Ish-truproja e Berishës tregon se ku gaboi ‘siguria’: As Meta nuk duhej t'i afrohej, Rama s'ka lidhje me goditjen e tij

7 Dhjetor 2022, 18:21Kronika TEMA

Ish-truproja e Berishës tregon se ku gaboi ‘siguria’: As Meta

Gerti Shehu, 31-vjeç  sulmoi kreun e PD-së Sali Berisha, teksa ky i fundit ishte duke marshuar drejt bulevardit “Dëshmorët e Kombit” për të marrë pjesë në protestë.

31-vjeçari goditi me grusht në fytyrë Berishën duke e gjakosur. Ai u ndalua menjëherë nga truprojat e Berishës dhe ndërkohë u dhunua nga mbështetës dhe simpatizantë të PD-së. 

Ish truproja i Sali Berishës, Osman Levanaku ka reaguar në një intervistë për VoxNews ku ka folur se si duhet të vepronin truprojat e Berishës që të parandalonin sulmin ndaj ish-kryeministrit.

Levenaku: Një protestë e tillë duhej vlerësuar maksimalisht pasi ishte përpara Europës nuk kishe kundërshtarë nga ana tjetër pasi ishte protestë paqësore që po zhvillohej. Ka një protokoll  që duhet ndjekur truproja nuk duhet ta largojë kurrë vëmëndjen nga njerëzit dhe të ftuarit, ai duhet të jetë vigjilent në personin që ruan nuk ka çfarë i duhet kush është në krah të Berishës.

Askush nuk duhej ti afrohej, as Meta më shumë seç duhej e jo më të tjerët. Truprojat duhet ta ndjejë atë që nuk e sheh dhe duhet të jetë më shumë se çdo person tjetër, duke bërë detyrën dhe vigjilenca në maksimum.

Levanaku është shprehur për VoxNews se liderin para se ta ruash duhet ta ndjesh si: prind, vëlla etj dhe se ky incident shmangej shumë kollaj. Ish-trupoja ka pohuar se Rama nuk ka patur interes që Berisha të qëllohej në sy të Europës.

Levanaku: Duhet liderin ta duash para se ta ruash ta ndjesh sip rind si vëlla, ishte shumë e shmangshme dhe nuk donte ndonjë profesionalizëm të madh. Truprojat e tij treguan se nuk janë profesionist  dhe ata dështuan, unë kurrë nuk e mendoja se do i ndodhte kjo gjë. Nuk e mendoja se Berisha mund të gjuhej në sy të Europës edhe pse Rama është I lidhur me bandat. Protokolli duhej ndjekur patjetër, truprojat nuk duhet të shihte sat ë lumtur ishin njerëzit por sytë dhe zemrën duhet ta kishin tek lideri.

Ai ka folur edhe për mënyrën se si silleje Berisha me truprojat e tij dhe si ka qenë situate me të në vitin e errët 1997. Levaku ka folur edhe se si hynë në Vlorë ku Berisha nuk lejohej të shkonte as për takime elektorale.

Levanaku:  Kam shkuar për here të parë në Vlorë me benzin e Berishës, aty ku ambasadorët bënin baste me njëri-tjetrin a do futet apo jo Berisha në Vlorë. Ndërkohë që Berisha vetë kurrë  nuk e kishte vënë në dyshim që në Vlore do shkonte, në Elbasan e kam hapur rrugën e bllokuar me polici me armë në dorë, në Berat etj.

Ish-truproja i Berishës Osman Levanaku, ka treguar se tashmë është pa punë dhe nuk pranohet në polici edhe pse i ka fituar gjyqet. Ai tregon se kjo bëhet për të vetmen arsye se ishte ish-truproja i Sali Berishës edhe pse ësht I kualifikuar për këtë profesion.

14 Komente

 1. t
  tata luigji

  Po pse ky non grata me roje??? cfare roli ka, i bie dhe saljanit ti veme bodyguard Genti beri detyren bravo i qofte, nese ishte i semur mndor do rrihte ndonje plak ne park, po rrahu non gratn qe cdo njeri ne shqiperi ka deshir ta grushtoj nga njhere

  1. J
   Jugu

   Bravo ky bodyguardi. Lexojeni me vemendje intervisten dhe thote hapur qe Rama eshte i lidhur me bandat. Jo se nuk dihet kjo, por e boton Meroja ta shikojne sufllaqexhinjte.

   1. 1
    19

    Ik mor der maloku ate mbrojtje qe thua ti e ka vetem presidenti amerikes ose ndonje figure e vecante .kush po e ru karin per sal malokun .leqe nuk eshte askushi nje deputet i thjesht dhe kaq ..as krytar nuk eshte fare se se ka mar nga gjykata .na cat trapin me kte mut krimineli sikur kush eshte .

