Ankand për furrën e bukës, zbulohet çështja që çoi Shkëlqim Canin në SPAK

30 Janar 2023, 17:15Kronika TEMA

Ankand për furrën e bukës, zbulohet çështja që

Ish-ministri i Financave, Shkëlqim Cani është paraqitur në Prokurorinë e Posaçme mëngjesin e së hënës.

Sipas burimeve jozyrtare, Cani është thirrur për një çështje që lidhet me privatizimin e një ndërtese.

Kallëzimi është bërë në muajin shtator 2022 nga një grup ish-pronarësh të tokës ku ndodhet një ish-furrë e bukës në Tiranë.

Ata pretendojnë se e kanë fituar të drejtën e tokës jo vetëm me vendim të AKKP, por edhe me vendim gjykate të Gjykatës së Lartë dhe Kushtetuese.

Nga ana tjetër, disa ministri, përfshirë dhe Ministrinë e Financave, janë përfshirë në një procedurë ankandi të privatizimit të objektit dhe tokës.

Këtë procedurë e ka fituar një subjekt tjetër dhe jo pronarët e tokës.

12 Komente

 1. x
  xha Beqo

  pa lidhje krejt.... kjo zgjidhet me gjyq civil

  1. b
   bajate

   Me çfare merret SPAK! Nuk merret me egzistencen apo jo te Shqiperise dhe shqiptareve por me furra buke! Per kete u ngrit SPAk dhe populli paguan dhe qimet e bythes e te kukes qe te hane ata?!

   1. L
    Llapaqeni Sa-Hale Breshkani

    Ai qe i dha zarfin e trash e fitoj tendering, kjo eshte e kuptueshme, pse ankohet ish-pronari... LOL!

    1. B
     Besnik

     Oh i bafsha mune Spak me cfare ceshtjesh merret! Populli pret te thirren kriminelet e te denohen keta idiote merren me perralla! Hahahaaaa!

     1. B
      Bardha

      Ska pune spaku te merret me ish pronare!!! Ish kan qene ish do ngelen. Partia e punes dhe shoku enver i shpronesoi. Dhe bijte fhr bijat tona komuniste do i gezojne. Cpune ka spaku se ku shkon prona. Aty ku duhet shkon aty ku kemi punuar ne komunistat. Spaku te fus ne burg sali berishen dhe gjithe ish pronaret qe duan te na marrin te mirat e partise.

      1. N
       Noci

       Ketu jane vjedhur deti, malet , lumenjte fabrika e uzina me mijera ha tokë e SPAK u merret me furre bike e privatizuar ne vitin 94 se atehere ka perfunduar privatizimi.Zoterinj gazetare merruni me hajdutet e medhenj. qe vazhdojnë te vjedhin e jo me kete Fakir te pa akuzuar kur ka qene ne pushtet

       1. a
        alphade

        SPAK eshte shndrruar ne ASPAK !! Turpi Botes !! Merret me gjera koti ! Jo pa qellim, eshte I gjithe brumi i gatuar nga Sali Qeni !

        1. L
         Loni

         Ah mer toca, sa cekte i shikoni gjonat...

         1. L
          Legena juriste

          SPAK eshte si gabel i Yzberishtit. Gabeli nga qe s'j a mbante bytha te kruheshe me ndonje te "forte" ne Kombinat, rrifte ndonje kalama te vogel. Dhe pasta ngrifej si i "forte". Keshtu eshte SPAK.

          1. K
           Kryeministri i kelliresise - Haxhi Qamili

           SPAK-organizate banale ne vend banal. Vend i korruptuar dhe pa identitet. Kopesht zoologjik ku gorrilla nga tropoja dhe orangutangu nga skrapari ju vene ne radhe dhe ju vjedhin bananet te gjithe primateve te tjere. Mjere ai vend dhe ajo toke e bekuar. Ju duheni shfarosur si primate. Race e "kulluar" neper kanale te ujrave te zeza. Shqiperia - vendi i "arianeve te zhulosur dhe te dhjere"

           1. A
            Ankande te korruptuara komunistet e Rames dhe demo

            Jo more jo ka te drejte pronari pse I merret prona pronarit dhe hyjne keto plehrat qe me vite drejtojne politiken. Dhe nuk nxjerrin parate qe kane vjedhur, krijojne pseufirma ndertimi te marrin kockat e tyre n ndertim. Ndertohet me leke droge. Sa ka vjedhur Sh. Cani kane siguro me breza pasuri. Ministria me hajdute, drejtorite e asaj MF sidomos privatizimi e prones shteterore eshte korrupsioni me I madh. Spak paraqitu te ajo drejtori cdo gjesh masaker dokumentash.

            1. J
             Jo sapunin per...dhjathe.

             Shkelqim Cani, nder te tjera..., Guvernator i Bankes se Shqiperise (kur u vodh Thesari i Bankes, nga "fshatari" e "maloku".....?!?!?!...., ne kohen e Ilir-Kryeministrit e me vone........(me kerkese pa negocim nga Ilir Meta,ne formimin e qeverise, ne koalicionin e pare, PS-LSI qe, Shkelqim Cani te behej Minister Financash.......DHE U BE SI DESHI LIKJA....)

             Lini një Përgjigje