Zbardhen detajet tronditëse: Serbët mbajtën peng për 17 ditë trupin e shqiptarit, janë munduar me çdo kusht që të mbulojnë dhunën

8 Dhjetor 2022, 10:41Kronika TEMA

Zbardhen detajet tronditëse: Serbët mbajtën peng për 17

Ish-luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Meçan Zotaj thotë se shteti serb ka lejuar tërheqjen e trupit të 28-vjeçarit nga Kosova, Arben Zymberi, 17 ditë pasi ai humbi jetën në burg.

Në një intervistë për Euronews Albania, Zotaj u shpreh se autoritetet serbe janë munduar me çdo kusht që të mbulojnë çdo dhunë, çdo terror që është ushtruar në trupin e Artanit.

Sipas tij, Kosova dhe Shqipëria duhet të dërgojnë ekspertët e tyre për autopsinë e trupit.

“Pas 17 ditësh, shteti serb ka lejuar që të tërhiqej trupi i tij, ata janë munduar me çdo kusht që të mbulojnë çdo dhunë, çdo terror që është ushtruar në trupin e Artanit.

Dhe pas 17 ditësh, me insistim të shtetit të Norvegjisë, me kërkesë të familjes. Ata e kanë lëshuar trupin, dje ka udhëtuar për në Norvegji. Me kërkesën e familjes, autopsia do të bëhet atje.

Është e udhës dhe është e domosdoshme që Kosova të dërgojë ekspertët e vet, të bashkëpunojë me Norvegjinë, por edhe Shqipëria si të drejtë kushtetuese që e ka të kujdeset për çdo shqiptar që gjendet jashtë trojeve shqiptare kudo që janë, nuk do të ishte keq që të dërgonte një ekspert të autopsisë nga ana e saj që të bëhej një komision që të zbardhet e vërteta për një djalë të ri, i cili thjesht e donte jetën dhe e donte atdheun aq shumë”, theksoi ai.

4 Komente

 1. K
  Kosovë

  Ku ishin mediat dhe gazetaret trima qe nuk e pyeten pardhe shkjaun Vucic midis Tirane?! Asnje njeri a gazetar i gjall ska oas guxim ta pyes shkjaun Vucic perse mbyten ne burg kete fatzi shqiptar!! Kshtu e bene kete cope Shqiperie! Regjimi i dhkavellave Pasi mbyten shqiptarin ne burg, derguan Vucicin midis Tirane qe ta presin me perqafime shqiptaret. Shqiptaret kaq neritojn, sepse kaq guxojne.

  1. a
   armand

   Shqiptaret s'jane keta qe pershkruani ju. Kuptoj dhimbjen dhe zemerimin tuaj qe jane edhe te miat. Persa u perket gazetareve keni te drejte , jane thjeshte punetore me pagese ne sherbim te politikes , te asaj politike qe eshte shkaktarja e problemeve madhore te shqiptarise. Megjithate miku im pesimi duhet bere mesim . Nuk e di per rastin ne fjale se sot po' lexoj per here te pare por jam i sigurt se institucionet e Shqiperise po' te ishin informuar do kishin bere me shume. Ne rast se jane informuar dhe kane heshtur atehere detyra e secilit prej nesh eshte qe ta ngrejme zerin me force dhe dikush duhet te pergjigjet. Ngushellime familjes se te ndjerit.

   1. S
    Sebastia

    Shqiptaret jan shume me keq e shume me poshte. Ai me emrin Kosovë po tregohet goxha i mire. Sa per info, Artan Zuberi eshte arrestuar nga shteti serb vetem e vetem per tatuazhet me flamurin kombetar shqiptar dhe per vizatime me kallashnikov ne makinen e tij. Per kte e kan denu si "terrorist" me 3 vite heqje lirie. Vdiq ne burg nga torturat e kanibalve. Nga shteti,nga "syri dhe veshi i popullit" = gazetat e TV heshtje dhe lajme ne fund te gazetave a thua se vdiq nje qen endacak. Kta jan shqiptaret. Lajmi eshte dhen qe dje, ne kte portal, po te shikosh reagimet dhe komentet e shqiptarve gjen vetem komentin tim. Sot ne kte lajm gjen vetem ,mua , ate me siper dhe veten tende. Kaq per shqiptaret.

  2. S
   Sebastia

   Sa interes kan gazetaret dhe gazetat shqiptare per kte TRAGJEDI e shpjegon fakti qe kto lajme i gjen ne fund te gazetes mbasi ke bere 5 min scrolling nderkohe qe nje shtet e ne nje shoqeri te shendoshe do ishte bere kryelajm e do ishin munduar te kontaktonin me ministrin e jashtme e me KM! Aq interes kan edhe palo krijesat e ktij vendi qe si dje ,si sot e kan "mbushur" plot reagime kte lajm. Fatkeqesi e mallkim te lindesh si Shqiptar.

   Lini një Përgjigje