    1. R
     Raqi Teneqexhi

     Osmani spjegon shume qarte dhe thekson se nuk mund te jete veper e Rames dhe ju kafshet thoni "Ik o derr maloku" Po te thomte Osmani se eshte veper e Rames ju prape do thonit "Derr maloku" Keto komente pa lidhje fare qe kundershtari poltik cfare do gjeje te thote eshte "Derr maloku" tregojne " se cfare injorantesh,ordinere si ty shkruajne. Ha nja 19 mutra tashti qe te kuptosh me qe thua Nuk e kuptoj .Shporru QELBESIRE

    2. D
     Dhembeli

     Ik o Osman se paske dhe emrin siç ke trurin . Sala e hengri grushtin po letivere qep e kripe ti iki nxirja e te dali ne mitingun tjeter .

     1. A
      Asd

      Nuk kuptoj cfare duhet opinioni i nje ish-roje i papune!?

      1. A
       Arditi

       Pret ti hedhi naj kocke berisha ta marre ne pune se kur ishte ky as miza nuk i afrohej. Budalleqe

       1. Z
        Zhak

        Po ti je gomar qe e thua edhe vete, se jam gormar dhe NUK kUPTOJ ! Qe ta kuptosh ore palle ky pronancimi i ketij trupproje eshte me i godituri dhe fjala e nje profesionisti qe e shikon si profesionist veprimin e gabuar te rojeve qe shoqeronin Berishen gje e cila mund te shmangej. Dhe une e lexoj me kureshtje dhe e vleresoj. Prandaj flet Osmani qe ta kuptosh ti, kurse ti budalla thua nuk e kuptpj. ENKE I TRASHE

       2. K
        Klimax

        Si kështu, po bënë garipin shpellari i Berishës?!!!! Për fushatën elektorale normale që do shkonit në Vlorë, nuk do ju ndalonte kush se qytetarët e Vlorës donin zgjedhje të drejta e jo siç i bënte banda juaj kriminale me mbushjen e kutive me vota fallco! Po në periudhën janar- shkurt të 97-tës, ku ishit more trim i Saliut? Nuk ju pamë të kaloni Vjosën? Bile i lat mercenarët tuaj në Vlorë në mëshirën e fatit! Thuaj faleminderit popullit të Vlorës që i strehoi, i veshi e i ushqeu ata mjeranë që kërkonin ndihmë e qanin si fëmijë, se të ishte për ju që i dërguat mish për top do të kishte ndodhur kasaphana e shekullit! Hajde, vemje e qelbur barbare me gjithë krye qelbo-barbarin tuaj!

        1. N
         Na mbine katnaret kudo dhe nuk rreshtin te japin m

         O Asmono. Po kur ke per detyre te ruash nje femije, a do e duash si prind, apo si djalin tend... ? Ik ore koqe, mos jep mend kur s'ke per vehte. Profesionalisht truroja nuk duhet te kete asnje ndjenje kundrejt klientit, pervec pergjegjesise qe ta ruaje qofte dhe me jeten e vet. Ai duhet te jete "akull" dhe te zbatoje ne menyre profesionale taktiken dhe strategjine e detyruar nga protokolli. Ky protokoll eshte ne te shumten e rasteve "shabllon" dhe percaktohet sipas kushteve dhe rrethanave ku ushtrohet detyra. Keto budallalleqet, jo ta duash, jo ta ndjesh, jane interpretime jo-profesionale, alla fshatarce.

         1. D
          Demir Labi

          Hahahah Asmoni eshte nje cop mish me dy sy,nje anadollak,qe ishte thjeshte polic roje,imagjinoni si mburen Peqinasit,ky katundari fal ca miqve i u rekumandua Brishes si roje haleje,sepse ishte injorant dhe nuk merte vesh cfare behet ne kupol,thjeshte qene roje.Pas ca kohesh e larguan edhe filloi ne drejtorin e pergjithshme te policise si bicim drejtori,kishte dyshime se nuk e kishte as shkollen e mesme.Fatkejqesi per policie e shtetit qe e drejtojne bicim asmonat.Hapej bythesh neper koridoet e drejtorise se policise policis .Kompjterin nuk e perdorte vetem lozte lojra, imagjinoni Asmonin drejtor vetem bente dallavere,zero aftesi profesionale,dhe kerkojme te vemi ne Europ,shkohet me fytyren e Asmonit ne Europ,hahahah

          1. A
           Al

           Ik ore se na cate karin gazetare bythqira! Pse Meta ku ndryshon nga Sale kari per nga rendesia e sigurise? Po ai loqja qe i gjuajti si u be? Se ne vend tjeter do ishte bere milioner me sekonda me ate qe I bene! Dhe per ta mbyllur ju sufllaqexhinjte qe me sufllaqe e keni marre shkollen dhe e beni sensacion nje ngjarje te rendomte e i jepni hapesire bodyguardeve e karave te tjere! Ju qr ku i keni te gjithe se ketu nuk eshte nje ane mbrapsht, jane te gjithe!

           1. P
            Pickaxhiu

            Do edhe te hyj ne polici ky qe u qika ne byth per Saliun.Ik o Osmano ik dhe na e shpjego edhe njehere filmin Bodyguard

            1. I
             Ik e fshi byth dhe ti

             Dini gje sa pasuri ka sot ky ish bodigardi saliut, se sali lushaj nga shpellat e tropojes doli me prone ne bregun e golemit,

             Lini një Përgjigje