte, me te keqinj dhe te pameshirshem, qe askush te mos i shkonte nderment ta kerkonte apo te ngaterronte te ardhmen e vet me nje te masakruar dhe hasmit e tij, sic po ben Meta sot me Berishen.

                 1. S
                  Sula

                  Protesta e opozites eshte pjese e mozaikut qytetar. Po te mos kishte proteste, do te ishte problem, POR qeveria dhe policia e shtetit duhet te percaktojne perimetrin e sigurise per eventin e 6 dhjetorit. Une mendoj se jane vone. Qytetareve u duhet bere e ditur me harte dhe konturim te dukshem, ndoshta qe sot, zona e sigurise. Me emra rrugesh nuk mbushin shqiptaret. Pas kesaj, Saliut ti deklarohet se ne kete date ka ne dispozicion te shkateroje gjithe reston e Shqiperise. Per humor kjo tu behet e ditur dhe nderkombetareve. Ndoshta duhen percaktuar dhe penalitetet per shkelesit e perimetrit te sigurise. Edhe nje shenim i thjeshte: Saliu ta kete per te fundit here lejen per shkaterimin e restos se Shqiperise. ( megjithese nuk eshte i zoti te beje asgje)

                  1. M
                   Meksikani

                   Sot Meksika fiton me Arabine Saudite.

                   1. Çekuevara

                    Sa vjen e kalbëzohet familja mafioze Meta/Metaj. Fundi tij tashmë dihet, ku fëmijët e tij do përndiqen si fëmijët e El Çapos, ku vetëm në kubë ose në kore do mund të jetojnë, me ato ç’ka vodhi babai tyre. Prandaj si njërit tjetrit i duhet një luftë e fortë me shum viktima, ku ti duhen dhe 30 vjet të tjera të meret drejtësia, dhe ku këta të harrohen e të forcohen për bijtë e tyre.

                    1. F
                     Fatmiri

                     Shum i saktë shkrimi juaj Mero. Meta priste ndonjë pazar me ambasadoren kim, ku ti premtohej se prokuroria drejtësia do ta anashkalonte çështjen meta mona. Meta tani me qënien e tij krah berishës, mendon se do zgjohet vetë nga nogdauni duke i kërkuar partive omologe mbështetje, për ta nxjerrë nga akuzat popullore. Edhe vetë berisha e di që, rasti për të bërë ujdi me djallin vetëm vetëm për të pasur numër në protestë. Mos funksionimi i shtetit të së drejtës, i bën këta të dy berish dhe met, cubat e natës, ku ditën kritikojnë drejtësinë.

                     Lini një Përgjigje